Groei kinderopvang Voorschoten afgeremd Wethouder Zoeterwoude zou ondemocratisch handelen Raadsbeslissing stelt instellingen teleur Discussie over Oegstgeester Geversstraat 'Markt moet in oud-Leiderdorp blijven MARINE SERVEERT SOEP 'Geharde kampvechter' verlaat Voorschotense gemeenteraad Voorwaardelijke celstraf voor brandstichting eigen woning VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 VOORSCHOTEN - De gemeen teraad van Voorschoten is gis teravond akkoord gegaan met het nieuwe college-voorstel over de kinderopvang. De Stichting Kinderopvang Voor schoten krijgt 165.000 gulden voor 33 kindplaatsen en kan hierdoor tot 1994 nog drie plaat sen groeien, de Stichting Bibe- lebon krijgt 235.000 gulden sub sidie en blijft hierdoor staan op OEGSTGEEST - De functie van de Geversstraat in Oegstgeest als geva rieerde woon- winkel- en kantoren- straat moet in de toekomst worden versterkt. Dat schrijft het stede bouwkundig bureau Stad in een rapportage die het op verzoek van het Oegstgeester gemeentebestuur heeft opgesteld. Volgend voorjaar wordt beslist wat er met het gebied gaat gebeuren. Omwonenden kun nen op een speciaal belegde avond in januari hun zegje doen over het rapport. In de bebouwing van de Gevers- straat bevinden zich drie open plek ken: de locaties 'Brinkman' (num mer 75 tot en met 81), 'Kamsteeg' (nummer 15 tot en met 27) en 'Van den Ameele' (op de hoek met de Rhijngeesterstraatweg). Stad advi seert om op deze plaatsen 'zelfstan dige' bouwwerken met een 'eigen karakter' neer te zetten, omdat deze het beste aansluiten bij de bestaan de bebouwing. Serie-matige bouw ('bouwen in een rijtje') past niet in de straat, vindt Stad. In het gebied tussen de Willem de Zwijger laan en de Ter wee weg zou de vestiging van meer winkels of bedrijven met een kantoorfunctie op de begane grond mogelijk moe ten zijn. Stad vindt dat de onbe bouwde zijde van de Leidsestraat- weg groen moet blijven. Wel zou di rect tegenover de Terweeweg een gebouw kunnen komen, 'als mar kante afsluiting van dit gedeelte van de Geversstraat'. Sloop Voor een van de open plekken, de 'Brinkmanlocatie', is door een pro jectontwikkelaar een plan gemaakt. Een schets van Stad was daarbij de basis. Momenteel wordt de oude be bouwing gesloopt, waarna volgend jaar een nieuw complex kan wor den gebouwd. In tegenstelling tot eerdere berichten komen hier bo ven twee bouwlagen kantoorruim ten geen tien maar negen apparte menten. Deze gaan maximaal 200.000 gulden per stuk kosten. Als de sloopwerkzaamheden vol gende maand zijn voltooid, zal de bouwer op verzoek van bewoners van de nabijgelegen Terweeweg een twee meter hoge stenen muur langs hun achtererf bouwen. Enke le bewoners hebben hun erf enig zins kunnen vergroten door een stukje grond van de projectontwik kelaar te kopen. kunnen nog wat extra bedrijfs- plaatsen komen. Eensgezind Dat de materie en de cijfers ook oraadsleden boven het hoofd groei- deropvang Voorschoten 90.000 gul- den. maakte PvdA-raadslid P.P. Vorig jaar kreeg de Stichting Kin den en ontving de Stichting Bibele- bon 128.000 gulden gemeentelijke subsidie. De gemeente heeft de sub sidie aan beide instellingen tot 1993 bevroren' op een bedrag van 218.000 gulden. De rest van de sub sidie komt van het Rijk. De twee hebben veel nu hebben gekregen. Ze °°k helemaal niet tevreden met het streeft uiteindelijke resultaat. "We hebben