BVD Geur van misdadigheid rond Kindersterfte als remedie tegen overbevolking i REPORTAGE i Nederlandse kerken bezorgd over lot van Roemeense bisschop LAMPJES 'Meer oudjes, minder jeugd' Verhalen over Stasi-praktijken schreeuwen om onderzoek STANDPLAATS: Washington\^,v^J Henk Dam 'Wat zonde is, moet ook zonde worden genoemd' Volgens Unicef leidt het terugdringen van de kindersterfte niet tot meer overbevolking en grotere problemen in ontwikkelingslanden. Integendeel. VRIJDAG 21 DECEMBER lfy V Tökes verkeert in 'bedreigende situatie' anr Bart Jochems DEN HAAG Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, stelt zichzelf al sinds jaar en dag doelen. Voor het jaar X moet dan doel Y worden gehaald. Nu 2000 snel dichterbij komt, grijpt Unicef dat bijna magische jaartal aan om er een aantal doelstellingen aan op te hangen. De organisatie heeft de vooruitgang in de wereld altijd afge meten aan de sterftecijfers van kin deren onder vijf jaar. Ook in het deze week verschenen 'The State of the world's children 1991' wordt al les in verband gebracht met de sterftecijfers van die groep kinde ren. Critici, waaronder overigens ook andere VN-fondsen, verwijten Uni cef te veel kinderen in leven te hou den, terwijl ontwikkelingslanden juist zo veel te lijden hebben van de enorme bevolkingsgroei. Die kri tiek is Unicef niet in de koude kle ren gaan zitten, getuige de inhoud van 'The State of the world's children'. Ook Unicef vindt het wat moeilijk om vanuit het defensief te rug te vechten, maar de organisatie weet zich met verve en hard cijfer materiaal tegen de aanvallers te ver weren. Statistieken Per jaar sterven er wereldwijd in to taal 14 miljoen kinderen, voordat zij de leeftijd van .vijf jaar hebben be reikt. Per week zijn dat er meer dan 250.000. Unicef wil daar de komen de tien jaar tenminste een derde deel vanaf halen. Landen die in de statistieken een zeer hoge kinder sterfte te zien geven, moeten in 2000 beneden de 70 sterfgevallen per 1000 kinderen zitten. In het rapport wordt daarna meteen de koe bij de horens gevat: leidt het redden van kinderlevens tot een nog grotere bevolkings groei? Het antwoord is ontkennend, sterker nog: het terugdringen van de kindersterfte is "een essentieel onderdeel" van het streven naar la gere geboortencijfers. Anders ge zegd: zijn de sterftecijfers onder kinderen laag, dan daalt het aantal geboorten. Een lage kindersterfte en een laag Volgens Alien zijn we niet meer zo populair in de buurt. Ze zegt dat ze eigenlijk onze excuses aan de buren wil aanbieden, maar dat ze zich zo schaamt dat ze dat niet eens durft. "Het is hun eigen schuld", zeg ik. "Hadden ze me vorig jaar maar niet zo moeten pesten. Bovendien, we doen niets anders dan wat honderden Amerikanen alleen al hier in de buurt doen". "Ja", antwoordt ze, "Dat weet ik ook wel. Maar jij overdrijft altijd zo. Je had er toch wat minder kunnen neerzetten?" Het onderwerp van deze echtelijke dialoog: lampjes. Kerstlampjes. Om precies te zijn: de 650 gekleurde kerstlampjes die ik begin december aan ons huis en in de voortuin heb opgehangen. Het ziet er prachtig uit. Langs de dakrand loopteen lange sliert lampen. Naast de deur staan twee grote gele plastic kaarsen met "Noel" daarop. De struiken naast de geboortencijfer hebben niet alleen direct met elkaar te maken, voor beide doelstellingen kunnen ook dezelfde middelen worden ingezet. Unicef definieert een aantal 'krach ten' die het realiseren van beide doelen dichterbij kan brengen. Economische vooruitgang (een ho gere levensstandaard, modernise ring, urbanisatie) leidt volgens de statistieken automatisch tot een te rugval in de geboortencijfers. In landen met een hoge levensstan daard heeft het immers minder hele reeks strafbare feiten. In de wet zijn speciaal bepalingen opgeno men om ambtelijke