Honderden banen weg bij omroep Nederlanders zien leger weer helemaal zitten Belasting achterhaalde tien miljard verzwegen vermogen 'Reorganisatie politie lijkt zinloos' 'Niets zonder vergunning de deur uit bij F ranerex Trein en bus voorlopig niet extra duurder CDA: geen proef nemen met vrije wmkelsluiting introduin DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGINA 3 Drastische reorganisatie bepleit HILVERSUM (GPD/ANP) Reorganisatie van het publie- •ke omroepbestel, zoals aanbevolen door het organisatiebu reau McKinsey, zal tussen de zeshonderd en de negenhon derd arbeidsplaatsen kosten. Die schatting is mede geba seerd op gesprekken die de 'omroep'vakbonden de afgelo pen periode gevoerd hebben met vertegenwoordigers van omroepen. Dat zei vakbondsbestuurder Klaas Koornstra van de Dienstenbond FNV gistermiddag nadat een sa menvatting van de resultaten van het onderzoek van McKinsey naar de toekomst van de publieke om roepen openbaar was gemaakt. In krimping van het omroeppersoneel zal een rechtstreeks uitvloeisel zijn van de door McKinsey aanbevolen nauwere samenwerking tussen om roepen. Een van de opzienbarendste con clusies van het rapport is dat elk tv- net twee A-omroepen dient te huis vesten. Nu hebben zowel op Neder land 1 als Nederland 2 drie A-om roepen en één B-omroep zendtijd en is het hele derde net weggegeven aan NOS en kleine niet-ledenge- bonden zendgemachtigden als IKON en Teleac. De kijkcijfers voor dit derde riet zijn echter zo laag dat ze nauwelijks meetellen in de con currentie met 'vijand' RTL4. McKinsey stelt een drastische veranderihg voor in het Hilversum- se omroeplandschap en gaat daarbij uit van drie gelijkwaardige zenders. De omroepen die met elkaar op één net zitten, moeten komen tot een zendercoördinator, die de eindver antwoordelijkheid draagt voor het tot stand komen van een goed ge structureerd programmaschema voor die zender. Volgens McKinsey vergt een dergelijke intensieve sa menwerking per zender "een ge meenschappelijke huisvesting". Het publieke bestel kan alleen overleven als het een duidelijk her kenbare meerwaarde biedt ten op zichte van commerciële concurren ten. Als voorbeelden hiervan noemt McKinsey: pakkend Nederlands drama, spraakmakende actualitei tenrubrieken, identiteitsprogram ma's van hoog journalistiek niveau, uitstekende sportverslaggeving en een goed aanbod op het gebied van speelfilms en amusement. McKinsey heeft becijferd dat voor versterking van de avondpro grammering volgend jaar ongeveer dertig miljoen gulden extra nodig is, oplopend tot ongeveer honderd miljoen gulden in 1993. Voor uit breiding van dagtelevisie is nog eens zo'n vijftig miljoen gulden no dig. Dit geld kunnen de omroepen binnenhalen door verdere uitbrei ding van de STER-tijd, inclusief re clame op zondag, en door verre gaande efficiency-maatregelen. WVC wordt een eenmalige bijdrage uit de algemene omroepreserve ge vraagd van 150 tot 200 miljoen gul den. De regeringspartijen CDA en PvdA zien "goede aanknopings punten" in de aanbevelingen van McKinsey om de publieke omroe pen weer overlevingskansen te bie den. TREKVOGELS - Meer dan de helft van de 672 Nederlandse ge meenten heeft de jacht op elf on schadelijke trekvogels verboden. Vogelbescherming begon twee jaar geleden een actie om met behulp van de Nederlandse gemeenten de jacht op vogels als goudplevier en watersnip terug te dringen. Inmid dels hebben zich 362 gemeenten achter Vogelbescherming ge schaard. DEN HAAG (ANP) Door de ver plichting aan de banken o'm de be lastinginspecteur inzage te geven