POR Matig Utrecht wint probleemloos Wedstrijd tegen PSV loopt voor Twente uit op een sof Petra Kamstra dringt door door tot top jeugdtennissters Seizoen voorbij voor Ardi Oosterlee Bij Feyenoord gaan er koppen rollen MAANDAG 24 DECEMBER 1990 PAGINA 13 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ENSCHEDE De slotwedstrijd in het jubileumjaar van FC Twente liep uit op een regelrechte sof. Niet eerder in de 25-jarige historie kwam PSV in Enschede zo gemakkelijk aan de punten (0-2). Fred Rutten, de libero van FC Twente, doorgaans toch de voor zichtigheid zelve, noemde geen na men, maar voelde zich danig in de steek gelaten door minstens de helft van de ploeg. Hij verweet het de spelers openlijk. "De eerste 20, 25 minuten speelden we nog een beetje voetbal, maar na die 2-0 was het geloof helemaal weg". Waarmee FC Twente een ideale kans voorbij liet gaan om het moreel weer wat op te poetsen. "Dan had je na de win terstop leuk kunnen beginnen, nu zit je toch weer met een kater", overdacht Rutten. PSV wist in Enschede niet wat het overkwam. Al acht dagen eer der, daags voor het bizarre bekerop treden tegen FC Zwolle, waren de PSV'ers bezig met de slotbeurt van dit voetbaljaar. Bevreesd als Bobby Robson was voor het nieuwe elan in het Diekman door de aankopen van Arthur Numan en de Joegoslaaf Husref Musemic, streek de koplo per van de eredivisie al een dag eer der in Twente neer. In het nog niet eens halfvolle Diekman-stadion ontpopte de Brit zich als een ouder wetse angsthaas. Gerets en Heintze kregen de strikte opdracht mee zich niet met de aanval te bemoeien, De Voetbal in Sovjetunie lijdt onder leegloop MOSKOU (ANP/SID) - 'Perestroj ka' en 'glasnost' hebben niet alleen de Sovjet-economie over de rand van de afgrond gehangen, ook het ooit zo sterke sportieve bolwerk vertoont meer sporen van betonrot. De sport in de Sovjetunie wordt be dreigd door leegloop en verscheu ring. Vooral de voetbalcompetitie, nog niet lang geleden één van de betere in Europa, is door de financiële ver lokkingen uit het westen ernstig aangetast. De verwijdering tussen de verschillende republieken stelde het sportsysteem verder op de proef. En met angst en beven wordt de mogelijkheid tot vrij reizen afge wacht. Op 1 januari wordt daartoe de wet geliberaliseerd. Moskou vreest in de weken daarna een onge kende exodus van topatleten, en met name van voetbaltalent. Het politieke en economische fiasco van de perestrojka drong al «heel snel tot de stadions door. Wed strijden tussen clubs uit Armenië en Azerbaidzjan, republieken die met elkaar op voet van oorlog leven, konden nog slechts op neutraal ter rein worden gespeeld. Andere voet balverenigingen verdwenen, ge dwongen of vrijwillig, uit de compe titie. Dit jaar trokken Dynamo Tbili si en Tsjalgiris Vilnjoes, niet in laatste instantie onder druk van de regeringen van de republieken Ge orgië en Litauen, zich terug uit de hoogste afdeling van de Sovjet competitie. Maar alle afscheidingsplannen vallen nog in het niet bij de steeds harder klinkende kreet: 'Go west'. Protassov, Dassajev, Belanov, Ljoe- ti, Gorloekovitsj, Koesnetsov, Mi- chailitsjenko, Savitsjev, Tsjanov, Demjanenko, Zavarov, Pasoelko, Alejnikov: een groot deel van het eerste echelon koos al voor zekér heid op basis van (erg veel) dollars. De rest zal spoedig volgen, is de al gemene verwachting. Extra uitstel schaaktweekamp LYON (Reuter) De 22ste partij van de schaaktweekamp om de we reldtitel tussen Gari Kasparov en Anatoli Karpov is op verzoek van de organisatie in Lyon door voorzitter Campomanes van de FIDE (Inter nationale Schaakfederatie) van van daag verschoven naar woensdag. Zaterdag werd de wens van Kar pov tot uitstel tot vandaag ingewil ligd. Het was de laatste time-out voor de uitdager. Na 21 partijen is de stand 111/2-9 1/2 in het voordeel van titelverdedi ger Kasparov. De wereldkampioen, die