LEIDSCH DAGBLAD Ontslag Bouterse: crisis in Suriname 'NODIG! Sovjetcongres handhaaft centraal gezag in Moskou Ondernemingsraden eens met fusie Postbank en Nat. Ned. Feyenoord wil spelers kwijt enciKova 'Leger zal zich aan grondwet houden' IRA kondigt na 15 jaar weer kerstbestand af 'Tel Aviv wordt eerste doelwit in Golfoorlog' gntieidjuis „leptfjen" I MAANDAG 24 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39430 Prijs fl. 1,35 AMSTERDAM (ANP) - De ondernemingsraden van de Postbank en de NMB hebben positief geadviseerd over de voorgenomen fusie met Natio nale Nederlanden. Vooral het principe-akkoord over het fusie-protocol dat eind november met de vakorganisaties is bereikt gaf de doorslag. Daar naast hebben zij een aantal aanvullende voorwaarden gesteld. Belangrijk is dat de fusie geen nadelige gevolgen mag hebben voor de ar beidsvoorwaarden. Bovendien moeten vacatures over en weer worden aangemeld om een bijdrage te leveren aan de oplossing van personele knelpunten bij de afzonderlijke fusiepartners. Ook gaan de ondernemingsraden ervan uit, dat de voornemens voor de oprichting van een 'tussenpersonenbank' niet zullen veranderen. Hetzelf de geldt voor de NMB-kantoren, die geen nadelige gevolgen van de fusie mogen ondervinden. Voorwaarde die de Postbank-OR bovendien stelt is dat het gratis giropakket voor het personeel blijft. In de adviezen wordt nog eens nadrukkelijk gesteld dat op korte termijn geen integraties mogen plaats hebben met onderdelen van het verzeke ringsconcern Nationale-Nederlanden. De spelers van het kwakkelen de Feyenoord gaan een onze kere kerst tegemoet. Na de ne derlaag bij FC Utrecht (2-0) kondigde 'directeur sportief' Ger Lagendijk aan dat er drie of vier spelers hun biezen kun nen pakken. Hij noemde nog geen namen, maar wil kort na de jaarwisseling de betreffen de pionnen inlichten. Gezien het spel van de Rot terdammers mag iedereen voor zijn plaats vrezen. Hoofd trainer Gander Bengtsson treft volgens Lagendijk geen blaam. De Zweed blijft buiten schot en kan 'zorgeloos' aan de feestdagen beginnen al is er voor hem ook voldoende reden om zich te bezinnen na de abo minabele prestaties van de Kuip-club. Bij UVS gaan de zaken niet veel soepeler. De Leidse hoofdklasser heeft dit seizoen op eigen veld nog niet gewon nen en ook gisteren moesten de punten weer aan de bezoe kers worden gelaten. ADO '20 trok met 0-2 aan het langste eind in de Kikkerpplder. Op de foto links: De Utrecht-spelers voeren een kleine polonaise uit na het doelpunt van Smolarek. Feye- noorder John de Wolf (links) is minder gelukkig. (foto anp> MOSKOU (AFP/Rtr) - Met een over weldigende meerderheid heeft het Congres van Volksafgevaardigden vandaag in Moskou het voorgestel de Unieverdrag aanvaard dat de 15 republieken van de Sovjetunie meer zelfstandigheid geeft. De wet- ten van de republieken blijven ech ter ondergeschikt aan die van het centraal gezag. De zeggenschap over defensie, buitenlandse politiek en belangrijke industrieën blijft be rusten bij het Kremlin. De naam OPRUIMING kortingen tot 70%, kwaliteit-desiqn-voordelig eiden maandag Z4-12 en 2e kerst- Prachtig rundleder voor jarenlang zit- plezier. leverbaar in 6 kleuren 2zitsbanknu 1695,* 3zitsbanknu 1995,- 'Unie van Socialistische Sovjet-re publieken' (USSR) wordt gehand haafd. Met een stemverhouding van 1.491 tegen 88, bij 141 onthoudin gen, ging het Congres akkoord met de plannen van Gorbatsjov. de meeste vertegenwoordigers van de republieken Estland, Letland, Li touwen, Georgië en Armenië stem den niet mee. De regeringen van de vier eerstgenoemde republieken hebben laten weten het verdrag on der geen voorwaarde te accepteren. Het Unieverdrag, dat de Sovjetu nie definieert als een federatie van souvereine en gelijkwaardige sta ten, moet nog worden ondertekend door de republieken. De machtige Russische Federatie, onder leiding van Gorbatsjovs rivaal Boris Jelt- sin, heeft gezegd geen