Congres vergroot macht Gorbatsjov M9B1TIJDELIJK EXTRA HOGE KORTINGEN Oorlogsstrategie twistappel in VS Janajev weggestemd als vice-president Israël verleent gratie aan joodse terroristen Roemeense ex-koning land uitgezet Iran blijft bij doodvonnis ondanks knieval Rushdie Taiwan zoekt nauwere band met Peking Celstraf voor oppositieleiders 1 DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 hudksmi:lllhd5l^3i.«bUB PAGINA 5 MOSKOU (GPD/AP) - Het Congres van Volksafgevaardigden in de Sovjetunie heeft giste ren ingestemd met uitbreiding van de bevoegdheden van president Michail Gorbatsjov, die daardoor het recht krijgt rechtstreekse controle uit te oefenen op de vijftien republie ken en de nationale economie. Het congres ging echter niet akkoord met de benoeming van Janajev tot vice-president. Hij was gisteren door Gorbatsjov naar voren geschoven, maar haalde 34 stemmen te weinig om gekozen te worden in de nieuwe functie. De vernieuwing van de uitvoerende macht was volgens Gorbatsjov no dig om het door economische chaos en separatistische activiteiten be dreigde land bijeen te houden. De 15 republieken hebben inmiddels alle een onafhankelijkheids- of soe- vereniteitsverklaring aangenomen. Met 1.555 stemmen voor, 110 te gen en 83 onthoudingen ging het Congres van Volksafgevaardigden akkoord met uitbreiding van de presidentiele bevoegdheden en be sloot die onmiddellijk van kracht te verklaren, evenals de eerder aange nomen wijzigingen. Zo gaf het con gres zijn fiat aan de uitbreiding van de macht van de raad van de federa tie, de instelling van een krachtiger vice-presidentschap en de afschaf fing van de presidentiele raad, zoals Gorbatsjov had voorgesteld. Nog onduidelijk is hoe het weg stemmen van de vroegere vak bondsman Janajev als vice-presi dent moet worden beoordeeld. Voor Janajev stemden 1.089 afge vaardigden, tegen hem 583. De stemming lijkt een duidelijke ne derlaag voor president Gorbatsjov, die nog gisteren had geweigerd een tweetal naar voren te schuiven. Te gelijk geldt de uitslag van de stem ming als een overwinning voor libe rale en radicale volksvertegenwoor digers in wier ogen de 53-jarige Janajev een conservatief politicus is. Veel parlementsleden uit andere republieken dan Rusland vonden het teleurstellend dat Gorbatsjov in Janajev een Rus had genomineerd voor de plaats direct onder zichzelf. De afgelopen drie vergaderdagen brachten Gorbatsjov in elk geval weer op een regelrechte confronta- tiekoers met zijn belangrijkste poli tieke rivaal, de president van de Russische republiek Boris Jeltsin. Nadat het Volkscongres het ont werp van een nieuw Unieverdrag had goedgekeurd en bovendien Gorbatsjovs voorstellen voor het houden van referenda over het Unieverdrag steunde, liet Jeltsin woedend weten dat het Russische parlement 'tegenmaatregelen' zou nemen. Een paar weken terug dreigde Jeltsin al dat Rusland op de belangrijkste politieke en economi sche terreinen het heft in eigen hand zou nemen en het centrum (Kremlin) zou negeren. Het in ieder geval voorlopig weg vallen van de door een hartaanval getroffen premier Ryzjkov uit de re gering betekent intussen dat Gor batsjov voor de tweede keer binnen enkele dagen tijd een geestverwant uit zijn nabijheid moet missen. Vo rige week trad minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnad- ze af, naar eigen zeggen uit bezorgd heid over een mogelijke terugkeer van dictatuur in de Sovjetunie. Het wegvallen van Ryzjkov is overigens van minder betekenis, nu het ambt van premier door de bestuursher- vormingen enigszins is uitgehold en er al rekening werd gehouden met een vrijwillig vertrek van Ry zjkov. Dinsdag stemde het congres er mee in het kabinet in omvang aan zienlijk terug te brengen tot onge veer vijftien leden en onder contro le te plaatsen van de president. Tot nu toe stond het kabinet van Ryzjk ov onder controle van de Opperste Sovjet, het nationale parlement. De volksafgevaardigden gingen ook akkoord met de oprichting van een nationale veiligheidsraad, waarvan de leden door Gorbatsjov zullen worden benoemd. