Troosteloos als een kerkhof Psychisch patiënt geen zombie meer na operatie REPORTAGE i POSTZEGELS In Roemenië en Timisoara is vrijwel niets veranderd ST ANDPLAATS Het Komitet Gosoedarstvennoj Bezopasnosti is uw beste vriend. De KGB dus. de meest gevreesde en beruchte geheime dienst ter wereld. Een van de drie pilaren van het marxistisch-leninistisch bestel: partijleger, KGB. De KGB werpt zich thans, naast de jacht op degenen die het vaderlandse systeem van buitenaf of van binnenuit stiekem en/of met bruut geweld omver willen werpen, op de misdaadbestrijding. En terwille van de informatie naar de bevolking is er een directoraat voorlichting opgericht. Begin september vroeg ik, zoals te doen gebruikelijk hier, schriftelijk een interview aan met de grote baas van de KGB, Vladimir Kroetsjkov. De chauffeur bezorgde de brief - want bij de KGB werkt alles, maar bij de PTT weinig- aan de Koeznetski Most, waar het publieksgerichtekantoor van ontvangst' van de geheime is gevestigd. Om even de sfeer te schetsen: deze 'brievenbus' van de KGB is 24 uur per dag open. Een buitengewone service, die garandeert dat Sovjet burgers hun voor de KGB bestemde informatie op elk gewenst moment kwijt kunnen. ZATERDAG 22 DECEMBER 1 schieten zijn ogen op vraagteker kan me vergissen, maar je ziet hi bijna denken, waar ligt dat lanc godsnaam. "Ik denk het welja", zegt hij tenslotte. Gorlenko vertelt dat generaal Karbainov "helaas op het laatst moment is verhinderd wegens spoedeisende bezigheden". Of zij rechterhand, burger Vladimir Maslennikov, ook goed is. De nieuwsgierigheid wint het vand ergernis: welja. Maslennikov praat vervolgens bijna aan een stuk. Over de 'nieti KGB. Het verleden blijft zoveel mogelijk rusten, de terreurcellen van weleer zijn reeds lang omgebouwd tot personeelskanth Aan het eind van het gesprek kai\ m'n nieuwsgierigheid niet meer bedwingen. Wat was nu die verrassing, flap ik eruit. Maslennikov pakt een enveloppe, krijg vier gloedn ieuwe postzegel gesierd met de facies van meesterspionnen van de KGB. Onder hen de Brit Kim Philby, in 1988 inde Sovjet-Unie overleden, bent een van de eersten die ze krijgt", zegt Maslennikov. Ik krijg de raad ze goed te bewart Verzamelaars zijn er gek op. Mao de KGB denkt tegenwoordig aan alles. "Op de zwarte markt kun je voorgoed geld verkopen", lacht h ten afscheid. TIMISOARA De grauw heid van Roemenië krijgt je in zijn klauwen zodra je de Hongaarse grenspost voor bij bent. Modder. Een kaal, afgebladderd douanekan toor. Snauwende ambtena ren. Stokoude, stinkende, walmende Dacia's. Een wa terplas van dertig centime ter diep over de hele weg. Vermoeide, strakke gezich ten. Armoede. "Net een zwartwit-foto? Was dat maar zo, zwart en wit zijn tenmin ste nog kleuren. Maar hier is alles, alles grauw", reageert een Roemeense fotograaf bitter. De kleuren van de huizen, ooit vro lijke pasteltinten, zijn verbleekt tot een vies roze, een vaag groen, een vuil geel. De kleren van de mensen zijn oud, versleten, de hakken van de schoenen scheef, de broeken ra felen aan de onderkant, de truien zijn zelfgebreid van kunstgaren, omdat echte wol niet te krijgen is. In de kuilen en gaten in de straten staan vele centimeters zwart water, voor zover er bestrating is. In de dorpen, maar ook in de achteraf- buurten in de steden zijn de wegen onverhard en moeten mensen zich een weg banen door vele centime ters modder. Zo was Roemenië een jaar gele den en zo is het nog steeds. In Ti» misoara is niets, maar dan ook niets veranderd. De kogelgaten -van de gevechten vorig jaar december zijn grotendeels weggewerkt, maar de MacDonald's waar iedereen