Eigen kortingskaart jongeren bij theaters Initiatief komt voort uit loitiek op CJP Knappe prestatie English Choir Louis Ferron gastschrijver universiteit Tien voor schitterende kijkdoos Frankenstein Zweed Holmer krijgt Nijhoff- vertaalprijs KIJK UIT Exposities Concerten Theaters AMSTERDAM/LEIDEN (GPD) Er komt naast het Cultureel Jongeren Pas poort een andere, nationale theaterpas die jongeren tot 26 jaar korting geeft bij be zoek aan schouwburgen, middelgrote en kleine thea terzalen. De Jongeren Thea ter Kaart (JTK) komt in mei volgend jaar in omloop en gaat 7,50 gulden kosten. Of de Leidse Schouwburg ook zal meedoen, hangt volgens Elvire Wa genaar af van de nieuwe directeur P. Wallis de Vries, die begin vol gend jaar voor twee dagen in de week zal aantreden. "Ik vind het niet correct voor m'n beurt te pra ten, Wallis de Vries moet het nog be kijken, maar ik denk wel dat ook de Leidse Schouwburg zal deelne men", aldus Wagenaar. Het Alphen- se Parktheater en de Muzenhof in Leiderdorp waren niet voor com mentaar bereikbaar. Van elke verkochte kaart mogen de theaters zes gulden houden om vrij te besteden. Anderhalve gulden is bestemd voor de Stichting Pro motie Theater- en Concertbezoek (SPTC), die de kaart gaat uitgeven naast de theater-kadobon. De SPTC verwacht dat de theaters het geld zullen gebruiken om jongeren in de eigen stad of regio meer bij het thea teraanbod te betrekken. De Vereniging van Schouwburg en Concertgebouw Directies (VSCD) steunt het initiatief krach- Gehoord- Christman Carol Concert door Leiden English Choir o.l.v. Stef Collignon in Leonarduskerk te Leiden. Herhaling van het concert vanavond in de Dorpskerk, Plein 3, Wassenaar en op zaterdag 22 december in de Oudshoornsekerk, Oudshoornseweg 90 te Alphen aan de Rijn. LEIDEN Elk jaar weer trekt het Leiden English Chóir met het jaarlijkse Christmas Carol Con cert een volle kerk. Ook gister avond in de Leonarduskerk was er over belangstelling niet te kla gen. De kerstsfeer moest overi gens echt met de muziek worden geschapen, want het nogal saaie interieur droeg er op geen enkele wijze toe bij. Vorig jaar debuteerde Stef Col lignon als dirigent van het Leiden English Choir in het Christmas Carol Concert 1989. Net als trou wens zijn voorgangers is het deze jonge dirigent gegeven om het koor tot knappe prestaties aan te zetten. De veelzijdigheid van het overigens ietswat programma vereist een souplesse die menig koor ontbeert. Het Leiden Eng lish Choir heeft nauwelijks moei te met een overgang van een oude, plechtstatige zetting naar een uitgelaten swingend kerst lied in een jazzy latin-ritme. Speciale vermelding verdienen de heren, die gedurende het gehe le concert voor een krachtig fun dament zorgden. De dames, m.n. de sopranen, klonken vooral voor de pauze hier en daar wat iel. Ove rigens dwingt het bewondering af, dat dictie en articulatie ook in zeer snelle passages, zoals in 'His little Babe', helder bleven. Verrassend was het optreden van de sopraan Nienke Oosten rijk, die Susan Dumas verving. Haar buitengewoon heldere stem mengde zich uitstekend met het koor. Dit werd nog eens onder streept in "A Ceremony of Ca rols" voor sopraan, harp en koor van Benjamin Britten, waarvan de delen helaas telkens werden onderbroken door hinderlijke ap plaus. Begon het koor de avond enigszins aarzelend met een plechtige zetting van