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV De laatste drie leden strijders tegen de Palestijnse ter reur". De organisatie eiste gisteren de onmiddellijke vrijlating van alle van de zogenoemde "joodse onder- joden die "de strijd hebben aange- grondse" die nog gevangen zaten, zijn gisteren vrijgelaten. De drie wa ren in 1983 tot levenslang veroor deeld, maar president Herzog heeft de afgelopen jaren tweemaal een belangrijk deel van hun straf kwijt gescholden. De drie voerden des bonden tegen Arabische terreur" Als voorbeelden noemde Gush Emunim David Ben-Shimun en Gil Fuchs. De eerste is veroordeeld om dat hij een raket heeft afgeschoten op een bus met Palestijnen, waarbij een passagier om het leven kwam. tijds onder meer een terreuractie De tweede zit gevangen wegens uit, op het terrein van de islami- tische hogeschool in Hebron. Drie Palestijnse studenten kwamen moord op een Palestijnse taxichauf feur. Shimun en Fuchs zijn gisteren prompt in hongerstaking gegaan daarbij om het leven eii dertig raak- omdat ze zich gediscrimineerd voe- "en. De "joodse ondergrondse", voor- Uzi Sharbaf werden buiten de ge- al bestaand uit Israëlische kolonis- vangenispoort als helden begroet ten, deed begin jaren tachtig van en op de schouders genomen door zich spreken door terreuracties op aanhangers van de militante kolo- de Westelijke Jordaanoever. Ze nistenbeweging Gush Emunim. ^Er voerde bomaanslagen uit op Pale- i.i_: x j. stijnse burgemeesters die met de PLO sympathiseerden. De toenma- TEHERAN/NICOSIA (AP/Rtr) - De Iraanse geestelijke leider ayatollah Ali Khamenei heeft gisteren ver klaard dat het doodvonnis over de Britse schrijver Salman Rushdie onherroepbaar is, ondanks het be sluit van de Britse schrijver om zich tot de islam te bekeren en afstand te nemen van voor de islam beledigen de passages in zijn boek 'De dui velsverzen'. Khamenei noemde Rushdies be sluit een teken dat de Westerse arro gantie zich gedwongen ziet lang zaam tot inkeer te komen. "Nie mand durft in de toekomst de heili ge waarden van de Islam of diens profeet te beledigen", aldus de lei der van de islamitische revolutie in een voor Radio Teheran voorgele- BUKAREST (AFP/Rtr) - Ex-ko- ning Michaël van Roemenië en zijn familie heeft minder dan twaalf uur na zijn aankomst per vliegtuig zijn vaderland weer moeten verlaten. Hij keerde giste ren na een onverwacht bezoek aan zijn geboorteland terug in Zwitserland, waar hij zijn dagen slijt in ballingschap sinds hij in 1947 uit Roemenië werd verdre ven. Michael arriveerde dinsdag met een Zwitsers prive-vliegtuig op het vliegveld van Bukarest. Hij toonde fotografen daar zijn Deen se diplomatieke paspoort met een inreisvisum gestempeld door de Roemeense douane. Maar vol gens het ministerie van binnen landse zaken was zijn aanwezig heid illegaal omdat hij geen gel dig visum had en de autoriteiten niet van zijn bezoek op de hoogte had gebracht. De 69-jarige ex-monarch was voor het eerst na ruim 43 jaar weer in zijn geboorteland. Hij wil de in Curtea de Arges, waar zijn voorouders liggen begraven, de kerstnacht doorbrengen. Maar de Roemeense politie verhinderde hem daarheen af te reizen, blok keerde de weg nabij de stad Pi- testi en voerde hem terug naar Boekarest. "Ik snap niet waarom mij zelfs voor Kerstmis niet wordt toege staan het graf van mijn voorou ders te bezoeken", aldus de ex- monarch die de nacht groten deels in zijn auto bij het vliegveld doorbracht. Volgens zijn dochter Margareta lieten de autoriteiten haar vader de keus om of met zijn eigen toestel of met een militair vliegtuig te vertrekken. "Hij wei gerde beide", zei ze enkele uren voor haar vaders vertrek. De ex-koning, die tot het huis Hohenzollern-Singmaringen be hoort en ook gerelateerd is aan zen verklaring. Het doodvonnis, de zogeheten 'fatwa', werd in februari 1989 uitge sproken door de toenmalige Iraanse leider ayatollah Khomeini, die mos lims opriep de Britse schrijver, om het leven te brengen. Het boek was volgens veel islamieten beledigend voor de islam. Rushdie leeft sinds het doodvonnis van de inmiddels overleden Khomeini ondergedoken in Groot-Brittannië. Pogingen zich met zijn islami tische tegenstanders te verzoenen hebben tot nu toe niets uitgehaald. Maandag verklaarde hij afstand te nemen van uitspraken van