Geflopte oom Dagobert Eens een held, altijd een held Amerika laat idolen niet snel zakken .ECerstbijlage 199(ferfié!l Donald Trump: van groot geldverdiener tot financiële riseej ZATERDAG 22 DECEMBER 19) Er is waarschijnlijk geen land ter wereld dat zijn idolen zo koestert als Amerika. Niet gehinderd door een verleden dat is bepaald door stromingen van religieuze, politieke en cul turele aard, wordt het in het nog relatief jonge land beslist niet 'als een zonde' ervaren om als individu de kop boven het maaiveld uit te steken. Integendeel zelfs: wie het in de VS heeft gemaakt, kan ongeacht de manier waarop dat tot stand is gekomen, rekenen op algemene bijval en waarde ring. Dat geldt voor zakenlui (Trump), maar nog meer voor popmuzikanten (Michael Jackson) en bovenal voor spor ters. door Ad van Kaam Vooral die laatste categorie spreekt aan de overkant tot de verbeelding als het - Pete Rose: op het verkeerde paard gewed. gaat om het creëren van idolen. Veel meer dan in Europa is sport in Amerika volledig verweven met de samenleving. Hetgeen onder meer tot uiting komt in de dagelijkse spreektaal. Die is door spekt met termen, ontleend aan de sport. Vrijwel iedereen doet ook van jongs af aan aan sport, actief of passief. En dege ne in wiens vermogen het ligt om de top te halen, wordt vervolgens prompt be schouwd als een voorbeeld voor de jeugd. Of-ie dat nu leuk vindt of niet. Dat halen van de top. dat uitgroeien tot een zogenaamde mega-ster heeft natuur lijk zo zijn vooordelen. Status wordt daaraan ontleend, al spreken vooral de big bucks, de miljoenen dollars, het meest tot de verbeelding in een maat schappij die, zeker aan de buitenkant, volledig in het teken staat van het geld. Maar het kan ook nadelen met zich mee brengen. Als het voorbeeld uit zijn rol valt. Als zijn, vaak nog jonge, benen niet sterk genoeg zijn om de weelde te dra gen. Wee het idool dat zoiets overkomt. Vraag het Pete Rose, de tophonkballer die bij leven een legende werd door de recordboeken te herschrijven. Nog voor zijn vijftigste waande hij zich al in de Hall of Fame, het museum waaralleen de allergrootsten uit die tax van sport (ook dat zegi iets over de waarde die men in de VS aan sport toedient) worden uit- en af gebeeld. Dat kan hij dus voorlopig verge ten. Inplaats daarvan mag hij momenteel in een penitentiaire inrichting zijn zon den overdenken. Wat deed Rose verkeerd? Hij wedde op nonKoaxwedstrijden. Nu doet ieder een dat in Amerika, hetgeen daar ook volstrekt legaal is. Alleen was Rose zo stom om te wedden op zijn eigen team, de Cincinnati Reds,<de club waarvan hij manager was. Dat is, in zijn functie, ver boden, want dat riekt naar fraude. Dat wist hij uiteraard. Toen hij werd betrapt, kende hij de consequenties. Hoewel... Dagen, weken, ja zelfs maanden, hield de 'zaak Rose' via de media de gemoede ren in Amerika bezig. Toen de Golf-crisis uitbrak, openden de kranten en de jour naals niet daarmee, maar met Rose die net zijn straf (negen maanden) over zich had horen uitspreken. Een hele natie be moeide zich met de man, zijn vrouw, zijn kinderen, zijn belastingproblemen, de hond, de kat, zijn vroegere vriendin en ga zo maar door. Alles, tot de onderste steen, moest boven komen. Een idool want Rose was dé personificatie van de gewone Amerikaanse jongen die het van krantejongen tot multi-miljonair had ge schopt was van zijn voetstuk gevallen. De rest van zijn leven zal hij dat weten ook. Analfabeet Een ander typerend vqorbeeld is dat van Shoeless Joe Jackson. Het verhaal van een analfabeet van de kantoenplantage's in South Carolina die het rond de eeuw wisseling schopte tot één van de beste spelers in het toen net professioneel ge worden honkbal. De tijden waren an ders, maar het imago van het het idool, stond ook toen al vast. Wie destijds (rijk) kon leven van wat toen nog als een hob by werd beschouwd, was een bevoor recht mens. Dat wilde iedere jongen wel, zeker als hij uit het arme zuiden kwam en helemaal als hij ook nog eens zwart was en dus kansarm. Hoe dan ook, Joe Jackson zou samen met nog zeven teamgenoten van de Chi cago White Socks in 1919 de World Series (de strijd om de professionele wereldtitel honkbal) hebben verkocht aan de tegen stander. Opzettelijk verliezen omwille van geld. 