Oranje werkt aan herstel van imago S^ï; -^ssssr-^- Schaakarbiter Gijssen heeft alles ia de gaten &SgS>Z£^ ISjSSJSS."; ^«ito Van Basten rolt Malta op: 0-8 Duitsers vlot met doelpunt DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 ADVERTENTIE o ?o*g§W^ ■^evpf' rfe^>e's„: ^e?^oe^etl'aa^\eS"". -SS»" ■- ■Ve^eoöo05 Haven 24 (verlengde van Haariemmerstr.Leiden Tel. 071 -22 61 07 Van onze correspondent Hans Reismann LYON In zijn destijds veelbesproken boek 'Hoog Spel' stelde Gary Kasparov de min of meer reto rische vraag wat een schaakmeester 'ziet' wanneer hij naar het bord kijkt. „Wat ziet hij dat andere schakers niet zien?" En de wereldkampioen citeert de schrijver Arthur Koestier: „Wanneer een schaker naar het bord kijkt, ziet hij geen statisch mozaïek, geen stilleven, maar een magnetisch krachtveld, geladen met energie, zoals Faraday de drukkrachten rondom magneten en stromingen waarnam als golven in de ruimte". Kasparov noemt het een prachtige Geurt Gijssen vindt dat een gediend om een nieuwe titel in te schaakarbiter op dit niveau aan vier normen dient te voldoen. „Hij moet sant is ook de vraag of meesters van alert zijn, discreet, diplomatiek en het schaakspel eenmaal achter het deskundig: hij moet de regels ken- bord alleen maar oog hebben voor nen. Ik dacht aanvankelijk dat dit de positie, de stukken en elkaar. Het voldoende was, maar je moet ook antwoord moet ontkennend luiden, enig niveau als schaker hebben. Ik De wereld houdt niet op aan de rand zal twee voorbeelden uit deze van het podium, waar dat ook staat match geven. In de tweede partij in opgesteld. Van Anatoli Karpov is New York kwam Kasparov met de bekend dat hij alles in zich opneemt zet Lxh6 en hier in de twintigste van wat zich in zijn directe omge- partij deed hij Pxh6. Het zijn ving afspeelt. oogstrelende zetten. Je hoeft geen Een landgenoot weet precies wat meester of grootmeester te zijn, maar je moet wel in staat zijn on middellijk in de gaten te hebben tweekamp tussen Kasparov en Kar- wat er op het bord aan de hand is. Je pov, toont in de schaduw van de weet dan dat er in de zaal rumoer twee hoofdrolspelers op het podi- kan ontstaan en daar moet je op in- um van het auditorium van het spelen". Palais des Congrès de indruk jjjj staat op het punt een record te slechts lijfelijk aanwezig te zijn. Het vestigen, want inclusief de match in moet geen pretje zijn vijf uur achter- Sevilla drie jaar geleden en twee een vrijwel onafgebroken niets te partijen in Brussel en Belfort leidde doen, afgezien van het noteren van 5e Nederlander gisteren in Lyon de zetten. „Geestdodend? Ik ben op dat po dium juist heel intensief bezig", ver- Gligoric is met zekert de 56-jarige Nijmegenaar. rer> maar n0g „Er is bijna niets dat me ontgaat". Hij obseiweert, langdurig en indrin gend. De voormalige leraar wiskun- voeren, die van senior arbiter". Gijssen staat er goed op bij de twee K's. Hij vermoedt dat er spra ke is van wederzijds respect. Of het zijn ijdelheid streelt dat de keus (weer) op hem gevallen is? „Ik voel me gestreeld, maar of dat ijdelheid is weet ik niet". Zijn relatie met zo wel Kasparov als Karpov is meer dan puur zakelijk; dat bewijst wel het feit dat hij een keertje met Kas parov in het park heeft getrimd en dat hij Karpov op een vrije middag vergezelde bij een bezoek aan een antiquair op het gebied van schaak attributen. „Kasparov en Karpov zijn goede kennissen geworden. Ik zou ze geen goede vrienden willen noemen". Afgebroken De 21ste partij uit de schaaktwee kamp om de wereldtitel tussen de Sovjetrussen Gari Kasparov en Anatoli Karpov is gisteravond in voor de 47e keer een partij tussen Lyon op de 41ste zet afgebroken. Kasparov en Karpov. De Joegoslaaf Kasparov leidt met 11-9 en heeft uit de is volgens zijn zeggen geen man biter te worden. Op de officiële lijst van 'law and order', maar regels zijn komen wel 4000 namen voor, van vier duels nog één punt nodig om zijn wereldtitel te