Kabelnetten moeten nog minstens tien jaar mee Elk dorp eigen begraafplaats, aangelegd in parkachtige sfeer Slecht onderhouden trottoir zit oudere voetganger dwars Glasvezelkabel komt er aan maar 'oude schoenen niet te snel weggooien' 'Een plek waar mensen graag willen vertoeven' DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Ingezonden. Geachte Redacteur! Schier geen dagblad komt ons onder de oogen of we verblijden ons met te lezen wat er alzoo in dit barre wintergetijde wordt gedaan om den nood der behoef- tigen zooveel mogelijk, te leni gen. Onze Koningin-Regentes gaf mede een loffelijk voorbeeld; op de ijsbanen denkt men onder het genot, dat daar gesmaakt wordt, niettemin ook aan de ar men, enz. Doch geheel anders is het gesteld met hetgeen men mij mededeelde, n.l. dat een huurder van een der nieuwe woningen aan den Heeresingel, dus onder Leiderdorp, hedenmorgen werd verrast met een dwangbevel voor de directe belasting. Dat ge beurt daar meer. De huurder verdient wekelijks 7 en moet daar ongeveer 10 p.j. belas ting-penningen van betalen, om dathij een ruim huis be woont. Die huurder kwam mij dat met betraande oogen vertel len, er tevens bijvoegende dat hij een gebrek aan brandstoffen in dezen tijd had en daarom aan den man, die het bevel kwam brengen, had gezegd: „Mijnheer, komt u daarmee? Ik dacht dat u ons een beetje brand kwam bren gen?" Commentaar is mijns in ziens zeker overbodig. Met de plaatsing dezer régelen zult UEd. ten zeerste verplichten. UEd. Dw. Dienaar T. 22 De cember 1890. Vijfentwintig jaar geleden: - Annette Marlijna Jonker. Zo heet de honderdduizendste inge zetene van Leiden. Het is een donkerharig meisje met blauwe ogen, dat thuis in haar wiegje ligt, onbewust van het feestru moer om haar heen. Want met haar geboorte gistermiddag om kwart voor zes, is Leiden een „grote" stad geworden. Leiden is hiermee de vijftiende gemeen te van Nederland. DEN HAAG Oudere voetgangers geen sprake is. De gemeenten zijn ondervinden veel last van slecht on- hieraan zelf schuldig, zegt de ver- derhouden trottoirs. Van de voet- eniging, omdat zij geregeld ver- gangers boven de vijftig jaar heeft keersborden of parkeermeters mid- zeventig procent bovendien last den op de stoep plaatsen zodat nie- van fietsers die op de stoep fietsen. mand er meer langs kan. Meer dan de helft van hen is wel Daarom dringt de Voetgangers- eens tegen iets aan gebotst of ergens vereniging er bij de gemeenten op over gestruikeld. Een derde van de aan te zorgen voor goede fietsvoor- vijftig-plussers liep daarbij zodani- zieningen waardoor het fietsen op ge verwondingen op. dat zij zich de stoep wordt tegengegaan. Ver voor behandeling tot een arts of zie- der zouden er meer fietsklemmen kenhuis moest wenden. moeten komen, omdat veertig pro- Aldus blijkt uit een enquete die cent van de ondervraagden aan- de Voetgangersvereniging heeft la- geeft last te hebben van slordig ge- ten houden onder ouderen. In een stalde rijwielen, brief aan de gemeentebesturen De Voetgangangersvereniging heeft de vereniging haar verontrus- heeft'de Tweede Kamer laten weten ting uitgesproken over de slechte in te stemmen met de voornemens conditie waarin veel trottoirs en van minister Maij (Verkeer) het ver voetpaden zich bevinden. Zij dringt keer in steden aan banden te leggen, aan op maatregelen. VGoorwaarde is wel dat het illegaal De Voetgangervereniging zegt parkeren op stoepen wordt tegen- dat een trottoir of voetpad minimaal gegaan, stelt zij. De enquête geeft anderhalve meter breed en vrij van aan dat 39 procent van de oudere obstakels moet zijn. Uit de enquête voetgangers hinder ondervindt van blijkt dat hiervan in veel situaties op de stoep geparkeerde auto's. ANWB en ANW bundelen krachten