het bekende 'In dulci jubilo' voor dubbelkoor van R. Pearsall, in het gedeelte na de pauze is men meteen veel meer op dreef in de geheel andere ver sie van hetzelfde lied door John Rutter. Het is de aanzet van een 'lichte re tweede helft', waaraan nu ook het Leiden English Chamber Or chestra een dankbare bijdrage le vert. Het orkest voelt zich met name thuis in het meer uitbundige werk. In kalme, ingetogen passa ges, zoals in 'Christmas Night', dreigt de aandacht te verslappen heeft men moeite de toon vast te houden. Na enkele andere hoogtepun ten, zoals 'Spanish Carol' met een onvervalst Spaans karakter en een 'Christmas Calypso' in een swingend latin-ritme besluit het Leiden English Choir met de we reldberoemde evergreen 'Jingle, bells'. MARCEL VAN BAARLE tig. De ontwikkelingen bij het Cul tureel Jongeren Paspoort (CJP), waar het aantal betalende leden de laatste jaren is gekelderd van 250.000 tot ongeveer 100.000, geven volgens de VSCD alle aanleiding voor een nieuwe, speciaal op thea ter gerichte kortingskaart voor jon geren. Overigens adviseert de SPTC de theaters het publiek met de JTK de zelfde korting te geven als de hou ders van een CJP. Maar de theaters zijn volkomen vrij in het bepalen van de hoogte van het bedrag, even als in hun keuze om JTK- en/of CJP-abonnementen te verkopen. Het nieuwe initiatief van de SPTC komt voor de stichting CJP, die door een mislukte ledenwerfac tie voor grote financiële problemen staat, op een wel zeer ongunstig mo ment. Als gevolg van de ledenwerf actie, waarbij jongeren tot 1 novem ber van dit jaar een gratis CJP- abonnement kregen bij de aanschaf van een woordenboek van Wolters- Noordhoff, is een tekort ontstaan van 150.000 gulden. Bovendien haalt het CJP het voor dit jaar be grote aantal van 145.000 betalende CJP'ers niet, wat nog eens een te kort van 150.000 gulden veroor zaakt. Wim van de Zwan, chef van het landelijk CJP-bureau in Amster dam, wil niet spreken van een peni bele situatie. "Het CJP staat er niet -rooskleurig voor maar er is geen sprake van crisis-management. In januari komt het laatste van drie on derzoeken uit, waarna we de koers en het beleid van het CJP voor de komende jaren willen vaststellen". De onderzoeken komen volgens Van de Zwan niet te laat. "Maar een jaar eerder was welkom geweest". Van de Zwan noemt het .bijzon der jammer' dat Nederland naast de 'hausse' van credit-cards en andere passen, ,nu ook al een verkokering krijgt met een exclusieve theater pas'. Voorzitter Leo Pot van de SPTC beaamt dat de theaters die C JP-kor- ting geven zich niet in het CJP her kennen. "Er wordt in de CJP-tijd- schriften Cult en Plug nauwelijks iets toegelicht, of op het verkeerde moment, over wat zich in de thea ters in de provincie afspeelt. De al gemene opvatting is dus dat men het geld dat men aan C JP-kortingen kwijt is plaatselijk wel beter kan be steden": "Bovendien", vervolgt hij, "is ie mand die in Den Helder woont niet in het minst geïnteresseerd in de programmering in Heemstede, en omgekeerd". VRIJDAG 21 DECEMBER lj LEIDEN Louis Ferron wordt gi durende het najaar van 1991 gas schrijver aan de letterenfaculte van de Leidse universiteit. D; meldt het Leids universitair weel blad Mare. Ferron is de opvolg M van Hugo Brandt Corstius, die de; maand zijn gastschrijverscha beëndigde. De Haarlemmer Ferroi in 1942 in Leiden geboren, gaat