in de zomer nog de mond van vol had, is niet gekomen. Het elegante maar verwaarloosde Operaplein in het hart van de stad biedt de demon stranten een plek, maar verder valt er niets te beleven. Het restaurant op de hoek, waar in de zomer nog een terras was, heeft zijn deuren ge sloten. De taartjes- en koffiezaak Violetta verschuilt zich achter grij ze gordijnen. Alleen een ingewijde weet dat daar koffie te krijgen is, niet eens zulke slechte trouwens. Onverwarmd In restaurants kun je tegenwoordig tot half tien terecht, een vooruit gang van een half uur. Maar het voedsel is nog even slecht als altijd: taaie koude patatten, doperwtjes re gelrecht uit het blik onverwarmd op het bord gekieperd, te zwaar gepe kelde augurken en vlees met dikke randen vet of botsplinters erin. In een land dat aan de rand van de hon ger staat, plegen de koks het eten zo te verprutsen dat ook Roemenen hun bord maar half leeg eten. Maar de klandizie komt toch wel. Restau rants zijn de enige uitgaansgelegen heid in Timisoara. Zelfs de zwarthandelaren van de stad krijgen niets beters te eten. In het Continentalhotel, waar de plaat selijke maffia in een eigen eetzaaltje naast het restaurant bijeenkomt, wordt hetzelfde oneetbare voer naar binnengedragen als overal el ders. Meer nog dan de prijsverhogin gen is dit wat veel Roemenen dwars zit: dat het leven nog steeds even grauw is, de rijen nog even lang, de winkels nog even slecht gevuld, de bediening nog steeds even misera bel. "Ik ben best bereid hogere prij zen te betalen", zegt een demon strant op het Operaplein, "Maar dan verwacht ik wel dat de winkels vol zijn en ik de spullen die ik wil ko pen, ook kan kopen". Boos "Vroeger was Timisoara een kerk hof en nu is het nog steeds een kerk hof', zegt ingenieur Voina Mirca, vakbondsman bij de I.A.E.N., een grote fabriek voor elektrisch meet- gereedschap in de stad, "Toen vorig jaar de revolutie plaatsvond, ver heugde ik mij erop dat dat anders zou worden. Maar er is niets veran derd en dat begrijp ik niet. Het kost geen geld om restaurants toestem ming te geven langer open te zijn, om te stimuleren dat er café's ko men, om te zorgen dat in de bio scoop niet alleen maar films van meer dan dertig jaar oud worden vertoond". "Dat de economische veranderin gen langzaam gaan, dat begrijp ik, dat kost tijd en we zitten irï een hele moeilijke situatie. Maar dat dat soort dingen in het dagelijks leven niet veranderen, dat maakt me heel boos. Ik was laatst in Bekescsaba (een provinciaal stadje in Honga De Roemeense revolutie tegen dictator Ceaucescu begon vorig jaar in de stad Timisoara, waar dat deze week werd herdacht met rouwoptochten en protestdemonstraties. Want veel veranderd is er niet en de Roemenen morren. Onze correspondent in Budapest nam een kijkje over de grens en keerde terug met een koffer vol troosteloosheid. Een tweede revolutie in Timisoara komt er niet, ook al hebben ze het vertrouwen in de regering-Iliescu verloren. Bij de arbeiders, maar ook bij de studenten lijkt de fut er uit. Wie er de opleiding voor heeft, zoekt liever zijn heil elders. Zelfs Afrika heeft sommigen meer te bieden. De grauwheid van Roemenië in beeld. Rouwdemonstraties op het Operaplein in Timisoara, een jaar na de bloedige revolutie tegen Ceaucescu. <f0to gpd> rije, RH), en voor mij was dat net Pa rijs. Datje 's avond nog een ijsje kon kopen, dat je om twaalf uur 's nachts nog een pizza kon krijgen, ongelofelijk". "De televisie, heb je de televisie gezien?" vraagt de Roemeense foto graaf, "Ik kan zonder het geluid aan te zetten zien of het Roemeense of het Joegoslavische net op staat. De