'Als ik wil coupen9 doe ik dat morgen' Het volk is nu bevrijd van een ondraaglijk juk THE RR-FURN CORRECTION Katwijkse dominee zamelt geld in voor Russische gelovigen iREPORTAGE) sportief genoegen voor uw voeten Dreiging van Golfoorlog overschaduwt kerstfeest DONDERDAG 27 DECEMBER 1 Suriname al jaren geteisterd door couppogingen militairen DEN HAAG (ANP) De nieuwe machtsovername door het leger in Suriname op Kerstavond 1990 is de tweede in tien jaar. Het leger greep voor het eerst de macht in het begin van 1980 onder leiding van bevelhebber Desi Bouterse. Sinds de 'sergeants' op 25 februari 1980 de eerste staatsgreep pleegden door de regering van premier Henck Arron omver te werpen zijn er ook verscheidene pogingen tot tegencoups geweest. Al twee maanden na de eerste militaire staatsgreep in 1980 verschenen er berichten over Surinaamse militairen die met behulp van buitenlandse huurlingen een poging tot een staatsgreep deden. Leider van de expeditie was de in Nederland woonachtige gepensioneerde adjudant van het Surinaamse leger Fred Ormskerk. De huurlingen zouden geprobeerd hebben vanuit het naburige Frans-Guyana Suriname binnen te dringen. Omdat enkele initiatiefnemers zich op tijd bedacht hadden en de plannen aan de Surinaamse legerleiders hadden doorgegeven, konden de strijdkrachten op tijd ingrijpen. Waarschijnlijk ten gevolge van verwondingen opgelopen bij het verhoor is Ormskerk overleden. In augustus 1980 volgde nieuwe beroering toen Bouterse de linkse militairen Sital, Joeman en Mijnals en enkele burgers liet oppakken. Officieel heette het dat zij een 'linkse coup' hadden beraamd. Ofschoon die beschuldiging niet hard werd gemaakt, kregen de verdachten een gevangenisstraf opgelegd. Ruim een halfjaar later volgde echter een spectaculaire verzoening. Bouterse kondigde bij die gelegenheid ook plotseling een 'socialistische koers' aan. Anderhalf week daarna op 16 maart 1981 wordt een staatsgreep verijdeld, waarbij de 25-jarige sergeant-majoor Wilfred Hawker werd gewond en gearresteerd. De soldaat Weissenbruch kwam om het leven. Wie Hawkers verdere medeplichtigen waren was onbekend. Hawker verdween in de gevangenis waaruit hij in 1982 in de nacht van 10 op 11 maart werd bevrijd. Dat was de inleiding tot de ernstigste uitdaging aan het militaire bewind van Bouterse tot dan toe: de coup van luitenant Surendre Rambocus en Hawker. Zij namen de Memre- Boekoekazerne in en verklaarden op radio en televisie de macht te hebben overgenomen. "Wij hebben het volk bevrijd van een ondraaglijk juk", zo zeiden zij. Bouterse had zich echter met zijn getrouwen verschanst in Fort Zeelandia. Hij wist verscheidene aanvallen af te slaan en ging vervolgens met succes tot een tegenoffensief over. Hawker viel in de handen van de troepen van Bouterse en werd zonder vorm van proces terechtgesteld. Rambocus, die het nooit eens was geweest met de 'linkse' koers van Bouterse, werd gearresteerd. Op 14 maart verklaarde het hoofd van de militaire politie dat kapitaalkrachtige Hindoestanen de aanstichters waren geweest van de maar net mislukte coup. Daarna bleven de spanningen bestaan. Protestacties en stakingen met een steeds duidelijker politiek karakter volgden elkaar op. Op 1 oktober maakte minister van leger en politie Ivan Graanoogst gewag van nieuwe coupplannen, waarbij individuele leden van het in Nederland gevestigde actiecomité "Herstel Democratie Suriname" betrokken zouden zijn geweest. Na de groeiende oppositie, onder meer van de zijde van de vakbeweging, barstte eind 1982 de bom. Op 8 december liet Bouterse 15 vooraanstaande leden van de oppositie terechtstellen. Ook de vastzittende Rambocus wordt gedood. Op