Socialisten in Bulgarije in minderheid EG: 25 miljoen dollar voor Oost- Europa Westerse heeft nog hulp aan Roemenië weinig effect gehad (Leate Positie van Cossiga door Gladio steeds moeilijker VN hekelen apartheid in Zuid-Afrika Demonstranten Albanië lange tijd gevangenis in DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 SOFIA (AFP/Rtr/AP) - Het Bulgaarse parlement heeft afge lopen nacht zijn goedkeuring gegeven aan de nieuwe rege ring van premier Dimitar Popov. In deze eerste coalitiere gering in 43 jaar zijn de ex-communisten, verenigd in de So cialistische Partij (BSP), in de minderheid. ROME - De positie van de Itali aanse president Cossiga wordt met de dag twijfelachtiger. Volgens de leider van de Italiaanse communis tische partij (PCI), Acchile Occhet- to. gaat de president zijn boekje ver te buiten. "Hij mengt zich te veel in de politieke discussie", aldus Oc- chetto die definitief zijn vertrouwen in Cossiga heeft opgezegd. De druppel die voor Occhetto de emmer heeft doen overlopen, was de reactie van Cossiga op een inter view dat Giorgio la Malfa had gege ven. De leider van de kleine republi keinse regeringspartij verklaarde daarin dat "de mannen die duide lijkheid moeten scheppen rond Gla- dio, in zekere zin degenen zijn over wier relatie met Gladio duidelijk heid moet komen". La Malfa had premier Andreotti in gedachten en zeker niet presi dent Cossiga. Cossiga, die zijn zenu wen al wekenlang nauwelijks de baas kan blijven, ging echter direct o j in de aanval. Hij noemde La Malfa De regering vervangt de regering- de UDK drie en de Agrarische Unie -wn onvoorzichtig als onbe- Loekanov die alleen uit socialisten twee. De regering blijft aan tot de „haamd" Voleens de Dresident - bestond en onder druk van de be- vervroegde parlementsverkiezin- ^olop^ man speïend bevlekte La volking op 30 november haar ont- gen in mei. Malfa t zijn uiUatingen boven. .slag indiende. In het nieuwe kabi net zitten behalve de BSP de be- Na de overwinning in de eerste langrijkse oppositiebeweging Unie democratische verkiezingen afgelo- van Democratische Krachten pen juni drong de afgetreden pre- dien de faam van zijn vader, Ugo la Malfa, een gevierd politicus van ja ren geleden. De stellingname van de commu nist Occhetto lijkt het wankele Itali aanse politieke evenwicht definitief te hebben verstoord. Ze komt bo vendien op een delicaat moment: het voorzitterschap van de EG loopt af, waardoor alle aandacht weer op de nationale politiek kan worden gericht. Steeds meer wordt gepraat over een "evaluatie" van de presta ties van het kabinet-Andreotti. Uit commentaren komt naar voren dat Andreotti zijn politieke overleving vooral heeft te danken aan de wa penstilstand, die het half jaar van het EG-voorzitterschap duurde. Ook wordt heftig gespeculeerd over electorale hervormingen, die de Italiaanse politiek eindelijk slag vaardigheid en stabiliteit moeten geven. De socialisten, de belang- onderzoek hebben gedaan naar de 'Zaak-De Lorenzo'. Deze voormalige generaal van de Italiaanse geheime dienst en de se- mi-militaire politie, de Carabinieri, wilde in 1964 een staatsgreep ple gen. Steeds meer bewijzen komen boven water dat Gladio was betrok ken bij deze couppoging. Vreemd gendeg was de reactie van Cossiga op het uitstellen van het 'verhoor' zeer mild. Men ver- rijkste regeringspartners van de wachtte dat de president de indruk christen-democraten, zijn voorstan- zou hebben gekregen dat juist hij der van een systeem waarin de pre sident direct wordt gekozen. belangrijke dingen kan zeggen over de couppoging - wat waarschijnlijk Dat biedt de mogelijkheid twee wel het geval is. Cossiga was staats- vliegen in één klap te