Roemeense tv is nog net even saai, slecht en eenzijdig als vroeger". Persvrijheid Natuurlijk is er wel iets veranderd. Er zijn veel, misschien wel teveel kranten. In Timisoara alleen al ver schijnen 42 dag- en weekbladen, in het hele land meer dan duizend. Ze hebben de vrijheid te schrijven wat ze willen, zelfs te veel vrijheid. In het kader van de persvrijheid staat op het drukken van leugens, laster en racistische taal tot nu toe geen straf en sommige kranten maken daar volop gebruik van. De belangstelling voor drukwerk is gigantisch. Mensen staan in de rij om bladen te kopen en lezen alles, zoals een studente constateert: "Mijn ouders komen iedere avond met een stapel kranten thuis en le zen die van het begin tot het einde. Ze maken geen enkel onderscheid in kwaliteit, in goede of slechte bla den". Ook in het onderwijs is er het no dige veranderd. Een aantal oude professoren is verdwenen, ontsla gen of vervroegd gepensioneerd. De verplichte verering van 'Hem en Haar' zoals Roemenen nog steeds zeggen, is uit het programma ge schrapt. Er zijn nieuwe vakken ge ïntroduceerd. Voor het eerst sinds zeven jaar kunnen doktoren zich weer specialiseren in een tak van de medische wetenschap. Medische specialisten waren door het dictatoriale echtpaar per decreet verboden. "Zeven jaargan gen afgestudeerden staan nu te dringen om een opleidingsplaats", zegt een arts die tot voor kort werk te als huisarts in een dorp in de buurt en twee weken geleden toege laten werd tot de orthopedische op leiding in Arad. Maar van kranten en onderwijs kunnen mensen niet leven. De on vrede over het dagelijks bestaan is een jaar na de revolutie nog groter dan daarvoor. Niet omdat de situa tie erger is dan toen, wel omdat de verwachtingen hoog gespannen wa ren. Te hoog, geven sommigen met schroom toe. De onvrede uit zich, al maanden, in stakingen en demonstraties. In deze herdenkingsweek, een jaar na de dood van Ceausescu, moeten de acties hun hoogtpunt krijgen. In Ti misoara en in Bukarest wordt actie gevoerd. Een tweede revolutie, heb ben sommigen vooraf voorspeld. Het mocht niet zo zijn. Zeker, buitenlandse persbureaus maken melding van massale stakin gen in de stad, maar ondertussen gaat het werk in de meeste fabrie ken gewoon door. Alleen op zon dag, het officiële begin van de op stand en op maandag, de dag van rouw, komen duizenden mensen op de been. De studenten zijn de grote afwezigen. Velen hebben de univer sitaire staking aangegrepen voor een verlengde kerstvakantie. De universiteit is dan ook uitgestorven. Bij de plaatselijke machinefa briek en in het eerder genoemde on derneming I.A.E.N, bedrijven met enkele duizenden werknemers, hangen niet eens spandoeken aan de gevel om te protesteren tegen de regering. "Een algemene staking?", zegt de portier van de machinefa briek. "Weet u dat de arbeiders hier gisteren met elkaar op de vuist zijn gegaan toen een deel van de mensen wilde staken?" Vakbonden Bij de I.A.E.N is het er niet van ge komen. De vakbondsman van het bedrijf vond een staking niet ver standig, nadat uit een enquete was gebleken dat net iets meer dan de helft van de arbeiders eraan mee wilde doen. Wie wilde ging op eigen kosten demonstreren in de stad. Uiteindelijk gingen maar een paar honderd mensen van de 4500 werk nemers echt de straat. En dat terwijl de buitenparlemen taire oppositie, die zich vorige week verenigde in de Burgeralliantie, al haar verwachtingen op de arbeiders in de bedrijven heeft gezet "De vak bonden zijn op dit moment in Roe menië de belangrijkste kracht", zegt Gheorghe Serban, lid van het bestuur van de Alliantie. "De politieke