Maijtarief per regio vaststellen habitat Methadon om buitenlandse verslaafden te bereiken HokkrhH (Rofs* fa0])®/ Rensch wil militair ingrijpen Nederland Nationaal tarief streekvervoer loslaten Curator Textlite wil directeur aanklagen Beatrix waarschuwt tegen genetische manipulatie Suriname Drugssmokkel 199 DONDERDAG 27 DECEMBEF UTRECHT (ANP) - De tarieven voor het stads- en streekvervoer kunnen in de toekomst per regio worden vastgesteld. Minister Maij (verkeer en waterstaat) zegt dat in het blad "Openbaar Vervoer". Volgens de minister moet het nationaal tarief worden losgelaten. Be halve een variatie van dal- en spitstarieven zou er dan ook een variatie per regio mogelijk moeten zijn. ZUTPHEN GPD) - De daling van de melkprijs met 8,11 cent per liter tot 80 cent brengt de bij Coberco aange sloten melkveehouders nog niet in problemen. De zuivelcooperatie is zelfs, gezien de huidige marktont wikkelingen, niet ontevreden over dit prijsniveau. De opbrengst per li ter aangeleverde melk moet echter niet veel verder dalen "Met 80 cent kan de gemiddelde melkveehouder wel uit de voeten. Bij een nog lagere prijs kunnen be paalde groepen melkveehouders echter in moeilijkheden komen", al dus A. Francke, directeur algemene zaken van Coberco. De zuivelcooperatie, met bijna 10.000 aangesloten leveranciers- veehouders, kondigde halverwege dit jaar al aan dat de recordprijs van 88,11 cent per liter melk niet ge- Daling melkprijs niet onrustbarend handhaafd zou kunnen blijven. Al aan het einde van 1989 deed zich vooral bij boter en melkpoeder een prijsval voor. Deze negatieve ont wikkeling heeft zich in de afgelopen maanden niet kunnen verbeteren. Met de 80 cent per liter melk is het prijsniveau op dat uit 1987 komen te liggen. Toen betaalde Coberco haar leden 80,25 cent uit. In de jaren daarvoor lag de prijs tussen de 75 en 79 cent. De prijsdaling is het gevolg van de ontwikkelingen op de internatio nale markten. Door grotere produk- tie in niet-EG-landen en een lagere dollarkoers steeg het aanbod van zuivelprodukten op de Europese markt, met als gevolg een lagere prijsvorming. "We hebben jarenlang", aldus di recteur Francke. "vanwege de zui- velcontingenteringen een vrij krap pe markt gehad. Dat had een posi tieve uitwerking op de prijsvor ming. In het afgelopen jaar is er ech ter in Europa weer een klein over schot ontstaan. Er kon minder bui ten de EG geëxporteerd worden. De lage dollarkoers was daar mede de oorzaak van. Onze produkten wer den daardoor te duur". De neergaande lijn in de prijsvor ming was het duidelijkst te merken bij boter, melkpoeder en weipro- dukten. Deze zuivelprodukten zijn het sterkst aan schommelingen on derhevig, omdat voor een belang rijk deel de afzet op markten buiten de EG ligt. Volgens Maij vraagt een duur rail systeem in Amsterdam om een an dere tariefstructuur dan de streek bus in Groningen. Met een aan het plaatselijk vervoer aangepast tarief hoopt de minister de overheidsbij drage op de exploitatietekorten van vervoerbedrijven te kunnen beper ken. Het ministerie betaalt nu 50 procent van het treinkaartje en 65 procent van de stads- en streekver- voerkaartjes. Maij sluit bovendien in een ver der verschiet extra tariefsverhogin gen in het openbaar vervoer niet uit. De jaarlijkse verhoging van 3,5 pro cent is niet voldoende. Die dekt al leen de stijging van de loonkosten en de kosten van levensonderhoud, aldus de minister. In "Openbaar Vervoer" kondigt Maij ook aan "Rail 21", het toe komstplan van NS, liefst in tien jaar te willen uitvoeren. Rail 21, dat on der meer een verdubbeling van het reizigersvervoer beoogt, mikte aan vankelijk op uitvoering in 25 jaar tijd. Vervolgens werd dat 15 jaar (2005) en wat de minister betreft zijn de plannen nu al in het jaar 2000 ge realiseerd. Een woordvoerder van NS zei pas te willen reageren als de minister met een officieel plan op tafel komt om dé uitvoering van de toekomst plannen nog verder te versnellen. Hij wees erop dat het al een behoor lijke krachttoer zal worden om de plannen in 15 jaar uit te voeren in plaats van in 25 jaar. Rail 21 voorziet ook in een forse uitbreiding van de capaciteit door meer materieel en de aanleg van extra sporen op alle belangrijke baanvakken. "Uitvoe ring van deze gigantische klus in 15 jaar zal de nodige inspanning ver gen, maar het is wel haalbaar", al dus de NS-woord voerder. AMSTERDAM (ANP) - Curator R. J. Schimmelpenninck van de failliet verklaarde roemruchte fabrikant van lichtkranten en zaktelexen Text Lite lijkt van plan de voorma lig directeur van het bedrijf A. Hom mel voor de rechter te dagen. Dat blijkt uit het eerste verslag dat Schimmelpenninck heeft gedepo neerd bij de rechtbank in Amster dam. Hommel zou 2 miljoen gulden het kapitaal van Text Lite naar zijn per soonlijke bankrekening hebben overgeschreven. De curator heeft tot nu toe tevergeefs getracht dat geld terug te krijgen. Hommel spreekt tegen de overboeking te hebben gedaan. Hommels vriendin zou volgens het verslag haar huis als onderpand voor de "lening" geven wanneer de schuldeisers daar zou den aankloppen. Text Lite Holding ging in oktober van dit jaar failliet. VS veroordelen staatsgreep in Suriname DEN HAAG (ANP) - Koningin natuur is (evenmin) te rijmen met Beatrix heeft dinsdag in haar kerst- pogingen dieren - en straks mis- toespraak gewaarschuwd tegen on- schien zelfs mensen - om te vormen gebreidelde genetische manipulatie tot door ons bedachte creaturen", op mens en dier. "Respect voor de aldus de koningin. Ongeval Een vrijwel frontale botsing nabij Kolhorn (gemeente Niedorp) heeft op Eerste Kerstdag het leven gekost aan een echtpaar uit 't Veld. De echtgenoten, beiden 43 jaar, zaten in een auto die op de weg Stolpen- Middenmeer in botsing kwam met een tegenligger. Twee zoontjes van het echtpaar, die achterin de auto zaten, raakten gewond. Ook de drie inzittenden van de tegenligger, twee mannen uit Middenmeer en een vrouw uit Schagerbrug, moes ten met meer of minder ernstig let sel worden opgenomen. Celstraf Procureur-generaal Korvinus heeft maandag bij het gerechtshof in Am sterdam tegen een 37-jarige man uit Stadskanaal negen maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaar delijk, geëist wegens een poging tot oplichting in de ontvoeringszaak- Heijn. De verdachte bekende op de zitting dat hij op 7 december 1987 een brief heeft geschreven aan de vrouw van G.J. Heijn. Hij vroeg daarin 60.000 gulden in ruil voor in formatie over de verblijfplaats van de ontvoerde Ahold-topman en over de identiteit van diens ontvoer ders. Dode vrouw De politie is op zoek naar de identi teit van een jonge vrouw, die dins dagmiddag dood werd aangetroffen in een bos bij Teteringen, in de buurt van Breda. De vrouw is naar schatting 20 tot 25 jaar oud. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw ver moedelijk rond 20 december door verwaarlozing is overleden. Om haar polsen en enkels zaten sporen die erop wijzen dat zij lange tijd ge boeid geweest moet zijn. Drugshandel Justitie in Duitsland heeft het ver zoek van staatssecretaris Kosto om een strafzaak in Frankfurt tegen zes Nederlandse verdachten van drugs handel voortijdig te beëindigen en de Nederlanders te laten terugke ren, niet gehonoreerd. Vorig jaar au gustus arresteerde de Duitse politie de zes, waarbij ze gebruik maakte van een Duitse undercover-agent die ook op Nederlands grondgebied