Brave Hendrik in brave tijd 'Alles aan voetbal te danken' PAGINA 26 MAANDAG 24 DECEMBER 1 Peter O'Toole speelt een van de hoofdrollen in de Britst Amerikaanse televisie-film 'Pied Piper' die de AVRO eerste kerstdag op het scherm brengt. (Nederland 2, 22.00 uur) (fotoGPD) Kerstconcert De AVRO zendt rechtstreeks de jaarlijkse Kerstmatinee van het Concertgebouw Orkest uit. In het Concertgebouw te Amsterdam zal het orkest onder leiding van Riccardo Chailly de Faust-symfo- nie van Franz Liszt uitvoeren. Het concert wordt ook in een groot aantal andere Europese lan den live op het scherm gebracht. (Nederland 2, 15.00 uur) Poolsurvival In het vroege voorjaar van 1990 vonden zo'n 400 kilometer boven de Poolcirkel, rondom de hoogste berg van Zweden, de opnamen plaats van de derde 'Poolsurvi val'. Dit programma, een ijskoude variant op Survival of the Fittest, wordt op le Kerstdag uitgezon den door de AVRO. Aan de slo pende competitie, die bij een tem peratuur van 20 graden onder nul werd afgewerkt, namen acht teams uit acht landen deel. Het Nederlandse langlaufteam Krou- wel en Puyk was er ook bij. (Nederland 2, 18.48 uur) De uitdaging In de achtste en laatste aflevering dit seizoen van 'De Uitdaging' krijgt Angela Groothuizen (30, ex Dolly Dots, Purper) eerste kerst dag opdracht om in 'echte sneeuw' voor een groep lichame lijk gehandicapten een officiële ski-slalom te organiseren. Zal het zangeres Angela lukken deze schier onmogelijke opdracht bin nen een haast onmogelijk korte tijd te vervullen? (Nederland 2, 20.10 uur) Nachtegalen Het is zo langzamerhand een tra ditie geworden dat het jöngens- koor De Poolse Nachtegalen een serie Kerstconcerten in ons land geeft. De afgelopen weken waren de Poolse knaapjes o.a. in Den Haag, Leiden, Alkmaar en Utrecht. De AVRO zendt gelijk met de Poolse televisie een pro gramma uit waarin het koor de mooiste kerstliederen brengt. De opnamen vonden voor een deel plaats in het Poolse Tatra-j te. (Nederland 2, 21.29 uur) La Traviata De NOS handhaaft de traditie om op le Kerstdag een speciaal pro gramma uit te zenden. Dit jaar is dat 'n van de meest populaire ope ra's van Verdi: 'La. Traviata'. De John Leddy rechts) als Bobby, Ben Hulsman als Marcel en Karla Wildschut als Stella in het blijspel 'Mostert na de maaltijd'. De entertainer Bobby Brasil heeft besloten cruise-artiest te worden. Deze kerst is hij toevallig thuis in Rotterdam. Daar ontmoet hij de aantrekkelijke Marian, die al heel wat-teleurstellende relaties achter de rug heeft. Daarom wil ze alleen doorgaan. (Nederland 120.54 uur) (foto anp) Tv-film 'Een gevoelig mens', dat is de titel van een Finse tv-film die op le Kerstdag te zien is bij de NOS. Het draait allemaal om een var kentje. Een beestje dat echt deel van het Finse gezin uitmaakt, tot dat de kerstdagen dichterbij ko men. De vader is een gevoelig mens, van hem hoeft het dier niet worden geslacht. Maar moeder is resoluut; er is geen vlees meer in huis en geld om het te kopen is er ook niet. Vader brengt het varken naar de schoenmaker, die het wel zal slachten, en neemt zijn doch ters mee uit wandelen. Terwijl zij een kerstboompje uitzoeken, klinkt in de verte een schot. (Nederland 3, 21.09 uur) Geen C te hoog In de speciale Kerstuitzending van het NOS-programma 'Geen C te hoog' treden onder meer The Garlic Sisters, Frank Groothof, Ruth Jacott en Greetje Bijma op. Al deze artiesten brengen een be kend kerstlied, een nieuwe versie daarvan of een variatie erop. Sommige gasten praten ook over hun hekel