TAD LEIDEN Soms denk ik: ouwehoer nou niet en doe wat Acht inspraakreacties op hèt onderwerp in Leidse politiek LEIDSCH DAGBLAD Dick Tesselaar over de Leidse politiek en de Streekmuziekschool Weg vrij voor Koets-o-theek Herinrichting stationsgebied leeft kennelijk niet LEIDEN Het is hèt onderwerp in de Leidse politiek en het interes seert de meeste Leidenaars kenne lijk niets: de ontwikkelingen rond het nieuwe station. Welgeteld acht reacties vielen er in de brievenbus bij de gemeente. Slechts één burger had de moeite genomen om indivi dueel te reageren en dat was het oud-raadslid Beijen. De rest van de reacties kwam van verenigingen, de taxi-ondernemers en van de twee meest betrokken wijken. In het stationsgebied worden de komehde jaren honderden miljoe nen guldens geïnvesteerd. Een nieuw station, ondertunneling van het Stationsplein, bouw van kan toortorens, het zit er allemaal in. Het belangrijkste is de keus op welke manier het verkeer wordt afgewik keld in de toekomst. Het college koos voor een lange tunnel waarbij verkeer dat van de Plesmanweg komt via de tunnel en de Marislaan stad-in rijdt. Voor het station komt een autovrij gebied, waar alleen het openbaar vervoer, taxi's, fietsers en voetgangers mo gen korpen. Het enige wat nog ont breekt voor uitvoering van dit plan is het geld. Leiden hoopt enkele tientallen miljoenen guldens aan subsidie binnen te halen. Uit de meeste reacties blijkt te vredenheid over de aanleg van de lange tunnel. De fietsersbond EN- FB en de vereniging voor reizigers openbaar vervoer ROVER zijn blij met de tunnel. Volgens de ENFB is het 'de beste garantie voor vermin dering van de verkeersdrukte'. RO VER is zelfs 'zeer tevreden' over de keuzes die het college heeft ge maakt. Er is slechts enige kritiek op de routes die de bussen nemen. Ook de vijftien taxi-ondernemers zijn blij met de lange tunnel, alleen wijzen zij af dat de taxistandplaats bij het station tevens de plek wordt waar automobilisten mensen kun nen halen en brengen. 'Een bron van onduidelijkheid en belangente genstelling' is het resultaat. Is de fietsersbond tevreden met de ruimte die de fietsers krijgen, de Kerngroep Milieudefensie Leiden gaat het allemaal nog niet ver ge noeg. Deze club wil geen tunnel, maar een versmalling van de be staande rijbaan zodat het autover keer wordt geremd. De ruimte die ontstaat door de rijbanen te schrap pen moet worden gebruikt voor het openbaar vervoer, groen, voetgan gers en fietsvoorzieningen. Er wordt geen echte keus ge maakt, zegt Milieudefensie. Want behalve wat verbeteringen voor fietsers en het openbaar vervoer krijgt ook de auto alle ruimte door de aanleg van de tunnel. Omdat de tunnel het autoverkeer bevordert, moet hij worden geschrapt, evenals de parkeergarage. De twee bewonersgroepen die di rect belang hebben bij de nieuwe in richting van het station hebben uit gebreid gereageerd. De bewoners van de Marislaan wijzen zoals be kend het doortrekken van de nu nog doodlopende weg af. Zij krijgen daarbij steun uit onverwachte hoek: van de bewoners die bij het Stationsplein wonen en nu de mees te overlast hebben van het verkeer. Zij pleiten voor ondertunneling maar willen niet dat de Marislaan dezelfde overlast krijgt. Er zit dan ook tal van waarschuwende woor den in de reactie, waarbij de belang rijkste is dat ramingen van ver keersdrukte later altijd te laag blij ken te zijn. "Wanneer we de situatie op het Stationsplein bekijken, moeten we tot de conclusie komen dat, tenzij de chaos die zich hier iedere dag voor onze