OESO: economie trekt in 1992 aan Bussen Russen overspoelen Pools consumptiepa .nam 'Golfcrisis leidt niet tot recessie' Japan koopt eindelijk Europese vliegtuigen TV met toegevoegde waarde Bang&Olufsen Hoge inzet bij cao's supermarkt en havens EG-bestuur staat in ons land mestfabiieken toe DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGINA 5 PARIJS (ANP) De economische situatie in de industrielanden is in de loop van dit jaar verslechterd, niet alleen door de Golfcrisis. Daardoor neemt de groei van de economie dui delijk af. Een internationale recessie valt echter niet te verwachten. Bij verstandig beleid zal er vanaf de tweede helft van volgend jaar weer een opgaande lijn zijn. TOKYO (Rtr) Sterke politieke druk van de Europese Gemeen schap heeft ervoor gezorgd dat de Japanse luchtvaartmaatschappij All Nippon Airways (ANA) een mil jardenorder heeft geplaatst bij het Europese Airbus-consortium. Vol gens een EG-diplomaat was zonder de Europese druk op Tokyo de or der in zijn geheel naar de Ameri kaanse Boeingfabriek gegaan. In ruil voor de Japanse order zou de EG zich soepel opstellen bij het ma ken van regels voor de export van Japanse auto's naar de Europese markt. ANA maakte gisteren bekend dat het' 5,6 miljard dollar (9,3 miljard gulden) wil besteden voor de aan schaf van 25 Boeings van het type 777 en 10 Airbus 340's. Volgens de op een na grootste luchtvaartmaat schappij van Japan gaat het bij Boeing om vijftien definitieve or ders en tien opties. Bij Airbus zijn vijf toestellen definitief aangeschaft naast vijf opties. De toestellen kos ten per stuk ongeveer 150 miljoen dollar (249 miljoen gulden). Voor Airbus is dit de grootste order uit Japan. De Europese Gemeenschap heeft dit jaar sterke druk achter de scher men uitgeoefend om meer Europe se toestellen in de Japanse lucht vloot te laten opnemen. Van de Ja panse luchtvloot met in totaal 271 machines komen slechts 16 vlieg tuigen uit Europa. "Zonder het lob byen van Europa zou de huidige ANA-order naar Amerika zijn ge gaan", aldus een EG-diplomaat. Volgens hem heeft de EG laten doorschemeren dat bij een order voor Airbus de EG wat water in de wijn zou doen bij het opstellen van regels voor de export van Japanse auto's naar de gemeenschap. Tokyo en Brussel vechten al jaren met elkaar of en over welke periode de Japanse autoconcerns vrije toe gang krijgen tot de grote Europese markt. Daarbij speelt ook een rol dat de EG veel meer naar Japan ex porteert dan uit het land importeert. In de eerste elf maanden van 1990 ging het handelstekort ten opzichte van 1989 weliswaar met 11,5 pro cent omlaag, maar stond de EG toch nog met 16.17 miljard dollar (26,9 miljard gulden) in de min. In no vember dit jaar steeg het tekort al weer met 41 procent tot een hoogte van 1,49 miljard dollar (2,48 miljard gulden). Brussel is bang dat dit het eerste teken aan de wand is dat de Japanners meer naar de gemeen schap gaan exporteren nu de Ame rikaanse economie in een recessie terecht dreigt te komen. PERU Peru en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hebben op grote lijnen overeenstemming be reikt over econoimische hervormin gen die moeten leiden tot het ver strekken van nieuwe leningen aan dat land. Die houden onder meer meer nieuwe belastingen in, de ver koop van staatsbedrijven en een vermindering van het aantal ambte naren. Peru hoopt nu tegen lage rente 2,5 miljard dollar te lenen. Dit zegt de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) in haar halfjaarlijkse rapport over de economische voor uitzichten voor de 24 aangesloten industrielanden. De 'denktank' van de rijke wereld hééft vrijwel alle eind juni gegeven prognoses voor de economische groei, de inflatie en de werkloosheid duidelijk in nega tieve zin moeten bijstellen. De economische groei in het ge hele OESO-gebied zal volgens