DEN HAAG/ALPHEN - De Algemene Nederlandse Vereniging van VW's (ANW) en de ANWB gaan nauw samenwerken. Het is de bedoeling dat 21 mobiele kantoren in de loop van de volgende jaren vervangen worden door agentschappen binnen bestaande VW-kantoren. De ANWB-bus in Alphen aan den Rijn blijft voorlopig bestaan. In Alme- re zitten ANWB en VVV al samen onder een dak. In Emmeloord en Dron- ten zal met ingang van volgend jaar gestart worden met agentschappen van de ANWB binnen de VVV's. Komend voorjaar zullen ook de VVV's van Harderwijk, Hengelo, Hoorn en Oss hun dienstenpakket uitbreiden met ANWB-produkten en diensten. De genoemde VW's die het agentschap van de ANWB op zich nemen, zullen de produkten en diensten van deze laatste organisatie op provisie- basis verkopen. In het najaar van 1991 wordt bekeken of de samenwerking uitgebreid wordt tot alle plaatsen waar nu nog de rijdende kantoren van de ANWB komen. Voorstel voor gemeenschappelijk propedeuse wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs DEN HAAG - Een gemeenschappe- hbo en het wo, duidelijke eisen aan lijke propedeuse voor hoger be- de toelating tot hbo en universiteit roepsonderwijs (hbo) en weten- en een verbetering van de doorstro- schappelijk onderwijs (wo) in ver- ming na de propedeuse tussen ver wante richtingen is een van de ma- wante richtingen, nieren om het zogenoemde stapelen in het hoger onderwijs tegen te Naast maatregelen die de minis-' gaan. Dat staat in een rapport dat de ter al aangekondigd heeft, zoals het Adviesraad voor het Hoger Onder- bindende studieadvies bij de prope- w(js (ARHO) hierover heeft uitge- deuse, moeten ook de financiële bracht. mogelijkheden om te stapelen be perkt worden, aldus de adviesraad, In het advies aan minister Ritzen bij voorbeeld door middel van de van Onderwijs doet de raad enkele studiefinanciering, suggesties om het aantal studenten dat al een hbo- of universitaire op- Overigens zullen er volgens de leiding heeft afgerond en aan een raad altijd hbo-studenten zijn die nieuwe studie in het hoger onder- nog een universitaire opleiding wil- wijs begint, terug te dringen. Dat zo- ^en volgen. Stapelen kan dan ook al- genoemde stapelen wordt namelijk leen volledig verdwijnen als hbo en als inefficiënt beschouwd: een hbo- w° worden samengevoegd, of universitaire studie is bedoeld als eindstation. De laatste jaren heeft 15 procent van de mensen die zich bij het hbo of wo aanmelden al een BTW UITZENDARBEID - Staats- diploma uit het hoger onderwijs op secretaris Van Amelsvoort van fi- zak. Het gaat dan vooral om studen- nanciën komt niet tegemoet aan het ten die met een hbo-diploma nog verlangen van de Nationale Zieken- eens een universitaire opleiding be- huisraad om het btw-tarief van 18,5 ginnen. procent voor uitzendarbeid in zie- kenhuizen te verlagen. Hij ant- Andere maatregelen naast de ge- woorcjt dat op schriftelijke vragen meenschappelijke propedeuse die van het Tweedekamerlid Koning de raad voorstelt z«n een betere (VVD) De 2esde btw-richtlün van voorlichting in het voortgezet on- de EG kent een „^leUing voor on- derwijs over de opleidingen in het der meer diensten in z,ekenhu.sver- jmmmmm^,pleging en medische verzorging, maar die vrijstelling geldt niet voor de diensten van de uitzendbureaus, aldus de staatssecretaris. loof er niks van, dat zoiets ooit tot stand zal komen. De wet biedt daar voor geen grond. Het was enige tijd geleden even het plan van het kabi net, maar het voornemen is inmid dels gesneuveld in het politieke de bat. Er zijn nu overlegstructuren ge vormd. Regelmatig, zo is de bedoe ling, wordt door commissies ver slag uitgebracht aan het ministerie. Het eerste verslag van de commis sie, waarin ik zitting heb, is al ver stuurd. Mijn