de televisie verklaarde Bouterse dat in de nacht van 7 op 8 december een poging tot een staatsgreep was verijdeld. Volgens hem ging het om leden van de oude "rijke economische elite" die aan de macht wilden komen. Nederland en de Verenigde Staten schortten hun hulp op. Minister Graanoogst ontkende dat Cubanen het regime- Bouterse zouden hebben geholpen. Niet zozeer een poging tot tegencoup alswel een regelrechte opstand vormden de acties van het zogeheten jungle-commando van Ronnie Brunswijk, die in juli 1986 met steun van Surinaamse ballingen vanuit het binnenland openlijk de strijd aanbond met het Surinaamse leger om te pogen Bouterse ten val te brengen. Door de gevechten met het leger kwamen honderden mensen om en vluchtten duizenden naar het buurland Frans Guyana, maar Bouterse slaagde er toch in in 1987 een referendum over een nieuwe grondwet te houden, wat leidde tot algemene verkiezingen in datzelfde jaar. De Surinaamse inmiddels oud-president Shankar (foto links) bracht twee weken geleden een bezoek aan de Nederlandse premier Lubbers. Bij die ge legenheid werd Bouterse zorgvuldig van de pers weggehouden, waarna deze Shankar een 'joker' noemde. Het was de aanleiding voor de coup van het leger op kerstavond, die werd geleid door waarnemend chef van de strijdkrachten Graanoogst (rechterfoto, rechts). Achter de schermen trekt Bouterse rechterfoto, links) nog aan de touwtjes. (foto'» epa en anp) Legerleider Bouterse nooit van politiek toneel verdwenen Van onze correspondent Marie Annet van Grunsven PARAMARIBO De Suri naamse legerleider Desi Bou terse heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij niet van het politieke toneel wenste te verdwijnen. Ook niet na de voor zijn Nationaal Democratische Partij (NDP) rampzalig verlopen verkie zingen in 1987. "Ik ben een staatsman", hield hij zijn aan hangers regelmatig voor. "Ik wil geen politieke macht, maar politieke invloed". inderdaad. Oe Heliolormcollectie v dil najaar biedt optimaal kwaliU pasvorm. In sportiel ogende modellen. In nubuck, suède^, en pull-up. Kom snel passen nu de collectie nog compleet is Volgens Bouterse was het nooit de vraag óf hij een staatsgreep zou ple gen, maar vooral of hij het nodig vond om dat te doen. "Als ik wil 'coupen', dan doe ik dat morgen", pochte hij vaak, waarmee hij zijn minachting demonstreerde voor de weifelende Front-regering die in 1987 de regeermacht van hem over nam. Lange tijd werd in Paramaribo aangenomen dat de legerleiding geen trek had in een nieuwe regeer periode. Met leedvermaak zag Bou terse de 'Front-regering' stuntelen met dezelfde problemen waarmee ook hij te maken had: de economi sche crisis, een halsstarrige Bruns wijk in het bos en een harde Neder landse opstelling. Ook moest Bou terse de wonden likken die hij op liep tijdens de laatste jaren van zijn bewind. Zoals gebruikelijk in Suri name kreeg zijn regering van alles de schuld en het lukte hem evenmin wat Arron en Shankar later ook niet zou lukken om de aandacht van de bevolking te verleggen naar externe oorzaken, zoals de wereld- recessie, de tijdelijke neergang in de bauxietindustrie en al weer de zuinige opstelling van Nederland. Militaire voorhoede In afwachting van betere tijden liet Bouterse vóór de laatste verkiezin gen de positie van het leger vastleg gen in 'zijn' grondwet. Formulerin gen als: 'Het Nationaal Leger is de militaire voorhoede van het volk' werden tandenknarsnd geaccep teerd door de Front-leiders Arron, Lachmon en Soemita in ruil voor vrije verkiezingen. In een nooit openbaar gemaakt 'herenakkoord' stelde hij zijn eigen positie en die van het leger veilig. Op die wijze kon Bouterse onbekommerd