Algerije: Irak wil eervol compromis hamsi Kandidaten opvolging Sjevardnadze steunen zijn beleid Massaal protest tegen regering Iliescu Peniskokers of broeken voor inwoners Irian Jaya Pleidooi voor vredesoverleg Emigratie Sovjet-joden deze week verdubbeld Destalinisatie 'Militairen Peru straks zelf rechter' ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON/BAGHDAD/MOSKOU/ROME (Rtr/AFP/DPA) - De Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Sid Ahmed Ghozali, heeft gisteren in Rome verklaard dat Irak be reid is tot concessies om een dreigende oorlog in de Golfregio te voorkomen. Baghdad stelt wel als voorwaarde dat een eventueel compromis voor Irak "eervol" blijft, zo zei de minister tijdens een persconferentie nadat de Algerijnse president Chadli Benjedid in de Italiaanse hoofdstad was aangekomen. Van IPS-correspondent Philip Smucker WAMENA - Twintig jaar geleden dropte het Indonesische leger broe ken boven afgelegen dorpen in Irian Jaya in een poging de in hun ogen primitieve kleedwijze van de mannelijke bevolking te verande ren: zij moesten hun peniskokers in de kast hangen en een "fatsoenlij ke" broek aantrekken. De 'Operatie Koteka' was geen succes: de mannen gooiden de broeken weg of droegen ze op hun hoofd als hoeden. Tegenwoordig dragen veel mensen in Wamena broeken, maar nu probeert het loka- lariamuggen vergeven jungle van Irian Jaya. De gouverneur van Irian Jaya. Barnabas Suebu, maakte dit jaar een rondreis door Europa om fond sen te werven voor ontwikkelings projecten. Volgens critici deelde hij echter ondertussen lucratieve hout concessies uit aan familieleden thuis. Ontwikkelingswerkers in Irian Jaya menen dat de ongevoeligheid Italiaanse functionarissen verklaar den even later dat Chadli zijn gast heer De Michelis, Italiaans minister van buitenlandse zaken en momen teel voorzitter van de EG-minister- raad, had laten weten dat Irak be reid is tot concessies als het de ga rantie krijgt dat het niet wordt aan gevallen na terugtrekking uit Ku- wayt. De Iraakse president, Saddam Hussein, herhaalde in een interview echter dat Irak zich niets aantrekt van het ultimatum van de Verenig de Naties om zich vóór 15 januari uit het ingelijfde emiraat terug te trek- van Westelijk Nieuw-Guinea door grote Indonesische eilandenrijk, de Indonesiërs. De koloniale met zijn 17.000 eilanden en 184 mil- machthebbers hadden liever gezien joen inwoners. dat Nieuw-Guinea onafhankelijk De islamitische Javanen in Jakar- van de Indonesische regering voor werd, maar de Verenigde Staten ta besturen een regio die 2800 kilo- de cultuur van het gebied een op- vreesden dat de jonge republiek ten meter naar het westen ligt en die stand aanwakkert, die snel kan uit- prooi zou vallen aan de Sovjet-ex- wordt bewoond door Melanesiërs. groeien tot een echte guerrilla-oor- pansie. Velen van deze inwoners komen log. Rebellen van de Beweging voor llUH4WMW1,in.Sindsdien heeft de in Jakarta ze- rechtstreeks uit het 'stenen tijd- een Vrij Papua (OPM) ontvoerden le bestuur hen juist ertoe te brengen telende regering geprobeerd onder- perk'. Het beleid van de regering in november vier westerse missio- wijs, gezondheidszorg, een formele houdt geen rekening met de lokale narissen om hun eis, het opheffen wettelijke structuur en andere ken- tradities en cultuur; integendeel, van een militaire overeenkomst tus- merken van de 'beschaving' naar velen hebben vooroordelen ten aan- sen Indonesië en buurland Papua- deze uithoek van haar land te bren- zien van deze