TAD LEIDEN 'De politie kan geen Haarlemmerolie zijn' LEIDSCH m DAGBLAD Scheidend 'kómesaris' Mostert waarschuwt voor isolement politie Kerst-ins voor ouderen in drie buurthuizen s MAANDAG 24 DECEMBER 1990 Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN - Hij vond het voor het Leidse politiekorps niet te doen om op de rijkswegen te controleren of automobilisten zich hielden aan de nieuwe snelheidslimieten. Hij verkon digde dat publiekelijk en daardoor werd korpschef Henk Mostert van de Leidse politie heel even een beetje bekende Nederlander. Eerder al had hij de publiciteit gehaald met zijn idee om uit veiligheidsoverwegingen camera's te plaat sen in de Haarlemmerstraat. Toch zijn dat geen gebeurtenissen die hij noemt, als hij te rugkijkt op de periode van elf jaar dat hij in Leiden werk zaam was. Het afscheid staat voor de deur: Mostert werd vrijdag benoemd tot korpschef van het nieuw te vormen po litiekorps in het zuidelijk deel van Limburg. Prijzen te winnen met kerstbomen LEIDEN De gemeente Leiden houdt ook dit jaar weer een kerst boomverbranding op het terrein van de Groenoordhallen. Kerstbo men worden ingezameld vanaf don derdag 27 december. Voor elke boom wordt een bon uitgedeeld, waarmee een zwem abonnement, een radio, een walk man en een fiets kunnen worden ge wonnen. De verloting heeft plaats aan het begin van de verbranding op 3 januari om 19.00 uur. Bomen kunnen donderdag, vrij dag en oudjaarsdag tussen 8.30 en 16.00 uur worden ingeleverd bij de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg, op sportpark Room burg aan de Van Vollenhovenkade, op het Bizetpad, in het Steven spark, bij de boerderij aan de Lage Morsweg 102, bij sportpark Roodenburg aan de Pieter Both- straat en bij de kinderboerderij in de Merenwijk. Op woensdag 2 en donderdag 3 ja nuari kunnen de kerstbomen ook worden afgegeven bij molen De Valk, aan de Oude Herengracht bij de Herensingel, bij de Doezastraat en op het terrein op de hoek van de Leeuwerikstraat en de Lijsterstraat. Ook de speeltuinen Zuid-West, Zui derkwartier, Oosterkwartier en Westerkwartier zijn voor dit doel geopend, evenals de buurthuizen Groenoord, Morschwijk en Matilo. Vanaf 13.00 uur kunnen de bomen op 3 januari ook worden ingeleverd op het terrein van de Groenoordhal len. Als Mostert het heeft over een op vallende, een leuke belevenis dan hoeft hij niet lang te aarzelen. Op het bezoek van de Amerikaanse president Bush in juli 1989 kijkt hij met plezier terug. "Het was iets dat heel snel geregeld moest worden. Het was heel bijzonder. De burge meester zag kans om de hele wereld een aantal dingen over Leiden te vertellen en we konden het bezoek ook echt heel Leids aanpakken. Al die mensen langs de kant van de weg, het was een schril contrast met het lege Den Haag. Er zaten risico's aan, de Amerikanen waren zenuw achtig maar wij zeiden: we willen geen Amerikaanse toestanden. En zo is het ook gebeurd, er moesten al leen wat Leidenaartjes worden ver wijderd. Het was een perfecte ge beurtenis". Koning Een ander hoogtepunt was voor Mostert het bezoek van de koning van Spanje, in het begin van de ja ren tachtig. "Het was een van zijn eerste bezoeken aan West-Europa en er zaten best wat risico's aan. Het leuke was dat ik nog een heel plezie rig gesprekje met hem heb gehad, toen hij met de koningin in het Aca demiegebouw was", vertelt de 46- jarige hoofdcommissaris. Maar er zijn meer plezierige her inneringen die hij meeneemt naar het zuiden. Hij noemt als voorbeeld de middag dat hij te gast was bij De Roze Kater, de praatshow van de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit. "Elk jaar heb ik ook vreselijk veel plezier gehad op 3 oktober. Ie dereen is dan vrolijk en aardig en gezellig. En iedereen knikt naar je, als je die dag in uniform loopt. 