haast te zul len maken met ondertekening van het Unieverdrag. Het Congres van Volksafgevaar digden, dat voor de tweede achter eenvolgende week in Moskou bij een zijn, had vandaag ook de grond wetswijzigingen op de agenda staan die Gorbatsjov heeft voorgesteld om de president meer bevoegdhe den te verlenen. Gorbatsjov wil di recte invloed op een gereorgani seerde uitvoerende macht om de economische en politieke proble men van de Sovjetunie de baas te kunnen worden. De president staat vooral onder druk van conservatieve zijde. Mi nister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze trad afgelopen donder dag al terug omdat hij zich niet kon verenigen met de toenemende in vloed van conservatieve politici en de dreigende terugkeer naar de dic tatuur. Een menigte van om en na bij tweeduizend mensen betoogde gisteren in het stadscentrum van Moskou en droeg leuzen mee ter on dersteuning van Sjevardnadze. Golfcrisis Een groep conservatieve parlemen tariërs riep het Congres op zich na drukkelijker te bemoeien met de politiek van het Kremlin inzake de Golfcrisis. De rechtse Sojoez-factie stelt in een resolutie voor dat het ministerie van buitenlandse zaken van 5 tot 13 januari dagelijks aan het parlement rapporteert over de si tuatie in het Golfgebied. De Sojoez-afgevaardigden willen dat het Congres het laatste woord krijgt over het inzetten van Sovjet strijdkrachten in het Golfconflict. DRUKKERIJ 5ÉDELTABACH Graanoogst kondigde echter aan dat het leger zich zal houden aan de grondwet en dat het beleid van de legertop "ongewijzigd en conse quent zal worden voortgezet", in clusief de vredesonderhandelingen. Welke rol Bouterse daarbij speelt, is onbekend. Shankar wil voorlopig "geen enkel commentaar" op de ontwikkelingen geven. De Surinaamse activist voor de mensenrechten, Stanley Rensch, meent dat het ontslag van Bouterse een stap kan zijn zijn op weg naar herstel van de rechtsstaat in Surina me. Rensch wijst erop dat de leger leider betrokken was bij de decem bermoorden in 1982, waarbij 15 te genstanders van de militairen wer den omgebracht. Daarnaast zou Bouterse uitvoering van het vredes akkoord van Kourou, tussen de Su rinaamse regering en het jungle commando van Brunswijk, per soonlijk hebben tegengehouden. Pagina 3: 'Bouterse moet geen staatsgreep plegen'. Veel bewolking In de nacht en ochtend enkele opkla ringen, daarna toenemende bewolking, tegen de avond gevolgd door regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 3 gra den. Middagtcmpcratuur ongeveer 6 graden. Tot vrij krachtig toenemende zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. De vooruitzichten voor dinsdag tot en met vrijdag: Veel bewolking en pe rioden met regen. Middagtèmperatuur ongeveer 7 graden, 's Nachts tempera tuur boven 0 graden. TEL AVIV/AMMAN/WASHING- TON (GPD/Rtr/DPA) "Tel Aviv is het eerste doelwit van een Iraakse aanval, zodra de Golfoorlog uit breekt. Die stad zal ook worden aan gevallen als Israël niet bij de oorlog betrokken is", aldus de Iraakse pre sident Saddam Hussein een inter view met de Spaanse televisie. Israëlische militaire deskundigen bestuderen nieuwe mogelijkheden om een Iraakse raketaanval zo snel mogelijk te signaleren, maar de kans dat de bevolking tijdig kan worden gealarmeerd is klein. In de afgelopen maand heeft Irak drie proeven genomen met zijn verbe terde Scud-B-raket (de 'Al Hus sein'). Het kostte het zeer geavan ceerde opsporingssysteem van de Amerikanen telkens 6 minuten om Extra geopend op 2e kerstdag 11-17 uur Lammermarkt 59 - Leiden - 071-146965 BELFAST (AP) - De leiding van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren voor het eerst in 15 jaar een kerstbestand aangekon digd. De beslissing om alle IRA-ac- tiviteiten tot woensdag midder nacht op te schorten werd in de Noordierse hoofdstad Belfast open baar gemaakt. "Wij hebben al onze actieve dien- steenheden de opdracht gegeven om alle militaire acties