'Maximumsnelheid niet exact te controleren' DE TIJD, VAN TOEN Studeren a la carte op universiteit Leiden Aalsmeer doet eigen onderzoek naar Schipholplannen Schoolverlaters vinden snel werk DE KONING ALLER OPPASSERS MET BROER EN AL IN CEL PAGINA 10 /STAD L MAANDAG 24 DECEMBER 1990 LEIDEN Leergierigen zonder vwo-diploma kunnen vanaf vol gend jaar februari cursussen volgen aan de Leidse universi teit. Deze nieuwe manier van studeren aan de universiteit, studeren a la carte, is in eerst instantie van toepassing op let terenstudies. Twaalf cursussen kunnen worden gevolgd. Aan het eind van een cursus krijgt de cursist een diploma. Gebleken is dat bij mensen de behoefte bestaat aan het ver diepen en het uitbreiden van de algemene ontwikkeling door middel van hoger onderwijs. Tot nu toe konden alleen stu denten met de vereiste voorop leiding onderwijs volgen aan de Leidse universiteit. De aangeboden cursussen zijn een afspiegeling van het onder wijsaanbod van de letterenfa culteit. De onderwerpen van de cursussen zijn: algemene lite ratuurwetenschap, Nederlands, talen en culturen van Zuidoost- Azie en Oceanië, Duits, He breeuws, geschiedenis, kunst geschiedenis en theater- en filmwetenschap. Het is de bedoeling dat de let terenfaculteit twee maal per jaar ongeveer tien cursussen verzorgd voor belangstellen den. Kwart miljoen beschikbaar om deskundigen in te huren AALSMEER/SCHIPHOL - De gemeente raad van Aalsmeer heeft besloten een kwart miljoen gulden uit te trekken om bepaalde onderdelen van het 'Plan van Aanpak Schip hol' nader te kunnen laten onderzoeken. In de vorige week gepresenteerde plannen wordt geschetst hoe de luchthaven de ko mende twintig jaar op milieu-verantwoorde wijze sterk zou kunnen groeien. De gemeen te Aalsmeer heeft bedenkingen tegen uit breiding van Schiphol en wil met het kwart miljoen de mogelijkheid scheppen om des kundigen in te huren, die technisch en we tenschappelijk onderzoek plegen naar de haalbaarheid van groei van Schiphol. Minister Aider (Milieu) vindt dat bij een verdubbeling van het vliegverkeer, zoals voorgesteld in het Plan van Aanpak Schip hol, de algemene doelstellingen van het Na tionaal Milieubeleidsplan Plus (NMP-plus) onaangetast mdeten blijven. Extra vervui ling door de luchthaven zal in andere secto ren gecompenseerd dienen te worden. Uit het Plan van Aanpak, waarover overigens nog geen regeringsstandpunt bestaat, blijkt dat de luchtvervuiling door vliegtuigen de komende jaren fors zal toenemen. Niettemin zegt Alders het plan "aan te durven". De 'plafonds' die het NMP-plus stelt aan de uitstoot van milieuschadelijke stoffen gelden voor een groot aantal activiteiten, al dus de bewindsman. De uitspraak "wij vin den dat Schiphol moet groeien", betekent niet dat aan die algemene plafonds, de grens waarden voor de uitstoot van stoffen, iets verandert. Het bedrijfsleven, zo vindt Alders, zal in dat geval zelf op zoek moeten naar die secto ren waarbinnen een grotere bijdrage aan de vermindering van milieuschade kan worden De minister onderstreept overigens dat het Plan van Aanpak slechts tot 2003 con creet is ingevuld. Voor de jaren daarna is slechts sprake van schattingen hoe de groei van de luchthaven kan worden voortgezet. Onderzoekers van de Wetenschapswinkel willen dat er eerst onderzoek wordt gedaan alvorens er principebesluiten worden geno men die nadelige gevolgen voor het milieu kunnen hebben. Voorbeeld van zo'n princi pebesluit is volgens Natuur en Milieu de keuze of Schiphol wel of niet een 'raillucht haven' zou moeten worden. Een minder gro te rol van Schiphol als railknooppunt bete kent meer vlieg- en autoverkeer en dus meer milieuvervuiling. Milieudeskundige J. Fransen van de Stichting Natuur en Milieu pleitte er vorige week bij de presentatie van de Schiphol plannen voor dat de bij het Plan van Aanpak betrokken partijen (Rijksoverheid, provin cie Noord-Holland, gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer, de luchthaven Schip, hol en de KLM) zich straks niet bij voorbaat in een zogenoemd eindconvenant verplich ten tot medewerking aan groei van Schip hol. Het Plan van Aanpak is nu nog een con cept waarover de betrokken partijen kunnen discussiëren waarna