persona ges uit zijn boek, die beledigend zijn voor de profeet Mohammed. Ook zei hij zich te willen inzetten voor "meer begrip voor de islam in de wereld". Hij beloofde "te getuigen het Britse vorstenhuis, was verge zeld van zijn vrouw Ana de Bour- bon-Parma en zijn dochter Sop hie. Zij werden opgewacht door Margareta, die reeds in Roemenië Enkele eerdere pogingen van Michael om zijn land te bezoeken werden ook al tegengehouden door de regering van het Front van Nationale Redding, dat het bestuur van het land overnam na het ineenstorten van het bewind van Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena, die dinsdag precies een jaar geleden werden geëxecu teerd. was ook een kleine groep tegende- monstranten van de linkse Partij voor Burgerrechten en de liberale lige gekozen burgemeester van Na- Shinuy-partij. De voorzitter van blus, Bassam Shaka'a, raakte daar- Shinuy, professor Rubinstein, bij beide benen kwijt, sprak van een zwarte dag 1 rechtsgang in Israel. Livni, die wordt beschouwd als afgezet, verklaarde gisteren dat de de leider van de terreurorganisatie, misdaad tegen hem is voortge- verklaarde na zijn vrijlating dat het vloeid uit de politiek van Israël. Die trio geen spijt heeft, want "wat we politiek, zei hij, is gericht tegen de dat er geen andere God is dan Allah en dat Mohammed zijn laatste pro feet is". Ook beloofde Rushdier dat er geen 'paperback' van 'De Dui velsverzen' zou worden uitgegeven. Dit was een van de eisen van meer gematigde moslims. Een Iraanse fundamentalistische krant, Jomhuri Islami. schreef gis teren dat Rushdie zich op de dood moet voorbereiden. "Wanneer de terugkeer naar de islam van Rush die een teken van moed is, dan moet hij nog meer dapperheid tonen en zichzelf op de dood voorbereiden. Sterven zal hij, maar het is voor hem beter zelf de weg naar de eeuwige verlossing te kiezen, voordat een zoon van de islam het genadeschot lost", aldus de krant. TAIPEI (Rtr) - Taiwan zal voor eind mei officieel de staat van oorlog met China beëindigen en daarmee een belangrijk obstakel wegnemen voor nauwere betrekkingen met China. Ook zal het democratische hervor mingen op het eiland bevorderen, zo verklaarde president Lee Teng- hui dinsdag. Lee verklaarde dat de nationalis ten een 42 jaar oude noodtoestand, die werd afgekondigd tijdens de Chinese burgeroorlog, zou intrek ken en een proces van grondwets wijzigingen in anderhalf jaar tijd zou voltooien. Aanhangers van de kleine Taiwanese oppositiepartij waren kennelijk niet onder de in druk van deze beloften. Circa 10.000 mensen trokken dinsdag door de straten van Taipei en eisten snellere hervormingen. "Wij hopen dat wij in de kortst mogelijke tijd dat is te zeggen voor volgend jaar mei, overeenkomstig de wet, een eind zullen afkondigen aan de Periode van Communisti sche Rebellie", aldus de president in een rede tot de Nationale Assem blee. De hervormingen zullen hel pen de weg te banen voor een uit eindelijke hereniging van Taiwan met het Chinese vasteland en tege moet te komen aan de toenemende verlangens van het volk naar meer democratie". Sinds Lee aan de macht kwam, is er een periode van ongekende toenadering tot China en van poli tieke liberalisering in Taiwan zelf. Hoewel Taiwan weigert officiële contacten te onderhouden met Chi na, heeft Lee aangeboden bespre kingen te houden over hereniging indien China hervormingen uit voert en afziet van het gebruik van geweld om het eiland terug te krij gen. De Nationalisten hebben vele po litieke gevangenen vrijgelaten, persvrijheid geïntroduceerd en de oprichting toegestaan van een lega le oppositegroep, de Democratische Progressieve partij (DPP). Amerikaanse troepen nog niet klaar voor aanval op Irak WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse troepen hebben nog meer jaar geleden hebben gedaan Palestijnen en hun rechten. onderdeel van de ideologie die clrie die vandaag zijn vrijgelaten ^an een maand nodig om zich voor 1-Tf.ite bereiden op een oorlog. Met die boodschap voor president Bush zijn minister van defensie Dick we toen aanhingen". Volgens Gush hebben geen spijt van hun daden Emunim moeten de ex-gevangenen zijn er zelfs trots op," merkte de