EG perkt visvangst Nederland niet in Winkeliers lappen bizarre wet aan hun laars Vissers en Bukman 'niet ontevreden' Modereclame doorbreekt 'apartheid' in Brazilië Bacteriën uit urine in bier EG-plan om energie en co2-uitstoot te belasten 'Loonstijging van 1,5 procent is maximum' Philips slankt medische poot 20 procent af VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 PAGINA 5 BRUSSEL (GPD/ANP) De Nederlandse vissers komen volgend jaar redelijk aan hun trekken wat betreft de hoeveelheden vis die ze uit de Europese wateren mogen vangen. Vergeleken met dit jaar jaar mogen ze meer tong en makreel opvissen. Op schol, kabel jauw en haring moeten ze inleveren maar niet veel. Minister Bukman (visserij) toonde vis vangen als dit jaar. De quota zich tevreden over de resultaten van voor tong en makreel gaan zes tot dat beraad. Voorzitter Langstraat acht procent omhoog, die voor van het Produktschap voor Vis en schol, kabeljauw en haring vier tot Visprodukten, waarbij alle 3500 zee- acht procent omlaag. Volgens Buk- vissers zijn aangesloten, zei ook man, die het EG-overleg leidde, is 'niet ontevreden' te zijn. De quota het onderste uit de kan gehaald, voor kabeljauw en ook haring blij- Zowel Bukman als EG-commis- ven binnen de perken, zei ook voor- saris Manuel Marin waren erg blij zitter Nooitgedagt van de Neder- dat het jaarlijkse visserij-overleg zo landse Vissersbond, waarin vooral vlot is verlopen. In tegenstelling tot de kottervissers zijn verenigd. andere jaren hadden de ministers Globaal mogen de Nederlandse nu slechts anderhalve dag nodig om vissers in 1991 ongeveer even veel het eens te worden. Maar een van de moeilijkste kwestie werd dan ook door de ministers vooruitgescho- RIO DE JANEIRO (ANP) - De Ne derlandse modewinkelketen C A, met vestigingen in de meeste grote Braziliaanse steden, heeft aan het begin van de kerstcampagne heel wat stof doen opwaaien in Brazilië. In alle grote kranten van het land verschenen zoals in deze tijd van het jaar gebruikelijk volkleur-recla- mebijvoegsels met het oog op de kerstkoopjes. Maar de C A-fol ders vielen in het bijzonder op door de verschijning op het voorblad van een aantrekkelijke kleurlinge als mannequin. Dit is voor de Braziliaanse publi- citeitswereld en voor het publiek heel ongewoon en zelfs uniek. Want ondanks het feit dat het Zuidameri- kaanse land er prat op gaat een voorbeeld te zijn van een succesvol geïntegreerde multiraciale samen leving is het gebruik van niet-blan- ke modellen in de Braziliaanse re- (11480). Er mag daarentegen 19460 clamewereld iets dat gewoon niet ton tong vangen (was 18000), wat kan- de Nederlandse Noordzee-kot- tervloot winst is, en 33750 ton ma kreel (was 31945 ton). Een week na het eerste bijvoegsel publiceerde het Nederlandse be drijf, via het reclame-agentschap Avanti uit Sao Paulo, opnieuw een katern met hun collectie strandpak- ken en bikini's. Deze keer koos C A louter voor donkere mannequins. Er verschenen zelfs krantenarti kelen over deze keuze, zo ongewoon werd de campagne van het kleding bedrijf gevonden. Ondanks dat dit tot een kleine polemiek uitgroeide, verkozen noch C A noch het agentschap enig commentaar te le veren. De krant Jornal do Brasil schreef dat het bedrijf een gok had gewaagd op de klandizie van bijna 60 miljoen gekleurde Brazilianen wier koopkracht als gering wordt beschouwd. Verscheidene zwarte-bewust- zijnsorganisaties, zoals het Onder zoeksinstituut voor Zwarte Cultuur (IPCN), geleid door de militante Ja- nuario Garcia, en het Centrum voor de Strijd tegen het Racisme van Marco Durao, verklaarden ver heugd te zijn over de aanpak van C A. Deze organisaties stelden reeds lang het feit aan de kaak dat zwarte of bruine