John Leddy lijdt niet echt onder Koos Dobbelsteen STORM OVER DIANA HUWELIJK TOM CRUISE Extra concerten Whitney Houston MOEDER EN ZOON Vasalis 'i DONDERDAG 27 DECEMBER Uj SANDRINGHAM Ook prinses Diana 'leed' afgelopen dagen on der het stormachtige weer. Toen ze de kerk verliet waar de prinses een kerst-dienst had bijgewoond, kreeg de wind meteen vat op haar kapsel. De prinses, die werd vergezeld door andere leden van de Britse koninklijke familie, kon er best om lachen. (foto AP) HILVERSUM - Recensies leest hij doorgaans pas nadat de laatste voorstelling is gegeven. „Ik weet van te voren dat ik me toch vreselijk kwaad maak over wat er wordt geschre ven. Vergelijk me maar met een moeder die geen lelijke dingen over haar kind kan horen". Als Koos Dobbelsteen is hij al ruim tien jaar de huis vriend van miljoenen Nederlanders. Met de door hem be werkte komedie 'Mosterd na de Maaltijd', afgelopen kerst dagen nog op tv te zien, laat de acteur zien dat hij meer in zijn mars heeft. Man van Mien De acteur die wekelijks in dt huid en het ruitjesoverhemd van Nederlands bekendste klusjes man kruipt, zegt er op zich wei nig moeite mee te hebben dat hij voor tv-kijkend Nederland altijd „de man van Mien" zal blijven. „Het gevreesde Swiebertje-ef- fect. Als je jarenlang een bepaal de rol speelt in zo'n populaire se rie loop je nu eenmaal het risico om gestigmatiseerd te worden. Maar ik maak me er niet zo druk om, want het kwaad is toch al ge schied". Wel heeft Leddy er dui delijk moeite mee dat het gros van de vaderlandse regisseurs en producenten hem ondanks zijn populariteit maar zelden bena dert. "Ze zijn veel te bang dat het HOLLYWOOD Filmster annex hartenbreker Tom Cruise is tijdens de kerstdagen stiekum ge trouwd. Hij gaf zijn 'ja'-woord aan Nicole Kidman, die net als Cruise een rol speelt in de recente speelfilm 'Days of Thunder'. Cruise speelt daarin Cole Trickle en Nicole Kidman is te zien als de beeldschone arts dr. Claire Lewicki. Wereldberoemd werd Tom Cruise door films als 'Top Gun' en The Color of Money'. De huwelijksceremonie werd gehouden in een ski-oord in Colorado. Het is het tweede huwelijk voor de inmiddels 28-jarige Tom Cruise. (foto ap> publiek denkt 'Hee, daar heb je Koos Dobbelsteen'. Eigenlijk is dat een grove onderschatting van het vak, want een acteur kan toch echt wel meer dan één rol spelen. Dat geldt ook voor John Leddy. Neem bijvoorbeeld dc theaterversie van 'Jan Rap en zijn Maat'. Daarin was ik een psy choloog. In de gelijknamige film speelde ik weliswaar een klusjes- man, maar dan wel een heel an der type. In 'De Moeder Van Da vid S.' was ik een alternatieve en nogal vreemde psychiater. Niet zo lang geleden stond ik op de planken in een solostuk over Agricola, een bijbelse humanist. Neem van mij aan dat het pu bliek toen geen moment aan Koos heeft gedacht". VPRO Leddy vierde groot succes met onder meer 'De Kleine Waar heid', waarin hij samen met Wil- leke Alberti schitterde als het echtpaar Spaargaren. En toen kwam de mateloos populaire se rie 'Zeg 'ns AAA'. Koos en Mien werden de. paradepaardjes van de VARA. „Maar ik ben beslist niet gebonden aan de omroep", benadrukt de acteur, al sinds jaar en dag trouw lid van de VPRO. Leddy buigt zich naar voren. „Eerlijk gezegd begrijp ik niet goed waarom ik ondanks het succes van de serie pas één grote Anton Smit weg bij VARA HILVERSUM Anton Smit (44), hoofd gevarieerde programma's van de VARA, verlaat in de loop van komend voorjaar deze omroep. Hij gaat naar het commerciële tv- produktiebedrijf ID-TV van Harry de Winter. Smit gaat daar een drama-divisie opzetten, die „internationale dramaproducties moet gaan maken. We denken aan thrillers, series en andere tv- spelen.". De VARA betreurt de overstap van Smit. Een woordvoerder: „We vinden het heel erg jammer dat Anton bij ons weggaat." John Leddy: 'Ik ben niet ambitieus en geen streber...' (foto gpd) filmrol achter mijn naam heb. Al leen in 'Jan Rap' was ik promi nent aanwezig. Het zal er wel mee te maken hebben dat ik niet ambitieus en geen streber ben. Je ziet me bijvoorbeeld maar zel den op premières. Vreselijke ge beurtenissen zijn dat. Ik kan me zelf nu eenmaal niet verkopen. Maar goed, liever een slechte handelsreiziger, dan een slecht acteur". Whitney Houston (foto pr> ROTTERDAM (GPD) Whitney Houston is op 29 en 31 mei opnieuw in Rotter dam te zien. De twee concer ten in Ahoy' waarmee zij op 22 en 23 maart haar Europese tournee opent, waren bin nen korte tijd uitverkocht. Mojo Concerts besloot daar om twee extra optredens in te lassen, waarmee de zan geres haar tour zal afsluiten. De kaartverkoop voor de ex tra concerten begint op za terdag 5 januari op de ge bruikelijke adressen. TOKYO - Yoko Ono en Sean, respectievelijk de weduwe en de zoon van John