Maaltijden kunnen 220 miljoen gulden goedkoper Müieu-preventieteam voor gescheiden afval 'We moeten de natuur niet hinderen' Cateringbedrijven willen in zieken- en verpleeghuizen aan de slag Graffiti op politiebureau is 'ultimate' Plan provincie Zuid-Holland <©uï> ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 LEIDEN Ziekenhuizen, bejaarden- en verpleeghuizen kunnen zeker 220 miljoen gulden besparen op de voeding. Het verstrekken van voedsel, waarmee jaarlijks 2,2 miljard gulden is gemoeid, kan tien procent voordeliger indien dit aan cateringbedrijven wordt overgedragen. Die conclusie trekt het Landelijk Beraad Contract Catering in de Gezondheidszorg in een rapport aan minister Andriessen van Eco nomische Zaken. Deze organisa tie, waarin oud-staatssecretaris J. van der Reijden (WVC) en AZL- directeur J. Peters zitting heb ben, onderzocht wat de mogelijk heden en moeilijkheden van uit besteding zijn. De VeNeCa, de Vereniging Nederlandse Cate ringorganisaties, gaf opdracht dit na te gaan. Het uitbesteden van bedrijfs- diensten, zo wordt in het rapport geconstateerd, komt vrij veel voor in de gezondheidszorg. Al leen voor catering gaat dit niet op, ondanks het feit dat deze vorm van dienstverlening in andere sectoren wel is doorgedrongen. Het 'beraad' meent dat er moge lijkheden voor catering in de ge zondheidszorg zijn als er genoeg rekening wordt gehouden met de specifieke situatie. Mr. J. van Zundert, secretaris van VeNeCa. zegt dat het geen punt is om kosten te drukken. Be sparen wèl. "Welke betekenis heeft dit voor de kwaliteit? Bij be- Een ziekenhuis of verpleeghuis heeft zijn eigen keuken. De maaltijden uitbesteden sparen moet je tóch eenzelfde of zelfs beter produkt leveren. Cate- terugschrikt. heel nadrukke- Service Van Zundert denkt dat het de "klant worst zal zijn" hoe het pro dukt is gemaakt. "Zij koopt inzet, service, organisatie. Kwaliteit kun je niet op voorhand zien, maar is wel te meten. Samen met het voorlichtingsbureau voor de Voeding en de Hartstichting doen we dat ook. De garantie geschiedt door middel van een kwaliteits certificaat aan het betrokken ca teringbedrijf. Overigens moet zo'n catering financieel gezond zijn want als zij failliet gaat, zit het ziekenhuis in de problemen". Overleg met de ziekenhuiswe reld om de voedselvoorziening drie maal daags door cateringbe drijven te laten verzorgen, heeft jarenlang plaatsgehad. Zonder re sultaat, omdat de ziekenhuizen vinden dat catering wel geschikt is voor het bedrijfsleven, maar niet voor hen. Het patroon, drie maal daags, is anders dan in een personeelsrestaurant, menen zij. Bovendien, zo gebruiken de ziekenhuizen als argument, speelt ook nog eens het probleem van de diëtiek. De diëtiek wordt gezien als een deel van de gezond heidszorg. En verder vragen de ziekenhuizen zich af, of het assor timent dat de catering kan bie den, wel groot genoeg is. Geen punt, zegt Van Zundert. Hij erkent dat in de gezondheids zorg het probleem diëtiek speelt. "De cateringbedrijven kunnen la ten zien dat ze hiermee kunnen omgaan. Er wordt geleverd aan serviceflats, bejaardenhuizen, ge vangenissen. Daar speelt even eens drie keer per dag het dieet- percentage. Dat loopt tot ieders tevredenheid. Waarom zou dat in de ziekenhuizen niet kunnen? De :ateringbedrijven hebben zelf diëtisten in dienst met wie de dië tisten van ziekenhuizen kunnen overleggen. Het probleem diëtiek Contrast Er is maar ëën motief te waarom de partijen er tot nu toe niet in zijn geslaagd nader tot el kaar te komen, denkt Van Zun dert. De sociaal psychologische elementen bij het uitbesteden van voedselverstrekking worden in de gezondheidszorg sterker be leefd dan in andere sectoren. "On bekendheid met catering, angst voor de eigen mensen en de zorg om de eigen patiënt. Dat zijn de factoren die een rol spelen. De ge- voelsgrens wordt overschreden, maar