LEIDSCH DAGBLAD Sjevardnadze: ik stop er mee ik NODIG! 'Troepen VS niet op tijd klaar voor klus' CDA: geen troepen naar Golf Ruim 110 miljoen gulden boetes voor 'soda-karteF Marco meester op Malta 50% DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39427 Prijs fl. 1,35 Mogelijk daling glasprijzen BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft het Belgische che mie- concern Solvay een ongekend hoge boete van bijna 70 miljoen gul den opgelegd wegens verboden kartelvorming. Het Engelse bedrijf ICI, waarmee Solvay de sodamarkt in Europa had verdeeld, kreeg een boete van bijna 40 miljoen gulden. Beide bedrijven moeten de boete binnen 3 maanden betalen of bin nen 2 maanden in beroep gaan bij het Europese Hof. Solvay en ICI hadden in strijd met de EG-verdra- gen geheime afspraken gemaakt over het verdelen van de markt. Bovendien verleenden zij hun af nemers aanzienlijke kortingen op datgene wat zij boven een bepaald minimum afnamen, waardoor de concerns concurrentie uitsloten. Het Duitse chemisch bedrijf CFK werd wegens verboden afspraken met Solvay tot 2,3 miljoen gulden boete veroordeeld. Soda is een belangrijke grondstof voor glas. Kartelafspraken hebben gevolgen voor de individuele ge bruiker en talrijke industrieën die glas verwerken, zoals de auto-in dustrie en de bouwnijverheid. Nu het het kartel wordt ontbonden zal de glasprijs mogelijk dalen. In En geland was die 20 procent hoger dan op het vasteland. In 1945 legden Solvay en ICI hun besluit om elkaar niet te beconcur reren vast in een geheim document 'Page 1000', dat door EG-onderzoe- kers werd ontdekt bij ICI Soda Ash Products in het Engelse Northwich Marco van Basten scoort en Gullit maakt een vreugdesprong. Marco van Basten heeft zich gis teren op Malta, waar hij met 5 treffers en 2 voorzetten op maat een belangrijke bijdrage had aan de 8-0 overwinning, de voorman van het Nederlands elftal getoond. De 26-jarige spits was het aan zijn stand, maar vooral aan zijn standpun ten verplicht. Een maand gele den, bij de voorbereiding op het duel met Griekenland in Wasse naar, zette hij de tent op zijn kop, met een aantal verlangens over de speelwijze. Willem Kieft verdween, Ri- nus Michels stapte van zijn 'le ge' flanken over op de speelwij ze van Ajax, waar ruimte is voor vleugelspelers en eigen initia tief. Het heeft Oranje goed ge daan. Vier weken geleden tegen de Grieken hield de score geen gelijke tred met de mogelijkhe den en kwaliteitsverschil. Op Malta wel. Marco kon eindelijk een wed strijd spelen waarin verdedi gers niet voortdurend aansla gen op hem beraamden. Van Basten was niet alleen een vrije vogel, hij was vooral een blije vogel. "Op Malta is een happy end gekomen aan een merk waardig jaar. Twee seizoenen hebben wij leergeld betaald. Het is voor ons moeilijk ge weest van zwakke landen te winnen. In Helsinki wonnen wij maar met 1-0, in de laatste mi nuten, van Finland. Tijdens en na het wereldkampioenschap hebben wij veel op ons kop ge had". Daar was alle reden toe. Op Malta is Nederland een nieuwe weg ingeslagen, die in feite een oude is. Malta heeft daaraan zijn medewerking verleend, maar de belangrijkste factor was ditmaal Marco van Basten. MOSKOU/DEN HAAG (GPD) - Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft vanmorgen zijn ontslag ingediend. Daarmee is president Gorbatsjov geïsoleerd ko men te staan tegenover de conservatieven. Al eerder was de liberale minister van binnen landse zaken, Bakatin, tot aftreden gedwongen. Sjevardnadze zei in zijn rede tot het Volkscongres verontrust te zijn over de huidige ontwikkelingen in de Sovjetunie. Hij is vooral bang