woensdag met wit begint, heeft nog een half punt nodig om zijn titel te behouden. Goethals trainer van Olympique MARSEILLE (AFP) - De Belg Raymond Goethals is benoemd tot trainer van de Franse eerste- divisieclub Olympique Marseil le. Hij volgt daarmee Franz Bec- kenbauer op, die bij Marseille verder gaat als technisch direc teur. De 67-jarige Goethals start zijn werkzaamheden op 2 janu ari. De Belg werd vier maanden gelden bij Bordeaux de laan uit gestuurd. Jong moest achterblijven om de .diepe ballen te onderscheppen. Robson glom na afloop van trots dat het drietal de instructies braaf had uitgevoerd. Dat gold volgens hem voor de hele ploeg. "We had den afgesproken compact te spelen en Twente geen ruimte te geven. Dat is prima gelukt, want behou dens die kopbal van Mulder hebben ze geen kans gehad". Dat was echter niet zozeer de verdienste van PSV, maar de zwakte van FC Twente. Op een enkeling na, met Rutten en Van Halst voorop, miste de afgegleden sub-topper de ware mentaliteit en maakte de ploeg een labiele en uit gebluste indruk. De zekerheid waarvoor trainer Theo Vonk had gekozen, verander de al snel in een slaafse houding. FC Twente gedroeg zich op het mid denveld en in de aanval zo onderda nig dat PSV geen kind had aan de Enschedese ploeg. Tot overmaat van ramp kwam PSV op slag van rust ook nog eens op voorsprong. Uit een hoekschop van Koeman verlengde Vanenburg de bal en kwam Bosman met een doorkopbal vanaf de rand van het strafschopge bied wel erg goedkoop aan de ope ningstreffer. Vier minuten na de rust werd het Twentse verweer defi nitief gebroken. Aan het doelpunt van Popescu, die mocht doen en la ten wat hij wilde, ging een fout vooraf van Gaasbeek, die zich aan de zijlijn in de luren liet leggen door Kalusha. Maar net als bij de eerste treffer mocht ook De Koning bij zichzelf te biecht gaan. Het restant van deze pseudo-top- per ging volledig aan het publiek voorbij. De stilte in het voetbal mortuarium werd nog slechts door broken in negatieve zin. Door de supporters uit vak P, die luidkeels het hoofd van Vonk eisten en met spreekkoren aandrongen op de komst van Mario Been. De trainer bleef er na afloop tamelijk laconiek onder. Hij maakte het tenslotte als eens eerder mee. "Ik ben met deze club drie keer derde geworden, maar je weet dat je in het voetbal weinig krediet hebt. De ene keer is het hosanna, de andere keer kruisig hem. Daar stoor ik mij niet aan". Met kunst en vliegwerk slaagden de suppoosten er na afloop in de op standige supporters buiten de deur te houden. De kater was er niet minder om en leverde nog eens extra gespreks stof op door een uitgelekt bericht dat een kandidaat-sponsor bereid was jaarlijks zes ton in FC Twente te steken. Daarnaast wilde hij garant staan voor het jaarlijkse exploitatie tekort, dit seizoen door FC Twente geschat op anderhalve ton. In ruil daarvoor verlangde de geldschieter de stoel van voorzitter en moesten ook de twee andere leden van het dagelijks bestuur de plaat poetsen. FC Twente heeft het aanbod van de hand gewezen en kwalificeert het 'privébod op een privéfunctie' als 'een 100 procent overval, niveau loos en geen schijn van kans'. An ders zou het zijn als zich in Ensche de een multi-national zou melden. "Maar voor zes ton gaan we niet weg, dat is te weinig", oordeelt voorzitter Hans van den Berg. Ongeschonden Robson hoorde het glimlachend aan en verkneuterde zich dat PSV de koppositie zo gemakkelijk had kunnen handhaven. "Na het vitale puntverlies tegen Vitesse zijn we de wedstrijden erna ongeschonden Ijshockeyers ziek na verlies DORDRECHT (ANP) - Twee ijshockeyspelers van Triantha Assen zijn gisteravond na afloop van de wedstrijd in de tweede divisie van de nationale ijshoc- key-competitie tegen Lavold Lions in de Dordtse Drechtste- denhal onwel geworden. Ze moesten voor onderzoek naar het Merwede-ziekenhuis wor den