icHTEWBBIll Kosten nieuwe vuiloven misschien boven miljard Beslissen voor demente of zwakzinnige niet geregeld Inspecties vellen hard oordeel over functioneren CPA Chaos studiefinanciering kost 850 miljoen 19» DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 IMMÉBBMïl jel PAGINA 13 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ne derlandse Dagbladpers (NDP) en de Stichting Regionale Omroep Overleg (ROOS) hebben een ak koord bereikt over invoering van re clame op regionale omroepen. Zij zullen hun achterban adviseren om in het eigen verzorgingsgebied een media-exploitatiemaatschappij op te richten waarin beide partners evenveel zeggenschap zullen heb ben. Deze organisatie een bv moet ondermeer zendtijd aan ad verteerders verkopen en de produk- tie van spots regelen. De winst zal gelijk worden verdeeld tussen uit gever en omroep. Dit maakten woordvoerders van beide partijen gisteren bekend. De NDP en ROOS gaan in hun overeenkomst voorlopig uit van 12 Uitgevers kranten en lokale omroep eens over reclame uur zendtijd per dag. Hiervan zal 4,5 uur -primair bestemd voor nieuws en actualiteiten- uit de publieke middelen betaald worden. De overi ge zendtijd zal voor een deel door de uitgever worden opgebracht. Het samenwerkingsmodel dient als raamwerk dat per regio nader in gevuld moet worden. Volgens de woordvoerders zullen de diensten van de exploitatiemaatschappijen ook aan de lokale omroepen wor den aangeboden. Die moeten zelf beslissen of zij al dan niet deelne men. Op lokaal niveau is nog geen overeenstemming tussen uitgevers en omroepen. De overeenkomst geldt van 1 oktober 1991 tot 1994. Radio Rijnmond, de grootste re gionale omroep in ons land, heeft geen behoefte aan de landelijke overeenkomst over etherreclame, zo heeft het dagelijks bestuur we ten. De media-exploitatiemaatschap pij, die ROOS en NDP voorstellen, lijkt Rijnmond een onwenselijk in strument. Radio Rijnmond pleit sinds vorig jaar voor een Mediaplan, dat uitgaat van samenwerking tus sen de regionale pers. Veel van de afspraken die ROOS heeft gemaakt met de NDP passen niet in dat me diaplan. Bestuursleden SAVA vrezen allerlei overschrijdingen LEIDEN - Het is nog ondui delijk wat de verwerking van het afval in de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie bij het Prins Clausplein in Leidschendam straks kost. De SAVA, de beheerder van de toekomstige vuiloven, hoopt dat het bij een bedrag van 178 gulden per ton blijft. Het consortium dat de in stallatie wil bouwen - Deut sche Babcock Anlagen - kan hiervoor echter geen garan tie geven. Ondanks die onze kerheid heeft het algemeen bestuur de opdracht giste ren aan Babcock gegund. Een van de zaken die nog onduide lijk zijn, en die de verwerkingsprijs behoorlijk kunnen beïnvloeden, is de bouwprijs voor de installatie. Babcock denkt voorlopig met een bedrag van één miljard gulden uit de voeten te kunnen. Het is echter niet uitgesloten dat er later allerlei meerkosten bij komen. Verschillende bestuursleden spraken daar gisteren hun zorg over uit. De bouwprijs van de installatie werd enkele jaren geleden nog ge schat op zo'n 600 miljoen. Later steeg dat bedrag naar 800 miljoen, en nu dus naar één miljard. Sommi ge leden van het algemeen bestuur vrezen dat de prijs uiteindelijk zal doorschieten naar anderhalf of mis schien wel twee miljard gulden. Volgens de Nootdorpse burge meester J. Waals, secretaris van het SAVA-bestuur, zal het niet zo'n vaart lopen. Hij gaf toe dat in de of ferte van Babcock nog een aantal onzekerheden zit, maar verwacht niet dat de overschrijdingen zó groot zullen zijn. Omdat de offerte van Babcock zo veel onzekerheden bevatte, dook gisteren ook opeens het aanbod van het Zwitserse bedrijf Van Roll op. Deze onderneming dong mee naar de bouw van de vuilverbranding, tot het dagelijks bestuur de voor keur gaf aan het Duitse consortium. Bestuursleden uit de gemeenten Voorburg, Wassenaar, Zoeterwou- de en