deur voltrekt zo bedoeld was, de toestand aardig uit de hand is gelopen. Deze ramp zal zich, ge zien de onophoudelijk groeiende autostroom, op de Marislaan ook gaan voltrekken", schrijft de werk groep herindeling Stationsplein, die zich erover beklaagt dat zij wordt opgezet tegen de Marislaan- bewoners. Het is niet de keus tussen overlast op het Stationsplein of op de Marislaan. Beide straten moeten worden verlost van het 'langsrazen- de verkeer'. "Het ideale plan moet aan beide verlangens voldoen". Dat is er dus nog niet. Kerstsamenzang LEIDEN - In de Pieterskerk wordt zondag 23 december een kerstsa menzang gehouden met de Credo Singers uit Rotterdam en het Toon kunst Orkest uit Leiden. De samen zang wordt geleid door Jan Stolk en Har Meyer zal er enkele kerstverha len bij vertellen. Een tekstboekje is beschikbaar en bovendien bestaat de mogelijkheid de levensgrote kerststal te bezichtigen. Aanvang 20.00 uur. Oude en moderne tassen nog tot 14 januari 1991 Stedelijk Museum De Lakenhal Oude Singel 32 Leiden 071-25 46 20 f 0,50 reductie met deze bon s Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN "Ik was net weg uit Trinidad, toen daar de revo lutie uitbrak. Ik was nog in de buurt dus ik kon de ontwik kelingen daar goed volgen. En dat is dan toch wel heel iets anders dan een actiegroep die ergens tegen protesteert". Dick Tesselaar is terug. De voormalige Leidse wethouder vertrok op 1 mei voor een maandenlange bootreis door het Caribisch gebied. Kwam onder de indruk van de armoedige omstandigheden waaronder de mensen in andere landen moeten leven. Verbijsterde zich over het gebrek aan sociale voorzieningen. Verwonderde zich over de koffiemelk van Friesche Vlag die hij onderweg in winkels ontdekte. "Het is allemaal zo heel anders, je gaat relativeren". financieel tekort werd verwacht. Niet dat dat nu mijn beslissing zou hebben beïnvloed, maar er bleek toen ineens het nodige aan de orde te zijn. Meer dan op het eerste ge zicht". De tekorten zijn ontstaan omdat zieke docenten werden vervangen zonder dat daarvoor geld was uitge trokken, omdat geen rekening was gehouden met het accountantsbu reau dat moest worden aangetrok ken toen de administrateur ziek werd en omdat de inkomsten lager waren dan geraamd. Voor 1990 is 'flink wat extra geld' nodig/weet Tesselaar. De begroting is deze week vastgesteld en de ge meenten zullen 2,5 ton extra moe ten ophoesten. "Voor de gewone za ken". Het bestuur verwacht wel dat een en ander met ingang van 1992 beter geregeld is. En dus is er een discus sie gaande binnen de streekmuziek school. Tesselaar heeft al een aantal plannen. Zo vraagt hij zich af of er niet actiever leerlingen geworven kunnen worden. Hij wil verder dat leerplannen worden opgesteld. Om duidelijk aan te geven wat de vorde ringen zijn die een leerling jaarlijks moet maken om een goede ama teur-musicus te worden. Zestien jaar lang was hij PvdA wethouder in Leiden. En toen ond hij het nodig om er een streep onder te zetten. Het werd een heel dikke streep. Op het moment dat ïieuwe college aantrad, liet Tes selaar Leiden ver achter zich. Nog is is hij blij dat hij dat zo heeft gedaan. "Ik heb besloten weg te gaan en dan ben ik ook weg. Waar mee niet gezegd wil zijn dat het me niet interesseert". Hij heeft zich nog steeds niet be moeid met de politiek in Leiden. "Dat is een beetje uit zelfbescher ming, ook. Daarom ben ik bewust overal weggebleven. Maar het komt wel weer. Ik zit bijvoorbeeld in de werkgroep stadsontwikkeling en verkeer van de PvdA. Ik krijg