Contact met Zi rid-Afrika verstevigen' De proefballon als beleidsinstrument Oosterschelde beschermd natuurgebied ?treep onder culturele boycot 5Overslag van boomstammen veel riskanter dan munitie-transport9 Financiering woningisolatie bij Schiphol problematisch 1 ls ATERDAG 22 DECEMBER 1990 PAGINA 3 )EN HAAG (GPD) Het kabinet wil een streep zetten on- ier de huidige culturele boycot van Zuid-Afrika. Ook acht le ministerraad de tijd rijp voor een versoepeling van het •isumbeleid. Tot slot moeten nieuwe handelscontacten tus- (en Nederland en Zuid-Afrika worden gestimuleerd. Dat dijkt uit de 'Evaluatienotitie Zuid-Afrika' waarover het ka- linet het gisteren eens werd. tot geleidelijke opheffing van de ringen in Zuid-Afrika vormt de eer- conomische sancties tegen Zuid- ste stap in dat geleidelijke proces, (frika werd eerder deze maand be- Met algehele normalisatie van de loten in EG-verband. Opheffing betrekkingen wil het kabinet uit- :an het verbod op 5vdA kraakt idee ic-C DA over stelsel le i i gezondheidszorg )EN HAAG (GPD) - De PvdA oelt niets voor plannen van coali- oi iegenoot CDA om de stelselherzie ning ziektekostenverzekering in te rt( uilen. De PvdA is tegen een aan- ■ullende verzekering die meer dan tot 4 procent van de zorg omvat, •e sociaal-democraten zijn er ook egen dat mensen een groter deel an de premie moeten betalen via en vast jaarbedrag (nominale p re ünie) dan de voorgestelde 15 pro- :ent. Het PvdA-kamerlid Van Otterloo ïeeft dit te kennen gegeven in de d,aatste schriftelijke commentaren ?nip het Wetsvoorstel Stelselwijzi ging Ziektekostenverzekering, ;j. oals staatssecretaris Simons zjWVC) die voorstaat. Deze week ej'erklaarde het CDA-kamerlid Lan- ink dat de aanvullende verzeke- ing minstens 10 procent van de org zou moeten omvatten. Alleen fg o zou de nodige concurrentie en kostenbeheersing in de gezond- [r leidszorg tot stand gebracht kun- pen worden. Lansink gaf te kennen dat indien le staatssecretaris niet op zijn idee- in zou willen ingaan, het hele plan an een basisverzekering voor de ;ezondheidszorg, met daarnaast :en aanvullende verzekering, maar erlaten moest worden. In dat geval iende gekozen te worden voor een aur financieel model met eigen ri- co's, eigen bijdragen en hoge no- inale premies (zeker 20 procent). Van Otterloo keert zich nu tegen :en uitbreiding van de aanvullende 'erzekering boven de 3 tot 4 procent :org die Simons eronder wil laten allen. De PvdA'er is ook tegen een ogere nominale premie. Wel wil de 'vdA een eigen risico toestaan om aarmee de nominale premie als het /are af te kopen. Dat eigen risico |moet echter voor alle voorzieningen ;elden, mag niet verplicht worden moet aan een maximum worden jebonden. Dat maximum moet de loverheid vaststellen. drukkelijk wachten tot het apart heidssysteem is afgeschaft. Op grond van wat er nu in Zuid-Afrika aan verandering zichtbaar is gewor den, pleit het kabinet ervoor het be leid van "kritische afstandelijk heid" om te zetten in "kritische be trokkenheid". Dat houdt in dat "een verruiming van de culturele contacten in brede zin" wordt nagestreefd, aldus de no titie. De regering hoopt dat particu liere instellingen hiertoe het voor touw zullen nemen. Ook is het no dig dat nieuwe contacten worden gelegd op het terrein van de econo mie. De regering denkt daarbij aan handelscontacten, maar ook aan de mogelijkheid van beinvloeding van de sociaal-economische ontwikke ling van het nieuwe Zuid-Afrika. Op sportief terrein blijft het zeer terug houdende visumbeleid van kracht. De regering werkt aan intrekking van het Nederlandse wetsontwerp waarin het verbod op nieuwe inves teringen in Zuid-Afrika wordt gere geld. Wel wil