Redding bioscoop Astra is mogelijk 'Dode zit naast achterblijvers' Reinigingsrechten Oegstgeest fors omhoog Duinstreek en SMDB gaan krachten bundelen Goedkoop huurhuis Oegstgeest op Boerhaaveplein bijna jaar leeg MAANDAG 24 DECEMBER 1990 I REGIO LEIDEN Woubruggenaar ramt bushokje WOUBRUGGE Een inwoner van Woubrugge heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto het bushokje aan de Vierambachts- weg totaal vernield. Door nog onbe kende oorzaak reed de man te veel rechts, raakte een verkeerslicht en reed vervolgens dwars door het bushokje vlak voor de brug over de Heimanswetering. Zijn auto werd ernstig beschadigd. Weekeinde vol aanrijdingen in Voorschoten VOORSCHOTEN - In Voorscho ten is bij verschillende aanrijdingen het afgelopen weekeinde alleen ma teriële schade veroorzaakt. Gister middag werd een 61-jarige Voor- schotense fietser aangereden op de Admiraal de Ruytersingel door een auto die werd bestuurd door een 26- jarige plaatsgenoot. De automobi list sloeg volgens de politie rechtsaf en zag daarbij de fietser, die in de verkeerde richting op het fietspad reed, over het hoofd. Op de Wijngaardelaan heeft gis termiddag een 22-jarige Voorscho- tense een aanrijding veroorzaakt. De automobiliste reed tegen de auto van een 53-jarige Voorburger op, die voor haar voor een verkeerslicht stopte. Bij verkeerslichten op de Leidse- weg is zaterdagmorgen een 23-jari- ge Voorschotenaar achterop een 47- jarige Zoeterwoudenaar gebotst. De Zoeterwoudenaar stopte voor het oranje licht. Bij de spoorwegovergang aan de Papelaan is zaterdagmiddag een 33- jarige Schavezandenaar tegen twee auto's aangereden. De wagens stop ten voor de gesloten bomen. Auto en brommer branden 's nachts VOORSCHOTEN - Een auto en een bromfiets in Voorschoten zijn vannacht om ongeveer half vier ge heel verbrand. De auto stond gepar keerd op de Koningin Julianalaan en de brommer was gestald in de Schoolstraat. Omdat beide branden vrijwel tegelijkertijd uitbraken ver moedt de politie dat ze zijn aange stoken. Leiderdorpers praten over rouw Van onze redacteur Liesbeth Engelenburg LEIDERDORP Er is heel wat afgehuild en vooral gepraat in de Leiderdorpse gespreksgroep 'Rouwverwerking'. Vorige week sloot de Vrijwilligers- groep Individuele Contacten (VIC) de eerste praatgroep af. Negen mensen die onlangs hun man of vrouw hadden verloren, konden er hun verdriet aan el kaar kwijt. "Ik heb de meesten echt zien opknappen", vertélt vrijwilliger I. de Vries. Samen met N. Boggia begeleidde zij de groep. "Ze praten nu nog wel over hun verdriet, maar het heeft zijn kracht verloren. Het heeft een heilzame werking om zoiets met elkaar te delen". De vrijwilligers van de VIC helpen mensen met persoonlijke proble men door regelmatig bij hen thuis te komen praten. Uit de vele aanvra gen die de VIC ontving, bleek dat er in Leiderdorp behoefte was aan in dividuele begeleiding in de eerste periode van rouw. "De nabestaan den hebben niet alleen veel ver driet, maar voelen zich ook boos, schuldig, angstig en vooral heel eenzaam. In de omgeving is daar op een gegeven moment geen oor meer voor", legt De Vries uit. "Familie en kennissen weten niet hoe ze om moeten gaan met zulke gevoelens. En iemand die een groot verlies heeft geleden, weet dat zelf ook niet. Bij ons is het niet erg als verhalen eindeloos herhaald worden. Ze moeten het kwijt en de enige ma nier daarvoor is het steeds weer ver tellen tegen mensen die begrijpen wat er bedoeld wordt". "Eerst dachten we bij de VIC dat we een groep kond.en beginnen'mei mensen die net gescheiden waren èn met mensen wiens man of vrouw overleden