Het nieuwe college is me tegen; Katwijker: eis twee maanden wegens poging doodslag §0011001 v. i li) ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 PAGINA 17 DEN HAAG/KATWIJK - Tegen een 40-jarige Katwijker die in de cember van het vorig jaar zijn vrouw bijna wurgde is gisteren voor de Haagse rechtbank een ge vangenisstraf geëist van 59 dagen met aftrek van voorarrest. Daar naast eiste de officier van justitie 141 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Katwijker heeft al 59 dagen vast gezeten. In december van het vorig jaar takelde de verdachte zijn echtge note behoorlijk toe toen hij pro beerde haar in de slaapkamer van hun jongste zoon te wurgen. Ver volgens is hij samen met zijn vrouw naar de trap gelopen en daar vanaf gevallen. Het was gis termorgen nog de vraag of hij haar geduwd heeft dan wel met haar gevallen is. De Katwijker is invalide aan een been en verklaar de tegenover de rechter dat hij destijds door zijn been zakte. De man heeft zich eind 1989 zelf bij de politie aangegeven. Hij kan zich, zo zette hij gistermorgen uit een, eigenlijk niets van het drama herinneren. "Ik werd op een gege ven moment me van mezelf be wust en ontdekte toen dat ik met de handen om de nek van mijn vrouw zat". President van de rechtbank Van Rossum noemde de zaak 'een echt familiedrama'. De Katwijker was al 20 jaar getrouwd met de vrouw en sinds een maand wist hij dat zijn echtgenote een relatie had met een andere man. De Kat wijker had al herhaaldelijk tegen anderen gezegd dat hij de vrouw en haar nieuwe vriend zou ver moorden. "Begin december had u zelfs een slagersmes bij zich", bracht Van Rossum hem in herin nering. Daar wist de Katwijker echter niets meer van, zo bleek uit zijn reactie. Nadat hij van de trap was afge vallen, is hij met zijn zoon naar de politie gegaan. Hij verkeerde in de veronderstelling dat zijn echt genote dood was. De vrouw zelf wilde eigenlijk niet eens aangifte doen. Zij had samen met haar man besloten om als vrienden uit elkaar te gaan. Bovendien zou de man door hun aanstraande scheiding al genoeg zijn gestraft. Uit het psychiatrisch en reclas- seringsrapport komt onder meer naar voren dat de man een onge lukkige jeugd heeft gehad. Het huwelijk was ook niet 'evenwich tig'. De man liet alle besluiten over aan zijn vrouw en voelde zich erg minderwaardig. Al met al was de Katwijker op het moment van de 'aanslag' sterk verminderd toerekeningsvatbaar, aldus het psychiatrisch rapport. Hoewel officier van justitie Klopper beide misdrijven bewe zen achtte, wilde zij voorkomen dat de Katwijker opnieuw de cel in zou moeten. Dienstverlening in plaatst van gevangenisstraf is niet haalbaar. De Katwijker kan geen lichamelijke arbeid verrichten en voor administratieve functies is zijn opleiding onvoldoende. Daarom eiste Klopper het aantal dagen dat de man al in voorarrest had gezeten als onvoorwaardelij ke celstraf. Advocaat J. de Roy kon zich in deze eis vinden. Volgens haar was haar cliënt niet schuldig aan po ging tot doodslag maar aan zware mishandeling. Rechter van Ros sum doet op donderdag 3 januari om 9.30 uur uitspraak. Raadslid Jan Aikens verlaat raad Voorschoten na 12 jaar VOORSCHOTEN - "Sommige mensen waren blij dat er door de porseleinkast werd gestampt toen ik 12 jaar geleden in de ge meenteraad kwam", zegt de Voorschotense D66-fractie- voorzitter Jan Aikens. Hij heeft donderdag afstand gedaan van zijn raadszetel. De eerste acht jaar zat hij nog alleen, nu laat hij een partij met drie zetels achter. Aikens verhuist om meer tijd te kunnen besteden aan zijn be drijf. "Ik kan niet langer twee heren dienen". De democraat verhuist naar Leids- chendam, waar zijn drukkerij is ge vestigd. Het bedrijf is onlangs flink uitgebreid en de fractievoorzitter merkte dat hij zich niet langer op zo wel zijn drukkerij als op het raads werk kon richten. "Als je zaak gro ter wordt is dat wel geinig, je krijgt ook een grotere staf. Maar ik raakte in tweestrijd. Ik merkte dat ik 's middags op de zaak nog wat moest doen, terwijl het raadswerk