een eindconvenant wordt gesloten, een soort overeenkomst dat de betrokkenen zich zullen inspannen voor het Plan van Aanpak. Volgens gedeputeerde mevrouw M. de Boer zullen provinciale staten van Noord- Holland de milieugevolgen van het Plan van Aanpak zeer kritisch bekijken in het kader van de vaststelling van een nieuw streekplan voor het zuidelijke gedeelte van Noord-Hol land. Voor TNO-onderzoek gezonde mensen nodig LEIDEN TNO Leiden is bezig aan een onderzoek naar de invloed van milieuschadelijke stoffen op de hersenfuncties van de mens. Hier bij wordt gebruik gemaakt van mo derne computertechnieken. Om afwijkingen te kunnen aanto nen, moet eerst een exact beeld be kend zijn van de normale hersen functies. Om normaalwaarden te kunnen vastleggen in de computer zijn proefpersonen nodig tussen de 45 en 60 jaar. TNO kan nog een aan tal mensen gebruiken. Twee weken geleden schreven wij, dat mensen met klachten wor den gevraagd te reageren. Dat is niet juist. Het gaat om gewone, ge zonde ARTSEN Leiden De dienst begint dinsdag om 8 uur en eir woensdag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). di 8 uur tot wo 8 uur: H. Janssen, tel: 155010, Rosmolen 2. wo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer/C.E. van der Meer. tel: 215510, Stokroos 1. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: di 8 uur tot wo 8 uur: J. Rus. tel: 132500, Mid delstegracht 129. wo 8 uur tot 24 uur: M.Th.J.M. Bergmeyer, tel: 226201. Oude Singel 76. Groep 3 - Boels. Smit, Lely, W. de Brui|ne, J. de Bruijne. Huibers, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: di 8 uur tot wo 8 uur: J.W. Lely, tel: 416555, Lekstraat 91a. wo 8 uur tot 24 uur: F.M. Huibers, tel:125820, Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: di 8 uur tot wo 8 uur: F. Lahr. tel: 120347. Zoe- terwoudsesingel 11. wo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis-Smal- braak, tel: 768919. Meloenstraat 39. Groep 5 Jasperse. Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: di 8 uur tot wo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. wo 8 uur tot 24 uur: B. J. Crul, tel: 142888, Noordeindeplein 8a. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp di 25 dec: U. Arndt, tel: 894539, Hoofdstraat 8; wo 26 dec: M.B. Landsmeer, tel: 413913. prak tijk Florijn 10; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Frans Halslaan 10. tel: 153747; wo 26 dec: C. Keijer. praktijk Ko- ninginnelaan 2a. tel: 156641. di 25 c 2356; wo 26 2520. Warmond di 25 dec: L. Lempers. Churchillaan 13. Voor hout. tel: 02522-10140; wo 26 dec: A. de Gijzel. Dorpsstraat 35. Warmond, tel: 10834. W< tel: 11844, Van Groeneveltstraat 17. enddienst waarneemt, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen op 24 en 25 dec door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel; 071-315048, Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel: 071-174161. Apotheek Langstraat. Langstraat 156, Wasse naar, tel: 0751-11350. van 26 tot 28 dec door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Kooi, Surinamestraat 7. Leiden, tel: 071-214060; Apotheek Hofland. Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel 071-762877. Apotheek Lanstraat, Langstraat 156, Wasse naar, tel: 01751-11350. (Leiden c A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden-Me- renwijk, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: R. Koster, Narcisstraat 46. Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Haag, Voorburg. Rijswijk. Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De G.W.A. Kleinveld, Zoeter- woudsesingel 56. Leiden, tel 071-134433; spreekuur om 13.00 Uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar di en wo: J. Sauerbier Couvee. Van Beetho- venlpan 69b, Voorschoten, tel: 01717-4252. Politiekorpsen zien niets in oproep Haagse kantonrechter LEIDEN/REGIO - Politiekorpsen mogen geen tolerantiegrens hanteren bij controles van de maximumsnelheid. De Haagse kantonrechter heeft de plaatselijke politiekorpsen te ruggefloten die dat wel deden. Vijftig kilometer is vijftig kilometer. DEN HAAG Negentig tot 95 pro cent van de leerlingen die vorig jaar de school verlieten, heeft binnen een jaar werk gevonden. De daling