opereerde. Oplichting Een 53-jarige Nederlandse make laar in onroerend goed is in Genève gevangen gezet op beschuldiging van een poging tot oplichting ter waarde van zeventig miljard roebel. Met hem werd een 21-jarige Duitser gearresteerd. Het tweetal werd al op 21 december aangehouden. De rechtbank heeft maandag hun ge vangenhouding met drie maanden verlengd. Zij wees erop dat daar waar de wetenschap grenzen verlegt, "de vraag naar onze eigen innerlijke grenzen actueel wordt". Weten schap kan weliswaar de mensen vooruitgang brengen, maar "de toets ligt uiteindelijk in de vraag of er ook sprake is van vooruitgang uit een oogpunt van beschaving". Koningin Beatrix ging ook in op de situatie in de Golf. "In Europa kon weliswaar een hoopvol kader worden geschapen voor veiligheid en samenwerking, maar tegelijker tijd werden in het Midden Oosten recht en vrede op het spel gezet. Waar nieuwe kansen op vrede zo gauw al weer worden overscha duwd door machtsmisbruik, agres sie en geweld, kan twijfel omslaan in vertwijfeling". DEN HAAG (GPD/ANP) - Neder land moet militairen naar Suriname sturen om de coupplegers te ver drijven en de democratie te herstel len. Dat heeft de Surinaamse strij der voor de mensenrechten, Stan ley Rensch, gisteren gezegd voor de KRO-televisie. Ook Roy Bottse, een voormalig militair die na de staats greep van 1980 heeft deelgenomen aan het verzet tegen Desi Bouterse, vindt dat geweld moet worden ge bruikt tegen de militaire machtheb bers in Paramaribo. Volgens Rensch kunnen de hui dige problemen in Suriname niet zonder geweld worden opgelost. "Alle andere manieren om van Suri name een democratie te maken zijn mislukt", aldus Rensch. "Om het proces van democratisering een kans van slagen te geven, moet Ne derland militaire hulp verlenen". Rensch en Bottse geloven niet in grondwetswijzigingen om de macht van de militairen in te perken. Stanley Rensch, directeur van het Moiwana Mensenrechtenbureau 1986 (in dat jaar werden volgens Rensch in Moiwana tientallen bosnegers vermoord), is blij met het stopzetten van de ontwikkelings hulp door Nederland. "Bouterse en de mensen om hem heen zijn moor denaars en handelaars in drugs. De ontwikkelingsgelden worden ge bruikt om drugsgelden wit te was sen. Het gaat ze alleen om de macht, dat is de enige drijfveer. Bouterse zag zijn formele macht afbrokkelen, dus daar wilde hij wat aan doen". Enige tientallen leden van de Su rinaamse gemeenschap in Neder land hebben dinsdag rond het mid daguur in Den Haag gedemon streerd tegen de machtovername in Suriname. Voor een geheel verlaten ambassadegebouw riepen zij op tot herstel van de democratie in een nieuw Suriname. Surinamers in Ne derland hebben over het algemeen boos en verontwaardigd gereageerd op de staatsgreep. Volgens woord voerder Dap van de Groep Tilburg die veel contacten met het Jungle commando van Ronnie Brunswijk Enkele tientallen leden van de Surinaamse gemeenschap in Nederland tijdens hun demonstratie tegen de machtovername. (toto and heeft en in Nederland vluchtelin gen opvangt, zullen de Nederlandse regering en Brunswijk nu moeten kiezen. Dap zei dat "hoe paradoxaal het ook klinkt, de staatsgreep een goede zaak is. Er is nu eindelijk dui delijkheid wie de macht uitoefent in Suriname", aldus Dap. "De tijd is voorbij dat de Nederlandse rege ring zich kan verschuilen achter de gekozen regering van Shankar. Ie dereen kan nu zien wie het in Suri name voor het zeggen heeft. Van de zijde van het Junglecommando, die opereert in Oost-Suriname, was vanochtend nog geen officiële reac tie op de staatsgreep. Denise de Hart, de 77-jarige vrouw, die eerder in Suriname be middelde, reageert als één van de weinigen tamelijk