Archivaris weet kunstroof Lakenhal niet op te lossen Stolberg: historisch stadje aan de rand van de Harz Mm Record aantal Nederlanders met vakantie volgend jaar Opsporing verwanten bestolen joodse verzamelaar Jaffé noodzakelijk api •.-x-.v" VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 Het stadje Stolberg, aan de zuidrand van de oostelijke Harz, heeft de oude plattegrond sinds zijn ontstaan in het begin van de twaalfde eeuw grotendeels behouden. Dat komt doordat de stratenloop wordt bepaald door vier dalen: Kaltes Tal, Thyratal, Ludetal en Tal der Kleinen Wilde. De smalle toegangswegen persen zich er doorheen naar het centrum, de driehoekige Markt. Stolberg was een van die voormalige DDR-stadjes waar de regering veel geld in monumentenzorg stopte. door Pieter Koene de Jong Nederlanders die iets hebben ont houden van de lessen in de vader landse geschiedenis, klinkt de naam Stolberg bekend in de oren. Kwam de moeder van Willem van Oranje niet uit Stolberg? Juliana van Stolberg, dochter van graaf Bo- tho, geboren op 11 februari 1506 op het slot dat, sindsdien enige malen verbouwd, nog steeds het stadje do mineert. Toen Juliana veertien was, trouw de ze met Filips von Hanau. Negen jaar later stierf haar man en bleef zij met vier kinderen achter. In 1531 hertrouwde zij met de weduwnaar Willem van Nassau, en uit dit huwe lijk werden zeven dochters en vijf zoons geboren, van wie de latere prins Willem van Oranje de oudste Toen Juliana met graaf Willem trouwde, stond zij al sterk onder de invloed van Luther, maar de oudere Nassau-kinderen werden op wens van de vader nog rooms-katholiek gedoopt. Enkele jaren later is echter het hele gezin luthers geworden. Na de dood van Willem werden in het land Nassau-Dillenburg rooms-ka- tholieken en calvinisten vervolgd en de lutheranisering door Juliana en haar zoon Jan de Oude met kracht bevorderd. Later ruilde Juli ana het lutheranisme toch in voor het calvinisme. Miintzer Luther heeft in Stolberg een be langrijke rol gespeeld. Hij preekte er meer dan eens in de Sint Martini. Maar Thomas Müntzer, zoon van de stad Stolberg, wordt er meer eer be wezen. In het Thyratal bij het sta- Uit een recent NIPO-onderzoek blijkt dat 67 procent van de Nederlan ders een of meerdere keren per jaar met vakantie gaat, een record dat in Europa alleen door de Zwitsers wordt geëvenaard. Directeur Harry van Grieken van de ANVR: "In 1979 ging nog maar 57 procent van ons volk op vakantie. Tien procent in tien jaar, het is een ongelooflijke toena- Toch ziet de Nederlandse reiswereld de toekomst met enige zorg te gemoet. Weliswaar maken steeds meer landgenoten gebruik van de diensten van een reisbureau (de groei was dit jaar, ondanks de kleine terugloop van het aantal buitenlandse vakanties, aanzienlijk) maar het is nog niet bekend hoe de markt zal reageren op de toestand in de Golf. Voor alle zekerheid zijn er door de touroperators wel veel meer vlieg- tuigstoelen gereserveerd dan vorig jaar en heeft men in Spanje (ver van het gewoel in het Midden-Oosten) opeens weer opmerkelijk veel ac commodatie ingekocht. Niettemin lijkt de opmars van Turkije en Griekenland (dat nu al bij na net zoveel vliegvakantiegangers trekt als Spanje) zich onvermin derd voort te zetten. Gingen er afgelopen jaar bijna 100.000 Nederlan ders in Turkije op vakantie, dit jaar zal dat op z'n minst 25 procent meer worden, gezien het feit dat bij de Nederlandse luchtvaartmaatschappij en bij elkaar 168.000 vliegtuigstoelen voor dit land zijn gereserveerd. Voor Griekenland wordt verwacht dat de grens van 300.000 Nederland se vakantiegangers wordt gepasseerd. tion staat een gedenkteken. Op de Markt, pal voor het raadhuis, staat sinds 1989 een eveneens aan hem en zijn werk gewijd monument; er is een belangrijke straat naar hem ge noemd en het huis dat staat op de plek waar hij in 1489 geboren moet zijn, wordt als zodanig aangegeven. Het geboortehuis