willekeur en overschrijding van bevoegdheden op het gebied van het brief- en tele foongeheim te sanctioneren. Elke keer dat een BVD-ambtenaar de ge noemde delicten pleegt, riskeert hij voordelen om er grote scharen kin deren op na te houden. Voor de oude dag wordt al gezorgd en bo vendien is het in een hoog-ontwik- kelde maatschappij kostbaar om veel kinderen te hebben. Wordt de economische situatie van een (ontwikkelings-)land verbe terd, dan daalt het geboortencijfer. Unicef telt in de wereld slechts drie uitzonderingen op die regel: China, Sri Lanka en de Indiase deelstaat Kerala. Ook een verbetering in de positie van de vrouw is van groot belang voor het terugdringen van het aan tal geboorten. Een hogere 'status', meer emancipatie en onderwijs bie den mogelijkheden om in de maat schappij méér te doen dan kinderen te baren en het gezin op te voeden. Vooral betere onderwijs-mogelijk- heden kunnen hen helpen bij het bepalen van het gewenste aantal kinderen en het 'plannen' van ge boorten. Een verminderde kindersterfte draagt ook bij aan het terugdringen van de geboortencijfers. Dat is ook de reden waarom in China, Sri Lanka en Kerala het aantal geboor ten omlaag is gegaan, ondanks het ontbreken van die andere 'kracht', de hoge levensstandaard. Het direc te verband tussen een laag geboor tencijfer en een lage kindersterfte wordt hier aangetoond, stelt Unicef. China, Sri Lanka en Kerala horen tot de tien ontwikkelingslanden met het laagste vruchtbaarheidscij fer, tot de twintig ontwikkelingslan den met de laagste kindersterfte en tot de 40 met de laagste inkomens. Als in heel Zuid-Azië was geschied wat in de drie genoemde landen is gebeurd, zouden er in die regio 5,2 miljoen kinderen beneden vijf jaar minder zijn overleden en zou tege lijkertijd het aantal geboorten met 14,3 miljoen zijn afgenomen. Verzekering Niet alleen de statistieken, ook de wetten van de logica willen dat een rechtstreeks verband bestaat tus sen kindersterfte en geboortencij fer. In ontwikkelingslanden leidt de dood van een kind immers veelal tot de gedachte het dan maar opnieuw te proberen: veel kinderen beteke nen een verzekering voor de oude dag. gevangenisstraffen waarvan de maxima variëren van anderhalf tot twee jaar. De lijst van normschendingen en misdrijven die Bos oplepelt, is hier mee nog lang niet uitgeput. Wie ze gaat tellen, komt al snel tot zo'n twintigtal relevante strafbepalin- En voor Amerikaanse kinderen horen lampjes net zo bij Kerst als kadootjes en een kerstboom. Iedere Amerikaanse ouder wordt door z'n kinderen gedwongen een paar avonden voor de Kerst door de buurt te rijden. Om lampjes te kijken. Dat doen wij dus ook. Zorgvuldig en wetenschappelijk verantwoord onderzoek heeft me daarbij een vuistregel geleerd: hoe volkser en kinderrijker de buurt, des te uitbundiger de kerstverlichting. Sjieke mensen doen niet mee of plaatsen enkele smaakvolle witte lampjes. Tweedehands autohandelaren en dergelijke zetten hun hele tuin vol gekleurde lampen, plastic Santaclausen en luidsprekers die kerstliedjes laten horen en zo. Onze buurt zit daar tussenin. Net als de buren zijn we altijd tamelijk bescheiden geweest en hadden we enkele snoeren lampjes in de tuin, maar vorig jaar hadden we niets. Dat kwam omdat Washington in december door een koudegolf werd zo veel kinderen beneden de vijfjaar sterven, stijgt het aantal geboorten. Een vicieuze cirkel, nog versterkt door het feit dat het aantal sterfgevallen ongewis is. Vrouwen kunnen zich daardoor niet richten op een bepaald aantal gewenste kin deren, mochten ze tenminste op de hoogte zijn van anti-conceptie. Van 'family planning' is in elk geval geen sprake. Unicef concludeert dat in landen met een hoge kindersterfte (300 van de 1000 levendgeborenen) ook het geboortencijfer hoog blijft. Pas als minder dan 