in de rente die zij aan hun cliënten uit keren, heeft de fiscus tot dusver ruim tien miljard gulden aan zwart vermogen achterhaald. Bovendien geven belastingplichtigen hun ont vangen rente nu veel beter op en dat heeft ertoe geleid dat er 1,6 miljard gulden meer aan rente is aangege ven dan voorheen. Over 1988 lever de dat de schatkist al 545 miljoen gulden op. In 1989 en de eerste helft van 1990 hebben navorderingsaanslagen over verzwegen rente de schatkist ruim 300 miljoen gulden opgele verd, zo heeft staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën de Eerste Kamer laten weten in zijn voorlopi ge evaluatie rente-renseigenering. Vorig jaar werden voor verzwe gen rènte ruim 183.657 navorde ringsaanslagen opgelegd aan 102.654 belastingplichtigen. In de eerste helft van 1990 werden 86.604 navorderingsaanslagen opgelegd bij 31.069 belastingplichtigen. De "meevallers" zijn al verwerkt in de belastingramingen en doen derhal ve niets af aan de belastingtegenval ler van ruim vijf miljard gulden die minister Kok dinsdag in de Tweede Kamer meldde. HOOGERHEIDE (GPD) - "Ze hebben zelfs de telefoonklappers meegenomen. We kunnen niets meer doen. Ik verwacht dat de zaak wordt geseponeerd. Als ze iets vin den, is dat voor mij een volslagen verrassing. Maar het kwaad is al ge schied". Dat zegt directeur J. Ver- weij van de Hoogerheidese munitie fabriek Franerex, die ervan wordt verdacht via België onderdelen te hebben geleverd voor een superka non dat Irak heeft gebouwd. De Economische Controle Dienst (ECD) stelt een onderzoek in. Volgens Verwey, die de indruk zegt te hebben dat zijn telefoon per manent afgeluisterd wordt, is de ne gatieve publiciteit funest voor het bedrijf. De fabriek vecht op dit ogenblik voor zijn bestaan. In juni dit jaar zegde het bedrijf bij gebrek aan werk zeventien van de zestig werknemers ontslag aan. "We zijn bezig met de oefening Overleven", aldus Verweij destijds. Nu zegt hij: "Deze affaire komt in een tijd waar in je toch al moeilijk zit. Het is uiter aard goed voor de wereldvrede, maar we hebben hier ook nog te ma- AMSTERDAM (ANP) - Als de nieuwe politiewet op een wezen lijk onderdeel niet wordt veran derd, is de hele reorganisatie van de rijks- en gemeentepolitie mis schien wel voor niets geweest. Dat zegt hoofdcommissaris E.E. Nordholt (51) van de Amsterdam se politie, wiens benoeming tot korpschef van de nieuwe politie regio Amsterdam morgen wordt verwacht. Over het voorontwerp van de nieuwe politiewet, en met name één belangrijk artikel daaruit, heeft hij sterke twijfels."Als arti kel 36 in deze wet in de huidige formulering blijft staan, maken we geen stappen vooruit. Dan had men geen energie in het hele reor ganisatie-proces hoeven steken en het allemaal bij het oude moe ten laten", aldus een verontruste Nordholt. Artikel 36 geeft de mogelijk heid om in de beleidsplannen die per regio worden opgesteld be- heers-verantwoordelijkheden te geven aan andere burgemeesters dan de korpsbeheerder (meestal de burgemeester van de grootste gemeente). „Het gaat daarbij vooral om middelen-beheer, de hele materiële kant. Als dit artikel in de wet blijft staan dan komt er helemaal geen regiopolitie met één korps. Dan is de kans groot dat burgemeesters en gemeente raden zich uitvoerig bezig gaan houden met politiezaken. In feite ontstaat er dan een federatie tus sen gemeentekorpsen die er nu al zijn, waarbij men nagenoeg alles bij het oude zou kunnen laten met daarboven alleen nog een korps leiding, een vierde bestuurslaag". Artikel 36 wil een compromis zijn voor iets