mag dat een sta-in-de-weg zijn als er zoveel kan worden be zuinigd? Welke argumenten blij ven overeind staan om 'nee' tegen contract-catering te blijven zeg gen? Een feit is echter wel dat er in heel Nederland nog maar ëën ziekenhuis is dat de maaltijden voor zijn patiënten door een cate ringbedrijf laat verzorgen. We or ganiseren twee symposia waarin we nader ingaan op deze proble matiek". Een schril contrast met omlig gende landen als België en Frank rijk. De gezondheidszorg bij onze zuiderburen maakt voor ruim ze ven procent gebruik van catering en in Frankrijk zelfs tien procent. In Nederland ligt dat op minder dan één procent. Contract-catering in Nederland kende vorig jaar een omzet van 700 miljoen gulden. Middels 2000 contracten met bedrijven en in stellingen werden een half mil joen maaltijden per dag verstrekt. Daarbij waren ruim 11.000 werk nemers betrokken. VeNeCa zegt ongeveer 95 procent van de bran che te vertegenwoordigen. Elk jaar neemt contract-catering met tien tot vijftien procent toe. De omzet verdubbelde de afgelopen vijf jaar. Inspectie: 'CPA valt inderdaad niets te verwijten' LEIDEN/DEN HAAG - De mede werkers van de Centrale Post Am bulancevervoer (CPA) in Leiden en de ziekenvervoerders van de ambu lancedienst Eigenbrood in Lisse valt niets te verwijten in de kwestie rond het Hillegomse verkeers- slachtoffertje. Dit verklaart nu ook de inspecteur voor de volksgezond heid in Zuid-Holland F. Hazelzet. De inspecteur houdt vol dat hij ook nooit met de beschuldigende vinger i de richting van CPA en Eigen brood heeft gewezen. "Wel heb ik geprobeerd duidelijk te maken dat het systeem van het ziekenvervoer verbetering vatbaar Daarmee is nog niet gezegd dat het systeem slecht is. Er is alleen aantal maatschappelijke ont wikkelingen, het toenemende te kort aan intensive-carebedden bij voorbeeld, die aanpassingen nood zakelijk maken". Daar heb ik mijn eindrapport over de Hillegomse zaak in algemene zin voor gepleit. Kennelijk heeft dat her en der mis verstanden veroorzaakt, ook bij de Leidse CPA zelf trouwens", aldus Hazelzet. Een van de 'misverstanden' be treft de vraag of het Spaarnezieken- huis nu wel of niet het slachtoffertje heeft geweigerd. Volgens Hazelzet heeft het Haarlemse ziekenhuis in derdaad gezegd dat het de bewuste avond geen kinderen meer kon op nemen. "Maar het heeft er vervol gens direct aan toegevoegd: Als het dringend is, kom dan maar langs. De centralist van de CPA heeft het tweede deel van die boodschap ken nelijk niet gehoord. Dat verwijt ik hem echter niet, want hét was op dat moment een verschrikkelijk hectische toestand. Ik kan me voor stellen dat hij, in zijn haast snel iets anders te regelen, minder alert was op wat het Spaarneziekenhuis nog meer had te melden". Hazelzet stelt ook dat hij het am bulance-personeel niet kwalijk neemt dat het onvoldoende medi sche deskundigheid heeft. "De wet telijke norm schrijft voor dat ambu lance-personeel minimaal een EH- BO-diploma moet hebben. Daaraan voldeden ze, ruimschoots. Ik heb slechts willen constateren dat die norm voor verbetering vatbaar is. Maar dat is niet iets wat de ambu lancediensten zich moeten aantrek ken, maar de overheid". De sporthal Rijasoeverin Katwijk werd ook bedolven onder de graffiti. DEN HAAG Graffiti is een vorm van vandalisme. Bij het tegengaan ervan kunnen de zelfde methoden worden ge hanteerd als bij vandalisme-be- strijding. Dit concludeert Bu reau Halt Den Haag dat in sa menwerking met het landelijk overleg van de Haltbureaus een onderzoek heeft laten instellen naar graffiti en de uitvoerders daarvan, de graffiteurs. Graffiteurs 'tatoueren' tot on genoegen van veel mensen, hun omgeving met moeilijk uitwis- bare tectylverf of acrylaatlak- ken. Hun vaak onafgemaakte 'werk' komt men overal tegen in de stad, op muren, abri's en trams. Graffiti is dan ook overal ver boden. In