voor een dictatuur als Gorbatsjov de door hem gewenste uitbreiding van de macht krijgt toegewezen. Hij wees er op dat "de conservatieven in opmars zijn". In de hele wereld is geschokt ge reageerd op de gebeurtenissen in Moskou. De beurzen in Europa kel derden en de dollar schoot omhoog. Minister Van den Broek van buiten landse zaken is "verbijsterd" door het onverwachte aftreden van Sje vardnadze. Sjevardnadze is een persoonlijke vriend van Gorbatsjov. Hij werd Studentes redden Haanstraschool LEIDEN Door snel ingrijpen van twee studentes is de Haans traschool aan het Rapenburg niet in vlammen opgegaan. Het tweetal (19 en 23 jaar) zag gistermorgen om kwart voor twaalf vanuit zijn wo ning aan de overkant dat er brand was in een lokaal op de bovenver dieping van de school. Ze aarzelden geen moment, renden naar de school en blusten met de brand slang het beginnende brandje. De brandweer hoefde slechts na te blussen. Het brandje ontstond omdat een kerstboomverlichting oververhit raakte en enkele kussens in vlam men zette. Er werd voor 2000 gulden schade aangericht. De klas was op het moment van de brand leeg, de kinderen waren aan het gymmen. Elders in de school werd wel lesge geven. door hem ruim vijf jaar geleden als een vrijwel onbekende Georgische partijfunctionaris naar Moskou ge haald. Zijn voornaamste taak was het verbeteren van de relaties tus sen Moskou en de westerse wereld. Daarin is hij geslaagd. Hij kan bo gen op groot prestige in het Westen. De minister werd recentelijk nog genoemd als kandidaat voor het nieuw in te stellen vice-president- schap of als opvolger van premier Ryzjkov. Sjevardnadze is de verper soonlijking van de ontspanning tus sen Oost en West, de architect van de akkoorden over vermindering van kernwapens en de 'bevrijder' van de vroegere socialistische lan den in Oost-Europa. Eerder tijdens het congres had den opstandige Sovjet-republieken van Gorbatsjov te horen gekregen dat zij vanuit Moskou zullen wor den bestuurd. Ook opperde Gor batsjov gisteren de mogelijkheid de staat van beleg in spanningsgebie- den uit te roepen. Hij noemde de drie Baltische republieken, Geor gië, Moldavië en de Armeense en clave in Azerbeidjan, Nagorno-Ka- rabach, als "spanningshaarden". Zijn waarschuwing kwam nadat in de ochtenduren een door 53 voor aanstaande Sovjet-burgers onderte kende oproep aan de president on der de congres-gedelegeerden was verspreid. Gorbatsjov dient volgens de ondertekenaars direct presiden tieel gezag in te stellen of de staat van beleg af te kondigen in bepaal de gebieden. Tot de ondertekenaars behoorden vrijwel de gehele mili taire top, de commandant van de oproerpolitie, onderminister van defensie Varennikov en cultuurmi nister Goebenko. De Russische president Jeltsin uitte felle kritiek op Gorbatsjovs voorstel om vrijwel alle macht bij het presidentschap te leggen: "Zelfs Stalin en Breznjev hadden niet zoveel macht", aldus Jeltsin. Ook premier Ryzjkov, de steen des aanstoots voor de hervormers, hield een verrassende toespraak, ze ker gezien de ontwikkelingen van varlochtend. Hij gaf "belangrijke persoonlijke fouten" toe, maar kriti seerde, voor het eerst, ook openlijk Gorbatsjov. Hennepkwekerij in Boskoop opnieuw opgerold BOSKOOP - Tijdens een controle van een tuinkwekerij aan 't Laag Boskoop in Boskoop heeft de poli tie gisteren een hennepkwekerij voor de tweede keer in korte tijd op gerold. Op 12 september werden op dezelfde plek 12.000 hennepplanten aangetroffen, verspreid over 2000 vierkante meter, evenals 40 kilo gram marihuana. De politie wilde gisteren controleren of er een nieu we plantage in aanbouw