Berkel vonden gisteren dat de offerte van Van Roll door het dage lijks bestuur wat al te gemakkelijk ter zijde was gelegd. Vooral ook om dat ze de indruk hadden dat de in stallatie van de Zwitsers 'bedrijfsze- kerder' was. Bovendien meenden ze dat de techniek waarmee Van Roll dioxines uit het rookgas wil verwijderen veel meer is beproefd dan de methode die Babcock wil ge bruiken. De Voorburgse wethouder J. Wij- nants pleitte er daarom voor om de twee consortia op korte termijn een presentatie te laten houden. De SA- VA-bestuurders konden dan een beter doortimmerd besluit nemen. Bovendien hadden ze dan meer tijd om hun gemeenteraden te raadple gen. Sommigen hadden daar nog geen gelegenheid voor gehad om dat het dagelijks bestuur zijn keuze voor Babcock nauwelijks tien da gen er voor bekend had gemaakt. SAVA-voorzitter R. Vlaanderen voelde echter niets voor uitstel. Hij stelde dat een presentatie waar schijnlijk meer vragen zou oproe pen dan dat het antwoorden gaf. Een goede presentatie kon volgens bovendien niet in een paar weken worden voorbereid. Hij vreesde daarom dat het uitstel minstens en kele maanden zou duren. "En dat lijkt me een slechte zaak, als we ten minste willen dat de de nieuwe vuil verbranding in 1995 klaar is, en als we willen voorkomen dat de provin cie overal tijdelijke stortplaatsen moet aanleggen". Nadat was geble ken dat het verzoek om uitstel het niet zou redden, trók Wijnants zijn voorstel weer in. Nieuwe wet op mentorschap blijft onduidelijk LEIDEN - Als mensen hun be langen niet zelf kunnen be hartigen, wie moet dat dan wel doen? En hoe bepaal je of mensen niet in staat zijn om over hun eigen lot te beslis sen? De wet geeft daarop geen duidelijk antwoord, conclu deert Leidenaar T. Louwe in zijn scriptie over vertegen woordiging van 'incompeten te meerderjarigen', waarmee hij vandaag zijn studie rech ten afrondt. Tot die groep be horen onder anderen zwak zinnigen, demente bejaarden en mensen die in coma liggen. Louwe stelt dat het ontbreken van goede wettelijke regels steeds nijpender wordt. "De groep bejaarden is groeiende, de groep demente bejaarden dus ook. Voor al die mensen moet een vorm van vertegen woordiging worden bedacht". Voor de belangenbehartiging in financiële zaken bestaan wèl redelijk goede wettelijke af spraken. De bevoegdheden van een speciaal aangestelde cura tor gaan heel ver en er is ook zo iets als 'beschermingsbewind', een minder vergaande vorm van vertegenwoordiging. De wet laat het echter afwe ten als het gaat om regels over immateriële kwesties, zoals medische behandeling. Wie be slist er over het lot van een de mente bejaarde vrouw van 80 die suikerziekte heeft en van wie een been moet worden af gezet? En wie heeft er het recht te kiezen voor sterilisatie bij een zwakzinnige vrouw? Louwe is als psychotherapeut werkzaam in een psychothera peutische gemeenschap in Zeist. In de avonduren studeer de hij de laatste jaren in Leiden rechten. "Die studie heeft niet bijster veel met mijn werk te maken, maar er zijn natuurlijk raakpunten tussen gezond heidsrecht en hulpverlening. In de dagelijkse praktijk heb ik ju ridische kennis niet echt nodig, maar ik heb dit onderwerp wel gekozen vanwege mijn werk". Mentor Er is een nieuwe wet in voorbe reiding die de bestaande leem ten in het burgerlijk wetboek moet opvullen. Louwe meent dat het voorontwerp nog veel te wensen overlaat. "Deze wet op het mentorschap is een uitste kende aanvulling op wat er is. Maar er is ook veel kritiek op. T. Louwe: "Een arts moet niet beoordelen of een patiënt in staat is over zijn eigen lot te beslissen". (toto wim Dijkman) Het voorontwerp lijkt niet zo doordacht te zijn". In de toekomst wijst de kan tonrechter een mentor aan als iemand niet meer in staat is zelf beslissingen te nemen. "Op zich heel sympathiek, maar je weet nooit precies of iemand wel of niet in staat is weloverwogen beslissingen te nemen. Neem nou die demente man