cultuur. New Guinea, kracht bij te zetten, gen. De pogingen waren, zoals "Lokale onderwijzers zijn pas- In deze overeenkomst besloten blijkt uit het voorbeeld van de broe- sief', beweert een Indonesische de beide landen tot militaire samen- ken, over het algemeen tegenstrij- overheidsfunctionaris. "Hun tradi- werking en werden zeshonderd ge- dig, gebaseerd op slechte adviezen, ties en cultuur hebben een negatie- vluchte Papua's teruggestuurd naar of ze pakten averechts uit. En soms ve invloed op de kinderen. De beste Irian Jaya. Er wonen nog tiendui- alle drie tegelijk. onderwijzers komen van buitenaf, zend vluchtelingen in Papua-New Zij hebben een goede invloed op dit Guinea en functionarissen in Port ullHIBlwl„ Irian Jaya blijft een bron van gebied". Jakarta heeft echter grote Moresby hebben Indonesische troe- 1 ftaire n' ziin* eesneu ve ki* K<!taalftspreken over de manier om hun de- In 1963 stemde de Nederlandse spanningen. De problemen worden problemen bij het vinden van on- pen herhaaldelijk toegestaan de .iumeii *ijii geaucuveiu, buiciKi ae j-.i.voornamelijk veroorzaakt door een derwijzers en ambtenaren voor het grens over te steken bij de achter botsing van waardesystemen in het werk in de ver afgelegen en van ma- volging" van rebellen. hun broek weer uit te trekken en de peniskokers weer te omgorden, in een poging het toerisme te stimule ren. O. Obeth, een inwoner van Irian Jaya, onderzoekt het effect van toe- Hussein beschuldigde de Ameri- overleg beginnen, een vreedzame risme op de lokale cultuur. De op- kaanse president Bush ervan een oplossing dichterbij kunnen bren- - - gen. Verwacht wordt dat GCC-le- den (Saudi-Arabië, Kuwayt, Qatar, Bahrayn, Oman en de Verenigde Arabische Emiraten) vooral zullen oorlog tegen zijn land voor te berei den, maar dat hij daarin niet zou sla gen omdat hij "een slechte leider" is. Als vijfduizend Amerikaanse mi- roep om weer peniskokers te dra gen druist volgens hem in tegen het moderniseringsbeleid dat de Indo nesische regering officieel voor staat. Amerikaanse president de strijd, al dus Hussein. Het interview was donderdag in de Iraakse hoofdstad opgenomen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, ver klaarde gisteren in Washington dat het optreden van Irak geen reden tot optimisme geeft. Bakers collega regering onder druk van de Ver enigde Staten in met de overname ken. Hussein zei in het vraagge- van defensie, Cheney, zei gisteren sprek dat gisteren door de Duitse te levisie is uitgezonden, dat Baghdad nog steeds bereid is tot besprekin gen met de VS. JERUZALEM (AP) - De leiders van christelijke kerken in Jeruza lem hebben gisteren in een kerst boodschap opgeroepen tot vredes- tot Amerikaanse troepen in Saudi- Arabië dat het er hoe langer op meer op lijkt dat oorlog nodig is om de Iraakse troepen uit Kuwayt te ver drijven. Baker wees er op dat hij nog steeds niets uit Baghdad had verno men over zijn geplande bezoek aan de Iraakse hoofdstad voor overleg met de Iraakse leider. Irak en de VS ruziën al meer dan twee weken over het tijdstip voor een bezoek. Het ge sprek zou een mogelijkheid kunnen bieden om, voordat het ultimatum van de VN verstrijkt, een vreedza- me oplossing te vinden. Volgens onderhandelinge'n "ter'Vèëindlging Baker maakt de resolutie van de van de Golf-crisis en het conflict VN-Veiligheidsraad die op 29 no- tussen Israëliërs en Palestijnen. vember werd goedgekeurd, "het ge* "Ons gebied maakt een van de bruik van geweld geloofwaardig", meest beslissende crises door