Eerst hervorniingen dan Sovjets steunen Geef mij maar teak van 80 jaar oud uit a- Personeel niet te vinden Advies van groot gewicht: 'Als ze er maar geen chemicaliën in doen' Loonsverhoging PTT meer dan 3,5 procent ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 WASHINGTON (KRF) Financiële steun aan de Sovjetunie is pas zinvol als het land een serieus begin maakt het de uitvoering van de hervormingsplannen voor zijn economie. WUPPERTAL In haar kamertje in het troosteloos aandoende hoofd kantoor heeft Marie Therese Jun kers, voorlichter van de Wicküler bierbrouwerij, precies het zicht op de nog altijd grimmige muren van de oude strafgevangenis aan de overkant. Gevangenen hebben vroeger vaak geklaagd over de stank van het mout, vertelt ze. Die moet zo sterk zijn geweest, dat het me met een slagvaardig beleid kwa men. Pas ae laatste vijfjaar gaat het weer redelijk de goede kant op. Maar het was al lange tijd duidelijk, dat Werhahn "geen zin meer in bier" had en een gunstige gelegen heid afwachtte om de aandelen van de hand te doen. Verouderd tweede verrassing in deze maand, ging van dorpen en stadjes in het Er werd nauwelijks nog geinves- in de cellen soms nauwelijks te har- Twee weken geleden had het tot dal van de rivier de Wupper. De on- den was. De directie van de brouwe- zijn verbijstering van de directie te derneming is inmiddels meer dan rij schijnt nooit op de klachten te horen gekregen, dat er ver gevor- 150 jaar oud. Ze is in 1828 opgericht zijn ingegaan. "Die lui hebben er na- derde plannen zijn om Wicküler door de waard Johann Christoph tuurlijk de pee in, omdat ze het bier Pilsener in de nabije toekomst niet Küpper in Eberfeld, destijds door wel ruiken, maar het niet kunnen meer in Wuppertal, maar in Keulen de opkomst van de textielindustrie te brouwen. In de brouwerij in Keu- drinken", Dat is de uitkomst van een studie die in opdracht van de zeven groot ste industrielanden is uitgevoerd door het IMF (Internationale Mone taire Fonds), de Wereldbank, de OE SO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) en de Europese Bank voor Weder opbouw en Ontwikkeling. "Zonder deze hervormingen is het nut van fi- lanciële steun gering en slechts van lijdelijke aard", aldus het gisteren [epubliceerde rapport. 'ekorten •e studie bevestigt dat er in sommi- ;e delen van de Sovjetunie, vooral de grote steden, sprake is van voedseltekorten. De slechte distri butiekanalen vormen de oorzaak van de tekorten. Volgens de organi- saties kan voedselhulp zinvol zijn deze is gericht op de meest nood lijdende gebieden. Op termijn zijn echter alleen rigoureuze economi sche hervormingen toereikend om de voedseltekorten terug te drin gen. Het rapport waarschuwt tegen pogingen om de Sovjet-economie slechts marginaal te veranderen. Dat werkt niet, aldus de onderzoe kers, die er bij de Sovjet-autoritei- ten op aandringen haast te maken met hun plannen om een markteco nomie tot stand te brengen. De studie, waarschijnlijk het meest gedetailleerde westerse on derzoek over de Sovjet-economie toe, geeft een aantal stappen aan die de regering moet nemen om te komen tot een stabiele Financiële staatshuishouding. Zo moet het be grotingstekort flink omlaag. De re gering moet niet te veel geld druk ken en tevens proberen de renteta- reëel niveau te bren gen. De rente moet volgens het rap port in ieder geval het inflatieper centage, momenteel twaalf, over treffen. Deze maatregel vereist on dersteuning door een strak toezicht op de stijging van de lonen. Het on derzoek adviseert verder vrije han del en prijzen. Over de huidige Sovjet-economie zijn de onderzoekers pessimistisch. "De traditionele centraal geleide geklapt en nog niet vervangen door een goed functionerende markteco nomie. Voorbeelden daarvan zijn het beste te vinden in de staatswin kels, waar nog maar