op me wachtte. Voor mijn gevoel deed ik beiden op den duur half'. De doorgewinterde politicus wist vaak publiciteit te krijgen met on verbloemde uitspraken en eigen voorstellen. De partij zat ten tijde van de raadsverkiezingen dit voor jaar landelijk in de lift, maar in Voorschoten heeft ook het 'Aikens- effect' extra stemmen opgeleverd. Aikens vindt niet dat hij de kie zers een rad voor ogen heeft ge draaid door zich als 'bekend ge zicht' verkiesbaar te stellen en nu al weer op te stappen. "Het zit me heus wel dwars, maar de kiezers die voor mij op D66 stemden dachten dat ik dezelfde energie en inbreng in het raadswerk zou stoppen als vroeger. Als je wekelijks merkt dat dat niet zo is, kun je beter plaats ma: ken voor iemand die'zich wel opti maal kan inzetten". "Ik merkte dat ik alleen nog maar de verplichte vergaderingen afliep. Als raadslid moetje niet alleen heen en weer reizen tussen je woning en het gemeentehuis, je moet ook het dorp in om te horen wat er speelt". Toch zal hij het raadwerk 'enorm missen'. "Die verhuizing heb ik ook nodig om afstand te kunnen nemen van de raad. Als ik te dicht bij zou blijven wonen, blijft het afkicken moeilijk. Nu is dat een stuk makke lijker". dragen. Alleen Van Gogh en kenburg hebben even lang raad gezeten". "Maar dat hoeft maar even een probleem te zijn", corrigeert Aikens snel. "Toen ik twaalf jaar geleden gekozen werd, was de raad ook ver nieuwd". De teleurstelling dat D66 na de raadsverkiezingen geen wet houder mocht leveren, heeft vol gens Aikens 'helemaal geen rol' ge speeld in zijn beslissing. "Ik voelde me net weer lekker op mijn plek". CDA en WD hebben hem vaak verweten dat hij een sluwe vos is die hard schreeuwt, maar zijn stand punten niet waar kan maken. Hij zou te tegendraads zijn om een wet houderszetel te kunnen bemachti gen. "Als men denkt dat ik op een goedkope wijze mijn succes bin nenhaal en me als wethouder nooit kan waarmaken, moet je me juist een kans geven door me die positie te geven. Dan zou ik op mijn bek gaan". Dat CDA en WD de deur toch niet voor hem durfden te ope nen zegt hem genoeg. "Voor ik in de raad kwam zeiden ze tegen me: wacht maar tot je in de raad zit, dan praat je wel anders. Maar ik heb steeds dezelfde stand punten verkondigd. Ik had die lijn graag willen doortrekken in het col lege". Hij maakt direct duidelijk dat hij voor college-deelname nooit zo veel had willen inleveren als de PvdA heeft gedaan. "Het is duide lijk dat de PvdA ver is gegaan om in het college te komen. Die partij is gekozen omdat ze zo braaf is en be reid is steeds in te leveren. Als de PvdA-ers er tegenin gaan, zetten ze hun positie op het spel. Onder die voorwaarden hadden wij niet in het college willen zitten". Hij herinnert zich de tijd dat de huidige PvdA-wethouder M. Breu- nesse ongenadige kritiek had op de vorige welzijnswethouder L. Marse lis. Nu heeft ze grote bezuinigingen in het welzijnsplan moeten slikken en moet ze als welzijnswethouder dit beleid verdedigen, constateert de democraat. Stijl Verjonging Na de raadsverkiezingen kwamen er twee nieuwe raadsleden vooi D66, Y. Molenkamp en E. Brussee. Aikens vindt dat hij door zijn erva ring 'als vanzelf ging domineren "Er wordt op je geleund. Het nadee; van mijn vertrek is dat er zo weinig i overblijven die de continui- i de problemen met zich mee In het collegeprogramma staat dat het college een stijl voorstaat die zich kenmerkt door 'openheid, slag vaardigheid, efficiënte en snelle be sluitvorming en een grote betrok kenheid van en met de burgers'. Woorden die volgens Aikens zo uit het D66-verkiezingsprogramma kunnen zijn overgeschreven. Tot nu toe is weinig van die fraaie zinsnede terecht gekomen. Net als bij de vori ge raad is er sprake van een 'achter kamertjescultuur', zo zegt hij. "Het bestuur kan natuurlijk wel rond de tafel gaan zitten en van mooie kreten een mooi verhaal ma ken, maar het hangt van de eigen mentaliteit af of dat lukt. Je kunt nu eenmaal geen briefje aan de muur hangen met de leus: 'ik moet open heid betrachten' "Het