en hun passie. En de violiste Lucy van Dael speelt met een klein gezelschap een deel uit de Bach-cantate nummer 57: Ich wünschte mir den Tod. Een fraaie kerstgedachte. (Nederland 3, 21.35 uur) Angela Groothuizen organiseert een ski-slalom voor gehandicapten in de laatste aflevering van 'De Uitdaging'. (foto gpd» opname werd gemaakt tijdens het Glyndebourne Festival 1987 in de regie van Peter Hall. Het London Philharmonic Orchestra wordt gedirigeerd door onze ei gen Bernard Haitink. De opera speelt zich af in het 19e eeuwse Parijs. Daar woont Violetta, een beeldschone dame, bijgenaamd La Traviata. Ondanks haar licht zinnige levensstijl, besluit ze in te gaan op de liefdesverklaring van een zekere Alfredo. De twee ge liefden trekken zich terug in haar landhuis. Het geluk duurt echter maar kort. (Nederland 3, 14.00 uur) EDE KERST Afgestofte herinneringen rond Hans Wiegel Het brilletje had hij al. De sigaar kwam pas later. Hij was in zijn gymnasiumtijd een stille, ietwat teruggetrokken leerling. Schriel van formaat. Middelmatig in zijn prestaties. Niet zelden werd hij het slachtoffer van pesterijen van zijn klasgenoten. Zoals toen een complot werd gesmeed om hem met algemene stemmen tot klassevertegenwoordiger te benoemen. Hij was daar doodongelukkig mee. Later zouden in zijn leven verkiezingen een rol van betekenis spelen. Hans Wiegel. Commissaris der Koningin in Friesland. Zoon van een nijvere schrijnwerker. Van loopjongen en vervolgens lakei werd hij voor velen de personificatie van de WD. Voor anderen was hij niet meer dan de licht-geaffecteerd pratende en wijn drinkende paladijn van toenmalig premier Van Agt. En voor zijn vroegere mede scholieren bleef Wiegel gewoon Hans; de brave Hendrik. De binnenkomst van Wiegel is weinig glorieus. Met behulp van twee krukken strompelt hij het klaslokaal binnen om - letterlijk - door routinier Koos Postema op zijn plaats te worden gezet. De bekende Nederlander temidden van zijn klasgenoten is tijdelijk slecht ter been. Hij sukkelt met een voetbalknietje. Wiegel laat weten dat het in Friesland niet ongebruikelijk is het been wel eèns stijf te houden. 'Klasgenoten' bestaat bij de' gratie van snaakse schelmenstreken van weleer, die in de schoolse setting worden opgedist en aangedikt. Maar de jaren vijftig vertegenwoordigen een brave tijd. Een periode ook, waarin de verschrikkingen van de Duitse bezetting nog na-ijlen en de koude oorlog de wereld in zijn verstikkende wurggreep houdt. In dat tijdsgewricht was er, gemeten naar de uitwisseling van anecdotes, schijnbaar weinig ruimte voor luim en jolijt. Toch klinkt er bij tijd en wijle een hilarisch gelach op. Bijvoorbeeld als iemand zich weet te herinneren hoe de inmiddels 84- jarige meester Boer de jonge Hans Wiegel sommeerde 'dat fatsige lichaam uit de bank te hijsen'. Of als de ambassadeur verhaalt over hoe ze stiekem en met rode oortjes boekjes lazen, die niet direct tot de 'Klassieken' mochten worden gerekend. "Daar weten wij niets meer van", mompelt Wiegel. Diplomatiek als hij is in het midden latend of dat terugslaat op de boekjes zelf of op de inhoud ervan. Voor de meesten van zijn klasgenoten is de georganiseerde samenscholing in het geïmproviseerde schoolklasje geen hernieuwde kennismaking na lang vervlogen tijden. Ze zijn in meerderheid gedreven reünisten en de VIP uit het hoge noorden vormt daar geen uitzondering op. "Achteraf besef je pas hoe belangrijk je schooltijd is geweest. In die periode zelf ervaar je dat natuurlijk wat anders. Dan zou je