alle stukken, maar aan een vergadering heb ik me nog niet gewaagd. Maar het is wel de bedoeling dat dat weer komt, ik denk dat ik er zo langza merhand wel naar toe kan gaan. Ik vermijd echter dat het net lijkt alsof ik achteraf nog wil meeregeren. Want dat wil ik helemaal niet". Collega's Hij heeft de politiek op een afstand gehouden. De politiek kwam echter wel naar hem toe. Tesselaar was van plan om na zijn reis te gaan werken als interim-manager. De eerste de beste mogelijkheid die zich aan diende heeft hij aanvaard: sinds 1 november heeft hij de leiding van de Streekmuziekschool in Leiden. Hij blijft tot deze zomer in dienst. Op het moment dat Tesselaar de baan aanvaardde, was nog niets be kend over de grote financiéle tekor ten waarmee de muziekschool kampt. Over vorig jaar is er een te kort van 180.000 gulden, het tekort over dit jaar zal zo'n zeven ton be dragen. "Toen ik werd gevraagd zei den ze dat de directeur wegging en dat ze de zaak wat anders wilden gaan doen. Ik heb ja gezegd en een poosje daarna bleek dat er een groot Dick Tesselaar: "Logisch dat een individuele muziekles duurder is dan een groepsles". Verstand De inkomsten zouden verhoogd kunnen worden door mensen die individueel les willen meer te laten betalen dan leerlingen die groepsles nemen. "Nu is er geen verschil tus sen. Ik vind het logisch dat een indi viduele les duurder is dan een groepsles. De mensen moeten dan maar een keuze maken. Er zijn do centen die helemaal niet van groepslessen houden. Maar aan de andere kant zet ik gemakkelijk mijn nuchtere verstand er tegenover. Het bestaat toch niet dat bijna alle on derwijsvormen in groepsverband worden gegeven en muzieklessen niet". "Ik begrijp best dat het een kle- reherrie is als vier saxofonisten door elkaar spelen. En dat je er dan gek van wordt, althans gekker dan wanneer je een persoon les geeft, dat begrijp ik best. Maar het kan. Ik denk dat je er wel bepaalde dingen voor moet leren, dus moeten er bij scholingsmogelijkheden zijn voor docenten". Het uitgangspunt is dat de lessen betaalbaar moeten blijven. "De ge meente legt nu voor elke leerling van de muziekschool 600 gulden bij. En vergelijk dat maar eens met bij voorbeeld de sport: elke sporter kost de gemeente 250 gulden per jaar. En daarmee zeg ik niet dat het een beter is of slechter, maar ik con cludeer het. En verder is het een po litieke keuze: is die 600 gulden mooi of moet het meer of minder zijn?" Hard bewind Tesselaar ziet het als zijn taak de or ganisatie van de school 'te stroom lijnen'. "Het is een beetje moeilijke organisatie, hier. Er wordt op zes plaatsen les gegeven, dus docenten moeten heen en weer rijden. Er zijn er 75, de een geeft 32 uur les en de ander maar een uur in de week. En dat moet dan allemaal worden inge past in roosters. Dat is een pro bleem". Tesselaar heeft verder de indruk dat het op de muziekschool 'wat ge makkelijk gaat'. "Er zal een wat har der bewind gevoerd moeten wor den". Hij heeft bijvoorbeeld inge steld dat zieke docenten zelf hun leerlingen moeten afbellen. En dat die niet meer op de gang hoeven te wachten als ze bijvoorbeeld een uur vrij hebben tussen hun les en de re petitie van het ensemble waar ze in zitten. Ze kunnen nu terecht in de kamer die vroeger voor de docenten was gereserveerd. "Ik heb gezegd dat dat de kantine is geworden. Er was een probleem, ruimtegebrek, en dus moest er een keuze worden gemaakt. En dan krijg je dat docen ten gaan klagen dat ze niet meer rustig in die kamer kunnen zitten, met die kinderen op hun