in het door de Britten bezette gebied op te schorten", zo stond in de verklaring ondertekend door P. O'Neill, pseu doniem voor de IRA-legerraad. De laatste keer dat de IRA alle ac ties opschortte in de meer dan 20 jaar durende strijd om de Britten uit Noord-Ierland te verdrijven was in 1974 en duurde 8 maanden. Sinds de voornamelijk katholieke IRA de strijd begon zijn 2,849 mensen om het leven gekomen door geweld van katholieke nationalisten of van pro testantse unionisten, die de band met Groot-Brittannie willen behou den. De IRA wil aansluiting bij de Ierse republiek. Gerry Adams, president van de Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, verwelkomde de aankondi ging en hoopte dat Britse eenheden hetzelfde zouden doen, 'zodat het Ierse volk een rustig Kerstmis kan hebben". Manipulatie kalf Adriana tegen uierziekte mislukt LEIDEN/ALKMAAR (GPD) - Het genetisch gemanipuleerde kalf Adriana is niet beter bestand tegen mastitis (uierziekte) dan haar nor male soortgenoten. Het experiment bij het dier is mislukt. Dit heeft de leider van het project, directeur Herman de Boer van Gene Phar- ming uit Leiden, verklaard. Het stukje ingebrachte DNA, waarmee het kalf minder vatbaar voor mastitis zou worden, kwam niet op de juiste plaats terecht. De kans dat het zou lukken was één op 20. Uit een bloedmonster van Adria na bleek dat de erfelijkheidsdragers er net zo uitzien als bij elke koe. Gene Pharming heeft niet op één kalf gegokt. Inmiddels zijn er al weer 4 andere genetisch gemanipu leerde kalfjes geboren en worden er nog 15 verwacht. Gene Pharming hoopt dat het experiment in elk ge val bij één dier zal slagen. Wapengeldetter Cheney en Hussein het legercommando te alarmeren. De 'Al Hussein' heeft tussen de 4 en 7 minuten nodig om Israël te berei ken. De Iraakse minister van defensie Abbas zei gisteren dat de Iraakse troepen klaarstaan om elke agressie te vernietigen. Hij zei dat in een re actie op de woorden van de Ameri kaanse minister van defensie Che ney die zaterdag verklaarde dat de Amerikaanse troepen onmiddellijk na 15 januari gevechtsklaar zijn als het VN-ultimatum afloopt. Cheney die gisteren zijn vijfdaag se bezoek aan Saudi-Arabië afsloot sprak van een 'verpletterende en verwoestende' reactie van de VS als Baghdad massale vernietigingswa pens inzet. Op de vraag of de VS een nucleaire reactie overwegen, zei Cheney hierover niet te willen spe culeren. De New York Times berichtte gis teren dat Irak bedrijven als dek mantel gebruikte om nucleaire technologie te bemachtigen en er op deze wijze in is geslaagd veel on derdelen te bemachtigen waardoor het mogelijk is dat Irak binnen 10 jaar een atoombom kan maken. Tijdens de jaarlijkse vergadering van het Samenwerkingsraad voor de Golf (GCC) heeft Oman aandron gen eerst met Irak te overleggen voor dat aan een militaire aanval ge dacht kan worden. Kerstshow in Gespecialiseerd in gerestaureerde meubelen PARAMARIBO (ANP/GPD) De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft zaterdag onverwacht ontslag genomen. Bouterse is woedend op president Shankar, die als opper bevelhebber van het leger niet ingreep toen het de legerleider op Schiphol werd verhin derd te praten met leden van het Surinaamse verzet in Nederland en journalisten. In Suri name bestaat vrees voor een staatsgreep. BOEKAREST - Een oudere vrouw probeert in het centrum van de Roemeense hoofdstad Boekarest wat geld bijeen te ga ren met een lammetje op haar arm. Het lam is het symbool van de onschuldigheid, het geluk en de zuiverheid. Vele Roemenen denken dat het geluk brengt wanneer je vlak voor Kerstmis een lammetje aanraakt. (foto ANP) Verkeerde kraan open LISSE Even het haar wassen is gistermorgen bij een Lissese vrouw uitgedraaid op een pijnlijke erva ring. De vrouw op leeftijd draaide de verkeerde kraan open en kreeg gloeiend heet water over haar hoofd. Met een ambulance werd ze naar de huisarts gebracht die eerste