van het aantal werklozen onder hen in het bemiddelingsbestand van de arbeidsbureaus bedroeg in 1989 en de eerste helft van 1990 negen pro cent, tegen een daling met drie pro cent van het totale bestand. Dit blijkt uit de Schoolverlatersbrief van het ministerie van sociale za- In 1989 verlieten 234.000 jongeren van 15 jaar en ouder het volledig dagonderwijs. In 1988 lag deze uit stroom van schoolverlaters nog op 255.000. De beste kansen hebben jongeren die een beroepsopleiding hebben gevolgd op lager of middel baar niveau. Schoolverlaters van het mbo en mannelijke schoolverla ters van het lbo komen makkelijk aan de slag. De richting van de op leiding is bepalender voor de kans op een baan dan het niveau, zo con cludeert de brief. Dit verklaart waarom jongens een sterkere posi tie op de arbeidsmarkt hebben dan meisjes. De eerste groep kiest vaker een richting met perspectief dan meisjes. Een sterke positie op de arbeids markt nemen afgestudeerden in van technische scholen, transport- onderwijs, communicatie-' en ver- keersonderwijs, economisch-, ad ministratief- en commercieel onder wijs op hoger en middelbaar ni veau. en middelbaar en hoger (para- )medisch onderwijs. Opvallend groot is de vraag naar afgestudeer den van de pedagogische acade mies voor het basisonderwijs. Zwakker op de arbeidsmarkt staan afgestudeerden van het alge meen voortgezet onderwijs zonder verdere beroepsopleiding, leao en lhno en sociaal-cultureel en kunst onderwijs op alle niveaus. De zwak ste groep is echter het deel dat zon der een diploma te halen, vroegtij dig de opleiding verliet. Een deel hiervan vindt de weg naar het leer lingwezen: werken en leren tege lijk. Voor veel poilitiekorpsen in de Leidse-Alphense regio een merk waardige uitspraak. Als de korpsen inderdaad iedereen die maar een of twee kilometer te hard rijdt, op de bon slingeren, klaagt het Openbaar Ministerie (OM) ook steen en been omdat men het werk niet aankan. "In.zekere zin stellen wij die tole rantiegrens vast in overleg met de officier van justitie", zegt plaatsver vangend korpschef P. Tak uit Kat wijk. "Als wij strak aan die 50 kilo meter binnen de bebouwde kom vasthouden dan worden wij gelijk opgebeld door de officier, met de vraag waar we in godsnaam mee be zig zijn". Ook de Wassenaarse politie woordvoerder J. Houtkamp vindt de Haagse uitspraak wat merkwaar dig. "De rechter zegt dht het niet goed is om ietsje boven de grens te gaan zitten bij het bekeuren. Hou den we ons strikt aan de maximum snelheid, dan zegt datzelfde Open baar Ministerie dat we teveel bekeu ringen uitschrijven. Hoe moet ik dan mijn werk doen?" Zowel Katwijk als Wassenaar zijn door het OM op de vingers omdat ze het afgelopen jaar te veel bonnen hebben uitgeschreven. Ook in Al phen aan den Rijn en Noordwijk zijn te veel bekeuringen uitgedeeld. De Alphense groepschef P. Twigt zegt dat in zijn gemeente "natuur lijk ook" tolerantiegrenzen gelden. "Ik ga alleen niet zeggen waar die liggen". Een voorbeeld wil hij wel noemen: "De Burgemeester Bruins Slotsingel is zo'n weg die uitnodigt tot hard rijden. Daar bekeuren wij een stuk boven de 50 kilometer. Overigens is onze ervaring datje 99 procent van de hardrijders bekeurt als je de grens op 55 kilometer houdt. De meeste mensen rijden ge woon een flink stuk te hard". Twigt meent dat de verkeers schout richtlijnen moet vaststellen waar politiekorpsen zich aan kun nen houden. "We hebben het daar al een keer met hem over gehad en wachten nu op nadere mededelin gen van. de verkeersschout. Je kunt je bij voorbeeld afvragen op je op wegen die uitnodigen tot hardrij den niet de grens naar 70 kilometer moet optrekken. Je kunt die wegen ook minder aantrekkelijk maken voor hardrijders. Ik voel zelf meer voor het laatste". Marginaal LEIDEN - De Stichting Duinbe houd wil dat mensen die een meer dan gemiddelde hoeveelheid water verbruiken, een veel hoger tarief gaan betalen. Op die manier wprden consumenten gestimuleerd om zui niger om te springen met het water, meent de stichting. Ze pleit er ook voor om in bouwvoorschriften wa terbesparende maatregelen op te nemen. Daarbij denkt Duinbehoud onder meer aan het verplicht plaat sen van toiletten met spaarknop en W