meisjes, hoe aan trekkelijk of goed opgeleid ze ook mogen zijn, het nooit als beeld in dit land zelden gekleurde vrouwen op tv, behalve dan in de rol van dienstmeisjes of schoonmaak sters, stellen de twee organisaties. Zelfs de Braziliaanse editie van Playboy presenteert bij voorkeur alleen maar lokale blanke en dan het liefst ook nog blonde modellen. De voorzitter van de Braziliaanse Publiciteitsvereniging, Valdir Si- queira, zei dat hij veronderstelt dat een bedrijf als C A wel zeker een grondige marktstudie in Brazilië moet hebben gemaakt voor zich te wagen aan zo'n unieke campagne waarvan het succes van hun hele zo mercollectie afhangt. "Reclame veerspiegelt veelal wat er onder de quin maakten wegens de bestaande bevolking leeft. In dit licht moet de vooroordelen in Brazilië. Hoewel in het algemeen wordt toegegeven dat de typische 'mulata' (van gemengde afkomst) als het Braziliaanse schoonheidssymbool bij uitstek wordt beschouwd, blijft clamespotje campagne van C A als een positie ve doorbraak worden beschouwd" Siqueira verwees naar een inci dent dat een paar jaar geleden plaatshad. Toen verscheen dit land 'de katjes in het don ker knijpen'. Behalve tijdens de car navalsperiode, wanneer zij hun glo rietijd beleven, ziet men bij voor- huishoudelijke toestellen op televisie zwart stel optrad. Dit veroorzaakte zo veel commotie dat de uitzending van de commercial werd gestaakt. ZOU U BIJ DEZE MAN N RUIMTEREIS KOPEN? DEN HAAG (ANP) - De Keu ringsdienst van Waren in Den Haag heeft in 1989 in enkele ge vallen bacteriën uit menselijke urine aangetroffen in tapbier. Volgens de dienst toont dat aan dat het in de horeca in sommige gevallen niet altijd even nauw wordt genomen met de hygiëne. Directeur J. Coolsma van de dienst waarschuwt echter tegen al te grote paniekreacties. "Het komt gelukkig niet op grote schaal voor. Bovendien word je er niet ziek van." De oorzaak ligt volgens Coolsma bij het barper- soneel dat verzuimt de handen te wassen na een bezoekje aan het toilet. Als er vervolgens een nieuw vat bier moet worden aangesloten, kan het gebeuren dat de bacteriën in het bier te recht komen. Veel vaker komt het voor dat tapbier te veel gist blijkt te bevatten. Dat is te wij ten aan onvoldoende reiniging van de tap-installatie, aldus Co olsma. Volgens het jaarverslag van de dienst kwamen er in 1989 ruim 100 klachten binnen over voedselvergiftiging. Uit onder zoek kan worden afgeleid dat al leen al in de regio Den Haag jaarlijks 300.000 tot 400.000 men sen maag- en darmklachten krij gen door voedsel. Een regelmatig terugkerende boosdoener blijkt erwtensoep te zijn. Zo werd een groot deel van de brandweer in een platte landsgemeente getroffen door. een ernstige darmaandoening. Oorzaak bleek een grote pan erwtensoep te zijn, die de spuit gasten was voorgezet. Gebrekkige hygiëne en voed selbereiding blijken nog steeds hand in hand te gaan, consta teert de dienst. Naast diverse restaurants ging zelfs een hore- ca-vakschool op de bon vanwe ge de zeer slechte hygiëne van de klaslokalen. "Dat heeft ons nogal geschokt", aldus direc teur Coolsma. "Als je op school al niet leert hoe groot het belang van schoonmaken is, hoe moet het dan later in de praktijk?". Het is de discussie over een pak ket technische maatregelen, zoals het vergroten van de maaswijdte van de visnetten. Daardoor kan de jonge vis 'ontsnappen' en blijft de visstand op peil. Maar nogal wat landen hebben daar grote proble men mee. Afgesproken is nu dat voor 1 juli 1991 de knoop moet wor den doorgehakt. Volgens Bukman zijn deze tech nische maatregelen nodig "als je de visserij ook op langere termijn een toekomst wilt geven". Volgens de bewindsman dalen alle visstanden, vooral