20 procent vóór het vijf de levensjaar sterft, vertaalt zich dat ook naar de geboortencijfers in zo'n land. Daalt de kindersterfte naar 10 procent, dan is de daling van het aantal geboorten relatief gezien zelfs aanmerkelijk groter. Minder dan twintig landen in de wereld hebben nog te kampen met een kindersterfte die boven de 20 procent van de levendgeborenen uitkomt. De laatste jaren is de kin dersterfte in de hele wereld fors af genomen. Ook de geboortencijfers zullen dus die (neergaande) ontwik keling te zien geven, maar dat ge beurt pas na het jaar 2000, zo is de verwachting. Nieuwe ethiek In 1960 telde de wereld nog 107 mil joen geboorten per jaar. Voor 1980 lag het cijfer op 125 miljoen, in 1990 zijn het er 142 miljoen. De piek wordt in 2000 bereikt met 149 mil joen levendgeborenen per jaar, waarna de daling inzet. Voor 2010 gaan de statistici uit van 147 en voor 2020 van 144 miljoen geboorten per jaar. Unicef concludeert dan ook dat de wereld in de jaren '90 de omvang rijkste bevolking zal tellen. De ge neratie die in de jaren '90 geboren wordt, is de grootste in de geschie denis. De huidige generatie kan ver antwoordelijk worden gehouden voor de opvoeding en ontwikkeling van die kinderen. Met dat vooruitzicht pleit Unicef voor 'een nieuwe ethiek': wereld wijd moet erkenning en steun wor den gezocht voor de opvatting dat de kinderen de eersten moeten zijn die profiteren van het succes van de mensheid en de laatsten die lijden onder de mislukkingen. gen. Dit betreft dan alleen maar het rustige Zaandam. Duideliik is dan ook, dat er reden is tot het instellen van een strafrechtelijk onderzoek door het Openbaar Ministerie. De motieven van ex-PID-chef Bos om uit de school te klappen zijn onduidelijk. Zijn geloofwaardig heid kan niet zonder onafhankelijk onderzoek worden getoetst. Zijn verklaringen leveren echter vol doende grond voor verdenking. Het zou voor het rechtsgevoel onver draaglijk zijn als deze verdenking niet wordt gevolgd door opsporing en eventueel vervolging en berech ting. Dit is een norm van de rechts staat: de overheid die het recht schept, is zelf aan rechtsregels on derworpen. De overheidsdiensten, niet in de laatste plaats de dienst die nota bene de bescherming van de rechtsstaat tot taak heeft, moeten zich aan de wet houden. Precies deze norm geeft het fundamentele verschil aan met een politiestaat. Maar als het waar is wat Bos naar voren brengt, hebben we te maken met Stasi-praktijken. Dossiers Uit de aard van een geheime dienst vloeit voort, dat zijn activiteiten zich in het verborgene afspelen. Vandaar de essentiële betekenis van politieke controle door de mi nister en de parlementaire commis sie voor de veiligheidsdiensten. Als de parlementaire controle faalt, dan zijn er hopelijk nog rechters. Het is de vraag of het bewijs van de aangevoerde strafbare feiten te leveren valt. Dit kan alleen uit een justitieel onderzoek blijken. Zonder twijfel is het voor de opsporing noodzakelijk de dossiers van de BVD in een strafrechtelijk onder zoek te betrekken. De verklaringen over misbruik van macht, over schrijding van bevoegdheden en misdrijven behoren dan ook een re den te zijn nu af te zien van het voor nemen om een groot deel van deze dossiers te vernietigen. getroffen en ik had geen zin om in de kleuterdiepe sneeuw m'n handen te bevriezen. Dat heb ik geweten. De buren wisten niet van ophouden. "Zijn ze zeker bij jullie in Nederland niet gewend he, een beetje kou? Zijn ze allemaal bang dat ze kouwe voeten krijgen?" Dat stak. En daarom heb ik dit jaar de lampjes eerder opgehangen dan ooit. Er hangen er ook veel meer dan ooit in schellere kleuren dan ooit. Plus die twee foeilelijke kaarsen. Plus Santaclaus met z'n rendieren. Als je de straat inrijdt schreeuwt ons huisje tegemoet. Alle andere huizen in de straat