hun kraag gevatte graffiteurs komen vaak bij de Haltbureaus terecht, die zich bezighouden met vandalisme bestrijding. "Jongeren doen aan graffiti omdat het gewoon kic ken is", zegt een Haagse graffi- teur, die in het onderzoek aan het woord komt. Graffiti is spannend en het gaat erom op zoveel mogelijk, liefst gevaar lijke. plaatsen te staan. "Schrij ven op de muur van het politie bureau, dat is natuurlijk 'the ul timate' risico". De beschrijvingen van de graffiteurs over hun wereld, werkwijze en motieven, komen volgens Bureau Halt Den Haag in veel opzichten overeen met wat er bekend is over de 'gewo ne vandalen'. De graffiti-groep is niet minder 'crimineel', maar blijkt zelfs eerder in contact met de politie te zijn gekomen. Het onderzoek komt verder tot de conclusie dat graffiti-be- oefening bemoeilijkt moet wor den door de diefstal van verf spuitbussen te verhinderen. Daarnaast moet ervoor worden gezorgd dat er 'geen mooie mu ren' voor graffiti zijn en aan trekkelijke graffiti-plekken slecht bereikbaar worden ge maakt (door aanleg van tuinen of begroeiing). Verder moet er consequent tegen graffiti-beoe fenaars worden opgetreden, waarbij aan de voor hen beken de straffen (schoonmaken of Van onze redacteur Caroline van Overbeeke DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Holland wil een preventieteam instellen dat milieuvervuiling moet voorkomen. Het team van ongeveer tien mensen telt, moet zich richten op preventie door middel van informatie-voorziening, voorlichting, subsidies, de monstraties, onderzoek, experimenten en overleg met milieu-instanties en overheden. Het accent moet liggen op het voorkomen van storten en verbranden van afval. Het preventie team zou jaarlijks 2,25 miljoen gulden kosten. schadevergoedingen betalen) meer aandacht moet worden ge schonken. De weer- en windbestendige acrylaatlakken en tectylverven geven de graffiti een grote duurzaamheid. Dat maakt het voor jongeren extra aantrekke lijk op zoveel mogelijk plaatsen de eigen 'tag' (gestyleerde naam) te schrijven, want die blijft wel een poosje staan. Het aanbod aan verfmateriaal schept bovendien mogelijkhe den voor grote kleurige muur schilderingen, de zogenaamde 'pieces'. Dit taggen en piecen, dat door jongeren op grote schaal wordt beoefend, vormt voor velen een bron van ergernis. Een schrale troost van Bureau Halt, dat het onderzoek samen met de ge meente Den Haag verrichtte: graffiti gaat vanzelf weer over, net zoals dat voor vandalisme in het algemeen geldt. Tenminste als de jongeren in kwestie erin" slagen zich een plaats in de sa menleving te verwerven. LEIDEN Hart- en vaatziekten zijn nog steeds volksgezondheids probleem nummer één. Wij moeten de natuur niet hinderen door ver keerd te eten. te roken, of door de signalen die zij afgeeft te negeren. Maar dat is niet voldoende. Er is ook kennis nodig om haar waar nodig te assisteren bij haar onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Dat zei prof.dr. P. Brakman gistermiddag in zijn oratie bij het aanvaarden van het ambt van hoogleraar bij de Leid se faculteit der geneeskunde. Brakmans vakgebied is de athe- rogenese: de processen die aan hart en vaatziekten ten grondslag liggen. Volgens de kersverse hoogleraar zijn hart- en vaatziekten alleen op te lossen door samenwerking van vele "De laatste jaren is er vooruitgang in onze kennis van ziekteprocessen die zich in de (slag- )aderen afspelen. Het resultaat be gint duidelijk zichtbaar te worden in een lagere sterfte aan hartinfarc ten. Beziet men echter de statistie- ken van ziekte, ziekenhuisverple- ging en arbeidsverzuim, dat is daar eerder een stijging dan een daling in te bespeuren. Wij weten blijkbaar beter hoe wij de dood kunnen uit stellen dan hoe wij de gezondheid aan de patiënt kunnen teruggeven", zei hij. "Heel lang heeft men gedacht dat cholestorol een allesoverheersende