liever langdurig schoolziek zijn. En ik moet bekennen, dat ik dat ook wel eens ben geweest. Maar terugblikkend moet ik zeggen, dat het een aardige en solide school was en dat ik alsnog groot respect heb voor de leraren. '4 Het is net als de militaire dienst. Naderhand praat je er toch graag o over". De enige, die na ruim dertig jaar weer voor het eerst oog in oog «i staat met Hans Wiegel is Loek Witsenhuijsen, beleidsmedewerker van de J gemeentelijke sociale dienst in Nijmegen. Hij herinnert hem ook als een vrij rustige, onopvallende jongen met wie hij wel eens huiswerk maakte. "De leraren waren destijds bang met hem in discussie te treden, omdat hij -i ondanks alles toch tamelijk gevat was". Anderen weten, hun herinneringen afstoffend, dat Wiegel ooit als scholier al de ambitie had burgemeester te 1 worden. Maar dan van een kleine -i gemeente. Later zou hij als minister van binnenlandse zaken de baas worden van alle burgemeesters. Achteraf laat Wiegel weten wat gespannen te zijn geweest. "Dat ben ik nog steeds voor elk optreden in het openbaar. Omdat je er toch altijd weer iets van wilt maken". Maar wat hij nog niet weet, is dat de zwaarste krachtmeting van de dag nog op hem wacht. De lange gang van de opnamevloer naar het restaurantgedeelte wordt voor hem een martelgang. Een gedienstig lid van het studio- personeel loodst hem een lift in. Dat scheelt weer in het lopen. Maar de lift komt uit bij een twaalf treden tellende trap, d ie nog moet worden afgedaald. Wiegel is zichtbaar verbolgen over de verkeerd uitvallende hulpvaardigheid. Hij plaatst juist zijn krukken in de goede positie als de jongeman zegt: „Meneer Wiegel; het klinkt misschien wat raar, maar ik wil u gerust op mijn rug nemen...". (RTL 4,21.50 uur) Frank Kramer 15 jaar tv-presentator: HILVERSUM - Voetballen, voetballen, voetballen. En: televisie, televisie, televisie. Het zijn begindagen bij de televisie nog weieens een potje van wilde maken. Onvolwassen gedrag, zegt hij nu. Kramer, de clown, presteerde het bijvoorbeeld een keer om een leven van Frank Kramer heeft tot laatste nieuwtje dat via de telex dusver uit welgeteld twee belangrijke facetten bestaan. Voetballen en televisie dus. De oud-profvoetballer, inmiddels alweer zo'n vijftien jaar werkzaam als televisie presentator, kan het eén niet meer los zien van het ander. "Want ik heb alles aan het voetballen te danken, óók mijn loopbaan bij de televisie". Frank Kramer is zich. kortom. bij de redactie van Sportpanorama was binnengekomen, niet meer aan de kijkers mee te delen hoewel de opdracht van de programmamakers toch duidelijk anders luidde. "Ik had net een wedstrijd achter de rug die we verloren hadden. Meteen na afloop moest ik naar de studio voor een directe uitzending van Sportpanorama. Toen ik c terdege bewust dat hij zonder het eind van het programma een voetballen vermoedelijk nooit briefje in mijn handen kreeg uitzicht zou hebben gekregen op gedrukt met het laatste nieuws, een baan als quizmaster of zei ik: ik heb hier nog een bericht, programma-presentator bij de tv. maar ik kan het niet meer "Ik ben in mijn voetbaltijd bij de voorlezen omdat ik er helemaal omroepen opgevallen, doordat ik stuk van ben dat we hebben in gesprekken met verslaggevers verloren". Na deze woorden legde allerlei uitspraken deed die men Kramer zijn hoofd voorover op opmerkelijk vond. Dit leidde er tafel en verscheen de aftiteling in uiteindelijk toe dat ik voor het beeld. Sommige kijkers hadden sportprogramma Goal! van de van Frank Kramer