was. Zij werd onaangenaam verrast toen zij dit keer over een oppervlak te van 40 vierkante meter hennep planten aantrof. De planten ver keerden nog in een groeistadium zodat er nog geen waarde kan wor den vastgesteld. "We hebben de plantjes wéér geplukt en opgebor gen", aldus een woordvoerder van de politie. Tegen de eigenaar/kwe ker wordt proces-verbaal opge maakt. QUEZON - Een jeugdige communistische guerrillastrijder poseert met zijn kerstster bij een zwaar machinegeweer met munitie. De rebellen die al 21 jaar strijden hebben voor kerst en nieuwjaar een eenzijdige wapenstiul- stand afgekondigd. (foto epa> RIYAD, PARIJS, NEW YORK - BAGHDAD (AP/Rtr/AFP) - Vol gens luitenant-generaal Waller, de vice-bevelhebber van de Ameri kaanse troepen in de Golf, zijn de Amerikanen op 15 januari nog niet klaar voor een mogelijke oorlog te gen Irak. Op de vraag hoe hij zou re ageren, als president George Bush hem desondanks zou opdragen de aanval op Irak te openen zei Waller: "Ik zou hem dan zeggen: 'Neen, ik ben nog niet klaar voor de klus". Irak heeft tot 15 januari de tijd ge kregen om zich uit Kuwayt terug te trekken. Waller gaf de informatie over de troepen na een onderhoud met de Amerikaanse minister van defensie Cheney en de stafchef van de Ame rikaanse strijdkrachten Powell, die gisteren in Saudi-Arabië zijn aange komen. Ook Cheney beseft dat de Ameri kaanse troepenmacht nog niet op oorlogssterkte is en dat dat met de feestdagen in het verschiet vermoe delijk pas eind januari tot medio fe bruari het geval is. "De meeste troe pen zullen er tegen die tijd 15 janu ari) wel zijn. Maar er moet natuur lijk nog meer gebeuren voor je ze Minister Sjevardnadze. (foto anp) Wisselend bewolkt Vannacht naar het zuidoosten weg trekkende regen en minimumtempe ratuur omstreeks 3 graden. Overdag wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. Wind draaiend van zuidwest naar noordwest, matig, aan de kust en op het IJssclmeer eerst nog af en toe hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Eerst overwegend droog en af en toe zon. Vanaf zondag veel bewolking en nu en dan regen. Middagtemperatuur rond 6 graden. 22 PAGINA'S Bussen stranden op Witte Singel LEIDEN - Een hele rij NZH-bus- sen probeerde vanmorgen tever geefs over de Witte Singel te rijden. Van de gemeente Leiden was be richt ontvangen dat de singel open zou gaan. Maar dat bleek onjuist te zijn. Een groot aantal bussen moest achteruit de singel afrijden toen bleek dat een keet en andere materi alen de weg nog steeds blokkeer den. "Een heel kwalijke zaak", vertel de een NZH-woordvoerder vanmor gen. "We hebben een aanschrijving van de gemeente ontvangen dat bij aanvang van de dienst vandaag de Witte Singel open zou zijn. Maar dat wordt dus pas 4 uur vanmiddag. Ge lukkig hebben we geen klachten ge had van p DEN HAAG (GPD) Er worden voorlopig geen Nederlandse grond troepen gestuurd naar het Golfge- bied. Het CDA is vanmorgen terug gekomen op het aanvankelijke standpunt dat ook Nederland een aanzienlijke extra bijdrage zou moeten leveren aan de troepen macht die vooral door de Amerika nen is opgebouwd. CDA-Kamerlid Gualthérie van Wéezel sprak de afgelopen week ferme taal over de Nederlandse in spanning in de Golf. Hij zei te over wegen de motie te steunen waarin WD'er Weisglas de regering vraagt het zenden van bij voorbeeld medi sche troepen naar het crisisgebied te overwegen. Gisteren werd Van Weezei echter teruggefloten door de fractie. De PvdA was al verklaard tegenstander, zodat de WD nu al leen staat. De CDA'er heeft het er moeilijk mee dat zijn zienswijze door zijn fractie niet wordt gedeeld. "Inhou