rol speelt bij hart- en vaatziekten". vervolgde hij. "En ongetwijfeld is een verhoogd cholesterolgehalte in het bloed een belangrijke risicofac tor, zeker bij mensen die hiermee erfelijk belast zijn. Het wordt echter steeds duidelijker dat daarnaast ook het zeer ingewikkelde systeem van de bloedstolling en de gezond heidstoestand van de bloedvaten zelf een essentiele rol spelen". "Naast het cholestorol in het bloed wordt sinds enkele jaren ook het gehalte aan fibrinogeen, de stof waaruit een bloedstolsel ontstaat, als een belangrijke meetbare risico factor erkend. Voorts is de snelheid van de fibrinolyse, het proces waar door een bloedstolsel wordt opge lost, van groot belang. Hoe deze fac toren in feite inwerken op de wand van menselijke bloedvaten wordt sinds een tiental jaren bestudeerd, en de eerst aanwijzingen hoe men dit proces ten goede kan beïnvloe den beginnen zichtbaar te worden". Vooral het in Leiden gevestigde Gaubius Instituut, gelieerd aan TNO, is op deze wetenschappelijke, terreinen actief. Brakman is direc- teuF van dit instituut. "Zoals Nederland alleen kan overleven bij de gratie van een inge nieus netwerk van gemalen, sloten en vaarten, zo kan ook het lichaam alleen functioneren als de circulatie in orde is. De natuur helpt ons daar bij, want, anders dan een sloot, kan een bloedvat zichzelf repareren. Daarnaast is kennis nodig en een gezonde levenswijze", besloot hij. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, moeten het plan nog goedkeuren. Volgens woordvoerder van de provincie, B. van Vliet, is de kans echter groot dat het team er komt. "Het team zou op 1 maart kunnen beginnen als het provinciebestuur in februari een besluit neemt". In een advies-rapport over het preventieteam wordt het voorstel nader uitgewerkt. Daaruit blijkt dat de provincie meent dat preventie al leen kan worden gestimuleerd door hergebruik en nuttige toepassing van afval. Het accent van het team zou dus moeten liggen op het bevor deren van gescheiden inzameling, be- en verwerking van afval. Pre ventie komt in dit geval neer op het voorkomen van storten en verbran den van afvalstromen, en dus niet op het voorkomen van het ontstaan van afval bij de bron. Volgens het rapport kan de provincie geen in vloed uitoefenen op het ontstaan van afval. Kantoren Het preventieteam zou zich volgens het rapport moeten richten op drie aandachtsgebieden: huishoudelijk afval, afval van bedrijven en restaf val van nutsbedrijven. In de eerste plaats moet de gescheiden inzame ling van huishoudelijk afval wor den bevorderd zoals glas, papier, chemisch afval en groente- fruit en tuinafval (GFT). Dit is ongeveer 90 procent van het huishoudelijk af val. Ook het kantoor- winkel en dienstenafval zou moeten worden gescheiden: dit is een relatief ver waarloosd gebied, terwijl het veel papier en karton en GFT-afval ople vert. Het team moet zich op de tweede plaats richten op het afvalprobleem van het bedrijfsleven: bouw en sloopafval en afval van landbouw (glastuinbouw en bollenteelt). Bij de scheepvaart, transportmiddelen- industrie, (petro-)chemische indus trie en voedings- en genotsmidde lenindustrie moet 'interne milieu zorg' worden gestimuleerd. Ten slotte moet het team zich richten op het overige afval van nutsbedrijven, afvalverbrandingsinstallaties en overheden. Het team kan bijvoor beeld een nuttige toepassing van slakken na verbranding van afval bevorderen, denk aan de wegen bouw. Op de langere termijn moet het team de gescheiden inzameling en verwerking van kunstofafval sti muleren. Een van de eerste taken van het preventieteam is volgens het rap port het maken van een werkplan. Dit moet worden afgestemd op de activiteiten van het Rijk en gemeen ten op dit gebied. Voorlichting en informatie over gescheiden inzame ling van afval moet een belangrijke taak van het preventieteam worden. Daarom moet