het rapport afnemen van 3,4 procent in 1989 tot 2,8 procent dit jaar en 2,0 procent in 1991. In 1992 zal er weer een toeneming zijn tot 2,5 procent. Tussen de afzonderlijke landen be staan er flinke verschillen. De trek paarden zijn Duitsland en vooral Ja pan, waar de groei dit jaar met 6,1 procent onverwacht hoog uitvalt. Deze twee landen zullen het in 1991 overigens ook duidelijk minder 1990 slecht jaar Latijns-Amerika NEW YORK/SANTIAGO (IPS) - 1990 is een uitermate slecht jaar ge weest voor Latijns-Amerika, aldus een gisteren gepubliceerd rapport van de Verenigde Naties (VN). De Economische Commissie voor La tijns-Amerika en de Cariben (Eclac) komt tot dezelfde conclusie in haar jaarrapport. Beide organisaties schatten de vooruitzichten voor 1991 somber in. Volgens de Eclac is het bruto na tionaal produkt (bnp, alls wat werd geproduceerd) van het Latijnsame- rikaanse continent als geheel met 0,5 procent afgenomen in 1990. De produktie per hoofd van de bevol king is voor het derde opeenvolgen de jaar gedaald, in 1990 met 2,6 pro cent. Daarmee is Latijns-Amerika terug op het niveau van 1977. Alleen Colombia, Costa Rica en Venezuela boekten dit jaar een eco nomische groei van 3,5 procent of hoger. De andere landen boekten een zeer bescheiden economische groei of noteerden een teruggang. Het overschot op de handelsba lans voor de regio liep terug van 30 miljard dollar in 1989 tot 26 miljard dollar dit jaar. De buitenlandse schuld steeg daarentegen, van 417 miljard dollar tot 423 miljard dollar. Latijns-Amerika blijft een netto-ex porteur van kapitaal, aldus de Eclac. In 1990 verdween op deze manier 20 miljard dollar. Het is al voor het negende opeenvolgende jaar dat Latijns-Amerika meer kapi taal exporteert dan binnenkrijgt. Baan voor Maas De thesaurier-generaal van het mi nisterie van financiën, C. Maas, is gekozen tot voorzitter van het Mo netair Comité van de twaalf EG-lan- den. Het Monetair Comité bestaat uit de thesauriers-generaal van de twaalf landen, een directielid van el ke van de twaalf centrale banken alsmede twee vertegenwoordigers van de Europese Commissie. Produktie zakt in De industriële produktie was in ok tober vier procent lager dan in sep tember en kwam daarmee op een dieptepunt van dit jaar, aldus giste ren het Centraal Bureau voor de Statistiek. De produktié nam het meest toe in de papier- en grafische industrie en in de metaalindustrie. Baggeraars klaar De Hollandse Aannemings Maat schappij (HAM) in Rijswijk, onder deel van de Holland Beton Groep (HBG), werkt op dit moment aan de voorbereiding van de uitvoering van een baggerproject in Saudi- Arabië, ten behoeve van de woning bouw aan de kust van de Perzische Golf bij Quatif, ongeveer 350 kilo meter ten zuiden van Kuwayt. Schoo voorgedragen De Nederlandse regering'heeft me vrouw Schoo, ambassadeur in In dia, voorgedragen voor de functie van secretaris van het ontwikke lingscomité van de Wereldbank in Washington. Eegje Schoo (WD) is minister van ontwikkelingssamen werking geweest in het eerste kabi- net-Lubbers (1982-1986). Haar am bassadeurschap in New Delhi ein digt op 1 januari. Smit civiel Het Nederlandse brandbestrij- dings- en bergingsschip Smit New York van het Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Tak, dat in de Perzische Golf wordt ingezet gaat daar hoofdzakelijk civiel werk doen. De bedoeling is dat het veel zijdige bergingsvaartuig schepen gaat assisteren, die de Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië bevoorra den. goed doen. De belangrijkste zwakke broe ders zijn de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada. In de laatstgenoemde twee landen krimpt de economie in de tweede helft van dit jaar, terwijl de VS daar maar net aan zullen ontkomen. Ne derland kan tot en met 1992 in de luwte van de Duitse expansie reke nen op