geen cent extra gekregen voor kin deropvang. Daar ben je n< voor aan het overleggen van Leeuwen van de Stichting Kin deropvang. In het nieuwe voorstel krijgen de instellingen ruim 40.000 gulden Dordregter duidelijk. "Ik houd aan de grote lijn, als je er lang naar kijkt zie je sommige cijfers op hun plaats schieten. Dan denk je 'dit klopt, dus zal de rest ook wel klop pen". Verder konden de partijen zich kinderopvangcentra vrij eensgezind in de collegevoor- gevraagd dan ze stellen vinden. Alleen Groen Links- dan raadslid S. Harlaar, die nog steeds 150 kinderopvangplaat- lanceerde een felle aanval op PvdA-wethouder M. Breunesse. Hij bewust een brief van r de bekostiging van kinderopvangplaatsen had achter gehouden om tijdens de vorige commissievergadering verwarring te stichten: "Als raadslid heeft wethouder C. Huigen de uitslag z Enquête scholieren onder bezoekers weekmarkt Ouderenwoningen Zoeterwoude in gebruik genomen ZOETERWOUDE - De negen senio- renwoningen aan het Madeliefpad in de Zoeterwoudse nieuwbouw wijk Bloemenweide zijn gistermid dag in gebruik genomen. Oorspron kelijk zouden er elf woningen voor ouderen komen. Twee woningen vielen af omdat woningbouwvere niging Willibrord wilde dat de huur huizen ruim een meter breder zou den worden. Zo kon een slaapka mer op de begane grond worden ge maakt, wat voor ouderen vaak heel prettig is. De huizen zijn verhoogd toilet. Op de bovenverdie ping is een logeerkamer en de nodi ge bergruimte. Voor mensen met een rolstoel zijn alle drempels ver wijderd en kwamen er bredere deu- De woningen zijn alleen bestemd voor mensen die 55 jaar of ouder zijn. Veel nieuwe bewoners laten een grote huurwoning achter. De woningbouwvereniging is daar erg blij mee omdat die achtergelaten woningen toegewezen kunnen wor- nquete onder be- den aan jonge gezinnen. Die jonge- (foto Jan Holvast) ren iaten op hun beurt weer vaak een huis achter dat geschikt is voor tra subsidie van het Rijk. Daar staat wethouder Marselis jarenlang der tegenover dat het aantal kindplaat- gelijke tactieken verweten i minder kan groeien dan anders vind het spijtig dat u dat het geval was geweest, zodat de doet", wachtlijsten blijven. Verschillende raadsleden drongen er nogmaals bij de stichtingen op aar ven voor het tweede te kijken. Ze hoopten dat de instel lingen met de extra financiële te de tarieven voor tweede kinderen kunnen verlagen. Over het algemeen stijgen de ta rieven fors. Een derde van de ou ders betaalt volgend jaar de kost prijs, 13.500 gulden per jaar, terwijl de rest gemiddeld 7.200 per jaar moet betaalt. De beide instellingen moeten de komende maanden de De welzijnswethouder was niet onder de indruk: "Het is makkelijk de tarie- te zeggen dat ik bewust stukken derde kind achterhoud om daar later goede sier te maken, maar het is de goede van de oppositie om te zeggen derde dat het bestuur het niet goed doet. Ik heb inhoudelijk van uw kant geen zinnige opmerking gehoord en zal er beslist niet van wakker lig gen". De partijen waren het met het col lege eens dat de beide instellingen voor de kinderopvang straks moe ten opgaan in één stichting. Dit zal LEIDERDORP - De bezoekers gisteren in het Leiderdorp: van de weekmarkt in oud-Lei- meentehuis aanboden derdorp vinden dat de markt der C. Huigen, niet moet verhuizen naar de Laan van Ouderzorg. Dat is de uitkomst van een enquéete die scholieren