Directie Rijnoord wil praten met huisartsen 'Wat weet een oude vrouw ervan?' Daling aantal werklozen Voetbalclubs Rijneveld spelen etmaal lang Aanleg riool Katwijkseweg in Wassenaar HLO-er krijgt Gouden Spatel Dichteres Annemarie Onvlee geeft geen kritiek: IONDERDAG 27 DECEMBER 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 11 )EGSTGEEST Het aantal werk ozen in Oegstgeest dat is aangewe- en op een RWW uitkering ('Bij- tand') is in 1990 gedaald tot 108 per- onen, zo blijkt uit een rapportage an de gemeentelijke dienst sociale aken. In de toekomst wil de ge- neente Oegstgeest ieder half jaar jegevens over de ontwikkeling van ie werkloosheid presenteren en leze bespreken in de raadscommis- ie voor onderwijs en welzijn. staat zou zijn acute zorg te garande ren. Bovendien zou het verpleeg kundige personeel vertrekken naar het EZL. Twee weken later waar schuwde een verontruste Alphense Huisartsen Combinatie voor de toe komstige situatie in Rijnoord. Met het verdwijnen van de hartafdeling en het nieuwe takenpakket zou de ziekenzorg ernstig in gevaar ko men. Boesten: "Het is maar hoe je de zaak benadert. Ik vrees dat velen vergeten dat in Rijnoord een proces gaande is. Een proces dat niet in drie maanden zijn beslag heeft. In september 1989 is de fusie tussen het EZL en Rijnoord beklonken met de uitdrukkelijke bedoeling de kwaliteit van de zorg in de zieken huizen te verbeteren. Daar is lang over nagedacht en serieus over on derhandeld. Volgens ons ligt er een goed fusieplan en een duidelijk functiepakket voor de specialisten op tafel. Uiteindelijk wordt de pa tient er beter van. Eigenlijk is alles tot nog toe heel voorspoedig verlo pen. Ik ben dan ook stomverbaasd dat plotseling zoveel drukte wordt gemaakt". Hartafdeling De directeur vindt het jammer dat telkens maar één facet van de fusie tussen Rijnoord en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) wordt overbelicht. Dat van het ver dwijnen van de hartafdeling in Rijnoord. "Die hartafdeling ver dwijnt. Daar is voor gekozen. De di rectie en de medische staf zijn het er over eens dat een centrale hartafde ling in het EZL de beste zorg garan deert voor hartpatiënten. Mits in Rijnoord ruimte blijft voor de opna me van acute gevallen. En die komt er". De Alphense huisartsen maken zich ten onrechte bezorgd volgens Boesten. "Nog even over die hartbe- waking. Stel, iemand krijgt een acu te hartaanval. Normaal gesproken wordt dan toch de huisarts als eer ste geroepen. Hij beoordeelt de ernst, neemt contact op met een specialist en bepaalt vervolgens in overleg met deze waar de patiënt het beste af is. Ofwel in Rijnoord wanneer het acuut is, ofwel in het EZL wanneer het minder acuut is. Langdurige verpleging van hartpa tiënten gebeurt niet meer in Rijnoord, maar acute zorg is aanwe zig. Er zijn altijd een dienstdoende arts-assistent, medisch specialisten en verpleegkundigen. Een zieken huis kan namelijk helemaal niet be staan zonder acute opvang. Elk voorkomend acuut probleem moet een ziekenhuis kunnen opvangen". Boesten benadrukt opnieuw dat het verdwijnen van de hartafdeling slechts een onderdeel is van de ver anderingen. "Waar praten we nu voortdurend over: twee bedden op een totaal van vijfhonderd. Terwijl de hele infrastructuur verandert. De werkzaamheden van twaalfhon derd werknemers moeten worden gecombineerd, geïntegreerd of apart gehouden. Met zoiets ben je wel even bezig. Nu pas zijn we in het stadium dat bij