conclusie is op dit mo ment, dat er steeds meer twijfel heerst over de vraag of binnen af zienbare tijd iedere woning op de glasvezelkabel zal moeten worden aangesloten. Het antwoord wordt vooral bepaald door wat maat schappelijk wenselijk is. En het is ook nog een open vraag of het wel wenselijk is of alles in één hand zal komen". Regionalisering In de toekomst zal een kabel-exploi tant rendabel kunnen functioneren als er minstens 500.000 tot 600.000 aansluitingen zijn. Moet de in gang gezette regionalisering niet worden versneld? Deelman: "Regionalisering op zich zelf is een heel moeilijk proces. Vooral omdat we met een vanuit de historie gegroeide situatie te maken hebben: De gemeenten kregen bij de start een grote autonomie bij de opbouw van hun kabelexploitatie en die willen ze niet graag kwijt. Nu in onze visie de glasvezel er binnen tien jaar niet massaal zal zijn, is naar onze opvatting grootschalig worden ook minder urgent geworden, wat niet betekent, dat het proces door moet gaan". Is de vraag naar de behoefte van de kijkers voldoende onderzocht? Deskundigen menen van niet. Deel man: "Ik heb helemaal geen behoef te aan zo'n onderzoek. We houden wel eens een enquête, we zenden wel eens programma's op proef uit. Dat is voldoende. De beslissing om van achttien naar dertig kanalen over te gaan is op onze ervaringen uit de praktijk genomen". RIJSWIJK/LEIDEN (GPD) - "De kabelnetten, die in Nederland de tv- programma's nu al ruim tien jaar ondergronds naar de huiskamers brengen, moeten gemiddeld nog minstens tien jaar mee. Dat hoeft helemaal geen problemen op te le veren omdat een eenvoudige en goedkope technische ingreep de ca paciteit in het hele land geleidelijk kan opvoeren van 18 naar 30 pro gramma's", zegt ir. G.B. Deelman (58). directeur van Casema, de PTT- dochter die éénvijfde deel van de Nederlandse kabelnetten beheert. Volgens Deelman hebben colle ga-ingenieurs, die beweren dat de huidige kabelinfrastructuur verou derd is, in zoverre gelijk, dat vervan ging door een modern glasvezelnet bij de huidige stand van de techniek in theorie uitstekend mogelijk is: Maar waarom zou je nieuwe dure schoenen aanschaffen als de oude nog heel goed meekunnen? "Voor zo'n nieuwe kabel moet weer in het hele land de grond open. Je kunt in hoofdnetten heel veel doen, maar dat is een heel klein deel van de investering. In het verleden heb ik wel eens betoogd, dat de ka bel niet van elastiek is. Door de ont wikkeling van de elektronica zijn we nu echter in staat dertig pro gramma's uit diezelfde kabel te la ten komen, misschien komt over vijfjaar de opdracht dit aantal op te voeren tot 40 of 50. Het grote geld zit in de kabels in de grond", aldus Deelman. Via het vervangen van boven grondse eindversterkers, die zich in de laatste honderden meters van de kabelnetten bevinden, kan de trans portcapaciteit van het huidige ka belnet twee keer zo groot worden te gen een prijs, die de kabelkijker nauwelijks merkt. Glasvezelkabel "De kabel dempt", doceert Deel man. "Wat je er aan het begin in stopt komt er aan het eind niet uit. Hoe verder je naar de eindpunten gaat, des te meer gaat er van het oor spronkelijke signaal verloren. Op het laatste eind, in de wijken, blijft Casema-directeur Deelman: "Het grote geld zit in de kabels in de grond". er om de honderd meter nog maar de helft van het signaal over. Daar om zie je bovengronds ook in de laatste kilometers tot de huiska mers om de honderd meter die ver sterkerkastjes. Slijtage als gevolg van ouderdom dempt eveneens". De huidige kabelnetten zijn 'op de voordeligste manier' gelegd: Ze beginnen bij het hoofdverdeelpunt met wel 12 (coaxyale) koperdraden, maar ze eindigen via 6 en 3 draden en gaan met anderhalve draad naar de