Helpde Russen komen Schone-gids-actie krijgt een vervolg I REPORTAGE i Nederland maakt zich op voor vloedgolf vluchtende emigranten 1 DONDERDAG 20 DECEMBER Nederland maakt zich op voor een golf Russische emigranten. Voormalige kloosters, ziekenhuizen en bejaardenhuizen worden benaderd voor opvang door het ministerie van WVC. Want, als in het nieuwe jaar de Sovjet grenzen opengaan, zullen de honge rige burgers het land en masse verlaten. Dat ver wacht men tenminste in het westen. In de Sovjet- Unie haalt men zijn schou ders op over dergelijke schattingen. Volgens het Sovjet ministerie van bui tenlandse zaken is er abso luut geen reden voor pa niek. Hans Geleijnsc ging op onderzoek uit. MOSKOU Het moet nu maar eens afgelopen zijn met die paniek verhalen uit het buitenland. De pu blieke opinie in het Westen wordt schrik aangejaagd met de kreet 'De Russen komen'. De teneur van een Tass-commen- taar, afgelopen maandag. Het staatspersbureau ergerde zich ken nelijk mateloos aan de opwinding waarmee het Westen en de nieuwe 'democratieën' in Centraal- en Oost- Europa al bij voorbaat reageren op de mogelijkheid dat binnen afzien bare tijd ook Sovjet-burgers vrij de wereld mogen rondreizen. Met het recht op terugkeer naar hun vader land. Tass: "Juist de politieke krachten die ijverden voor het open trekken van het Ijzeren Gordijn, vernieti ging van de Berlijnse Muur en het opheffen van alle reisbeperkingen, schijnen het meest bezorgd over een mogelijke golf Sovjet-emigran ten. In verschillende hoofdsteden worden symposia georganiseerd over 'het Babylonië van de toe komst', de toelatingspolitiek wordt steeds strikter en sommige landen zijn zelfs begonnen vluchtelingen- meer spreken van politieke vluchte- Vooral economische motieven bewegen Sovjet-ingezetenen tot een vlucht naar het Westen. kampen in te richten' Overdreven Volgens commentator Gennadi Pe- trov zijn alle paniekverhalen over dreven. Hij vraagt zich af, waar toch die schattingen vandaan komen over twintig miljoen of meer poten tiële Sovjet-emigranten. Op het de partement voor Internationale Hu manitaire Samenwerking en Men senrechten van het ministerie van buitenlandse zaken geeft Nikolai Smirnov eerst de cijfers: 236.000 emigranten in 1989, 335.000 in de eerste tien maanden van dit jaar. Eind deze maand zal het jaarcijfer op rond de 430.000 liggen. "Ik zeg niet dat er geen probleem bestaat, maar het moet ook niet worden overdreven", meept Smir nov. "Men vergeet dat als mensen weg willen ze niet in de ruimte ver dwijnen, maar naar andere landen. Dus hebben ze ook te maken met hun wetgeving. En de praktijk is nu dat veel landen onwillig zijn om de grenzen te openen". Smirnov ziet juist door dat strik tere toelatingsbeleid geen basis voor een drastische toeneming van het aantal emigranten. "We kunnen door de veranderingen hier niet of dragers van staatsgeheimen. Te- de enige waar met roebels betaald lingen. De Oostenrijkse regering gen het niet verstrekken van een kan worden om de buitenlandse be noemt ze economische vluchtelin- paspoort kan beroep worden aange- gen die tijdelijk in het buitenland tekend. wonen en werken. Er is geen toena- Smirnov rekent erop dat afzon- me voorzien van mensen die voor derlijke overeenkomsten tussen de altijd hun vaderland verlaten". stemming snel te bereiken. Maar wel een half jaar van tevoren aan melden, met de zekerheid dat het 'OK' op het ticket op het beslissen- Paspoort Smirnov is nauw betrokken bij de afgesproken dat Sovjets die in het totstandkoming en de debatten in buitenland worden opgepakt we- het nationale parlement over de gens zwart werken of andere over- Sovjet-Unie en