delijk ben ik het nog altijd eens met de motie van Weisglas. Die motie komt in grote lijnen overeen met wat Van den Broek (minister van Britse krijgt 25 jaar voor heroïnesmokkel BANGKOK (AP) - Een 19-jarige Britse vrouw is vandaag in Thailand wegens smokkel van 26 kilo heroine tot 25 jaar cel veroordeeld. Zij was in juli op het vliegveld van Bangkok aangehouden toen zij met haar 17- jarige vriendin aan boord wilde stappen van een vliegtuig naar Am sterdam. Mogelijk mag zij een deel van haar straf uitzitten in een Britse gevangenis. De zaak tegen de vrien din dient nog voor de kinderrech ter. ongelukkig en eenzaam zijn we allemóól, maar met de leuke kerstspulletjes van bloemendaal, lijkt alles gewoon wat vrolijker. donderdag 20 en vrijdag 21 december ook 's avonds tot uw dienst. wij wensen u en onszelf goede kerstdagen. garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp buitenlandse zaken) en ik willen. Maar we moeten rekening houden met de coalitiepartner", aldus Van Weezel. Van Weezel heeft er vanmorgen, toen de kwestie opnieuw in de Ka mer aan de orde kwam, wel voor ge pleit dat Nederland samen met de andere Europese landen iets onder neemt. "Ik wil dat de regering vóór 15 januari (de datum dat het ultima tum aan Irak verloopt, red.) een rondje langs de acht andere WEU- landen maakt om te kijken hoe een grotere militaire inspanning in de Golf kan worden georganiseerd", aldus de CDA'er. Pharma-divisie in Japanse handen DELFT (ANP) - De Japanse che miereus Yamanouchi Pharmaceuti cals heeft vandaag de Pharma-divi sie (kant-en-klare geneesmiddelen) van Gist-Brocades overgenomen. De verkoopsom ligt volgens de vak bond tussen de 200 en 300 miljoen gulden ligt. Van de 1.000 banen moeten er 92 worden geschrapt. Veertig medewerkers kunnen el ders binnen GB aan de slag. Voor de resterende 52 - oudere - werkne mers wordt een regeling getroffen. Yamanouchi, een van de belang rijkste farmaceutische onderne mingen in Japan met een omzet van 3 miljard gulden, krijgt daarmee toegang tot de Europese markt. GB wil de produktie van kant-en-klare geneesmiddelen afstoten. Kortingen tot behalve op feestkleding Botermarkt 14, Leiden. Tel. 131436 gevechtsklaar kunt noemen", aldus de minister. President Mitterrand heeft giste ren gezegd dat Frankrijk zal vech ten als Irak zich niet vóór 15 januari uit Kuwayt heeft teruggetrokken. Hij voegde eraan toe dat het Westen niet uit is op de vernietiging van Irak. Voor Mitterrand is bij een aan val het realiseren van het einddoel zoals dat in VN-resoluties is gesteld - zorgen dat Irak zich geheel uit Ku wayt terugtrekt - voldoende. De Iraakse leider Saddam Hussein heeft binnen de legertop een ingrij pende zuivering doorgevoerd om het groeiende verzet tegen zijn oor logsstrategie in Kuwayt te smoren. Een aantal topofficieren zou door Hussein zijn geëxecuteerd. Woedende reizigers slaan bandieten dood NEW DELHI (AP) - In India hebben woedende treinreizigers 10 bandie ten gedood die de reizigers wilden beroven en een aantal van hen ver wondden. De bende was in Labha, 900 km ten oosten van New Delhi, de trein binnengekomen en begon nen de reizigers te beroven. Toen reizigers tegenstribbelden lieten de bandieten bommen ontploffen, waardoor zes van hun slachtoffers werden gewond. Nadat de trein was stilgezet sloegen de passagiers de bandieten dood, daarbij geholpen door toegesnelde landarbeiders. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 LI Ik neem een kwartaalabonnement 76,75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400 SONO JVId »0IU JilOH

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1