groeipercentages rond het OESO-gemiddelde, zo blijkt uit het rapport. De OESO baseert haar voorspel lingen op een olieprijs van 27 dollar per vat (ongeveer het huidige ni veau) en veronderstelt dat de rege ringen ervoor zorgen dat de olie prijsstijging de inflatie niet uit de hand doet lopen. Verder neemt de organisatie aan dat het vertrouwen bij het particuliere bedrijfsleven re delijk op peil wordt gehouden, on danks de minder goede ontwikke lingen op de financiële markten. Met de inflatie zal ook de rente volgend jaar een hoogtepunt berei ken. Voor Nederland zijn de ramin gen voor Duitsland van belang: vol gens het rapport gaat de korte rente in Duitsland omhoog van gemid deld 8,5 procent dit jaar tot 9,0 pro cent in 1991 om het jaar daarop weer iets te dalen tot 8,8 procent. Voor de lange rente geeft de OESO percen tages van respectievelijk 8,8, 9,2 en 8,9. België Belgie kan bogen op een bevredi gende economische ontwikkeling in 1990. De economische groei neemt weliswaar af van 4 procent in J.989 tot 3,5 procent dit jaar, maar "dat is geen reden tot grote ongerust heid. Dat blijkt uit het jaarlijkse rap port van de OESO over de economie van België. De economische groei zal dan ook in 1991 en 1992 met respectievelijk 2,3 en 2,6 procent op een lager ni veau liggen. Het huidige Belgische inflatiepeil van ongeveer 3,3 pro cent zal volgens de organisatie voor al als gevolg van de hogere olieprij zen volgend jaar licht stijgen naar maximaal 4,1 procent. De OESO •voorziet voor de komende twee jaar een werkloosheidspercentage van ongeveer 8,8. In 1989 was 9,3 pro cent van de beroepsbevolking zon der werk. Ballast in voor superlange hangbrug AMSTELVEEN (Rtr/ANP) De bouwonderneming Ballast Nedam heeft ingeschreven op de bouw van de langste hangbrug ter wereld die Oost- en West-Denemarken met elkaar moet gaan verbinden. De brug maakt deel uit van een groot project over de Grote Belt, het water dat West- en Oost-Denemarken scheidt. Het onderdeel waarop is inge schreven is het langste deel van de oeververbinding die in totaal acht tien kilometer lang wordt. Het totale project kost 5,2 miljard gulden. ADVERTENTIE Van Bang&Olulsen natuurlijk, deze Beovision MX5500 met de Beocord VX5000 videorecorder. De TV is naar beide zijden 30 draaibaar in de meest ideale positie. Dat doet u met de Beolink 1000 afstandsbediening, waarmee u alle funkties van uw TV en uw video en uw audio-systeem en zelfs uw verlichting kunt besturen. Wij laten u dat graag eens allemaal zien. Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Gen. Cronjéstraat 1Tel. 023-255429 HAARLEM Ypma Bang&Olufsen Center Grote Markt 8, Tel. 023-324880 HAARLEM Radio en Elektro Janssen Binnenweg 116, Tel. 023-281856 HEEMSTEDE Mons Elektro b.v. Marktplein 134-136, Tel. 02503-14290 HOOFDDORP Van Cleef Bang&Olufsen Center Botermarkt 25. Tel. 071-122669 LEIDEN Nic. de Tombe Audio-Video-CD Pieterskerkchoorsteeg 11, Tel. 071-122184 LEIDEN Swaak Beeld Geluid Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 LEIDEN Firma G. W. Roest Lange Voort 11. Tol. 071-174940 OEGSTGEEST Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Breedstraat 21, Tel. 02990-23101 PURMEREND Hoogeveen Beeld Geluid Noordplein 15-17. Tel. 01713-12891 ROELOFARENDSVEEN TV/Radio de Ru Voorstraat 25, Tel. 01717-2616 VOORSCHOTEN Nadort Bang&Olufsen Center Zaanweg 22. Tel. 075-281676 WORMERVEER De Vilder Velserduinweg 173, Tel. 02550-12346 IJMUIDEN Vicom Audio Video Bang&Olufsen Center Dam 50. Tel. 075-703159 ZAANDAM GAMEREN Het zijn hoogtijdagen voor banketstaven, zo tijdens de laatste dagen voor de Kerst. Bij deze banketbakker in Gameren in de Bom- melerwaard maken vele handen overuren om aan de grote vraag naar banketstaven te voldoen. (foto anp) DEN HAAG (GPD) De verschil- De bond wil de werkweek verkor lende bonden zetten hoog in bij