'Hal lo kómesaris', hoor je dan de hele Mostert begon zijn loopbaan bij de politie in 1966 in Utrecht. In 1973 werd hij benoemd tot korpschef in Woerden, waar hij bleef tot decem ber 1979. Toen verhuisde hij naar Leiden. Eerst was hij plaatsvervan gend korpschef onder Van Voor den, in mei 1986 kreeg hij de leiding van het politiekorps, "Ik kende Leiden nauwelijks toen ik kwam. We waren er een keer verdwaald. Toen waren we naar het strand geweest. In de buurt van de Zijlsingel raakten we de weg kwijt. Ik had éen mooie lelijke eend en de jongens waren moe en zaten brul lend achterin de auto. Ik zei tegen mijn vrouw: hier hoop ik nooit meer doorheen te rijden". Zijn gedachten veranderden ech ter. Het leek hem wel wat om in een grotere stad dan Woerden te gaan werken. Aantrekkelijke kanten van Leiden vond hij de 'geschakeerde samenleving', vooral door de grote groep studenten en de 'kleinschali ge elementen'. "Daarmee bedoel ik bijvoorbeeld de binnenstad, maar ook het netwerk van sociale contac ten. Leiden zit wat dat betreft pre cies tussen Woerden en Utrecht in", verduidelijkt Mostert. Politiek Hij wist waar hij aan begon, maar de relatie met de politiek heeft hij 'on derbelicht', beseft hij nu. "Tijdens de eerste begrotingsbehandeling die ik meemaakte werd een motie van treurnis aangenomen over het politiebeleid". Nog steeds wordt er door de poli tiek veel gesproken over het func tioneren van het Leidse politie korps. "We hebben weieens ver schil van inzicht", concludeert Mos tert. "Ik denk dat de raad en de poli tie allebei een eigen verantwoorde lijkheid hebben. De raad moet be sturen op hoofdlijnen en de details overlaten aan de korpsleiding". En "Zolang mijn gezondheid het toelaat ga ik door, al ben ik zesenzestig. Ik wil eigenlijk in het harnas sterven. Ik ben blij dat ik een kleine kerk heb, de meeste kerken zijn als gebouw te groot. Hier heb ik het erg naar mijn zin, de pa rochianen ken je vrijwel' allen persoonlijk, er komen er ook veel van buiten. Het priester schap is een soort hartstocht; de apostel Paulus zegt: 'Wee mij, als ik het evangelie niet verkondig'. Dat kan ik heel erg invoelen. En dat mag, hè. Vorig jaar zomer ben ik in Polen geweest bij bisschop Nowak van Czestochowa, de plaats waar de Zwarte Madonna vereerd wordt. Een Poolse priester verving mij toen hier. Dat is nu mijn assistent, hij blijft en is Nederlands aan het leren, nee, hij preekt nog niet. Naast hem heb ik een zuster als pastoraal assistente, zij rijdt mij in de auto voor de huisbezoeken en een diaken assisteert mij ook. Dit jaar waren er in de parochie 14 trouwerij en, 31 doopjes en 18 begrafenissen. Elk week einde worden er vijf missen en een lof gehou den, alle goed bezocht. En afgelopen woens dag bijvoorbeeld, de derde week van de Ad vent, vierden we de Gulden Mis met 150 kaar sen, een oude traditie in de Lage Landen die helaas in onbruik raakt. Een paar honderd mensen kwamen om half zeven, primo mane, vroeg in de morgen, bijeen. We hebben hier voor de Latijnse gezangen een uitstekend Gregoriaans koor, al is de jon gere generatie daarin minder vertegenwoor digd. Dat belangrijke stuk cultuur wordt niet meer overgedragen. Het koor zingt morgen om tien uur. Met vanavond twee missen om negen en elf uur en eerste kerstdag drie in de och tend, zul je begrijpen dat ik daarna even ga rus ten tot de mis van zes uur, wantje mist een hal ve nacht. Om kwart voor zeven 's ochtends zet ik de verwarming aan voor de mis van half negen. Op tweede kerstdag zijn er ook drie ochtend missen, daarna komen mijn zuster en zwager op