huiskamers. Deelman: "In theorie kan je in de huidige kabels wel 100 program- Kosmisch vuurwerk rond jaarwisseling UTRECHT - Bij al het aardse vuur werk met de jaarwisseling kan de natuur niet achterblijven. Zij het twee dagen later, maar dan barst het kosmische vuurwerk uit. In de nacht van 3 op 4 januari is volgens de Utrechtse sterrenwacht een flin ke regen van vallende sterren te ver wachten. Jammer genoeg is er van het spektakel niet zo erg veel te zien, stelt de sterrenwacht teleurgesteld vast. Spelbreker is de maan, die de betreffende nacht hel is verlicht. Wie er een paar uurtjes nachtrust voor over heeft, kan nog een paar vallende sterren zien. De beste tijd is een paar uur vóór de ochtend schemering. In de vroege ochtend van 30 janu ari, dus voor zonsopkomst, vindt aan het firmament opnieuw iets bij zonders plaats. De maan trekt dan door de zogenoemde bijschaduw van de aarde. Men noemt zo iets een maansverduistering, maar daar is in dit geval weinig of niets van te zien. Een maansverduistering valt pas goed waar te nemen, als de maan ook daadwerkelijk door de kern- schaduw van de aarde trekt. Bij een verduistering in de bijschaduw staat de aarde niet precies tussen de zon en maan in. Hierdoor wordt de maan toch nog door een fors deel van de zonneschijf beschenen. Het maanoppervlak wordt dus nauwe lijks minder helder. AbvaKabo wil minder buitenlands personeel in operatiekamers UTRECHT - De AbvaKabo wil het aantal buitenlandse operatie-assis tenten dat in Nederlandse zieken huizen werkt drastisch terugge drongen zien. Door problemen met de taal en een lager opleidingsni veau ontstaan gevaarlijke situaties op operatiekamers, aldus AbvaKa- bo-bestuurder A. Wirtz. Als het niet lukt het aantal buiten landse verpleegkundigen uit Duits land, Engeland en Polen terug te dringen, moet in het uiterste geval (tijdelijke) sluiting van afdeling worden overwogen. Van levensgevaarlijke situaties is volgens Wirtz geen sprake. Neder lands personeel voorkomt dat der gelijke toestanden ontstaan. Het is niet bekend om hoeveel mensen of instellingen het gaat, maar volgens Wirtz is het meer dan een incident. "We worden er met een zekere re gelmaat mee geconfronteerd". Hij wil van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid, dat werkvergunningen voor buiten landers verstrekt, inzicht in de aan tallen krijgen. Over het terugdrin gen van het personeelstekort op j operatiekamers wil Wirtz op korte I termijn overleg voeren met het mi nisterie van WVC. TEST DONORBLÓED - Het Cen- traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg geeft de bloedbanken ruim elf miljoen gulden extra om al le bloeddonaties te testen op het He- patitis-C-virus. Hepatitis C is een bepaalde vorm van leverontsteking. Bloeddonoren kunnen lange tijd drager zijn zonder zich ziek te voe len. Het virus kan door het geven van bloed worden overgebracht op een operatiepatiënt. vanuit de huiskamer terug), is dus dè oplossing van de toekomst? Deelman: "Er ligt al heel veel glas vezelkabel in Nederland. Vrijwel al le telefooncentrales zijn via de glas vezel met elkaar verbonden. PTT biedt via een landelijke hoofdglas- vezelader b(j voorbeeld BBC 1 en 2 al geruime tijd aan de kabelexploi tanten aan. Die zenders plukken wij zelfs in het westen niet meer uit de lucht. In Amsterdam wordt in een wijk met de glasvezel geëxperimen teerd en Terschelling is sinds kort geheel via de glasvezel aangesloten op het vasteland. Tal van bedrijven in heel Nederland bedienen zich al van tweerichtingsverkeer via glas vezelkabels. Zij zijn aangesloten op het hoofdglasvezelnet van PTT". Satellieten Maar waarom dan niet snel met de glasvezelkabel alle gemeenten in? Deelman: "Ten eerste wordt er nog mee geëxperimenteerd voor