co leges creatief schrijven voor sti denten verzorgen. Zijn openbaj Verwey-lezingen in de Pietersker zal hij volgens Mare wijden aan esthetisch bekoring van het fascis me'. Ferron debuteerde in 1967 ai dichter, maar kreeg vooral bekend heid met zijn 'psycho-sociale' ro mans over de geschiedenis va] Duitsland, waar hij zijn jeugd doo; bracht. Voor 'De keisnijder van Fi chtenwald' kreeg hij in 1967 de Mu) tatuliprijs. De roman 'Karelisch Nachten' leverde hem dit jaar d AKO-literatuurprijs op. Andere ro mans van zijn hand zijn 'Turkenves pers', 'Plicht!' en 'Hoor mijn lied Violetta'. Mon is de naam van het lieve monster (links). (foto Ben van Duin) Noordelijk Theater De Voorziening speelt 'Frankenstein'. Regie- Pol Dehert/Evert de Ja ger. Tekst: Hugo Matthijsen. Decor- en licht ontwerp: Niek Kortekaas. Composities- Wou ter de Koning. Gezien in de Leidse Schouw burg op 20 december. LEIDEN Zelden zal er visueel in de Schouwburg zoveel te genieten zijn geweest als gisteravond bij 'Frankenstein' van De Voorziening. Die schouwburg was maar matig gevuld en dat is nog verwonderlij ker dan de voorstelling. Twijfelen de thuisblijvers hadden beter moe ten weten: een uitstapje met jonge kinderen naar deze familievoorstel ling ware te verkiezen geweest bo ven een eventueel toekomstig re tourtje naar de gedeeltelijk afge brande Universal Stjadio's in Holly wood. Maar of kinderen dan wel te vreden zijn, waag ik te betwijfelen. Blijkbaar zijn zij compleet verza digd door de video-(clip)cultuur of hebben ze in de bioscoop al veel speelfilms in het Steven Spielberg- avonturengenre gezien. Want de re acties op 'Frankenstein' in de zaal waren wel erg lauw. ziening aangegrepen voor een gril lig verhaal, geplaatst in een met Russische namen doorspekt dorps- universum. Dat niet eenvoudige verhaal - het handelt in wezen op een genuanceerde manier over goed en kwaad - werd onderge schikt gemaakt aan de visuele pre sentatie. Het was voor mij wel eens de vraag of er in 'Frankenstein' soms van humoristische griezeligheid of van griezelige humor gesproken kon worden. Maar noch verschrik king noch gelach viel het kleurige spel ten deel. Om ook voor 'groten' aantrekkelijk te zijn, kent de voor stelling af en toe voor kinderen on begrijpelijk taal "ik wil een goede relatie, ik wil niet alleen maar grove seks", zegt een hoofdrolspeelster plotseling tegen de nietsvermoe dende zaal. Ook geen reactie bij de volwassenen. Was het soms allemaal te veel van het goede? Ook de muziek was im mers niet zonder betekenis. Een li ve-orkestje speelde jazz en vanaf de geluidsband werd geciteerd uit de klassieke muziek (Beethovens vijf de, Bachs 'Toccata'). Ook waren er geluiden uit de droomfabriek van Hollywood te horen: onheilspel lend, romantisch, avontuurlijk. Juist het monster van Frankenstein kreeg zo de nadruk: hij bleek - met het koosnaampje Mon - de ont roerendste en meest menselijke fi guur. De plot komt uit de lucht vallen en is voor kinderen onbegrijpelijk moralistisch. Zo lijkt 'Frankenstein' een beetje op een boek, waar op één bladzijde, namelijk de-laatste, alles even wordt opgelost voordat het 'en ze leefden nog lang en gelukkig' kan klinken. Geen tijd voor vragen stel len derhalve. Het podium bleek uitgebreid tot vlak voor de eerste lege rijen om alle ingenieuze visuele effecten moge lijk te maken. Daarvoor een tien met