graadsverbrandingen constateerde. De vrouw, zo meldt de politie, heeft vervolgens de hele dag met een zak ijs op haar hoofd gezeten. Legerleider Bouterse en, in zijn kielzog, de tweede man van het Su rinaamse leger chef-staf Sital, kon digden hun ontslag zaterdag aan op het vliegveld van Paramaribo. Bou terse noemde Shankar "een joker voor wie ik niet langer opdrachten uitvoer". De president wordt ver weten dat hij een "inhumane en ver nederende behandeling" van Bou terse heeft toegelaten. De legerlei der mocht vorige week bij drie tus senlandingen op Schiphol, op last van de Nederlandse Justitie, "uit veiligheidsoverwegingen" met nie mand praten. Bouterse: "Het gaat niet om de persoon van Desi Bouterse. Het gaat om de bevelhebber van het na tionaal leger van Suriname. Als ik president was en ik zat in het zelfde vliegtuig, en ik zou te weten koenen welke behandeling mijn bevelheb ber ten deel zou vallen, dan had ik heel Schiphol op zijn kop gekeerd". Beschimmelde stol in kerstpakketten VENRAY (ANP) - De rond 3000 medewerkers van het bedrijf Rank Xerox in Venray hebben de raad gekregen de kerststol uit hun kerstpakket onaange roerd te laten. In een aantal gevallen is vastgesteld dat die beschimmeld was. Uit voor zorg heeft het bedrijf al zijn medewerkers opgeroepen dit kerstgebak niet te consume ren. Een woordvoerder van hef bedrijf zei vanmorgen dat nog geen enkele melding Was bin nengekomen over kwalijke gevolgen. De medewerkers hebben het advies van de di rectie kennelijk goed opge volgd. Of deze zaak nog een staartje krijgt voor de leve rancier van de kerststollen is onduidelijk. Vol verontwaardiging toonde Bouterse een foto van Shankar die werd gemaakt op de stoep voor het kantoor van premier Lubbers. Daaruit zou blijken dat Shankar ge laten staat te wachten op ontvangst door Lubbers. Bouterse: "Iemand staat daar voor joker. Als dit hier het symbool van de natie is, dan verke ren we in grote problemen. Ook als bedelaar moet je een zekere trots hebben. Het probleem is nu: deze man is mijn baas. Ik heb geen res pect voor de wijze waarop deze man op kwam voor het Surinaams be lang". Bouterse zei "zijn functie neer te leggen tot wij als volk een duidelij ke keus hebben kunnen maken". Aangenomen wordt dat zijn politie ke partij, de NDP aanstuurt op ver vroegde verkiezingen. De wettige opvolger van Bouter se Ivan Graanoogst (derde man in het leger), kondigde na een bezoek aan Shankar, de "staat van paraat heid" in Suriname af. Op straat is daar echters niets van te merken. Wel zijn alle verloven voor militai ren vanaf vandaag ingetrokken. Ge vreesd wordt dat het leger een nieu we staatsgreep voorbereidt. Ook in 1980 nam het leger na een coup de Surinaamse regering in handen. Pas in 1987 hadden vrije verkiezin gen plaats. Geen problemen met coördinatie marines in Golf DEN HAAG (ANP) - De proble men rond de coördinatie tussen de marineschepen van de verschillen de landen in het Golfgebied zijn op gelost. Het gaat nu van een leien dakje omdat de commandanten el kaar kennen. Dat zegt A. van Gurp, tot afgelopen vrijdag commandant van de Nederlandse marineschepen in de Golf. Van Gurp keerde zaterdag terug op Schiphol. In het begin zagen de Amerikanen de landen van de West- europese Unie (WEU) als concurre- rent, maar dat is nu voorbij, zo stel de hij. Nederland leidt de coördine rende taak in WEU-verband tot 15 januari. Volgens Van Gurp ligt het voor de hand dat als in het gebied vijande lijkheden uitbreken alle marines die daar opereren, dus ook de Ne derlandse, zich onder Amerikaans commando stellen. De Amerikanen hebben de beste middelen en infor matie, aldus de commandant. Van Gurp is opgevolgd door kapitein ter zee P. Kok. Pagina 2: Verveling slaat toe in de Golf. gg óók voor de j sportpagina's Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnemenl voor 7 weken en betaal slechls 28,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1