in De Sovjetunje Uet gisteren bij zijn moderne geschiedenis, gevaar- monde president GorbatsJOV °E weten dat het vastbesloten is dat Kuwayt van de Iraakse bezetting moet worden bevrijd. Het was de log", zeiden de leiders van de Grieks-orthodoxe, rooms-katholie- ke, Armeense Syrische, Anglicaan- t verklaring van Gorbatsjov se, Grieks-katholieke en Lutherse ir™JS kerken en de rooms-katholieke or de der Franciscanen. Vier van de kerkleiders zijn Palestijnen. De kerkleiders spraken hun af- over de Golfcrisis sinds donderdag Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze aftrad. Gor batsjov sprak in een verklaring de hoop uit dat leden van de Golf Sa- JERUZALEM/BERLIJN (AP) - Israël komen de laatste dagen c vreselijke dingen met joden zijn ge beurd'", zei Gerhard Schroder, de zienlijk meer Sovjet-immigranten minister-president van Nedersak- aan dan in de voorgaande periode, sen. De stijging wordt in verband ge- Gemiddeld komen per dag onge- bracht met de politieke crisis in de veer 125 Sovjet-joden Duitsland Sovjetunie, die donderdag een binnen via het voormalige Oost hoogtepunt bereikte met het plotse- linge aftreden van minister van bui tenlandse zaken Edoeard Sjevard- week is hun aantal gestegen, kenne- nadze. Tussen donderdag en mor- lijk omdat men er rekening mee gen worden volgens de Israëlische hield dat de 16 in München verza- autoriteiten ongeveer 6000 nieuwe melde deelstaatleiders een quote emigranten verwacht. ringsmaatregel zouden treffen. Sinds woensdag hebben Israëli- Verwacht wordt dat de deelstaten sche vliegtuigen elke dag meer dan begin volgend jaar een immigratie- 1500 Sovjet-immigranten uit de eer- plan voor de lange termijn presente- ste opvangcentra in Warschau, Bu- karest en Budapest naar Israël over gebracht. Daarvoor kwamen er ge middeld 800 per dag aan. Verschillende immigranten zei den te vrezen dat de politieke ont wikkelingen in de Sovjetunie lei- ren. De ministers-presidenten zeg den gisteren toe dat onder dat plan nog altijd een "aanzienlijk aantal" immigranten wordt toegelaten. Terwijl het aantal joodse Sovjet- immigranten het afgelopen jaar tus sen de 2000 en 4000 beliep, zijn er den tot een emigratiestop. "Van deze maand alleen al meer dan 1000 wachten is nog nooit iets goeds ge- aangekomen. BAYRUT - Meer dan vierhonderd Libanezen, die zich vóór de invasie van Irak in Kuwayt bevonden, schreeuw den gisteren in Bayrut anti-Irak leuzen tijdens een bezoek van de minister van voorlichting van Kuwayt, sjeik Jaber Mubarek al-Hamed. r»„i„ nuuu uil udi icucn vcui uc uu. keunnguit over het lot van de Pale- menPwerkingsraad (GCC) die stijnen in de door Israel bezette ge- d Qatar aan een driedaags bieden. Zij kondigden aan dat bij de 6 6 kerstviering dit jaar elke jubeltoon achterwege blijft. De gelovigen werd aangeraden hun kerstgebeden te wijden aan "vrede voor het land en de wereld". De Israëlische politie heeft giste ren in een grot op de bezette West- BUKAREST (DPA) - Ruim 20.000 ten. HÜ beschuldigde de critici van Maar de demonstranten op het twee Palestynen^die op verdenking Roemenen hebben gisteren in Bu- zijn beleid ervan systematisch "de universiteitsplein, waar vorig jaar van collaborate met net tsraeiiscne karest opnieuw het aftreden van de doelen van de revolutie voor hun ei- de eerste slachtoffers vielen van de a' ITShlX, regering geëist. Dat gebeurde ter- gen belangen te misbruiken". revolutie, riepen in spreekkoren om 28 iaar oud woonachtig'in dë de afvaardigden in het parle- het vertrék vën