van het Holtlantcol- lege onder hielden. markt een belangrijke plaats in- wethou- neemt als koopcentrum en als ont moetingsplaats. "Zeker in een ver grijzende buurt waar steeds meer De scholieren ondervroegen 638 winkels voorgoed dichtgaan, is een dergelijke voorziening zeer belang rijk", aldus het rapport. "Bij een verplaatsing van de weekmarkt ver alt de buurtfunctie die de markt nu marktbezoekers. Daan- procent lopend of met de (brom fiets naar de Hoofdstraat gekomen, marktbezoekers Ruim 84 procent bezocht de markt elke week. Bijna 62 procent zei dat heeft' bezoek nooit te combineren met inkelbezoek. Maar liefst 87 pro- De scholieren erkennen echter zelf dat de enquête niet objectief is. "Het is een beknopte groep men sen. De groep is tevreden omdat ze anders de markt helemaal niet irktkooplui boden tijdens cent gaf te kennen tevreden te zijn de bijeenkomst een petitie Ze De nieuwe woningen staan dicht bij de bejaardenwoningen van Hui ze Emmaus. Desgewenst kunnen de nieuwe bewoners gebruik ma ken van de activiteiten die dit be jaardenhuis organiseert voor men sen buiten het huis. Ook de geringe loopafstand naar het dorpscentrum is voor ouderen van belang. Vanmorgen maakte de woning bouwvereniging bekend dat de on langs vrijgekomen woning aan Zwaan 85 voor asielzoekers is be stemd. De begeleidingsgroep voor asielzoekers onderzoekt hoeveel asielzoekers in het huis kunnen gaan wonen. En het ministerie van welzijn, volksgezondheid de markt. Daarbij scoorde het argument 'gezelligheid' het hoogst (33 procent), gevolgd door 'goed preken daarin hun ongenoegen uit tuur besluit vervolgens welke asiel gaan heeft de gemeente becijferd dat de stichtingen hierdoor 35.000 gulden aan ouderbijdragen mislo- ker maken. Hoe de buitenschoolse opvang vorm moet krijgen, wordt nog nader uitgewerkt. bezoeken. Wij denken daarom dat aanbod (27 procent) en dichtbij (12 ;erder onderzoek noodzakelijk i aldus een woordvoerster van de Holtlant-leerlingen die het rapport procent). Als de markt ondanks de bezwa ren van marktbezoekers, winkeliers en politici toch verplaatst zou wor den, zou 47,5 procent van de markt bezoekers niet naar de Laan van Ou derzorg in het nieuwe dorp gaan. heeft geen mening. Kritiek Het voornaamste punt van kritiek op de huidige markt is het geringe aantal kramen en vertegenwoordig de branches. De markt heeft duide lijk een aanvullende functie; de marktbezoeker besteedt er weke lijks slechts 35 gulden. De scholieren concluderen dat de de verhoging van de marktgel- den, waar de raad maandag mee in stemde. "Zolang er geen duidelijk heid bestaat over een vaste, goede der jaar lokatie van de markt, wensen wij geen medewerking te verlenen aan eeri verhoging van het marktgeld", stellen dertig marktkooplieden. "De toekomst van de markt wordt gelukkig bepaald door de consument en de ambulante hande zoekers er gehuisvest zullen den. Eind juni 1987 besloot de j meenteraad gedurende vier jaar woning beschikbaar te stellen voor asielzoekers. De ning aan de Zwaan is de derde ning die Willibrord beschikbaar stelt. gen pareerde die opmerking: "De politiek beslist uiteindelijk wel de gelijk, of u het daar nu mee eens bent of niet". Val van laadklep in Leiderdorp LEIDERDORP - Een 22-jarige man uit Beverwijk viel gistermorgen bij De marktkooplieden blijven ech- het Leiderdorpse dagverblijf Mar ter hopen dat 'de enquête mag