TAD EIDEN Raad eens met bouw disco Lammermarkt Jér LEIDSCH M DAGBLAD De zwemmer in Leiden moet een beetje boekhouder zijn Bevallen op bij elkaar geschoven stoelen Leiden krijgt 5 miljoen voor werkgelegenheid CDA niet langer tegen sloop Ico Athibu Dronken man op A44 LEIDEN Een dronken automobi list heeft gisteravond gezorgd voor een ravage op de rijksweg A44 ter hoogte van Leiden. De man, een 50- jarige inwoner van Wassenaar, reed te dicht achter de auto voor hem, die werd bestuurd door een 43-jari- ge Haagse. Hij botste op de auto van de vrouw die op de linkerrijstrook terechtkwam waar een man uit Sas- senheim reed. Zijn auto en die van de vrouw raakten zwaar bescha digd. Het voertuig van de Wassen aarder liep schade op aan de voorzij de. Niemand raakte gewond. De Wassenaarder is aangehouden. ADVERTENTIE zaterdag 22 december as. van 12.30 uur tol 13.30 uur signeert C. GOEKOOP (burge meesier van Lelden) zijn boek KOOYKER OP ZOEK NAAR ITHAKA Algemene cr^AnilcmiKhe een speurtocht naar de werkelijke ligging van het vaderland van Odysseus boekhandel Kooyker Breestraal 93. Leiden Meureka tel.: 071 - 160500 Man (51) pleegt 17 jaar steunfraude LEIDEN Een 51-jarige Leide- naar heeft bekend dat hij gedu rende 17 jaar steunfraude heeft gepleegd. In totaal heeft de man een bedrag van 350.000 gulden ten onrechte ontvangen van de gemeentelijke sociale dienst. De Leidenaar, een zelfstandi ge koopman, werd dinsdag aan gehouden door de sociale re cherche in samenwerking met de Leidse politie. Hij is gisteren weer op vrije voeten gesteld. Zijn auto ter waarde van 30.000 gulden en enkele duizenden guldens aan contant geld zijn in beslag genomen. De Leidenaar is valsheid in geschrifte en op lichting ten laste gelegd. TEGEN DE KLOK Andere versies ken ik ook. Rob van Reijn, vooral als mime-speler bekend, speelt het eveneens elk jaar met een groep. En ik heb de verfilmingen gezien. Ook als je al verscheidene malen dezelfde rol voor je rekening hebt geno men, leer je nog steeds bij. Het verhaal 'Scrooge Marley' is moralistisch maar we proberen het er niet al te dik op te leggen. Scrooge leert zijn lesje, maar zijn ware aard blijft er tot het eind toch een beetje in. Toneelspelen bij-Imperium doe ik al twintig jaar. Ik ben nu in de vut, maar ik gaf tekenles op de PABO in Oegstgeest. Een liefhebberij als toneel kun je op een dergelijke school mooi er bij doen. Nee, ik heb nooit overwogen profes sioneel te gaan acteren, het moet geen ver plichting worden. Ik heb het de laatste tijd zo druk gehad, dat ik nog geen eigen kerstkaarten heb kunnen maken. Het zullen nu wel nieuwjaarskaarten worden; ik ben aan mijn stand verplicht ze zelf te ontwerpen. Die andere bezigheden? Ik ben al bezig met de voorbereidingen voor mijn volgende rol in februari bij Imperium: de kolonel in 'Look back in anger' van John Osborne. Ook ont werp ik decors voor een literair programma van Rein Edzard in het Haagse theater Branou, met stukken van Couperus, Timmermans en Van de Woestijne. Ik geef kledingadviezen en moet nog een expositie inrichten. De decors thier moesten nog geschilderd worden. Kijk, als je de voorkant van dit kathe der opendoet is het geheel net een grafsteen. Dat speelt een rol aan het eind van 'Scrooge Marley' (tekst Emiel Fangmann. toto Loek Zuyderduin) Naam: Kees Visser Hobby: Acteren Vereniging: Imperium "Voor het vierde achtereenvolgende jaar doe ik het nu, rondom Kerstmis de rol van de vrek Scrooge een aantal avonden spelen. Vanavond is de eerste voorstelling. 'Scrooge Marley' is de bekendste Christman Carol van Charles Dickens. Inderdaad, het verhaal opent met die beroemde regel 'Marley is dead, to begin with' (Om te beginnen, Marley is dood). De geest van Marley, gespeeld door Jan La- man, wijst de vrek op zijn tekortkomingen. Er zijn verscheidene dubbelrollen. In het oor spronkelijke verhaal komen meer geesten voor, maar die enscenering was voor ons to neeltechnisch niet realiseerbaar. Het verhaal uit 1844 is door regisseuse Ans Alting en mij bewerkt tot een toneelstuk met a capella vier- stemmmig gezongen liederen. VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 Overkapping De Zijl weer aan de orde