het kabinet vasthou den aan de vrijwillige rapportage van het Nederlandse bedrijfsleven in Zuid-Afrika over naleving van de EG-gedragscode. Daarin worden bedrijven onder andere opgeroepen om zwarte vakbonden te erkennen, minimumlonen uit te betalen en rassenscheiding op de werkplek te gen te gaan. AMSTERDAM (GPD) - "Jehova's hoeven niet te helpen bij de over slag van munitie. Als mensen gewe tensbezwaren hebben of het ge woon te gevaarlijk vinden, maakt niemand daar een probleem van". Projectleider W. Mourik van Con tainer Terminal Amsterdam (CTA), de verantwoordelijke man voor het laden van enkele tonnen munitie bestemd voor de Golf, wordt zelf niet warm of koud van het explosie gevaar. "De overslag van boom stammen is riskanter". Maar of de fotograaf bij de prikkeldraad versperring wel even z'n sigaretten aansteker wil inleveren. De kade van CTA en het daaraan afgemeerde vrachtschip Beeco America worden bewaakt als een militaire basis. Huizenhoge contai nerstapels, smalle doorgangen met prikkeldraadversperring, militai ren van het bewakingspeloton Van Heutz, automatische geweren over schouders, rijkspolitieboten, mari nevaartuigen en auto's met zwaai licht maken dat geen sterveling on gewenst het terrein opkomt. Reden van al die oplettendheid: operatie 'Granby'. Oftewel transport en overslag van munitie ter waarde van 24 miljoen gulden, geschonken door de Nederlandse regering aan Amerikaanse en Engelse Golftroe- pen. Eerste luitenant B. Smit uit Apel doorn deelt niet mee hoeveel ton 8- inch granaten er in 24 miljoen gul den gaan. "Dat zouden de Engelsen en Amerikanen niet leuk vinden. Houd het maar op enkele duizen den tonnen". Hoe dan ook een in drukwekkende hoeveelheid, want de 20-tons vrachtwagens van de Een vrachtwagen met granaathulzen wordt gelost. (foto gpd) transportgroep Nunspeet rijden af nacht van zaterdag op zondag, landmacht, luchtmacht en marine en aan, 24 uur per etmaal, met uit- "Maandag moet de zaak buiten- hier willen met de kerst ook graag zondering van negen uurtjes in gaats zijn. Die 300 militairen van thuis zijn", aldus Smit. De havenwerkers van CTA lossen intussen een vrachtwagen met gra naathulzen, terwijl gigantische kra nen de houten kisten met granaat- koppen geruisloos het ruim in laten glijden. Adjudant J. Maerssen uit Roosendaal, controleur vervoer ge vaarlijke stoffen: "Uit veiligheids overwegingen worden de granaten niet als geheel vervoerd". En als de zaak toch ploft, wat staat dan hier nog overeind? Maerssen: "Dat is een hele stomme vraag. Er ploft he lemaal niets. Zelfs als die kisten daar uit de kraan donderen, gebeurt er niets..." De Amsterdamse projectleider w. Mourik van CTA noemt niettemin een serie veiligheidsmaatregelen. Zoals de brandblussers en vonken- vangers waarmee alle vorkhef trucks zijn uitgerust, de netten die langs de romp van het schop zijn ge spannen om vallende lading op te vangen, het feit dat alleen diesel- voertuigen het terrein op mogen, de betimmering van de scheepsrui men met houten schotten, de kope ren hamers die daarvoor gebruikt zijn en de gegalvaniseerde en kope ren spijkers. "Het loopt gesmeerd, we redden het makkelijk voor de kerst". Sergeant J. Selemeijer uit Scha- gen, gezagvoerder van het marine- duikwerkschip Hydra, wil niet zeg gen of zijn duikers vóór maandag nogmaals te water gaan om de romp van de Beeco America te inspecte ren. "We hebben al een keer gedo ken om het onderwaterschip te on derzoeken op eventuele onvoorzie nigheden (explosieven, red.), maar ik mag niet kwijt of we dat nog een keer doen. Hoelang we hier blijven liggen met de Hydra? Ik heb geen idee". Meer steun politie op treinen met voetbalsupporters UTRECHT (ANP) - De Neder- landse Spoorwegen kunnen bij het vervoer van voetbalsuppor ters rekenen op meer steun van politiekorpsen. De politiekorp sen zullen ook op de heenreis naar een voetbalwedstrijd assis tentie verlenen aan de Spoor wegpolitie. Dit heeft minister Dales van binnenlandse zaken gisteren aan NS meegedeeld. De politie zal zonodig ook in treinen assisteren bij het voor komen van strafbare feiten en bij de aanhouding van voetbal vandalen. De NS zijn tevreden over het uitbreiden van de assis tentie bij voetbalvandalisme. Begin deze maand deden de NS een beroep op de overheid om meer assistentie omdat de Spoorwegpolitie het werk niet meer aan kan. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Gabor (natuurbeheer) heeft 23.000 van de 38.000 hectaren grote Oosterschelde aangewezen als be schermd natuurgebied. Dat heeft zijn ministerie gisteren bekendge maakt. De delen van de Ooster schelde die belangrijk zijn voor scheepvaart of waterkering, zoals hoofdvaargeulen, dijken en dam men, zijn van de aanwijzing uitge zonderd. Niet alle gebieden die Gabor be schermd heeft verklaard, zullen vol ledig worden afgesloten. In en bij de Oosterschelde zal sprake zijn van zogeheten recreatieve zonering. Be paalde gebieden zijn vrij toeganke lijk, andere beperkt en sommige ge sloten. Al naar gelang van de ont wikkeling van de natuurgebieden wordt bezien of de zonering aanpas sing behoeft. De bewindsman is tot zijn besluit gekomen gezien de grote natuurwe- terschelde. Gabor wil de mogelijk- tenschappelijke waarde van de Oos terschelde in internationaal op zicht. Zo vormt het gebied voor trekvogels een belangrijke schakel in een samenhangend geheel van waterrijke gebieden in Europa, West-Afrika, arctisch Noord-Azië en Noord-Oost Canada. heden van de visserij in het gebied ciale overheid in Zeeland hebben verheugd gereageerd op de aanwij- "binnen de mogelijkheden van het zing van een groot deel van de Oos- ecosysteem" handhaven. De huidi- terschelde tot natuurgebied. M. ge omvang van de visserij geldt als Wiersma, provinciaal consulent niet-schadelijk voor de natuur. De recreatie in het gebied dient aan te sluiten bij de kenmerken van een grootschalig natuurgebied. In- De visserij op schelpdieren en tensieve vormen van recreatie wor- vooral de teelt van mosselen vormt in commercieel opzicht de belang rijkste visserij-activiteit in de Oos- Poot in beroep tegen afwijzing schadevergoeding den dan ook verboden. Watersport blijft mogelijk, met uitzondering van snelle motorboten. Ook sport- visserij, sportduiken, strand- en oe- verrecreatie blijven toegestaan. De Oosterschelde, stelt Gabor, vormt ook een belangrijk getijden- gebied met een goede waterkwali teit gevormd door geulen, ondiep ten, platen, slikken en schorren. Voor een aantal vissoorten als schol, schar, bot en tong is het ge bied de "kinderkamer". In totaal natuur- en milieu-educatie, heeft echter ook bedenkingen over de mogelijkheid tot handhaving van de regels die de aanwijzing met zich meebrengt. Hij wijst hierbij op de zogeheten betredingsregeling in het algemeen en de oesterdam-problematiek in het bijzonder. Aan de zoute kant van deze dam wordt op grote schaal gesurft; op de platen worden pieren gestoken. Volgens Wiersma is con trole in het grote gebied moeilijk uitvoerbaar. Misdrijf Een voorbijganger heeft gistermor gen even buiten Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen het stoffelijk overschot aangetroffen van een jon ge vrouw. De rijkspolitie gaat vol gens een woordvoerder voorlopig uit van een misdrijf. Het lijk lag langs een polderweg. De identiteit van de vrouw is nog niet bekend. Minderheden Eind 1995 moet 5 procent van het