Pemix heeft de langste adem aba'i Wereldtitel Kasparov na enerverende partij Perfecte show in Basketbal Week SpoorptTV Damtalent pakt vierde titel Winnaar Leidsch Dagblad Cup na sensationele finale Atietiekjaar loopt goed af voor Kleyweg KOM DIT JAAR NOG NAAR ABA-I. IA.ARLEM (ANP) - De Negende Haarlemse Basketbal Week is os. De WBL All Stars en Commodore Den Helder verzorgden op Tweede Kerstdag een perfecte demonstratie. Opwindend van de eerste tot en met de laatste minuut, spannend tot in het merg. De WBL won. Na verlenging, in een heerlijke wedstrijd met 129-126. Voor spectaculair basketbal zijn stant loeren op de fast break, zuiver reuzen geen absolute noodzaak. De schieten van afstand, scherpe, \11 Stars van WBL (World Basket- strakke passing en een agressieve ball League) zijn Amerikanen van 1 meter 95 of kleiner. De lilliputter league is speciaal voor deze catego- De Stars compenseren het gemis lan een luchtmacht met een lekker ,oort run-and-gun basketbal. Veer- ig minuten in een onwaarschijnlijk ïoog tempo hollen en draven, con- JONDERDAG 27 DECEMBER 1990 verdediging over het hele veld. Spetterend basketbal als de tegen stander bereid is mee te hollen, mee ■ie spelers in het leven geroepen, te draven, omdat ze door hun gebrek aan leng- Dat deed Den Helder. Met veel te niet aan de bak kwamen bij de overgave. Beide ploegen hebben iets met elkaar. Weten elkaar op te zwepen tot bijzonder aantrekkelij ke spektakelstukken. Het was de vierde ontmoeting tussen beide ploegen in twaalf maanden. De WBL trok woensdag de stand gelijk (2-2). Al bij de kennismaking vorig jaar Kerstmis in Oostende bleek de magnetische werking. De WBL won met twee punten verschil, twee dagen later in Haarlem nam Den Helder met een punt revanche door een onwaarschijnlijke driepunter van Van Rootselaar in het slotsig naal. In de Kennemer-sporthal was voor 2000 toeschouwers sprake van een volstrekt gelijkopgaande krachtmeting. Van het WBL-team, dat vorig jaar aan de haal ging met de hoofdprijs, waren nog slechts twee spelers over: aanvoerder Hug hes en forward McDonald. Pollard, vorig jaar uitgeroepen tot de meest spectaculaire en meest waardevolle speler, vertoont zijn kunstjes bij werkgever Nashua Lasers. Bland, sterk onder het bord, werd geschorst nadat hij zijn club- coach een klap op zijn hoofd had verkocht. Van de nieuwe lichting is Cofield een regelrechte aanwinst. De spel verdeler heeft NBA-ervaring bij de New York Knicks en Chicago Bulls. Knie Kuipers lijkt van beton HAARLEM (ANP) - De knie van Jos Kuipers is van gewapend beton. Jamie Dixon weet er alles van. De spelverdeler van Mara thon Oil Chicago kwam er zon dag mee in aanraking en werd dezelfde avond nog ter observa tie in een Alkmaars ziekenhuis opgenomen. De Bossche forward had in de spijkerharde wedstrijd zijn knie in de maag van de Texaan ge plant. Dixon ging gestrekt, werd minutenlang verzorgd en speel de nog enige minuten mee. In de avonduren raakte zijn maag volledig van streek. De Amerikaan werd direct opgeno men en bracht de Kerstdagen in het ziekenhuis door. Absolute rust, geen eten en een sonde die de maag leeg moest houden. Uit vrees voor interne bloedingen. Dixon mag waarschijnlijk mor gen het ziekenhuis verlaten. John Flowers, de center van Marathon Oil, was tijdens de Kerst ook niet Nederland. Hij werd maandag op het vliegtuig naar huis gezet. Flowers, 2 me ter 10 lang en 120 kilo zwaar, had