LEIDEN Wie in Leiden recrea tief wil zwemmen moet ook een beetje boekhouder zijn. Hij moet namelijk uitvissen wanneer er in de plaatselijke baden wat vrije uurtjes zijn tussen het wedstrijd- zwemmen, het schoolzwemmen, het leszwemmen en het ouderen- zwemmen. De directie sport en recreatie van de gemeente Leiden heeft daarom een mooi plan bedacht. Een buitenbad van zwembad De Zijl wordt overkapt en dat wordt geheel gereserveerd voor de re creant. Die kan dan van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds terecht. "Dat zal tot een flinke stijging van het aantal re creatiezwemmers leiden", ver wacht het hoofd van de gemeen telijke sportafdeling, J. Duives- teijn, "Want er zijn veel belang stellenden. Het plan voor de overkapping is overigens al een paar jaar oud. Gisteravond werd het nog eens besproken in de raadscommissie voor sportzaken. Het idee is nog goeddeels hetzelfde: het ene bui tenbassin wordt overkapt, het an dere buitenbad wordt - met een gedeelte van de speelweide - afge stoten, daar komen woningen. Ook de financiële stand van za ken rond het voorstel is nog steeds hetzelfde. Er is namelijk geen geld voor. Intussen is berekend dat het exploitatietekort op het zwem bad zal stijgen met circa ton. "Een prachtig plan", oordeelden de raadsleden gisteren dan ook una niem, "Er is alleen geen geld Wethouder Van Bochove wil zich echter nog niet bij deze situa tie neerleggen. Hij staat helemaal achter het idee, ook omdat het zwembad ligt in een wijk (Leiden- Noord) die de impuls van een fraaie accommodatie goed kan gebruiken. Hij wil daarom onder zoeken of er toch nog wat gunsti ger kan worden gerekend aan het plan. De overkapping van het buiten bad betekent dat het bestaande binnenbad helemaal wordt gere serveerd voor schoolzwemmen en wedstrijdzwemmen. Het 'nieu we' binnenbad is bestemd voor de recreant. Het bassin wordt ver levendigd met een eiland met palmbomen, er komt een 'bubbel bad' en de waterglijbaan komt uit op een ondiep gedeelte. Jaarboekje over Leidse vroedvrouwen in 18e eeuw LEIDEN - De gemeente Leiden 1 miljoen gulden is afkomstig van heeft toezeggingen gekregen voor de provincie en is speciaal bedoeld een bedrag van 5 miljoen gulden, voor projecten voor langdurig bestemd voor allerlei werkgelegen- werklozen. Daarbij opgeteld een heidprojecten. Het geld is afkom- steunbedrag van 2,2 miljoen gulden stig van de Europese, landelijke en om de doorvaarbaarheid van Lei- provinciale overheid. den te verbeteren, wordt een totaal- De grootste subsidie gaat naar de bedrag van 5 miljoen gulden be- technische sector voor leer- en reikt. werkprojecten en omgevingsvak- Volgens de gemeente zouden lieden. De Suze Baartschool, waar zonder deze subsidies een aantal in volwassenen worden opgeleid om gang gezette projecten moeten wor- met computeres te werken, krijgt den afgelast. De bedoeling is dat 5,5 ton. Andere opleidingen die geld verder gespeurd wordt naar moge- krijgen zijn: de Middelbare Labora- lijkheden van subsidies om de ge- toriumschool Rijnland en het Cen- meentelijke begroting te ontlasten, trum voor Berioepsoriëntatie en De kans dat er meer geld kan ^wor- Beroepsoefening, beide voor diver- den binnengehaald, wordt 'zeer se opleidingen. waarschijnlijk' genoemd. 'Muzikaal genie' De Jeu overleden LEIDEN Nico de Jeu, muzikaal leider en instructeur van K en G, is gisteren overleden. De Jeu (43) wordt beschouwd als 'muzikaal ge nie'. Hij ging bijna 17 jaar geleden bij K en G aan de slag waar hij kreeg de algehele leiding van het korps kreeg en zorgde voor een grote om schakeling. "Hij bracht de 3-ventieleninstru- menten erbij en zorgde dat iedereen noten kon lezen. Hij vond dat ieder een muziek moest kunnen lezen", vertelt voorzitter Lugthart. "Hij heeft er alles aan gedaan om K en G op het hoge niveau te krijgen waar op het korps nu staat". De Jeu gaf les aan de koperbla zers en was tevens arrangeur. Een aantal maanden geleden moest hij zijn taak neerleggen wegens ziekte. Hij was ook lid van de Marinierska pel. Hij wordt maandagmiddag met militaire eer begraven op Rhijnhof. Om 13.00 uur begint een rouwdienst in de Maranathakerk. Fietsers op de bon LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond dertig bonnen uitge deeld aan mensen die fietsten over de Haarlemmerstraat. Al enkele we ken voert de politie actie om het fietsen in dit voetgangersgebied te gen te gaan. Gisteravond werd tus sen zes uur en negen uur gecontro leerd. LEIDEN "Zij moet niet droef geestig zijn, niet lijdzaam, meede- doogende, niet praatagtig, niet dub belzinnig aan dokter of familiele den antwoorden". Wie niet in deze karakterschets paste of zelf geen kinderen had gebaard, kon in de achttiende eeuw geen vroedvrouw worden in Leiden. Vrouwen die geen kinderen had den of ouder waren dan vijftig jaar, konden zich ook niet aanmelden als leerling-verloskundige. "Het nagt en dag opzitten verveelt haar ras; zij zijn meest slaperig". Wetenswaardigheden over de vrouwen die 200 jaar geleden te hulp werden geroepen bij de ge boorte staan in een artikel in het tweede jaarboek van de Dirk van Eck-stichting. Het doel van deze or ganisatie is de bevordering van de sociale en economische ge schiedschrijving van Leiden. Voor het verhaal over de verlos kunde in de periode van 1720 tot 1807 is onder meer gebruik gemaakt van publicaties van de twee Leidse vroedmeesters Jacob Denys en Cor- nelis Terne. Zij leidden de vroed vrouwen op. In het boek van Denys staan de eisen vermeld waaraan de vrouwen moesten voldoen. Terne werd ontslagen. Leerling-vroed vrouwen klaagden erover dat hij slecht les gaf. Hij werd onder meer beschuldigd van dronkenschap. hij zeker wist dat het kind dood was, door de oogkassen te doorbo ren. Er is een geval bekend waarbij een vrouw, die al negen dagen bezig was met de bevalling, niet langer door de vroedmeester geholpen wil de worden, omdat hij geen instru menten wilde gebruiken. Uiteinde lijk verloste de vroedvrouw, dus zonder instrumenten, deze vrouw toch zelf', aldus het artikel. Volgens Denys konden de vroed vrouwen verkeerde liggingen niet goed herkennen en behandelen. Bovendien behandelden zij de zwangere vrouwen vaak te ruw. LEIDEN De CDA-fractie heeft haar verzet tegen de vestiging van de Koets-o-theek aan de Lammermarkt opgegeven. Daarmee is er een kleine meerderheid in de gemeenteraad ontstaan voor sloop van het voormalige Ico-Athibupand en nieuwbouw van een disco theek aan de Lammermarkt. Eerder gingen de PvdA-fractie en een deel van de WD al ak koord met de plannen. De christendemocraten spraken zich deze zomer uit tegen sloop van het voormalige pand van Ico Athibu aan de Lammermarkt en wezen de komst van de discotheek af. Nieuwe informatie van wethouder Van Rij (PvdA) heeft de fractie ervan over tuigd dat er geen andere plek is voor de vestiging van de Koets-o-theek. Die informatie is op dit moment alleen nog bekend bij de CDA- raadsleden C. Kramp en L. van Vel- zen, die in de commissie ruimtelijke ordening zitten. "We vinden het nog steeds geen gelukkige plaats", laat Kramp weten. "Maar nu is gebleken dat het ontzettend veel geld zou kosten om een deel van het Ico- Athibugebouw te laten staan en er bijvoorbeeld appartementen in te vestigen. De kosten om het pand te kopen en de grond daar te saneren lopen in de miljoenen en die be steed ik dan liever aan bijvoorbeeld de Slaaghwijk. Het is veel te -kost baar". Zij is er ook van overtuigd ge raakt dat er geen andere plaats is waar de Koets kan worden geves tigd. "We hebben een overzicht ge had van de plaatsen die zijn beke ken. Ik kan niet echt zeggen dat het een heel interessant lijstje was, maar ik zou ook op dit moment geen andere plaats weten. Of je zou nog jaren en jaren moeten wachten met de verhuizing, en kijken of er plaats komt bij het nieuwe station. Maar dat is natuurlijk ook niet ze ker", aldus Kramp. Overlast De discussie over de verhuizing van de Koets-o-theek van de Kruisstraat naar de Lammermarkt liep halver wege dit jaar hoog op. Het college besloot het pand aan de Lammer markt, de laatste Leidse wolfabriek, te slopen en zo de vestiging van de Koets-o-theek en bouw van wonin gen en bedrijfsruimte mogelijk te maken. Buurtbewoners wezen de plannen direct af uit angst voor overlast van de discotheek. Ook in de politiek bestond op dat moment geen meerderheid voor de