zijn er niets bij. Geen van de buren heeft er nog iets van durven zeggen. Maar ik weet zeker dat ze door hun kinderen op hun huid worden gezeten, omdat die ook zo'n mooie verlichting willen. En ze zullen zich ook wel zorgen maken over de waarde van hun huizen. Eigen schuld. Met een telg van het volk dat Piet Hein, Michiel Adriaanszoon de Ruyter en minister Maij-Weggen voortbracht, moet men nu eenmaal niet spotten. Van onze redacteur Wim Schrijver LEIDSCHENDAM - De ge schiedenis herhaalt zich; evenals een jaar geleden ma ken Nederlandse kerken zich bezorgd over "de bedreigen de situatie" waarin Laszlo Tö kes, nu bisschop van de Hon- gaarstalige Gereformeerde Kerk in Roemenië, verkeert. De besturen van de synoden van de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Evange- lisch-Lutherse Kerk hebben de Roemeense president Iliescu "rechtstreeks" laten weten dat zij verontrust zijn over het lot van Tökes. Vorig jaar rond deze tijd hadden dezelfde synodebesturen de plaatselijke kerken opgeroe pen tot voorbede voor de Roeme nen. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), dat exact een jaar te rug bij de Roemeense regering per telegram had geprotesteerd tegen de vervolging van Tökes, heeft nu zijn achterban opgeroe pen handtekeningen in te zame len om zo bij te dragen aan een gunstiger positie van de bekende Roemeense bisschop. Laszlo Tökes. (foto gpd URK (GPD) De Gereformeerde Kerk van Urk heeft spijt betuigd dat zij 'vele jaren gezwegen heeft over de bij een ieder bekende praktijken rond alles wat met de visserij te maken heeft in onze ge meente'. In een verklaring die de kerke- raad aan alle gemeenteleden heeft verstuurd, wordt gezegd dat "wat zonde is, ook zonde ge noemd moet worden. Anders misleiden wij God tot een leugen en is in ons de waarheid niet". De gereformeerden treden met hun verklaring in het voetspoor van de Christelijke Gereformeer de Maranathakerk op Urk, die on langs besloot een avondmaalsvie ring uit te stellen vanwege de vis- fraude waarvan menige Urker visser verdacht wordt. Inmiddels UTRECHT (ANP) - De vergrij zing onder de rooms-katholieken in Nederland zet zich door. Abso luut en relatief steeg het aantal 65- plussers vorig jaar, terwijl de jongste groepen kleiner worden. Dit blijkt uit de KASKI-cijfers over 1988/1989, die zijn gepubli ceerd in 1-2-1/Kerkelijk Docu mentatie. De groep 65 jaar en ouder steeg van 651.449 naar 668.569 (van 11,8 naar 12 procent), terwijl de leef tijdsgroep tot en met zes jaar daal de van 371.981 naar 369.855 (beide malen 6,7 procent). In totaal vormt het aantal geregistreerde rooms-katholieken 37,4 procent van de Nederlandse bevolking. Tien jaar geleden was 39,8 pro cent van de Nederlanders rooms- katholiek. Het aantal priesters werkzaam in de zeven bisdommen daalde in 1989 met 4,8% tot 2.243. Van hen behoorden 1.251 tot de diocesane clerus en waren 992 lid van een re ligieuze orde of congregatie. Deze verhouding (55,8 om 44,2%) is de laatste jaren nagenoeg gelijk ge bleven. Het aandeel van de leken (pas torale werkers en werksters) in het professionele pastoraat van de RK Kerk is sinds 1980 met met 250 procent toegenomen. Het aantal vrouwen in het pastoraat is toegenomen van 49 op 3.929 pas torale krachten in 1980 tot 159 op een totaal van 2.842, een stijging van 430 procent. De kerken zijn opgeschrikt t door een verklaring van Tökes, die hij eerder deze maand in de 1 twee grootste Hongaarse kranten l liet publiceren. Tökes was toen i net ontslagen uit het ziekenhuis waar hij na een ernstig auto-onge luk maanden moest verblijven, onder toeziend oog van enige lijf. x wachten. Tökes maakte melding van een roddelcampagne tegen zijn per-j soon, die niet alleen hemzelf treft, maar ook de Hongaarse minder- heid waartoe hij behoort en het gehele democratische