vervoerd. Dat heeft de poli tie van Dordrecht zondagavond bevestigd. Meerdere spelers van het As ser team kampten met klachten. Na verblijf in de frisse lucht knapten ze weer op. De oorzaak van de klachten is nog onduide lijk. De technische milieudienst Drechtsteden is op dit moment doende om na te gaan of er iets met de lucht in de hal niet in or de was. Van Dordtse zijde wordt aangenomen dat stress bij de spelers van Assen (zij verloren als koploper onverwacht van de Dordtse hekkesluiter) er iets mee te maken kan hebben. Maar ook voedselvergiftiging wordt volgens de politie niet uitgeslo- Youri Mulder (Twente) komt er niet uit tegen de PSV'ers Gerald Vanenburg (liggend) en Stan Valckx. (foto anp> doorgekomen en staan we daardoor nu op het beoogde aantal van 25 punten". Om de wedren met Ajax vol te kunnen houden, hoopt de Brit tegen FC Groningen weer over een volledig fitte selectie te beschikken. Inclusief Ellerman, Van Aerle, die van de medische staf te horen heeft gekregen dat zijn knieblessure vol ledig genezen is, en Romario. De Braziliaan, die het kerstreces in ei gen land mag doorbrengen, heeft tot ergernis van Robson een flinke conditionele achterstand. Hij heeft een trainingsprogramma meege kregen en moet zich begin januari weer in Eindhoven melden om ver volgens met PSV af te reizen naar ALBERT GEESING HAARLEM (GPD) - Eerste-divi- sieclub Haarlem zal het de rest van het seizoen moeten stellen zonder de van SC Cambuur ge huurde Ardi Oosterlee. De 24-jari- ge rechterspits brak zaterdag avond tijdens de wedstrijd Haar- lem-Heracles zijn linker scheen been na een forse ingreep van ver dediger Alex Booij. Booij had en kele minuten daarvoor al een gele kaart ontvangen van scheidsrech ter Merks, maar de arbiter liet deze ingreep onbestraft. Haarlem is door het wegvallen van Oosterlee behoorlijk in de problemen gekomen. Trainer Ted Immers is door zijn aanvallers heen. In november werd linker spits Romano Sion door de tucht- commissie van de KNVB voor tien wedstrijden geschorst (hij heeft er inmiddels zes 'uitgeze ten') en centrumspits Rini van Roon, weken uit de roulatie door een bacterie-infectie, viel zater dag uit met een enkelblessure. Het wegvallen van Oosterlee komt vooral slecht uit, omdat ook aanvoerder Arthur Numan vorige week tussentijds voor 750.000 gulden door FC Twente werd overgenomen. Het Haarlem-be stuur heeft aangekondigd tijdens de winterperiode op zoek te gaan naar versterking. MIAMI (ANP) Petra Kamstra ontwikkelt zich in hoog tempo tot 'één van de sterkste jeugdspeelsters ter wereld. Dit weekeinde won zij de Orange Bowl, het jaarlijkse ten- nisevenement in Miami Beach, dat vooral in de jongere leeftijdscatego rieën de sterkste jeugd ter wereld samenbrengt. In de groep tot en met zestien jaar rekende zij in de halve finales met groot gemak af met de als eerste ge plaatste Roemeense Irina Spirlea (6-1 6-1), waarna zij vervolgens in de finale met 3-6 6-3 6-3 over de Fran- gaise Axelle Thomas zegevierde. Van beide speelsters had zij eer der verloren; van Thomas bij een toernooi in Arcachon en van Spirlea bij het Europees jeugdkampioen schap in Joegoslavië. Met dezelfde UTRECHT Bij Feyenoord gaan er koppen rollen. Ger La gendijk, 'directeur sportief bij de club, kondigde gisteren aan dat drie of vier spelers kunnen vertrekken. Hij wilde niet zeggen om welke voetballers het gaat. "Op 2 of 3 januari licht ik eerst de spelers zelf in", aldus Lagendijk na de ne derlaag (2-0) in en tegen Utrecht. Vooral de slappe tweede helft had Lagendijk niet kunnen verkroppen. "Er is geen vechtlust. Met deze groep komen we dus niet hogerop. Begin januari kunnen drie of vier spelers vertrekken. Of er zal verteld worden dat hun contract niet wordt verlengd". In de tussentijd gaat La gendijk op zoek naar vervangers. "Maar als die er niet komen, moeten we maar met jeugdspelers verder. Die