Iliescu en zijn rege- Dlaats Kalkilva ontvingen brieven I?ent.,'.n aanwezigheid van presi- Ook de buitenparlementaire Bur- ring van het Front van nationale ondertekend door de ondergrondse dent B'escu de meer dan duizend geraii;antie en de oppositiepartijen redding: "Weg met het communis- ëeiders van de Palestijnse opstand, mensen herdachten die een jaar ge- herdachten de slachtoffers van de me Weg met Iliescu". revolutie. Zij drongen er bij de be- De Roemeense economie is een volking op aan de openbare rust te chaos en veel mensen zeggen dat de handhaven omdat "niemand het voedseltekorten nu net zo erg zijn recht heeft de rouw om de slachtof- als onder Ceausescu. Er heerst ook fers voor politieke machtsdoelein- een wijdverbreid gevoel dat de nieuwe regering wordt overheerst moord wegens samenspanning met 1JI|j|scu onderstreepte in zijn toe- spraak dat het regerende Front van Nationale Redding zijn hervor- Serven Kroatië zijn 'autonoom' ZAGREB (DPA) - De ongeveer 600.000 mensen tellende Servische minderheid in de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië heeft giste ren haar autonomie uitgeroepen. In het stadhuis van de stad Knin, tach tig kilometer noordwestelijk van de republiekshoofdstad Split, stem den de burgemeesters van de in meerderheid door Serven bewoon de steden in met een 'Statuut van het Servische autonome gebied'. De politie vuurde een eresaluut af. De autonomieverklaring zal vol gens Joegoslavische kranteberich- ten tot een "grondwettelijke chaos" leiden, omdat het Kroatische parie de Israëlische bezetter. mingsprogramma moet voortzet- -den te misbruiken' Buitenland kort Liberia De strijdende partijen in Liberia zijn gisteren in de Gambiaanse hoofdstad Banjul overeengekomen binnen zestig dagen een "nationale vergadering" te organiseren die moet leiden tot de vorming van een interim-regering. Dat hebben de partijen in een gezamenlijk commu niqué bekendgemaakt. De onder handelaars kwamen voorts overeen de havens en vliegvelden in Liberia weer open te stellen en deze gebie den tot gevechtsvrije zones te ver klaren. Sri Lanka Srilankaanse strijdkrachten heb ben 7 dorpen aan de oostkust van Sri Lanka overvallen en 32 Tamil- rebellen doodgeschoten toen zij in een bootje trachtten weg te komen. Dat hebben militaire woordvoer ders gisteren bekendgemaakt. Bij twee andere legeracties in de Tamil- districten sneuvelden nog 9 Tamil- Tijgers. Vuurgevecht Tijdens een vuurgevecht tussen et nische groeperingen binnen het Sovjet-leger in de Oekraine zijn 21 soldaten gewond geraakt. De ge vechten braken uit tussen leden van een bataljon soldaten dat in de plaats Tsjop, aan de grens met Tsjechoslowakije, is gelegerd. Vol gens Tass ging het vuurgevecht tus sen Armeniërs, Tjsetsjenen, Oezbe- ken en Turkmeniërs. Cambodja De Europese Commissie heeft be sloten voor 2,3 miljoen gulden aan noodhulp aan Cambodja te ver strekken. Het geld is bestemd voor de aankoop van eerste levensbe hoeften, medicamenten, medisch materieel en om medische ploegen te kunnen uitsturen. Bangladesh De Bengalese politie heeft gisteren de voormalige minister van indus trie in de regering van de afgezette president Hussain Ershad, Mosha- raf Hossain, gearresteerd. Hossain wordt van verschillende zijden be schuldigd van het afsluiten van duistere zakelijke contracten voor Ershad en van financieel wanbe heer van het staatsbedrijf dat hij tot 1986 leidde. LIMA (IPS) - Verschillende poli tieke sectoren in Peru hebben af wijzend gereageerd op het voor stel van