of vrouw. Die kan ook heel heldere mo menten hebben. Dan zou de be voegdheid van zo'n mentor op zo'n moment weer vervallen". Louwe vindt het verder on juist dat in de meeste gevallen hulpverleners moeten bepalen of personen wel of niet in staat over liun eigen lot te beslissen. "Lang niet alle hulpverleners kunnen dat beoordelen. Artsen hebben vaak iets paternalis tisch, zijn geneigd verantwoor delijkheid naar zich toe te trek ken. Maar het behandelen van een patiënt is heel iets anders dan beoordelen of iemand in staat is zijn eigen belangen te behartigen. Een arts heeft daar niet voor geleerd". "Het is trouwens merkwaari- dig dat in een tijd waarin wordt gestreefd naar emancipatie van de patiënt de hulpverlener meer zeggenschap krijgt over de patiënt. De klok gaat een stukje terug. Meent een arts dat een patiënt handelingsonbe kwaam is dan kun je daar trou wens weinig aan doen. Er be staat geen goede klachtproce dure tegen zo'n beslissing". Ander probleem is dat nie mand eigenlijk weet wanneer iemand niet in staat is om zelf standig beslissingen te nemen. De wet somt geen criteria op. "Dat is een heel groot knelpunt in de bestaande wetgeving dat niet wordt opgelost met de nieuwe wet op het mentor schap", zegt de psycholoog. Zwakte Hoe het dan wel zou moeten kan Louwe niet een, twee, drie zeg gen. "De zwakte van vertegen woordiging blijft natuurlijk toch dat het oordeel van iemand anders nooit gelijkgesteld kan worden aan het oordeel van de betrokkene zelf. Het probleem is niet makkelijk op te lossen", geeft de kersverse jurist toe. "Maar in ieder geval zou het be ter zijn als een mentor altijd be voegd is, en niet steeds opnieuw moet worden beoordeeld of een persoon handelingsonbekw- wam is. Het moet ook niet zo zijn dat een hulpverlener ant woord geeft op die vraag. De mentor en de patiënt moeten daarover overleggen. Als er toch een hulpverlener aan te pas moet komen, dan moet dat een andere zijn dan de behandelend arts". DEN HAAG (GPD) - De voortdu rende tegenvallers bij de uitgaven voor studiefinanciering van 1985 tot en met 1988 waren het gevolg van slechte wetgeving en chaos bij de uitvoering. De toenmalige onder- wijs-minister Deetman heeft ten on rechte de stijgende studentenaan tallen als hoofdoorzaak opgevoerd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer. In de periode van 1985 tot en met 1988 stegen de uitgaven voor studie financiering met 1,1 miljard gulden. Uit angst dat de studiefinanciering op den duur onbetaalbaar wordt, vroeg de Tweede Kamer de Alge mene Rekenkamer de oorzaken van de overschrijdingen op te sporen. Dat was kort na het aantreden van minister Ritzen op het departement van onderwijs. In het rapport 'Beheersing uitga ven studiefinanciering' schrijft de Rekenkamer dat door de stijgende studentenaantallen de studiefinan ciering 250 miljoen duurder werd. Het gros van de overschrijdingen (850 miljoen) is echter te wijten aan de chaos rond de invoering van de Wet op de Studiefinanciering. Ook gebrekkige wetgeving en de on doorzichtige manier waarop de be groting werd opgesteld, worden als oorzaak genoemd. Zo werd alleen al in de jaren 1988 en 1989 578 miljoen te veel aan stu diefinanciering uitgekeerd. Als daar 130 miljoen van kan worden te ruggevorderd, is het veel. De ver wachting is dat over 1990 ook nog 100 miljoen te veel aan studiebeur zen wordt verstrekt. Volgens de Rekenkamer rammel de de Wet op de Studiefinanciering (WSF) aan alle kanten. Bovendien heeft het ministerie vooraf de pro blemen bij de uitvoering en de ei gen mogelijkheden overschat. Hoe ten tijde van Deetman de begroting precies werd samengesteld, is de Rekenkamer een raadsel. Het rap port spreekt van een ondoorzichtig LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft gisteravond kerst gevierd. De viering op het 'Leidse Plein' werd bezocht door zo'n 250 patiënten, familieleden en medewerkers van het ziekenhuis. "Adembenemend", noemt