aterverspillers meer laten betalen het installeren van douchecabines. Voorts wil ze dat de waterleidingbe drijven met speciale watermeters duidelijk maken welk deel van de tarieven wordt besteed aan zuive ring. Een ingrijpende beperking van Over Somerwil, die legendarisch pedel van het Leidse studenten corps, is vrij veel bekend. Over zijn voorganger, de niet minder legendarische Robert, weinig of niets. In 1869 kreeg hij eervol ontslag van het corps en werd hem een medaille aangeboden. Al in 1854 maakte Berghaus een prachtige prent van hem. Hij is afgebeeld in vol ornaat met hoge hoed en twee exemplaren in zijn hand van de dissertatie die hij moest rond brengen aan professoren en vrienden van de promovendus. Dat was een van zijn taken. Blijkens een passage uit Klik- spaans Studententypen was ook het rondbrengen van boeken van de vele leesclubjes onder studen ten en het overbrengen van aller hande boodschapjes zijn taak. Bij Klikspaan, die Robert ook de ere titel 'de koning aller oppassers' gaf, is een bezoek dat Robert bracht aan de student-diplomaat, een decadent geval van adel, be schreven: Familair Na een eeuw te hebben moeten wachten tot meheer z'n toilet had gemaakt, bracht hij hem de uitno diging van een professor om 'morgen familiaar te komen sou peren'. Onderwijl moest hij zich allerhande onhebbelijkheden la ten welgevallen: "Heb je daar de boeken van het leesgezelschap"? grauwde de diplomaat hem toe. "Ja, mijnheer. - Laat zien, wat zijn het voor vodden?' Hij krabbelt iets met potlood voor aan het schutblad. - En op eene andere keer kom je wat later". Zo zal het zeker niet bij alle stu denten zijn gegaan: sommige hadden een roerende band met de oppasser zoals ook blijkt uit het gedicht over Robert dat in de stu dentenalmanak Maar -gij, gij, Leidsch Student! Bemin en acht den man, Dien ik waarderen, ja! maar niet bezingen kan, Den vriend, wiens wijze raad uwe eerste wankle schreden Op 't academiepad bestuurt, die steeds uw treden, Meer dan gij zelf bevroedt, met vaderzorg bespiedt, U op uwe uitvaart nog zijn trouwe diensten biedt, U kleedt, uw koets bestijgt, en vaak daar staat te weenen Omdat hij u (ontroer!) zijn kuiten niet kan leenen. Bij die ontroering zou het zijn ge bleven, ware het niet dat Robert met zijn broer, die eveneens het nobele beroep van studentoppas ser uitoefende, opduikt in het ar chief van de rechtbank van eerste aanleg. Jan en Paulus Laurens Robert blijken zich wel heel stu dentikoos te hebben gedragen: hun omgeving zal er de reden van tzijn, want zo jong zijn ze ook niet December 1830, in een zeer be schonken staat voor de hoofd wacht alhier gekomen zijnde, al daar verlangden den commissaris van Policie te spreken; dat zij ech ter aan dezen niets te zeggen heb bende, door den eersten getuige, als hoofd van de nachtwacht, aan gespoord zijnde om naar huis te gaan, waarin zij weigerachtig wa ren en bleven, 't geen ten gevolge had dat er orde gegeven is, hen gedurende dien staat en den nacht in bewaring te houden: dat de beklaagden door eén dienaar der Policie en de nachtwacht naar het gewoon locaal gebragt wor dende en zich daartegen verzet tende, twee der getuigen van hen bij die gelegenheid een klap of stoot hebben ontvangen. Overwegende dat dit voorval ech ter alleen aan den beschonken staat is toe te schrijven waarin de beklaagden alstoen verkeerden en zij overigens als stille en gezete burgers bekend zijn. De Regtbank regt doende con- demneert elk der beklaagden tot LEIDSE KRONIEK OVER 'MENSEN EN /GEDANE ZAKEN De pedel Robert meer, respectievelijk 33 en 30 jaar. 11 Februari 1831 moeten zij voor de rechtbank verschijnen. Beschonken Het verslag luidt: "Overwegende dat ten processe is gebleken en door de beklaagden niet ontkend, dat zij beklaagden, in den LATEN nacht van den 27 gevangenis van drie dagen en so lidair in de kosten geliquideerd op de som van twee guldens, drie en negentig cents'. Daar hebben ze dus gezeten, die stille en gezete burgers, drie da gen in het gevang. De conclusie kan niet anders zijn dan dat de universiteit slech te gewoonten bijbracht. Wie met pek omgaat wordt ermee besmet. WILLEM OTTERSPEER In Wassenaar worden snelheidsma niakken op de Rijksstraatweg