/A' was in Countdown nooit echt gelukkig. Europa Jasper Faber vertrekt naar de AVRO Nieuwe quiz John de Mol naar buitenland 'Commercie rond tv-series inperken' Kerstpost Britse vorstin gestolen DONDERDAG 20 DECEMBER Waarom wordt het hier heel nor maal gevonden om op een klei nerende en laatdunkende ma nier over Nederland te praten? Vooral in linksige kringen schil dert men het eigen land graag af als een kikkerland, dat niet bewoond wordt door kikkers, maar door klootjesvolk. Boven die moerasdelta hangt dan nog een doordringende spruitjes lucht. De dichter P.A. de Genes- tet trof met zijn 'Boutade' voor de anti-patriotten al de juiste toon: O land van mest en mist, van vuilen, kouden régen doorsijperd stukske grond, vol killen dauw en damp, vol vuns, onpeilbaar slijk en on- doorwaadbre wegen! vol jicht en parapluies, vol kies pijn en vol kramp. O saaie brij-moeras, o erf van overschoenen, van kikkers, baggerlui, schoen lappers, moddergón. van eenden groot en klein, in al lerlei fatsoenen, ontvangt het najaarswee van uw verkouden zoon! Uw kliemerig klimaat maakt mij het bloed in de aderen tot modder; 'k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vree. Trek overschoenen aan, gewijde grond der Vaderen, gij - niet op mijn verzoek - ont woekerd aan de zee. Maar bij J. Slauerhoff kwa men zij nog-veel beter aan hun trekken, want die veroordeelde niet alleen het Hollandse weer maar ook de Hollandse geest: O fJ h 4 j e Gerrit jan Zwier In Nederland wil ik niet blij ven, Ik zou dichtgroeien en verstij ven. Het gaat mij daar te kalm, te deftig, Men spreekt er langzaam, wordt nooit heftig, En danst nooit op het slappe koord. Wel worden weerlozen gekweld, Nooit wordt zo'n plompe boe renkop gesneld, En nooit, neen nooit gebeurt een mooie passiemoord. Vèel Nederlanders vinden het maar vreemd dat Amerikanen, Grieken of Fransen zo trots zijn op hun land. Het woord 'chauvi nist' is in die landen niet, zoals bij ons, een scheldwoord. Omge keerd doet het de meeste buiten landers onprettig aan dat Ne derlanders zo geringschattend over het eigen vaderland spre ken. De laatste tijd gaan er hier te lande echter steeds meer stem men op die waarschuwen tegen deze houding van weg-met-ons. Binnen het raam van de nade rende Europese eenwording, zou die houding wel eensfünest kunnen zijn voor ons nationaal belang. Onlangs werd ik uitgenoaiga voor een bijeenkomst waar over 'Europa en het reisverhaal' zou worden gesproken. Aangezien ik net een reisboek met de titel 'Europese reizen' heb gepubli ceerd, vond ik die uitnodiging niet zo vreemd. Maar waar mij over verbaasde, toen ik het in de Twentse bossen verstopte hotel-annex-conferentieoord eindelijk had gevonden, was dat er geen spoor van een pu bliek te bekennen was. Het ging om een besloten bijeenkomst, ge organiseerd door een Neder lands initiatief comité, dat zich ongerust maakte over de toe-, komstige rol die ons land in Eu ropa zou spelen. In plaats van De Genestet en Slauerhoff, ci teerden de leden van dit gezel schap graag enkele regels v Potgieter: "Grauw is uw hemel en stormig uw strand, Naakt zijn uw duinen en effen uw vél den, U schiep natuur met stiefmoeders hand, Toch heb ik innig u lief, o mijn land!" Ook de meeste buitenlandse reisschrijvers zwaaiden Neder land lof toe. Echter, wat zij in Nederland waardeerden, wa ren niet de tulpen en zeewerin gen, maar vaak heel eigenaar dige zaken. Zo prees de Ier de la te sluitingstijd van de dranklo kalen, de Italiaan was zeer ge charmeerd van de vele bejaar denhuizen, de Portugees zwelg- de in de Hollandse