was", vervolgt De Vries. "Maar het verschil is echt heel groot. Bij een scheiding is er vooral een vreselijke boosheid. Maar als er iemand is overleden, wordt die per soon meteen heel dierbaar, hoe de verhouding verder ook was. Er is ook boosheid, maar dan gericht te gen degene die als verantwoorde lijk wordt gezien, meestal tegen God. Een van de vrouwen in de groep zei: "God heeft er al zoveel, waarom moest hij mijn man ook nog hebben?' Het pijnlijkst in het rouwproces, zo bleek tijdens de bijeenkomsten, is de eenzaamheid. "Een van de deelnemers zei steeds: 'Ik ben mijn maatje kwijt'. Daar komt dan nog eens bij dat mensen in de omgeving liever niet meer komen, omdat ze zich onmachtig voelen of gewoon niet weten wat ze moeten zeggen. De mensen in de gespreksgroep hadden allemaal kinderen. Daarvan verwachtten ze heel veel steun, maar ze werden vaak teleurge steld". "De dode zit altijd naast de ach terblijvers", stelt De Vries. "Ze vra gen zich voortdurend af: 'Zou hij wel willen dat ik het zo doe?' Dat ge voel mag je ze ook niet afnemen, denk ik. Ze vragen zich ook af of ze wel lief genoeg geweest 'zijn, of ze wel alles gedaan hebben wat moge lijk is. Een man'was overleden tij dens een operatie en zijn vrouw had geen afscheid kunnen nemen. Daar zat ze heel erg mee. Of een vrouw van iemand die na een lang sterfbed was overleden en die nog steeds dat lijden voor zich zag". Twijfels "De meesten waren heel erg ver twijfeld. 'Wat moet ik verder doen, wat doe ik hier nog?' Die vragen ko men natuurlijk op, als na een lang huwelijk een van de partners weg valt. De mensen uit de groep gaven elkaar bij zulke vragen raad. Het was echt een zelfwerkzame groep". Een belangrijk onderwerp in de gespreksgroep waren de zogenaam de rituelen. De Vries: "Een ritueel is bijvoorbeeld het graf bezoeken. Haagse investeerders leggen plan op tafel WASSENAAR De Wassenaarse bioscoop Astra kan wellicht toch gered worden van de finitieve sluiting. De Algemeene Maatschappij voor Handel en Industrie (AMHI) uit Den Haag heeft particuliere investeerders bereid gevonden geld op tafel te leggen. De bioscoop zou volgens het vandaag ingediende plan meerdere functies moeten krijgen. "Als ze goed naar de Wassenaarse bevolking luistert zal de gemeente het plan wel moeten honoreren", hoopt een woordvoerder van de AHMI. Hét zaaltje van Astra, waar bio scoopbezoekers op ongemakkelijke keukenstoeltjes naar films keken, moet opgeknapt worden. "De bio scoop is in zijn huidige vorm inder daad nauwelijks rendabel", beves tigt de woordvoerder. "We denken aan een multifunctioneel gebruik voor bijvoorbeeld bazars, feesten en verkooptentoonstellingen. Daar- Brandje in bedrijf door kerststukje LEIDERDORP - Een kerststukje heeft zaterdagnacht in een bedrijf aan de Weversbaan in Leiderdorp een brandje veroorzaakt. De kaars in het kerststukje was zo lang, dat het meubilair pas tegen de ochtend vlam vatte. De beveiligingsdienst was snel ter plaatse om het vuur te blussen. Achtervolging NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft zaterdagavond met bewoners van de Maarten Kruytstraat na een wilde achtervol ging een nog onbekende man in de kraag gevat. De man werd betrapt bij een poging tot inbraak. Een buurvrouw hoorde verdachte gelui den en vroeg haar man een kijkje te nemen. Deze zag nog net een figuur over het balkon wegspringen. Hij zette direct de achtervolging in. Tij dens de jacht bedreigde de voor- vluchtige hem met een schroeve- draaier. De politie kon de inbreker even later aanhouden op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Omdat de tariefsverhoging pas