dat helemaal niet in een compromis valt te regelen, zo DEN HAAG (IPS) De televisie zal genoeg aandacht besteden aan de actie voor voedselhulp aan honge rend Afrika. Dat verwacht voorzit ter Frans Wijsen van de groep van samenwerkende hulporganisaties die van 6 tot 13 januari 1991 de actie 'Afrika sterft van de honger. Dat la ten we toch niet gebeuren' houden. Sinds oktober is 'onderhandeld' met de omroepen. "Er is lang, hoffe lijk en vriendelijk overlegd. En niet zonder resultaat," aldus Wijsen gis teren. De KRO zal op zondag 13 ja nuari in vier korte programma's aandacht besteden aan de actuele situatie in Afrika. Volgens Wijsen is het nooit de bedoeling geweest een mediaspektakel te houden. "We ken met werkgelegenheid. Onze naam gaat nu door het hele land. Wij zijn niet gebaat bij zulke publici teit". De berichten over de leveranties van Franerex komen van weekblad Vrij Nederland. Het bedrijf zou on derdelen als raketvaten, kruitvaten en ladingen voor het afschieten van granaten hebben geleverd aan ATI, een dochter van het Griekse filiaal .van Gerald Bulls Space Research Corporation (SRC) in Brussel. De raketvaten zijn belangrijke onderdelen voor de S 350, een raket waarmee Irak chemische ladingen zou kunnen afvuren op onder meer Israel. Vrij Nederland baseert zijn be richtgeving over Franerex op stelt Nordholt. Waar men nu mee zit, aldus de hoofdcommissaris, is de vraag hoe regel je de bevoegd heden van de gemeenteraden. Hoe houdt de lokale overheid z'n invloed op dat grote politie-appa- raat? "Of je wilt regiopolitie of je moet het niet willen en alles bij het oude laten. Een andere moge lijkheid is eventueel een andere reorganisatie, die er anders uit ziet.. Hiertoe heb ik eerder voor stellen gedaan. Dit is op een heel Nederlandse manier hinken op twee gedachten die zich niet laten verenigen". Volgens Nordholt, sinds 1987 hoofdcommisaris in de hoofd stad, onstaat er met de nieuwe wet niet meer dan een samenwer king tussen politiekorpsen. "Men suggereert dat er heel iets nieuws gaat onstaan, één Nederlandse politie regionaal georganiseerd. Dat was de bedoeling, zo begreep ik uit het regeerakkoord. Artikel Hulporganisaties genoeg aandacht voor Afrika-actie willen geen uitzending waarbij mensen op het televisiescherm geld kunnen aanbieden", stelt hij. Volgens Wijsen is het "een van onze principes" om te werken met „geheime giften". Mensen moeten geld geven zonder enige bijbedoe ling uit humanitaire overwegingen en uit medeleven. Een streefbedrag wordt niet genoemd. De vorige ac tie voor Etiopie van afgelopen janu ari leverde 18,5 miljoen gulden op. Griekse en Duitse bronnen. Die stellen dat het Hoogerheidese be drijf tien tot twintig drukvaten le verde voor de derde trap van de S 350. De eerste vaten zouden zijn ge test op een geheime plaats in Joego slavië. Directeur Verweij noemt het arti kel volledig onjuist. Franerex is echter niet voor het eerst in ops praak. Het bedrijf werd eerder ge noemd als onder-aannemer in de af faires van Muiden Chemie en Euro metaal, twee ondernemingen die ook werden verdacht van illegale uitvoer van strategische goederen. Ook in maart 1988 kwam Franerex negatief in het nieuws. In het VPRO-programma Gouden Bergen 36 ademt een hele andere sfeer. -De burgemeesters houden de be heersverantwoordelijkheid, we zetten daarboven de korpsleiding en die stuurt dan het korps. Ik vind dat men dan alle energie er niet in had moeten steken. Uitein delijk maken we geen stappen vooruit en is er dan ook geen re den te doen alsof'. De redenen waarom de politie wordt