TAD LEIDEN Hoe krijg je honderd ton staal over twee ijzertjes'? LEIDSCH DAGBLAD Onze goede voornemens voor 1991 zijn vandaag al begonnen. Nieuw JAC-bestuur wil orde op zaken te stellen s DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 Van onze medewerker Bart Brouwer LEIDEN "Achteraf bezien is het een stomme beslissing geweest om alle tramlijnen in Leiden en die naar Den Haag op te heffen. Voor een schoon milieu en een grote mobiliteit voldoet juist de tram uitstekend. In die tijd dachten de bestuurders dat efficiënt vervoer alleen met de bus mogelijk was", verzucht tram- en treinliefhebber Cock Koelewiin in ziin flat in Katwijk. De Katwijker komt in het geheel niet overeen met imago van de wat 'kinderlijke en aandoenlijke' trein en tramfanaat. Bij het poseren voor de fotograaf wordt dat des te meer duidelijk. Op de 'plaat' met een trein in de hand, is uit den boze. En het voorstel voor een foto, zittend' op de grond al spelend met zijn pronkstukken uit de vitrine, wordt resoluut afgewezen. "Dat bevestigt zo het algemene beeld", is zijn argu mentatie. Koelewijn is secretaris van de Ne derlandse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tram wezen (NVBS), afdeling Rijnland. De vereniging is in 1931 opgericht Lezers schrijven Excuses Excuses van het raadslid De Graaf van D66 aan het college, waarom? Het beantwoorden van een brief van het ministerie van vrom kostte viereneenhalve maand. Want de zaak was nogal ingewikkeld en be antwoording liet even op zich wach ten. zegt het college. De Graaf wordt nu door B en\V er van beschuldigd van het in de open baarheid brengen van verwijten. Omdat daarmee het beeld dat van de gemeente bestaat negatief wordt beïnvloed. Belachelijk! Verantwoordelijk wethouder Van Bochove heeft laten weten de zaak uit te zoeken. Maar op voor hand gelooft hij er weinig van. Nu, ik wel. Als je vierenëenhalve maand j nodig hebt voor beantwoording, ben je voor de taak waarvoor je bent I geroepen ongeschikt. H. Kiemel Bachstraat 15 Leidqn en heeft landelijk 6000- en in de Leidse regio 600 veelal manlijke le den. De 'club' houdt elke maand een thema-avond in het gebouw van de NZH aan het Stationsplein in Leiden. Oost-Europa De onderwerpen die op de bijeen komsten aan de orde komen, zijn talrijk en veelzijdig. Goederenver voer in de Leidse regio tijdens de af gelopen 100 jaar, trams in Oost-Eu ropa en Skandinavié per trein is een kleine greep uit het programma voor dit seizoen. Als de kennis en het specialisme niet binnen de ver eniging voorradig is, wordt er een spreker van buiten eigen gelederen gevraagd. Zo geeft in mei 1991 de hoofdredacteur van het blad 'Plan' zijn visie op het spoor- en tramweg- beleid van de-overheid. De 29-jarige Katwijker is sinds zijn twaalfde geintresseerd in trams en treinen. Hij is begonnen met een Marklin-trein en de collectie werd gestaag uitgebreid. Vooral de tech niek spreekt hem enorm aan. Hoe krijg je honderd ton staal over twee ijzertjes. En hoe het mogelijk is om in een grote stad 4500 trams op tijd te laten rijden. In dergelijke zaken kan Koelewijn zich uren verdiepen. Zijn hobby brengt hem zelfs over de landsgrenzen. Zo leverde een maand Verenigde Staten hem 1200 dia's en 400 foto's op. Grauw Koelewijn heeft er een hard hoofd in dat er binnen afzienbare tijd weer trams door de Leidse straten rijden. In 1961 werd de laatste tramlijn (Leiden-Voorschoten-Leidschen- dam-Voorburg-Den Haag) opgehe ven. Sinds die 'stomme beslissing' is het Stationsplein, toen de tram- en nu de busremise, volgens de se cretaris 'heilige grond'. "Het aanleg gen van nieuwe lijnen zal nog jaren duren want het kost veel geld en is moeilijk in te passen in het wegen net. En dan heb ik het nog geen eens over allerlei protesterende buurtco- mités", voegt hij er lachend aan toe. Over het huidige NS-station in Leiden is hij niet te spreken. "Een grauwe bunker en veel te klein. Bo vendien ontbreken de nodige voor zieningen, zoals toiletten en een goede restauratie. En dan te beden ken dat het qua drukte het vijfde station van Nederland is". Koele wijn vindt dat het ontwerp voor het nieuwe onderkomen van de spoor wegen er op papier goed uit ziet. "Het past in de lijn van de nieuwe stijl; veel staal en glas, heel modern. Ik hoop dat dat ook de verkeerstun- nel