die van rondvis zoals kabel jauw en wijting. "De vangstcapaci teit in de EG is veel te groot", aldus Bukman. Stilliggen De ministers werden het wel eens over een 'stilleg-regeling' voor de hele EG. Vissersschepen in de rond- vissector moeten volgend jaar elke maand minstens acht dagen per maand" aan de wal blijven liggen. Marin zei daarmee de adviezen van de internationale commissie van biologen op te volgen. Voor de Nederlandse vissers heeft dat overigens geen gevolgen. Ons land kent al een zogenaamde 'zeedagenregeling', waarbij het aan tal dagen dat gevist mag worden wordt beperkt tot 172 in de rondvis- sector en 150 tot 200 in de platvis sector. Deze strengere regeling mag op grond van de EG-afspraken van gisteren blijven bestaan. De vissers mogen volgend jaar 77014 ton haring vangen (dit jaar was dat 84140 ton), 85370 ton schol (was 88754) en 10905 ton kabeljauw BRUSSEL (GPD) De Europese Commissie heeft vergevorderde plannen voor een Europese gecom bineerde belasting op energiege bruik en op koolstofdioxide-uit stoot (co2). Het plan om elk EG-land zo'n consumentenbelasting moeten invoeren wordt vandaag door de EG-ministers voor milieuzaken in Brussel besproken. Het gaat om een basisheffing op alle vormen van energiegebruik, in- DEN HAAG (ANP) Het ministe- clusief kernenergie. Alleen 'onbe- economische zaken gaat grensde' energie als windmolens Oog op betalen benzinepomphouders van de Bo- vag nauwlettend in de gaten hou den en zal maatregelen treffen als ze massaal overgaan tot het in reke ning brengen van twee kwartjes voor elektronisch betalen. Dit staat in brief van de directeur mededin ging, drs. H. de Ruijter, aan de Bo- vag. Hij had van deze organisatie een schriftelijke opheldering geëist, omdat sprake zou zijn van bindende prijsafspraken. 1 buiten vallen. Daarbovenop denkt Brussel aan een co2 heffing voor gebruik van fossiele brandstof. Kolen wordt meer bestraft dan ben zine, benzine weer zwaarder dan aardgas. Aardgas veroorzaakt de minste co2-uitstoot. Met de op brengst van de heffing moeten de lidstaten programma's financieren om het milieu te beschermen, zo zei Ripa. De Europese Commissie in Brussel geeft de voorkeur aan een combinatie van de twee heffingen om de lasten evenwichtig over de EG-landen te verdelen. Daardoor wordt een land als Frankrijk, dat voornamelijk kernenergie gebruikt voor de elektriciteit, niet helemaal buiten schot gehouden. Gisteravond hebben de Europese milieuministers besloten dat Ne derland de verkoop van minder ver vuilende auto's via de belastingen mag blijven subsidiëren. Het gaat om auto's die minder luchtveront reiniging veroorzaken dan volgens de Europese normen is toegestaan. De huidige normen lopen 31 de cember 1992 af. Gisteren kwamen de ministers overeen, dat de Eu ropese Commissie HOUSTON James Davidson, vice-president van het bedrijf Space Travel Services, toonde voor de tv het contract waarmee naar zijn zeg gen een vluchtje naar het Sovjet ruimtestation Mir is gekocht. Sov jetautoriteiten hebben de overeen komst 'nep' genoemd. Space Travel Services, dat een tripje naar de Mir als hoofdprijs in een loterij heeft uit geloofd, moet daardoor nu voor de rechtbank verschijnen omdat het be drijf ervan wordt verdacht loterij- wetten te hebben overtreden met het mogelijk uitloven van een nepprijs. (foto AP) DEN HAAG (GPD) Stijging van tractlonen met 3 procent zoals het de lonen in de nieuwe cao's met kabinet heeft genoemd al te hoog meer dan anderhalf procent is te is". Minister van financiën Kok zei veel. De directeur van het Centraal twee maanden geleden een loonstij- Planbureau, prof. drs. G. Zalm, ging in het bedrijfsleven met 3 pro- vindt anderhalf procent het maxi- cent nog