gereorganiseerd waren vol gens Nordholt doelmatigheid en effectiviteit. Vanuit een sterkere sturing zou er niet alleen per regio gewerkt moeten worden maar ook samengewerkt. "Ik verzeker u dat er nu een trend gaande is waarbij gezegd wordt dat de poli tie wordt gereorganiseerd, maar het blijft eigenlijk bij het oude. Dat kan niet!", aldus Nordholt, die zegt te weten dat meerdere van zijn (toekomstige) collega's zijn mening in grote lijnen delen. De inzamelingsactie wordt ge voerd voor diverse landen in Afrika, waar in totaal 20 miljoen mensen de hongerdoód dreigen te sterven. De grootschalige voedseltekorten wor den veroorzaakt door droogte, oor logen, woestijnvorming, vervuiling en erosie. De Britse regering heeft gisteren een ongewone oproep ge daan aan de internationale gemeen schap om onmiddellijk actie te on dernemen voor Afrika. Als geen ac tie wordt ondernomen, dreigt een herhaling van de catastrofe in 1984- 1985, toen meer dan een miljoen mensen in Sudan en Etiopie de hon gerdood stierven, aldus minister voor ontwikkelingssamenwerking Chalker gisteren. werd toen gesuggereerd dat het be drijf kardoezen (hulzen) voor kruit aan Iran zou hebben geleverd. Deze beschuldiging kon niet worden waargemaakt. Verweij wijst nog eens op de strikte voorwaarden waar zijn be drijf aan moet voldoen om van het ministerie van economische zaken een exportvergunning te krijgen. "En Economische Zaken overlegt weer met het ministerie van buiten landse zaken. Er gaat hier geen stra tegisch produkt de deur uit zonder export-vergunning. Nu niet en nooit niet. Maar als een land in de fout gaat met her-exporteren, weten wij uiteraard niet waar het produkt naar afgevoerd wordt". Verweij zegt dat zijn bedrijf de opdrachtgever naar het land van be stemming vraagt. "Vervolgens stap pen wij naar Economische Zaken. Als het ministerie een land niet ge schikt acht, kunnen en mogen wij niet leveren. Op deze manier zijn wij recent nog een grandioze order van Cyprus misgelopen". De directeur wacht nu het onderzoek van de ECD af. Investeiïngsstop Zuid-Afrika wordt geschrapt DEN HAAG (ANP) Minister van den Broek (buitenlandse zaken) wil het wetsontwerp intrekken dat Ne derlandse investeringen in Zuid- Afrika verbiedt. Hij zei dat gister avond in de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid van CDA en WD steunt het voorstel van Van den Broek. De intrekking vloeit voort uit het besluit van de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap om het verbod op investeringen in Zuid- Afrika op te heffen. Het wetsont werp ligt al drie jaar bij de Kamer, maar is gezien de veranderingen steeds op de plank blijven liggen. Van den Broek komt morgen met een nota over Zuid-Afrika, die op 25 februari wordt besproken. De VVD- er Weisglas wil niet wachten en diende gisteren al een motie in waarin de minister wordt gevraagd het wetsontwerp zo snel mogelijk in te trekken. Lonink (PvdA) en Van Iersel (CDA) willen eerst nog met Van den Broek over de nota praten. Overigens liet Van Iersel er geen misverstand over bestaan dat het CDA intrekking van het wetsont werp zal steunen. Lonink maakte duidelijk dat zijn fractie liever had gezien dat de stop op nieuwe investeringen nu nog niet ongedaan was gemaakt, maar dat was gewacht op verdere maatre gelen om de apartheid in Zuid-Afri ka af te schaffen. De PvdA legt zich echter voorlopig neer bij het besluit van de EG-top. Sipkes (Groen Links) noemde het EG-besluit om de investeringsstop op te heffen het meest verontrustende bericht van de EG-top. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- voorstel om in vijf gemeenten win keliers zelf te laten bepalen wan neer ze open zijn, heeft de toorn op gewekt van het CDA. Kamerlid Frissen (CDA) is vooral tegen open stelling van winkels op zondag. PvdA'er De Cloe heeft voorge steld om 2,5 jaar lang een proef te DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) voelt weinig voor het CDA- voorstel om de tarieven van het openbaar vervoer vanaf 1992 extra te verhogen met 1,5 procent. De mi nister vindt dat het openbaar ver voer eerst moet worden verbeterd, voordat het trein- en buskaartje nog duurder mag worden. In de toe komst wil de minister wel, net als het CDA, de rijksbijdrage aan de kosten van het openbaar vervoer verminderen. De minister reageerde gisteren tijdens de behandeling van haar be groting op het voorstel dat de CDA- fractie in de Tweede kamer dinsdag deed om de tarieven van het open baar vervoer vanaf 1992 extra te ver hogen. Het CDA wil de kosten druk ken en geld vrijmaken voor meer in vesteringen in rails en wegen, Maij- Weggen staat daar positief tegen over, maar wil zich nog niet vastleg gen op de hoogte van het toekom stig tarief. Pas in juni van het vol gend jaar zal ze daarover met de Ka mer overleggen, zo liet Maij-Weg gen weten. De minister liet doorschemeren dat de discussie over de tarieven haar niet gelegen uitkwam, nu de onderhandelingen aanstaande zijn over de tussenbalans. Maij-Weggen vreest daarbij ook naar de vier mil jard gulden wordt gekeken die zij volgend jaar wil besteden aan het openbaar vervoer. De PvdA wees de tariefvoorstel- len van het CDA' gisteren af. Vol gens PvdA'er Van der Vaart is een extra kostenstijging voor het open baar vervoer "niet verantwoord". Dat zou leiden tot een grote afname van het aantal reizeigers per trein en bus. "We zitten niet te wachten op dit soort schrikeffecten", aldus Van der Vaart. Levensverzekering voor seropositieven DEN HAAG (GPD) Seropositie ven kunnen volgend jaar een 'le vensverzekering' afsluiten bij een stichting die speciaal voor hen wordt opgericht. De Nederlandse Vereniging van Levensverzeke raars zal daarvoor een fonds stich ten, dat door de onafhankelijke stichting wordt beheerd. Het geld voor dat fonds moet door middel van premies door de seropositieven zelf worden opgebracht. In ons land zijn zo'n 15.000 tot 30.000 mensen die besmet zijn met het aids-virus hiv. Zij worden tot nog toe door de levensverzekeringsmaatschappijen geweigerd. Als oprichter van de stichting zorgen de levensverzeke raars voor een startkapitaal van 5 miljoen gulden. Daarnaast wordt know-how ter beschikbaar gesteld. doen. In de gemeenten Hilversum, Schiedam, Borsele, Joure en Hum- melo en Keppel zouden winkels desgewenst op alle dagen van de week op alle uren open mogen zijn. Enige voorwaarde is dat zij, net als nu, niet langer open zijn als 52 uur per week. Het voorstel van De Cloe heeft de steun van WD en D66 en kan daarmee rekenen op een Ka mermeerderheid. Silhouet van de Amsterdamse politiecommissaris Nordholt, (foto anp> 071-763748. Van onze correspondent Ger Dijkstra DEN HAAG Defensie heeft een nieuwe urgentie. Dat concludeert staflid dr. J.S. van der Meulen van de stichting Maatschappij en Krijgsmacht naar aanleiding van de jongste enquête over het bestaans recht van de krijgsmacht. Niet min der dan 80 procent van de Neder landse bevolking vindt een militai re defensie nodig of noodzakelijk. Dat is gelijk aan het percentage dat in het midden van de jaren zes tig werd gehaald, toen de koude oorlog nog in volle hevigheid woed de. De