onder het Stationsplein wordt gerealiseerd, want de entree in Lei den is nu met al die hardrijdende auto's erg lelijk". De secretaris is niet een princi pieel tegenstander van de heilige koe. "Nee hoor, alleen kan je op veel plaatsen niet met het openbaar ver voer komen. Ik heb trouwens zelf ook een auto. Maar als ik lang moet reizen, vindt ik de trein prettiger. Bovendien kan je de tijd nuttig be steden". Spartaans Koelewijn vindt dat de ideale trein afgestemd dient te zijn op de doel groep. Zo moet de nieuwe Eurocity, een luxe sneltrein die in de toe komst tussen de grote Europese ste den gaat rijden, voorzien zijn van al le gemakken. "Ik denk dan bijvoor beeld aan een fax en een telefoon, want de zakenman heeft daar be hoefte aan. De Nederlandse stop trein is niet comfortabel, Spartaans zelf'. De banken zijn vrij eenvoudig. In Duitsland, Frankrijk en Engeland is dat wel anders. In die treinen zitten aparte stoelen en ook een opklapba re tafel waaraan je kan werken. Vol gend jaar komt de NS met 6 nieuwe Naam: Marja Arnoldus Beroep: postbode Bedrijf: PTT Schipholweg "Je moet er in deze tijd een schepje bovenop doen, maar je bent er op ingesteld. We zitten hier met vier vrouwen tussen verder tientallen mannen, en dan moetje tegen een lolletje kun nen. Het is een gezellige sfeer met veel drukte makers. Na vijfjaar krijg je nog steeds reacties op straat; een vrouwelijke postbode, dat blijft vreemd. Mijn vorige baan was hoofdcassière in een supermarkt en mijn baas vertrok naar de PTT. Zodoende kwam ik er mee in aanraking. Mijn opa vond het maar niks, dat ik postbode werd. Er zijn toch zat mannen die geen werk hebben en dat willen doen, zei hij. Maar hij is negentig, hij moest er echt aan wennen. Ik heb een man die ook werkt en ik ben in de rustige maanden TEGEN DE KLOK vroeg thuis, dus moet ik het huishouden er naast doen. Normaal begin je 's ochtends om zes uur met sorteren en breng je de post tussen negen en twaalf uur rond en de tweede ronde loop je tus sen één en half drie. Maar de twee weken rond kerst begin je met je eerste wijk om elf uur en ben je pas om half vijf klaar. Omdat je de post die je bezorgt zelf sorteert, heb je de tijd aan je zelf. Hoe sneller je sorteert, des te sneller kun je met je wijk beginnen. Dus jaag je elkaar op. Ik vraag me af of ik ooit nog een baan van ne gen tot vijf zou willen hebben, wantje raakt ge woon aan het onregelmatige ritme. Bij een dagdienst ben je vroeg thuis, daarentegen moet je altijd vroeg naar bed. Het is zwaar werk. Mensen denken wel: een brief in een brievenbus gooien, dat is toch licht. Bij het sor teren echter zit je niet, maar sta je. In deze kersttijd betekent dat zo'n twee en een half uur post in die vakken gooien. En je moetje tassen vullen, die rond kerst twee keer zo zwaar zijn. Je hebt veel pakjes, en als de ge adresseerde niet thuis is ben je verplicht een tweede keer te bellen en een notitie te maken, in weer en wind. Onderweg in de wijk zijn er speciale adressen, waar een nieuwe postzak wacht. Want vaak kan alles niet in een keer mee. Maar met alle lichtjes is bezorgen in het donker in deze tijd gezellig. Aan mij zelf gerichte post? Ze geven me hier soms een pakje, dat voor mij bestemd is. Maar het is wel eens lullig als je de hele dag tussen al die post hard gewerkt hebt en er ligt als je thuis komt maar één brief op de deurmat". (tekst Emlel Fangmann. foto Loek Zuyderduin) Trams en treinen als hobby: Man sticht brand in politiecel LEIDEN - Een 28-jarige man heeft gisteren rond 18.00 uur brand ge sticht in een cel in het Leidse poli tiebureau. De man slaagde er in een aansteker mee in zijn cel te nemen. Hiermee stak hij enige kranten in brand. De wachtcommandant kreeg via het rooksignaleringssys- teem door dat er brand was. Die kon snel worden geblust. De arrestant mankeerde niets. 