prolongeren. Vandaag wordt de partij voortgezet. Zettenverloop 21ste partij, wit: Karpov (Sov), zwart: Kasparov (Sov): 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 g7-g6; 3. Pbl-c3 LJ8-g7; 4. e2-e4 d.7-d6; 5.J2- wie twintig uit Nederland. De deze P 0-0, 6. Lcl-e3 e7-e5; 7. d4-d5 Pf6- partijen 'topsco- n en Geurt Gijs sen heeft het record te pakken. Volgens Gijssen is het geen 'kunst' om internationaal schaakar- regels en op dit niveau ziet hij niets door de vingers. - - In Lyon moest hij de man vah het Qrbaan was er één van. Gijssen: „In Lfl-d3 c7-c5; 11. dxc6 e.p. Pb8xc6 week plotseling overleden Constant ^5; 8. Ddl-d2 f7-f5; 9.0-0-0 a7-a6; 10. commentaar, een zekere Levacic, tot de orde roepen. „Hij dacht zeker Nederland is er een goede oplei ding, maar elders dat hij in een voetbalstadion zat, zo gemakkelijk. Ik heb een voorstel in- brulde hij. Hij bevond zich achter een glazen wand, maar hij was door het glas heen te horen. Ik heb hem er op gewezen en sindsdien zijn er geen klachten meer". Geurt Gijssen, geboren in Emme rich, getrouwd en vader van vijf kin deren (drie en twee, zegt hij doelend op zijn twee huwelijken) moet niets hebben van delegeren. Twee hulp jes vindt hij overigens wel wat over dreven. „Met één assistent zouden we best kunnen volstaan". Maar dan zal wel het reglement moeten worden aangepast, want volgens de huidige FIDE-voorschriften dienen minimaal twee arbiters op het podi um aanwezig te zijn. Timman verliest HILVERSUM (ANP) - De ne gende schaaktweekamp van de KRO is gisteren voortijdig door de Amerikaan Yasser Seirawan in zijn voordeel beslist. De der de zege op de met zwart spelen de Jan Timman was voldoende de kloof voor de Nederlander onoverbrugbaar te maken. Na vijf duels leidt de Amerikaan met 31/2-11/2 en is hij zeker van de hoofdprijs van 18.000 gulden. 12. Pc3-d5 Lc8-e6; 13. Le3-b6 Dd8- het wat al te d7; 14. Pgl-e2 Ta8-c815. Kcl-bl Dd7-f7; 16. Thl-el Kg8-h8; 17. Ld3- c2 Ph5-f6; 18. Lc2-d3 Pf6-d7; 19. Lb6- gl Pd7-c5; 20. Pd5-b6 Tc8-d821. Pe2-c3 Pc6-d4; 22. Pc3-d5 U6xd5; 23. Pb6xd5f5xe4; 24.f3xe4 b7-b5; 25. Tel-fl Df7-d726. c4xb5 a6xb527. Tfl-f8+ Td8xf8; 28. h2-h3 Dd7-d8; 29. Lglxd4 e5xd4; 30. Dd2-e2 Dd8- h4; 31. Tdl-fl Tf8-e8; 32. T/1-/4 Dh4- g5; 33. a2-a3 h7-h5; 34. Kbl-a2 b5-b4; 35. a3xb4 Te8-a8 36. Ka2-bl Pc5- b3; 37. Kbl-c2 Pb3-al 38. Kc2-bl Pal-b3; 39. De2-f2 Dg5-d8; 40. T/4-/7 Dd8-e8, afgebroken. Afgebroken stelling: wit: Kbl, Df2, Ld3, Pd5, Tf7, pionnen op b2, b4, e4, g2 en h3. zwart: Kh8, De8, Ta8, Lg7, Pb3, pionnen op d4, d6, g6, h5. LA VALLETTA (GPD) Uitgerekend aan Marco van Basten heeft Rinus Michels het te danken dat hij heelhuids de winter doorkomt. Dank zij een glaszuivere hattrick van de spits van AC Milan zat Oranje halverwege de eerste helft tegen Malta al op rozen. Na rust vervolmaakte hij zijn glansoptreden met twee doelpunten en twee assists. Door die afgetekende overwinning steund door het hele team. Dat is ving omdat de achillespeesblessure goed gebeurd". Vleugels bij de PSV'er weer opspeelde, ver volgens was het weer alles Van Bas ten wat de klok sloeg. De mam- De monsterscore tegen Malta, de op moet-verdediging van Malta keek twee na hoogste zege van het Neder- verbijsterd toe hoe de zonnekoning lands elftal, betekende in dubbel van het EK '88 eerst Bergkamp liet opzicht een overwinning voor Van scoren om daarna zelf een staaltje Basten. Met in zijn kielzog de (ze- hogeschoolvoetbal af te leveren: Gi ven) Ajacieden, die de bondscoach 6. Vervolgens was het opnieuw de vier weken geleden van het idee af- beurt aan Bergkamp om voorberei- hielpen om Kieft op te stellen en te dend werk van Van Basten af te ron den,. daarna effende invaller Van vanwege het bomincident geannu- Met twee echte buitenspelers. Die den Brom (voor Gullit) het pad voor speelwijze, waarvoor Van Basten, al een strafschop. Ook die werd door dan niet op advies van Cruijff zijn de 26-jarige Milanees koelbloedig nek uitstak, leverde tegen