ruim schoots getolereerd. Houtkamp: "En die tolerantiegrens wijkt flink veel af van de geldende maximum snelheid van 70 kilometer per uur. Hoeveel precies zeg ik liever niet, anders houdt iedereen daar reke ning mee". De woordvoerder zegt dat de Wassenaarse politie zich volgend jaar drastisch moet inperken bij het uitschrijven van bonnen op de het waterverbruik is volgens de stichting noodzakelijk omdat de waterwinning anders het milieu in de duinen nog verder zal aantasten. Duinbehoud zoekt de oplossing overigens niet aalleen bij de bur gers. Ook bedrijven kunnen hun steentje bijdragen door bij bijvoor beeld het schoonspoelen van pro- dukten of het besproeien van land bouwgronden geen drinkwater te gebruiken, maar oppervlakte- of re genwater. Rijksstraatweg. "De camera's langs de Rijksstraatweg staan dus nog maar twee a drie dagen per maand aan. Wij kunnen daar nog maar mar ginaal controleren". De maximumgrens van 50 kilo meter binnen de bebouwde kom wordt in Katwijk evenmin strak ge hanteerd. "Vaak houden we 55 kilo meter aan", zegt Tak, "soms zitten we iets hoger. Het hangt ook een beetje af van het tijdstip waarop we controleren. Stel dat we 's nachts voor marinevliegkamp Valkenburg gaan staan en iemand bekeuren die 70 kilometer rijdt op een stuk waar voor maximaal 50 kilometer geldt, dan worden we nog door de officier teruggefloten". Algemeen geldende regels voor het tolereren van hard rijders gelden in Katwijk dus niet. Tak stelt wel dat op doorgaande we gen waar over het algemeen veel te hard wordt gereden de 'bekeur- grens' bij 60 a 65 kilometer per uur ligt. Niet behappen Zo'n doorgaande weg waar veel te hard wordt gereden kennen ze in Leiderdorp ook. Politiechef A. van Eeden-Petersman: "Als je op de En- gelendaal iedereen bekeurt die har der dan 55 rijdt dan is dat niet te be happen. Dan moet je daar met 40 personen gaan staan. Wij houden op die weg de grens van 60 tot 65 kilo meter per uur aan, dat hangt enigszins af van de situatie". Op een andere doorgaande, ver gelijkbare weg in Leiderdorp, de Persant Snoepweg, wordt daarente gen wel streng gecontroleerd. "Daar zitten we zeker niet op 65 ki lometer per uur", aldus Van Eeden- Petersman. "Die weg is te gevaar lijk om veel te tolereren, daarom worden de regels daar strak toege past". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit Brakel is bericht, dat een gezin aldaar tusschen vier hor den, verblijf hield. Ter nadere toelichting voegt het „R.Nbl." hierbij: „Aan de leden van be doeld gezin is een hoekje grond geschonken, om daarop een huisje te bouwen. Door den bur gemeester was hun vergunning verlebnd bij de ingezetenen rond te gaan, om geldelijken steun bij dien bouw. Van die vergunning hebben zij dan ook gebruik ge maakt, doch het geld dat hun ge schonken werd om te bouwen hebben zij daartoe niet besteed. De man verlangt, behalve plaats voor zijne woning, ook nog grond voor een tuin! Aan armoe de is hun toestand niet toe te schrijven, want de vader en twee volwassen zoons hebben de laatste drie weken ongeveer 90 verdiend, terwijl zij ook met vis- schen dikwijls veel geld verdie nen, zoodat zij niet in dien tóe stand hadden behoeven te ko men. En ook nu nog zouden zij wel geholpen zijn, indien zijzel- ven daartoe slechts voldoende hadden medegewerkt." Vijfentwintig jaar geleden; - Er is een hele tijd verlopen se dert Charles Dickens zijn „A Christmas Carol" schreef, waar in Tiny Tim als het type van een onzelfzuchtig kind ten tonele, wordt gevoerd. Sinds dien tijd, zo meent Monica Dickens, de achter-kleindochter van de Vic toriaanse schrijver, zijn de din gen er niet beter op geworden. Op een Dickens-famïlie-reünie uitte zij tenminste haar gram over de „hebzuchtige" moderne kinderen en de toegeeflijke ou ders die „de gevangenen zijn ge worden van een dure Kerstge woonte" waarvan zij zich niet meer los schijnen te kunnen ma ken. Kerstmis dreigt nu over heerst te worden door de ge schenken, zei Monica, in tegen stelling tot de kerstviering van de familie Cratchit met de kreu pele Tiny Tim als waarvan haar beroemde voorvader verhaalde: „In kerk en familiekring, maar zonder dure cadeaus."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10