gematigd op de stap van het leger. Zij is, op uitnodi ging van Bouterse, op Eerste Kerst dag naar Paramaribo gereisd. Bij haar vertrek op Schiphol zei ze het nog maar de vraag te vinden of er van een echte staatsgreep sprake is. Ze wees erop dat Graanoogst ver kiezingen heeft beloofd. De Surinaamse organisatie SA- WO, Sranansma Abi Wan Oso (Suri namers hebben een huis), heeft fel geprotesteerd tegen de staatsgreep. Volgens SAWO is het van het groot ste belang dat "op dit kritieke mo ment nationaal en internationaal, alle democratische en vredelieven de krachten het Surinaamse volk en zijn gekozen regering helpen in de strijd voor een democratisch Suri name". De regeringspartijen CDA en PvdA willen de betrekkingen met Suriname opnieuw bezien. CDA- buitenlandspecialist De Hoop Scheffer noemt de ontwikkelingen in Suriname: "teleurstellend en triest". Het is duidelijk dat de ont wikkelingsrelatie met Suriname nu nader onder de loep wordt geno men, aldus De Hoop Scheffer. Bij PvdA-woordvoerder Melkert zei dat de machtsovername ook wat de PvdA betreft "niet zonder gevolgen blijven voor de betrekkingen met Suriname". WD-fractieleider Bol- kestein noemt de staatsgreep "weer een stap verder op weg naar de cha os in het land. Men vervalt er van kwaad tot erger". Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft Ameri kaanse burgers gisteren gewaar schuwd geen bezoek aan Suriname te brengen in verband met de situa tie in dat land. De regering veroor deelde gisteren ook de staatsgreep en zei dat Suriname steeds verder van de internationale gemeenschap komt af te staan. Commentaar De prille democratie in Suriname heeft het niet gehaald. Ruim drie jaar na de verkiezingen in 1987, hebben soldaten de macht weer stevig in handen geno men. De klok lijkt weer teruggedraaid. De democratisch gekozen president Shank ar is opzij gezet. Zijn plaats wordt ingeno men door de leider van de staatsgreep en waarnemend bevelhebber van het le ger. Ivan Graanoogst, een stroman van Desi Bouterse. Direct na de staatsgreep, heeft Graan oogst vervroegde, algemene verkiezin gen aangekondigd in het voorjaar. Ook verder toont hij zich in woord voorstander van een democratische staatsvorm. Ge zien het feit echter dat ook president Shankar zich vlak voor de coup bereid toonde de verkiezingen te vervroegen tot in het voorjaar, moeten de woorden van Graanoogst in twijfel worden getrokken. Graanoogst en zijn mannen hebben maar een motief gehad voor de machts overname: tonen dat het leger de onge deelde macht wil in Suriname. En daar is niets democratisch aan. Het valt niet te ontkennen dat de zaken in Suriname er slecht voorstaan. In de su permarkten is met veel te krijgen. En wat er wel is. is voor de Surinamers onbetaal baar geworden. De regering van Shank ar is helaas niet in staat gebleken daar iets aan te veranderen, maar dat geeft zijn tegenstanders nog niet het recht de democratie opzij te schuiven. De Neder landse verklaring dat met de staatsgreep onmiddellijk een eind komt aan alle hu manitaire hulp. is dan ook terecht en be grijpelijk. Wat in Suriname moet gebeuren, is een snel herstellen van alle democratische instituties. Het leger hoort daarbij geen enkele rol te spelen. In plaats daarvan zouden Bouterse. Graanoogst en al die andere 'sergeanten' zich moeten terug trekken in de kazerne, net zoals inmid dels in de meeste andere Zuidameri- kaanse landen is gebeurd. Ook moet het merkwaardige grondwet-artikel worden geschrapt dat het leger tot "militaire voor hoede" maakt in Suriname. Met de oude banden die tussen Neder land en Suriname bestaan, kan Neder land bij dat democratiseringsproces een eigen verantwoordelijkheid nemen. Het heeft