lip. Dat vind ik altijd zo frappant: dat men sen erkennen dat er een probleem is en dat het lastig is om een oplossing te vinden. Vervolgens zijn ze het dan niet eens met de beslissing. Dan begint de meute nog eens te reage ren. Nou, denk ik dan, ik kan het toch niet iedereen naar de zin ma ken". Breestraat Het valt hem ook op in de Leidse politiek. Dat er zoveel wordt ge sproken en zo weinig wordt gedaan. "Soms denk ik: ouwehoer nou niet en doe wat". Als voorbeeld noemt hij de plannen voor de stationsom geving. Ook toen hij wethouder was werd daar meer over gepraat dan mee gedaan, geeft hij toe. "Maar ik ben zo iemand die vindt dat op een gegeven moment iets goed genoeg bekeken is. En dan komt het mo ment dat je gewoon iets moet doen". Tesselaar heeft niet de indruk dat er veel veranderd is sinds het CDA met de PvdA en Groen Links in het college zit. "De Breestraat is ge woon de Breestraat gebleven. Ik denk wel dat het een poos zal duren voordat er een verandering te zien is. Want veel van de plannen die nu uitgevoerd worden zijn door het vo rige college voorbereid. En de men sen die er nu zitten moeten het vak ook nog leren, natuurlijk". Zij zijn aangetreden in een moei lijke tijd, vindt Tesselaar. "Er is als maar minder geld beschikbaar. En de dingen liggen allemaal wat moei lijker, lijkt het. Nu zijn er aan de ene kant rapporten die zeggen dat er in het westen enorm veel woningen moeten worden gebouwd. Aan de andere kant zie je dat iedereen zegt: hier mag je niet bouwen en daar ze ker niet. De belangen zijn nogal te genstrijdig". Hij benadrukt nog eens dat hij zich niet meer met de Leidse poli tiek wil bemoeien. "Het enige wat ik heb bedacht is dat het een belangrij ke opgave voor Leiden is om ervoor te zorgen dat de stad die de afgelo pen jaren op poten is gezet ook op poten blijft. Als je mensen spreekt dan vinden ze allemaal dat Leiden aardig is opgeknapt. Zorg dan ook dat dat zo blijft, denk ik dan. Steek dus geld in bestaande wijken. Als er een tekort is, dan wordt er meestal het eerst beknibbeld op onderhoud. Maar ik denk dat Leiden wijs moet zijn en meer geld moet steken in het leefbaar houden van de woonomge ving". LEIDEN - Het voormalige pand van Ico Athibu aan de Lammer markt wordt niet op de rijksmonu mentenlijst geplaatst. De minister van wvc zal binnenkort vrijwel ze ker negatief beslissen over het ver zoek van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) om de voormalige textielfabriek tot rijks monument te verklaren. Daarmee staat formeel niets meer de sloop van het pand aan de Lammermarkt in de weg en wordt het mogelijk een nieuwe Koets-o-theek op die plek te bouwen. E. van Boetzelaer, hoofd monu mentenregistratie van de rijks dienst voor monumentenzorg die het ministeriële besluit voorbereidt, vertelt dat de negatieve beslissing binnenkort is te verwachten. "Alle adviezen die we hebben binnenge kregen zijn negatief', aldus Van Boetzelaer. Het is niet zo dat het pand geen cultuurhistorische waarde heeft, benadrukt Van Boetzelaer. "Wij zijn bezig met het inventariseren van jongere bouwkunst. Twee jaar gele den zijn we daarmee begonnen en het zal nog wel enkele jaren duren. Deze fabriek valt ook daaronder. Er komen verzoeken binnen om aller lei jonge bouwkunst vooruitlopend op de inventarisatie op de rijksmo numentenlijst te plaatsen. Wij doen dat alleen als het om topstukken gaat. In dit geval is daar geen sprake van. We weten dat er een sloopplan bestaat. Als het tegen de tijd dat de inventarisatie is afgerond, is ge sloopt, dan