de ene politieke uitspraak na de andere doen. De legerleiding voelde zich immers als 'militaire voorhoede' het geweten van het volk, ook onder de mocratische verhoudingen. Het regerende 'Front voor Demo cratie en Ontwikkeling' heeft voort durend rekening moeten houden met de afspraken die de Front-lei ders hadden gemaakt met Bouter se. Dat was van invloed op de daad kracht van Shankar en zijn minis ters. Maar al snel na de verkiezingen bleek dat de samenbundeling van drie oude politieke partijen (de NPS van Arron, de VHP van Lachmon en de KTPI van Soemita) verlam mend werkte. De gehele coalitie was tegen Bouterse en zijn NDP. Maar waar men nu precies geza menlijk vóór was, dat wilde maar niet duidelijk worden. De partijen zijn een afspiegeling van de drie grote bevolkingsgroepen in Surina me. Goudschaaltje Ook andere accentverschillen be gonnen een rol te spelen. Achter ge sloten deuren werd menig gevecht geleverd tussen 'de handelaren van de (Hindoestaanse) VHP van Lach mon' en de 'vertegenwoordigers van de Creoolse volksmassa Arron'. Vooral benoemingen bij staatsbe drijven en op hóge ambtelijke pos ten werden daardoor bemoeilijkt. Officieel zijn de Surinaamse politici het raciale stadium reeds lang te bo ven. Maar officieus moest voortdu rend met een goudschaaltje worden gewogen óf niet één bevolkings groep werd bevoordeeld of bena deeld. Door deze interne politieke ver deeldheid slaagde de Front-rege ring er niet in om een ontwikke lingsvisie te presenteren in de vorm van een grondwettelijk voorge schreven meerjaren-ontwikkelings plan. Ook was er steeds verdeeld heid over de opstelling jegens de Nederlandse ministers van ontwik kelingssamenwerking, Bukman en Pronk. Voortdurend is er met de vinger naar Bouterse gewezen als saboteur van het regeringsbeleid. Bouterses NDP heeft ook niets na gelaten om het de regering moeilijk te maken. Maar.de interne verdeeld heid binnen de Front-regering was een even grote belemmering voor een daadkrachtig beleid. 'Joker' De in de ogen van het leger 'onwaar dige behandeling' van Bouterse op de luchthaven Schiphol bracht de latente politieke crisis in een stroomversnelling. Bouterse noem de zijn opperbevelhebber Shankar in het openbaar 'een joker voor wie ik geen opdrachten meer uitvoer' en nam zijn ontslag. Profiterend van het gebrek aan steun voor de rege ring begon de legerleiding vervol gens te dreigen met morrende on dergeschikten en de regering trok haar conclusies: men was bereid vervroegde verkiezingen uit te schrijven voor mei van het volgend tijnsamerikaans is dan Europees. Bouterses ego was dermate bescha digd door Shankar, die de rijkspoli tie op Schiphol immers rustig had laten begaan, dat de vervroegde ver kiezingen niet voldoende waren. Bouterse eiste onmiddellijk vertrek van Shankar en liet Graanoogst de macht overnemen. Voor Bouterse is het nu van be lang zich de komende honderd da gen zo poeslief mogelijk op te stel len. De 'papieren staatsgreep' is niet voor niets uitgevoerd door vriende lijk glimlachende legerofficieren. Ook wordt elk militair vertoon nauwgezet achterwege gelaten. De door Bouterse geïnspireerde NDP moet immers over honderd dagen aan dezelfde verkiezingen deelne men en hoopt op zetelwinst. Bejaard Een ander politiek succes dat de mi litairen verwachten, is verjonging van de top van de drie Front-partij- en. Verwacht wordt dat de bejaarde Lachmon en de teleurgestelde Ar ron er weinig voor voelen opnieuw lijsttrekker te worden. NDP-ideo- loog Brunings speculeerde daar al over in een interview dat Suriname via de Wereldomroep bereikte: "Met een nieuwe leiding van de tra ditionele partijen is een nieuwe koers mogelijk", aldus