ex- worden beschouwd als "joodse burgemeester wrang op. 17 Janajev(foto ad Frans verboden Het Algerijnse parlement heeft het gebruik van de Franse taal verbo den en het Arabisch tot officiële taal verklaard. Algerijnen die toch Frans spreken, lopen de kans op een boete. Alleen een aantal door de regering gecontroleerde kranten mag nog in het Frans verschijnen. Algerije werd in 1962 onafhankelijk van Frankrijk. In de media en op cultuurgebied wordt echter ook nu nog veelal Frans gesproken. Somalië De regering van het oostafrikaanse land Somalië staat de oprichting van politieke partijen toe. Somalië is sinds 1969 een eenpartijstaat, met aan het hoofd president Moham med Siad Barre. Hij wordt nu steeds meer in het nauw gedreven door de drie verzetsbewegingen. De rebel len zouden de hoofdstad Muqdisho tot op 50 kilometer zijn genaderd. Ook in Muqdisho wordt geschoten. In Somalië wordt niet verwacht dat de verzetsbewegingen genoegen nemen met de mogelijkheid om een eigen partij op te richten. Verkeersdoden Op de Spaanse wegen zijn de afgelo pen vijf dagen bij verkeersongeluk ken 117 mensen omgekomen. De meeste ongelukken ontstonden door gladheid. De Spaanse over heid pompt op dit moment veel geld in veiligheidscampagnes, maar die werken kennelijk niet goed. 249.639.692 De Amerikaanse bevolking is sinds 1980 met 10,2 procent gegroeid tot 249.639.692 personen, zo blijkt uit de onlangs gehouden volkstelling. In 1980 waren er 226 miljoen Ameri kanen. Californië is met 29 miljoen inwoners nog steeds de grootste staat, Wyoming met 455.975 inwo ners de kleinste. de luchtmacht en de landmacht weken duren. Al die tijd moet de Waller deel uitmaakt van de interne over het beste aanvalsplan. De landmacht een afwachtende hou- militaire discussie, en geen propa- luchtmacht staat op het standpunt ding aannemen, en alleen in actie ganda is om Saddam Hussein te dat Amerika moet beginnen met komen als Irak een wanhoopsoffen- misleiden, zoals anderen hebben grootscheepse luchtbombardemen- sief zou proberen. Het grote voor ten, die tot doel hebben de Iraakse deel van deze luchtstrategie is vol- Cheney en de chefstaf generaal Co- luchtverdediging uit te schakelen, gens de luchtmacht-generaals dat beslissen is de chefstaf generaal Co lin Powell uit Saudi-Arabië terug- de Iraakse infrastructuur te gekomen. De meeste generaals be- tigen en de Iraakse troepen te de- vestigen wat generaal Calvin Waller de vorige week hardop zei, dat Ame rika op 15 januari, de dag dat het VN ultimatum afloopt, niet klaar is om oorlog te voeren. Achter de vraag wanneer Ameri ka dan wel klaar is voor oorlog het aantal Amerikaanse slachtoffers lin Powell, een zeer kundige gene- tot een minimum beperkt blijft, het- raai, die het volledige vertrouwen moraliseren. Als deze grootscheep- geen niet alleen militair, maar ook van president Bush geniet. Gene se vernietigingsactie het beoogde politiek van het grootste belang is raai Powell komt uit de landmacht, succes heeft zullen de Iraakse voor het welslagen van de oorlog. landstrijdkrachten vervolgens nig verzet bieden aan het oprukken de Amerikaanse leger. en is daarom geneigd meer te luiste- De landmacht-generaals beplei- ren naar de landmacht generaals, ten vanaf het begin een gecombi- Zo is het volgens Carus te verkla- neerde land- en lucht aanval. Zij ren dat de luchtmachtgeneraal Volgens dit krijgsplan kunnen de noemen het luchtmacht scenario niet realistisch. Als de luchtmacht bombardementen uitvoert zonder dat tegelijkertijd de landstrijd krachten in actie komen, dan krijgt en in geval van oorlog. De land- Dungon in september werd ontsla gen toen hij zijn mond voorbij praatte en onthulde dat Amerika plan was Baghdad plat te gooi- macht generaal Waller, die met zijn uitspraak dat Amerika op 15 januari schuilt een interne discussie tussen luchtbombardementen een aantal Daardoor wordt de oorlog niet niet klaar is voor oorlog Saddam CASABLANCA (IPS) - Veertig Marokkaanse vakbonds- en oppositielei- verkort, maar eerder verlengd, met eveneens belangrijke informatie ders zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot zeven jaar. De ver- meer en niet minder Amerikaanse oordeelden werden