lei- griet aan de Simon Smitweg van de den tot het uitvoeren van de wens laadklep van een vrachtwagen. Tij die al jaren door de kooplieden dens het lossen stapte de man ach- wordt gekoesterd'. De gemeente- teruit in het luchtledige. Hij is voor raad beslist naar verwachting op 4 controle naar het Leidse AZL over- maart over het lot van de markt, gebracht. Bij de politie was niets be- kooplieden en bezoekers. r eventuele verwondingen. Aikens (D66) krijgt bij afscheid herdenldngspenning de ambtenaren die hem hebben toe of uit te lachen. De rol van de op- Bij verstrekken opdracht voor instructiefilin ZOETERWOUDE - "Als Ringersma ons in de maling heeft genomen moet hij gewoon even 'sorry' zeg gen, dan zijn we er van af'. CDA- raadslid J.W.M. van der Salm vatte een discussie in de gemeenteraad van Zoeterwoude gisteravond kernachtig samen. Even daarvoor had CDA-fractieleider J.C.M. Ber- kouwer wethouder A.B. Ringersma (Progressief Zoeterwoude) verwe ten ondemocratisch te hebben ge handeld bij het 'doordrukken' van een raadsbesluit. In zijn vergadering van 29 novem ber besloot de Zoeterwoudse ge meenteraad op aandringen van Rin gersma om geld beschikbaar te stel len voor een actie om het aantal ver keersslachtoffers met 25 procent te rug te brengen. Samen met de ge meenten B mthuizen en Hazers- woude zoud ;n video-opnamen wor den gemaakt voor een instructie film. Een dag na de raadsvergadering achterhandje" - maakte zich boos constateerde Berkouwer op het meentehuis Ringersma - dere gemeenten - al op acht het feit dat de wethouder het Hazerswoude dat bestaan van de brief noch in de ?n met de twee an- commissie openbare werken, noch de vorige raadsvergadering heeft ber de opdracht voor de video-op- gemeld. Ringersma meldde daarop de deur uit had gedaan. De dat hij zich niet gerealiseerde 'dat kwestie was toen nog niet behan deld door de Zoeterwoudse poli tiek. Volgens Ringersma viel het alle maal 'reuze mee'. De brief was zo snel de deur uit gegaan om de subsi die voor het project veilig te stellen. "Misschien was de strekking van de brief wel die van een opdracht, maar er was nog geen script voor de opnamen en er was nog geen geld beschikbaar gesteld door de raad, dus dat viel nogal mee". Boos Ook WD-er H.O. van der Kooi - "je zit als ODDOsitieoartii toch al op het VALKENBURG - Een feestdi ner met de mariniers. Als troost voor de overlast van de afgelo pen maanden kregen de leerlin gen van de openbare school in Valkenburg gistermiddag hun soep tijdens het jaarlijkse kerst diner aangeboden en uitgeser- veerd door personeel van de Vliegbasis Valkenburg. De school ligt namelijk vlak naast de vliegbasis. Sinds de troepenverplaatsin gen van het Amerikaanse leger gaan dagelijks veel heliKopters de lucht in. De kinderen en het personeel van de openbare school De Valkenhorst, onder vinden hier last van. Het kerst diner dat gisteren tussen de mid dag werd genuttigd, werd ver der verzorgd door de oudercom- VOORSCHOTEN - 'Een gehar de kampvechter, gekneed in al le politieke trucjes' en 'een radi caal-democraat'. Zo typeerde Tk na een half jaar iets burgemeester P. Cannegieter standpunten terugvond, bijgestaan. "Er werd geluisterd naar mijn argumenten, al werden dan niet meteen overgenomen. Als positie noemde hij belangrijk, c dat moet worden voorkomen dat er in de politiek alleen nog maar op el- mijn kaar lijkende poppetjes