Brunings. De komende honderd dagen moeten worden overbrugd door een 'zakenkabinet'. Het zal Bouterse weinig moeite kosten om kandida ten voor kortstondige ministerspos ten te vinden. De vakbeweging was ook in de eerste militaire regerings periode al bereid om ministers te le veren voor de vele, elkaar opeenvol gende regeringen. En over de val van Shankar zal binnen de bonden niet lang worden getreurd. Sinds mei dit jaar leefde de vakbeweging op voet van oorlog met de regering en vermeed ieder contact, ook met het bureau Co opers Lybrand, dat in opdracht van Suriname een economisch aan passingsprogramma formuleerde. Vakbondsleider Fred Derby heeft al vanaf het aantreden van de Front- regering in '87 verkondigd, dat een duidelijke relatie tussen regering en leger onontbeerlijk is. Hij had een vooruitziende blik. ADVERTENTIE by Helioform MA IDF) m Ff F¥ oIHFiM&F Bewust gekozen, zeggen meubelen wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos van vorm, vervolmaken het betere interieur. Meubelen waarin de edele houtsoorten mahonie en taxus met vakmanschap verwerkt zijn tot een kwaliteitsprodukt voor mensen met Bij ons vindt u de meest veelzijdige collectie Engelse stijlmeubelen uit The Re-Fum Collection die uw woning dat biizondere accent van voornaamheid aeven. Hervormde diakonie steunt actie niet KATWIJK AAN ZEE - De hervormde predikant C. van den Berg in Katwijk aan Zee heeft het initiatief genomen voor een hulpactie voor Rus land, met name voor kerkelij ke gemeenten in de Oekraine en de Unterkarpaten. Van den Berg hoopt begin januari zelf met een voedseltransport mee te reizen. De predikant heeft gehoor gege ven aan de gezamenlijke oproep van de landelijke stichtingen Hulp Oost Europa (uit de gerefor meerde bondskring in de Her vormde Kerk) en Kom Over en Help (uit de zogenoemde gerefor meerde gezindte). De stichtingen hadden eerder deze maand predi kanten aangeschreven om steun te geven aan een voedselhulpac tie voor Rusland. Van den Berg kon zich direct vinden in het initiatief. Zelf on derhoudt hij via Hulp Oost Euro pa al jaren contact met Roemenië. In februari dit jaar zette hij voor dat land een actie op touw. "Ik heb toen vanuit de pastorie 750 dozen uitgezet. Dat is toen bijzon der goed gelopen. Daarom dacht ik nu: wat is er op tegen om weer zoiets te doen?". De situatie in de gebieden waarop de actie zich richt, is ern stig, weet Van den Berg. De Oek raïne, met name het gebied rond Tsjernobil, is zwaar getroffen, ter wijl de Hongaarstalige minder heid in de Unterkarpaten wordt achtergesteld. De Karpato-Oek- raine maakte voor de oorlog res pectievelijk deel uit van Tsjechoslowakije en Hongarije. De speciale aandacht voor Rus land is bij de kerkelijke hulporga nen op bezwaren gestuit. De stichting Oecumenische Hulp (SOH), waarin de grote kerken in Nederland samenwerken, kondi- ge vlak voor de landelijke Rus land-actie aan niet mee te doen aan de fondswerving. SOH acht de situatie in Rusland niet nijpen der dan in andere Oosteuropese landen. Terwijl Van den Berg in het hervormde kerkblad 'Om de Oude Kerk' van Katwijk aan Zee de actie toelicht, laat het college van diakenen weten niet deel te nemen aan de actie, waarbij de diakonie verwijst naar het advies van de landelijke hervormde Ge nerale Diaconale Raad. De voor bereidingstijd voor een actie van de hele gemeente, was volgens de diakenen ook te kort. Desondanks loopt de actie vol gens Van den Berg "erg goed". Dit keer is het een financiële ac tie. De organiserende stichtingen stellen uniforme pakketten sa men, omdat de Russische douane dit vereist. Van den Berg: "Als ik zie wie hier aan de deur komen... Ook mensen