in elk geval geen zin om zich volle dig afzijdig te houden van de ontwikkelin gen in Suriname, zoals vorige week nog bleek toen Bouterse op Schiphol 'achter glas' werd gehouden. Nederland zou een poging tot bemiddeling moeten onderne men. Een militair ingrijpen, zoals bepleit door mensenrechten-activist Stanley Rensch, moet echter niet worden over wogen. Dat zou de klok helemaal te ver terugdraaien. SINT HELENA (Rtr) - Vier Neder landers en drie Ghanezen zijn dins dag op het eiland Sint Helena gear resteerd op verdenking van drugs smokkel. Dat heeft een regerings woordvoerder op Sint Helena be kendgemaakt. De zeven werden door de lokale politie op zee aangehouden aan boord van het schip Frontier waar mee zij drie dagen eerder op het ei land waren gearriveerd. Aan boord van het schip werd 5.000 kilo mari huana aangetroffen met een ge schatte straatwaarde van enkele miljoenen guldens. De politie van Sint Helena, die werd getipt door Britse drugsspeurders, verwachtte bij nader onderzoek van het schip nog meer te vinden. Van ANP-correspondente Saskia Belleman AMSTERDAM Net als andere verslaafden aan hard drugs, moeten ook de buitenlandse drugsverslaaf den in Nederland worden geholpen. Tegelijk echter vereist de politiek dat hulpverleners de buitenlandse verslaafden zo snel mogelijk naar het vaderland helpen terugkeren (repatriëring). Een dilemma waar voor Quirinus van Arnhem van het passanten- en prostitutieproject (PPP) van de Amsterdamse GG en GD zich dagelijks ziet gesteld. Want de klanten van het PPP vor men een groep die er volgens de po litiek niet eens hoort te zijn. Ver slaafde vrouwen - veelal werkzaam in de prostitutie - en mannen van buitenlandse herkomst. Illegaal en onverzekerd. Naar schatting 1.500 a ADVERTENTIE 2.000 in getal, een kwart van het to taal aantal drugsverslaafden in Am sterdam. Hoe help je, met steun van de overheid, mensen die diezelfde overheid liever ziet gaan dan ko men? Van Arhem voorzichtig: "Op zich hebben deze mensen geen recht op drugshulpverlening. Maar we wil len ze toch graag zien. Liever zelfs dan legale Nederlandse verslaaf den. Het zijn namelijk precies de mensen die de grootste problemen op sociaal en medisch gebied on dervinden èn veroorzaken". PPP gebruikt voor de hulpverle ning vooral de verstrekking van me thadon als middel om langzaam maar zeker van de hard drugs af te raken. "We gebruiken de me- thadonverstrekking", zegt Van Arn hem, "om te kunnen doen wat me disch en sociaal gezien nodig is". Dat variëert van psychische hulp, tot controle op geslachtsziekten èn maatschappelijk werk waarbij de klanten op straat, in het Wallenge bied, worden opgezocht. In 1989 werden zo ongeveer 800 mensen van de doelgroep van 2.000 bereikt. Niet allemaal, want met het oog op de politieke beleidslijn moet me thadon met terughoudendheid wor den verstrekt. Raketjes Het spreekuur woensdagmiddag op het oude Centraal Buro van de PPP aan de Valckenierstraat. Verpleeg ster Joyce van Ree zit achter twee opengeslagen metalen koffers. Uit gaten in het schuimrubber steken tientallen 'raketjes', doorzichtige plastic flesjes met methadon. De dosering staat er met viltstift op ge schreven. Twintig milligram, vij'f- tig, honderd. De hoogste doserin gen worden toegediend om het bij- gebruik van drugs - naast methadon - in de hand te houden. Of zijn be stemd voor verslaafden met tbc. Tbc-medicijnen breken namelijk methadon af. Voor het loket verdringt zich de dagelijkse klantenstroom. De dop jes worden geroutineerd van de flesjes gebroken en leeggezogen om geen druppel verloren te laten gaan. De 'raketjes' worden twee keer na gespoeld met water uit een bidon op de balie. Van Ree telt intussen de