bezoek. Januari? De tijd na Driekoningen, hoe moet je dat nu zeggen, is eigenlijk uitbla zen tot het begin van de Vasten. Twee stille wensen heb ik: graag zou ik eens Kerstmis in een Oostenrijks bergdorpje vieren en ik wil een keer het kerstfeest van de Angli caanse kerk meemaken. Die is verdeeld in de Low Church en de High Church, en die laatste, die ook wel anglo-catholic wordt genoemd, lijkt op de onze. Een lied van de Engelsen als 'Once in Royal David City' (Al wie dolend in het duister), goddelijke muziek. Maar die be zoeken zullen er wel nooit van komen, want met Kerstmis ben ik natuurlijk in mijn eigen parochie, zolang het gaat". (tekst Emiel Fangmann, (oto Loek Zuyderduin) voorzichtig: "Het ene raadslid houdt zich meer bezig met hoofdlij nen dan het andere. Of ik dat irri tant vind? Nee, het hoort bij de de mocratische controle. Maar het is wel zo dat bij de begrotingsbehan deling hoofddoelen nauwelijks aan de orde komen, dat er wordt gespro ken over kleine onderdelen. Nu pro beren ze dat wel te veranderen, maar dat is een lang proces". 'Belastend' is volgens hem het feit dat de raad regelmatig van sa menstelling verandert. "Ik merkte in Woerden ook al dat je regelmatig dezelfde vragen krijgt. Je moet elke keer de zaken maar weer uitleggen en alles plaatsen binnen een bepaal de context". De politiek heeft zich ook na drukkelijk bemoeid met de organi satie van de Leidse politie. Tegen de zin van het korps werd gestreefd naar wijkteams. Uiteindelijk is er een voorstel uit de bus gerold om een netwerk van in totaal ongeveer 20 wijkagenten op te zetten. Mostert vindt niet dat dat een uit nood geboren compromis is. "Perti nent niet. Het bevordert de zicht baarheid van de politie op straat. Een wijkagent is aanspreekbaar in de wijk. We vinden het zo'n innove rend project dat we er bij het minis terie van binnenlandse zaken subsi die voor hebben aangevraagd". Rumoerige kerst LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de handen vol gehad aan kerstvierin gen in verscheidene studentenpan den. Tussen 4.40 uur en 5.00 uur werden bezoekjes gebracht aan stu dentenhuizen aan de Oude Singel, Herengracht, Janvossensteeg, Haarlemmerstraat en de Klikspaan- weg. In alle gevallen klaagden om wonenden over geluidsoverlast. Agenten sommeerden de studenten de geluidsknop naar links te draai en. Er werd geen apparatuur in be slag genomen. LEIDEN Leidse ouderen kunnen woensdag met elkaar het kerstfeest vieren in drie Leidse club- en buurt huizen. In het Volkshuis aan de Apothekersdijk, in buurthuis Vo gelvlucht aan de Boshuizerlaan en in buurthuis Groenoord aan de Pas teurstraat worden kerst-ins gehou den op tweede kerstdag. De organisatie is in handen van de Stichting Ouderen Kerst-ins Lei den. Deze stichting begon in 1985 met het houden van kerstbijeen komsten voor ouderen. Voor die tijd organiseerde studentenvereni ging Augustinus elk jaar een kerst- in. Het eerste jaar was er alleen een kerst-in in het Volkshuis. Omdat er veel belangstelling was, werd vorig jaar ook een kerstviering gehouden in Vogelvlucht. Dit jaar zijn er voor het eerst drie kerst-ins. Om 10.30 uur begint het programma, dat duurt tot 17.00 uur. Muzikanten en andere artiesten treden op en de ou deren krijgen een feestelijke maal tijd voorgeschoteld. Een nadeel van het werken met gro tere wijkteams is volgens Mostert dat veel agenten dan vaak 'achter het beeldscherm' zitten. Bovendien vindt hij Leiden gewoon te klein voor een dergelijke opzet van het politiekorps. "Op het bureau War moesstraat in Amsterdam zitten al 200 politiemensen. Dat is bijna net zo veel als in heel de stad Leiden". Hij is optimistisch. Zegt: "Als ik vanuit Limburg nog een keer