vernieu- wingsproces dat vorig jaar de- cember begon met demonstraties bij zijn kerk in Timisoara, nadat Tökes en zijn vrouw door de ge- j heime politie waren afgevoerd naar een uithoek van Roemenië. i Tökes werd begin dit jaar tot een van de twee bisschoppen van 1 i de Hongaarstalige Gereformeer- de Kerk gekozen, nadat de oude j kerkleiding, die jarenlang met het i regime had gecollaboreerd, in de val van Ceausescu was meege- i sleept. De 'held van de Roemeen- se revolutie' is als spreekbuis van i de Hongaarstalige minderheid nu mikpunt van het Roemeense na- i tionalisme. Hij, maar ook zijn familie en naaste medewerkers zijn sinds dien regelmatig bedreigd of zelfs mishandeld. Zo werd Tökes broer Andreas onder meer op straat met messen bedreigd, terwijl ook eens een poging werd onderno men om zijn woning in brand te steken. Een tweede broer, Joszef werd onder verdachte omstan digheden aangereden, doch kwam met de schrik vrij. Tökes vraagt in zijn recente ver klaring om morele steun van de internationale opinie, en die steun willen de drie gezamenlijke synodebesturen hem nu geven. Naast de oproep die zij richting de Roemeense president hebben doen uitgaan om gerechtigheid en vrede in het land te bevorde ren, heeft Tökes zelf ook een "be moedigende brief' gekregen. Ook zijn afschriften gegaan naar minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken en de Neder landse ambassadeur in Roemenië C. F. Stork. Beiden is gevraagd zich in te spannen voor het lot van Tökes en de Hongaarstalige Gere formeerde Kerk in Roemenië. heeft de Maranathakerk besloten op 13 januari weer avondmaal te vieren. Er is in eigen kring echter stevig gesproken over het aan deel van kerkleden in de illegale praktijken. De zeventig leden tellende ker- keraad van de Gereformeerde Kerk, met 4400 leden de grootste kerk op Urk, sprak begin decem ber voor het eerst over de visfrau- de, in dezelfde week dat het be sluit van de Maranathakerk naar buiten kwam. Anders dan de christelijke gereformeerden be sloten de gereformeerden de avondmaalsdienst van zondag 9 december wel door te laten gaan. Tegelijk werd echter afgesproken de gemeenteleden een pastorale brief te sturen waarin het zwijgen over de visfraude doorbroken zou worden. Dat is deze week ge beurd. De kerkeraad schrijft in een rpet veel bijbelteksten doorspek te brief dat de kerk van Jezus Christus "mishagen" moet heb ben "van al onze boze werken en ons daarvan bekeren". Dit geldt volgens de kerkeraad zeker ook "van zonden als liegen en bedrie gen en het bewust verstrekken van onjuiste informatie. Want al leen als wij onze zonden belijden en nalaten 'is hij getrouw en rechtvaardig om ons de zonden te vergeven en ons te reinigen van alle ongerechtigheid' (1 Joh. 1:9), zodat wij weer 'wandelen in het licht'(1 Joh. 1:7)". Miljoen. De hervormde ge meente in Den Haag is bijna een miljoen gulden rijker geworden door de uitkering van een verze keringspremie. De kerk ontving het bedrag omdat afgelopen voor jaar een gouden avondmaalsstel gestolen werd. Bethlehemkerk. De kerstvie ring met feestelijke opening van de Bethlehemkerk in Leiden be gint op eerste kerstdag om half tien. Voorganger is ds. A. Alblas. Volkskerstzang. De jaarlijkse volkskerstzang in Leiderdorp vindt zondag om zeven uur plaats in de Scheppingskerk (Van Poel geestlaan). De cantorij en het kin derkoor van de Kastanjelaan- school verlenen medewerking. Kerstjeugddienst. In de gere formeerde kerk in Sassenheim (Julianalaan) begint zondag om zeven uur een bijzondere kerst jeugddienst. Volgens de voormalige chef van de Politieke Inlichtin gendienst (PID) van de poli tie in Zaanstad, S. Bos, heeft de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) zich schuldig gemaakt aan een systematische overschrij ding van wettelijke be voegdheden en een herhaal delijke