rijksoverheidspersoneel uit etni sche minderheden bestaan. Dat be tekent een toename met bijna 3.000 mensen. De ministerraad heeft dit gisteren besloten. Momenteel is het percentage minderheden die bij de rijksoverheid werken 3 procent. Voor de verschillende ministeries is, naast hun eigen middelen, per jaar ruim 1 miljoen gulden uitge trokken. Informatica Er werkt in Nederland slechts zes tot negen procent vrouwen in de in formatica. Dat is opmerkelijk, aan gezien hier geen sprake is van een (historisch verklaarbaar) typisch mannenberoep. Dat is de hoofdcon clusie uit een onderzoek dat is uit gevoerd in opdracht van het minis terie van sociale zaken en dat giste ren door minister De Vries naar de Kamer is gezonden. Draagmoeder Commercieel draagmoederschap is een ongewenst verschijnsel, dat moet worden tegengegaan met wet telijke strafbepalingen tegen be roepsmatige bemiddeling en het ad verteren met beschikbaarheid van of verzoeken om een draagmoeder. Commercieel draagmoederschap rechtstreeks strafbaar stellen is niet mogelijk in verband met de proble men een dergelijke strafbepaling te handhaven. Dit blijkt uit een wets voorstel dat minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justi tie gisteren aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Plannen van gemeenten rond de Oosterschelde voor jachthavens of uitbreiding hiervan zijn volgens de provinciaal consulent ook strijdig ZWOLLE (ANP) - De voormalige te- kent de Oosterschelde meer dan met de aanwijzing tot natuurge- nisshallenfabrikant A.F. Poot gaat zestig soorten vis. in beroep tegen het vonnis van de Natuurbeschermers provin- rechtbank in Zwolle waarbij een vordering van hem ter grootte van 24 miljoen gulden op het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ABP werd afgewezen. Zijn advocaat, mr. G. J. Dommerholt, heeft dit gisteren meegedeeld. Poot wil van het ABP geld zien omdat hij vindt dat het de schuld van het pensioenfonds is dat hij in 1980 failliet ging. Het ABP wilde volgens hem zijn tennishallen niet DEN HAAG (GPD) Het ministe- meer afnemen toen hij weigerde ne van verkeer en waterstaat gaat steekpenningen te geven aan Van een onderzoek instellen naar de Zon, de zakenvriend van de toen- enorme kostenstijging van de ïsola- malige directeur beleggingen bij tie van woningen rond Schiphol, het ABP, Masson. Gekeken zal worden of en hoe het i Raadsman Dommerholt zegt dat toekomst goedkoper kan. De zijn cliënt blijkens het vonnis van luchtvaartmaatschappijen voelen donderdag op vele punten in het lijk is gesteld. De rechtbank zone mogelijk verder wordt ver groot en er een geluidsnorm voor het nachtelijk luchtverkeer komt. Wanneer er in de toekomst niet effi ciënter wordt geisoleerd, dreigt de uitbreiding van Schiphol onbetaal baar te worden, zo vrezen de lucht vaartmaatschappijen, die de kosten er in ieder geval niets voor de extra van de geluidsisolatie tot nu toe kosten van 377 miljoen gulden voor hebben opgebracht. Zij hebben de echter dat'het faillissement van hun rekening te nemen. Minister echter laten doorschemeren niet Poot niet aan het ABP te wijten is omdat hij al in een financieel kwets- bare positie verkeerde. Poot zal zich Maij-Weggen dreigt in dat geval op gescheept te worden met het tekort. Het overleg tussen de luchtvaart in de beroepsprocedure volledig op maatschappijen verenigd dit punt concentreren, aldus de ad- Stichting Geluidisolatie Schipnui vocaat. en bet ministerie is deze week Dommerholt zegt dat het ABP nu voor onbepaalde tijd opgeschort, ook een miljoenenprocedure kan Verwacht wordt dat het ministerie verwachten van de curator van de enige tijd nodig zal hebben om aan failliete boedel. Dit