overblij- aldus Aikens. "Misschien als het Voorschotense raadslid J. ijdel genoeg om .te denken dat ik troost: ons beleid zal nu niet anders wapens te scherpen en elkaar s Aikens (D66) gisteravond. Na toch iets had bereikt' twaalf jaar nam de fractievoor zitter afscheid van de raad. Voor zijn verdiensten voor de politiek kreeg hij de zilveren herdenkingspenning van de ge meente Voorschoten en een prent. worden dan het was. D66 wil graag der zo'n poppetje te worden". De burgemeester roemde de verba le charmes van het strijdbare raads lid. "Juist door uw scherp geslepen politieke uitgangspunten kwam het meebesturen niet altijd goed uit de verf, ook al zou dat gezien uw prepa ratie en uw motivatie soms wel ver diend zijn geweest", merkte hij op. Toch had hij het laatste jaar een ver flauwing in het optreden van Ai kens opgemerkt. "Miste hij zijn oude tegenstanders?", vroeg hij zich af. de brief informatie bevatte raad op zat te wachten'. Burgemeester A.J.M. Houdijk nam het daarop voor de wethouder op door vast te stellen dat in deze kwestie met nieuwe procedures werd gewerkt en dat er snel gerea geerd moest worden: "De colleges van B en W van Benthuizen en Ha- Uit WOlllllg geStOien zerswoude hadden de vrijheid dat geld zelf te besteden, -terwijl hier VOORSCHOTEN - In een woning goedkeuring van de raad nodig was. aan de Voorschotense Leidseweg is Daar moet u toch een beetje begrip gisteren ingebroken. Reispapieren omdat hij steeds de gemeentelijke Geld en reispapieren Ondanks de 'rapierstoten' die Ai kens af en toe heeft uitgedeeld, noemde hij het een verdienste dat hij toch respect wist af te dwingen: "De raad is naar uw standpunten blijven luisteren". CDA-fractievoorzitter W.J. Val kenburg roemde de humor en het spreektalent van Aikens. Hij noem de het raadslid bekwaam, hoezeer hij soms ook zijn doel voorbij schoot: "Aikens werd gewaardeerd, i het oog hield". Vervol- _r hebben". en een bedrag van vijfhonderd gul- belangend "Ik vind het een aardig verhaal, den zijn ontvieemd. De dader heeft gens gaf Valkenburg het scheiden maar de procedure klopt niet", be- de tuintafel gebruikt om door ee~ - sloot Berkouwer. Waarop Houdijk bovenraam aan de achterzijde va: het onderwerp snel afhamerde. het huis naar binnen te klimmen. de raadslid een presse-papier na mens de collega's. Aikens dankte zijn ex-collega's DEN HAAG/OEGSTGEEST - Een 53-jarige man uit Oegstgeest is gistermorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke cel straf met een proeftijd van twee jaar omdat hij in april van dit jaar brand heeft gesticht in zijn eigen huis en een ontploffing veroor zaakte. Normaliter wordt brand stichting bestraft met een lange onvoorwaardelijke celstraf. De Oegstgeestenaar en zijn ad vocaat verklaarden dat aan de daad jaren van ergenis vooraf wa ren gegaan over een lawaaiige be nedenbuurman. Onder invloed van slaapmiddelen en drank had de man op een dag gas laten stro men in een gat dat in de vloer was gemaakt. Vervolgens gooide hij daar een lucifer bij. De woning brandde niet helemaal af, schade en schrik waren er wel. De man is direct uit zijn huis gezet en in een pension ondergebracht. Gezien de ernst van het misdrijf is een psychiatrisch rapport opge steld, waaruit blijkt dat de oudere Oegstgeestenaar destijds niet vol ledig toerekeningsvatbaar was. De officier van justitie, me vrouw Renckens, hield in haar