ds. Ch. Schokker, hoofd dienst geestelijke verzorging, de opkomst. Samen met theologiestudenten die het afgelo pen jaar stage liepen bij de dienst, hadden de pastores van hetAZL alle patiënten persoonlijk uitgenodigd voor de kerstsamenkomst. Evenals vorig jaar werden de pa tiënten gereden door leerlingen van het Agnes College. Aan de samen komst werd verder meegewerkt door een strijkersensemble van de Streek- muziekschool Leiden en het AZL- kerstkoor. Het koor, dat alleen met kerst zingt, zat maandag weer gedu rende de hele middag en avond in alle gangen en op alle afdelingen van het ziekenhuis kerstliederen ten gehore brengen. (foto Loek Zuyderduin) Bestuur CPA bijeen LEIDEN Het hoofd van de Cen trale Post Ambulancevervoer in Leiden, B. Mark, geeft geen com mentaar op de uitkomsten van het onderzoek, dat de geneeskundige inspecties van Zuid- en Noord- Holland hebben verricht naar de gang van zaken rond het transport van een verkeersslachtoffertje uit Hillegom. Mark heeft het bestuur van de CPA gevraagd dit te doen. Het bestuur, onder voorzitter schap van burgemeester C. Goe- koop van Leiden, komt in spoed vergadering bijeen, mogelijk morgen al. vooral de CPA Leiden als mik punt van kritiek gekozen. De vraag is of dit geheel terecht is. Wel zijn op een aantal organisato rische punten verbeteringen mo gelijk, zo toont het rapport aan. Dat de CPA Leiden niet beschikt over het directe nummer waar mee de eerste hulp van het acade misch ziekenhuis van de VU kan worden bereikt, is gênant. Dat Leiden geen contact heeft gehad met de CPA Kennemerland is ook al onbegrijpelijk. Volgens de inspectie had bij voorbeeld de Haarlemse ambulancedienst bij- De geneeskundige inspecties van de volksgezondheid in Zuid- en Noord-Holland hebben een voor die kringen ongewoon snel oor deel geveld in het onderzoek naar het transport van een zwaarge wonde 10-jarige jongen uit Hille gom. Een voor die kringen ook ongewoon hard oordeel, na een onderzoek dat nauwelijks twee weken in beslag heeft genomen. Het functioneren van de Centrale Post Ambulancevervoer Leiden wordt in het rapport van de ge neeskundige inspecties behoor lijk aan de kaak gesteld. Het rap port lezende ontkomt men niet aan de indruk, dat de emotioneel geladen reacties van het hoofd van. alarmcentrale, de Leidse brandweercommandant B. Mark, met gelijke munt worden terug betaald. Even terug naar de aanleiding. Op grond van het rapport van de inspecties en verklaringen van betrokkenen kan de volgende re constructie worden gemaakt: Op vrijdagavond 30 november raakt een Hillegoms jongetje ern stig gewond bij een verkeerson geluk. Een ambulance van het Lissese vervoersbedrijf Eigen brood neemt het zwaargewonde fietsertje mee. Blijkens het rap port van de inspectie is de huis arts ter plaatse geweest. Deze heeft evenwel de ziekenbroeders niet geinformeerd over de kritie ke toestand van de jongen, aldus het rapport. Ook de ouders zijn ter plaatse. Ze rijden met de am bulance mee. De CPA Leiden, die alleen via mobilofonisch contact gegevens kan verkrijgen, vraagt niet door naar de toestand van de jongen. De ambulance rijdt richting Haar lem, waar zich de dichtst bijzijnde ziekenhuizen bevinden, het Spaarneziekenhuis en het Elisa beth Gasthuis. De ziekenbroeder, die niet over een verpleegkundi ge opleiding beschikt, heeft on derweg wel in de gaten dat de toe stand van de jongen ernstig is. Hij durft hier evenwel de CPA geen melding van te maken, want de ouders van de jongen zitten er bij. Besloten wordt naar het Spaarne ziekenhuis te rijden. Zoals ge bruikelijk meldt de CPA telefo nisch aan het ziekenhuis, dat er een verkeersslachtoffer aankomt. Op de alarmcentrale krijgt men te horen, dat er geen intensive-care- bedden beschikbaar zijn. Indien het om een zeer ernstig gewonde patiënt gaat, wil men evenwel toch een bed in gereedheid bren gen. De CPA, die geen deskundi ge, medische informatie over de toestand van de jongen