de Peruaanse president Alberto Fujimori om militairen die de mensenrechten hebben ge schonden, niet meer te laten be rechten door burgerrechtbanken, maar door militaire rechtbanken. Fujimori deed dit voorstel tijdens de sluiting van het academisch jaar op een politieschool. De pre sident hoopt op die manier op standen efficiënter te kunnen on derdrukken. Linkse politieke leiders en par- lementariërs menen echter dat de maatregel leidt tot een praktische onschendbaarheid van de militai ren die de mensenrechten met de voeten treden, "omdat ze zelf rechter en belanghebbende zijn". Deze mening wordt gedeeld door een aantal onafhankelijke juris ten, die wijzen op de ongrondwet tigheid van het voorstel. De conservatieve partijen zijn daarentegen van mening dat de militaire rechtbanken zeer goed in staat zijn het machtsmisbruik en de schendingen van de men senrechten, die door militairen zijn gepleegd, te beoordelen. De linkse senator Gustavo Mohme verklaarde gisteren dat het initiatief van president Fuji mori "niet bijdraagt tot de pacifi catie van het land" en dat het er toe leidt dat niemand meer ver antwoordelijk kan worden ge steld voor de "vuile oorlog" waar bij onderdelen van leger en poli tie zijn betrokken. De voorzitter van de Commis sie van Juristen van de Andes, Diego Garcia Sayan, benadrukte dat de wetswijziging die Fujimori voorstaat niets verandert, "omdat al heel lang de militairen die mis daden hebben gepleegd niet door de burgerlijke rechtspraak wor den berecht". De militaire recht banken betwisten de burger rechtbanken hun recht om te oor delen over militairen en het hoog gerechtshof erkent hun eisen. komen. Hoe langer je wacht, hoe er ger de dingen worden. Dus zijn we vertrokken, allemaal", zei Joere- vitsj Gertsovitsj, een 50-jarige bi bliothecaresse uit Minsk, die giste lfoto afp) ren met vijftien familieleden in Tel Aviv aankwam. De regeringsleiders van de Duitse deelstaten hebben gisteren beslo ten voorlopig geen beperkingen te stellen aan het aantal immigrerende Sovjet-joden. "We zijn geroerd door het ver trouwen dat de Sovjet-joden stellen door vroegere medestanders van 'n Duitsland, waar in het verleden Ceausescu, die communisten blij ven ondanks het feit dat ze in het openbaar afstand nemen van de communistische ideologie. Iliescu en premier Petr Roman en zijn ministers, die zich tot voor kort weinig toegevend tegen de opposi- TIRANA (DPA) - Het Albanese po- tie opstelden, zijn wel afgelopen litburo van de communistische par- dinsdag onderhandelingen begon- tij is gisteren begonnen met een vol- nen met de oppositie over het opne- ledige destalinisatie-campagne. De ment de zelfstandigheid van de Ser- men van enkele van hun leiders in partij heeft aangekondigd dat "met ven in Kroatië niet erkent. Het de regering. onmiddellijke ingang" alle symbo- Kroatische parlement in Split wil Maar tot de menigte zei oppositie- len van Stalin in het land moeten zelf juist vandaag een nieuwe woordvoerder Stelian Tanase dat verdwijnen. Ook moeten alle staats- grondwet voor de Kroatische repu- "een algemene staking de enige op- ondernemingen en instellingen die bliek aannemen om zich op basis lossing is om de regering kwijt te ra- tot nu toe de naam van de voormali- daarvan van de Joegoslavische fe ken". Radio-Bukarest meldde dat ge Sovjet-dictator voeren, anders derale staat onafhankelijk te kun ook tienduizenden Roemenen de worden genoemd, straat op gingen in de westelijke stad Timisoara, waar de opstand be- gon, en dat de afgelopen