gezien de uit- te kunnen geven hoe er in de toe spraak van de rechtbank dat het komst goedkoper geisoleerd kan ABP onrechtmatig heeft gehandeld worden. Pas als het ministerie zijn jegens het Poot-concern door Poot huiswerk heeft gedaan, kornen de in de waan te laten dat men projec- partijen opnieuw bij elkaar. De iso- Vrijspraak in carnavalsmoord ARNHEM (ANP) - Een 37-jarige man uit Vlaardingen is gisteren door het Arnhemse gerechtshof ten zou afnemen terwijl intern bij UTRECHT-Dit kleine meisje, dat gisteren samen met haar broertje met de trein aankwam op het Utrechtse Cen traal Station, wordt getroost door haar gastmoeder. De Franse kinderen, afkomstig uit Rouen, zullen de Kerst in Nederland doorbrengen. Zij behoren tot een groep van ongeveer 3500 kansarme kinderen die elk jaar met hulp van de st ichting Europa Kinderhulp tijdens de zomer of kerstdagen een vakantie bij gastgezinnen in Nederland kunnen doorbrengen. (foto anp> meer dan tien miljoen gulden. het ABP al was beslist dat men niet wel gewoon door. met hem door zou gaan. Eind juli werd bekend dat de kos- Behalve deze zaken loopt er ook ten van het isoleren van huizen te- nog bij de rechtbank in Amsterdam ëen vliegtuiglawaai fors uit de hand een procedure waarbij de curator hepen. Aanvankelijk waren de kos- een schadevergoeding eist van de ten geraamd op zo n 150 miljoen NMB, de voormalige bankier van gulden. Daarmee zouden ruim 4000 het Poot-concern. Deze schadevor- woningen geïsoleerd kunnen wor- dering is inmiddels opgelopen tot den. Maar door de hogere kosten van uitvoering, het gestegen latie van woningen gaat voorlopig vrijgesproken van-de Antilliaanse carnavalsmoord op drugskoning I.B. Mambre in 1984, waarvoor hij al ongeveer vijf en een half jaar gevan gen heeft gezeten. Het Arnhemse hof heeft het arrest van het hof in Amsterdam vernie tigd voor zover het gaat om de car navalsmoord. Voor een diefstal met geweld en bedreiging kreeg de man van het Arnhemse hof twee jaar ge- prijspeil en de tegenvallende staat vangenisstraf met aftrek, die hij dus van de woningen bleek dat de uit eindelijke kosten op 347 miljoen gulden uitkomen. En omdat het sa- neringsgebied groter is dan ver wacht, moeten 4000 woningen extra geïsoleerd worden. Kosten: 180 mil- al ruimschoots uitgezeten heeft. De Vlaardinger, die altijd ont kend heeft Mambre doodgeschoten te hebben, kreeg van de Rotterdam se rechtbank en de gerechtshoven in Den Haag en Amsterdam twaalf Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG Het belangrijkste kenmerk van een proefballon in de politiek, is dat hij wordt lekgeprikt. Negentig procent van al deze met lucht gevulde voorwerpen voldoet aan dit criterium. Maar dat gecon stateerd hebbend is de vraag, waar om er dan toch zoveel van dit be- Wonen leidsinstrument gebruik gemaakt wordt. zuiniging op hun beleidsterrein door te voeren, laten dat uitlekken. Ze hopen dan dat er zo'n protest te gen de voorgenomen bezuiniging ontstaat, zowel bij de maatschappe- Vooral het niet officieel, maar wel zeer hecht georganiseerde verzet van de ambtenaren zelf, heeft de af slanking tegen gehouden. Ambtenaren zijn creatief in het Ministers hebben in de afgelopen tien tot vijftien jaar veelvuldig plan netjes gelanceerd in spreekbeurten, of bewust via het laten uitlekken van concept-nota's en dergelijke. Hun voornaamste doel was daarbij steeds te bekijken hoe een bepaald idee, dat vaak nog onvoldragen was, zou vallen in de maatschappij. Or ganisaties konden naar hartelust re ageren en de bewindsman (m/v) kon naar aanleiding van die reacties be sluiten of het plan zou worden door gezet of niet. Maar dat is niet het enige doel van de proefballon. Vaak