het gesoigneerde uiterlijk van Ewing van de New York Knicks, maar nog geen procent van diens capaciteiten. Hij werd naar huis gestuurd, omdat hij gewoonweg niet goed genoeg was. Van onze medewerker Hans Bouwmeester LYON Gary Kasparov behoudt de wereldtitel. In de 22ste matchpartij behaalde hij tegen zijn aartsrivaal Anatoly Karpov na 43 zetten het benodigde halve punt en dat betekende dat hij de match in geen geval meer kan verliezen. Uit de resterende twee partijen zal Kasparov ongetwijfeld nog het halve punt scoren, dat hij nodig heeft om de match te winnen. Gemakkelijk heeft de wereldkam pioen het gisteravond niet gehad, want Karpov legde hem met de zwarte stukken het vuur aan de schenen. Een zoveelste Spaanse opening resulteerde in een enerve rend middenspel, waarin beide gro te meesters zich als jonge goden weerden. Aanvankelijk leek het of Kasparov op zijn gemak een pion ewj (Karpov zal 18. Tae3 verwacht zou veroveren, maar het vervolg hebben om[jat Kasparov hiermee bittere einde lijkt waarschijnlijk. Wit: Kasparov - Zwart: Karpov 22ste partij, Lyon 1990 Spaanse partij, Zaitsev-variant 1. e4 e5 2. P/6 5.0-0 Le7 0-0 9. h3 Lb7 10. d4 Te8 11. Pbd2 Lf8 12. a4 h6 13. Lc2 exd4 14. cxd4 Pb4 15. Lbl c5 16. d5 Pd7 17. Ta3 f5 18. Df4+ 35. Kgl g6 heeft zwart meer kansen dan in de partij.) 31...Pc5 32. Lfl Dc7 33. Dg4 Kh7 34. Lc4 Lxc4 35. Dxc4 (De zwarte of- A a^t ficieren kunnen geen aanval ,e7 6. Tel b5 7.Lb3d6 8.c3 vormen de witte nii leerde anders. Karpov offerde een witte^steUhig^n eerTfizeren^reep8 Toen was het de beurt aan de wit- d'? f V vraag" speler om zijn grote talenten te to- zal L g(HPierPwijkt Karpov af nen. H,j gooide er een paard tegen- waarin hij met aan °m, z«." l0Pezs.,te beyf'jdfn en 18 pflj redelijk succesvol was' Ook dit hlppk nitpindplnk voldoende om 'cue ij inzet ten en zo vormen de witte pionnen voldoende compensatie voor het stuk.) 35...De5 36. Dfl Ld6 (Dreigt mat, maar dit is gemakkelijk te pareren. de 20ste partij succes had. De sterker lijkt 36,..Df6, maar of dit tot winst zou hebben geleid is zeer de met een blauw remise-oog uit strijd te komen. In de perskamer waren de menin gen aanhoudend verdeeld en ook commentator Boris Spasski had het !2en.Dfi' - on Tvoi er moeilijk mee. Velen hadden Kar- Fou,ief was 20' Pxd6? Txel pov nog graag een overwinning ge gund en ongetwijfeld is hij er ook deze keer dichtbij geweest. De match is nog niet voorbij. Za terdag wordt de 23ste partij ge speeld en Karpov heeft daarin de witte stukken Stel dat hij een over- L Ta7j 24. Pe2 kon in aan- winning boekt, dan zullen de heren 1 x analyse.) 19. Pe4 LP'. 20. axb5 (Hier begon nen beide spelers tijd te investeren. Pxel Pe5! en zwart wint.) 20...d5 (De inleiding tot een zeer spannende fase. Op 20...axb5 kon nu 21. Txa8 Dxa8 22. Pxd6 volgen.) Erwin Hagemann (midden) van Den Helder haalt de bal weg onder de Helderse basket. (toto anp) zelfs op Oudejaarsavond voor de 24ste maal in de slag moeten. Het zou een unicum zijn in de rijke schaakgeschiedenis. Voorlopig is de stand 12-10 in het voordeel van Kasparov en in feite heeft het geen zin om voorspellingen te doen. Dat Karpov zal blijven vechten tot het Beslissing in zaak Barnes uitgesteld i NEW YORK (Reuter) - De beroeps commissie van de Amerikaanse At letiek Federatie (TAC) heeft de be slissing over een eventueel beroep tegen de schorsing van twee jaar van kogelstoter Randy Barnes voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat ze te weinig informatie heeft. De Amerikaanse atleet werd op 5 no vember door de Interhationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) voor twee jaar geschorst. Tegen Den Helder scoorde hij 24 nuten kwam er geen licht tussen punten en gaf hij 11 assists. Hij beide ploegen. Mitchell had op 114- werd overtroffen door Thomas. De 114 in de slotseconden de kans de speler van Calgary '88 schoot he- strijd te beslissen, maar de bal gleed mèls, 15 op 16 raak waaronder drie door zijn vingers. In de verlenging driepunters (35 punten). forceerde de WBL op iets meer dan j anderhalve minuut voor het einde JGTOmG de beslissing. Het nam vier punten Bij Den-Helder was de Amerikaan voorsprong (127-123) en bracht die Jerome onder de borden sterk. Hij vanaf de vrije worplijn tot een goed werd topscorer met 32 punten en einde. plukte 11 rebounds. Te Velde (26), Coach Boot was teleurgesteld Van Rootselaar (22) en Cooper (17 over de nederlaag, maar tevreden plus 11 rebounds) leverden even- over het spel van zijn ploeg. „Indivi- eens vakwerk af. De landskam- dueel zijn de WBL-spelers drie klas pioen nam in de eerste helft elf pun- sen beter, maar wij merken elke ten voorsprong (35-24), maar was keer weer dat hun spel ons ligt. We niet in staat die marge te handha- hebben slim gespeeld. Goed aange ven. De WBL-express ging lopen en vallen, iets minder aan de verdedi- bij de rust was het verschil terugge- ging gedaan. We kruipen uit het dal bracht tot twee punten (63-61). omhoog. De WBL is voor mij kandi- Na de pauze was de marge nooit daat nummer één voor de eindze- groter dan vier punten. In de slotmi- ge." ROTTERDAM (ANP) - Igor Koyfman heeft de werelddambond na drukkelijk op zijn kwaliteiten gewezen. De zestien-jarige speler ver overde in Rotterdam voor de vierde achtereenvolgende keer de wereld titel bij de junioren. Met nog één ronde te spelen kan hij niet meer wor den ingehaald. Zijn voorsprong op zijn jeugdige concurrenten be draagt vier punten. Koyfman ontbrak onlangs bij de strijd om de wereldtitel voor senio ren in Groningen. Een beslissing van de werelddambond lag daaraan ten grondslag. De naar Israél geëmigreerde Sovjetrus mocht zich van de overkoepelende instantie niet mengen in het Europese zonetoer- nooi, waar kwalificatie voor het wereldkampioenschap viel af te dwin gen. Het talent revancheerde zich in Rotterdam, waar niemand een wer kelijke bedreiging vormde. Volgend jaar krijgt de jonge dammer de mogelijkheid zich met de complete wereldtop te meten, bij zijn debuut in een internationaal grootmeestertoernooi te Harderwijk. 21. Pc3 Txel 22. Pxel d4 23. Pa2 Q Kasparov Ook 23. Le4 Ta7! 24. Pe2 kon in aan- ^ury merking komen.) 37. g3 De7 (Nu is het geforceerd remise. Alsnog 37...Df6 viel te pro- 23...Pxa2 24. Lxa2 c4! (Hij zoekt beren.) de strijd. Vermoedelijk was 24...Lxa2 25. Txa2 axb5 26. Txa8 38. Dg6+ Kh8 39. Ld4! (Plotseling Dxa8 27. Db3+ Kh7 28. Dxb5 De4 is het oppassen voor zwart, er dreigt ook voldoende, maar de gespeelde 40. f6! en ook 40. Lxh6) zet is scherper en interessanter.) 39...Le5 40. Lxc5! (Forceert eeu- 25. Txa6 Pc5 26. Txa8 Dxa8 27. wig schaak. De wereldtitel is weer Lbl d3 (De pointe van het zwarte te- voor drie jaar veilig.) genspel; Lbl zit gevangen en pion b5 moet verloren gaan.) 28. Le3 Da5 (De situatie lijkt kri tiek te worden voor wit, maar het blijkt dat Kasparov nog een belang wekkende actie in petto heeft.) 