Grieken- benut: 0-8. land al meteen rendement op. Het 'toeval' wil dat ook op Malta vrijwel (0-8) bleef de Europees kampioen volop in de race voor het EK '92 in Zweden. Voor Malta was het de grootste thuisnederlaag uit de ge schiedenis, nadat Zweden eerder, in november '86, al eens met 5-0 had gewonnen. Met zijn vijf treffers eve naarde Van Basten het Nederlands interland-record van Vos (1912) en Vente in 1934. Eerder maakte Bos man er weliswaar evenveel tegen Cyprus, maar die wedstrijd werd spelen volgens het Ajax-concept. leerd. Met de thuisduels tegen Malta (13 maart) en Finland (17 april) in het vooruitzicht kan Rinus Michels voorlopig weinig meer gebeuren. Het wordt pas weer spannend als Zwak het Nederlands elftal begin juni af- tot stand kwamen. alle doelpunten vanaf de vleugels „Dat zijn cijfers", blies Michels te- reist naar Finland. Tegen die tijd moet de bondscoach er in geslaagd zijn van Oranje weer een hechte eenheid te maken. Daarbij heeft Van Basten hem een flink eind op weg geholpen, hoe bedriegelijk de monsterscore tegen het zwakke Malta op zich ook is. Gretig Dat neemt niet weg dat Van Basten gistermiddag op de hobbelige gras mat in La Valletta niet alleen een gretige indruk maakte, de oogappel van Cruijff liet bovendien zien waarom hij bijna unaniem wordt gezien als de beste spits ter wereld. Het weinig chauvinistische publiek op Malta schatte zijn kwaliteiten op waarde en begroette elk doelpunt van hem met applaus. Zijn bewa kers, Galea voor de rust en Silvio recht hoog van de toren, „die je in Gullit speelde op eigen verzoek het internationale voetbal nog maar als rechtsbuiten, met Van 't Schip daarachter in de rol van Vanenburg, op links speelde andermaal Roy. De twee buitenspelers konden niet echt excelleren, zij leverden wel de voorzet af waaruit Van Basten num mer twee en drie scoorde. Voor de openingstreffer, al na acht minuten, legde Van 't Schip de basis. Het ene doelpunt was nog mooier dan de an der, nummer twee en drie, een om haal, kwamen regelrecht in aanmer king voor de schoonheidsprijs. Bezieling Vanaf dat moment resteerde nog slechts de vraag of Oranje de bezie ling en de geestdrift kon opbrengen zelden tegenkomt. Er zullen nu wel weer stemmen opgaan dat de tegen stander zo zwak is, maar het blijft moeilijk tegen een goed georgani seerde ploeg acht keer te scoren". En daaronder rangschikte de bondscoach Malta wel degelijk. „Zoals het Nederlands elftal hier heeft gespeeld", overdacht Michels, „is deze ploeg voor veel tegenstan ders te hoog gegrepen". Dat kan morgen echter al weer anders zijn. Ook Michels beseft zich dat. „Of de crisis nu voorbij is? Me dunkt, die heeft lang geduurd. Je hebt altijd te maken met een aantal factoren die je zelf niet in de hand hebt. Dat stapelt zich op en op een om door te gaan. „Als je zó snel op 3- gegeven moment bereik je een 0 staat is het moeilijk om de draad op te pakken", meende Mi- bogen weemoedig het chels naderhand. „Dat hebben we hoofd voor zoveel machtsvertoon. „Het hele team heeft hier een uit stekende prestatie geleverd, maar als ik er toch één zou moeten noe men", loofde Michels de spits, „is het Van Basten. En niet alleen om dat hij vijf keer heeft gescoord, maar vooral door de manier waarop. Vanmiddag is nog eens aangetoond dat Van Basten het makkelijkste en het beste speelt als hij wordt onder- «gezien aan Duitsland tegen Luxem burg. Het lukt alleen als je het het hoogtepunt. Dat is wat voor 'Grie kenland' is gebeurd. Sindsdien gaat het dus goed. Dat heeft ook met re sultaten te maken. En die zijn mo menteel zeer goed. Maar in maart". tempo hoog houdt en er collectief keek de bondscoach alvast vooruit sterk gespeeld wordt". De soepel lo pende Oranje-machine haperde even, maar kwam ha de rust toch weer bijna optimaal op gang. Met Van Basten andermaal in een hoofdrol. Op aangeven van Gullit was het eerst nog de beurt aan Win ter, die halverwege Koeman ver- naar de return tegen Malta, „moet