een griffel: Vuurwerk, iemand die door de lucht 'slaapvliegt', een enorme hamburger die opensplijt, een lichtspel met een pianospelend silhouet, een landende ballon, een kerkhof waarvan de grafstenen plotseling uit de wierook te voor schijn komen. En een kolossaal ge ruïneerd kasteel, dat als draaiend decor almaar op en af gaat. Waar bleven toch al die oh's en ah's als dank voor deze schitterende kijk doos? EMIEL FANGMANN DEN HAAG (GPD) - Voor zijn vejf talingen in het Zweeds van werlk van Henk Bernlef, Hugo Clause Adriaan van Dis, Oek de Jong e; V Monika van Paemel is aan d Zweed Per Holmer (1951) de Marti nusNijhoff Prijs 1991 voor vertalicf gen toegekend. Aan de prijs is ee bedrag van 15.000 gulden verbon den. Holmer woont en werkt als schrij ver/vertaler in Stockholm. Va Bernlef vertaalde hij onder mee Hersenschimmen en Publiek Ge> heim, van Claus De Verwonderinj en Een Zachte Vernieling, Van Va Dis Een Barbaar in China, van Oei de Jong Cirkel in het Gras en val Van Paemel De Vermaledijde V8( ders. De jury acht Holmer een beland' rijk ambassadeur van de Nedei' landse (moderne) literatuur ei prijst zijn consistente manier va j vertalen. Holmer krijgt de prijs eind jani ari uitgereikt. Dan zal ook de Ni] hoffprijs voor literaire vertalinge in het Nederlands worden overhai digd, en wel aan Gerard Koolschiji voor zijn vertalingen van klassiel Griekse literatuur. ONTVREEMD - Meesterwerkei van Franse schilderkunst, die tij) dens de oorlog door de nazi's ziji) ontvreemd, bevinden zich in eei( opslagruimte in de Nationalgaleriri in het voormalige Oost-Berlijn. Hei Franse weekblad L'Express heef dit gisteren gemeld. Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 12-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, 'Aai 'ns een krokodil', t/m dec; ma t/m vr 10-17 uur, zo 14-17 uur. Stedelijk Museum 'De Lakenhal' - Oude Sin gel 28-32, Verzameld en getoond: tassen en tas beugels, t/m 13/1 '91. di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Galerie Liga Nieuw Beelden - President Steijnstraat 14, vr t/m zo 11-18 uur, t/m 27/1 werk van diverse kunstenaars. 't Huys Benee Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groene- steeg 10, ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, tevens presentatiemap pen, do 12-21 uur, vr 12-18 uur, za 12-17 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Galerie Propitia - Levendaal 119, grafieken van Pol de Jong, Louis Stuifzand, Erik Jan Kuiper, t/m 6/1, do 13-16 en 19-21 uur, vr, za, zo 13-18 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, werk van Francisca Nunez, t/m 29/12, woe t/m za 12- Galerie Amber - Hooglandse kerkgracht 9, 'Berg, water, wind', hedendaagse Neder landse kunst, tot 10/2 '91; wo t/m zo 11-17 uur. Bleijenberg Lijsten - Breestraat 113, werk op papier van Bernie Autsema, t/m 31/12, di t/m za 9-18 uur, do 9-21 uur, 1e zondag van de maand 12-17 uur. Timmerman Timmerman - Botermarkt 9, gouaches van Harry Zijderveld, t/m 5/1di t/m za 11-20 uur. Galerie Time is Art - Nieuwstraat 10, teke ningen van René van Dam, t/m 3/1woe, do, vr en za 14-18 uur. Studio Lucas de Wit - Turfmarkt 7a, Beelden van Lucas de Wit, periode '85-'90, van 22/12 t/m 6/1; dag. 13-20 uur. Alphen Hofman Van der Zee - Hooftstraat 235, 'Gezichten van Zon', van Marion Bloem Jan Montyn, tot 31/12; wo/do/za 13-17 uur, vr 13-21 