misschien niet KRO-radio als een soort vliegende reporter ludieke reportages ging verzorgen. Ongeveer in diezelfde periode maakte ik als zanger deel uit van het groepje Full House. We brachten een single uit en dat werd nog een hit ook. Daarop vroeg de AVRO mij om een screentest te doen". Kramer slaagde met verve voor de screentest; de AVRO huurde hem in als presentator voor het televisieprogramma anders verwacht. Maar zijn collega's waren er minder blij mee. In zekere zin is Kramer een perfectionist. Het verloop van de spelprogramma's die hij presenteert, zit muurvast in zijn hoofd geprent. "Je moetje eigen programma kunnen dromen", luidt zijn mening. "Als ze je 's nachts wakker maken, moetje bij wijze van spreken kunnen zeggen in welke ronde je zit. Hoewel het woord voetballen als een rode draad door het Sportpanorama. Op het ogenblik levensverhaal van de sinds een presenteert Kramer voor de hieloperatie "voorgoed ongeschikte" Kramer loopt, blijkt hij niet (meer) bezeten van deze tak van sport. Dit ondanks het feit dat hij eind vorige maand nog in het nieuws kwam nadat de KRO-televisie liefst drie spelprogramma's: 'Boggle', 'Hints'en'Tien in de Pan', waarvan de KRO vanavond de i tweede aflevering op het scherm brengt. "In wezen heb ik gewoon Amsterdamse hoofdklasser vreselijk veel geluk gehad. Ze Blauw Wit hem als trainer had i zeggen weieens datje geluk kunt gestrikt, afdwingen, maar in de "Tja, Blauw Wit... Dat was de televisiewereld gaat dat naar mijn eerste club waar ik destijds een i mening niet op. Het is nu eenmaal profcontract kreeg aangeboden, zo dat een klein groepje mensen Drieduizend gulden per jaar 'over je toekomst beslist. Die i mensen moeten het in je zien zitten en je vervolgens een kans i gunnen. Anno 1990 is Kramer, inmiddels 42 jaar oud, een respectabele quizmaster en spelleider. Hij lijkt grote afstand. Binding met een zijn spreekwoordelijke wilde bepaalde club heb ik niet. Wel is haren, aanvankelijk zijn het zo dat ik op maandag in de handelsmerk, te zijn verloren. De krant het eerst kijk wat de clubs man. voor wie ooit een hebben gedaan waar ik zelf voetbalwedstrijd moest worden gespeeld heb. Nee, ik ga nooit verdiende ik er. Bruto wel te verstaan. Maar Blauw Wit is voor mij iets bijzonders. Het is in Amsterdam en omgeving een beroemde club. Een club ook, die traditie heeft. Los van Blauw Wit, volg ik het voetbal nog slechts op stilgelegd omdat hij van het veld stapte om naar de wc te gaan, veet zich echter als de dag van naar een wedstrijd kijken. Ik ben een doener, geen kijker, vandaar...". DAG Mickey Rooney (midden) is te zien in de Amerikaanse familiefilm 'It Game Upon a Midnight Clear'. Daarin wil de gepensioneerde recher cheur Poppa met zijn kleinzoon Robbie kerstmis vieren in New York. Vlak voor ze op pad gaan sterft Poppa aan een hartaanval. Hij keert echter terug naar de aarde om alsnog een belofte aan zijn kleinzoon in te lossen. (RTL 4,11.35 uur) (foto ANP) De presentator van het spelprogramma 'Waku Waku' Rob Fruithof op de rug van een kameel. De gasten in het programma zijn Boudewijn Büch. Hetty Hey ting, Jan Simoti Minkema en Gerda Havertong. (Nederland 1,17.00 uur) (foto anp» Carmen on ice Op tweede Kerstdag zendt de TROS een bijzondere produktie uit, die werd bekroond met 4 Em my Awards: 'Carmen on ice'. Een schaatsversie van het beroemde verhaal over het zigeunermeisje dat sterft in de armen van de min naar die ze afwees. De voormalige Oostduitse kunstschaatsster en Olympisch medaille-winnares Katarina