beschuldigd van het aanzetten tot de onlusten die de slachtoffers als gevolg. Voor het afgelopen twee weken in verschillenden steden uitbraken. luchtmacht-scenario is het niet zo De volksopstand begon op 14 december in Fez, het culturele en religieu- belangrijk of er wat meer of minder ze centrum van Marokko. De bevolking protesteerde tegen de lage salaris- tanks en kanonnen paraat zijn: het sen en lage levenstandaard. De onrust sloeg snel over naar andere steden, gaat er vanuit dat de strijd al gestre- waaronder Rabat, Tanger en Kenitra. Het leger werd ingezet om de rust te den is op het moment dat Ameri- herstellen. Pas sinds dinsdag trekt het leger zich weer terug in de kazernes. - Drie joodse terroristen gaan op de schouders van militante kolonisten, di rect na hun vrijlating uit een Israëlische gevangenis. In het midden de lei der van de ploeg, Menahem Livni. Uoto epa) deelden. kaanse troepen zullen oprukken, Maar voor de landmacht is het aan- In oppositiekringen meent men dat de regering met de zware straffen tal troepen van wezenlijk belang, voor de oppositieleiders de bevolking wil afschrikken van een voortzet ting van de protestdemonstraties. Advocaten hebben verklaard dat ten Q-gprj nrODclScinclcl minste twintig arrestanten zijn gemarteld. Ook humanitaire organisaties Po hebben melding gemaakt van de schending van de mensenrechten. De oppositiepartijen in het parlement hebben bij de regering geprotes teerd tegen de zwaarte van de straffen en eisen de vrijlating van alle veroor- heeft verschaft, mocht wel op zijn post blijven. Slovenië verklaart zich onafhankelijk LJUBLJANA (AP) - De Joegoslavi sche deelstaat Slovenië heeft zich, conform de uitslag van het vorige week gehouden referendum, auto noom verklaard. France Bucar, de dige van het Washington Institute voorzitter van het Sloveense parle- for Near East Policy, gelooft dan ment, riep gisteren in een gezamen- Dr. Seth Carus, de militaire deskun- ook dat de uitspraak van generaal la dencassettes KOOKPANNEN 'SOLA TREND' Geschikt voor gas. elektra en keramisch 4-dellge basisset 6-dellg. zoals afgebeeld. NÜ 225,- Steeds meer mensen ontdekken de enorme voor delen van onze rechtstreekse fabrleksverkoop tegen ongekend lage prijzen De enorme drukte In onze kooDleshal maakt een ingrijpende verbouwing en uitbreiding noodzakelijk Oaar wordt nu hard aar gewerkt Tijdens deze verbouwing profiteert u van extra lage verbouwingsprljzen. 00 Bezoek onze showroom/koopjeshal in Zeist en profiteer van deze extra hoge kortingen. Soli Fabriek Van Reenenweg 155 Zeist Openingstijden maandag t/m vrijdag 9.00-17.00 uur. zaterdag 10 00-16 00 uur. voor inlichtingen, route- j beschrijving of dokumen- uja tatie kunt u bellen lf 11 1 03404-23364 ||||SOl0 hu iijuciijk rl Een 9 persoons ladencassette (model Angellquel ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Keus uit vele modellen LOFJE NÜ 6 pers. 40 dig adviesprijs f 1980.- Keus uit meer dan 20 modellen In 6.9 en 12 persoons uitvoering. 50% KORTING LANCENTHAL PORSELEIN nü 50% korting 0p de adviesprijs MJÜ.1J K0MPLETE CASSETTES 6 persoons/28-delig nM al vanaf ^1 ïïïsheb 10% extra inn 'lótics-jat; korting 1 duil 10S. J700 vb Zeist (postzegel is mat nodigi 0 L lijke vergadering van de drie ka mers de onafhankelijkheid uit. De kiescommissie maakte bekend dat 88,5 procent van de deelnemers aan het referendum zich voor autono mie en onafhankelijkheid heeft uit gesproken. Van de 1,5 miljoen stem gerechtigde Slovenen had 93,5 pro cent de gang naar de stembus ge maakt. De Sloveense onafhanke lijkheidsverklaring voert de politie ke spanningen tussen de Joegosla vische deelstaten tot een nieuw hoogtepunt. Het collectieve presi dentschap van Joegoslavië heeft ge weigerd te onderhandelen met Slovenië en Kroatië, de twee repu blieken die onder het centralisti sche gezag van Belgrado uit willen. Schoten na afloop kerstbestand IRA BELFAST (AP) - Twintig minuten na afloop van het driedaagse kerst bestand dat de IRA had afgekon digd, is vandaag de controlepost Annathmartin in Noord-Ierland on der vuur genomen. De politie schoot terug, maar meldde geen ge wonden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5