de ten van 38 naar 35 uur en de vut-leef- onderhandelingen voor cao's in de tijd verlagen van 61 naar 62 jaar. Het supermarkten en de havens. "De laatste belangrijke punt is de gelijke looneis van zeven procent is eigen- behandeling van full-timers, part-ti- lijk nog aan de lage kant", zegt on- mers en hulpkrachten. BRUSSEL (ANP) De Europese bouw van fabrieken voor de groot- Commissie heeft gisteren in Brus- schalige verwerking van mest is een sel haar goedkeuring gehecht aan 'hoeksteen van het mestbeleid', al- de plannen van de Nederlandse re- dus de woordvoerder, gering om de bouw vah 35 mestver- Voor de veehouderij is het van het werkingsbedrijven met 256 miljoen grootste belang dat er haast wordt gulden te subsidiëren. Zij had in ju- gezet achter de bouwplannen. Het ni besloten te onderzoeken of deze kabinet heeft gezegd de veestapel te plannen niet in strijd waren met de zullen inkrimpen als per 1 januari EG-regels. 1995 niet tenminste zes miljoen ton Toen de Commissie tot haar on- mest kan worden verwerkt tot derzoek besloot, had zij gerede twij- mestkorrels. fel of het voornemen van het minis- Met het groene licht vanuit Brus- terie van landbouw om 35 procent sel is slechts één hindernis op weg van de investeringskosten voor de naar grootschalige mestverwerking mestverwerkingsbedrijven voor opgeruimd. Er resten er nu nog zijn rekening te nemen, niet in strijd twee. Het verkrijgen van de nodige was met het 'de vervuiler betaalt'- vergunningen vergt tijdrovende beginsel. Bovendien vroeg zij zich procedures, te meer omdat tal van af of niet nog meer hulp noodzake- gemeenten geen trek hebben in een lijk zou zijn voor het project, waar- mestfabriek binnen de gemeente- mee een klein miljard gulden is ge- grenzen. Bovendien moeten tal van moeid. technische moeilijkheden nog wor- Na de beslissing om een onder- den overwonnen om het procédé zoek in te stellen, zo deelde een van mestverwerking te vervolma- woordvoerder van de Commissie ken. gisteren mee, hebben de Neder- Op dit moment wordt op zeven landse autoriteiten over diverse on- plaatsen in Nederland geprobeerd derdelen nadere inlichtingen ver- een mestfabriek van de grond te schaft. Zo zal de helft van het beno- krijgen. In totaal is daar een mest- digde bedrag worden opgeleverd verwerkingscapaciteit van 3 mil- door de mestproducenten zelf, via joen ton mee gemoeid. een heffing op hun overschotpro- duktie. Bovendien hebben de Ne- -j p i i derlandse autoriteiten afgezien van IVnTinei* <lltr0.KK0Il de mogelijkheid een deel van de ex ploitatiekosten voor hun rekening DEN HAAG (GPD) Lijfrentepo- te nemen. lissen worden in het komend jaar Het Nederlandse plan voorziet in slechts aftrekbaar voor de belasting het verwerken van zes miljoen ton tot maximaal vijfduizend gulden mest per jaar vanaf 1995, in 35 be- per persoon. CDA en PvdA zijn het drijven die in een periode van vijf erover eens dat een maximale af- jaar, van 1990 tot 1995, 256 miljoen trek van tienduizend gulden voor gulden aan subsidie zouden ontvan- gehuwden en samenwonenden vol gen. De Commissie was al wel ak- doende is. Volgens staatssecretaris koord gegaan met een steun van Van Amelsvoort (financiën) worden dergelijke polissen vaak alleen maar gekocht om zo weinig moge lijk belasting te hoeven betalen. Overigens blijft de aftrekbaar heid tot 17.116 gulden nog een paar maanden langer gehandhaafd, dan Hoeksteen Het ministerie van landbouw in Den Haag reageert verheugd op de derhandelaar Wibe Drijver van de Dienstenbond FNV. "De loonach terstand van de supermarkten Ondanks de zware kritiek van haar vakcentrale houdt de Ver- voersbond CNV in de Rotterdamse goedkeuring vanuit Brussel voor aanvankelijk de bedoeling was. Het subsidie op mestfabrieken. Volgens wetsontwerp kan niet tijdig worden een woordvoerder kan minister afgehandeld in