partijen zijn te zwak om iets tegen de regering en tegen president Iliescu te kunnen doen. De bonden kunnen dat. Maar sinds de eerste november, toen een groot aantal prijsverhogingen is inge voerd. is er een tegenstelling ont staan tussen de leiding van de bon den en de massa. De arbeiders wil len wel staken tegen de politiek van het Front voor Nationale Redding zijn, maar de leiding is tegen. Ze wijst daarbij naar West-Europa, waar de vakbonden ook geen poli tieke functie hebben. Maar ze heb ben de positie van de bonden hier nog niet begrepen". Vakbondsman Voina Mirca van de I.A.E.N. is lid van de Nationale Liberale Partij, een parlementaire oppositiepartij. Geen aanhanger van de regering-Iliescu dus. Maar hij denkt dat Serban de situatie te optimistisch ziet. Hij verwijt de bui tenparlementaire oppositie dat ze teveel in een keer wil: "Ze eisen het aftreden van de regering, de presi dent en het parlement, allemaal in eens. Mensen hier op het bedrijf zeggen: en wat dan? Het was ver standiger en realistischer geweest om de eisen stapje voor stapje te stellen". Niet ver van de fabriek voor elektri sche meetapparatuur staat Deter- gentia, de enige wasmiddelenfa- briek van Roemenië. Het bedrijf is niet eens zo oud, maar de dik met vuil aangekoekte chemische instal latie oogt vooroorlogs. LENT Het is zeker niet de be doeling dat alle patiënten met psychische problemen door mid del van een hersenoperatie van hun kwaal worden verlost. "Het zal slechts zelden voorkomen dat iemand daarvoor in aanmerking komt", meent dr. W. F. Haaijman, directeur van de kliniek voor psy chotherapie Overwaal in Lent bij Nijmegen. Haaijman is als adviseur ver bonden aan de commissie psy- chochirurgie van de Gezond heidsraad, die na langdurige stu die tot de slotsom is gekomen dat 'in zeldzame gevallen eh alleen als alle andere therapieën hebben ge faald' een hersenoperatie bij pa tiënten met zeer ernstige psychi sche aandoeningen medisch ge rechtvaardigd is. Het besluit of iemand met psy chische problemen mag worden geopereerd, wordt genomen door de landelijke Werkgroep Neuro- fysiochirurgie, waarvan Haaijman eveneens lid is. "In de periode 1985-1990 is zes keer ons oordeel gevraagd. Slechts één pa tiënt is geopereerd". Hoewel dergelijke operaties dus zelden voorkomen, is Haaijman blij met het advies van de Gezondheidsraad. "We wer ken al sinds 1971 op deze manier, maar er was geen formele rege ling. Het was dus niet uitgesloten dat deze vorm van behandelen verboden zou worden. Dat risico is nu door de uitspraak van de raad weggenomen". De voorzichtigheid waarmee het standpunt van de raad is ge formuleerd, heeft alles te maken met de manier waarop psychochi- rurgische behandelingen in de beginjaren werden uitgevoerd. "De psychochirurgie heeft in de jaren 1935-1950 een negatief imago opgebouwd. Daar hebben we nog steeds last van. In die be gintijd zijn grove ingrepen ge daan, is onnodig veel hersenletsel veroorzaakt en traden bij patiën ten persoonlijkheidsveranderin gen op. Het werden vaak zombie achtige mensen. Maar we zijn door schade en schande wijs ge worden. We hebben geleerd waar we precies moeten opereren. Er wordt nu zo min mogelijk hersen weefsel kapot gemaakt". Bij een neurochirurgische in greep wordt een onderbreking in het lymbische systeem van de hersenen gemaakt, waardoor mensen minder ontvankelijk zijn voor angsten, depressies en dwangverschijnselen. "Uit erva ring blijkt dat bij vijftig procent van de patiënten de klachten in het eerste jaar na de operatie ge heel of voor een aanzienlijk deel verdwijnen. Er is dan mee te le ven, wat daarvoor niet mogelijk