slaan: de poli- secretaris van defensie en hield zich tiek aangeschoten Cossiga zou ver- bezig met een reorganisatie van de dwijnen en er komt een nieuw pre- geheime diensten, kort nadat de sidentieel systeem. De socialisti- plannen van De Lorenzo aan het sche leider Craxi ziet zichzelf maar licht waren gekomen. al te graag in de rol van president van de 'Tweede Italiaanse Repu bliek'. Ondertussen wordt in Italië reik halzend uitgekeken naar de tradi tionele boodschap, die de president via alle nationale televisie-zenders Cossiga zal overigens niet zater- op 31 december uitspreekt. Cossiga dag worden gehoord door de parle- heeft in het verleden niet ge- mentaire commissie die het functio- schroomd te verwijzen naar politie- neren van de geheime diensten on- ke gebeurtenissen in zijn land. Wat derzoekt. De commissie wil eerst de president dit jaar zal zeggen, is dat alle "witte vlekken" verdwijnen nog onbekend, maar zeker lijkt dat - zoals beloofd door Andreotti - uit oudejaarsavond in Italië een zeer de rapporten van commissies die speciaal tintje krijgt. van uemocrauscne *s.racnien pen juni arong ae aigeireaen pre- }t-|* j (UDK), de Agrarische Unie en zes mier Loekanov er al bij de UDK op J-yiplpr»|^| TlipilWp partijlozen, onder wie premier aan met zijn socialistische partij een -«-'aviwivi xuvuvt Popov. coalitie te vormen. Maar de opposi- De ex-communisten bezetten ze- tie weigerde zolang de BSP vast- ven van de achttien posten - waar- hield aan haar eigen programma en onder die van justitie en onderwijs-, eiste later het aftreden van Loeka- premier Polen' WARSCHAU (UPI) - Na de mis lukte formatiepoging van Jan Ols- De vorming van een nieuw kabi- zewski heeft president Lech Walesa net verliep moeizaam omdat er me- gekozen voor Jan Krzysztof Bie- ningsverschillen waren over wie de lecki als mogelijke nieuwe Poolse nieuwe minister van binnenlandse premier. Dat is gisteren van een zaken moest worden. Uiteindelijk bron uit de nabijheid van Walesa ging de baan naar advocaat Christo vernomen, p Danov, net als premier Popov een partijloze politicus. De 39-jarige Bielecki is lid van het Liberaal-Democratische Congres, Viktor Vikulov van de Agrarische efn kleine partij die fervent voor- partij, die zestien zetels in het parle- s^an(^er >s van een snelle pnvatise- ment heeft, wordt minister van bui- van *e f0?lse fiono™?>?e tenlandse zaken en is ook vice-pre- keus,van Bielecki volgt nadat Ols- mier. De socialisten, die de verkie- ze.wskl weigerde Leszek Balcero- zingen van juni wonnen en 210 ze- a minist^r van financien in Vorig iaar is door bemiddeling tels hebben, houden het ministerie net nieuwe kabinet op te nemen. a u- u 1 j ueiniuueiing Hpfpnci* torwiii Hp TTmr Hi« Walesa wil deze "vader van de Pool- van Arabische landen overeengeko- ya? aelensie terwijl de UDK, die oo men dat er een nationaal verzoe- *44 zetels heeft, het ministerie van ningskabinet zal komen. Het vre- financien krijgt. Pencho Penchev Premier Libanon dient ontslag in BAYRUT (AFP/Rtr) Selim Hoss van Libanon heeft giste ren zijn ontslag genomen om de weg vrij te maken voor een nieuwe regering waaraan ook militieleiders zitting zullen meedoen. Regerings functionarissen in Bayrut zeiden dat president Elias Hrawi het ont slag heeft aanvaard. se economische hervormingen" in zijn nieuwe kabinet houden en hem desverdrag, dat in Taif in Saudi- van ,de socialisten wordt minister de vri->e hand Seven- Arabië werd ondertekend, geeft van justitie, meer macht aan de moslims in Liba- Alle leden van de nieuwe regering De bron liet weten dat Olszewski en Walesa dinsdag enkele "storm- die een minderheid vormen, in poli- 5°ï°^ behaalden een ruime meer- tiPk