westerse landen de moment van nul en generlei remmend zullen werken op de 'emi- gratiegolfZo zou kunnen worden 'ontwerpwet op het in- en uitreizen', die in eerste lezing door de Oppers te Sovjet is besproken, maar for meel nog moet worden goedge keurd. De wet kent praktisch iedere Sov jet-burger een internationaal pas- tredingen door het betreffende land worden aangemeld bij de Sovjet-au toriteiten. Hij suggereert dat zo'n aanmel ding voldoende is om de betrokken persoon een volgende uitreis te wei geren. Maar een dergelijke bepaling poort toe en schaft het uitreisvisum is niet in de nieuwe wetgeving opge- af. Dat laatste is nog steeds ver- nomen, plicht en wordt alleen verleend na- -p c dat de buitenlandse gastheer een schriftelijke uitnodiging aan de Het lijkt er meer op dat praktische reislustige Sovjet- burger heeft richt. Bovendien zal de bekende prak- problemen de lust tot emigratie zul len beperken. Iedere Sovjet-burger die het land voorgoed of als toerist WD vreest 'Oosteuropeanenplaag' DEN HAAG (ANP) - Het WD-Kamerlid Wiebenga vreest een onhoud bare situatie bij de opvang van grote aantallen Oosteuropeanen in Ne derland. Hij dringt in schriftelijke vragen aan minister D'Ancona (wel zijn) en staatssecretaris Kosto (justitie) aan op adequate maatregelen. De liberaal wil weten of schattingen juist zijn van minimaal 10.000 tot maximaal 100.000 mensen die naar Nederland zullen reizen, of die val len in de categorie vluchtelingen danwel moeten worden aangemerkt als economische migranten. Wiebenga huivert bij de gedachte aan op vang in enorme tentenkampen: "mensonwaardig". De VVD'er stelt 'heldere voorlichting' voor bij het verlenen van visa aan burgers van de Sovjetunie en andere Oosteuropese landen "ter voorkoming van uit zichtloze immigratie-pogingen". tijk van het zonder enige opgaaf van wil verlaten mag 2000 roebel om- redenen verbieden om het land te wisselen tegen harde valuta. Voor verlaten worden afgeschaft. De ca- de dollar moet hij dan zes roebel be- tegorieën Sovjet-burgers die niet in talen. Dat is veel geld bij een gemid- aanmerking komen voor het (dure) deld maandinkomen van 250 roe bel. Dat omwisselen kan in Moskou bijvoorbeeld maar bij één bank. De wachttijden zijn enorm, variërend van één tot drie weken. Het is moge lijk bij zelf benoemde 'ordebewa kers' een plaats voor in de rij te ko pen, maar dan kost de dollar min stens het dubbele. toeristenvisa verstrekt en nog eens honderdveertigduizend emigratie vergunningen. Daarbij gaat het om Sovjets van Duitse afstamming, die met behulp van familieleden en het Duitse Rode Kruis hun 'tweede na tionaliteit' kunnen aantonen en op grond daarvan een verblijfsvergun ning verstrekt krijgen. Lily Lepi, een vijftigjarige in woonster van Bijansk, is een van de ongelukkigen in de rij. Ze komt hier al voor de tweede week, maar heeft het consulaat nog niet van binnen gezien. "Tsjernobyl, meneer", zegt ze in goed Duits. "Ik heb een bloed ziekte en wordt hier niet geholpen. Ik wil naar m'n broer in Duitsland en ik neem m'n zoon van twintig mee". Lily verwacht zo aan de slag te Geruchten willen dat het getreu- kunnen als naaister, haar beroep in zei van hogerhand is verordon- Brjansk. "Ik ben vlijtig, dus dan neerd. Een dreigende emigratiegolf kom je er altijd". Lily is absoluut is immers een onderhandelingsar- Duits, zegt ze. Maar haar broer is gument, wanneer gepraat wordt pas een paar maanden in het beloof- over goedkope kredieten of andere land en ze moet, Oekrainse van vormen van westerse hulp. Geen geboorte, ver in het familieregister westerse regering zal Moskou in het teruggaan om de eerste echte Duit beklaagdenbankje