zullen het gegarandeerd niet slechter doen dan deze groep". In de bestuurskamer moest direc teur Martin Snoeck even slikken, toen hij hoorde wat Lagendijk had gezegd. "Ik denk dat Ger een voor zet heeft willen geven en dat vind ik eigenlijk niet onterecht. Zo kan het ook niet langer". Ook Snoeck wenste geen namen te noemen van spelers die kunnen vertrekken, al wordt algemeen aan genomen dat de gisteren weer ge passeerde Ton Lokhoff en de spit sen Piet Keur en Stansilav Griga worden bedankt. Bij Studio Sport deed Snoeck het gisteravond voor komen alsof ook aanvoerder John Metgod zijn langste tijd in Rotter dam heeft gehad. "Het gaat om de belangrijke spelers die hun verant woordelijkheid moeten nemen en dat niet doen". Een andere routi nier, Sjaak Troost, zal Snoeck niet hebben bedoeld. Lagendijk na de wedstrijd: "Nee, Sjaak mag abso luut niet weg. Die houden we aan zijn contract". De spelers reageerden zwijgend of met schimpscheuten op alle me dedelingen. John de Wolf zat versla gen op zijn tas in de gang te wachten op het uur van vertrek, naast Paul Nortan. "Moeten er vier weg? Hoor je dat Paul? Dat is a-sociaal zeg. En dan hebben ze bovendien een half jaar lang gelogen. Voor de competi tie was deze selectie nog goed ge noeg voor Europees voetbal!" Wie er bij Feyenoord OOK ter dis cussie wordt gesteld, niet hoofdtrai ner Gunder Bengtsson. Lagendijk: "Die heeft part noch deel aan de ontwikkelingen. Met Bengtsson gaan we gewoon door". Zelf ant woordde de Zweed met een glim lach en een vriendelijk 'nee' op de vraag of hij mogelijk dacht zelf ooit op te stappen. Martin Snoeck vindt dat ook de technische en algemene leiding de hand eens in eigen boezem kunnen steken, maar vooralsnog wordt de zwarte piet aan de spelers overhan digd. Zo veel had John de Wolf ook al begrepen. "Nee, in Godsnaam, laat me niets zeggen over Bengts son". En Ton Lokhoff: "Ik heb met Bengtsson en Lagendijk gespro ken, omdat ik pas anderhalf uur voor de wedstrijd tegen Heracles hoorde dat ik reserve was. Terwijl ik anderhalf jaar in de basis heb ge speeld. Toen hebben we meteen af spraken gemaakt", aldus de oud-in ternational, fijntjes lachend, maar verder niets zeggend. "Ik zeg niets meer, je ziet het zelf. Het spel wordt nog altijd slechter en slechter". Europees Volgens de cijfers heeft Theo Aal- bers groot gelijk gehad de keurige Loffeld te vervangen door Ab Fafié. FC Utrecht doet weer mee, de fans hebben het na de zege op Feye noord inmiddels alweer over Euro pees voetbal. Onder Ab Fafié is het tij gekeerd. In de kleedkamer hangt de trainer wekelijks grote vellen met teksten op. "Hoe dichter naar de middenlijn des te moeilijker verdedigbaar te genstander; vrije verdediger loopt zich het lazerus". En: "Wissel tegen stander andere kant; overkomen heet dat", staat er in koeieletters. Voetbaltaal die zelfs een oud-ge diende als Herman Verrips wel aan spreekt. "Je kijkt er toch elke dag naar. Ik vind: als de spelers zelf niet genoeg discipline op kunnen bren gen om over voetbal na te denken, dan moet het maar op een andere manier. Nee hoor, ik vind het hele maal niet kinderachtig". Hoe ver Verrips en zijn maten met het onderwijs komen, is de vraag. Fafié heeft FC Utrecht ontegenzeg lijk zelfvertrouwen bijgebracht. "We hebben een ploeg voor de zes de plaats", zegt Verrips, "want we hebben eigenlijk een heel goed elf tal". Algemeen directeur Hans Ooft deelde na afloop van de winst op Feyenoord in de euforie, al ging hij akkoord met de stelling dat Verrips overdrijft. "Een middelmatig elftal? Ja, dat vind ik eigenlijk ook". HENRI VAN DER STEEN Edwin de Kruiff deelt Feyenoord, in de persoon van doelman Ed de Goeij, de genadeklap uit: 2-0. Spirlea won zij nu in Miami Beach het dubbelspel. Eerder dit seizoen maakte de 16- jarige Rotterdamse deel uit van het Nederlands team dat in haar eigen stad de World Youth Cup