nnrirht Hp Hipn^t Uit derheid bij de stemming in het par- tiek opzicht de dienst uit. Hoss (61), een sunnitische mos lim, vormde in november 1989 een regering nadat de door Sy- behalve minister van financiën Ivan "hljge" onderhandelingen over de positie van Balcerowicz hebben ge voerd waarna Olszewski opstapte. lement. Kostov, bekend om zijn kri tische geest, kreeg met 164 stem men voor en 162 tegen maar net de rTë gesteunde'lfrawT gekozen^werd goedkeuring van het parlement, tot staatshoofd. Het aftreden van Hoss werd al verwacht nadat eerder Walesa wil de nominatie van Bie lecki nog niet officieel bekendma ken. Andrzej Drzycimski, woord voerder van de Poolse president, verklaarde dat Walesa zaterdag, na zijn officiële inhuldiging als presi- Het ministerie van binnenlandse dent, de naam van de kandidaat deze maand de gewapende milities zaken is ervan beschuldigd namen premier bekendmaakt. Bayrut hadden verlaten en het leger van voormalige politie-informanten van Hrawi de controle over de te hebben laten lekken. Onder de i hoofdstad overnam. verdachte kopstukken waren de Alvorens een nieuwe premier te voormalige UDF-leider Petar Beron benoemen, zal Hrawi het parlement en de leider van de onafhankelijke consulteren. Regeringsfunctiona- vakbond Podkprepa, Kostantin rissen menen dat minister van on- Trenchev. derwijs, Omar Kamari, een goede kans maakt Hoss' opvolger te wor den. Hrawi heeft Hoss-gevraagd de zaken waar te nemen tot een opvol ger is aangewezen. BETHLEHEM - Een Grieks-orthodoxe priester passeert Israëlische grenspolitie in Bethlehem op de bezette Weste lijke Jordaanoever. Vijf dagen voor kerst is van een kerstsfeer geen enkele sprake; versieringen zijn nauwelijks aanwezig, nog meer toeristen dan vorig jaar blijven weg. (f0to afp> Buitenland kort Noord-Ierland Bij Lurgan, dertig kilometer ten zuidwesten van Belfast, hebben on bekenden vanmorgen een Noor- dierse politiereservist doodgescho ten. De 46:jarige man werd met zijn auto in een hinderlaag gelokt terwijl hij naar huis reed, aldus de politie. Het Ierse Republikeinse Leger IRA wordt verdacht van de aanslag. De Maizière De Westduitse geheime diensten beschikten al in februari over getui genverklaringen dat voorzitter Lo- thar de Maizière van de CDU-DDR medewerker is geweest van de Sta si, de veiligheidsdienst van het vroegere communistische bewind in de DDR. De gegevens waarover de inlichtingendienst (BND) en de constraspionage (BfV) beschikten, waren volgens een regeringswoord voerder echter "zonder belang of bewijs". Colombia Een lid van Colombia's rneest ge vreesde doodseskader, Jose Otoniel Vanegas, heeft zich gisteren overge geven aan de autoriteiten. Hij is de zesde persoon die een recent vre desaanbod van de regering accep teerde. Vanegas leverde zichzelf uit aan justitie in ruil voor een lagere strafmaat. Sri Lanka Een commando-eenheid van het Srilankaanse leger heeft gistermor gen op het noordelijke schiereiland Jaffna een belangrijk kamp van de separatistische Tamil-Tijgers over rompeld. Daarbij zouden volgens militaire woordvoerder 25 guerrilla strijders zijn gedood, 12 van hen vrouwen die de schuilplaats nabij de stad Jaffna bewaakten. Verdronken Een vissersboot met meer dan hon derd mensen aan boord is in het zuidwesten van Bangladesh gekap seisd. Een groot aantal opvarenden is daarbij verdronken. Het ongeval gebeurde dinsdag op de Padma-ri- vier, 48 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Dhaka. ETA Het Nationale Gerechtshof in Ma drid heeft Henri Parot, leider van een Fransé ET A-groep, veroordeeld BRUSSEL (AP) - De Europese Ge meenschap geeft 25 miljoen dollar nieuwe hulp aan Polen, Hongarije en Bulgarije voor