week het ADVERTENTIE toneel was van felle anti-rege ringsprotesten en stakingen. De demonstranten op het univer siteitsplein in Bukarest riepen ook om de in ballingschap levende vroe gere Roemeense koning Michael. Zij luisterden naar een toespraak die Michaels oudste dochter prinses Margareta vanaf een balkon van een hotel hield en scandeerden "Iliescu, ga weg, koning Michael komt". De vroegere monarch heeft sinds de re volutie geen toestemming gekregen naar zijn land terug te keren, hoewel zijn dochters Roemenië het afgelo pen jaar diverse malen bezochten. nen verklaren. PmmjH PTT Telecom |j|jQjQg|Q| district Den Haag rond de feestdagen Op maandag 24 en maandag 31 december zullen de afdelingen van PTT Telecom district Den Haag gesloten zijn, met uitzondering van de Storingsdienst (007), diverse service-afdelingen (zoals 008) en de Primafoonwinkels van PTT Telecom, waar zaterdagdiensten gelden. MOSKOU (AP) - De kandidaten die in aanmerking komen voor de opvolging van Edoeard Sjevard nadze lijken allemaal de buiten landse politiek van deze Sovjet-mi nister te onderschrijven. Het me rendeel van de kanshebbers werkt momenteel op het ministerie van buitenlandse zaken en heeft een verleden als diplomaat of weten schapper. Over die achtergrond be schikte Sjevardnadze niet toen Sov jet-leider Michail Gorbatsjov hem in de zomer van 1985 tot opvolger van Andrei Gromyko bombardeer de. Heeft Sjevardnadze de laatste vijf jaar een kruistocht gevoerd om het buitenlands beleid van de Sovjetu nie te veranderen, zijn opvolger moet zich niet zozeer voor verande ringen inzetten, als wel voor het handhaven van de nieuwe rol die Moskou internationaal heeft ver worven als bemiddelaar. Vroeger was het uitgangspunt het steunen van revolutionaire bewegingen. Maar ook de nieuwe minister van buitenlandse zaken krijgt te maken met de verstokte bureaucraten die op sommige afdelingen van het mi nisterie hun best zullen doen om de opbouw van de relaties met Israël, het Vaticaan, Japan, Zuid-Korea en Duitsland te beïnvloeden. Financië le en militaire steun kan ook de op volger van Sjevardnadze niet meer rondstrooien, omdat Moskou de ei gen noodlijdende economie en het begrotingstekort nauwelijks aan kan. Het zou juist handig zijn als de nieuwe minister iets afweet van in ternationale economie, omdat het dan gemakkelijker wordt bij be vriende landen om materiële steun te vragen. Primakov Jevgeni Primakov is de eerste die door de Sovjet-pers werd genoemd als opvolger van Sjevardnadze. De 61-jarige voormalige professor is de laatste tijd het meest bekend gewor den als de Sovjet-diplomaat die steeds naar Irak reisde om te probe ren een politieke oplossing voor de Golfcrisis te vinden. Hij zou al ja renlang bevriend zyn met de Iraak se leider Saddam Hussein, maar niettemin wierpen zijn inspannin gen geen vruchten af. Primakov slaagde er wèl in zijn status als ge wiekste gezant op te vijzelen omdat hij tenminste heeft geprobeerd met Hussein tot overeenstemming te komen. Voordat hij vorig jaar ondermi nister van buitenlandse zaken werd, was Primakov directeur van het prestigieuze Instituut voor We reldeconomie en Internationale Be trekkingen. Hij is Midden-Oosten deskundige en econoom. Met die achtergrond gaf Primakov mede vorm aan het 'nieuwe denken' dat met de komst van Gorbatsjov en Sjevardnadze zijn intrede deed in de buitenlandse politiek van de Sovjetunie. Onlangs kwam Primak ov in de Sovjet-pers onder vuur om dat hij een van de functionarissen was die een nieuwe