pornografie, de Griek raakte niet uitgepraat over onze roltrappen en de En gelsman sprak heel lyrisch over de landschapsschilder Hobbe- ma. Van geringschatting van het Nederlandse erfgoed was tijdens dit Europese beraad geen sprake. Toch kreeg ik de stellige indruk dat de initiatief nemers weinig vertrouwen had den in een toekomst waarin de Nederlandse bijdrage aan de Europese cultuur zou bestaan uit roltrappen en pornografie. HILVERSUM - Jasper Faber keert weer terug op het scherm. Ditmaal niet meer bij Veronica maar bij de AVRO. Jasper heeft voor Ve ronica een jaar lang Count down gepresenteerd maar haakte enkele maanden gele den af om zich meer toe te leggen op een acteer-carrière, zo luidde althans de officiële verklaring van Veronica. Jas per Faber echter heeft beslo ten weer te gaan presenteren. „Ja, maar ik moet er onmiddel lijk aan toevoegen dat ik in AVRO Entertainment Magazine veel meer van mezelf kwijt kan. Het is een presentatierol met veel mogelijkheden", zo ver klaart Jasper. AVRO Entertainment Magazi ne is een nieuw programma dat vanaf 5 januari eenmaal in de twee weken op het scherm komt. Jasper Faber presenteert de uit zending samen met de actrice Liz Snoyink en de journalist Joop Bromet. Het programma is volgens Jasper een gevisuali seerde uitvoering van de UIT- krant. "Het Magazine wordt een informatief programma voor kij kers tussen de vijftien en zestig jaar. We geven tips over nieuwe films, toneelstukken, concerten. Verder bezoeken we restaurants, discotheken en tentoonstellin gen." Jonge hond De presentatie van het program ma wordt door drie mensen ge daan. Jasper: „Liz Snoyink zal zich een beetje richten op het glamour-achtige gedeelte. Joop Bromet is er voor de journalistie ke aanpak en ik wordt ingezet als de 'jonge hond'. Ik hoef dus niet op een stoel te zitten en een tekst je op te zeggen. Steeds als ik in beeld ben mag ik iets doen. Dat kan variëren tot het meespelen in een nieuwe film of toneelstuk tot het meeswingen in een disco. Op die manier kan ik toch iets van mijn acteertalent kwijt". De actieve manier van presen teren in AVRO Enterainrhent Magazine heeft voor Jasper ook de doorslag gegeven om 'ja te zeggen tegen de AVRO. „Ik heb tijdens mijn Countdown-periode veel kritiek gekregen op mijn manier van presentatie. Ik werd ook voortdurend vergeleken met Adam Curry en Wessel van Die pen. Dat is niet eerlijk, want ik ben een ander persoon. Boven dien heb ik me ook nooit echt ge lukkig gevoeld in Countdown. Ik had eigenlijk niets in te brengen, moest alleen tekstjes opzeggen. Ruimte voor improvisatie was er nauwelijks. Ach, die kritiek heb ik me niet echt aangetrokken. Ik stel me daarboven. Niet uit arro gantie, maar gewoon omdat ik steeds mezelf ben gebleven en als dat niet goed genoeg is, is dat jammer. Bovendien weet ik dat ik in populariteitspolls toch steeds redelijk hoog scoorde. Voor de doelgroep voldeed ik dus kennelijk wel en daar gaat het om." Acteren Jasper Faber is nu door de AVRO benaderd om het op nieuw te proberen als presenta tor. Jasper: "Nee, ik zat in feite niet te wachten op een nieuwe presentatierol. Ik wil ook graag meer gaan acteren, maar helaas staan de filmproducenten niet in een rij voor mijn deur. Misschien komt die tijd nog wel, maar in tussen kan ik me in het AVRO- programma lekker uitleven". HILVERSUM - Tv-producent John de Mol jr. en Veronica zijn van plan de nieuwe tv- quiz 'De 100.000 Gulden Show' na de première op oudejaars avond op de internationale tv- markt te gaan verkopen. „Het is niet alleen een spannende quiz