zelf brandde in 1851 af. De theoloog Müntzer was pastor in een nonnenklooster totdat hij, onder de persoonlijke invloed van Luther, in 1519 overging tot het pro testantisme. Luther zorgde er ook voor dat hij een plaats als predikant kreeg in het Saksische Zwickau. Daar kwam hij in aanraking met een fanatieke groep, de 'Zwickauer Pro feten', hetgeen ertoe leidde dat hij uit die stad werd verdreven. Zijn ra dicale opvattingen leidden ook tot een breuk met Luther. Müntzer wilde meer hervormen dan alleen de kerk en zijn predikin gen tegen de adel en het feodale stelsel vonden een gretige voe dingsbodem bij boeren en hand werkslieden. Zo werd hij 'geestelijk leider' van een boerenopstand, die in 1525 in bloed werd gesmoord. Thomas werd gevangen genomen en op 27 mei van dat jaar in Mühl- hausen onthoofd. In de 'boeren- en arbeidersstaat' DDR werd de nage dachtenis aan deze man, strijder te gen uitbuiters, levend gehouden. Raadhuis Eigenlijk misstaat het moderne Müntzer-monument een beetje, zo pal voor het eeuwenoude raadhuis. Dit prachtige gebouw werd in 1482 in drie verdiepingen opgetrokken en rond 1600 ingrijpend verbouwd. Heel opmerkelijk is het, dat er bin nen in het raadhuis geen trappen zijn. De verdiepingen zijn te berei ken langs een zeer steile straat langs de zijkant van het gebouw, die uit eindelijk naar de Sint Martinikerk voert. Oorspronkelijk had het raadhuis zoveel ruiten als er dagen in een jaar zijn en zoveel ramen als weken. Men heeft daar bij latere verbouwingen niet aan vastgehouden: er zijn nu 53 ramen met elk acht ruiten. De voorgevel van het raadhuis is tweemaal geknikt om zo het ver loop van de straat te kunnen volgen. Gelijkvloers en op de eerste verdie ping zijn er massieve muren, de tweede verdieping, onder een hoog zadeldak, is in vakwerk opgetrok ken en steekt tamelijk ver over. Het VOORBURG - Voorburg beleeft op 24 december weer de tradi tionele 'Lichtjesavond'. Op die avond zullen kaarsen het gebied rond de Oude Kerk en het histo risch centrum verlichten. Vanaf 17.00 uur zal het centrum voor verkeer zijn afgesloten maar om 20.00 uur mogen de auto's er weer in om ook ouderen, die slecht ter been zijn, de kans te geven te genieten van deze sfeervolle gebeurtenis. Meer in formatie tel. 070-3275203. UTRECHT - Van 22 tot en met 26 december wordt in de Stads schouwburg in Utrecht het kerstcircus gehouden. Het pro gramma bestaat uit acts van ver schillende Europese landen, Ke nia en de Fillipijnen. De voor stellingen worden gehouden op 22, 23 en 26 december om 15.00 en 20.00 uur, 24 en 25 december om 12.00 en 15.30 uur. De toe gangsprijs is 26 gulden per per soon. Reserveren: 030-310241. Voor meer informatie: 030- 331343. DEN HAAG - Een grote, ver warmde circustent staat van 22 december tot en met 2 januari op het Haagse Malieveld. Dage lijks (13.00 en 16.00 uur) worden daar familievoorstellingen (met veel dieren) gegeven door het Wereld Kerstcircus. Toegangs prijzen voor wolassenen vanaf 15 gulden voor kinderen vanaf 10 gulden. AMSTERDAM - Wat was nu ei genlijk 'De ster van Betlehem'? Op die vraag geeft het planetari um van Artis (Amsterdam) tot 6 januari een antwoord. Met be hulp van de grote Zeiss sterren- projector reist men tweedui zend jaar terug in de tijd. Het programma wordt dagelijks van 10.00 -16.00 uur (elk heel uur) vertoond. Ook in de avondvoor stelling van 1 januari (20.00 uur) zal de ster centraal staan. Het planetarium ligt naast de hoofd ingang van Artis aan de Planta ge Kerklaan. HENGELO - Op zondag 23 de cember wordt in Hengelo de tra ditionele midwinterhoorn wan deltocht gehouden. Langs de route staan op zo'n 25 plaatsen midwinterhoornblazers die op gezette tijden de hoorns laten schallen. Er is keus tussen een route van vijf en van tien kilo meter. Er kan gestart worden tussen 11.00 en 14.00 uur. Voor meer informatie: 053-302785. Dr. Alphons Jaffé uit Berlijn en de weduwe S. Larsen-Menzel