schending van de grondrechten van burgers. In een drietal artikelen, ge publiceerd in het weekblad Nieuwe Revu, beschrijft de voormalige veiligheidsamb tenaar activiteiten van de BVD waarbij hij uit hoofde van zijn PID-functie was be trokken. Daaruit komt een hele waslijst van ten dele zeer ernstige misdrijven naar voren. Bos schreef over de werkwijze en methodieken van de BVD en gaf een relaas van een aantal concrete activiteiten, zoals wederrechtelijk binnendringen, wederrechtelijk af luisteren van telefoons, wederrech telijk onderscheppen van poststuk ken, aanzetten tot bedrog, afdrei ging en inbraak. Het gaat om activi teiten waar in het Wetboek van Strafrecht - in enkele gevallen zeer aanzienlijke - gevangenisstraffen op zijn gesteld. Als het tot een berechting zou ko men. is het mogelijk dat de daders na een bewezenverklaring van de delicten met succes een beroep doen op een wettelijke rechtvaardi gingsgrond. Zij kunnen zich verwe ren met een beroep op een ambtelij ke opdracht. Uiteindelijk is de mi nister van binnenlandse zaken voor de BVD verantwoordelijk. De ernst van de door ex-PID-chef Bos aangevoerde beschuldigingen kan blijken uit enkele voorbeelden. In opdracht van de BVD pleegden politiemensen een inbraak in een Zaans CPN-kantoortje om leden lijsten te stelen. Daarmee riskeren zij maximaal twaalf jaar gevange nisstraf. Een enigszins sinistere bij komstigheid is dat de daders een dag later zelf de aangifte van de in braak opnamen. Volgens Bos was hij persoonlijk - met toestemming van chef opera ties van de BVD die hij identificeert als Leyendekker - betrokken bij 'chantage van de CPN-fractiemede- werker'. Deze heeft het verhaal in de Nieuwe Revu bevestigd. De man werd zodanig onder druk gezet om als verklikker op te treden ('de har de methode'), dat mogelijk de delic ten afpersing of afdreiging in het vi zier komen (maximaal drie jaar ge vangenisstraf). Van chantage dan wel ongeoor loofde beloften is volgens het relaas van Bos met name sprake in de con tacten van de BVD met vreemdelin gen. Om verklikkers te werven be dreigt de BVD vreemdelingen met uitzetting of verzorgt de dienst een verblijfsvergunning in strijd met de normen van de Vreemdelingenwet. Het is duidelijk dat de BVD op dit punt over geen enkele bevoegdheid beschikt. Het blijft overigens niet bij schending van de Vreemdelin genwet. Uit het verhaal van de ex- PID-chef valt eveneens op te maken dat BVD-ambtenaren de Wet op de Persoonsregistratie en de Ambtena renwet hebben geschonden. Met het oog op de grondrechten zijn vooral het onbevoegd afluisteren en het wederrechtelijk openen van pri- vé-correspondentie hoog op te ne men. De BVD mag alleen afluiste ren als daarvoor door een aantal mi nisters na een speciale procedure toestemming wordt verleend. Die wordt echter, naar Bos verklaart, meestal niet gevraagd. De afluisteraars plegen dan een deur zijn volgehangen met lange draden vol aan en uit floepende kleine lampjes, zogenaamde "twinkle lights". Idem de struiken langs het bloemenperk. En in het bloemenperk staat m'n trots: een plastic Santaclaus in een arreslee met acht rendieren, bij elkaar gauw drie meter lang. Vijfspotjes verlichten deze rake compositie. Mijn wraak op de buurt is zoet. Het komt zo. Veel Amerikanen hangen voor de Kerst in hun tuin of aan hun huis lampjes op. Sommige mensen zetten alleen electrische kaarsen voor hun ramen. Anderen gaan verder en hangen struiken en bomen vol, of laten snoeren lampen langs de muren lopen. Ja, dat is kitsch, maar kitsch is leuk. Gereformeerd Urk heeft spijt van zwijgen In opdracht van de BVD zouden politiemensen een inbraak hebben ge pleegd in een Zaans CPN-kantoortje om ledenlijsten te stelen, waarna ze een dag later zelf de aangifte afhandelden. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2