nieuwe elan van het college is mij bijzonder tegengevallen. Ze hebben het er nog veel te druk mee om elkaar te vriend te houden. Vaak worden even de koppen bij elkaar gestoken of worden zaken in de wandelgangen beslist. Dat de wan delgang fungeert als vergaderzaal is normaal. Het is gebruikelijk dat je dan eikaars ideeën aftast, maar er moet niet reeds besluitvorming plaatsvinden". Als voorbeeld noemt hij de dis cussie over het open jeugd- en jon gerenwerk. Tijdens de raadsverga dering dienden CDA, WD en PvdA plotseling een motie in die door wel zijnswethouder Breunesse werd verdedigd. "Over het oorspronkelij ke collegevoorstel werd niet eens meer gesproken. De analyses van dure bureau's werden in een keer van tafel geveegd. De motie ging een totaal andere kant uit dan het collegevoorstel". Het college wilde het jongerenwerk afschaffen, ter wijl er uiteindelijk een beroeps kracht voor 20 uur per week mocht komen. In zijn ogen treedt het college 'angstig' en 'als een Siamese twee ling' naar buiten. "Het college is geen plek voor belangrijke compro missen, daar is de raad voor. Het is geen probleem als in het college meerdere meningen naar voren ko men. In negen van de tien gevallen kan je de besluitvorming aan de raad overlaten. Het grote verschil is dan dat impopulaire besluiten of een ommezwaai openlijk beargu menteerd en verantwoord moeten worden. Straks komt er een nieuwe bezuinigingsronde en dan kan je er donder op zeggen dat een aparte, niet openbare commissie, bezuini gingen voorbereidt". D66 heeft zich dan ook altijd tot het uiterste verzet tegen besloten vergaderingen. Dat had als conse quentie dat de partij buitenspel stond bij belangrijke besluiten. Ai kens beseft dat. "Maar je hebt geen keuze. De zaak waar het om gaat #laat je dan lopen, maar je dient een 'groter belang voor de toekomst". Milder Hoewel Aikens nooit een blad voor zijn mond heeft genomen over het vorige college en altijd in de clinch lag met ex-wethouder Marselis, is hij op dat punt nu een stuk milder. "Inhoudelijk waren wij het zelden met hem eens - bovendien beloofde hij dingen die hij niet nakwam - maar het vorige college wist op den duur wel hoe ver het kon gaan. Over openbaarheid van bestuur en de wijze van besluitvorming hadden we uiteindelijk een balans gevon den. Nu hebben we een nieuw en verjongd college en dreigen we din gen die we hadden veroverd te ver liezen. We zijn weer jaren terugge worpen in de tijd. Dat kan komen doordat het nog een nieuw college is, dus het wordt misschien nog be ter. Maar het kan er ook toe leiden dat men denkt: 'dit is eigenlijk best een comfortabele ken' Kerstbingo De supportersclub van de Zoeterwoudse voetbalvereniging S.J.Z. houdt van avond om acht uur een kerstbingo in het clubhuis op sportpark Haasbroek aan de Nieuweweg. Het Leiderdorpse Con Bra vura houdt vanavond een kerstbingo aan de Beukenschans 57 in Leiderdorp. Kerstconcerten Het jongerenkoor Leiderdorp verzorgt vanavond om acht uur een kerstconcert in de Leiderdorpse Dorpskerk. Het con cert heeft als thema 'kerstliederen uit de hele wereld'. De dirigent is J. Schohaus. De Zoeterwoudse St. Jan's Fanfare ver zorgt samen met het kinderkoor van de Christus Dienaarkerk morgenmiddag om twee uur een kerstconcert in het Zoeter woudse Muziekcentrum aan de Schen- kelweg. De Warmondse vereniging Het Oude Raadhuis houdt maandagavond van kwart over zeven tot acht uur met mede werking van de Brassband Warmond een kerstsamenzang rond een kerst- Halve marathon De Leidse atletiekvereniging AV Holland houdt morgen om 11.00 uur een halve marathon op het Sportpark Haasbroek aan de Nieuweweg in Zoeterwoude. Swingmates Het kwintet Swingmates treedt morgen avond om kwart over acht op in Theater Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wasse naar. Het kwintet staat onder leiding van Bernhard Berkhout. Leiderdorp Aangenaam gaat toch door LEIDERDORP - De Werkgroep Leiderdorp Aangenaam blijft toch bestaan. De werkgroep gaf de gemeente eerder te kennen de strijd tegen discriminatie in Leiderdorp