weinig goede ren voorhanden zijn. Ruilhandel is Volgens de Wereldbank, een zus terorganisatie van het IMF, schaart de Sovjetunie zich met dit rode cij fer tussen landen als Indonesië, dat vorig jaar vijfde op de lijst stond met een schuld van 53,1 miljard dol- een belangrijk centrum van de in- Ze is nog steeds verbaasd, zegt ze, len, waar het andere RBB-topmerk dustrialisering. "Waar veel werk is, is ook veel dorst", was de redenering van Küp per. En zo dacht ook Franz Ferdi- kent op den duur het verlies van 250 nand Joseph Wicküler er aan de orde van de dag, terwijl lar en Egypte, dat een schuld had steeds meer transacties in dollars van 48,8 miljard. Brazilië is met een Economie kort Beroep Eurometaal Het Haarlemse Openbaar Ministe rie gaat in beroep tegen de vrij spraak van het Zaanse bedrijf Euro metaal. De rechtbank achtte niet bewezen dat Eurometaal via Oos tenrijk munitieonderdelen heeft ge leverd aan Iran, dat destijds in oor log was met Irak. Overneming Amoco De Britse minister van handel en in dustrie Lilley, heeft de monopolie commissie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de over neming van de Britse olieraffinage- en verkoopactiviteiten van het Amerikaanse olieconcern Amoco door de Franse oliemaatschappij Elf Aquitaine. Elf is eigendom van de Franse staat. De Franse regering heeft tevens zeggenschap over een bedrijf dat belangen hjeeft in de Britse raffinage-industrie. Rodamco koopt Het onroerend-goedfonds Rodam co gaat ongeveer 600.000 eigen aan delen op de beurs inkopen. Deze maatregel is genomen om kapitaals- verwatering te voorkomen die zou optreden door de uitgifte van 600.000 aandelen in verband met de juridische fusie met Rabo Onroe rend Goed Fonds. Zeescheepvaart worden verrekend" Volgens het rapport staat de auto riteiten een immense klus te wach ten, waarbij de wetgeving, financië le en handelssystemen alsmede vi tale onderdelen van de economie zoals landbouw, transport, handel en energie grote veranderingen moeten ondergaan. In het krijt De Sovjetunie staat voor 55,2 mil jard dollar (bijna 94 miljard gulden) bij het buitenland in het krijt en is daarmee een van de grootste schul denaren ter wereld, zo heeft het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) bekend gemaakt. Het cijfer, dat geldt voor de maand juni van dit jaar, is hoger dan uitkomsten van eerdere schattingen. Dollar opnieuw flink hoger door situatie Sovjetunie AMSTERDAM (UCN/Rtr/ANP) - De koers van de dollar is vrijdag voor de tweede achtervolgende dag flink gestegen tegenover de Duitse mark, de gulden en andere Europe se valuta's. Dat lag vooral aan be zorgdheid over de situatie in de Sovjetunie. Ook de aanhoudende spanning in de Golf-crisis gaf de Amerikaanse munteenheid een steuntje in de rug. Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de dollarkoers gisteren bij het slot van de handel op 1,7250 gulden, bijna vier cent hoger dan het slot van donderdag. De koerswinst sinds de aankondiging van het af treden van Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Sjevardnadze be- exporteur naar de Sovjetunie en de Duitse mark stond dan ook onder sterke druk tegenover de dollar. Bo vendien heeft de toenemende oor logsdreiging rond de Perzische Golf, nu 15 januari steeds naderbij komt, een sterke vraag naar de dol lar tot gevolg. Handelaren menen dan ook dat er komende maand veel vraag naar de dollar zal bestaan om dat de munteenheid bij een eventu ele oorlog een vluchthaven wordt. Op de effectenbeurs van Toyko sloot de Nikkei-index van 225 fond- last van lil,3 miljard dollar de gedacht, grootste schuldenaar van de Derde Wereld. over de 'bomben Schlagzeile' afge- Küppers Kölsch wordt gebotteld, lopen vrijdag dat de Wicküler Grup- was nog capaciteit voldoende. De pe is opgekocht door Grolsch in En- verplaatsing van de produktie bete