gebruikte injectiespuiten die in een speciale afvalemmer worden ge gooid. Een Engels meisje komt met een tas vol. 87 injectienaalden, sa mengebonden in bosjes van tien. "Oh, dat is nog niks", zegt Van Ree, geroutineerd pakjes schone naal den door het loket schuivend. "Soms heeft ze er wel tweehonderd bij zich. Ze neemt ze mee voor ande re mensen in haar omgeving. Laatst had ik er eentje; die vroeg of ze ex tra spuiten mee kon krijgen, want ze had een feestje". De middag is ingeruimd voor het algemene spreekuur. Gesprekken met nieuwe 'klanten', medische on derzoeken en hulpverlening. "Wat is er met je gebit gebeurd?", infor meert verpleegkundige De Wit bij het meisje voor hem. "Ik ben afgelo pen week uit m'n dak gegaan", stelt ze. "M'n hele huis kort en klein ge slagen. Ik heb het wel weer opge ruimd, hoor, maar ik kan m'n bo- vengebit niet meer vinden en het ondergebit was de week ervoor al gebroken". Er wordt een afspraak geregeld met de tandarts. En de psychiater. De volgende patient is een mager Duits meisje. Ze werkt als prostitu ee, haalt normaal gesproken haar methadon in de bus en spuit daar naast ook nog heroïne in de boven kant van haar handen. Haar linker hand is sterk gezwollen, het vel staat strak en ze kan haar vingers niet meer bewegen. De Wit voorziet haar van een kletsnat verband en besluit haar "van de bus" te halen. Voorlopig moet ze naar de post op de Valckeniersstraat, daar is scher per medisch toezicht mogelijk. De volgende patiente is ook een probleemgeval. Duitse, al lang ver slaafd. Ze heeft sterk gezwollen handen, een afgebrokkeld gebit en... een injectienaald ergens in haar lijf. Ingeslikt. Misschien omdat ze onder haar tong spoot en in slaap is gevallen. Op de röntgenfoto werd de naald aangetroffen in haar lucht pijp. De operatie mislukte, de naald glipte uit het tangetje en is nu spoorloos. Terug naar het zieken huis wil ze niet. "Het gaat goed tot dat het mis gaat", zegt De Wit gela ten. Anders dan je op het eerste oog zou denken is het werk bij het PPP sterk gericht op de uiteindelijke re patriëring van de buitenlandse ver slaafden. De weg naar dat doel is echter bezaaid met problemen, vooral door de starre houding van de overheden in het buitenland. Maar in Duitsland gaat het inmid dels de goede kant op, zegt Van Arnhem. Het PPP werkt nauw sa men met aflcick (detox)-kliniek in Lengerich, pal over de grens en heeft de beschikking over drie ei gen bedden op de crisis-afdeling van een detoxkliniek in Nordrein- Westfalen. Het besef dat Duitsland wat soepeler is, is echter nog niet goed doorgedrongen tot Duitse ver slaafden die al langer in Nederland zijn. De animo valt tegen. "En dan hèb je eindelijk de terugkeer gere geld en de auto klaar staan, blijkt je klant in de cel te zitten omdat hij be trokken was bij een overval. Of hij heeft een been gebroken", zegt De Wit. Van Arnhem: "Of ze piepen er tussenuit omdat ze op het laatste moment terugschrikken. Tenslotte kun je ze niet opsluiten". De Wit: "Grapje hoor, maar soms denk ik dat een vorm-van terbeschikking stelling wel makkelijk zou zijn". In 1989 vonden er in totaal 468 re patriëringen plaats. Een deel van de verslaafden ging meer keren terug naar het vaderland. In 21 procent van de gevallen mislukte de terug keer. Niet uitzonderlijk, zegt Van Arnhem. Het ontmoedigingsbeleid heeft inmiddels gezorgd voor een stabilisering van de situatie. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of het echt werkt, vindt hij. "Alhoe wel ze uiteindelijk allemaal terug gaan. Al is het per ambulance om dat ze aids hebben". Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Capellea/d IJssel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3