aanvaardbaar te vinden en mum wil men althans voorkómen er geen bedreiging in te zien voor dat de winstgevendheid van de be- het vasthouden aan de koppeling drijven in 1991 niet opnieuw terug- (die een verhoging van de uitkerin- loopt. Zalm zegt een en ander in een gen met een even groot percentage gesprek met 'De Werkgever', het moet garanderen), veertiendaagse magazine van het De seinen zijn bij het CPB inmid- Nederlands Christelijk Werkge- dels bijna allemaal op rood gezet, zo vers verbond NCW. meldt Zalm volgens De Werkgever. Van de 'ketelmuziek van de vak- De internationale handel valt tegen, bonden' die aan de cao-onderhan- het exporterende bedrijfsleven doet delingen vooraf gaan, zegt Zalm het minder goed, er wordt minder geïnvesteerd en de toename van de consumptie is kleiner. Volgens Zalm bestaat zelfs de kans dat de werkloosheid het komende jaar weer groter wordt. "Het is van het grootste belang dat sociale partners (de organisaties van werkgevers en werknemers) een gematigde contractloonstijging overeenkomen" (waarbij Zalm een grens gelegd zou willen zien bij an derhalf procent). Tegelijkertijd ver langt hij van de overheid dat zij haar eigen financien op orde brengt, "bij voorkeur zonder lastenverzwa ring". Dat laatste zet hij verderop in het gesprek nog wat aan: "Het kabinet doet er verstandig aan om bij de zo geheten tussenbalans niet te beslui ten tot lastenverzwaring (hogere be lastingen, premies of andere heffin gen) voor burgers of bedrijven. Dat zou zeer riskant zijn. Ik til daar nogal zwaar aan: lastenverzwaring leidt onherroepelijk tot afwente ling". maar Nederland mag ze hanteren om de verkoop van minder ve lende auto's aan te moedigen. Rodamco gerust ROTTERDAM (GPD) - Bij het be leggingsfonds Rodamco maakt men zich niet druk over een actie van een groep aandeelhouders om schadevergoeding te eisen voor het feit dat Rodamco in september de inkoop van eigen aandelen stopte, waardoor de koers 30 procent daal- deze datum de. 'Rodamco Victims Group' is op- voorstellen. gericht door de in Israël wonende oeten voor 1 Britse belegger/accountant Ches- kracht worden, terman. Zo'n vijftig aandeelhouders Rodamco, deel uitmakend de Robeco Groep, zou hebben gere ageerd. Minister niet met dienstauto op vakantie DEN HAAG (ANP) - Ministers die per dienstauto met chauf feur heen en weer rijden tussen hun huis en hun departement zullen niet worden aangeslagen voor de inkomstenbelasting. Vakantiereisjes naar het buiten land met de dienstauto zijn ech ter uit den boze. Dat staat in een notitie over de 'fiscale behandeling van onkos tenvergoedingen en enkele an dere emolumenten toegekend aan politieke ambtdragers', die Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën gisteren aan beide Kamers heeft gestuurd. De problematiek werd actueel toen door de Oort-wetgeving ge wone burgers aftrekposten moesten aantonen, terwijl onbe laste vergoedingen sterk wer den ingeperkt. De Kamer heeft felle kritiek geuit op het lang uit blijven van de notitie over de ge volgen van Oort voor onkosten vergoedingen van politieke ambtsdragers, waardoor men sen met een politiek ambt (van ministers tot leden van gemeen teraden) lange tijd in het onze kere bleven. De Kamerleden met een ov- jaarkaart worden overigens net als werknemers behandeld. Britten door recessie aan de rand van de afgrond Benzine duurder De benzine wordt weer duurder. Zowel Shell als de organisatie van zelfstandige oliehandelaren (NO- VOK) heeft gisteren een verhoging van de benzineprijzen met twee per liter aangekondigd met ingang van morgen. weliswaar ongewoon vroeg uit de had postgevat, dit om de kooplusti- se schiereiland heeft nog altijd t daar stonden de extra gen erop te