de knop weer worden omgedraaid. En dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Maar voorlopig zit het wel snor". Gullit Daarin zal niet snel verandering ko- STUTTGART (SID) - Het Duitse voetbalelftal heeft 1990 in stijl afge sloten. Voor 20.000 toeschouwers versloeg de wereldkampioen giste ren in Stuttgart de Zwitsers met 4-0. Het was de veertiende wedstrijd op rij die de Duitsers dit jaar ongesla gen voltooiden. Matthias Sammer had de primeur om als voormalige speler van het DDR-elftal te debuteren in het team van het verenigd Duitsland. Hjj werd in de tweede helft vervangen door Thom. Duitsland kwam bin nen de minuut op voorsprong. Na 28 seconden maakte Vóller, na een pass van Klinsmann, een van de snelste doelpunten uit de geschie denis van het Duitse elftal. Riedle kopte in de 67e minuut raak en Thom, nauwelijks één minuut in het veld als vervanger van Sammer, scoorde 3-0 na een pass van Matt- haus, die vijf minuten voor tijd het vierde doelpunt maakte. Spits Emilio Butragueno heeft gisteren met vier doelpunten de ba sis gelegd voor een 9-0 zege van Spanje over Albanië in een EK- kwalificatiewedstrijd in groep 1. Butragueno scoorde in de 30ste, 57ste, 67ste en 74ste minuut. De an dere doelpunten waren afkomstig van Guillermo Amor (19), Carlos Munoz (22 en 64), Fernando Hierro (37) en Jose Maria Bakero (86). De Bulgaarse international Kra- simir Balakov heeft gisteren een contract ondertekend voor de rest van dit seizoen en de drie daarop volgende bij Sporting Lissabon, dat vorige week Vitesse in het UEFA- bekertoernooi uitschakelde. Irak heeft de FIFA veroordeeld voor de steun van de wereldvoetbal bond aan de Aziatische Confedera tie, die alle wedstrijden van Irak tij dens de Golfcrisis heeft opgeschort. In een verklaring van de Iraakse voetbalbond, opgenomen in de kranten v<an Baghdad, wordt het be sluit van de FIFA omschreven als 'lukraak' en 'in strijd met de wetten en regels van de wereldvoetbal bond'. Volgens de kranten is de ver klaring uitgegeven na een bonds vergadering op dinsdag. Voorzitter van de bijeenkomst was Uday Sad dam Hussein, zoon van de president van Irak. Speler in de nor SOUTHEND (AP) - Internatio nal en aanvoerder van de Britse voetbalclub Arsenal Tony Adams is gisteren tot vier maan den gevangenisstraf veroor deeld wegens het rijden onder invloed en roekeloos gedrag achter het stuur. Adams kreeg daarbij nog eens vijf maanden voorwaardelijk en een boete van 500 pond (1650 gulden). De 24-jarige verdediger werd in mei gepakt toen hij met hoge snelheid door Londen reed en in een voortuin van een huis eindigde. Erwin Koeman maakte zijn rentree in Oranje. Hier wordt hij fel op de huid gezeten door Raymond Vellavan. (foto AN F) men, mits Marco van Basten het ten debuteren. Gullit na afloop: tenminste naar z'n zin heeft. En dat „Het ging om mij of Van Basten. We was op Malta overduidelijk het ge- waren beiden nog wat moe van die val. Het beste bewijs daarvoor le- wedstrijd in Tokio en hadden hier verde de Stradivarius onder de Ne- slecht geslapen", derlandse voetballers halverwege de tweede helft, toen Michels onder De keuze viel echter op Gullit, elk beding Van den Brom wilde la- omdat Van Basten onder geen be ding het veld wilde verlaten. „Ik zat lekker in de wedstrijd en had hele maal geen zin eruit te gaan". Zo nuchter als hij reageerde op z'n vijf doelpunten ('tja, dat kan wel eens gebeuren'), zo content was hij met het optreden van Oranje. „We heb ben voortgeborduurd op de wed strijd tegen Griekenland en wilden de wereld laten zien dat we nog al tijd een van de betere teams zijn". Daarin slaagde het Nederlands elftal cum laude. Vooral dank zij Marco van Basten, die in de voor gaande elf interlands slechts drie keer scoorde en nu vijf keer in één wedstrijd. Hij bracht daarmee z'n totaal in 43 interlands op 22 treffers. Johan Cruijff kan trots op hem zijn. ALBERT GEESING

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15