projecten op het gebied van handel, beroepsoplei dingen en milieubeheer. De EG, die door 24 industrielanden is aangewe- i als coördinator voor de hulp aan het voormalige Oostblok, zei dat de 25 miljoen de laatste bijdrage van dit jaar vormde. Polen krijgt 8,25 miljoen dollar voor de aanleg van een telecommu nicatienet op het platteland en 3,85 miljoen voor beroepsonderwijs en andere scholingsprojecten. Honga rije ontvangt 1,8 miljoen voor we tenschappelijke apparatuur en technische bijstand ten behoeve van de buitenlandse handel, 2,1 mil joen voor beroepsonderwijs en 4,1 miljoen voor welzijnsprogramma's. Bulgarije krijgt een bijdrage van bijna 5 miljoen dollar voor het con troleren van luchtvervuiling. Gisteren begon de Europese Commissie met Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije drie dagen duren de onderhandelingen over associa tieverdragen met deze landen. Hoe wel de "Europese Akkoorden" het begin kunnen zijn van een volwaar dig lidmaatschap van de drie lan den, benadrukten EG-functionaris- sen dat toetreding niet wordt gega randeerd. Met name Tsjechoslowa kije en Hongarije willen graag toe treden. BONN - De Groenen, weggevaagd bij de eerste verkiezingen van het herenigd Duitsland en nu zonder parle mentszetels, leggen het hoofd niet in de schoot. Per groot spandoek kondigden ze gisteren aan dat ze terugkomen. (foto EPA) BUKAREST - Nadat de Roeme nen vorig jaar het bewind van Nico- lae Ceausescu omver hadden ge worpen, verwachtten zij hulp van het buitenland zodat hun levens standaard snel zou verbeteren. Maar de westerse hulp die sinds dien op gang kwam, heeft tot dus ver weinig effect op de alomtegen woordige misère van het dagelijkse leven in Roemenie. "Het effect van de hulp is niet meer dan een druppel in de oce aan", zegt Emanel Cosmovici, het hoofd van een in Bukarest gevestig de internationale humanitaire hulp organisatie. Aanvankelijk leek de hoop gegrond dat een soort Mars hall Plan voor Oost-Europa van de grond zou komen. Die hoop werd nog eens aangewakkerd toen na de revolutie grote partijen voedsel, medicijnen en brandstoffen het land binnenstroomden. Achter deze hulp stonden vele westerse organisaties en regerin gen. Organisaties als World Vision International, Caritas, Artsen zon der Grenzen, het Rode Kruis en vele anderen zetten in heel Roemenië hulpprogramma's op. Duitsland schonk 56 miljoen gulden, een be- tot 86 jaar gevangenisstraf wegens drag dat de energiekosten van het zijn betrokkenheid bij terroristi- afgelopen jaar dekt. Verwacht sche acties. De 32-jarige Fransman wordt dat Duitsland dit volgend medische hulp ter waarde van ruim 6,5 miljoen gulden. De Europese Gemeenschap stelde verwarmings installaties en elektriciteit ter be schikking voor de talrijke weeshui zen in Roemenië - een erfenis van het Ceausescu-tijdperk - waar naar schatting honderdduizend kinde ren onder erbarmelijke toestanden verblijven. Ondanks de hulp laat de toestand in de weeshuizen nog veel te wensen over. De kindersterfte in Roemeense ziekenhuizen is de hoogste van Eu ropa: drie per honderd. Volgens Ni- colea Dirina van het Budimex kin derziekenhuis in Bukarest is de centraal geleide economie naar een markteconomie hangt veel staats bedrijven een faillissement boven het hoofd. Daar komt bij dat de overheid heeft gezegd dat zij wei gert goedkope energie te verschaf fen aan bedrijven terwijl particulie- WENEN (Rtr) - Albanië heeft 26 band met de anti-communistische mensen veroordeeld tot gevange- rellen, werden mishandeld. "In El- nisstraffen tot twintig jaar voor hun basan, Shkoder en Durres zijn men- aandeel in anti-regeringsdemon straties van vorige week. Radio Ti rana meldde gisteren