29. b3 Pxb3 (In de perskamer ver wachtte men nu 30. b6, maar ver moedelijk heeft Kasparov daarop 30...d2 gevreesd. Hij maakt thans van de nood een deugd.) 30. Pxd3! (Geen halve maatregel! Kasparov vertrouwt op zijn actieve lopers en zijn vrije b-pion.) 30...cxd3 31. Lxd3 (Meer voor de hand lag 31. Dxd3, maar na 31...Del 32. Kh2 Pel 33. Lxcl Dxcl 34. f6 ADVERTENTIE LEIDEN - Pernix heeft voor de eerste maal beslag weten te leggen op de Leidsch Dagblad Cup. De Leidse korfballers klopten titelhouder TOP in de verlenging van de halve fina le en achterhaalden in de finale De Danaïden. Een fabelach tige inhaalrace leidde van 15-10 naar 15-19, waarna de ploeg van coach Rob Siemer met een winnende 18-21 als eerste fi nishte. Voor TOP resteerde een derde plaats na een 9-12 ze ge op Zuiderkwartier. "Dat waren twee finales", reageerde Pernix-coach Rob Siemer de span ning af. "Ik heb heel veel respect ge kregen voor Pernix, zoals ze van daag speelden. Zaterdag is het ei genlijk al begonnen in de wedstrijd tegen Albatros. Die 20-19 overwin ning, de eerste van het zaalseizoen, gaf ons het zelfvertrouwen terug". Toch had ook de optimistische Ha genaar niet van deze afloop durven dromen. "Je heb niets te verliezen", had hij zijn ploeg voor de halve fina le tegen TOP voorgehouden. "Maar TOP is toch ook niet meer de won- derploeg van vorige jaren". Siemer zag zijn opmerking al in de eerste minuten bevestigd. Hoe wel Gerco Langelaan reeds na der tien seconden de score opende, wekte de Sassenheimse overgangs- klasser een weinig gemotiveerde in druk. "Niet geconcentreerd op dit vroege uur", zou Ruud van der Horst, op de bank als vervanger van de vakantie vierende Theo Korpo raal, na afloop verklaren. Voor de Sassenheimers het goed en wel be seften gaapte er door treffers van Erica de Rooy, Kees Hortensius en Peters Kuipers reeds een 1-3 marge. In het resterende kwartier van de eerste helft groeide het verschil al leen maar. Met name de TOP-vrou- wen bleken onder de korf niet opge wassen tegen het snelle aanvalsspel van Pernix. De wisseling in de he- 40...Dxc5 41. De8+ Kh7 42. Dg6+ Kh8 43. De8+ Remise. LEIDEN Joke Kleyweg is bezig een uitstekend atietiekjaar op pas sende wijze uit te luiden. In Harich won de Leidse gisteren een veld loop over 3,8 kilometer onbedreigd in 13.11. In het sterkbezette man- nenveld plaatsten haar stadgenoten Huub Pragt (9) en Jan Jansen (10) zich nog net in de top tien. Beiden bleven na 9,8 kilometer net binnen de 31 minuten. Op een door de regen moeilijk be gaanbaar parcours weerde Kleyweg zich twee ronden lang dapper tus sen de mannen. Toen de Sparta-at- lete haar voorlaatste cross van 1990 winnend had voltooid, moesten de mannen nog drie keer rond. Pragt verloor daarin het contact met het Tartletos-duo Vroemen/ Wiegman. Jansen bleef op negen seconden van zijn blonde stadgenoot steken. Wel hield de Bataaf zijn clubgenoot Han Kulker drie plaatsen achter zich. Boskoper Fred van Zoest (AV'47) eindigde bij een tien kilometer lan ge veldloop in Opmeer in 34.38 als vierde. renduo's, afgelopen zaterdag uitge probeerd tegen Albatros, bleek op nieuw optimaal uit te werken. Kees Hortensius had in Peter Kuipers een ideaal steunpunt, terwijl het tweetal Robin Arnoldus en Casper de .Rooy nu volop eigen initiatief toonde. Omdat in verdedigend op zicht eveneens de touwtjes strakker aangetrokken waren, gelukte