Lei den in mag, dan zal ik enthousiaste verhalen horen over het Leidse net werk. Daar ben ik van overtuigd. Het enthousiasme ervoor groeit ook binnen het korps". Steeds meer wordt duidelijk dat de politie bij het maken van plan nen en het nemen van besluiten moet worclen betrokken. "De mi nister heeTt dat nu ook duidelijk ge zegd", aldus Mostert. De scheiden de korpschef benadrukt dat nu ook al veel wordt overlegd met gemeen telijke directies. "Bij de voorberei ding van het plan om de Koets naar de Lammermarkt te verplaatsen zijn wij ook betrokken geweest". En zaken als het project Pico Krimi te gen kleine criminaliteit en slachtof ferhulp of de 24-uursbereikbaar- heid van het maatschappelijk werk waren nooit goed van de grond ge komen als er niet zo'n goede samen werking had bestaan, denkt hij. "De politie moet zich niet isole ren, kan niet een soort Haarlemmer olie zijn. Met elkaar moet er gesleu teld worden. We hebben bijvoor beeld pas gesproken over flexibele fietsenstallingen. Dat komt er op neer dat je op tijden waarop het op bepaalde plekken heel druk is, ex- tra fietsenklemmen neer zet. Fiet sers zouden daar voor bijvoorbeeld een kwartje hun fiets kunnen neer zetten. Dat gaat fietsendiefstal te gen en het stimuleert het fietsver- keer in de binnenstad. Ik vind best dat het geld dat daarvoor nodig is uit het parkeerfonds kan worden gehaald, als dat een positief saldo heeft. De automobilist mag daar best een bijdrage aan leveren". Auto rijdt op Haarlemmerstraat bakkeri j binnen LEIDEN - Een 20-jarige Leide- naar heeft gisteravond met zijn wagen voor een ton schade aan gericht in het winkelpand van Bakker Bart aan de Haarlem merstraat. De man reed rond 19.00 uur met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur achteruit. Hij verloor hierbij de macht over het stuur. Eerst ramde hij de auto van de winkel- eigenaar, die voor de bakkerij stond geparkeerd. Vervolgens schoot de wagen door, dwars door de het stalen rolluik van de winkel. Tegen de toonbank kwam hij tot stilstand. Er is gisteravond met man en macht gewerkt om ervoor te zor gen dat de winkel gewoon open kon op een van de drukste da gen van het jaar. Biertje Mostert zal het vervolg van dat ver haal niet meer meemaken. En dat spijt hem. Want toen hij net als de andere korpschefs werd ontboden op het departement om zijn wensen voor de toekomst kenbaar te ma ken, toen heeft laten weten een rol te willen spelen bij de integratie van gemeentepolitie en rijkspolitie. "Ik heb toen gezegd dat ik het vanzelf sprekend vond dat ze mij in Leiden en omgeving wel konden gebrui ken. En dat ik beneden de grote ri vieren aan de slag wilde als dat niet kon. Ik kom er vandaan en ik wilde er een keer naar terug". Mostert kreeg het zuidelijk deel van Limburg toebedeeld. "Qua af stand is het een grote stap, en ook qua werk. Een aantal collega's uit dit gebied ken ik, ik weet precies hoe het proces van reorganisatie hier tot nu toe is gelopen. En van Limburg weet ik dat helemaal niet. Maar het politiewerk zal niet zoveel verschillen. Toen Leidse en Maast richtse collega's elkaar onlangs ont moetten, bleken ze allebei een bier tje te kunnen drinken en gezellig te kunnen zijn". "De cultuur is er natuurlijk wel anders. Er zijn in elk geval meer ter rassen". Opvallend is dat het beleid om de kroegbazen zelf te laten bepa len hoe laat ze hun zaak sluiten, on langs is teruggedraaid. In Leiden wil de politiek juist gaan besluiten om de sluitingstijden vrij te geven. Mostert is niet ontevreden met de ontwikkeling in Maastricht. Hij kijkt een beetje vrolijk als hij vertelt van het besluit om de vrije sluitings tijden op te heffen. "Of ik dat een goed idee vind? Ja