schede. Dat de steenrijke fabrikan- kent op den duur het verlies van 250 tenfamilie Werhahn in Neuss wel arbeidsplaatsen; alleen de directie van het bedrijf afwilde, was niet on- en de administratie blijven in Wup- bekend. Maar dat de Rheinisch- pertal gevestigd. Bergischen Brauerei-Beteili- gungsgesellschaft (RBB), zoals de Wicküler Gruppe officieel heet, zou vjGllJKe tI*6Q overgaan in Nederlandse handen, Wie Wicküler zegt, zegt Wuppertal. dat hadden ze in Wuppertal nooit De ontwikkeling van de brouwerij heeft min of meer gelijke tred elders in Eberfeld een café en een kleine brouwerij bezat. Beide fami lies en derhalve ook de brouwe rijen kwamen door een opzienba rend huwelijk bij elkaar en vanaf dat moment verliepen de ontwikke lingen zeer voorspoedig. In de jaren zeventig en tachtig was Wicküler een weinig dynami- Voor het personeel van Wicküler houden met die van de stad, die in sche onderneming. Bedrijfsleiders was de verkoop aan Grolsch de ontstond door een samenvoe- pasten meer op de winkel dan dat z teerd in de brouwerij in Wuppertal, met het gevolg dat de technische in richting hopeloos verouderd is. Men wacht nu gespannen af wat Grolsch - "het edelmerk uit Ensche de met de onmiskenbare beugel- fles", zoals het in de kranten wordt genoemd - voor plannen in petto heeft. "In elk geval hebben we met echte brouwers te doen en daar zijn we blij om", is de algemene reactie. In de Bienes Pinte, een prachtige oude Kneipe met glas-in-lood-raam- pjes en op een steenworp afstand van de fabriek, tapt frau Staas (50) langzaam, zoals het hoort, een glas bier vol. Of ze zich kan voorstellen, dat ze ooit Grolsch zal tappen. "Waarom niet", roept ze uit. "Als het maar natuurlijk blijft, ze moeten er geen chemicaliën door doen. Want die tomaten van jullie....". Ze trekt een vies gezicht. VEEL NETTER VISNET BRUSSEL - Dit net, met wij dere mazen dan nu gebruikelijk, kan veel jonge vissen het leven- sparen. De Brit se visserijminis ter Cuury (rechts) en zijn Duitse ambtsge noot Geldern zien kennelijk wel brood in deze Schotse vinding. De vis serijministers ontmoetten el kaar gisteren tijdens de visse- rijtop van de EG in Brussel. (foto AP) DEN HAAG (ANP) - De PTT en de vakbonden hebben vrijdag een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao, die voorziet in een loonsverhoging van 3,25 procent per 1 januari en 0,75 procent per 1 juni. Op 1 januari 1992 komt er nog eens 0,75 procent bij. De nieuwe cao gaat op 1 januari in en heeft een looptijd van 15 maan den. De onderneming en de vak bonden zijn het nog steeds niet eens over een winstuitkering. In plaats daarvan krijgen de werknemers be gin volgend jaar een eenmalige uit kering van 2,5 procent, terwijl de DEN HAAG (GPD) Het wordt Het onderzoek richtte zich op caspecialisten is beduidend moeilij- voor het bedrijfsleven in Zuid-Hol- 48.000 bedrijven in Zuid-Holland, ker geworden; het aantal moeilijk land steeds moeilijker goed opge- De gegevens hebben betrekking op vervulbare vacatures groeide tot 43 leid personeel te werven. Uit een alle gemeenten in deze provincie, procent. provinciaal onderzoek blijkt dat veertig procent van de ondernemin gen met vacatures, niet of nauwe lijks aan geschikte kandidaten kan komen. In de bouw, de industrie en de land- en tuinbouw is de situatie het nijpendst. Daar speelt het pro bleem bij meer dan de helft van de bedrijven die werknemers nodig hebben. Het onderzoek in opdracht van de provincie strekte zich uit over de periode mei 1989 tot mei 1990 en behalve Den Haag, Rijswijk, Voor burg, Leidschendam, Wassenaar, Ook werknemers in de industrië le- en transportberoepen zijn steeds Nootdorp, Zoetermeer, Delft en moeilijker te vinden, het aantal pro- Dordrecht. Het wervingsprobleem bleemvacatures steeg met 35 pro ken als papier, kleding, metaal, van het totale personeelsprobleem hout en kunststof. Ook de bouw- en in Zuid-Holland. Volgens de onder- installatiebedrijven en de zakelijke zoekers komt de schaarste het dui- dienstverlening behoren tot de delijkst tot uitdrukking in de me- zwaarst getroffen bedrijfstakkeh. taal- en elektrosector. Het aantal moeilijk vervulbare beroepen steeg Meer dan de helft van het totaal hier met 53 procent tot ruim 2100. 