cijfers van de NIPO-enquete zullen worden gepubliceerd in het nummer van Maatschappij en Krijgsmacht, dat volgende week verschijnt. Na een drastische daling van de publieke steun in de afgelopen ja ren is volgens Van der Meulen spra ke van een Temobilisatie'. Volgens hem luidt de meest plausibele ver klaring daarvoor dat die is teweeg gebracht door de Golfcrisis. De pu blieke opinie lijkt heel duidelijk be ïnvloed door de Iraakse inval in Ku- wayt. Het onderzoek van het NIPO, in opdracht van Maatschappij en Krijgsmacht, is in oktober verricht. Nederland kent geen militaire traditie, maar toch was het maat schappelijk draagvlak voor de krijgsmacht altijd behoorlijk groot. Jarenlang bleek uit onderzoeken dat minimaal 80 procent van de be volking het hebben van een leger, marine en luchtmacht als nodig, dan wel als een noodzakelijk kwaad beschouwde. Parallel met de intro ductie van glasnost en perestrojka in de Sovjetunie van Gorbatsjov, daalde het aantal voorstanders van de Nederlandse krijgsmacht. In 1988 was de aanhang al geslonken tot 71 procent en na de val van de Berlijnse Muur was dat eind vorig jaar gedaald tot 66 procent, een na oorlogs dieptepunt. Met de val van de Muur leek het met de maatschappelijke steun voor de krijgsmacht in Nederland gedaan. "Hoewel het toch nog aanzienlijk was dat tweederde van de Neder landers niet twijfelde aan het be staansrecht van de krijgsmacht", benadrukt drs. J.R. Schoeman, voorlichter van de stichting Maat schappij en Krijgsmacht, de keerzij de van de medaille. De vraag was dl- leen of het daarbij zou blijven, of dat het verval zich zou voortzetten. Schoeman sluit dan ook niet uit, dat1 na de oplossing van de Golfcrisis de steun voor de krijgsmacht weer zal dalen. "Het is in ieder geval heel in teressant om te zien wat er gebeurt als de vrede opnieuw uitbreekt". Ondanks de steun voor de krijgs macht is de publieke opinie het wel eens met de voorgenomen inkrim ping van 15%, die eerder door mi nister Ter Beek (defensie) is aange kondigd. Voor een derde deel van de ondervraagden mag die reductie zelfs nog wel wat verder gaan. Dr. Van der Meulen: "We konden het niet laten het Nederlandse volk even te prikkelen met de stelling: de crisis rond Irak bewijst dat we voor zichtig moeten zijn met het inkrim pen van de krijgsmacht". Daar was 57 procent van de ondervraagden het mee eens; een kwart was het er (helemaal) mee oneens en de rest had geen mening. Van der Meulen: "De meerderheid beaamt niet dat van inkrimping moet worden afge zien. Ze vindt slechts dat het voor zichtig moet gebeuren, zeg maar: met beleid". Niet alleen ziet de burger het le ger weer zitten, maar ook is het vij andsbeeld totaal veranderd. Waren het vroeger de Russen, nu zijn het de Arabieren die de internationale boemannen zijn. "Maar vroeger was ons vijandsbeeld niet gefixeerd op de Russen als volk, maar veel meer op hun leiders. Het volk was goed, maar de top die deugde niet. Dat is nu niet het geval. We denken nu niet alleen negatief over Saddam Hus sein, maar over alle Arabieren in het algemeen", zegt voorlichter Schoeman. Opvallend is dat een gebeurtenis als de inval in Tsjechoslowakije in 1968 door de troepen van het Warschau pact of de discussie over de plaat sing van de kruisraketten in 1985, slechts een kleine invloed hebben gehad over hoe het Nederlandse volk dacht over de krijgsmacht. Met de Golfcrisis is dat wel het geval. Dat wordt door de onderzoekers verklaard door het feit, dat iedereen dagelijks de gevolgen van deze cri sis ervaart. De stijgende en dalende olieprijzen, de