Tweede en Eerste Bukman het uitgezette beleid nu Kamer, zodat begin volgend jaar daadwerkelijk'ten uitvoer brengen, ook nog geprofiteerd kan worden Het ministerie mag subsidie-aan- van de hoge belastingaftrek. vragen nu honoreren, zodat de bouw van mestfabrieken voortgang kan vinden. Het gaat om een inves teringssteun van 35 procent. De vergeleken met andere sectoren in haven vast aan een sterke loonsver- de detailhandel vijftien procent". De inflatiecorrectie niet meegere kend, hoopt de Dienstenbond er voor het supermarktpersoneel vier procent loonsverhoging uit te ha len. Morgen beginnen de onderhan delingen over de cao voor de super markten. Het gaat om ongeveer 160.000 werknemers. Drijver heeft een onderzoekje uit gevoerd naar de salarissen in de ver schillende sectoren in de detailhan del. Hoe hoger de salarisschaal waarin de werknemer valt, hoe slechter zijn salaris ten opzichte van de andere branches. Dit komt door de forse loonstijging van de laagste schalen in de vorige cao. betering van 3,5 procent bovenop de compensatie voor de stijging van de kosten van het levensonder houd. Deze prijscompensatie wordt geraamd op tussen de 2 en 2,5 pro cent, waarmee de totale looneis uit komt op tussen de 5,5 en 6 procent. Deel ACF bij DSM MAARSSEN/HEERLEN (ANP) - ACF Holding wil zijn chemie-activi- teiten die zijn ondergebracht in ACF Chemie (fijnchemie-, kinine- De Vervoersbond CNV zal de en jodiumprodukten) verkopen aan vierdaagse werkweek niet in hét DSM Chemicals. Verder heeft ACF cao-pakket opnemen. Een vierdaag- haar dochteronderneming Indus- se werkweek wijzen de leden af, trie Chimiche Italiana in Milaan omdat de werkdruk nu al te hoog is, (chemische bulkprodukten voor de doordat vacatures met worden op- farmaceutische industrie) verkocht gevuld: Het totale eisenpakket van Zwitserse groep financiers. de bond komt neer op gemiddelde aldus een woensdag verschenen onderhandelingsruimte van 8 pro- persbericht van DSM en ACF. De cent, maar in het massagoed zal verkoop van ACF Chemie en Indus- deze volgens Van der Knaap wel 12 trie Chimiche levert ACF circa f I procent kunnen bedragen. miljoen op. WARSCHAU (DPA) - In Polen spelen zich in deze dagen voor Kerst dezelfde taferelen af als een jaar geleden in Berlijn. Duizenden Sovjetburgers met grote tassen stromen Poolse steden binnen om hun armzalige produkten aan te bie den. Voor de zloty's die deze op brengen kopen zij levensmiddelen of goedkope elektronica van weste lijke herkomst om deze dan op de zwarte markten in de Sovjetunie weer voor een veelvoud te verko pen. Voor het suikertaartachtige cul tuurpaleis in Warschau, dat eens door de 'grote Stalin' aan Polen werd geschonken als symbool van de superioriteit van de Sovjet macht, verdringen zich kopers en verkopers. Hier zijn meer produk ten dan in alle Moskouse winkels samen, schrijft het populaire blad Express: van vodka tot tv's. Maar het grootste deel van het aanbod be staat uit ijzerwaren, horloges, lelij ke poppen en textielprodukten van de simpelste kwaliteit, die bij de in tussen ook met door westerse pro dukten verwende Polen nauwelijks aftrek meer vinden. De typische Russische bontmuts met oorklep pen kost zo nog maar een habbe- krats. Om het hele cultuurpaleis staan bussen en Lada's met Sovjetkente ken. Hoe het de handelaren lukt om door de strenge douanecontrole te komen blijft hun geheim. Aan de grens tussen de Sovjetunie en Po len staan kilometers lange files van auto's en bussen met wachttijden van tot 50 uur. De gasten uit het oosten moeten in Polen de indruk hebben in het westelijke consumptieparadijs te zijn. De markteconomie maakt mo gelijk dat er geen rijen voor winkels meer staan. Het is afgelopen met 'jacht' die vroeger nodig was om voor de Kerst aan de traditionele karper, ham of wildbraad te komen: in de winkels en bij de