dat zij waren bestraft wegens "illegale acties" in de steden Durres, Elbasan en Shko der. Op gezag van het ministerie van justitie meldde het radiostation dat in Shkoder een man was veroor deeld tot 20 jaar cel en twee anderen tot 15 jaar. Ondertussen beschuldigde de pas opgerichte oppositionele Democra- sen gemarteld en tot bekentenissen van misdaden gedwongen waar voor ze nu 15 jaar gevangenisstraf hebben gekregen", zei hij. Volgens officiële mededelingen moeten in totaal 157 mensen te rechtstaan in verband met de anti- regeringsrellen, waarbij demon stranten vochten met de politie, partijgebouwen aanvielen en voed- selwinkels plunderden. De Albanese oppositionele De mocratische Partij heeft gisteren tische Partij de autoriteiten van geëist dat de verkiezingen die marteling. Woordvoerder Gene Po- huizen donker en onverwarmd J° varklaaI"de dat de partij rappor- 10 februari op het programma staan worden uitgesteld. De DP eist ver uit Bayonne werd schuldig bevon den aan poging tot moord, terroris tische aanslagen, lidmaatschap van een terroristische organisatie en il legaal wapenbezit. jaar ook doet. Volgens diplomaten waren de Verenigde Staten de belangrijkste buitenlandse donor met een half miljoen ton graan, 7500 ton boter en zijn. De hulp aan Roemenië nam hal verwege 1990 af door de verwach ting van een economische recessie in het westen en een toenemende twijfel over de oprechtheid van de Roemeense leiding om de democra tie te herstellen en economische hervormingen door te zetten. De Verenigde Staten bevroren half juni de niet-humanitaire hulp nadat de regering van het Front van Nationale Redding demonstraties met geweld de kop had ingedrukt. Tijdens de hieruit voortvloeiende onrust kwamen zes mensen om het leven. De autoriteiten hopen dat Roe helft van het aantal sterfgevallen menië weer in de genade van het onder kinderen te wijten aan onder- westen valt nu het land het westen voeding. Ondanks de hulp van Ca- onvoorwaardelijk steunt in haar ritas die dit ziekenhuis kreeg, ver- Golfpolitiek. Daarnaast hopen de beterde de situatie niet. "De proble- Roemenen het vertrouwen te krij- men zijn nagenoeg even groot als gen door werk te maken van de be- voordat we hulp kregen", aldus Di- loofde economische hervormingen, rina. Een eerste stap werd gezet toen Intussen neemt de economische Roemenië in november het Interna- malaise in het land toe. De prijzen tionaal Monetair Fonds (IMF) er- zijn verdubbeld of verdriedubbeld, kende. De Roemeense premier Pe- winkels zijn leeg, de industriële pro-tre Roman mocht zich in december duktie is met twintig procent ge- al verheugen over de toegezegde daald en het maandsalaris is niet EG-hulp van medicijnen, voedsel meer waard dan 20 dollar (34 gul- en brandstof ter waarde van 579 mil- den) op de zwarte markt. joen gulden aan Roemenië en buur- Door de verschuiving van een land Bulgarije. ten had ontvangen dat veel van de der dat alle politieke gevangenen arrestanten die zijn opgepakt in ver- onmiddellijk worden vrijgelaten. NEW YORK (Rtr) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren met ongekende eensgezindheid een resolutie aan genomen tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De resolutie, het resul taat van langdurige onderhandelin gen tussen westerse landen en Afri kaanse staten, dringt erop aan dat de huidige economische sancties te gen Pretoria worden gehandhaafd, maar roept niet op tot nieuwe straf maatregelen. In tegenstelling tot de resoluties die in het verleden werden aange nomen, vermijdt deze het woord 're gime' en spreekt in plaats daarvan over 'Zuidafrikaanse autoriteiten'. Ook bekende frasen als 'veroor deelt' en 'eist' zijn