405,34 punten lager op 24.119,60 'wees uit dat het in de praktijk om aantal 'probleemvacatures' komt De Drechtsteden na donderdag al 352 punten te zijn gedaald. Een nerveuze handel stond hier eveneens onder invloed van de Sovjetunie en de Golfcrisis. 24.000 'moeilijk vervulbare' vacatu- voor rekening van de handel, de Dordrecht) gelden als de zwaarst res gaat. Omgerekend is dat ruim bouw, de land- en tuinbouw en de getroffen regio, het percentage drie procent van de mensen die i dit gebied werkzaam zijn. zakelijke dienstverlening. De wer- moeilijk vervulbare vacatures s ving van technische- en informati- tot 70 procent. Belegger kan met 12.500 gulden een miljoen in 2010 verdienen Geen ministerie heeft plan voor gezondere arbeid DEN HAAG (ANP) - Nog geen enkel ministerie had op gisteren voldaan aan de wettelijke ver plichting om bij de Arbeidsin spectie in Zoetermeer een jaar plan in te dienen voor verbete ring van arbeidsomstandighe den van de ambtenaren. De Arbeidsomstandigheden wet (Arbo-wet) legt bedrijven en instellingen met meer dan hon derd werknemrs die verplich ting op. Op 14 september van dit jaar is het besluit dat deze bepa ling in werking treedt in het Staatsblad geplaatst. In totaal gaat het om ongeveer 5700 bedrijven, afgezien van an dere instellingen, zoals de mi nisteries, die een Arbo-jaarplan moeten opstellen. Daarin moet voor een periode van tenminste één jaar vastgelegd zijn wat de leiding wil doen aan verbetering van de veiligheid, de gezond heid en het welzijn van zijn per soneel. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegen heid vindt de jaarplannen heel belangrijk bij voorkoming van ziekte en arbeidsongeschikt heid van werknemers. besprekingen over een 'resultaataf- hankelijke' uitkering worden voort gezet. De jeugdsalarissen worden extra verhoogd en ook is afgespro ken dat die gelden tot 22 jaar. In de huidige cao is dat nog 23 jaar. De nieuwe cao voorziet niet in ar beidstijdverkorting, de arbeids duur blijft 38 uur per week. De vut- leeftijd blijft 61 jaar, maar wel zijn alle PTT-ers na 40 dienstjaren vut- gerechtigd. Er zijn afspraken gemaakt om ziekteverzuim en instroom naar de wao tegen te gaan. Daarnaast wor den 200 leer-/werkervaringsplaat- sen voor etnische minderheden be schikbaar gesteld. Er komt een aparte cao voor zaterdagbestellers. De vakorganisaties AbvaKabo, CFO, CRP en CMHF hebben vier dagen onderhandeld over dit resul taat. Aanvankelijk hadden ze 5 pro cent geëist over een periode van vijftien maanden, dus een loonsver hoging van 4 procent per jaar. De FIT telt 93.000 werknemers, onder wie 8500 zaterdagbestellers. Voor de zaterdagbestellers is een aparte cao afgesloten met dezelfde loon stijgingen en looptijd. PTT-ers die op 5 mei moeten wer ken ontvangen daarvoor een extra vergoeding. De overige medewer kers worden zoveel mogelijk in staat gesteld een vrije dag te nemen. De duur van het onbetaalde zwan gerschapsverlof is verlengd van zes maanden tot een jaar. Ook wordt een partnerpensioen ingevoerd. BUSFABRIEK - Het Hongaarse bedrijf Ikarus, de grootste fabrikant van autobussen in Europa, moet van de ondergang worden gered door een consortium van transport bedrijven in de Sovjetunie, Noor- damerikaanse beleggers en zaken lieden uit Taiwan. Voorstellen van deze groep zijn gekozen uit vier sa neringsplannen die vorige maand bij inschrijving werden ingediend, zo hebben de Hongaarse autoritei ten meegedeeld. Het