worden idee ën ook gelanceerd met het voorop gezette doel dat ze worden afge schoten. Vooral in tijden van ko mende bezuinigingen, is dit een ge liefd gezelschapsspel. Ministers die lijke organisaties als in de politiek, vinden van oplossingen voor welk probleem dan ook. Dat moet Wölt- gens ook gedacht hebben toen hij met zijn proefballonnetje kwam. Als geen enkele vacature meer ver- Proefballonnen van een sterker vuld mag worden, ontstaan er gaten soort zijn die, welke tot doel hebben op plaatsen in de overheidsorgani- de geesten rijp te maken voor een satie, die absoluut onverantwoord ingrijpende beleidswijziging. Een zijn. goed voorbeeld daarvan is het idee De ambtelijke organisatie is dan van premier Lubbers om het wonen waarschijnlijk creatief genoeg, om drastisch duurder te maken. Hij door interne verschuivingen die ga- wist zelf natuurlijk ook wel dat be- ten te vullen met mensen, die op an- perking van de aftrekbaarheid van dere plaatsen iets minder noodza- hypotheekrente voorlopig op te kelijk zijn. Op die manier kom je, veel verzet stuit. Maar intussen onder dwang, wel tot de gewenste wennen de mensen wel vast aan het afslanking, idee dat huurverhoging en lasten verzwaring voor huiseigenaren vrij wel niet meer te vermijden zijn. Het proefballonnetje van PvdA- fractievoorzitter Thijs Wöltgens af gelopen weekeinde, om een vacatu restop bij de overheid in te stellen, joen gulden. Alles bij elkaar kost jaar gevangenisstraf opgelegd. Ook het project nu 527 miljoen. procureur-generaal mr. P. Cremers De kosten kunnen in de toekomst eiste in Arnhem twaalf jaar. Het hof nog aanmerkelijk hoger uitvallen is echter van oordeel dat het wettig wanneer in het kader van het Plan en overtuigend bewijs in de carna- van Aanpak Schiphol de sanerings- valsmoord niet geleverd is. Een groot nadeel van het instru ment proefballon op dit moment, is echter dat het veel te vaak wordt ge bruikt. Misbruikt eigenlijk. Mensen worden murw en lacherig van al weer een nieuw plannetje. Al die moet ook in deze categorie worden Plm"etjf„s .d'e gezien. Al vele jaren wordt in de po- hoofd worden uitgestrooid, litiek met de mond beleden dat het «lfstd bijna met meer tot protesten overheidsapparaat kleiner en effi- gint te worden, is het nut van de proefballon verdwenen. Dan moe ten politici weer andere manieren gaan bedenken, om plannetjes in de week te leggen. Vermoedelijk zal het na januari wel wat rustiger worden voor de ballonfabrieken. Het kabinet ge bruikt het grootste deel van de eer ste maand van volgend jaar voor het opstellen van de zogeheten tussen balans. Dan moet voor vele miljar den aan bezuinigingen worden ge vonden. Het is nu dus typisch de tijd om allerlei plannetjes te beden ken, om die miljardenoperatie zon der al te veel kleerscheuren door te komen. Maar als de beslissingen eenmaal zijn genomen, is de noodzaak van het oplaten van alweer een nieuwe luchtballon overbodig geworden. De ballonnenprikkers kunnen dan ook even met vakantie. Totdat er ADVERTENTIE ciënter moet. En even zovele jaren 8ed^hh "Eerst zien en dan gelo- is daar niets van terechtgekomen, ven En als dat echt gewoonte be- van belanghebbenden. Va^k wordt weer een nieuw probleem opdoemt, ingrijpende beslissingen BEGIN 1991 GOED IN DE ENGELBERTHA HOEVE. RESERVEER NU UW NIEUWJAARSRECEPTIE, LUNCHES OF DINERS. Een zakelijk goed begin vraagt om een optimaal relatie- onderhoud. Ontvang uw klanten en prospects in de sfeervolle ambiance van de Engelbertha Hoeve. Top-chefkok Jaap Maijenburg stelt speciaal voor uw nieuwjaars bijeenkomst een "custom made" arrangement samen Voor inlichtingen en reserveringen Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3