talloze parti culiere handelaars op de markten is alles te koop, zelfs sinaasappels, mandarijnen, bananen, chocola en ander snoepgoed. Intussen stijgen ook de prijzen pijl snel naar het westerse niveau, wat de feestvreugde weer verstoort. Bij een gemiddeld loon van 1,4 miljoen zloty koopt men ham (53.000 zloty per 1000 gram) niet meer bij kilo's tegelijk, zoals vroeger. Nog duurder is het in de talrijke bijna in het wilde weg opgerichte particuliere specia liteitenwinkels, die als paddestoe len uit de grond schieten en de ge wone winkels met brood, boter en melk verdringen. Hier worden bijna uitsluitend westelijke produkten aangeboden, van sinaasappelsap, Coca Cola en halfvolle melk tot Franse kaas of Duitse en Hongaarse salami, overigens tegen dezelfde, hogere prijzen. 1 Druk door vooral buitenlanders uit het westen of zeer rijke Polen is het bij een winkel met Franse speci aliteiten, die het hele etmaal open is. Ook vele Poolse producenten pas sen zich aan hogere kwaliteitseisen aan. Zo kan men thans ook in War schau elke dag verse knapperige croissants en stokbrood kopen. Gewone stervelingen zijn aange wezen op warenhuizen, de vele boe tieks en handelaren die de trottoirs van het centrum in één reusachtige bazar hebben veranderd. Op kam- peerbedden of in provisorisch op gestelde tenten wordt van alles te koop aangeboden, van textiel en boeken tot cassettebandjes tot goedkope elektronica, zuidvruch ten, sigaretten en kauwgom. De prijzen lopen uiteen, maar het maandsalaris is snel op. Wie werke lijk goede, elegante kleding zoekt of zelfs schoenen tegen enigszins be taalbare prijs zal het tegenvallen: de prijzen zijn vaak hoger dan in het westen en de kwaliteit van de stof fen is nog even slecht als voorheen. Timmer: botte bijl hard nodig EINDHOVEN (ANP) - "Ik weerleg de kritiek niet dat de botte bijl-methode geen verfijn de vorm van management is. Ik ben alleen van mening dat het onder de huidige omstandighe den de enige juiste methode is". Dat zegt de president van Phi lips, J. Timmer, in een interview in de bedrijfsbladen Philips Koerier en Philips News. "Vele jaren afwachten en dan in een klap recht maken wat krom is dat kan voortaan niet meer. Een continu proces van tering naar de'nering zetten om zo onze winstgevendheid te be schermen, daar moeten we naar toe", aldus de president van Phi lips. Hij schat de kans van sla gen hoog in. Timmer herhaalt in het interview dat de eerste teke nen van verbetering al zijn te zien. Hij wijst erop dat de her steloperatie gepaard gaat met het beëindigen en afstoten van activiteiten, maar het is volgens hem zeker niet de bedoeling het concern uiteen te laten vallen. In Eindhoven is net als eer der in Oss door Solidair, de bedrijfsorganisatie van de Soci- alistiese Partij, een actiecomité 'Geen gedwongen ontslagen' opgericht. Het bestaat uit werk nemers van diverse afdelingen van Philips. EG nadert EVA BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap (EG) en de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) ho pen hun onderhandelingen oyer nauwere samenwerking voor vol gend jaar zomer af te ronden, ook al zijn ze het over belangrijke zaken nog lang niet eens. Dit staat in een gemeenschappe lijke verklaring die gisteren werd verspreid na een vergadering van de EG-ministers van buitenlandse zaken en hun collega's van de EVA- landen (Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk. Finland en IJsland). De EG en de EVA streven naar samenwerking in de zoge noemde Europese Economische Ruimte (EER). Volgens de verkla ring staan er nog taaie onderhande lingen te wachten op het gebied van landbouw en visserij. Er moet ook nog een oplossing worden gevon den voor de wens van de EVA mee te praten over EG-zaken die van be lang zijn voor die EER.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5