zetten voor ser te vinden, schending van een mensenrecht (vrij verkeer), wanneer op grond van economische motieven de hui- waarde blijkt te zijn. Getreuzel Waarom het Sovjet-parlement draalt met de definitieve goedkeu ring van de wet blijft onduidelijk. Het blad van de schrijversbond, de Literatoernaja Gazeta, wilde het nu al twee jaar durende gehannes met de wet laten opnemen in het Guin ness Book of Records als het be langrijkste probleem van het pe restrojka-tijdperk. keer gehandhaafd blijven. Toeristenvisa Niets aan de hand dus? Wel dege lijk. Voor het Duitse consulaat in Moskou, in lieflijk zacht-groene tin ten, kleumen dagelijks zo'n vijfdui zend visa-lustigen in de vrieskou. Een ambassade- medewerker, die zijn naam niet in de krant wil, ver telt dat er per dag zo'n tweeduizend twee miljoen paspoorten te kunnen mensen kunnen worden 'verwerkt'. Dan gaat het om visa-verstrekking, vragen om inlichtingen en afgeven van aanvraagformulieren. Volgens deze bron werden er dit Rampgebied Economische motieven zijn de be- dige beperkingen op het reisver- langrijkste reden om te vertrekken. De paspoortendrukkerij Gosno- ka heeft al laten weten voor de 280 miljoen Sovjets jaarlijks 'slechts' produceren. En voor een paspoort moet de Sovjet-burger liefst twee honderd roebel neertellen. Tenslotte is er dan nog de staats luchtvaartmaatschappij Aeroflot, jaar meer dan tweehonderdduizend Ivan uit Minsk, een dertigjarige bouwvakker, zegt lachend dat hij met vakantie wil. Toerist? Ivan heeft wel erg veel uithoudingsver mogen voor een vakantiereisje. Hij is al anderhalve week in Moskou, zegt 'onbetaald verlof te hebben opgenomen. "Ik heb twee kinderen. Minsk is een ecologisch rampge bied. Alleen daarom wil ik al weg", zegt hij tenslotte eerlijk. Ook de etnische conflicten kun nen de emigratiecijfers opjagen. In de Namjotkinastraat in Moskou wo nen driehonderd Azerbeidjani en Armeniërs in 'gekraakte', voor de sloop bestemde flats. Ze komen vrijwel allemaal uit de enclave Na- goro Karabach, zijn het geweld ont vlucht, veel gemengde huwelijken, dus geen thuis meer. Moskou telt minstens veertigdui zend van deze 'daklozen'. De 62-jari- ge Amalia Markanjan rilt in de steenkoude 'woonkamer' en huilt. "Ik ben nergens meer thuis. Ik wil graag naar Amerika toe, maar Ne derland mag ook. We kunnen hard werken en uw land laten opbloei en", verzekert ze. Een flat verder verzekert electro- nicus Gari Petrosjan dat hij en zijn buren, een chirurgenechtpaar ook naar Amerika willen. De planken voor de vensters laten voldoende sneeuwlucht vrij om niet naar de re den te vragen. Planologe Jeannette Achmedova: "Vroeger, in Bakoe, had ik een mooi huis. Nu niets meer. Ik ben verdomme veterane van de arbeid, dus waarschijnlijk te oud, maar wil toch dit land uit". Harde werker Zoals zij zijn er velen en de angst voor een 'brain drain', een uittocht van academici en goede vaklui zit er dan ook in. De invloedrijke journa list Vjtsjeslav Kostikov waarschuw de al in oktober in regeringskrant Izvestia, dat het voortbestaan van wetenschappelijke instituten wordt bedreigd 'wanneer een of twee ge neraties aan ideeën' de deuren voor goed achter zich dichttrekken. Bovendien haalt hij er KGB-voor- spellingen bij, die spreken over mo gelijk 13 miljoen emigranten. Het officiële instituut voor publieke opinie-onderzoek heeft aan de hand van steekproeven vastgesteld, dat de gemiddelde emigrant avontuur lijk is ingesteld en een harde werker is. Met andere woorden: het zijn niet de slechtsten die de wijk willen ne men. Dat lijkt voorlopig de enige ge ruststelling die het angstig afwach tende buitenland kan worden ver