wijzen dat het winkel- winkelsluitingswet die het de r inkomsten LONDEN "Ze kunnen ons er niet van weerhouden een boterham te verdienen", zegt de manager van een kledingzaak in Oxford Street. "Zelfs als ze ons vervolgen, gaan we volgende week weer open. Zij beta- Minister De Vries (sociale zaken) len onze huur niet", heeft gisteren van de coalitiepart- Die huur bedraagt voor de Ban ners in de Kamer toestemming ge- krupt Clothes Store 35.000 gulden kregen een werkvergunning voor per week, een bedrag waarvoor in een half jaar te verlenen voor 350 Londens drukste winkelstraat een Joegoslavische metaalbewerkers, opppervlakte van 10 bij 100 meter CDA en PvdA wezen er daarbij op verkregen wordt. De combinatie van hoge onroerend goed-prijzen en een rentestand van 14 procent had ook andere winkels in de Britse hoofdstad aan de rand van de af grond gebracht, en alle hoop larom gevestigd belangrijke december-maand. Maar de winkeliers hadden hun kerstverlichting nog niet ontstoken t hun bomen opgetuigd of de har- dag bedelen te- personeel i te winkeliers verbiedt genover. En het winkelend publiek dagen per week werd uitgebuit. De dagsrust te verstoren. de Joegoslaven Klemmend beroep De Centrale Dienstcommissie Dou- daarom"gevestigd op de traditioneel ane heeft een 'klemmend' beroep gedaan op iedere douane-ambte naar om van acties af te zien. Dins dag werd bekend dat door het tveg- vakbond had borden laten maken a veelkleurig met daarop de tekst: "Orde demonstran- gelden voor iedereen, ook v keiiers". werd bij de ingangen huizen onthaald op bondgenootschap v ten tegen de zondagse handel. Zo waren er leden van de 'Keep Sunday Special'-beweging die de mening waren toegedaan dat de Want_zo liggen de zaken. Ook winkeliers de Dag des Heren Wet Vier jaar geleden probeerde de re- gezag gering deze knevelwetten te veran- rwin- deren, maar een machtig bondge nootschap van linkse vakbonds adepten en stichtelijke kerkgangers wist in het Lagerhuis dit snode plan elf te verijdelen. Premier John Major handschoen toe te werpen. Behalve het Lagerhuis zijn ook de winkeliers zelf verdeeld. Enkele de grootste winkelbedrijven jaar Thatcher hebben Marks and noemde de winkelsluitingswet deze week'bizar', maar leek niet van plan dit bondgenootschap opnieuw de ADVERTENTIE de Europese bin- de werkelijkheid diende zich j december 1990 zou de slechtste de cembermaand worden sinds 1980. Terwijl elders in west-Europa de Kerstverkopen opnieuw alle re cords slaan, houden Britse winke liers rekening met een omzetdaling van drie procent (ten opzichte van 1989). En dat betekent met een in flatie van rond de tien procent een werkelijke achteruitgang van bijna 15 procent. In een poging het ergste onheil af te wenden openden meer dan dui zend winkels in de Londense bin nenstad afgelopen zondag hun deu ren en vele zullen dat overmorgen Degalux in Veenendaal, fabrikant andermaal doen. De klandizie was van zonwering, rolluiken en raam- goed, of in elk geval niet slechter bekleding (130 werknemers), wil op dan op een gewone werkdag en in termijn 50 arbeidsplaatsen schrap- de straten heerste een gezellige pen om de winstgevendheid van het drukte. bedrijf te verbeteren. De slechte re- De vele daklozen die traditiege- sultaten nopen tot een grondige re- trouw de nacht hadden doorge- organisatie. bracht in winkelportieken, moesten Greenland schrapt De producent van landbouwwerk tuigen Greenland schrapt 500 ar beidsplaatsen in West-Europa. Ook in Nederland zijn ontslagen niet te vermijden, zo heeft Greenland gis teren bekendgemaakt. Bij het be drijf was niemand meer bereikbaar voor commentaar. Degalux ook EINDHOVEN (ANP) - Bij de pro- duktdivisie Medical Systems van Philips verdwijnen in