26.000 gulden uit woning gestolen LEIDEN - Onbekenden hebben op eerste kerstdag een bedrag van 26.000 gulden gestolen bij een in- baak in een woning aan de Hoge Rijndijk. De 43-jarige bewoner mis te bij thuiskomst voorts enkele sie raden en een hoeveelheid drank. De daders zijn de woning binnengeko men door een deur te forceren. Vrouw valt in glas LEIDEN - Een 71-jarige vrouw heeft eerste kerstdag een slagader lijke bloeding opgelopen nadat ze met haar pols in een advocaat-glaas je was gevallen. De hevig bloedende vrouw riep om hulp uit het raam. Een passant snelde naar het politie bureau waar de EHD werd opgeroe pen. Die heeft de vrouw overge bracht naar het Diaconessenhuis. Kerst-in buurthuis Groenoord afgelast LEIDEN Omdat zich slechts één belangstellende had aangemeld, is de kerst-in die gisteren zou worden gehouden in buurthuis Groenoord afgeblazen. De Stichting Ouderen Kerst-ins Leiden wilde dit jaar voor het eerst drie bijeenkomsten voor ouderen houden op tweede kerst dag. Ondanks het feit dat dat niet is ge lukt, spreken de organisatoren van een succes. "Buurthuis Vogel vlucht zat helemaal vol, daar waren vijftig mensen. In het Volkshuis wa ren er ook vijftig, maar daar hadden er nog wel wat bij gekund". Hoogtepunt van het programma in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk was het optreden van de Leidse zangeres Wies Cavé. In Vo gelvlucht werd vooral genoten van de Leidse groep The Atlantics. De band bracht oude volksliedjes en kerstliedjes ten gehore. 'Omgeving van Jac. Urlusplantsoen opknappen' LEIDEN - Bewoners van het Jac. Urlusplantsoen hebben er bij de ge meente op aangedrongen het groen en de bestrating in de buurt op te knappen. De woningen worden mo menteel gerenoveerd maar de om geving blijft daarbij achter. "Er heerste de laatste tijd in deze buurt de Coebelgriep en de Ste- venshofepidemie", schrijven de be woners aan de gemeénte. "Verhui zen naar een nieuwbouwwoning in deze wijken is je-van-het en plotse ling is wonen op het Jac. Urlus plantsoen beneden-stand. Wij vra gen u van het Jac. Urlusplantsoen een goed leefbaar wijkje te maken". Behoefte is er vooral aan meer bo men en een veilige speelplaats voor kinderen. Roomboter kaas-of saucijzebroodjes. 4 stuks van-éjOT voor Tcfdldoter Oliebollen. Perstuk 45 ent. o uks 3,95 Aanbiedingen geldig t/m maandag 31 december of zolang de voorraad strekt. Niet verknigbaar in Alphen a/d Rijn. Tram- en treinliefhebber Koelewijn: "De Nederlandse stoptrein is niet comfortabel, Spartaans zelfs". (foto Ellen Martens) LEIDEN - Het Leidse Jongeren Advies Centrum (JAC) moet het voorlopig zonder coördinator stel len. De taken van deze stafmede werker worden tijdelijk verdeeld over bestuursleden en medewer kers. Het nieuwe bestuur van het JAC heeft besloten eerst orde op za ken te stellen binnen de instelling. Dan wordt bekeken wat de taken moeten worden van een nieuwe co ördinator en volgt een sollicitatie procedure. Onlangs werd het bestuur van het JAC naar huis gestuurd. Dit gebeur de op initiatief van twee overgeble ven medewerkers, die de bestuurs leden ervan beschuldigden niet adequaat genoeg te reageren op problemen bij het adviescentrum. Omdat in het najaar achter elkaar coördinator R. Bochardt en een me dewerker overstapten naar het spij belopvangproject, kwam het JAC in grote personele problemen. Slechts twee werknemers, die slechts een deeltijd-baan hebben, moesten alle zaken afhandelen. Ze vinden dat het bestuur niet slagvaardig genoeg heeft gehandeld bij de invulling van de ontstane va catures. Tot op de dag van vandaag zijn beide plaatsen nog niet opge vuld. Als reden voor de trage benoe ming wordt aangevoerd dat geen duidelijkheid bestond over het werk dat de coördinator moet uit voeren. Dit heeft te maken met de onderhandelingen over een eventu ele fusie met het JAC Katwijk. Daarnaast waren er tal van andere irritaties tussen bestuur en werkne mers. Zo stuurde een van de be stuursleden plotseling een extern organisatie-adviseur naar het kan toor om het werk te controleren. Medewerkers en andere bestuursle den wisten hiervan niets af. Al deze ontwikkelingen leidden ertoe dat het bestuur door de medewerkers werd weggestuurd. Karei Diephuis, een van de leden van het oude bestuur, slaagde er in op korte termijn twee nieuwe be stuursleden te vinden. De nieuwe voorzitter wordt Joep Aarts, direc teur van Stichting De Mare. Roos Havekes, directeur van het Alphen- se Boddaert-centrum, wordt het an dere bestuurslid. Diephuis wordt penningmeester. stoptreinen, een proto-serie. Die gaan ze eerst testen en eventuele ge breken worden dan aangepast. Mid den jaren 90 heeft de NS dan een nieuwe stoptrein". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7