woning hebben gekregen, zonder dat ze de gebrui kelijke tijd hebben moeten wach ten. Het nieuws leek echter geen af breuk te doen aan zijn imago, want Primakov werd door diezelfde pers genoemd als kandidaat voor de nieuwe post van vice-president. De 64-jarige Valentin Falin wordt ook gezien als mogelijke opvolger van Sjevardnadze. Falin werd in 1988 hoofd van de internationale af deling van de communistische par tij, voordat die functie, mede door de verdere neergang van de partij, aan belang inboette. Falin kreeg daardoor minder invloed op het buitenlands beleid. Falin staat be kend als een meesterdiplomaat en èls de belangrijkste Sovjet-deskun dige op het gebied van West-Euro pa. Hij deed ervaring op bij de Eu ropese departementen van het Sov jet-ministerie van buitenlandse za ken en diende als attaché in Oosten rijk en ambassadeur in West-Duits- land. Daarnaast was Falin adviseur van Gromyko en lid van het Centra le Comité van de communistische partij. Jevgeni Primakov: een van de kandidaten voor de opvolging van Sjevardnadze. (foto AP) Petrovski Een andere kandidaat is Vladimir Petrovski, vice-onderminister van buitenlandse zaken sinds 1986. Net als met Primakov het geval is, heeft de carrière van Petrovski baat ge had bij een bezoek aan Baghdad, hoewel ook Petrovski vorige maand Hussein niet kon vermurwen. De 57-jarige diplomaat was juist in Baghdad toen zijn regering de ge matigde toon liet varen en ging drei gen een militaire actie tegen Irak te zullen steunen als de terugtrekking uit Kuwayt niet vóór 15 januari is voltooid. Petrovski begon ooit als vertaler bij de Verenigde Naties in New York en werkte zich op onder Gro myko. Later werd hij chef van de Amerikaanse afdeling van het Sov jet-ministerie van buitenlandse za ken en hoofd van de sectie die zich bezighoudt met internationale orga nisaties. Joeli Vorontsov, een van de wei nige duizendpoten binnen de diplo matieke dienst van de Sovjetunie, is een 61-jarige kandidaat die in de VS, India en Frankrijk werkte tot dat hij als ambassadeur naar Afgha nistan werd gestuurd om mee te helpen bij het oplossen van de pro blemen rond de terugtrekking van de Sovjet-troepen in 1988. In 1985 had Vorontsov in Frank rijk in het geniep ontmoetingen met de Israëlische ambassadeur, waar bij werd gesproken over het herstel van de diplomatieke betrekkingen. In hetzelfde jaar leidde hij ook de gesprekken met de VS over de be perking van de kernwapens voor de middellange en lange afstand. Vor ontsov werd later teruggehaald naar Moskou en kreeg de post van eerste onderminister van buiten landse zaken, waardoor hij zijn plaats binnen de nieuwe generatie van flexibele, innovatieve diploma ten veilig stelde. Het Sovjet-minis terie van buitenlandse zaken heeft in totaal drie eerste onderministers. Ten slotte wordt ook Alexander Bessmertnych in de Sovjet-pers ge tipt als opvolger van Sjevardnadze. Bessmertnych is deskundige op het gebied van de relaties tussen de Sovjetunie en de VS. De 57-jarige Bessmertnych werd in april van dit jaar benoemd tot ambassadeur in Washington, toen Moskou wereld wijd een groot aantal diplomaten verving. In de ambassade in Was hington is hij een oude bekende, omdat hij er van 1970 tot 1983 heeft gewerkt alvorens hij werd terug geroepen naar Moskou en als onder minister verantwoordelijk werd voor de Verenigde Naties en Noord- Amerika. Later werkte Bessmert nych zich op tot eerste onderminis ter van buitenlandse zaken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7