uit Wassenaar: twee joodse kunst verzamelaars die hun waardevol le zeventiende-eeuwse schilderij en in 1939 bruikleen gaven aan het Leidse Stedelijk Museum De Lakenhal. Vooral de hoogbejaar de Dr. Alphons Jaffé was bang dat de nazi's zijn verzameling als 'nicht-arischem Besitz' in beslag zouden nemen. Vandaar de 'vlucht' van zijn oude meesters naar Nederland. E. Pelinck, de directeur van De Lakenhal, nam beide bruiklenen in dank aan. Er werd een contract opgesteld waarin hij zich tot niets verplichtte. Hij zorgde slechts voor de schuilplaats. Die schuil plaats bleek niet zo veilig als Jaffé en Larsen-Menzel dachten. In 1941 werden 89 zeventiende- eeuwse meesters uit deze verza melingen door de Dienststelle Mühlmann in beslag genomen en voor belachelijk lage prijzen op veilingen verkocht aan stroman nen van Hitier en Goering. Zij konden deze schilderijen goed voor 'hun museum' gebruiken. Na de oorlog zorgde de Stich ting Nederlands Kunstbezit er voor dat een aantal werken weer in het bezit kwam van Jaffé. Ne genentwintig kostbare zeventien de-eeuwse schilderijen konden echter niet meer worden opge spoord. De weduwe Larsen-Men zel zag af van rechtsherstel. Zij had de werken nu eenmaal ver kocht, voor een belachelijk lage prijs weliswaar, maar zij, of haar erfgenamen, waren om wat voor reden dan ook niet bij machte die gelden te restitueren aan de Ne derlandse staat. Genoegdoening Na onderzoek van het Lakenhal- archief, het archief van de Stich ting Nederlands Kunstbezit en naspeuringen bij het RIOD, werd deze 'kunstroof voor het eerst ge signaleerd en uitvoerig beschre ven in deze krant. In dat artikel werd erop gewezen dat de heer Pelinck in het samenvattend jaar verslag over de periode 1940-1946 slechts zeer summier op de roof van de joodse bruiklenen in gaai. De namen van de bruikleenge vers noemt hij ook na de bevrij ding niet. In het verslag voor het Leidsch Jaarboekje komt de kwestie geheel niet aan de orde. De teneur van dat verslag: moei lijke tijd die bezetting, maar ge lukkig is de stedelijke collectie de oorlog goed doorgekomen. J. Th. Hoekema, lid van de D66- fractie in Leiden, stelde enkele vragen aan B&W over deze affai re. Hij drong aan op een onder zoek dat zou kunnen leiden tot opheldering van de verblijfplaats van de betrokken schilderijen, vaststelling van de huidige eigen domsverhoudingen en (morele) genoegdoening voor de (voorma lige) eigenaars/verzamelaars of hun erven. Daarnaast wilde hij weten waarom er door Pelinck zo weinig ruchtbaarheid aan deze zaak was gegeven. Mr. T.N. Schelhaas, gemeente archivaris te Leiden, kreeg de op dracht een en ander uit te zoeken. Rapportage moest eind septem ber van dit jaar plaats hebben. Dat werd eind november, maar goed: het rapport is er nu'tenmin- ste. Morele plicht Schelhaas heeft, net zoals deze krant dat al eerder had gedaan, het Lakenhal-archief nagevlooid op correspondentie over deze bruiklenen. Wat hij vond, werd keurig uitgetikt en daarna trok Schelhaas zijn conclusies. Hij schrijft dat het nu, zoveel jaar na de oorlog, vrijwel onmoge lijk is de schilderijen terug te vin den. Als de Stichting Nederlands Kunstbezit dat toen niet kon, zal het ons ook wel niet meer lukken, zo luidt de strekking van zijn ver haal. Kennelijk is Schelhaas er niet van op de hoogte dat de Stichting Nederlands Kunstbezit in die chaotische naoorlogse ja ren behoorlijk wat steken heeft laten vallen bij de uitoefening van haar taak. Voorts schrijft onze archivaris dat de gemeente Leiden officieel nooit eigenaar is geweest van de schilderijen uit de collectie Jaffé. Over de morele plicht die de ge meente Leiden heeft om dit ge roofde joodse bezit op te sporen of te doen helpen opsporen, heeft hij het niet. De inbeslagname moet naar zijn mening als een overmachtssituatieworden be schouwd. "De Lakenhal heeft de collectie nog lang bewaard maar kon het bestaan van het bruikleen niet langer geheim