het Pernix ook om geruime tijd afstand te houden. Tempo Ook toen TOP na de hervatting het tempo ver opschroefde en de orga nisatie beter voor elkaar had. "Voor rust was het allemaal paniekerig", aldus Van der Horst, zijn ploeg com plimenterend voor de in de tweede helft (rust 2-7) getoonde vechtlust. "Nu ging men meer op elkaar letten, Kees Hortensius van de winnende vereniging Pernix ontvangt de LD-cup uit handen van de adjunct-hoofdre- waardoor het spel gevaarlijker dacteur van het Leidsch Dagblad Ruud Paauw. tfoto Loek Zuyderduini werd. Pernix kreeg toen ook zelf minder aanvalskansen". Het ver- x j „,r schil smolt na de zevende minuut iPe'ers, mlste' De no?st<\ 'Jv?r d,e ren- Voor het P"bl'ek was het na (5-9) gestaag weg Het tot dan toe Zuiderkwartier aan de dag legde, tuurlijk allemaal prima: spanning doodstille TOP-publiek in de steeds compenseerde veel maar niet alles en sensatie". Ook zijn Pernix- colle- voller wordende Vijfmeihal begon ?elfs,„.f" ,?,°.!1fS.tleJ verdedigend ga kon met echt een reden geven zich ook steeds meer te roeren. Op du0 Jf'1 de W'<Enk.val? Lunteren voor de Plotselinge ommekeer in 9 10 Wist Pprnix het TOP offensief kon De Danaïden pnjsschutter Eric het duel. We dwongen het geluk nog te stoppen met treffers van Lian Kromhout, goed^ vooxzeven van de af', probeerde Siemer, die toegaf Tieleman en Robin Arnoldus, na 9- 12 was de Sassenheimse eindsprint twaalf goals, niet afstoppen. dat enkele van zijn spelers op het x- wexe uv. Uiwgviu.«u.ov. uumoj,,,,., In de finale slaagde Pernix daar punt stonden van afknappen. He te krachtig. Door goals van Gerco aanmerkelijk beter in. Kees Horten- *een Zuurmond en Kees Hortensius Langelaan, Ron van der Willik en Anne van der Zaag kwam TOP als nog langszij. Tot een strafworpenserie, zoals de organisatie abusievelijk aankon digde, kwam het niet. Het scheelde echter wel uiterst weinig. Met nog vijftig seconden te gaan schoot Aad Wiegerink TOP opnieuw naast Per nix, maar Erika Velders scoorde •dertig seconden later de winnende 15-16. De uitschakeling van TOP was de eerste verassing van de eindronden. Daarvoor had De Danaïden met 12- 9 stadgenoot Zuiderkwartier verwe- wist Eric Kromhout na rust zorgden in de zeventiende minuut zelfs volledig van scoren af te hou- voor 15-12 en hoewel Pernix nog erg zen naar de strijd om de troostprij- een 15-10 stand reeds beslist. den, op een enkele strafworp na. In veel steekjes liet vallen, drie minu- de eerste helft leek Pernix echter de ten later was de stand door treffers tol te betalen voor de inspanningen van Erika Velders, Robin Arnoldus geleverd in de halve finale. Na 0-3 en Casper de Rooy gelijk, nam De Danaïden een 10-5 voor- Een ontketend Pernix, met een sprong. Met relatief simpel combi- zevenmaal scorende Kees Hortensi- natiespel werden de gevaarlijke us grote man, passeerde het mensen in stelling gebracht en be- plots knoeiende De Danaïden di- trekkelijk weinig kansen waren reeds* voldoende voor een goal. In dividuele hoogstandjes aan Pernix- zijde leverden aan de andere kant weinig rendement. De finale leek na een kwartier in de tweede helft bij rekt. Pas na 15-19 kwam De Danaï den via Heiko Locher weer tot sco ren. Hoewel het verschil tot twee goals beperkt bleef, kon Pernix niet meer worden achterhaald. "Een mooie partij korfbal voor het pu bliek" relativeerde verliezend coach Breedveld. "De echte hoofd prijzen worden toch in de