was. Na de operatie is trouwens nog intensieve psychotherapeuti sche behandeling nodig". Patiënten die lijden aan schi zofrenie. verslaving, vetzucht. anorexia nervosa, agressie, een afwijkend seksueel gedrag verto nen of psychopatisch zijn, hoeven niet op een chirurgische ingreep te rekenen omdat de behandeling daarbij niet werkt. Alleen mensen die angststoornissen hebben (zoals zeer ernstige fobieën, chro nische angst- en dwangneurose, ernstige paniek, chronische de pressies) en bij wie alle andere be handelingen hebben gefaald, kunnen eventueel een operatie ondergaan. De patiënt die voor een hersen operatie in aanmerking komt, moet zelf schriftelijk instemmen met de behandeling. Als de pa tiënt zelf zijn wil niet kan bepalen en uiten, kan de toestemming al leen worden gegeven door zijn wettelijke vertegenwoordiger. "Maar met de meeste patiënten kun je op redelijk niveau overleg gen. Ze lijden aan angsten of dwangneurosen. Maar ze zijn niet verward, In de jaren zeventig is er een enorme vooruitgang geboekt in de behandeling van patiënten met psychische problemen, mede waardoor slechts weinig mensen voor een hersenoperatie in aan merking komen. Haaijman: "Vroeger werd vooral gebruik ge maakt van kalmeringsmiddelen als valium en librium. Dat werkt verslavend en tast bovendien het beleven van de patiënt aan. Na verloop van tijd helpen dat soort middelen niet meer. Nu worden vooral anti-depressiva gebruikt. Daarmee kun je angsten aftop pen. Bovendien zijn anti-depres- siva niet verslavend en lopen de mensen er niet als een zombie bij". Toch is niet iedereen gebaat bij gedragstherapie en medicijnen. "Bij sommigen lukt het niet, om dat de angsten torenhoog zijn. Het kan soms jaren duren voordat mensen naar een arts gaan. En hoe langer het ziektebeeld be staat, hoe moeilijker een adequa te behandeling is". Detergentia was, zoals alle bed ven in Roemenië, honderd proc< van de staat. Maar kort is dertig p cent van de aandelen in handen v aandeelhouders. Het is een eerste stap op weg n; privatisering, maar aan de situa voor het bedrijf heeft dat nog n veel veranderd, vertelt direct* Gheorghe Crisian: "De staat 1< ons nog steeds een plan op, en zal waarschijnlijk wel zo blijven het laatste aandeel in privebezit i De directeur loopt zij aan zij n zijn arbeiders in de rouwstoet wa mee Timisoara zijn doden van vol jaar december herdenkt. De fabri deze dag ligt gedeeltelijk stil, vert hij. Maar toch is zeventig proce van de mensen gewoon aan 1 werk en na de demonstratie vi trekt iedereen weer naar het bedr: Of het de eerste staking in zijn 1 drijf is dit jaar? Een arbeider gri nikt: "De eerste staking? We stak al het hele jaar". Dat kan best, wa stakingen zijn, samen met ongeoi loofde maar zelden bestrafte afv zigheid, de belangrijkste red waarom de produktie in Roemer afgelopen jaar met tientallen pi centen is gedaald. Directeur Crisi haast zich de opmerking van zi personeelslid te bestrijden. Volge hem heeft de zeepfabriek maar ti> procent minder geproduceerd d; in 1989 en dat kwam vooral doord de zesdaagse werkweek is af| schaft. De problemen om zijrt bedr draaiende te houden zijn talrij schetst Crisian: er is geen geld vo investeringen, er is een tekort ai grondstoffen waardoor de produ tie regelmatig stilvalt en er is beidsonrust. In tweede instanl geeft hij toch toe dat er heel wat d gen door acties verloren zijn g gaan. "De mensen staken omdat vinden dat ze te weinig betaald kr gen. Maar in het westen is het toe ook zo dat je niet betaald wordt a je niet werkt?" Kapot Inmiddels is Crisian een aantal k ren in zeepfabrieken in het wests geweest