Lennon, vertellen een aandachtig gehoor iets over het leven van de tien jaar geleden vermoorde ex-Beatle. Moeder en zoon deden dat tijdens een concert in Tokyo, waar werd herdacht dat Lennon nu vijftig jaar oud zou zijn geweest. Voor alle duidelijkheid: Yoko Ono staat rechts op de foto, links Sean Lennon. (foto ap> Vijftig jaar geleden debuteerde M. Vasalis met "Parken en woestijnen", een dichtbundel die haar in een klap beroemd maakte. Zij werd niet alleen door critici van alle gezindten geprezen, maar de verzen be reikten ook een groot publiek. Inmiddels zijn er meer dan der tig drukken van verschenen. Gedichten als "De idioot in het bad", "Afsluitdijk" en "Fanfa re-corps" hebben bijna een klas sieke status gekregen. Heel mooi is ook het begin van "Angst": Ik ben voor bijna alles bang geweest: voor 't donker, voor figuren op het kleed, voor stilte, voor de schorre kreet van de avondlijke venter, voor een feest, voor kijken in de tram en voor mezelf. Vasdlis publiceerde drie bun dels, waarna zij zich, in het be gin van de jaren vijftig, geheel uit het literaire leven terugtrok. Sindsdien publiceerde zij nog een enkel gedicht, maar tot een vierde bundel is het tot dusver niet gekomen. Voor intervie wers was zij altijd een on genaakbare rots. Het enige vraaggesprek met haar, dat ooit gepubliceerd is, werd haar ontfutseld door de eens ver maarde radioboekbespreker P.H. Ritter jr., die zich als pa tiënt bij haar artspraktijk meldde. "Er was iets vederlichts in deze vrouw", schrijft de indrin ger, "wier heldere, intelligente ogen alles wat buiten die ogen leefde in de kamer die wij betra den tot iets bijkomstigs maak te". De dokter vertelde hem ook nog dat het heel verkeerd was j e Gerrit jan Zwier om een onderscheid te maken tussen een kunstenaar en een gewoon mens; "De gewone men sen leven het leven met dezelfde gevoelens als de kunstenaar. Het enige verschil is, dat de kun stenaar die gevoelens weet dui delijk te maken". In het kerstnummer van Else vier wordt uitgebreid aandacht besteed aan het werk van Vasa lis. De schrijver van het artikel moet bekennen dat hij de be schikbare ruimte het liefst had besteed aan een interview met de nu SI-jarige dichteres, maar helaas, zij was niet bereid ge weest hem te woord te staan. In 1983, het jaar dat haar de P.C. Hooftprijs werd toegekend, wei gerde zij eveneens categorisch op het vragenvuur van de me dia in te gaan. Hoe is het dan mogelijk dat ik enkele jaren geleden wel gast vrij door haar werd ontvan gen? Ik had haar een brief ge schreven, met het verzoek om een interview, en daarna ge beurde er iets wat journalistiek Nederland nauwelijks zal kun nen geloven: ze belde me op om een afspraak te maken! Het on derwerp van gesprek zou niet haar dichterschap zijrj., maar haar herinneringen aan de schrijver H.J. Friedericy, met wie zij in de jaren dertig be vriend was geraakt. Margaretha ("Kïki") Leen- mans, zoals zij toen nog heette, studeerde in die tijd medicijnen in Leiden. Maar omdat zij aan een loopbaan in de tropen dacht, volgde zij ook colleges in de volkenkunde. Daar leerde ze Jan van Baal kennen, de latere gouverneur van Nieuw-Guinea, die in de Leidse tram, zoals ze me vertelde, altijd met luide stem over peniskokers praatte, en de eveneens praatgrage Frie dericy. Beide jongemannen gin gen na hun studie als bestuurs ambtenaar in Indië werken. Over de vorstendommen op Zuid-Celebes, waar Friedericy jarenlang gestationeerd was, schreef hij een proefschrift en een prachtige roman ("Bonto- rio"). Op een sombere dag aan het eind van december, toog ik naar het Drentse Roden, naar haar ooit landelijke woning met koetshuis en paardenstallen, waar de nieuwbouwwijk nu de oprijlaan is genaderd. Ze had inderdaad heldere ogen, die vanuit een gezicht vol barsten en kraaiepootjes scherp en op lettend de wereld inkeken. Ze draaide voordurend shagjes en had een mooie, schorre stem, heel geschikt voor radio (want het ging om een radioprogram ma). Op haast achteloze wijze ver telde ze het ene aardige verhaal na het andere, met veel gevoel voor humor en aandacht voor het kleine detail. Terwijl ik naar haar verstandige woor den luisterde, besefte ik hoe jammer het was dat haar me ningen over, ja, over van alles eigenlijk - het leven, het verle den, andere schrijvers - niet va ker waren geboekstaafd. Later stuurde ik haar het pro gramma toe waaraan ze een bijdrage had geleverd. Ze vond het allemaal heel mooi; alleen haar eigen stem - "net een schor re kraai" had haar onprettig in de oren geklonken. dat je ek een of andere STOMME kraai ME e redt in DE reclamebranche zien wij grote mogelijkheden in pe milieubescherming kon je vrijwel alles verkopen als je de consoment maar vertelt..

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26