eis duidelijk rekening met het feit dat de brandstichting volgde op vele jaren ergenis: "Dit was een noodsprong". De man had al eer der een alarmpistool en een stroomstootwapen aangeschaft omdat hij bang was voor de buur man en diens hond. De rechter nam de eis over en ook de advocaat kon zich er in vinden. Bovendien gaf de rechter de Oegstgeestenaar de vrijheid om, als hij dat wil, opnieuw in zijn huis te gaan wonen. De advocaat heeft al geprobeerd te praten met de benedenbuurman van de Oegstgeestenaar, naar tot nu toe is dat op niets uitgelopen. De Oegstgeestenaar blijft onder toe zicht van de reclassering en deze instantie wordt ingeschakeld bij de herhuisvesting van de man. Zijn proeftijd is onder aftrek van het voorarrest. VRIJDAG 21 DECEMBER Alphen Kerstconcert Kamerkoor Cantal- bile olv Simon Stelling, mmv Emily aanvang 19.00 uur voor de jeugd. 20.00 uur voor overige leden in ge bouw De Hoeksteen. Karei Door manplein. oude kant', door de Hollandse Co- medie, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noorden HL kerstkaarten HSV 'De Sportvis- Kerstspel uitgevoerd door to- W ser'. aanvang 20 00 uur, clubge- neelspelers uit Noorden, aanvang A wA bouw, Bosweg licht- en geluidshow 19.30 uur in de m». bands The Rock', This D-Fact' en Toilet Duck', vanaf 19.30 uur in Scum, Helmbergweg. Noordwijk Christmas-Praise met aanslui tend straatevangelisatie, aanvang 20.00 uur in De Ark, Picképlein. 'Geselscap goet ende fyn', met oude Nederlandse en Vlaamse lie deren, gedichten, enz. aanvang 12.30 uur in het Parktheater (orgel), aanvang 20.15 uur in de Adventskerk. optreden Alphense formatie 'One-X-One'. vanaf 2100 uur in jongerencentrum Het Kasteel. Hillegom Katwijk kerstzangavond met het Rijn streekkoor olv Peter kavelaar, aan vang 20.00 uur in de Triumfator- Leiden Willem Brons, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen, aanvang 20.00 uur, kantine IJs tcs VS Alphen Noordwijk Kgm «HA optreden Limburgse hardrock- kerstviering Katholieke Bond JBf «SA band 'Gin on the rocks', vanaf van Ouderen, aanvang 10.30 uur in MK W& 21.00 uur in jongerencentrum Het de St. Jeroenskerk. ljfi Kasteel. hobbygroep voor WAO-ers, van ju|||! W& voorstelling: 'De stukgedanste 13.30 tot 17.00 uur in het JOIN-cen- jfjw schoentjes', door Danstheater kerstwandeltocht over 5. 10 of 15 km, start van 9.00 tot 15.00 uur bij de IJshal, Vondellaan. kerstbingo Con Bravura, Beu kenschans, aanvang 20.00 uur. uur in De Beurs, Voorstraat. Voorschoten kerstconcert CO V 'Exultate Deo', mmv Rijnlands Christelijk Mannenkoor en solisten olv Sander van Marion, aanvang 20.15 uur in Sporthal De Vliethorst. 'One-X-One' in cafe Querelle, Ju- hanastraat, aanvang 22.00 uur. Hillegom kerst-verzamelbeurs 'Collector Service', van 10.00 tot 16.00 uur in De Duinpan, Sportlaan, De Zilk. vice van 9.00 tot 16.00 uur in Treslong. postzegelruil- en veilingavond, w De Sleutels. Sportpark de Vliet, aanvang 20 00 uur voorstelling: Arsenicum en vereniging RCL, aanvang 20.00 uur in het clubhuis, sportpark De Bloe- volkskerstzang mmv Fanfare- ÊB ^r*AIO A het Parkthêater 9 korps 'Excelsior', aanvang 19.00 IjHIVlIJfl Katwijk uur in de St. Jeroenskerk. WUIiU f» optrecjen van de Katwijkse vang 20.00 uur in de Dorpskerk. ZONDAG 23 DECEMBER Alphen optreden muziekgezelschap 12.00 tot 17.30 uur9in de Stadsge hoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14