en hij realiseert zich h( hopeloos de Roemeense industr, achterloopt. Het land schreeuwt oi investeringen, maar heeft geit schieters bitter weinig te biede: Het telefoonsysteem werkt niet e wachttijden van twee, drie uur vo( een internationaal gesprek zijn no maal. Relaties zijn onontbeerlijl zelfs om aan simpele dingen ai goed vlees, behoorlijke schoenen slagroom te komen. De zwarte markt en de bijbehi rende maffia is de enige econom sche sector die floreert. De infri structuur is totaal kapot. Een van d weinige positieve punten is de lag internationale schuldenlast. Maa met het huidige tempo van geld lf .nen zal zelfs dat niet meer lang zi blijven. Roemenië mag in Europa ligger het is in werkelijkheid een Derde Wereldland. De dorpen rond Ti misoara gelden als goed ontwik keld. Ze zijn met de auto makkei ijl te bereiken en een deel van de hui zen heeft zelfs elektriciteit. Maar di dorpswegen zijn onverhard, dl dorpskliniekjes moeten het doei zonder medicijnen of medische in strumenten, het land wordt eer groot deel met de hand bewerkt ei in de lage huizen delen grote gezin nen van ouders, kinderen en groot ouders twee of drie kamers. Nog veel harder is het leven in dl bergen, waar de doorgaande wegeij in de winter onbegaanbaar zijn Grote delen van het land zijn in dat jaargetijde alleen per helicopter be reikbaar. In de Karpaten en anderii bergachtige regio's zijn dorper waar je het hele jaar door alleen tc voet over smalle bergpaden kunl komen geen uitzondering. Vertrokken "Steeds meer mensen trekken weg", zegt de studente. In haai] vriendenkring zijn veel mensen naar Duitsland en Canada vertrok, ken. Ze wil hun voorbeeld nog nie volgen, ze heeft te veel verhalen ge hoord van mensen die in het buiten land ook niet gelukkig zijn. Maar het westen trekt, vooral voor de to taal ongeschoolden en voor de, goed-opgeleiden. Roemenië heeft te kampen met een beangstigend ver lies van hoogopgeleiden. "Een collega van mij verdient nu •in Afrika 3000 dollar per maand", zegt de arts, "Terwijl ik hier 3500 lei (23 dollar op de zwarte markt) krijg. Ik wil niet weg, nog niet, maar als de situatie hier niet snel verbetert, dan weet ik niet of ik niet van gedachten verander". Maar hij zou dat van zichzelf niet goed vinden: "Mensen met een opleiding zijn zo ontzettend nodig om het land op te bouwen". Bij deze beloof ik u voor de naaste toekomst een uitvoerig verhaal over de 'nieuwe' KGB. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk dat meneer Kroetsjkov daar persoonlijk aan zal meewerken. Tweeëneenhalve maand na mijn verzoek kwam de eerste reactie uit het KGB-hoofdkwartier. de Loebjanka, het bastion van treurnis en menselijk leed uit het Stalin- tijdperk. U begrijpt dat kameraad Kroetsjkov het zeer druk heeft. Ik had niet anders verwacht. Ook realiseerde ik me dat Nederland maar een klein landje is en deze krant niet de New York Times. Maar gelukkig is vice-voorzitter Alexander Karbainov, directeur van het nieuwe directoraat voorlichting beschikbaar. En, meneer Géleijnse, we hebben ook een verrassing voor u. Ik blij, want Karbainov ziet Kroetsjkov waarschijnlijk iedere dag. Bijna'straight from the horses mouth' informatie dus. nooit weg. Maar vooral nieuwsgierig, een KGB-verrassing krijg je niet iedere dag. Op naar de Loebjanka. Gadegeslagen door een tv-camera en door twee militairen wacht ik in de marmeren vestibule op hetgeen komen gaat. Dat is Sergej Gorlenko. Hij blijkt 'Koerator' voor West-Europa. Als ik hem vraag of Nederland ook onder zijn verantwoordelijkheid valt. Moskou Hans Geleijnse

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2