voorbeeld de hartaf deling daadwerkelijk verdwijnt uit Rijnoord. Hoewel dat ook samen hangt met de verbouwing". Hoe reageert Boesten eigenlijk op de bewering van de Alphense huis Van onze redacteur Hans Koenekoop Taptoe Toernooi KATWIJK - Ruim 350 Katwijkse jongeren doen deze week mee aan het nationale 'Taptoe Toernooi'. In de hal van de zaal van tafeltennis vereniging Rijnsoever aan de Sandtlaan in Katwijk wordt gestre den op acht tafels. Afgelopen maan dag begonnen de jongsten, de 7 tot en met 9-jarigen. Vandaag is het de beurt aan de 10 tot en met 12-jari- gen. Morgen treedt de oudere jeugd in het strijdperk. Bettine Vriesekoop, de succes volle tafeltennister, opende maan dagmiddag het toernooi. Door het wegtrekken van een groot gordijn, rolden er honderden ballonnen over de grond. De band 'Jong Flora' uit Rijnsburg zorgde voor de muzi kale omlijsting. Daarna gingen de kinderen met de bats en de ballen aan de slag. Het toernooi wordt door de Nederlandse tafeltennisbond ge organiseerd. In totaal doen in heel Nederland zo'n 25.000 kinderen mee. Ongeveer 250 plaatselijke ver enigingen maken zich sterk voor dit sportieve evenement. LEIDERDORP - Uit een woning aan de Leiderdorpse Berkenkade is op eerste Kerstdag ongeveer zeven duizend gulden gestolen. De 79-jari- ge inwoonster bewaarde het geld in een linnenkast. derne sprookjes en dierenverhalen voor kinderen, maar de plaatselijke krant wilde die niet meer publice ren. Ze ging daarom over op gedich ten. Iedere week verschijnen er drie denkertjes en een gedichtje in het Leiderdorps Weekblad. Verder maakt ze op verzoek gedichten voor bruidsparen en winkeliers. Die wor den met trots in de zaak opgehan gen. Onvlee bereikt met haar gedich ten een groot publiek. Ze krijgt re gelmatig brieven, telefoontjes en een enkele keer een bloemstukje. Op straat houden voorbijgangers haar aan om te praten over haar werk. "Ik hoor nooit dat mijn ge dichten te zoet of eentonig zijn". Iedere nacht wordt Onvlee om drie uur wakker en begint te schrij ven. Het derde dichtbundeltje dat met Pasen verschijnt, moet echter de laatstè in de serie zijn, vindt On vlee. "Ik wil weer eens wat anders. Ik zou dolgraag kinderboeken op rijm willen maken". Onvlee schrijft ook 'denkertjes': "Je eigen boontjes doppen is vaak moeilijk, vooral als het er veel zijn", of: "Sta op je stuk, maar blijf wel om je heen kijken". Over haar eenrege lige uitspraken zegt ze: "In mijt) denkertjes spui ik wèl kritiek, er zit veel in". Denkertjes komen ineens in haar op. "Daar verander ik ook nooit meer iets aan". Er steekt soms meer achter haar denkertjes dan iemand op het eer ste' gezicht zou vermoeden. Onvlee vertelt dat buurtbewoners al enige dagen een man zagen die iedere dag doelloos in het park rondzwierf, maar door niemand werd geholpen. Onvlee ging naar hem toe en nodig de hem uit om een middagje langs te komen. Hij kon haar badkamer gebruiken en zij zou zijn haar knip pen. De uitnodiging werd aangeno men. Toen het tijd was om Sheena uit te laten, trok ze haar jas aan. On vlee: "Hij vroeg: Laat u me alleen? Ik antwoordde: 'Neem die grote KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Met ingang van het nieuwe jaar heeft de dan ontstane nieuwe ge- WASSENAAR - Café-restaurant De Schulpwei aan de Katwijkseweg in Wassenaar en enkele naastgelegen panden worden binnenkort aange sloten op de riolering. Het college ran burgemeester en wethouders van Wassenaar stelt de gemeente