uur. Arbeidsbureau/Rijnstaete - Prins Bernhard- laan, schilderijen en tekeningen van Marie ke van Amerom en Gert Oudenes. t/m 10/3; geopend tijdens kantooruren. Katwijk Katwijks Museum - Voorstraat 46, 'Wim Ker sten en het water', schilderijen, t/m 27/1 '91 do t/m za 10-12 en van 14-17 uur. Hazerswoude Huize Driehof - Hazerswoude-Dorp, Luuk de Jong met keramiek (Raku gestookte kommen en vazen) en Riemke Kouijzer met aquarellen, dag. 10-17 uur. Hillegom Kunstgalerij 'Catharina' - Meerstraatprome nade 12b, gouaches van Ans Worlel, t/m 31/12; di t/m vr 10-18 uur, za 10-17 uur. Leiderdorp Leythenrode - Hoogmadeseweg 55, Riem ke Kouijzer met aquarellen, t/m 24/1 '91ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 Irene Prinsen - Utrechtseveer 3. kunstwerk Basiliek voor een schilder (El Greco) na te lefonische afspraak te bezichtigen op za, zo, woe, do en vr van 12-18 uur. Galerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1, fo to's van Rop te Riet, t/m 3/1ma t/m za 10- 22 uur, zo 12-22 uur. 17 uur. Lisse 't Huys Dever - Heereweg 349a, olieverf schilderijen, aquarellen en tekeningen van Giel Langeveld, t/m 23/12, dag. 14-17 uur beh. ma. Noordwijk Gemeentehuis - werk van Giel Langeveld, t/m 11/1werkdagen 9-12 uur en 14-16 uur, tusen 24/12 en 1/1/gesloten. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Atelier 'De Smaggel' - Tramstraat 6a, per manente expositie: schilderijen van Mar- greet van Polanen; ma 14-16 uur. Sassenheim Greenib Car - Hub. van Doorneweg 14, ex positie van de Koreaan Youn II Yanq, tot De leidse Cantorij geeft zondag voor de 17de maal een adventsconcert. (toto pr) 30/1 '91ma t/m vr 9-17 uur (tussen Kerst en Nieuwjaar gesloten, behalve op 29/12 van 10-16 uur). Ter Aar Bibliotheek De Aarlezer, expositie van Tiffa ny glaswerk van Gloria Windt uit Alphen, tot eind dec; ma wo vr 14-17 uur, vr 18.30- 20.30 uur, za 10-12 uur. Voorschoten Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, Ton Mertens met olieverf en gemengde technie ken, Anco Hermans met keramische beel den, t/m 5/1woe en do 13-17 uur, vr en za 11-17 uur, 2e kerstdag 13-16.30 uur. Warmond Galerie Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36, Wieslaw Paprocki: 'ikonen', Ans Ooster- baan: 'kerstdecoraties van stro', Gon Beu- mer: 'groene bloemstukjes voor kerst' en Wikky Duinhoven-Bertram: 'edelsmeed- werk sieraden', t/m 3/1; wo, do, zo 14-16 uur, za 11-16 uur. Galerie De Pomp Dorpsstraat 38, Anne Janse: 'keramiek 'kerstgebeuren', Basti- aantje Versteeg: 'Kerstcollage', Frans Breu- gel, Kees Eulink en Andre Genang: 'winter landschappen', Saskia Iterson: 'filigraam' en Leny Disseldorp: 'kerstkaarten', t/m 27/12; di 19-21 uur, wo 10-12 en 14-16 uur, do, za, zo 14-16 uur, 1e en 2e Kerstdag 14- 16 uur. Wassenaar Raadhuis 'De Paauw' - Raadhuislaan 22, beelden en tekeningen van Theresia van der Pant, t/m 6/1 '91; di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13-16 uur. Cultureel Centrum Warenar - Kerkstraat 75, Charito Crahay Bloklander-Montoro: olie verf, portretten en aquarellen, t/m 13/1; ma t/m vr 9-16 uur en tijdens evenementen. Leiden LVC vr 28, 22.00 uur; Amsterdamse Trashcore- band Theriac. za 22, 23.00 uur: concert van de Katwijkse formatie Les Zazous die garant staan voor een avond ambachtelijke pop. Tevens pre sentatie van hun nieuwe CD en nieuwe al bum Pop waarop ook Cor Willemse een