'De domme boerekinkel was be zweken voor een paar duizend dollar', schreven de kranten destijds schande over de bezoedeling van het nationale tijdverdrijf. Jackson, de vedette, moest hangen. De tiiacK öocks, zoals ze vanat aai mo ment de geschiedenis ingingen, beken den. Zo ook Joe Jackson. Bij het verlaten van de rechtszaal schreeuwde een jeug dige fan zijn idool de legendarische woorden toe: 'Say it ain't so, Joe', zeg dat het niet waar is. Ook al weer een uitdruk king die op straat nog altijd wordt ge bruikt om uiting te geven aan iemands ongeloof. Hoe dan ook: van Jackson werd sindsdien weinig meer vernomen. Hij trok zich terug in Georgia en stierf zoals het in deze dramatische toonzet ting behoort, in eenzaamheid. Maar zie, bijna 80 jaar later heeft een Amerikaanse journalist de zaak, waar over uiteraard nog jaren is gepraat, nog eens tegen het licht gehouden. Een idool, maar toch geen happy end, dat kon toch eigenlijk niet, dat is on-Amerikaans. Na veel naspeuringen en grondig onderzoek in wat was overgebleven van de dossiers kwam hij tot de conclusie dat Jackson in feite onschuldig was veroordeeld. Hij zou het slachtoffer zijn geworden van zijn onwetendheid en eenvoudige af komst, gemanipuleerd zijn door derden, misbruikt voor verkeerde doeleinden etc. Een mooi verhaal, dat een bijzonder aardig inzicht geeft in de mythe-vorming binnen de sport in Amerika. Helemaal waterdicht is de bewijsvoering niet, maar dat doet verder niet ter zake. Waar het om gaat is dit: net als Joe Jackson toen, kan ook Pete Rose nu rekenen op enorm veel bijval. Veelal van de gewone man die doodeenvoudig weigert te gelo ven dat zijn idool tot iets in staat is dat niet deugt. Dat was 80 jaar geleden in het geval van Jackson - wiens handtekening vorige week op een beurs in New York het lieve recordsommetje van 46.000 gul den opbracht - zo, dat is anno 1990 in de zaak met Pete Rose nog zo. Uiteindelijk geldt in de VS toch het 'eens een idool, al tijd een idool'. Donald Trump, door vijanden The Mouth genoemd wegens zijn opvallende gebrek aan bescheidenheid, is in Amerikaanse ogen het typische voorbeeld van een le vende mythe. Onder meer in de twee boeken die Trump dank zij ghostwriters over zijn nog jonge leven (hij is 43) deed verschijnen, laat hij zich kennen als ie mand die krijgt wat hij hebben wil, houdt wat hij heeft en daarover graag op schept. Met zijn ex-vrouw Ivana was Trump een belangrijk paar in de jet-set van de VS. Sommige Amerikaanse kindertjes hadden, naar verluidt, als favoriete spel letje 'Donald en Ivana Trump spelen'. De manier waarop Trump zichzelf steeds in de schijnwerpers wist te zetten dringt kennelijk tot alle leeftijdsgroepen. Het is ook zijn handelsmerk: goede pu bliciteit is beter dan slechte en slechte beter dan géén publiciteit, zo zegt hij in zijn tweede boek 'Trump: surviving at the top'. De vernietigende parodie die re gisseur Joe Dante in de film Gremlins II neerzet van mensen als Trump wordt door zijn soort alleen maar op het publi citaire nut bekeken en zeker niet verket terd. Geen krantenjongen Trumps levensverhaal is niet het tradi tionele 'van krantenjongen tot miljonair'. Zijn vader Fred legde voor de Tweede Wereldoorlog het fundament voor het onroerend-goedimperium. Fred Trump was de zoon van een Zweedse immigrant die op vroege leeftijd overleed aan de ge volgen van alcoholisme en Fred moest op 11-jarige leeftijd gaan werken. Zijn eerste huis zette hij zelf neer. Via de bouw en verhuur van huizen en ap partementen in Brooklyn, Queens en State Island vergaarde hij een vermogen van 40 miljoen dollar en uiteindelijk kon Fred Trump zich eigenaar noemen van 250.000 woningen. Donald had een jeugd die niet veel af week van wat als 'normaal' wordt be schouwd: geen sjieke privéscholen voor dit overigens bijzonder lastige en brutale type. Wel moest hij om wat meer discipli ne op te doen een tijdje naar een militaire middelbare school. Op één van de beste business-schools in de VS (Wharton School) haalde hij zijn bachelor's degree. Daarna ging Trump in de zaak van zijn vader werken. De jonge Trump had toen al door dat mensen met een vlotte babbel vaak veel verder komen dan degenen met een hoge opleiding of een academische graad. Hij kletste zich binnen bij Le Club, waarvan het lidmaatschap gewoonlijk is wegge legd voor de Newyorkse zakenelite. Daarna was hij in staat om te mikken op de mensen met veel geld. Zijn werk voor de gewone man of de gemeenschap be perkte zich tot zaken die publicitair goed scoren. Hij legde parkjes aan en zorgde voor openbare voorzieningen (zoals de ijsbaan in Central Park) in ruil voor con cessies van de overheid ten aanzien van zijn bouwactitiveiten. Een voorbeeld van gewiekst zaken doen was het project rond Central Sta tion in New York. Voor een prikje kocht Trump er het Commodore Hotel en ver bouwde het tot het Grand Hyatt Hotel, met enorme gevels spiegelend glas. De gemeente New York, wanhopig op zoek naar een projectontwikkelaar