hoor, gelijke monniken, gelijke kappen". BEROOFD - Een 39-jarige winke lier in de Pelikaanstraat is zaterdag beroofd van ongeveer 2700 gulden. De man, die werkt in een doe het zelf-zaak, werd afgeleid door een klant die hem advies vroeg over be hang. Ondertussen slaagde een an der er in ongemerkt geld te halen uit het colbertje van de verkoper, dat elders hing. Het slachtoffer be merkte de diefstal pas toen het duo al lang was vertrokken. Stadskabei werft 1000 abonnees LEIDEN De actie van de stadska- bel Leiden om nieuwe abonnées te werven heeft 1000 nieuwe aanslui tingen opgeleverd. De gemeente heeft vanaf juni huis-aan-huis het informatieboekje 'De Wereld Bij U Thuis' verspreid. In totaal heeft stadskabei Leiden nu 32.000 aansluitingen. In de bin nenstad is 81 procent van het aantal woningen aangesloten, in de Ste venshof is dat 92 procent. De Me renwijk heeft een eigen zelfstandig kabelnet. Degenen die zich hebben opgehe ven, kwamen in aanmerking voor een prijs. A. Brinkman en A. Ginkel wonnen een reisje naar Zeeland, N. Kleppe en P. Gast sleepten een tele visie in de wacht. Zij namen hun prijzen tijdens een bijeenkomst op het stadhuis in ontvangst. Demonstratie bij pand van C en A LEIDEN Een groep van 30 men sen heeft zaterdag actie gevoerd voor het pand van C en A in de Haar lemmerstraat. De demonstratie was gericht tegen de omstandigheden waaronder textielarbeiders in Ne derland en in de Derde Wereld moe ten werken. De demonstratie die Schone Kleren Kampagne werd ge noemd, is gehouden op diverse plaatsen in Nederland. In Leiden werden folders uitge deeld waarin werd geprotseteerd te gen het feit dat grote winkelketens hun kledingproduktie uitbesteden aan illegaal werkende naai-ateliers. Volgens de actievoerders zijn de prijzen zo laag dat de ateliers wor den gedwongen om te werken met mensen die illegaal in Nederland verblijven. De actievoerders willen niet dat deze werknemers het land worden uitgezet maar een verblijfs- en werkvergunning krijgen. "Deze mensen zijn namelijk broodnodig in de Nederlandse textielindustrie". Koopzondag Tot mijn verbazing las ik in de krant van 14 december waarin mijn me ning werd gevraagd over de winkel openstelling op zondag 16 decem ber, dat ik de organisatie amateurs zou vinden, omdat deze winkelzon dag niet een week eerder is gepland. Ik stel er prijs op te vermelden dat deze uitdrukking niet van mij is ge weest, ik weet namelijk hoeveel tijd (lees: vrije tijd) er in het organiseren zit van dergelijke evenementen, on der andere de Lakenfeesten. Ik ben dan ook van mening dat wij in Lei den juist beschikken over een zeer professioneel team. Nick Oudshoorn Licht en Interieur Breestraat 139 Leiden Opheldering geëist over Koets-o-theek LEIDEN PvdA-wethouder T. van Rij moet zo spoedig mogelijk een verklaring geven voor het feit dat hij de CDA-fractie van extra in formatie heeft voorzien over de ver plaatsing van de Koets-o-theek naar het terrein van de eventueel te slo pen Ico-Athibupanden. Dat schrijft fractievoorzitter J. Laurier van Groen Links in een brief aan de wet houder van ruimtelijke ordening. Laurier wil dat de gegevens direct beschikbaar worden gesteld aan de overige raadsleden. "Voor de CDA- fractie waren de nieuwe gegevens reden om van standpunt te verande ren. Daaruit kan worden afgeleid dat het gaat om uiterst relevante in formatie", aldus Laurier. Het CDA-raadslid C. Kramp ver klaarde vrijdag in deze krant dat haar fractie niet langer tegen het plan zal stemmen om de Koets naar de Lammermarkt te verplaatsen. Uit gegevens die Van Rij heeft ver strekt blijkt volgens haar dat er geen andere mogelijkheden zijn. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7