houden omdat teveel personen op de hoogte wa- •J 'sjtrt, - bruikleengever". De heer Pelinck treft volgens hem geen enkele blaam". Het zou misschien nuttig zijn eens na te gaan wanneer de natio- naal-socialisten plaats namen in de museumcommissie van De La kenhal. Zij zouden volgens Schel haas Pelinck wel eens onder druk gezet kunnen hebben. Als deze nationaal-socialisten pas na de in beslagname zitting hebben geno men in de commissie, wordt die 'druk' toch wat minder groot. Koekoek Feit blijft dat Pelinck zelf bij de Duitse autoriteiten het bestaan van het joodse bruikleen Jaffé heeft aangemeld. Op 30 januari 1941 schrijft hij; "Bij dezen neem» ik de vrijheid mij met het volgen de persoonlijk tot u te wenden. Eenige jaren geleden verkregen wij in bruikleen een tamelijk uit gebreide verzameling schilderij en, waarvan de eigenaar zich thans mogelijk in Engeland be vindt. Eerst thans verneem ik toe vallig dat dergelijke verzamelin gen aangemeld moeten worden. Gij zoudt mij ten zeerste verplich ten met eenige mededeling of dit werkelijk nog het geval is, en zoo ja, bij wien dan moet worden ge meld. Wat is het standpunt van het Rijk in dezen? Ongetwijfeld zijn U meer van dergelijke geval len bekend". Dit lijkt niet de brief van ie mand die zwaar onder druk is ge zet om het verbergen van joods bezit aan te melden. Schelhaas heeft in zijn rapport de reactie van de Dienststelle Mühlmann op Pelincks schrijven opgenomen. Maar niet volledig. De aanhef: 'Sehr geehrter Herr Pelinck!' en de ondertekening 'Hochachtungsvoll!' is hij kenne lijk vergeten over te nemen. Let op de uitroeptekens: het lijkt wel alsof de Dienststelle blij verrast is. Nu, zoveel jaren na dato, schrijft Pelinck aan het college van B&W: "Deze Dienstelle was voortreffelijk op de hoogte, waar de Joodse verzamelingen zich be vonden". Ja, dank je de koekoek. Naïef In de twee brieven die Pelinck het college van B&W deed toeko men (22 juli 1990 en 13 november 1990) naar aanleiding van deze zaak schrijft hij dat hij is bena derd door 'lieden van het Leids Dagblad' over de "z.g. kunstroof'. Pelinck ziet de inbe slagname door de Dienststelle dus niet als een echte kunstroof. Gelukkig dat de Nederlandse re gering "alle vermogentransacties, tijdens de Tweede Wereldoorlog vrijwillig of onvrijwillig tot stand gekomen" wél als roof aanmerkt. Misschien is Pelinck naïef. Meer figuren die bij deze zaak be trokken zijn geweest hebben daar last van gehad. Dr. Schneider, die bemiddelde bij het verkrijgen van het bruikleen van Jaffé, schreef op 5 juli 1939 dat Pelinck zich niet door Jaffé moest laten vermurwen om "vóór 1 Maart 1940 een afbrokkeling van het bruikleen toe te staan". Jaffé wil de schilderijen gaan verkopen toen hij zag dat de Duitsers steeds meer joods bezit verbeurd ver klaarden. "Dank voor uw wenk inzake Jaffé, schrijft Pelinck hem terug. Op 29 januari 1940 meldt Sch neider aan Pelinck: "Van Jaffé weet ik nog niets naders, ver moedt echter, dat hem de telkens weer opduikend ongunstige be richten over de politieke situatie in Holland geen rust zullen laten. Ook zullen vermoedelijk de bib berende land- en rasgenooten in zijn omgeving hem dusdanig be werken, dat hij op zijn minst de belangrijkste stukken naar Lon den zal laten overkomen". Denigrerend Schelhaas schrijft in zijn eindcon clusie: "Schneider en Pelinck moeten, na de gebeurtenissen van de Kristallnacht en wat daar op volgde, beseft hebben dat het verkrijgen van niet-arisch bezit van personen die naar een Duits land vijandig land (zijn gevlucht?, CvH) als consequentie kon heb ben dat dit bezit door de Duitse of zelfs Nederlandse autoriteiten opgevorderd zou kunnen worden om verbeurd verklaard te wor den". Tja, die Kristallnacht. Wanneer had die ook alweer plaats? Juist: in de nacht van 9 op 10 november 1938. De kranten destijds stonden er vol van. Schneider en Pelinck, toch beiden gestudeerde heren, waren er op 29 januari 