op 1 maart volgend jaar kan ingaan komt de verhoging uiteindelijk neer op bijna vijftig procent voor de reste rende tien maanden van het jaar. Voor eengezinswoningen gaat het tarief van 22,95 gulden naar 34 gul den per maand en voor flatwonin gen van 20,95 naar 31,05. Bedrijven die in het hoge tarief zijn inge schaald betalen 144,70 gulden in plaats van 97,65. Voor bedrijven die het lage tarief betalen stijgen de kosten van 52 naar 77,05 gulden per maand. Kostenstijgingen die kunnen voortvloeien uit het gescheiden in zamelen van afval zijn nog niet in de nieuwe prijzen berekend. De ge meente heeft plannen om daarmee in de tweede helft van het volgend jaar te kunnen beginnen. Eventuele extra kosten worden doorberekend in de reinigingsrechten over 1992. In de huidige tariefstructuur maakt het geen verschil of een be drijf of een burger veel of weinig af val aanbiedt. De gemeente wil pro beren dat in de toekomst te veran deren, maar verwacht dat dit niet eerder dan in 1992 kan worden doorgevoerd. "Eerst moet al het verdriet eruit", zegt I. de Vries. Sommigen doen dat maar één keer, anderen gaan twee keer per week. We hebben het ook gehad over de kleding van de overledene. Het is heel moeilijk om die weg te doen. Éen van de vrouwen had de kleren stukje bij beetje weggegeven aan het Leger des Heils. Maar één kos tuum had ze gehouden. Dat soort details kunnen bij de verwerking heel belangrijk zijn. Een vrouw had bijvoorbeeld nog altijd zijn pantof fels naast zijn stoel staan. Hoelang ze dat zo wil doen, moet ze zelf in vullen". Er werd ook gelachen in de ge spreksgroep. "In het begin niet na tuurlijk, toen moest eerst al dat ver driet er uit. Maar na verloop van tijd knapten ze echt op. Ze gingen zich bijvoorbeeld weer leuker kleden. Als het verdriet nog heel vers is, ben je nog erg op jezelf gericht. Als het moeilijkste voorbij is, kun je je meer op de buitenwereld gaan richten. Maar dat lachen wekt ook weer een schuldgevoel op, als je nog midden in de rouw bent". Ook de feestdagen werden uitge breid besproken. "Die kerstdagen zijn natuurlijk erg moeilijk. Ze vie ren het bijna allemaal met hun kin deren, maar ze zien er ook behoor lijk tegenop". De VIC wil in september weer een gespreksgroep voor rouwverwer king beginnen, eveneens in tien we kelijkse bijeenkomsten. Ook voor mensen die net zijn gescheiden komt er dan een praatgroep. Tot die tijd kunnen nabestaanden individu eel worden begeleid. REGIO De twee stichtingen voor de maatschappelijke dienstverle ning in de Duin- en Bollenstreek gaan onderzoek doen naar een toe komstige samenwerking. De twee stichtingen sluiten daarmee aan bij het landelijke beleid waarin wordt gestreefd naar schaalvergroting. Het rijk denkt dat door samenwer king meer geld vrijkomt voor de hulpverlening. Het onderzoek moet in de loop van 1991 worden afge rond. De Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening Duinstreek en de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek waaronder ook Oegstgeest en War mond vallen werken al enige tijd samen op het gebied van opleiding. Ook bij het maatschappelijk werk en de staven van de twee diensten wordt soms al samengewerkt. Deze samenwerking moet nu worden uit gebreid en geformaliseerd. P. van Teeseling, directeur van de Duin- Inbraak roeiclub LEIDERDORP Een camera-re corder, banden, oplaatbare batterij en en 300 gulden zijn in de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit het clubgebouw van studentenroei vereniging 'Asopos de Vliet' aan de Dwarswateringkade in Leiderdorp. De daders forceerden een kleedka merraam om binnen te komen. streek: "We nemen nu bijvoorbeeld allebei deel aan verschillende over legorganen. In de toekomst kan één van de directeuren naar dat overleg gaan. We kunnen verder onze krachten en kennis bundelen. We hebben verschillende mensen in de staf die goede kwaliteiten hebben. Bij samenwerking kunnen we die kwaliteiten beter benutten". Hoe ver de samenwerking tussen de diensten zal gaan, is nog niet be kend. Een fusie tussen beide stich tingen wordt op voorhand niet uit gesloten. Een volgende stap is een nauwere samenwerking met het kruiswerk in de Duin- en Bollen streek. "We gaan toe naar hulpverle ning waarbij de cliënt bij een loket terecht kan", aldus Teeseling. Volgens Teeseling sluit het on derzoek aan bij een landelijke ont wikkeling naar schaalvergroting. "Door het rijk maar ook door de ge meenten wordt aangedrongen op meer samenwerking. Verwacht wordt dat hierdoor geld bespaard kan worden, iets dat door ons wordt betwijfeld. De diensten zijn de afge lopen jaren al zo uitgekleed dat de bezetting van de staf minimaal is. We hebben maar mondjesmaat be leidsmedewerkers". De directeur van de Duinstreek denkt dat als de stichtingen niet zelf het initiatief ne men om te gaan samenwerken, het rijk samenwerking oplegt. LEIDERDORP De Chinese Yang Yer-Ker My (76) viert dit jaar voor de eerste keer in haur leven Kerst mis. Yang is deze maand overgeko men om enkele dagen bij haar zoons en dochter in Leiderdorp door te brengen. Zij heeft hen niet meer ge zien sinds zij acht jaar geleden naar Nederland emigreerden. In China wordt over het algemeen geen kerst feest gevierd. Haar kinderen honden de Chinese nieuw,jaarstradities in ere. Zo staat tijdens oud en nieuw altijd de 'ge- lukstrommel' op tafel. De trommel is gevidd met snoepgoed voor de kin deren en bonbons en sigaretten voor de ouderen. Verder krijgen de kin deren een rode envelope met wat geld. Deze envelope moet geluk en gezondheid brengen. Het nieuwe jaar (in 1991 vallend op 15 februari) wordt begroet met een glas rijstwijn, die bij ieder feest gedron ken WOrdt. (foto Jan Holvast) naast blijft de bioscoopfunctie na tuurlijk bestaafy bijvoorbeeld in de weekeinden. De zaal moet mooier worden ingericht. Daarnaast kan er misschien een verplaatsbare tus senwand worden neergezet, waar door het bioscoopscherm iets naar voren zou moeten". Oude kern Beheerder G.J. van Vliet van Astra moest op 12 december na 26 jaar trouwe dienst de deuren van Astra sluiten. In de vernieuwde bioscoop zou hij technisch adviseur kunnen worden. De financiering voor het project is in principe al rond. "De vernieu wing van Astra zou ongeveer 600.000 gulden moeten kosten. Goedwillende particulieren hebben zich bereid verklaart dat geld op ta fel te leggen, als uiting van hun goodwill voor de bioscoop en voor de oude kern van Wassenaar" aldus de woordvoerder van AHMI. Het aan de Langstraat gevestigde Astra is een van de laatste service bioscopen in Nederland. Deze bio scopen houden meer dan andere theaters rekening met de wensen van hun publiek. Zo draaide Astra veel Amerikaanse films waarvoor in Nederland nauwelijks belangstel ling bestaat, maar die door veel Amerikanen in Wassenaar graag worden gezien. De vorige eigenaar, T. van Kep- pel, verkocht de bioscoop aan de su permarktketen Spar, die een winkel in het pand wilde vestigen. "Maar volgens het huidige bestemmings plan kan dat helemaal niet," stelt de AHMI-woord voerder. "De vraag is nu of de gemeente het bestem mingsplan gaat wijzigen. Maar mis schien wil de raad de oude kern van Wassenaar behouden en kan Astra opnieuw haar deuren openen. Het zou jammer zijn om een