voor dit verloederde stadsdeel, bood hem belas tingvrijdom aan voor veertig jaar en Trump stapte erin. De gemeente New York heeft nooit gezegd daar spijt van te hebben. Marmer en fonteinen Met Trump Tower vestigde hij zijn repu tatie als wonder boy definitief. Perzik- kleurig marmer, klaterende waterpartij en, geüniformeerde wachten bij de in gang en uiteraard Trumps eigen naam in grote goudkleurige (koperen) letters: het ademt de sfeer van fabelachtij ge luxe waarvoor grootheden als Johnnj- j Carson, Stephen Spielberg en Sophia Loren tot 10 miljoen dollar op tafel leg- J den. Trump Tower is een eersteklas toe ristische attractie geworden. Trump's Castle (met riddervlaggen en kasteeltjes) en Trump's Taj Mahal zijn casino's in Atlantic City met een vloerop- pervlak bijna even groot als het Pen- tagon. Het laatste project heeft de strop om Trumps nek gelegd. Dagelijks moet 1,3 miljoen dollar worden omgezet om de bouwkosten (675 miljoen dollar) van dit' droompaleis goed te rriaken. De handige zakenman heeft zijn spo ren achtergelaten. Figuurlijk, maar ook, letterlijk op de projecten en casino's die zijn naam dragen. Hij bezit ook het Trump Plaza, een legendarisch hotel te New York, dat voor hij het overnam ge woon Plaza Hotel heette. En in zijn huis in Palm Beach (Florida) met 118 kamers worden zeker nog meer plannen uitge broed. Vliegtuigen Trump is eveneens eigenaar van de lijn dienst tussen Boston, New York en Was hington (The Corridor of Power). Na de aankoop vorig jaar doopte hij 'm Trump Shuttle. Overigens is dit één van de bezit tingen die hij waarschijnlijk van de hand doet als de financiële adem moet worden verlengd. Bekend is ook Amerika's grootste wielerspektakel, dat hij spon sort en uiteraard naar hem is ge noemd: Trump Tour dus. Trumps escapades reikten het afgelo pen jaar tot in Nederland. Er wordt ver moedelijk niet met veel genoegen aan te ruggedacht: bij jachtwerf Amels in Mak- kum bestelde hij een nieuwe Trump Princess voor 400 miljoen gulden, nadat hij zijn huidige boot er al voor 17 miljoen had laten opknappen. Op een gegeven moment kocht Trump ook de werf, maar na zijn financiële rampspoed werd die doorverkocht aan een Amerikaanse bo tenbouwer. Amels beweert dat er andere klanten zijn voor het door Trump bestel de patserige jacht (met bioscoop, theater, zwembaden, discotheek en 138 meter lang). De laatste tijd is het stil geworden rond Trump, omdat hij de hoge rentes op zijn enorme schuldenlast niet meer kon be happen. De tegenslagen hebben tot ge volg dat Trump momenteel even kalm aan moet doen. Hij kan een verroest spoorwegemplacement op Manhattan al een tijdje niet 'ontwikkelen' wegens ver zet van de gemeente. Misschien wordt het weer tijd voor wat donaties in partij kassen en campagnefondsen. Maar nie mand gelooft dat Donald Trump City dat hier moet verrijzen uit zijn hoofd heeft gezet. In augustus maakte een rechtbank in New Jersey de werkelijke financiële toe stand van Trump bekend, nadat hijzelf er allerlei verhalen over had opgehangen en bladen als Fortune en Forbes er meer of minder accurate gissingen naar had den gedaan en hem van miljardair tot het voetvolk der miljonairs hadden gedegra deerd. Trumps schulden bedragen momen teel bijna 4 miljard dollar, waarvan het grootste deel (3,2 miljard) wordt opgeëist door banken. Zijn bezittingen zijn 4,62 miljard dollar waard. Een paar van de grote casino's dienen als onderpand voor leningen en vermoedelijk hoger gewaar deerd dan reëel zou zijn. Trump zelf zegt in 'Surviving at the top' het niet erg te vinden dat hij is afge- schminkt. "Mensen houden van een Gol den Boy, maar velen houden nog meer van een gevallen held". Voorlopig lijkt het er meer op dat de grote geldverdiener van de jaren tachtig eindigt als de finan ciële risee van de jaren negentig. Geldverdienend Amerika keek het afgelopen decennium huizen hoog naar hem op. Maar dit jaar be gon het op geleend geld gebouwde imperium van het zaken-idool Do nald Trump te wankelen. Net als de andere financiële tovenaars en junk bond-koningen Michael Milken en Robert Campeau viel hij keihard van zijn voetstuk. De superkapita list en grootmogol in onroerend- goed werd teruggebracht tot men selijke proporties: een handige jon gen die niet handig genoeg bleek en nu tot over zijn oren in de schuld (3,21 miljard dollar) als een gewone burger te biecht moet bij de banken. General Motors zal bepaald niet blij zijn dat de serie verlengde Cadil lacs de Trump Golden Series zijn genoemd. door Raymond Peil Twee idolen: Donald Trump en Michael Jackson.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 38