uitzending van de marine-fregatten en de gegijzelde Nederlanders en andere Europea nen zijn of waren dagelijks nieuws. "De burger krijgt zodoende de cri sis wel op het bord gedeponeerd", zegt Schoeman over de rol van de media, met name de tv. Hij maakt een vergelijking met de Amerikaanse militaire aanwezig heid in Vietnam. "De aanval op de Amerikaanse ambassade in Saigon tijdens het Tet-offensief kwam bij na integraal op de tv. De Amerika nen waren toen pas verbijsterd, ter wijl die hele aanval militair gezien niet veel voorstelde". Dat daarna met de beschuldigende vinger rich ting media werd gewezen, nadat de Amerikanen de oorlog verloren, vindt Schoeman onzin. "Het is later afdoende bewezen dat dit niet waar is". Het draagvlak voor het zenden van marine-fregatten naar de Golf is groot, zo is eveneens uit de enquête gebleken. Niet minder dan 80 pro cent van de bevolking vindt dat te recht. Gezien de maatschappelijke draagkacht voor het leger en het ge geven dat de publieke opinie (71%) de krijgsmacht nog steeds niet uit de tijd vindt, wekt deze score bij de onderzoekers geen verwondering. "Maar we hebben de vraagstel ling nog niet kunnen koppelen aan een daadwerkelijk militair optre den tegen Irak. De Nederlandse in breng is nog op veilige afstand ge bleven", zo brengt Schoeman enige nuancering aan bij de cijfers. Volgens Frissen geeft het geen pas te komen met een PvdA-alter- natief op het moment dat minister Andriessen van economische zaken een moeizaam akkoord heeft be reikt met de detailhandel: door de week een half uur langer open tot 18.30 uur en 's,zaterdags een uur la ter dan nu: 18.00 uur. De vakbonden zijn overigens tegen dat voorstel. Frissen voorspelde gisteren dat aanvaarding van het voorstel-De Cloe de discussie in februari over de nieuwe Winkelsluitingswet "onno dig belast en dat deze daarmee een moeilijke toekomst tegemoet gaat". Vooral het feit dat de winkels op zondag open zouden zijn, is voor het CDA onverteerbaar. Zaterdag a.s. om 11.00 uur deelt de KERSTMAN prijzen uit voor DE MOOISTE KIJKDOOS. U bent van harte welkom. voorschoten Leidseweg 518, Brand Een 58-jarige inwoonster van Breda is gisteravond bij een brand in haar flat om het leven gekomen. Zes an dere inwoners van het flatgebouw konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van de brand is onbekend. Cocaïne Het aantal verslaafden aan cocaïne dat bij de consultatiebureau's voor alcohol en drugs staat ingeschre ven, blijft toenemen. Het totaal aan tal drugsverslaafden stijgt niet, maar het (bij)gebruik van cocaïne neemt wel toe. In de groep cliënten die maar één drugs gebruiken ging het in 1987 bij 9 procent om cocaïne, in 1988 om 21 procent en vorig jaar om 37 procent. Botsing Bij een frontale botsing tussen twee brommers is gisteren een 16-jarige jongen uit Breda om het-leven geko men. Meteen na de botsing ont stond brand. Het lukte omstanders een van de bestuurders uit de vlam men te trekken, maar de ander over leed aan zijn verwondingen. Slankheidsgordel De Consumentenbond heeft giste ren in kort geding van postorderbe drijf Garant-O-Matic geëist dat alle ongeveer 50.000 verkochte exem plaren van de Easy/Slankheidsgor del worden teruggenomen en de ei genaren hun geld terug krijgen. De gordel zou blessures en zelfs brand wonden veroorzaken. Het bedrijf ontkent de bijwerkingen. Het mi nisterie van wvc heeft alle gordels die in voorraad waren in beslag ge nomen, maar de gordel wordt nog steeds door middel van adverten ties aangeprezen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3