winkel in het pand te maken". Levensvatbaar Het reddingsplan voor de bioscoop is oorspronkelijk afkomstig van de Lionsclub Wassenaar-Duin, die de Haagse investeerders inschakelde. De entree en de gang van de zestig jaar oude bioscoop zijn driejaar ge leden al voor 60.000 gulden opge knapt. De Wassenaarse wethouder van cultuur M. van Rij zei in november al dat het college bij een goed red dingsplan wellicht financieel zou kunnen bijspringen. "Er moet dan wel een levensvatbaar plan op tafel liggen, aangezien burgemeester en wethouders niet van plan zijn een bioscoop te exploiteren," aldus de wethouder. Van Rij wilde vanmor gen nog geen commentaar op het plan van de AHMI geven. Inbraak in kerk Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP - Drie 16-jari- ge en één 17-jarige jongens uit Nieuw-Vennep zijn in nacht van zaterdag op zondag aangetroffen op de bovenste verdieping van een gebouw van de Nederlands- Hervormde kerk aan de Venne- perweg. De jongens hadden een houten schot voor een raam weg gebroken waardoor ze het ge bouw inkonden. De politie heeft de jongens ingesloten voor in braak. De vervuiling rond een leegstaande bejaardenwoning aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest is buurtbewoners een doom in het OOg. (f„to Jan Holvast) OEGSTGEEST - Buurtbewoners van de bejaarden flat aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest zijn boos omdat een woning in het complex al bijna een jaar niet wordt bewoond. De galerij langs de woning vervuilt en regelmatig zit de brievenbus overvol. Maar vooral het feit dat een goedkope huurwoning maandenlang leegstaat irriteert de buurtbewoners. Buurvrouw Vetter weet dat de woning al zeker een jaar leeg staat. "De dame die er woonde is ziek gewor den en aan het begin van dit jaar in het ziekenhuis overleden. Ik woon hier nu zelf drie jaar en het laatste jaar heb ik hiernaast niemand meer gezien. Ik vind het verschrikkelijk hoe de zaak aan de buitenkant ver vuilt, je kunt met je vingers je naam in het vuil op de ramen schrijven". Vetter nam contact op met de verhuurder van de flat, de Algemene Nederlandse Woningstichting (ANWS), maar die zei niets te kunnen doen. De nabe staanden van de overleden bewoonster betalen nog steeds de huur en daarom kan de verhuurder weinig uitrichten. Navraag bij de ANWS leert dat deze organisatie wei nig gelukkig is met de gang van zaken. "De vorige be woonster heeft een tijdje in een verzorgingshuis geze ten en zou daarna terugkomen. Na haar overlijden is de huur steeds betaald door haar erfgenamen. We wil len wel stappen ondernemen, maar we moeten eerst nog bekijken wat daarvoor de juiste weg is". Ook de gemeente Oegstgeest is niet blij met de gang van zaken. Zij regelt de toewijzing van de woningen. Volgens een woordvoerder is er een lange wachtlijst voor de flats aan het Boerhaaveplein. De gemiddelde huur voor de drie jaar oude driekamerflats bedraagt ongeveer 600 gulden per maand. Tot op heden heeft Oegstgeest geen actie onderno men, omdat de gemeente niet wist dat de flat al zo lang onbewoond was. "Officieel kunnen wij pas aan de slag als de beheerder van het huis het pand als leeg aan meldt. Via een indicatiecommissie worden de wonin gen dan toegewezen", verklaart de woordvoerder. Meestal komt de gemeente wel in actie als goedko pere huizen te lang aan de woningmarkt worden ont trokken. Deze keer is dat niet gebeurd. Weliswaar is bij de bevolkingsadministratie bekend wanneer de vori ge bewoonster is overleden, maar dat is niet doorgege ven aan de afdeling woningtoewijzing. "Het is natuur lijk niet zo dat wij direct een huis