te staken, omdat ze de gemeentelijke subsidies niet naar eigen ideeëen mocht beste den. In een gesprek met wet houder C. Kerner afgelopen week heeft de werkgroep die mening herzien. De werkgroep liet de gemeen te al in oktober weten, alleen door te willen gaan als het activi teitenprogramma gewijzigd mocht worden. De gemeente antwoordde Leiderdorp Aange naam dat subisidie alleen gege ven kan worden als de activitei ten van te voren getoetst zijn. Wijzigingen in een programma moeten, zo stelde de gemeente- toestemming krijgen van het college van burgemeester en wethouders. De leden van de werkgroep besloten daarna op te stappen. "Het zal u duidelijk zijn, dat de beslissing met spijt genomen is genomen en in het frustrerende besef, dat opnieuw werkzaam heden voor en door leden van minderheids-groeperingen wor den afgebroken", schreef Lei derdorp Aangenaam aan het college. Wethouder Kerner heeft de werkgroep er nu van kunnen overtuigen, dat ze ondanks het verplichte overleg bij wijziging in het programma, toch vol doende financiële armslag houdt. Veiling Flora brengt 25.000 gulden op RIJNSBURG Speciale veilingen in de Rijnsburgse bloemenveiling Flora hebben gisteren ruim 25.000 gulden opgebracht. Het geld van de acties gaat naar Roemenië. Eén plant verwisselde voor 1890 gulden van eigenaar en dat was volgens voorlichter P. Kralt 'een vrolijk mo ment'. Voor het eerst in de veilingge schiedenis was er de mogelijkheid om met tientjes te veilen. Normaal wordt er op de veilingklok met cen ten gewerkt. Ook bood Flora kwe kers de gelegenheid een deel van hun gewone opbrengst af te staan aan Roemenië. Vorig jaar werd 40.000 gulden opgehaald, maar volgens de voorlichter P. Kralt was Roemenië toen veel meer in het nieuws. (foto Bijdragen van Liesbeth Engelenburg en Eric Jan Weterings Gedicht Een idyllische zwart-wit prent van buurtschap de Weipoort in de sneeuw siert dit jaar de nieuw jaarswens van de gemeente Zoe terwoude. De grote verrassing volgt pas na opening van de vouwkaart. Een ontroerend ge dicht, over het 'groene' Zoeter woude, afgedrukt in groene inkt, met daarnaast de handtekenin gen van de burgemeester en de gemeentesecretaris, in sierlijke letters met groene vulpen opge schreven. Zoeterwoude, 't blijft groen Wat doen Voor elke halm En elke boom een zoen Ja doen In het nieuwe jaar Ja doen Zoeterwoude, jij blijft groen "We wilden dit jaar eens een an dere kaart dan anders", legt ge meentesecretaris Kruithof uit. Voor al onze relaties willen we duidelijk maken dat Zoeterwou de groen moet blijven". En na enig aandringen wil Kruithof wel verklappen dat burgemeester Houdijk de man was die zijn dichtader heeft geopend om de. liefde voor zijn dorp te bezingen. "Tja, het was een brainwave, het kwam eigenlijk zomaar uit de lucht vallen", verklaart de burge meester zijn poëtische oprisping. "Ik heb gewoon wat op papier ge zet en daar later nog wat aan zit ten schaven". Op de vraag of we binnenkort een bundel van Hou dijk tegemoet kunnen zien volgt een ontnuchterend antwoord: "Hou op, ik heb de grootste moei te om met Sint Nicolaas een ge dicht op papier te krijgen". EJW Reclame? De voorzijde van de gemeente- gids van Zoeterwoude wordt dit jaar gesierd met een foto van de vestiging van een grote nationale bierbrouwer in die gemeente. Volgens een woordvoerder is er 'beslist geen sprake van sluikre clame'. "Ieder jaar kiezen we een ;-V V\ vX-\v,.'V De Weipoortsevliet in de winter. foto van een ander deel van het dorp en dit jaar was het industrie terrein aan de beurt". Maar waarom een foto waarop de naam van de brouwer de lezer zo manifest tegemoet schreeuwt?, willen wij weten. "We hebben een aantal foto's van het industrieterrein laten ma ken", vertelt de woordvoerder, "en deze vonden we de meest frappante. Er is namenlijk niet al leen een steenmassa op te zien, maar ook een heleboel groen en dat vinden wij wel toepasselijk voor onze groene gemeente. Dus Heineken heeft echt niets betaald? "Nee, natuurlijk niet, wij hebben Heineken niets gevraagd en de brouwer heeft