strekt. GEESTELIJK LEVEN Handtekeningen voor PTT-topman BOSKOOP/DEN HAAG - De ruim 66.000 handtekenin gen die de Werkgroep ter Be vordering van een Schone Gids uit Boskoop heeft opge haald tegen het 06-katern in de nieuwe telefoongids, zijn vanmiddag aangeboden aan de topman van PTT-Telecom, algemeen-directeur drs. B. J. M. Verwaayen. Het lijkt er echter niet op dat de PTT het beleid zal bijstellen na deze actie. Een woordvoerder: "Ik zou niet willen zeggen dat 66.000 handtekeningen veel of weinig zijn. Wij hebben 65 mil joen abonnees, en dan kan ieder een de conclusie trekken. In dit geval gaat het beslist om een heel bewogen groep, maar we moeten met iedereen rekening houden". 'Geen 06-nummers ongevraagd in huis', was de slogan waarmee de Boskoopse werkgroep sinds dit voorjaar ten strijde trok tegen het 06-katern in de nieuwe tele foongidsen. Volgens inititiatief- nemer Bert de Jong richtte de ac tie zich zowel tegen de sekslijnen als de babbelboxen, waarvan vol gens hem is aangetoond dat ze een verslavend karakter hebben. De PTT vindt dat de bezwaar den tegemoet zijn gekomen, door het 06-katern te voorzien van een perforatierand, zodat de pagina's 'Amusement en erotiek' eenvou dig zijn te verwijderen. "Wij be grijpen de bezwaren, maar we zijn echter verplicht onze abonnees in de gids te vermelden, wanneer zij dat willen", aldus de woordvoer- Volgens hem gaat het de PTT niets aan wat de inhoud is van de betaalde 06-nummers. "We heb ben geen boodschap aan de bood schap, wij vervoeren die bood schap slechts. Vergelijk het maar met onze collega's van de post, die geen brieven mogen inzien, hoe kwetsend de inhoud mis schien ook is"! Hij voegt daar aan toe: "Sinds de PTT een particulier bedrijf is, doen wij niet meer aan regelge ving. Het is niet aan ons de wet te handhaven". De actievoerders moeten wat de PTT betreft bij de politiek zijn. "In de kamer is de zaak een en ander maal bespro ken, waarbij Smit-Kroes zich ach ter het motto van de PTT heeft ge schaard". De Jong van de werkgroep vindt de perforatie onvoldoende. "De 06-nummers komen daarmee nog steeds ongevraagd, en voor velen ongemerkt, in huis". Met het beëindigen van de handteke ningenactie heft de Boskoopse werkgroep zich nog niet op. "Je kunt eigenlijk niet stoppen", vindt De Jong. Welk vervolg de actie krijgt, kan hij nog niet zeg gen. Overigens heeft de actie niet de 100.000 handtekeningen opgele verd, waarover De Jong bij de aanvang sprak. Oorspronkelijk was het de opzet om het resultaat reeds in september aan te bieden, maar toen waren er slechts onge veer 45.000 namen binnen. "Van veel kanten kregen wij het ver- TEXAS Opnieuw zou zich in de Verenigde Staten een Maria- verschijning hebben voorgedaan. Twee weken terug werd de 'moe der Gods' gesignaleerd in een kerk in Californië, zij zou ook zijn waargenomen op de vloer van een washok achter een winkel voor auto-onderdelen in een garage in Progresso, Texas. Winkeleigenaar Reynaldo Tre- vino ontdekte het beeld voor het eerst op 3 december. "En toen was het nog een grijze schaduw. In middels heeft het diverse grijstin ten gekregen", aldus de winkelei genaar. "Ik vroeg haar waarom ze de vloer naast het toilet uitge kozen had. En iets in mijn hart zei het woord te verspreiden dat haar geloof met voeten getreden wordt", zo verklaart Trevino. Sindsdien komen duizenden mensen per dag de moeder van Je zus een bezoek brengen. Trevino verwelkomt alle Maria-vereer- ders, maar wil geen geld of giften zien. Ook foto's zijn door hem ta boe verklaard. "De mensen moe ten het beeld in hun hart meene men", zegt Trevino, die de plek ge markeerd met een afbeelding van de 'heilige maagd' en