raad voor om daarvoor bijna 100.000 gulden beschikbaar te stellen. Naast De Schulpwei wil het colle ge de panden Katwijkseweg 9 en 9A en de beheerderswoning op het sportcomplex De Kieviten op de riolering aansluiten. Tot nu toe wordt het afvalwater van deze pan den in open water geloosd. De ver vuiling en de stank die daarvan re gelmatig het gevolg zijn vinden bui - gemeetser en wethouders vanuit milieu-oogpunt ongewenst. Ook omwonenden hebben regelmatig over stank geklaagd. Een adviesbureau heeft uitgere kend dat de aanleg niet op onover komelijke problemen hoeft te stui ten. In totaal moet ongeveer 330 me ter riool worden aangelegd. De buis moet aansluiten op het riool dat anaf de Pieter Postlaan in de rich ting van de Dr. Mansveltkade loopt. Een deel van de kosten wordt ge compenseerd door een bijzondere belasting te heffen. Het college schat de opbrengst daarvan op 1500 gulden per jaar. meente Rijneveld vier voetbalploe gen binnen haar poorten. Door de samenvoeging van Benthuizen, Ha- zerswoude en Koudekerk gaat ook de sv Benthuizen tot deze regio be horen. Vanuit de voetbalclub Kou dekerk is daarom het plan gerezen om eën kennismakingsactiviteit te organiseren. Dat gaat een groot toernooi wor den tussen de vier clubs Benthui zen, Hazerswoudse Boys, Bernard- us en Koudekerk. Inzet is de Rijne- veld-cup, waarvoor op 31 mei en 1 juni alle elftallen - van pupillen tot veteranen - van voornoemde clubs op het terrein van initiatiefnemer Koudekerk in actie zullen komen. Het ligt in de bedoeling om 24 uur achter elkaar te voetballen. Daar mee herstelt Koudekerk een oude, verwaterde traditie. Jarenlang is in het Rijndorp namelijk de 'Nacht van Koudekerk' - een soortgelijk ge beuren - gehouden. In de nachtelijke uurtjes zullén bedrijven, gemeentelijke instellin gen, politiekorpsen e.d. in actie ko men. Ook zullen andere sportvere nigingen een bijdrage kunnen leve ren. De voetbalclubs zelf spelen op vrijdagavond en de hele zaterdag. Ter omlijsting worden op het trai ningsveld van Koudekerk allerlei evenementen georganiseerd. Het is de bedoeling dat de organisatie jaar lijks in andere handen overgaat. AUTO'S BESCHADIGD - Een 51- jarige inwoner uit Noordwijkerhout heeft maandagavond door onbe kende oorzaak vier geparkeerde au to's op de Oegstgeester Morsebel- laan geraakt. Hij heeft zijn eigen zwaar beschadigde wagen laten staan en is ingestapt bij een bevrien de automobilist. Toen de dader 's avonds terugkwam, werd hij dooi de politie opgewacht. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDERDORP - Directeur A. Boesten van het Leiderdorpse Elizabethziekenhuis (EZL) en het Alphense ziekenhuis Rijnoord acht een gesprek tussen de Alphense huisartsen, de medisch specialisten en de directie van het ziekenhuis noodza kelijk. "De huisartsen vrezen een teloorgang van het ziekenhuis. Ze beweren angst te heb ben dat allerlei geneeskundige handelingen niet meer verricht zullen worden in Rijnoord. Ik weet niet waar zij dat vandaan hebben". artsen dat personeel uit een gevoel van onvrede vertrekt uit Rijnoord. Personeel dat zich volgens de huis artsen belemmerd voelt in zijn mo gelijkheden en niet meer gemoti veerd is in de nieuwe situatie. "Er is geen enkele aanwijzing dat perso neel alleen uit onvrede vertrekt. De medische staf heeft zelf meege dacht over het functiepakket voor de specialisten. Er is wel een ander probleem, dat van het personeelste kort. Het blijkt op dit moment heel