met de hoogste hoofdprijs in onze tv-geschiedenis, de quiz-spelletjes en de formule zijn helemaal door een Neder lands team bedacht", aldus gisteren tijdens de opnamen van de eerste aflevering John de Mol, ondermeer producent van het dagelijks op RTL 4 te volgen programma Prijzen slag met Hans Kazan en de in zameling sshows voor Roeme nië (RTL 4) en Rusland (VARA). De Mol gaat de formule van zijn 100.000 Gulden Quiz 't eerst aan de Duitse en Engelse tv te koop aanbieden. DEN HAAG Jorge Guillermo, de echtgenoot van prinses Christina, wipte gisteren even woonplaats Wassenaar naar het aangrenzende Den Haag over om daar in een boekhandel zijn pas uitgegeven boek 'Landhuizen en kastelen in Nederland' te signeren. In het boek worden zo'n 40 bui tenplaatsen en kastelen beschreven die door hun bouwstijl of interieur tot de mooiste van Nederland behoren. De echtgenoot van prinses Christina blijkt zowel een liefhebber van dergelijke huizen als :en geestdriftig schrijver. Jorge maakt een heuse promotietour met zijn boek. Zo was hij afgelopen zondagavond op tv ir talkshow van Adriaan van Dis te zien en vanmiddag zou hij weer signeren in de Bijenkorf. (foto anp> ECI 25.000 leden rijker dankzij MCW PRIJS VAN FRITS SPITS HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media wil met de geza menlijke omroepen afspraken maken over de commerciële vrijheid van buitenproducenten. Dit naar aanleiding van de actie van de ECI- boekenclub, waarbij nieuwe leden een rol konden krijgen in de tv-serie De ECI-ledenwerfactie was een afspraak tussen het reclamebu reau van ECI en producent John de Mol van Medisch Centrum West. De TROS is geheel buiten de actie gebleven. Volgens alge meen directeur H. van den Berg LONDEN (AP) - Een dief is deze week in Windsor aan de haal gegaan met een postzak, waaronder mogelijk kerstkaarten van koningin Elizabeth. De dief ging er vandoor met de fiets van een postbode, die zojuist post had opgehaald van van kasteel Windsor. De onverlaat sloeg toe toen de postbode zijn rijwiel eventjes alleen had achtergelaten. De politie heeft al laten weten de zaak als een normale diefstal te zullen behandelen en zei verder dat de dief waarschijnlijk niet op de hoogte was van de inhoud van de postzak. van de ECI-boekenclub heeft zijn bedrijf door de actie zo'n 25.000 nieuwe leden kunnen ver welkomen. Het commissariaat vindt dat vergelijkbare commerciële acti viteiten van buitenproducenten bij veel omroepen voorkomen en wil daarom niet alleen tegen de TROS een sanctieprocedure starten. Om die reden is het ge sprek met de gezamenlijke om roepen aangevraagd, om te be zien of de omroepen zelf tot re gelgeving willen komen. For meel zijn omroepen aanspreek baar op de commerciële activitei ten van derden die in verband staan met dat programma. Zo is het bijvoorbeeld niet toegestaan dat een bedrijf dat bloemen le vert aan een showprogramma, in dagbladen reclame maakt met de tekst: „Vanavond zijn onze bloe men op tv te zien." HILVERSUM Radiopresentator Frits ('Avondspits') Spits heeft de prijzen uitgereikt van de poster- en verhalenwedstrijd 'Europe meet your neighbours'. Deze wedstrijd voor jongeren tussen de 11 en 20 jaar werd gehouden in het kader van het Euro pees Jaar van het Toerisme 1990. Jongeren gaven hierbij hun vi sie op werken, leven en reizen in het Europa na 1992. De eerste prijzen gingen naar Judith Verhagen (14) uit Tilburg en Mariska Han (19) uit Hoofddorp. (foto pd W/MRONPER LAND EN DIE HET MET DE MENSENRECHTEN NIET ZO NAUW NEMEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20