won. Ver volgens vertrok zij met het jeugd- team naar Nigeria. Een leerzame er varing, die jeugdcoach Marian Lau- din overigens vanwege de gevaarlij ke neven-aspecten niemand zou aanbevelen. De meisjes dienden 's avonds in Okada de deur op slot te houden. Overdag zeulden ze drink water van een twee kilometer ver der gelegen tappunt. Uit de kraan op de hotelkamers kwam slechts Het 25.000 dollartoernooi draaide geheel om de plaatselijke macht hebber/sponsor, die zich zittend op de achterbank van zijn limousine liet voorstellen aan de deelneem sters. De finale begon pas, toen hij - ruim een uur te laat - was gearri veerd. Kamstra won toen van de Britse Sarah Bentley. Door die toernooi-overwinning steeg zij ruim honderd plaatsen op de wereldranglijst. Ze staat nu iets boven de tweehonderd, waardoor zij mag meedoen aan de kwalificatie voor het toernooi van de Open Australische kampioenschappen. Begin januari vetrekt zij naar Mel bourne. Noëlle van Lottum is dit weekein de in Melbourne Masterskampioe- ne bij de tennisjeugd tot en met 18 jaar geworden. In de groepswed strijden trof zij daar Magdalena Ma- leeva tegen wie zij ook reeds stond in de finale van het jeugdtoernooi van Flushing Meadow. Ditmaal won Van Lottum: 6-4 6-2. Roda JC heeft geld •voor Been bij elkaar KERKRADE (ANP) - Mario Been speelt na de winterstop voor Roda JC. De Limburgse eredivisieclub is er in geslaagd de benodigde finan ciële middelen bij elkaar te schra pen voor het salaris. De komst van de Rotterdammer werd mogelijk door de verkoop van skyboxen te gen een gereduceerd tarief. Been stond onder contract bij de Italiaanse eersteklasser Pisa, dat echter van de middenvelder afwil de. Geldschieter Nol Hendriks kocht het contract af. Roda JC moest alleen het salaris ophoesten. Oranje oefent thuis tegen Joegoslavië ZEIST (ANP) Het Nederlands elftal speelt woensdag 20 februari een vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Joegoslavië. Het bestuur betaald voetbal wil het duel in pincipe in het Ajax-stadion in Amsterdam laten verspelen. Overleg met de autoriteiten hier over moet nog worden gevoerd. Het treffen, dat een uitvloeisel is van de oefeninterlandwedstrijd Joegosla vië - Nederland in mei van dit jaar, geldt voor bondscoach Rinus Mi- chels als voorbereiding op de EK- kwalificatieduels Nederland - Malta op 13 maart en Nederland - Finland op 17 april 1991. ARNHEM (ANP/GPD) - Roda JC zal de komende maanden niet kunnen beschikken over Alfons Groenendijk. De middenvelder viel gisteren tegen Vitesse al na zeventien minuten uit met een en kelblessure. Groenendijk, die al langer last heeft van een 'zwe vend' botje in het gewricht, zal zich de komende week aan de en kel laten opereren. Hij staat mini maal drie maanden op non-actief. Op de blessurelijst van Roda JC kan sinds gisteren ook Michel Groenendijk in de lappenmand Boerebach worden bijgeschre ven. Boerebach brak in de slotfa se van de wedstrijd tegen Vitesse zijn neus en zal op korte termijn worden geopereerd. Michel Boerebach heeft giste ren in de slotfase van de wedstrijd tegen Vitesse zijn neusbeen ge broken. Dat gebeurde toen Boe rebach bij een aanval van de Ar- hemmers een (onopzettelijke) el leboogstoot toegediend kreeg door een tegenstander. De onfor tuinlijke Roda JC'er ging groggy neer en moest zich laten vervan gen door Mark Luypers. Mario Been speelt na de winter stop voor Roda JC. De Limburgse eredivisieclub is er in geslaagd de benodigde financiële middelen bij elkaar te schrapen voor het sa laris. De komst van de Rotter dammer werd mogelijk door de verkoop van skyboxen tegen een gereduceerd tarief. Been stond onder contract bij de Italiaanse eersteklasser Pisa, dat echter Vvan de middenvelder afwilde. Geldschieter Nol Hen driks kocht het contract af. Roda JC moest alleen het salaris op hoesten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13