Nederland 450 van de ruim 2600 arbeidsplaat sen. Een woordvoerder van Philips heeft dit gisteren meegedeeld. De reorganisatie is bedoeld om de doel matigheid van de divisie te vergro ten. Philips zegt dat gedwongen ontslagen van werknemers van 54 jaar en jonger onvermijdelijk zijn. Onlangs was al bekend geworden dat wereldwijd bij Medical Systems 2000 van de ongeveer 11.000 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen in het kader van de operatie Centu- Het hoofdkantoor van Medical Systems is gevestigd in Best. Daar zijn ook enkele grote produktactivi- teiten gehuisvest. In Best zullen ook de meeste arbeidsplaatsen ver vallen. Hoeveel precies is overigens nog niet duidelijk. In Heerlen is een produktiecen- trum gevestigd met 180 medewer- zoals John Lewis hebben hun sym- kers, ook daar verdwijnen arbeids- pathie betuigd aan de 'Keep Sun- plaatsen. day Special'-beweging, andere de- De ondernemingsraad, het perso den vrolijk mee aan de wetsovertre- neel en de bonden zijn gisteren door ding. British Homestores opende Philips geïnformeerd. De verwach- 100 van zijn 138 zaken in het Lon- ting is dat de adviesaanvraag aan de ondernemingsraad begin volgend jaar zal zijn behandeld. Daarna zul len alle werknemers individueel worden geïnformeerd over de ge volgen van de reorganisatie, aldus de zegsman van Philips. Voor de werknemers voor wie "straks geen plaats meer is bij Medi cal Systems geldt het centrale soci ale plan dat onlangs door Philips met de bond is afgesproken. Dat be tekent dat alle werknemers van 54 jaar en ouder gebruik moeten ma ken van een speciale vertrekrege- ling voor oudere werknemers. Ook zullen alle contracten met uitzend krachten worden beëindigd, aldus de woordvoerder van Philips. Bestuurder J. Klinkenberg van de industriebond FNV heeft boos gereageerd omdat Philips de reor ganisatie toch nog vlak voor Kerst mis heeft bekendgemaakt. Aanvan kelijk zou dat pas begin januari ge beuren. Klinkenberg zegt extra boos te zijn omdat Philips heeft la ten weten dat ook werknemers jon ger dan 54 jaar ontslag boven het hoofd hangt. "In het sociale plan is juist afge sproken dat bij de reorganisaties en bij het herplaatsen van werknemers voor wie geen werk meer is extra aandacht zal worden besteed aan de groep werknemers tussen 45 en 54 jaar", aldus Klinkenberg. Hij wijst er op dat de reorganisatie extra hard aankomt omdat het rendement van de produktdivisie Medical Systems sinds kort weer een opgaande lijn vertoont. Weliswaar had deze 'grootste speelgoedzaak ter wereld' juist een boete gekregen van 600 pond (2000) gulden voor een soortgelijk delict vorig jaar, maar dat bedrag viel in het .liet bij de extra winst. Afgelo pen zindag verkocht Hamleys voor 40.000 oond (130.000 gulden), wat al tijd nog eenzesde was van een zater dagse omzet. De boetes zijn laag, en het is aller minst zeker of ze worden gegeven. Alleen als de gemeentebesturen vervolging van de winkeliers gelas ten, kan de rechtelijke macht stap pen ondernemen, en de meeste voe len daar niets voor. Tot dusverre heeft alleen het de stad Blackpool stappen aangekondigd om de win keliers weer in het gareel te bren gen. Slechts een massaal wegblijven van het publiek zou daarom de zon dagsrust weer terug kunnen bren gen in de High Street. Maar ook daarvoor hoeven de winkeliers voorlopig niet bevreesd te zijn. "Ik houd hier niet van, want ik vind dat de zondag een dag voor het gezin moet zyn", zei een belijdende ka tholiek uit Kent afgelopen zondag in Regent Street. Maar op de vraag wat zij dan bij Hamleys had gedaan, antwoordde ze: "Het was niet voor mij. Mijn kinderen wilden zo graag. En mijn schoonmoeder".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5