een paar ro zen. (foto AP) ---**• zoek om nog even te wachten, omdat de vakante er tussen zat' aldus De Jong. Dat de actie niet zo hard heeft gelopen als hij wilde, geeft hij grif toe. De Jong wijt dit voor een be langrijk deel aan het feit dat hij niet zoveel kon adverteren als hij wilde. Dat lag weer aan niet nage komen toezeggingen voor finan ciële steun vanuit het bedrijfsle ven. Zijn ervaring is intussen we] dat een groot aantal particulieren relatief veel energie en geld in de actie heeft gestoken. "Het leeft dus wel". Anderzijds heeft De Jong ook gemerkt dat veel mensen zich niet eens realiseren dat er een katern in de nieuwe telefoongids zit. "Dat is eigenlijk het aller grootste probleem. Daar komt bij dat in behoudende christelijke kring ook vaak de gedachte leeft, van: dat komt in onze kring niet voor, het zal zo'n vaart niet lopen. Dat is een soort arrogantie", ver zucht hij. Toch is de Schone Gids-actie vooral een actie geworden van het christelijk volksdeel. "Dat komt omdat we vrijwel alleen in de christelijke bladen konden adver teren", aldus De Jong, die nog steeds gelooft dat ook veel ande ren moeite zouden hebben met de 06-katernen, wanneer zij er van zouden weten. Hoe het zij, vanmiddag werden de handtekeningen in Den Haag aangeboden door ir. B. J. van der Vlies, namens de SGP lid van de Tweede Kamer, de christelijke- gereformeerde ds. J. H. Velema (oud-EO-voorzitter) en T. Storten beker, directeur van De Hoop uit Dordrecht. Dit evangelisch op vangcentrum van verslaafden diende vorig jaar verschillende klachten in bij de Reclame Code Commissie tegen reclame voor 06-lijnen. De commissie bleek geen moeite te hebben met de re clame op radio en tv, maar was het met De Hoop eens dat de ad vertenties in schoolagenda's te ver gingen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Kloe- tinge J. P. Oosterhoff Niekerk; aange nomen naar Kamerik H. J. Catsburg Goudswaard. Gereformeerde Kerken: beroepen te Gouda S. Schoon te Amstelveen (voor het werk van Kerk en Israël); be noemd tot pastoraal medewerker van de zeevarenden uit Zuid-Oost Aziati sche landen in Rotterdam A. H. Leato- mu Eist. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Winsum-Obergum A. J. Mol Neede; bedankt voor Vollenhove- Kadoelen en voor Middelstum P. de Jong Siegerswoude-Frieschepalen. Dr. Hans Jansen: Jodenvervolging sinds Augustinus BRUSSEL (ANP) - Vanaf kerk vader Augustinus (354-430), tot rooms-katholoieke priesters in Polen in deze eeuw, hebben de christenen zich in woord en daad schuldig gemaakt aan de vervol ging van de joden. Dit zei dr. Hans Jansen gisteren bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de ge schiedenis van christelijke litera tuur over joden en jodendom aan de Vrije Universiteit te Brussel. Jansen, die onder meer als her vormd predikant werkzaam was in Noord wijk, is bekend van zijn 'Christelijke theologie na Auschwitz'. Augustinus stelde de vraag waarom er na het proces tegen Je zus van Nazareth nog joden wa ren. Jansen concentreerde zich in zijn rede op het het boek 'Pugio Fidei' (Dolk van het geloof) uit 1278, waarin de Dominicaan Ray mond Martini uiteenzet hoe de jo den met hun eigen wapen (de Tal moed) moeten worden bestreden. De eeuwen door hebben vooral rooms-katholieke theologen zich op dit werk beroepen bij hun stre ven joden tot het christendom te bekeren of fysiek uit te roeien. De leerstoel is ingesteld door de Brusselse universiteit en de Stichting wetenschappelijk on derzoek van christelijke litera tuur over joden en jodendom, waarvan Jansen wetenschappe lijk coördinator is. 0

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2