is dat jammer". Katwijker bij frontale botsing zwaar gewond KATWIJK - Bij een frontale bot- sing op de secondaire weg 1 in Kat wijk is gistermiddag omstreeks vijf uur een 49-jarige politieman uit Kat wijk ernstig gewond geraakt. De man is opgenomen in het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp, een spoedoperatie is waarschijnlijk no dig. De man werd in zijn auto geraakt door een tegenligger, die om onop gehelderde reden op de linkerhelft van de weg terecht was gekomen. Deze auto werd bestuurd door een 43-jarige inwoner uit Voorschoten. De chauffeur raakte niet gewond, wel een passagiere (40) die over pijn in de borst klaagde. VECHTERSBAAS - Op de Sluis- weg in Katwijk is vannacht een 18- jarige knaap aangehouden, die als een wilde op enkele voorbijgangers insloeg. Hij werd kwaad omdat hij een opmerking over onzedelijk ge drag kreeg toegevoegd. Een van de voorbijgangers werd een oog dicht geslagen en bij de ander werden tanden uit de mond geslagen. TEGEN DE KLOK Drie jaar terug wilde ik er uit omdat ik het niet meer zag zitten 's avonds te werken. Toen ben ik een jaar inkoper van Parmahammen, truffels en ganzelevers geweest. Zat je altijd in een auto langs de weg en ik moet onder de mensen zijn. Dus toen ik hier zelfstandig een restaurant kon beginnen, heb ik niet geaarzeld. Naast mijn standaardmenu heb ik een kerst- menu, waarop trouwens ook een biefstukje staat voor het geval je niet van vis houdt. Maar meestal zeggen mijn gasten: Herman, maak er maar wat van. En dan kom ik met iets gedurfds: bijvoorbeeld oesters en coquilles St. Jacques met zelfgemaakte platte spaghetti, tazatella ge naamd en een verse basilicum saus. Voor mij zelf is het altijd een verrassing welke andere vissen handelaar Klaas Hartevelt mij 's middags brengt naast het standaardrepertoire. Want sommige vissen vang je niet, die krijg je per ongeluk in je net en dan heb je een verras sende delicatesse. Bijvoorbeeld de zonnevis, waar Julius Caesar helemaal gek op was. Maar die is zo zeldzaam dat hij 120 gulden per kilo kost. Er zit een vreemde zwarte plek op de vis en de legende gaat dat het de duimafdruk van de apostel Petrus is, die een munt uit de bek van de vis haalde. Ook zo'n rare vis is de snotolf, die een hoop ander namen heeft zoals otwolf, paddevis en strontvreter. Dat beest ziet er namelijk niet uit, zo lelijk, maar is in Duitsland zeer geliefd vanwege de kaviaar. Van de week belde het zoölogisch laborato rium. Ik ken die jongens daar uit de kroeg, of ik een stuk'van de pas aangespoelde maanvis wil de hebben. Geintje. Maar ik heb hier die gekke maanvis, mola mola op zijn latijns, wel als wandschildering". (Tekst Emlel Fangmann. foto Loek Zuydcrduln) "Caesar is de naam, we zitten in de Kaiserstraat en in de Romeinse tijd werd er veel vis gegeten. Eerste kerstdag zijn we gesloten, dan eet ik kreeft bij mijn schoonfamilie. Maar tweede kerstdag gaan we er met zijn allen tegenaan. Dan zit het hier meestal vol met bekenden. En eind volgende week gaan we naar Brussel, om daar met een viertal koks en hun vrouwen een paar dagen privé te koken in een restaurantje. Vis is boeiender dan vlees. Een koe roep je en slacht je, voor vis waag je je leven. Franklin Mijnhijmer is mijn vaste kok. Zelf ben ik een selfmade kok. Ik heb in feite alleen maar lagere school. Herman zit altijd naar bui ten te kijken, stond er op de rapporten. Ik ben beheerder van een Italiaans pension geweest, maar heb verder altijd in de horeca gezeten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13