ge woon huis-, tuin- en keukenge bruik. Ten tweede is nog niet be kend van hoeveel diensten de kijker in de toekomst gebruik wil maken en hoeveel de kijker er voor wil be talen. Ten derde zijn de ontwikke ling van de satellieten en de ont vangstmogelijkheden nog niet dui delijk. Ten vierde is het nog veel te duur om in één klap Nederland de glasvezel huis-aan-huis te bezor gen". Het lijkt voor de hand te liggen, dat PTT die glasvezel straks overal gaat leggen. PTT heeft de hoofd aders immers al door het hele land liggen? Hier en daar wordt gesugge- ,t reerd, dat Casema, toch al een volle 0 PTT-dochter, daarvoor tot een lan delijke firma moet worden omge vormd. Wordt daar intern rekening mee gehouden? ma's stoppen, maar die 100 komen kwalitatief slecht of helemaal niet Deelman, die ook deel uitmaakt in de huiskamers aan. En ook ka- van de top van de VECAI, de over- bels hebben het eeuwige leven koepelende organisatie van de ka niet". belexploitanten: "Een wenkend perspectief voor Casema en natuur- De glasvezelkabel, waarop je onbe- lijk zouden wij graag groot groeien, perkt signalen kunt vervoeren (ook Welk bedrijf wil dat met. Maar ik ge DEN HAAG Begraafplaatsen moeten in een landschappelijke of parkachtige sfeer worden aangelegd. Elk dorp moet zijn eigen begraafplaats hebben, in gepast in de bebouwing en ge makkelijk toegankelijk. Kortom, een plek waar mensen graag willen vertoeven. Dat schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in de modelverordening Gemeente lijke Begraafplaatsen. De VNG heeft het model geschreven op basis van verschillende uit gangspunten. Om culturele en historische waarden te behou den stelt de vereniging onder meer voor graven van belangrij ke personen in te schrijven op een gemeentelijke lijst en niet te ruimen. Als voorbeeld noemt de VNG het graven van de dichter Ach terberg op de begraafplaats Rusthof in Amersfoort, van de organist Feike Asma op de nieu we Oosterbegraafplaats in Am sterdam, van de kleinkunste naar Clinge Doorenbos in Naar- den, de kunstschilder Mesdag en de staatslieden Thorbecke en Colijn op de gemeentelijke be graafplaats in Den Haag. Ook graven met een oude of unieke grafbedekking moeten meer aandacht krijgen, bij voorbeeld door ze op de monu mentenlijst te zetten. Ze zijn artistiek of hebben een histori sche kwaliteit. Voorkomen moet worden, zegt de VNG, dat gietijzeren grafbedekkingen, porseleinen bloemen en beeld jes van de begraafplaatsen wor den geruimd. Democratischer Verder pleit de vereniging er voor om begraafplaatsen 'de mocratischer' te beheren. Er zouden commissies moeten worden benoemd, waarin per sonen uit verschillende hoeken zitting hebben. Ook moeten wensen en klachten rond begra ven en kerkhoven beter be spreekbaar worden. Als nabe staanden bij voorbeeld zelf de kist willen laten zakken, moet dat zonder meer mogelijk zijn, vindt de VNG. Nu zorgen zulke wensen nog voor problemen bij verschillende gemeenten. De veranderende houding in de samenleving ten opzichte van de dood is ook een belang rijk uitgangspunt bij het opstel len van het model. Begraaf plaatsen moeten worden inge past in de omgeving. "Een land schappelijke of parkachtige aanleg, gemakkelijk toeganke lijk, waar mensen graag vertoe ven", heeft de VNG zich voor ogen gesteld. De vereniging heeft de mo delverordening onder meer op gesteld naar aanleiding van de steeds toenemende hoeveelheid vragen over lijkbezorging vanuit de gemeenten. De begraafplaats Rhijnhof in Leiden past in bet idee, wat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor ogen heeft: een beetje parkachtige aanleg met wandelpaden. Een begraafplaats moet niet worden geisoleerd, vindt de VNG. (foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9