moeilijk gekwalificeerde verpleeg kundigen aan te trekken en te be houden. De markt ligt wat dat be treft geheel open. Voortdurend heb ben sollicitaties plaats bij andere ziekenhuizen. Dat heeft helemaal niets met wegzuigen te maken, maar puur met een concurrentiepo sitie op de markt", aldus Boesten. Hij geeft evenmin toe dat perso neel in het EZL beter betaald wordt dan in Rijnoord. "Er is sprake van één systeem voor beide ziekenhui zen met gelijke sociale voorzienin gen. Mochten er verschillen in sala ris zijn, dan worden die gelijk ge trokken". Een ander misverstand dat Boesten de wereld uit wil hebben heeft be trekking op het advies van het Col lege van Ziekenhuisvoorzieningen. Dit orgaan noemde eerder dit jaar de vermindering van het aantal bed den in Rijnoord met veertig stuks onnodig. Op basis van een bevol kingsprognose konden de veertig bedden er zo weer bij. "Het advies heeft me verbaasd en ik kan me goed voorstellen dat hierover onbe grip heerst. Het advies heeft name lijk weinig rekening gehouden met de realiteit. Er zijn ook verkeerde prognoses gebruikt. De realiteit is namelijk dat in Rijnoord jarenlang veertig bedden hebben leeggestaan. De financiering van Rijnoord is dan ook gebaseerd op het feitelijk bed- gebruik in al die jaren en dat was honderd. Zou je dus nu die veertig bedden terugzetten, dan kun je dat niet bekostigen". Hoe zeer de Alphense gemeen schap de laatste weken in venvar- ring is gebracht bleek ook al tijdens de meeste recente vergadering van de raadscommissie volksgezond heid. Beduusd door de klaagzang van de huisartsen enerzijds en de zakelijke uitleg van Boesten ander zijds kondigde wethouder Hommes (WD) aan te willen bemiddelen in het conflict. Tenslotte stond de ge zondheid van de Alphense burger op het spel. Boesten vindt zo'n bemiddelings poging nu niet noodzakelijk. "Zoals ik al zei, er is geen conflict. Er be staan misverstanden en als directie zijn we gaarne bereid die uit de we reld te helpen. Bij overleg daarover moet wel rekening gehouden wer den met ieders eigen verantwoorde lijkheid. De huisartsen en ook de politiek mogen best kritiek hebben, maar moeten beseffen dat zij een andere verantwoordelijkheid heb ben dan bij voorbeeld de ziektekos tenverzekeraars en de inspectie van de volksgezondheid, die toezien op de financiën en de kwaliteit van de zorgverlening van het ziekenhuis. Bestuur en directie voeren een be leid volgens een door alle betrokke nen geaccordeerd fusieplan en zijn verantwoordelijk voor de uitvoe ring daarvan". LEIDERDORP - De oud-student S. van Leeuwen van het Hoger Labo ratorium Onderwijs (HLO) in Lei derdorp krijgt op vrijdag 4 januari 1991 de 'Gouden Spatel' voor zijn af studeerscriptie. De Gouden Spatel wordt ieder jaar uitgereikt aan de schrijver van de beste HLO-scrip- tie. Van Leeuwen is afgestudeerd in de organische chemie en krijgt de prijs voor zijn scriptie 'Ontwikke ling en toepassing van een nieuw glycosyleringsmethode'. De scrip tie is een verslag van het afstudeer onderzoek dat Van Leeuwen ver richtte tijdens zijn stage op het Gor- laeus Laboratorium van de Rijks universiteit Leiden. In juli 1990 kreeg Van Leeuwen het getuig schrift van het HLO. Video gestolen VOORSCHOTEN - Uit een woning aan de Voorschotense Nassaulaan *s °P Tweede Kerstdag een video gestolen. De dader kwam binnen Toen de ballonnen maandag eenmaal kapot waren getrapt waren, kon het tafeltennistoernooi beginnen. Van- door een