weggelaten in een erkenning van de pogingen van pre sident De Klerk om apartheid af te schaffen. Afgelopen weekeinde besloot de Europese Gemeenschap al om het verbod op nieuwe investeringen in Zuid-Afrika te laten vervallen uit waardering voor De Klerks inspan ningen. De VN-resolutie noemt de her vormingen van de Zuidafrikaanse president "belangrijke maatregelen in de goede richting", maar zegt dat het nog steeds schort aan vrijheid van politieke activiteit. Ze roept Pretoria op om alle onderdrukken de wetten af te schaffen en gevan genneming zonder proces te stop pen. Ook zou Zuid-Afrika de terug keer van politieke ballingen on voorwaardelijk moeten toelaten. In totaal nam de Algemene Ver gadering zes resoluties inzake Zuid- Afrika aan. Vijf daarvan kregen niet de steun van de Verenigde Staten. Groot-Britttannië sloot zich aan bij Washington wat betreft de afkeu ring van het olie-embargo tegen Pretoria. Chileens leger heft bezetting van kazernes op SANTIAGO (AP/IPS) - Chileense legereenheden hebben vanmorgen hun zes uur durende bezetting van enkele kazernes beëindigd, die was begonnen als protest tegen berich ten in de pers dat een geheime mili taire organisatie zich schuldig heeft gemaakt aan financiële onregelma tigheden. Het was de eerste keer dat de strijdkrachten zich roerden sinds de voormalige heerser, generaal Au- gusto Pinochet, in maart de macht overdroeg aan de democratisch ge kozen regering van president Patri cio Aylwin. Minister Rojas (defensie) gaf toe dat er een probleem met het leger was en zei dat de actie werd gehou den omdat "iemand te nerveus was". Een hoge regeringsfunctiona ris zei dat het waarschijnlijk ging om een "subtiele demonstratie naar aanleding van geruchten dat Pino chet op het punt staat op te stap pen". Eerder gisteren had Pinochet de persberichten tegengesproken als zou binnen het leger een geheime fi nanciële organisatie bestaan met de naam La Cutufa. Een speciale rech ter heeft echter in verband met de organisatie acht militairen aange klaagd. Volgens zegslieden heeft Pino chet een intern onderzoek binnen het leger bevolen waarna 150 onder officieren en officieren zijn bestraft. De Chileense pers heeft uitgebreid gerapporteerd over de zaak, iets dat het leger het idee geeft dat een ge richte campagne tegen de strijd krachten wordt gevoerd. La Cutufa zou tussen 1982 en 1989 meer dan 50 miljoen dollar hebben verdiend en een rol hebben gespeeld bij aansla gen op tegenstanders van Pinochet. Japan: rem op groei defensie-uitgaven TOKYO (AP) - De Japanse rege ring wil in het komende vijf-jaren plan voor defensie de groei van de militaire uitgaven afremmen in re actie op het einde van de Koude Oorlog. Het plan voorziet vanaf 1991 in een jaarlijkse stijging van de uit gaven met ten hoogste 3 procent. De afgelopen vijf jaar steeg de defen siebegroting jaarlijks gemiddeld met 5,4 procent. De totale defensie uitgaven van 1991 tot en met 1995 bedragen 288 miljard gulden. ADVERTENTIE Hartelijk dank voor uw vertrouwen in onze onderneming. We zijn er trots op dat wij uw opdrachten tot volle tevredenheid hebben mogen uitvoeren. Naast alle kommerciële boodschappen vonden wij dat deze oprechte dankbetuiging best weieens in de krant mocht. Wij wensen u goede feestdagen en een gelukkig nieuwjaar. En natuurlijk staan wij ook in 1991 graag weer voor u klaar als het gaat om deskundige adviezen en maatwerk op het gebied van aluminium ramen en deuren, zonwering en rolluiken. n f l i_m nu.... "V- Hartelijk dank en gaarne tot ziens. Van Dool Constructies b. v. De Dondert Mar gen 24, 2678 AC De Lier. Telefoon: 01745-14145. Fat: 01745-14292

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7