gro te rol speelt. In het voorprogramma speelt The Rokk. Stadsgehoorzaal zo 23, 20.15 uur; concert door het Arion Ka merorkest olv Alexandru Lascae. Solisten violiste Vera Beths en de pianist Rian de waal. Zij spelen werk van Mozart, Mendels sohn en Tsjaikowsky. wo 26,11.30 uur; Kerstmatinee met Ronald Brautigam op piano, werken van Schubert en Chopin. Hooglandse kerk zo 23, 20.15 uur; Adventsconcert door de Leidse Cantorij olv Joop Brons. Gezongen worden Chritsmas-Carols, hymns, enkele 17e eeuwse Kerstliederen en koorwerken uit de Anglicaanse traditie. Muzikale mede werking wordt verleend door hoboist Han kapaan, harpiste Judith Jamin en de fluitist Erik Brons. De koorwerken worden door Joop Brons afwisselend op het grote De Swart/Van Hagerbeerorgel en het kabinet orgel begeleid. Pieterskerk vr 28. 19.30 uur; concert van het Bachkoor Holland met het 'Weihnachtsoratorium' van Johan Sebastiaan Bach, mmv het Amster dams Kamerorkest olv Charles de Wolff. Solisten, Maria Zedelius sopraan, Ulla Groenewold alt, Guy de Mey tenor, Ulrich Gold bas, Hans Broekman orgel. Hartebrugkerk zo 23, 15.00 uur; Kerstconcert van het ka merorkest Leiden Sinfonieta. Medewerking aan dit concert zal verlenen de Schola Can torum van de Hartebrugkerk, het Voorne's Dameskoor en de organist Folkert Gronds- ma, olv René Verhoeff. Verder werken mee de befaamde violist Theo Olof en de jonge zéér begaafde violiste Sonja van Beek. Werk van J.S. Bach, Schubert, Haydn, Gior- dani en Mozart. Alphen Oudshoornse Kerk za 22, 20.15 uur; 'A Ceremony of Carols' van Benjamin Britten door het Leiden Eng lish Choir. Parktheater zo 23, 12.30 uur; 'Rondom Midwinter', door Gheselscap Goet ende fyn, met oude Ne derlandse en Vlaamse liederen, gedichten, dansen enz. Katwijk Baalbergen za 22, 17.00 tot 17.45 uur; concert door schoolorkest Katwijkse Muziekschool, do 27,16.00 tot 17.30 uur; Frank en Richard Pijnaken op piano en diverse blaasinstru menten. Nieuwe Kerk woe 26, 20.15 uur; Kerst-orgelcocert op het Van den Heuvel-orgel door Herman van Vliet, er wordt werk van verschillende com ponisten ten gehore gebracht, o.a. "Priere et Berceuse", Grand Choeur alia Handel", Fantasie sur Ie chant de Noël', 'Adeste Fide- lis'. Lisse Agatha-Klooster zo 23,12.15 uur; koffieconcert in de muziek kapel van het Agatha-klooster, met een Harp-ensemble olv de bekende harpiste An- nemarie van Dijk, en de sopraan Bep Kap- Voorschoten Sporthal De Vliethorst za 22, 20.00 uur; Kerstconcert door COV Exultate Deo, mmv Rijnlands Christelijk Mannenkoor Vox Humana en solisten olv Sander van Marion, met voor de pauze een traditionaal Kerstprogramma en na de pau ze The Promise of Christmas'. Wassenaar Theater Warenar zo 23, 20.15 uur; concert van Swingmates olv Karei Berkhout, mmv Bernard Berkhout, Frits Landesbergen, Jeroen Koning, Frans Bouwmeester em Bob Dekker. Vooraf kunt u genieten van de "Warenar Surprise' een - koud en warm buffet, u wordt verzocht dan uiterlijk 18.00 uur aanwezig te zijn. Leiden Leidse Schouwburg za 22, 20.15 uur, zo 23,14.30 uur; Holland se Comedie: 'Arsenicum en oude kant', met Ina van Faasen, Elsje Scherjon, Pim Vos- maer e.a. LAK-Theater za 22, 20.30 uur, zo 23,13.30 uur; Studio's Onafhankelijk Toneel: 'Cosi van Tutte', ope ra van Mozart. Micro-theater za 22, zo 23, 15.00 en 20.30 uur, ma 24, 20.30 uur; Kerstspel: 'Scrooge en Marley', door