openstaand raam aan de daag en morgen worden de wedstrijden voortgezet. (foto Dick Hofwoning) achterkant van het huis. De sterkste daling van het aantal uitkeringsgerechtigden, van 183 tot 138, deed zich voor in 1989. In 1990 nam het aantal personen dat afhan- celijk is van een RWW-uitkering minder af, maar dat is volgens het rapport geen verontrustende ont wikkeling. Door de toename van de werkgelegenheid in de afgelopen laren vonden werklozen die door Dpleiding en arbeidservaring al re delijk kansrijk waren op de arbeids markt vrij snel een nieuwe baan. De overgebleven groep 'heeft meer aandacht en begeleiding no dig om een plaats op de arbeids markt te veroveren', constateert het apport. Overigens zal niet iedereen lit deze groep er in slagen een baan ie vinden, 'aangezien een deel van ie cliënten zeer moeilijk bemiddel baar is'. Vooral een uitbreiding van bet aantal werkervarings- en stage plaatsen en een vakopleiding voor /olwassenen zou veel mensen weer tan het werk kunnen helpen. Directeur A. Boesten: "Ik zie geen conflictmaar een verschil van inzicht tussen de huisartsen en het ziekenhuis. Daarover moet gepraat worden". (foto Ben de Bruyn) De directeur van Rijnoord en het EZL wil ook pertinent niet spreken van een conflict. "Ik zie het niet als een verschil van mening. Zoals ik de zaak bekijk is er een verschil van inzicht over het toekomstig functio neren. Er bestaan tal van misver standen. De huisartsen menen dat het takenpakket voor de specialis ten in Rijnoord wordt uitgehold, ik beweer dat het ziekenhuis er op vooruit gaat. De fusie tussen het Eli sabeth Ziekenhuis en Rijnoord in Alphen levert een meerwaarde op voor de specialisten van Rijnoord. Ze kunnen voortaan gebruik ma ken van alle voorzieningen in het EZL, iets dat voorheen niet kon". Boesten heeft zich de laatste we ken verbaasd over diverse publica ties die verschenen rond Rijnoord. Allereerst riep het WD-raadslid Van Ewijk-ten Voorde tijdens de Alphense algemene beschouwin gen in oktober dat Rijnoord niet in jEIDERDORP Gewapend net pen en papier maakt ze met ïaar hondje Sheena lange wan- lelingen. De 76-jarige dichteres ïn schrijfster Annemarie On- 'lee is een plaatselijke bekend- leid in Leiderdorp. Andere wandelaars storen haar niet - ze weten dat ze 'aan het werk' is. Tijdens deze uitstapjes doet ze le indrukken op die ze be schrijft in haar gedichten. Haar weede dichtbundeltje uit de se- ie 'Ontmoeting' is deze maand verschenen. De gedichten gaan vooral over con tacten tussen mensen, over gevoe- ens, gedachten en de natuur. 'Vroeger schreef ik wel gedichten üie harder en kritischer waren, [naar dat vinden mijn lezers niet euk. Ze lezen liever een blij dan een pomber gedichtje. Als ik een kri tisch gedicht schrijf, wordt er ge legd: die oude vrouw, wat weet zij er nou van?". Onvlee vindt dan ook dat ouderen *een mening moeten geven, maar lat aan de jongere generatie moeten overlaten. Ze vindt die harde ge dichten zelf ook niet meer zo nodig: "Ik woon in een mooie omgeving. Waar moet ik nu rotte dingen over schrijven?" Eigenlijk wil ze 'ge woon Annemarie' zijn, zonder dat mensen daar een vooroordeel bij hebben. Schattig Haar gedichten moeten als een schilderij dienen, waarin de woor den een duidelijk beeld oproepen. Dat mist Onvlee bij de meeste he dendaagse poëzie. "Die 'onwijze' gedichten begrijpen de meeste mensen niet". Een paar maanden geleden zag zij in het park een vlon der met een bankje erop. Dat