ons niets ge vraagd. Er had net zo goed een fo to van Swift of 3M op kunnen staan". Maar die foto's waren niet groen genoeg? "Nee, dat zou best kunnen". EJW Knipselclub Een kunstig beplakt luciferdoos je valt door de brievenbus. Rode kerststof met klokjes en belletjes maakt duidelijk dat dit niet een huis-aan-huis reclame van een lu ciferfabrikant is, maar een kerst wens. Een briefje dat ondeugend uit het doosje piept moet helder heid verschaffen over de her komst; welke bejaardensoos of hobbyclub heeft deze ontvlamba re wens verstuurd? "Houdt het emancipatie-vlam metje ook in 1991 brandend", staat er in klassieke letters. Het knip-, plak- en schrijfwerk blijkt verricht te zijn door het Vrouwen- overleg Leiderdorp, het overkoe pelend orgaan van de vrouwenor ganisaties in die plaats. "We zijn een groep die nodig eens een eigen gezicht moet krij gen", verklaart afzendster en oud PvdA-raadslid C. Langendorff- Honnef desgevraagd. Dat 'ge zicht' moet vooral dat van een krachtdadig adviesorgaan in emancipatie-zaken zijn. "We ge ven al enkele jaren advies aan de gemeente over bijvoorbeeld per soneelsbeleid en veiligheid op straat". Maar vanwaar dan dat knipsel- en plakwerk met de kerst? "Het is opvallend. En het gaat vooral om de manier waarop zo'n kerstwens wordt gevolgd. We willen meer dingen gaan organiseren, bijvoor beeld de internationale vrouwen dag op 8 maart meer cachet ge ven". Hoe het Vrouwenoverleg precies naar buiten gaat treden, wilde Langendorff nog niet kwijt. Schaar en lijm zijn in ieder geval voor onbepaalde tijd opgeborgen. LE Heeft u tips voor deze weke lijkse rubriek? Bel dan de volgende nummers: 071 - 161419/161443 (redactie re gio Leiden) ZATERDAG 22 DECEMBER Alphen optreden Limburgse hardrock band 'Gin on the rocks', vanaf 21.00 uur in jongerencentrum Het Kasteel. voorstelling: 'De stukgedanste schoentjes', door Danstheater Opus One, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Katwijk optreden van de Katwijkse bands The Rock', 'This D-Fact' en Toilet Duck', vanaf 19.30 uur in Scum, Helmbergweg. kerstwandeltocht over 5, 10 of 15 km, start van 9.00 tot 15.00 uur bij de IJshal, Vondellaan. voorstelling: 'Arsenicum en oude kant', door de Hollandse Komedie, aanvang 20.15 uur in de leidse Schouwburg. uitvoering van de opera: 'Cosi fan tutte', door Studio's Onafhanke lijk Toneel, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Christmas-Praise met aanslui tend straatevangelisatie, aanvang 20.00 uur in De Ark, Picképlein. kerstbal met live-muziek, aan vang 21.00 uur in De Beurs, Voor- Voorschoten jongerenkoor Mannenkoor en solisten olv Sander Leiderdorp olv Jos Schohaus, aan- van Marion, aanvang 20.15 uur in vang 20.00 uur in de Dorpskerk. Sporthal De Vliethorst. ing: 'Roodkapje', Froe Froe, aan- De Alkeburcht, Roelofarendsveen. 'Geselscap goet ende fyn', met oude Nederlandse en Vlaamse lie deren, gedichten, enz. aanvang 12.30 uur in het Parktheater. optreden van de Alphense band 'One-X-One' in café Querelle, Ju- lianastraat, aanvang 22.00 uur. Hillegom kerst-verzamelbeurs 'Collector Service', van 10.00 tot 16.00 uur in De Duinpan, Sportlaan, De Zilk. Leiden ng door Leiden over 3-middag Jomanda, van 12-17.30 u. in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Arsenicum en oude kant', door de Hollandse Comedie, aanvang 14.30 uur in Leidse Schouwburg. i de opera: 'Cosi het LAK-Theater. concert in de Meesterserie door het Arion Kamerorkest olv Alexandru Lascae, mmv Vera Beths (viool) en Rian de Waal (pia no), aanvang 20.00 uur in de Stads gehoorzaal. Leimuiden volkskerstzang i eniging Cresendo uit Nieuwveen, aanvang 19.00 uur in sporthal Het Spant. Noordwijk n het Noordzeestrand. optreden Bernard Berkhout met zijn 'Swingmates', aanvang 20.15 uur in Theater Warenar, Kerkstraat. Haasbroek. MAANDAG 24 DECEMBER Alphen klaverjastoernooi in jongeren centrum Madonna, Olympiaweg, aanvang 19.00 uur. Katwijk kerstavond-samenkomst: Gere formeerde Kerk en Hervormde Ge meente Katwijk/Zee, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17