Theatergroep Imperium. Alphen aan den Rijn Parktheater za 22, 20.30 uur; familievoorstelling door Opus One: 'De stukgedanste schoentjes', a surprising story of swinging shoes, zo 23,12.30 uur; kindervoorstelling (7 tot 12 jaar): Theater Plok: 'Van voren verloren'. Den Haag Appeltheater za 22, 20.15 uur; Toneelgroep De Appel: 'Drie zusters', van Tsjechow. AT&T Danstheater zo 23, 20.15 uur; Scapino Ballet: 'De No- tekraker', van Armando Navarro, wo 26, 14.00 en 20.15 uur; Studio's Onaf hankelijk Toneel: 'Cosi fan tutte', opera van Mozart en Da Ponte. Circustheater za 22,20.15 uur; 'Op glad ijs', met o.a. Joop Doderer. zo 23, 12.15 uur; Schevenlngen Zondags concert. wo 26, 12.15 uur; Scheveningen Kerstcon* 15.00 en 20.15 uur, do 27, vr 2 20.15 uur; musical: 'Sweet Charity', met Si- mone Kleinsma, Fred Butter e.a. Diligentia za 22. 20.15 uur; Cabaret Dubbel Dwars: 'Er staat een gek om de hoek', zo 23, 14.30 uur; Liederenrecital door Elly Ameling (sopraan) mmv Rudolf Jansen (pia no). di 25, 14.30 uur, wo 26, 20.15 uur; Purper: 'Purper Opus 8'. wo 26, 14.30 uur; pianorecital door Daniel Wayenberg, werk van Van Beethoven en Moussorgsky. do 27, vr 28,19.15 en 21.30 uur; t.v.-opna- me Oudejaarsconference 1990 van Seth Gaaikema. Dr. Anton Philipszaal za 22, 20.15 uur; Residentie Orkest olv Oli ver Knussen, mmv Ole Boehn (viool), John Snijders (piano), Lisa Saffer (sopraan), werk van Carter, Holliger en Knussen. Koninklijke Schouwburg di 25, wo 26,14.00 uur; Jasperina de Jong: Tour de Chant'. do 27, vr 28, 14.30 uur; kindervoorstelling: 'De laatste lucifer', door Orkater. Nederlands Congresgebouw za 22, 20.15 uur; Roemeens Staatsballet Fantasio: 'Doornroosje', zo 23, Wo 26, do 27, vr 28, 20.15 uur, di 25, wo 26, 14.00 uur; musical: The Cotton Club', met o.a. Madeline Bell en Ruth Jacott. Amsterdam Carré za 22, do 27, vr 28. 14.00 en 20.15 uur. zo 23. di 25, wo 26,13.00 en 16.00 uur, ma 24, 14.00 uur; Wereldkerstcircus. Concertgebouw zo 23,20.15 uur; COV Groot Noord, Het Ne derlands Bachorkest en solisten olv Willem Wiesehahn: Bach-Weihnachtsoratorium. di 25, 14.45 uur; Koninklijk Concertgebouw Orkest olv Riccardo Chailly, Herenleden Groot Omroepkoor olv Howard Moody, werk van Liszt. wo 26, vr 28,20.15 uur; Nederlands Philhar- monisch Orkest olv Hartmut Haenchen, mmv Hakan Hardenberger (trompet), werk van o.a. Mozart, Strauss en Haydn. C.C. Amstelveen za 22, 20.15 uur; Jubileumvoorstelling: 25 jaar Paul van Vliet, wo 26, 15.00 uur; familiematinee: Scapino Ballet Rotterdam: 'De Notekraker'. vr 28, 20.15 uur; Hans Liberg: 'Kadet 4711 Muziektheater za 22, do 27,20.00 uur, di 25.13.30 uur; De Nederlandse Opera: 'Un ballo in maschera', van Verdi, mmv Nederlands Philharmonisch Orkest en solisten olv Michael Halész. zo 23, wo 26, 14.00 uur, ma 24, 20.15 uur; Het Nationale Ballet: 'Het Zwanenmeer', mmv Nederlands Balletorkest olv Jac van Steen. Nieuwe de la Martheater za 22, wo 26, do 27, vr 28, 20.15 uur, di 25, wo 26,14.00 uur; Mark Kingsford Compa ny: 'De gang van zaken', met Mark Kings ford, Carla Hardy e.a. Stadsschouwburg za 22, zo 23,14.00 uur; familiematinee: Het Menotti Gezelschap: 'De Bremer Stadsmu zikanten'. ma 24, wo 26, 14.00 en 19.00 uur, di 25, 19.00 uur; familievoorstelling (vanaf 8 jaar) Frank Groothof: 'Idomeneo', naar W.A. Mo zart.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24