consortium heeft 170 miljoen dollar toegezegd. BERGUM Wie twintig jaar gele den zijn spaarcentjes op de Amster damse effectenbeurs belegde en niet al te rare bokkesprongen heeft gemaakt, kan terugzien op een ge slaagd avontuur. Juist in die perio de maakte het effectenwezen een gouden tijd door. Rendementen van boven de 20 procent waren geen uitzondering. Maar wie anno 1990 zijn geld op een lucratieve wijze wil te maken. "Ik richtte een kwekerij ton en in 2010 vindt de grote k(l)ap plaats: het miljoen. In twintig jaar heeft men met z'n 25.000 gulden bij na anderhalf miljoen verdiend. Als alles meezit een rendement van 25 procent per jaar. Mooi hè. Vol enthousiasme doet de onder nemer uit het Friese Bergum zijn verhaal. Na een loopbaan van ruim dertien jaar bij Philips Gloeilam penfabrieken in Drachten besloot Huizinga om van zijn hobby z'n vak Minister Maij-Weggen (verkeer) wegzetten, zal zich danig achter de heeft besloten de steun aan de 2 oren krabben voordat hij de weg scheepvaart te verminderen. Een naar Beursplein 5 inslaat. investeringspremieregeling De beurskrach in september 1988 scheepvaart (IPZ), waardoor reders en de daarop volgende inzinkingen een Financiële bijdrage kunnen krij- op de kapitaalmarkt, hebben veel gen voor investeringen, is daartoe particulieren onzeker gemaakt. De aangepast. De investeringssteun economie, met name in West-Euro- aan de reders is teruggebracht tot 10 pa, mag dan nog steeds groeien, de gouden glans is er echter vanaf. Wie zijn geld heeft gestoken in één van procent van de investering. Pan Am opent deur De noodlijdende luchtvaartmaatschappijen Pan Bijvoorbeeld omdat de Amrobank American World Airways (Pan Am) de resultaten over de eerste negen en Trans World Airlines (TWA) stu- maanden in een lijvig rapport we ren aan op een fusie om het hoofd reldkundig maakte. Haar fondsen boven water te kunnen houden. De noteerden een negatief rendement topman van Pan Am, Thomas Plas- van rond de dertig procent... kett, toonde zich gisteren onver- Veel mensen zoeken hun heil dan wacht bereid te praten over het ook in hoog renderende spaarreke- overnemingsbod dat TWA afgelo pen zondag uitbracht. ADVERTENTIE LEASING DE COMFORTABELE WEG ISs VAN KALMTHOUT LEASING 02503 -12585 ningen of speuren naarstig naar al ternatieve beleggingsvormen. De Friese ondernemer Ebe Huizinga zegt zo'n project te hebben gevom den. Hij zoekt beleggers voor een teakhoutplantage in Costa Rica. Wie er 25.000 gulden in waagt te ste ken, is over twintig jaar 'gegaran deerd' miljonair. Zijn bomen groei en letterlijk tot in de hemel. 25 procent In het noordwesten van Costa Rica heeft Ebe Huizinga zijn project. Hij vist uit zijn koffer een dikke stapel foto's. "Dit zijn de plantjes van Teakwood 1. Over zeven jaar zijn dat forse bomen". Dan vindt de eer ste kap plaats en krijgt belegger geld terug. Vier jaar later, bij de tweede kap, ontvangt hij bijna een ton. Na, zestien jaar krijgt hij drie op in Sri Lanka, maar door de poli tieke onrust daar werd ik genood zaakt die zaak op te doeken en een tropisch land te zoeken met een po litiek stabiel klimaat. Vier jaar gele den kocht ik in Costa Rica een ter rein van dertien hectare en startte met de teelt van kokospalmen. Te vens begon ik met de export van ne- rines, oranje-kleurige snijbloemen, naar de Verenigde Staten". "Het land bleek uitermate ge schikt te zijn voor de teelt van het zeer gevraagde teakhout. Teak is een gewild produkt omdat het zeer duurzaam is en omdat het hout nau welijks werkt. Het is echter slechts in beperkte mate leverbaar. Vroe ger kwam het alleen uit het oer woud, maar nu men het belang is gaan inzien van het behoud van de tropische regenwouden, zijn op di verse plaatsen in de tropen teak- plantages opgericht". Het klimaat en de grond in delen van Costa Rica blijken zeer goed te zijn