die misschien nooit bij mij in de kerk willen komen, maar nu heel hartelijk een enve lop afgeven". Van den Berg is bltf met het succes van de actie, "want al die landelijke publikaties over de noodzaak van hulp aan Rusland stimuleren natuurlijk niet". De predikant heeft de organiserende stichtingen beloofd te pogen twee van de drie vrachtwagens, die op 7 januari vertrekken, geheel door Katwijk te laten vullen. Een werkgroep uit de hervorm de gemeente van Katwijk aan den Rijn heeft zich achter de actie ge steld. Weer vieringen in Albanië en Bulgarije DEN HAAG (Rtr-AFP-DPA- KNA) De dreigende oorlog in het Golfgebied heeft dit jaar de viering van Kerstmis overscha duwd. Paus Johannes Paulus II waarschuwde in zijn kerstbood schap vanaf het balkon van de St. Pieter in Rome, dat een oorlog in het Golfgebied een "avontuur zonder weg terug is". "Door rede, geduld en dialoog met respect voor de onver vreemdbare rechten van mensen en volkeren" moet volgens het hoofd van de RK Kerk een uitweg uit het conflict worden gezocht. De paus pleitte ook voor een vreedzame oplossing van het Palestijnse conflict, maar het was niet duidelijk of hij een koppeling tussen dit conflict en de Golfcri sis wilde suggereren. De oorlogsdreiging en de Pale stijnse opstand in de bezette ge bieden waren er de oorzaak van dat er dit jaar vrijwel geen toeris ten naar Bethlehem, de geboorte plaats van Christus, waren geko men. Hooguit 200 buitenlanders trotseerden op kerstavond de koude wind en de regen op het vrijwel lege plein voor de Geboor tekerk. Burgemeester Elias Freij sprak van het "treurigste en lugu- berste kerstfeest van mijn leven". In Baghdad woonden bijna dui zend christenen de nachtmis bij in de St. Jozefkathedraal. Voor ganger was patriarch Raphaël I Bidawid die de gelovigen ver zocht op 5 januari een dag van vasten en gebed voor vrede te houden. In het zuiden van Irak, op twee kilometer van de grens met Saudiarabië, vierden buiten- De paus zegent tijdens het tradi tionele 'Urbi et Orbi' (de bood schap voorstand en wereld) de sa mengestroomde menigte op het plein voor de St. Pieter. (foto epa) landse vredesactivisten Kerstmis in een vredeskamo. In de Saudische woestijn ke ken vele van de 430.000 Ameri kaanse militairen naar een video boodschap van president George Bush. Hij hield hun voor dat zij in het Golfgebied zijn omdat de we reld agressie niet mag belonen, omdat vitale belangen op het spel staan en wegens de bruutheid en het gevaar van Saddam Husayn. Bush sprak de hoop uit dat de Amerikaanse militairen spoedig naar de Verenigde Staten kunnen terugkeren, zonder dat er een schot is gelost. In Bulgarije en Albanië, tot voor kort het enige atheïstische land in de wereld, konden de ge lovigen voor het eerst sinds lange tijd Kerstmis vieren. De Bulgaar se president Jelio Jelev behoorde tot degenen die in de Aleksandr Nevski-kathedraal in Sofia de nachtmis bijwoonden. In de Al banese stad Shkoder hadden zich volgens ooggetuigen meer dan 30.000 gelovigen verzameld rond de kapel op de gemeentelijke be- In de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen was Kerst mis voor het eerst sinds de bezet ting door de Sovjetunie in 1940 een officiële feestdag. De feest vreugde werd echter gedempt door toenemende spanningen tussen de Baltische staten en de Sovjetregering. In China waren de kerken over vol. Ondanks het koude weer na men duizenden gelovigen deel aan diensten in de katholieke en •protestantse kerken van Peking en andere grote steden. De rege ringskrant 'China daily' toonde op de titelpagina een kerstboom en wenste de lezers gelukkig kerstfeest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2