competi tie uitgedeeld". Ook Siemer keek direkt verder. "Dit is een leuk suc cesje, maar het is veel belangrijker dat we zaterdag Tjoba aan de zege kar binden". Desondanks was Per nix aanvoerder Kees Hortensius maar wat blij toen hij de LD-Cup uit handen van Leidsch Dagblad ad junct-hoofdredacteur Ruud Paauw ontving. BRAM VAN GENT zen. Een voorspelbare uitkomst, want als tweedeklasser was Zuider kwartier op papier al de zwakste uit het gezelschap, terwijl coach Ko Paeper bovendien een viertal basis- Het liep echter anders. "Het ging goed, het liep allemaal lekker en dan komt Pernix toch weer in de wedstrijd", moest De Danaïden- coach Janko Breedveld constate- Pernix treft Fortuna om Supercup LEIDEN Als winnaar van de Leidsch Dagblad Cup speelt Pernix op 6 maart in de Vijfmeihal tegen Fortuna om de Supercup, winnaar van het be kertoernooi in de Haagse regio. Precies een maand eerder, op woensdag 6 februari, spelen de Leidse selecties hun traditionele wedstrijden tegen de Nederlandse zaalploegen. Aanstaande zaterdag wordt tijdens een van 19.30 tot 21.30 uur durende training in de Vijfmeihal de juniorenselectie sa mengesteld door coach Jan Hensen. DONDERDAG 16.00-19.00 EURO: Tennis: vanuit Australië. 17.00-17.30 BBC 2: Cricket: Australiê-En- geland. 17.00-18.00 Sportnet: Sport uit Frankrijk. 18.00-19.00 Sportnet: Rallysport. 19.00-19.30 EURO: Motor Sport 19.00-20.00 Sportnet: Argentijns voetbal. 19.30-20.00 EURO: Eurosport News. 20.00-20.45 Sportnet: Bowlen: vanuit Fin land. 20.00-22.00 EURO: Braziliaans voetbal. 20.25-22.00 Ned 3: Jaaroverzicht Sport: uitgebreide terugblik op de grote sport evenementen van het jaar 1990. 20.45-21.15 Sportnet: Bowlen. 21.15-00.00 Sportnet: Haarlemse Basket- balweek. 21.30-22.00 BBC 1A Question of Sport: quiz. 22.00-22.30 EURO Pro Surf. 22.15-22.30 Ned 3: Studió Sport Journaal. 22.30-23.30 EURO De geschiedenis van het voetbal, documentaire. 23.15-00.10 Ned 3 Match Barend en Van Dorp. 23.30-00.00 EURO: WK Trampolinesprin gen. 00.00-00.30 EURO: Eurosport News. 00.00-02.00 Sportnet: IJshockey: Ver enigde Staten-Sovjet Unie 00.10-00.15 Super Sports News. 00.30-01.30 EURO: Bodybuilding vanuit Spanje. VRUDAG 08.00-10.00 Sportnet: IJshockey: Ver enigde Staten-Sovjet Unie. 08.30-09.30 EURO Amerikaans honkbal. 09.30-10.00 EURO: Eurobics. 10.00-10.30 EURO: World Jet Ski Tour. 10.00-12.30 Sportnet: Golf: terugblik op het PGA-seizoen. 10.30-12.00 EURO: Kunstrijden op de schaats, vanuit Japan. 12.00-13.00 EURO: Paardesport: con cours hippique. 12.30-14 45 Sportnet: Haarlemse Basket- balweek. 13.00-13.30 EURO Eurobics. 13.30-14.00 EURO WK Trampolinesprin gen. 14.00-16.00 EURO: 16 Days of Glory, do cumentaire over de Olympische Winter spelen 1988 m Calgary. 14.45-15.00 Sportnet Sport uit Spanje. 15.00-17.00 Sportnet NHL IJshockey 1600-19.00 EURO Tennis: vanuit Australië. De collectie unieke Futon bedbanken is een bezoek aan Aba-I meer dan waard. U kunt kiezen uit 3 basismodellen, alle voorzien' van afritsbare hoezen in vele stijlvolle dessins, waarvan de meeste uit voorraad leverbaar zijn. Zo kunt u al binnen één week genieten van uw nieuwe Futon bedbank. Ook is er weer volop keus in Filipijnse bamboemeubels en er is een unieke collectie volkskunst op textiel uit Gujarat (India) gearriveerd! INTERNATIONAL CRAFTSMANSHIP Nieuwe Rijn 9 2312 JB Leiden I Telefoon 071-14 9015 i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15