1940 ken nelijk nog niet erg goed van op de hoogte. Anders had Schneider toch niet zo denigrerend geschre ven over de 'bibberende land- en rasgenooten' van Jaffé. En Pelinck had daar dan toch wel tegen geprotesteerd en er zo snel mogelijk voor gezorgd dat Jaffé de vrije hand kreeg bij het verkopen van zijn schilderijen? Als Pelinck doordrongen was van de ernst van de situatie, dan had hij toch niet aan de bruikleenter mijn van één jaar vastgehouden? Het komt erop neer dat de beide heren de situatie erg lichtzinnig hebben opgevat. Geheugen Schelhaas gaat in zijn 'lezens waardige' rapport ook in op een schenking die Jaffé aan de La kenhal zou hebben gedaan. In de brief waarin gewag wordt ge maakt van de 'bibberende land en rasgenooten' schrijft hij dat Jaffé misschien wel een schilde rijtje zal geven aan de Lakenhal. Dit als beloning voor de genoten 'gastvrijheid'. In het artikel waar in de 'kunstroof voor het eerst werd gesignaleerd (9 mei 1990), vroeg deze krant zich af of die schenking ooit had plaatsgevon den en of het hier misschien een werk van Van Beyeren betrof. Nee, zegt Schelhaas, die hele schenking heeft nooit plaats ge had. Hoe hij dat te weten is geko men, vertelt hij er niet bij. Vreemd blijft het dat dit schilde rij niet voorkomt in de admini stratie van de Stichting Neder lands Kunstbezit, noch op de for mulieren die melding maken van teruggave aan Jaffé, noch op de formulieren waarop de 29, nog steeds vermiste, werken zijn ver- dan toch nietHeeft Pe linck Jaffé niet kunnen uitleggen dat de roof van de schilderijen een overmachtssituatie was? Schelhaas stelt in zijn rapport dat verdere actie niet relevant is in deze kwestie. Dat lijkt, gezien het bovenstaande, een voorbarige conclusie. Nu er nog zoveel on duidelijkheden in deze zaak zijn, nu het geheugen Pelinck zo in de steek laat, lijkt het raadzaam ver wanten of familieleden van Jaffé op te sporen. Of de gemeente dat nu zelf doet of dat uit handen geeft aan het rijk, dat is niet be langrijk. Het prachtige raadhuis waarvan de verdiepingen alleen zijn te herei ken via een steile straat. pronkstuk in de gevel is de in 1724 aangebrachte zonnewijzer. Musea Maar er zijn veel meer prachtige bouwwerken in Stolberg. In de Thomas Müntzergasse vindt men hele rijen mooie vakwerkgevels. Daarvan is volgens de Stolbergers zelf die van het Heimatmuseum (1535) met zijn opvallende erker de mooiste. Achter die gevel is veel te zien van Stolbergs historie, waarin de mijnbouw en de weverij (tot het eind van de negentiende eeuw, toen de machinale weverij in Stolberg geen ingang vond) belangrijke bronnen van inkomsten waren. Ook hier een afdeling over leven en wer ken van Müntzer. Eveneens grote aandacht voor de Stolberger Munt: de graven van Stolberg hadden het recht eigen munten te slaan. De Munt was in dit huis gevestigd en de hele werk plaats is, als enige in de DDR, be houden gebleven. Een museum van heel andere aard is gevestigd in waarschijnlijk het oudste huis van de stad, aan de Rittergasse. Het moet gebouwd zijn rond 1450. Het kleine huis van twee verdiepingen biedt plaats aan het museum 'Altes Bürgerhaus', waarin meubilair uit de vijftiende en zes tiende eeuw en ander huisraad is Het grafelijk slot domineert nog altijd het stadje waar Willem van Oranjes moederJuliana van Stolberg, in 1506 werd geboren. foto's GPD) opgesteld zoals in de tijd dat het nog dagelijks gebruikt werd. In een van de kamers is een schoenmakerij in gericht met veel oude werktuigen en leesten. Meer informatie: Rat der Stadt, Ab- teilung Kultur und Erholungswesen, Markt 1, Stolberg/Harz. Heimatmuse um, Thomas-Müntzer-Gasse 19, open: din. t/m vrij. 9.00-11.45 en 13.00-16.00 uur, za. 9.00-11.45 en 13.00-15.45 uur, zon. 9.00-11.30 en 13.00-15.00 uur. Altes Bürgerhaus', Rittergasse 14, open: din.t/m vrij. 9.00-11.45 uur en 13.00- 16.00 uur, za. 9.00-11.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11