een apart informatie punt worden opgezet binnen het team. De Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden en omstreken (Ge- vulei) stemt in met het plan maar dringt er bij de provincie wel op aan doublures te voorkomen in de infor matievoorziening. "Onze voorkeur gaat uit naar een klein preventie- Schippers willen chemisch depot ALPHEN/REGIO - De schippers uit de Rijnstreek willen graag een centraal punt in deze regio waar ze hun chemicaliën en verlopen olie kwijt kunnen. Dat stelt de plaatse lijke afdeling van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer. Op dit moment kunnen de schip pers dergelijke vloeistoffen alleen afgeven in Rotterdam en Amster dam. "Bilge-water, dat is het regenwa ter dat in het ruim loopt, loosden we vroeger op het oppervlaktewater", vertelt S. van Ruiten, voorzitter van Schuttevaer afdeling Rijnstreek. "Met het milieu in het achterhoofd doen we dat niet meer. Want in dat bilge-water wil wel eens olie zitten of andere viezigheid. We willen graag in deze streek een punt waar we dit soort zaken kunnen afgeven. Nu slaan we het op in een bak en gaan we ermee naar Amsterdam of Rotterdam De voorzitter verwacht dat het af- giftepunt volgende week aan de or de komt in de jaarlijkse ledenverga dering op 29 december. "Op die ver gadering zijn ook altijd vertegen woordigers aanwezig van de over heid. En we hopen dat Rijkswater staat, waar zo'n afgiftepunt onder valt, voor ons verzoek open staat". PRIJS Universitair hoofddocent van de Leidse interfacultaire vak groep politieke wetenschappen, dr. P. Mair, heeft de Stem Rokkan Prijs gekregen. Hü krijgt de prijs samen met collega en co-auteur dr. Stefano Bartolini, hoogleraar in Genëve, voor het beste boek op het terrein van vergelijkend sociaal weten schappelijk onderzoek, 'Identity, competition and electoral availabi lity'. team. Dit moet zich aanvullend op landelijke en provinciale ontwikke lingen richten op preventie en her gebruik van afval", aldus de Gevul- Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Als de velden onder sneeuw lig gen, is men gewoon een goed woord voor de vogels te doen. In den laatsten tijd hadden zij het met de strenge vorst, die de aardkorst deed versteenen, reeds zeer hart de verantwoor den. Nu er eindelijk bovendien ook hier sneeuw gevallen is, den- ke men dubbel aan de vogels. Ze zijn nu spoedig geheel van voed sel verstoken. Geen mensch be hoeft er onder te lijden. Met wei nig, doelmatig op den grond uit gestrooid of in de raamkozijnen neergelegd, zijn de beestjes ge holpen. - In de straat op de Middelste gracht alhier was in de gaslei ding eene lekkage ontstaan, waarmede de directeur der ste delijke gasfabriek werd in ken nis gesteld. Weldra was toen het gebrek verholpen. Dicht daarbij werd in eene woning eene be jaarde vrouw ongesteld gevon den. Haar man was te Gouda werkzaam en hem werd door de politie per telegraaf van de on gesteldheid bericht gezonden. Hij kwam dan ook over. Inmid dels had de commissaris van po litie er ook voor gezorgd dat der vrouw geneeskundige hulp werd verleend. Een en ander delen we mede ter weerspreking van de loopende geruchten, als zou er binnenshuis eene gasontploffing hebben plaats gehad, waarbij zeven personen bedwelmd zou den geraakt en reeds één overle den zijn. Vijfentwintig jaar geleden: - Een civiele rechtbank in Parijs heeft gisteren de echtscheiding uitgesproken tussen de cineast Carlo Ponti en zijn vrouw. Om dat scheiden in Italxè niet moge lijk is, had het Italiaanse echt paar de Franse nationaliteit aangevraagd. Nadat Ponti die gekregen had, kon het echtschei- dingsproces beginnen. De uit Ponti's eerste huwelijk geboren dochter is de moeder toegewe zen. De rechtbank wees Ponti als de schuldige partij aan. De cine ast kan nu met de filmactrice Sophia Loren trouwen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15