het beeld in haar geheugen staat ge grift, blijkt wel als ze haar gedicht 'Het Vlondertje' uit haar hoofd de clameert. "Het was precies een schilderij, dat bankje en dat vlon dertje van gelig goud', zo eindigt het gedicht. Onvlee kan niet schilde ren: "Wat een schilder maakt met verf, moet ik doen met woorden". Onvlee schreef al vroeg gedich ten. "Op school kreeg ik weieens strafwerk, dan schreef ik snel een gedichtje en hoefde ik geen straf werk te maken". Ze maakte ook mo- De Leiderdorpse Annemarie Onvlee doet de inspiratie voor haar gedich ten op tijdens haar dagelijkse wandeling door h^t, park. (foto Wim Dijkman) kast maar mee, die ben ik toch al men die je hebt, dan hoeft de boot zat'. De man bleek absoluut be- nog niet gammel te zijn'. Een ver trouwbaar. Ik maakte het denker- wijzing naar de mensen die hem tje: 'Als je moet roeien met de rie- hebben gemeden". 'r g| DONDERDAG 27 DECEMBER Katwijk optreden Katwijkse R&B/R&R formatie Waid Biens', in Tripodia. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, clubhuis Splinterlaan. aan vang 20.00 uur. Noordwijk soos voor 11 tot 15-jarigen, van 19.00 tot 21.00 uur in het JOIN-cen- trum, Weteringkade. 17.00 tot 18.00 uur in zwembad De Schelft. open podium Folkclub Noordwij kerhout. vanaf 20 30 uur in Het Wa pen van Noordwijkerhout Wassenaar clubavond Coctailbar Paradise, vanaf 22.00 uur. Stichting jonge rencentrum Time Out, Deylerweg VRIJDAG 28 DECEMBER Alkemade theatervoorstelling 'Harry's Kerstfeest', door Harry van Rijtho- AJphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen. vanaf 20.00 uur in gebouw SHA. Prinses Marijke- straat 71. Gonzo's discoshow in jongeren centrum Madonna, Olympiaweg, aanvang 21.30 uur. Leiden zaalvoetbaltoernooi w Lugdunum. van 10.00 tot 17,00 uur in de Groenoordhallen. uitvoering van het 'Weihnachts- oratorium', door het Bachkoor Hol land. aanvang 19.30 uur in de Pie terskerk. swingavond met dj Hans, 22.00 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsbaan, Maurits- singel, aanvang 20.00 uur. Noordwijk winterviswedstrijd HSV De Sportvisser, vertrek om 8.00 uur vanaf het Beukterrein. Warmond kerstbingo voor kinderen van 6 tot 15 jaar bij Kommunikatie War mond, 14.00 uur in het Meerpunt. Zoeterwoude kerst-boekenmarkt van de Her vormde Jeugdraad, van 15.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur m Ons Huis, Kosterspad. disco mmv The Exodus Music and Light Show', vanaf 21.00 uur bij Utopia. ZATERDAG 29 DECEMBER kerstshow mmv 'Herb Mews and HHIegom polderloop (prestatieloop) SIZO. over 4,5-9 of 18 km, start om 11.00 uur op het SlZO-terrein. Wee- resteinstraat. Katwijk optreden van de bluesband True Blue', aanvang 21.30 uur in Scum. ceptie t.g.v het einde van Koude kerk als zelfstandige gemeente, van 16.00 tot 18.00 uur in het ge meentehuis. Lolden speurtocht naar dieren van vroe ger, van 10.00 tot 17.00 uur in het Nationaal Historisch Museum, Hooglandsekerkgracht. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, clubgebouw Beuken schans, aanvang 20.00 uur. internationaal Dames Basket- baltoernooi, van 17.00 tot 22.00 uur in sporthal Meerzicht, Sportlaan. Noordwijk ruildag van de Noordwijkse Ver eniging van Postzegelverzame laars. van 10.00 tot 17.00 uur in ho tel-restaurant Royal, Voorstraat. Noordwijkertiout vogelbeurs door Vogelvereni ging 'De Kolibri', van 13.00 tot 16.00 uur in 't Victorhuis, Sporkenhout.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11