plannen, omdat de twee college- fracties, CDA en Groen Links, zich tegen het plan keerden. Alleen de PvdA steunde het collegeplan sa men met enkele WD-ers. Omdat er een verzoek was gedaan de voormalige fabriek op de rijks monumentenlijst te plaatsen werd de definitieve beslissing over de plannen uitgesteld. Die procedure loopt overigens nog steeds en wordt naar verwachting begin volgend jaar afgerond. Inmiddels is achter gesloten deu ren wel verder gepraat over de plan nen en gingen de christendemocra ten na wethouder Van Rij te hebben gehoord, overstag. Deze week kon het college van B en W dan ook een beslissing nemen over de verdere procedure. Besloten werd het ont- werp-bestemmingsplan vast te stel len, waarin wordt geregeld dat het Ico-Athibupand verdwijnt en er een discotheek kan komen. Alleen Groen-Linkswethouder De la Mar wees sloop van het pand af. Zijn partij vindt dat het op de rijksmonu mentenlijst moet worden geplaatst. Schootster De taak van de achttiende-eeuwse verloskundigen was het vaststellen van de zwangerschap en het bege leiden van zwangere vrouwen. Vrouwen bevielen in die tijd meestal op een baarstoel of op een aantal tegen elkaar aangeschoven stoelen die een kort bed werden ge noemd. Het gebeurde ook wel op de schoot van een andere vrouw, de schootster. Vroedvrouwen moch ten geen instrumenten gebruiken of medicijnen toedienen. Ze waren echter wel hevig in de weer met olie en zalf, om de bevalling zo soepel mogelijk te laten verlopen. "De vroedvrouw moest althans de in druk wekken dat zij zeer hard met de vrouw meewerkte". Een vroedvrouw kon een hoge boete krijgen als zij de nageboorte wegwierp terwijl er iets aan man keerde, zonder deze eerst aan een dokter te hebben laten zien. De aan wezige vrouwen en familieleden moesten controleren of de nage boorte compleet was. Dat was be langrijk omdat de moeder anders hoge koortsen zou krijgen of zou sterven. Tussen 1710 en 1806 legden 81 vrouwen examens af. De eerste man deed in 1742 examen. Zestien vrou wen werden aangeklaagd omdat ze hadden geholpen bij een bevalling terwijl ze onbevoegd waren. De vroedmeesters mochten wel instrumenten gebruiken en daarom werd hun hulp ingeroepen bij moei lijke bevallingen. Complicaties kwamen veel vaker voor dan nu. Onder meer als gevolg van onder voeding die vaak gepaard ging met Engelse ziekte hadden veel vrou wen een misvormd bekken. Daar door was een normale bevalling on mogelijk. Denys schrijft dat de gemiddelde leeftijd van de vrouwen die hij hielp 32,3 jaar was. Als het ging om het eerste kind, was de leeftijd zelfs 34,4 jaar. Daaruit blijkt volgens het jaar boekje dat de vrouwen die op latere leeftijd hun eerste kind kregen, ook vaak een moeilijke bevalling mee maakten. De hulp van Denys werd gemiddeld pas na 3,5 dagen ge haald. Slechts iets meer dan 10 pro cent van de kinderen kwam dan nog levend ter wereld. Ruw "Denys was tegen het gebruik van instrumenten, alle gevallen die hij beschrijft loste hij op door kerin gen, dubbelde verlossingen of als LEIDEN Een hele postzak vol zo vlak voor de Kerstdagen. Vol met kerstwensen? Helaas! Procuratiehouder Van Schagen (op de foto) van Ico Athibu aan de Rooseveltstraat kwam bedrogen uit. De volle zak die uit de postbus van het bedrijf kwam, bleek voor het hele industrieterrein te zijn. Van Scha gen, ooit nog wethouder in War mond, belde de PTT met de vraag of ze de post wilde komen ophalen. En goed bezorgen. Drie dagen en een 'paar nare telefoontjes' later liet de PTT pas weten de post terug te ha len. "Dat is erg slordig, vind ik", al dus Van Schagen. Bij de PTT is de kwestie bekend. De directeur van het Leidse hoofd postkantoor geeft grif toe dat er een fout is gemaakt bij het sorteren. "Ik vind het verbazingwekkend dat het op deze wijze is verlopen. Ik begrijp dat het bedrijf zelf z'n best heeft ge daan de post weer aan ons te slijten. Maar de interne communicatie heeft bij ons gefaald". "Hoe zoiets kan gebeuren, weet ik niet. Er wordt wel eens een fout ge maakt bij het sorteren. Zeker in deze tijd waarin tienduizenden stuks post worden verwerkt", aldus de di recteur. (foto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13