ontruimen als ie mand nét is overleden, maar dit duurt wel erg lang", vindt ook de gemeentewoordvoerder. Warineer er nu daadwerkelijk iets gaat gebeuren kunnen noch de ge meente, noch de woningstichting vertellen. De indica tiecommissie is voorlopig op vakantie en de ANWS wil eerst nog eens rustig met de nabestaanden praten. OEGSTGEEST Oegstgeestena- ren betalen vanaf 1 maart volgend jaar bijna de helft meer aan reini gingsrechten. De stijging vloeit voort uit de tariefsverhoging die de Gemeenschappelijke Vuilverwer king Leiden (GeVuLei) berekent aan de gemeente. De stijging van de verwerkings kosten van 179 gulden per ton naar 280 gulden betekent dat de gemeen te Oegstgeest haar tarieven aan de burgers op jaarbasis met ruim 40 procent moet verhogen. Dit blijkt uit voorstellen van B en W aan de raadscommissie voor de financiën. MAANDAG 24 DECEMBER Alphen klaverjastoernooi in jongeren centrum Madonna, Olympiaweg, aanvang 19.00 uur. Katwijk kerstavond-samenkomst: Gere formeerde Kerk en Hervormde Ge meente Katwijk/Zee, aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. 'aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte huis. Warmond kerst-samenzang op het pleintje bij De Pomp, 19.15-20.00 uur. DINSDAG 25 DECEMBER Alphen kerstdisco in jongerencentrum Madonna, Olympiaweg, aanvang 21.30 uur. WOENSDAG 26 DECEMBER Alkemade kerstconcert mmv Gemengd Koor Vox Laeta', aanvang 15.30 uur in de St. Jacobus de Meerdere Kerk, Oude Wetering. Alphen kerst-in met o.a. dansdemon- straties. video-opnames en leven de muziek, van 13.00 tot 24.00 uur in De Bron, Troubadourweg. 'Katwijk kerst-orgelconcert door Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk. Leiden wandeltocht door Leiden over 5, 10 of 15 km, start tussen 9.00 en 15.00 uur bij de Ijshal, Vondellaan. Zuidhollandse Kerst-snuffel- markt, van 10.00 tot 18.00 uur in de Groenoordhallen. concert 'Kerstmatinee' met Ro nald Brautigam op piano, werk van Schubert en Chopin, aanvang 11.30 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp feestelijk springfestijn 'Indoor Liethorp', 10.00 uur in manege liet- horp, sportpark De Bloemerd. Warmond Warmunda Kerstloop over 5 of 10 km, start om 12.00 uur en 12.10 uur bij park Overbosch, Herenweg. Zoeterwoude traditionele Kerstcross over 2,5 - 5 en 10 km, inschrijving vanaf 12.00 uur, start om 13.00 uur bij w Meer burg. DONDERDAG 27 DECEMBER Alkemade tekenfilms van Tom Jerry en Dombo, aanvang 15.30 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen. Katwijk optreden Katwijkse R&B/R&R formatie "Waid Biens', in Tripodia. Leiden speurtocht over vliegende en zwemmende dieren van vroeger, van 10.00 tot 17.00 uur in het Nat. Historisch Museum, Hooglandse Kerkgracht. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, clubhuis Splinterlaan, aan vang 20.00 uur. Noordwljkerhout open podium Folkclub Noordwij- kerhout, vanaf 20.30 uur in Het Wa pen van Noordwijkerhout. Wassenaar clubavond Coctailbar Paradise, vanaf 22.00 uur, Stichting jonge rencentrum Time Out, Deylerweg 153. VRIJDAG 28 DECEMBER Alkemade theatervoorstelling: 'Harry's Kerstfeest', door Harry van Rijtho ven, aanvang 21.15 uur in De Alke burcht, Roelofarendsveen. Alphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- straat 71. Gonzo's discoshow in jongeren centrum Madonna, Olympiaweg, aanvang 21.30 uur. Leiden zaalvoetbaltoernooi w Lugdunum, van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. uitvoering van het "Weihnachts- oratorium', door het Bachkoor Hol land, aanvang 19.30 uur in de Pie terskerk. EERSTE KERST

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9