voor het kweken van teak, zo zegt Huizinga. "Deze bomen groei en daar harder dan gemiddeld. Door voor vier kapperioden te kie zen, leveren deze bomen bij een dol larkoers van 2 gulden, in totaal 1,7 miljoen gulden op. Bij een dollar- Het goud ligt voor het opscheppen, koers van 1,70 gulden kom ik uit op Althans zo lijkt het. Maar zijn de cij- een opbrengst van 1,3 miljoen. Een fers van Huizinga wel zo hard als hij zeer lucratieve zaak". beweert en wie garandeert dat de Huizinga besloot om in het noord- Fries er straks niet met de poet van westen van het land een teakproject door gaat? Het zou niet de eerste van in totaal 300 hectare op te zet- keer zijn dat een handige zakenman Teak is een ge wild produkt, maar is in tro pisch regen woud slechts in beperkte mate leverbaar. Mede met het oog op behoud van de regenwouden zijn er in de tro pen teakplanta- ges opgericht en lijkt het produkt beter leverbaar te worden. (archieffoto) taricaanse regering en het feit dat mijn bedrijf (Natura bv in Bergum) onder het Nederlandse recht valt, lukt, heeft de belegger in ieder geval zijn geld terug". Dat is overigens betrekkelijk. De feit moet het niet doen". heb ik niets te bieden. Wel kan een belegger derft immers rente-inkom- zinga zelf. Wie van een gc.^ belegger zich bij ons verzekeren sten over 25.000 gulden gedurende kan het proberen. Maar blindvaren voor zijn inleg. Dat kost 2420 gul- acht jaar. Voorts is hij de verzeke- op een rendement van meer dan 25 t ..j u - u den- spaarbrieven, waarover nngspremie kwqt. Als het echt mis procent is onverstandig. Voor de ten. Inmiddels hebben zich 140 goedgelovige beleggers bij de neus mijn bedrijf de belasting betaalt, ga- gaat, kost het teakproject de beleg- natuur is het volgens De Graaf een De Blaricumse teak-specialist J.C.M. van Haastrecht, adviseur van importeur Tropisch Hout Neder land in Bussum, heeft geen enkel vertrouwen in het project. "De bere keningen van Huizinga zijn veel te optimistisch. Trouwens, het teak uit Costa Rica is veel te jong. Geef mij maar een 80-jarige boom uit de oerwouden van Burma. Dat is pas teak". Zeker kansen Zijn collega-teakexpert H. Manger van houtimportbedrijf Altius uit Blaricum is een andere mening toe gedaan. "Van Haastrecht kijkt te veel naar de Nederlandse markt. Wij willen voor onze botenbouw het beste teak dat er is. En dat komt in derdaad niet uit Costa Rica. Maar voor de meubelindustrie en de loka le markt zie ik zeker kansen. Ik heb twee weken geleden met twee bos- bouwexperts en Huizinga om de ta fel gezeten. Het hout wat hij uit Cos ta Rica liet zien, is teak. Het voelt naar teak, ruikt naar teak en smaakt naar teak. De berekeningen over de eerste tien jaar kloppen. Daar ben ik niet bang voor". Maar over de cijfers na het jaar 2000 (wanneer de klap moet plaats vinden) heeft hij twijfels. "Ik vind de geschatte opbrengst wel erg hoog. Daarnaast kan er ook zoveel mis gaan: een insektenplaag, een natuurramp, een lage dollar, een an der politiek klimaat. Het is voor de wat langere termijn erg moeilijk te plannen. Toch ben ik blij met het project. Gewoon vanuit milieu-oog- punt. In de houtwereld wordt niet alleen gekapt, er wordt ook herbe- bost. Dat mag best eens gezegd wor den". Hoe het ook zij, de belegger staat een moeilijke keus. "Wie twij- zegt Hui zinga zelf. Wie van een gokje houdt, deelnemers gemeld en is Huizinga neemt. En 25.000 gulden is niet bezig met het beplanten van 100 niets. hectare. "Buiten het toezicht van de Cos- randeert de Friese Bank na acht jaar ger 12.500 gulden. Het is een gok die goede zaak, maar daar hangt in het (wanneer de eerste kap plaatsvindt) echter ook anderhalf miljoen kan ongunstigste geval wel een prijs- 25.000 gulden. Als het project mis- opleveren. kaartje van 12.500 gulden aan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5