Witt en haar Canadese partner Brian Boitano schaatsen de stukken er van af in deze ge heel in Sevilla opgenomen uit voering. De muziek van Bizet wordt gespeeld door de Wiener Symphoniker. (Nederland 2, 13.00 uur) Love Letters De TROS brengt de eerste van acht uitzendingen van het nieuwe spelprogramma 'Love Letters'. Hierin zullen de winnaars elkaar daadwerkelijk het ja-woord ge ven. Linda de Mol speelt het spel met drie aanstaande bruidsparen. De TROS heeft voor het program ma een vracht aanmeldingen bin nen gekregen: allemaal kandida ten die hun toekomstige partner op een originele manier ten huwe lijk willen vragen zonder dat de partner daarvan van tevoren op de hoogte is. Per aflevering zoe ken de drie paren met de TROS een trouwjapon uit, die ze ook mogen houden. De winnaars krij gen bovendien de trouwringen als kado en de TROS laat ook nog en Piet Römer. Op het program ma staat een herhaling van tien liedjes uit de zo succesvolle serie, een herhaling die bij velen een vleugje nostalgie zal oproepen. (Nederland 1, 20.20 uur) De Kaasroof De NOS brengt op Tweede Kerst dag de tekenfilm 'De Grote Kaas- roof. Drie muizeschurken berei- den zich voor op de perfecte kaas- kraak. Ze wonen in een oude ver- vallen bioscoop en kijken iedere dag naar allerlei 'mooie' films. Het slechte voorbeeld van de boe- Een stemmig onderdeel van het ven in die misdaadfilms brengt kerstprogramma, zo noemt de hen 0p de gedachte om de kaas- TROS de tv-film Stenen der winkel aan de overkant van de hun droomwens ter waarde van 25.000 gulden in vervulling gaan. (Nederland 2, 20.27 uur) Tv-film vriendschap' uit 1987. Hierin spe len Glenn Close en Keith Carradi- ne het echtpaar Sara en Richard Everton, dat zich vestigt in het ar me Mexicaanse stadje Ibarra. Het paar bouwt een sterke band met de bewoners op. Als ze te maken krijgen met het vooruitzicht van de dood, leren ze de ware aard van het raadselachtige Ibarra kennen. (Nederland 2, 21.55 uur) Nostalgie Dieuwertje Blok praat in haar Talkshow met de spraakmakende Amerikaanse presentator Geraldo Rivera, die elke dinsdagavond met zijn show is te zien bij RTL 4. In een openhartig gesprek vertelt Geraldo waarom hij in zijn show partij kiest voor de 'good guys', maar ook be grip kan opbrengen voor de 'bad guys'. (RTL 4,21.55 uur) (fotop.r.) 'Het zal je kind maar wezen' en 'We benne op de wereld om me kaar, ommekaar, te helpen niet waar'. Twee liedjes die je nog steeds op de radio hoort. Hoewel ze al meer dan twintig jaar oud zijn: ze komen uit de KRO-serie 'Het schaep met de vijf poten', die in het seizoen 1969-1970 werd uit gezonden. Op Tweede Kerstdag zien we ze weer bij de KRO: Adele Bloemendaal, Leen Jonge waard straat te beroven. Maar eenmaal in de winkel aangekomen, staat daar opeens een zeer grote kat. (Nederland 3, 18.45 uur) Assepoester Een droevig sloofje, een nare stiefmoeder, twee boze stiefzus ters, een fee, een prins, een klok die twaalf slaat en een muiltje dat past. Natuurlijk: 'Assepoester'. Op Tweede Kerstdag te zien bij de NOS in een wel zeer eigenzin nige versie van choreografe Ma- guy Martin. In de voorstelling door het Lyon Opera Ballet, redu ceerde Martin de figuren uit het sprookje tot poppenkastformaat. Haar kracht komt naar voren in het juist doseren van humor op serieuze momenten. Van de vele Assepoester-bewerkingen be dacht zij waarschijnlijk de gekste. (Nederland 3, 20.15 uur) gisteren te herinneren dat hij er in (Nederland 1,19.10 uur) w

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26