heeft ge kregen, besluit door te rijden naar het Elisabeth Gasthuis. Dat zie kenhuis heeft evenwel een opna mestop doorgegeven aan de CPA in Leiden. De CPA ontkent overi gens dat bericht ontvangen te hebben. De CPA meldt het Elisa beth, dat er een zwaar gewonde patiënt aankomt. Er wordt wat in formatie uitgewisseld en het Eli sabeth adviseert door te rijden naar het VU-ziekenhuis in Am sterdam. Daar wordt de jongen, volgens Mark na een rit van 39 mi nuten, opgenomen. De volgende dag overlijdt de jongen. Volgens de behandelend kinderarts van het academisch ziekenhuis was het jongetje niet te redden ge weest, ook niet als het eerder in het ziekenhuis was opgenomen. Mark reageerde getergd. En nogal emotioneel, zoals zijn aard is. Hij noemde de ambulance- tocht 'ongegeneerd lang' en was boos dat de Haarlemse ziekenhui zen de jongen niet hadden willen opnemen. Ten onrechte, vinden de inspecties, want de ziekenhui zen hebben niet geweigerd. De mensen op de ambulance valt niets te verwijten. De opmer king in het rapport van de inspec ties, dat de ambulancedienst ei genlijk over een verpleegkundige moet kunnen beschikken, slaat nergens op. Natuurlijk zou dat be ter zijn, maar dan moet de genees kundige inspectie dat maar aan haar staatssecretaris vragen die hiervoor een wettelijke regeling kan maken. Terecht stelt de direc trice van 4e firma Eigenbrood, dat zij aan de wettelijke eisen vol doet. En die houden in, dat de zie kenbroeder tenminste over een EHBO-diploma moet beschik ken. Mark en zijn medisch adviseur A. Kerkhoff (directeur van de GGD) staan pal achter hun men sen. Ze hebben de mobilofoon band afgeluisterd en weten, hoe de centralisten bijna radeloos werden, toen het zo lang ging du ren alvorens het jongetje kon worden opgenomen. "Daar houd je geen droge ogen bij, als je hoort hoe dat gegaan is", zegt Kerkhoff. Dat de CPA Leiden geen gebruik van het aanbod van het Spaarne ziekenhuis heeft gemaakt, is vol gens de rapportage van de inspec ties een onjuiste beslissing ge weest. De reden kan geweest zijn, dat de CPA onvoldoende op de hoogte was van de kritieke toe stand van de jongen. Het is maar de vraag, of medische adviseurs 'op afstand', die via telefoon of mobilofoon worden geraad pleegd, daaraan iets kunnen ver anderen, zoals de inspecties sug gereren. Zeker als er moet wor den gecommuniceerd met een niet adequaat opgeleide zieken broeder. Nu blijkt, dat een arts ter plaat se van het ongeluk is geweest, en deze zijn bevindingen niet of on voldoende heeft doorgespeeld naar ambulancepersoneel en CPA, moet daar het begin van de problemen worden gezocht. De geneeskundige inspecties hebben in hun rapportage echter stand kunnen verlenen, omdat die wel over verpleegkundigen beschikt. Overigens is het vreemd, dat bij de gesprekken die de inspecties ten behoeve van het onderzoek met betrokkenen heb ben gevoerd, daarbij GGD-direc- teur Kerkhoffs - medisch advi seur van de Leidse alarmcentrale - naar zijn zeggen hebben overge slagen. Directeur Vet van het Spaarne ziekenhuis vindt er dit van: "Er moet altijd eerst iets ergs gebeu ren, voordat men wakker wordt en er wat aan gedaan wordt". Sociale advocaten gaan week staken DEN HAAG (ANP) - De sociale ad vocatuur gaat eind januari een week lang in staking. Dit houdt in dat de kantoren van de sociale advocaten zijn gesloten. Voor absolute nood gevallen wordt een oplossing ge zocht. De Vereniging Sociale Advoka- tuur Nederland (VSAN) hoopt dat de rest van de advocatuur zich bij de actie zal aansluiten. De deken van de Orde van Advocaten, mr L. Spigt. zei in een reactie nog te wach ten met een advies. Maar hij vindt dat er tot nog toe weinig reden is om tegen zijn achterban te zeggen dat deze zich niet kwaad moet maken. Het besluit van de VSAN is een re actie op de toezegging van minister Hirsch Ballin (justitie) dat de soci ale advocatuur 10 miljoen gulden extra krijgt voor de praktijkkosten. De VSAN, is hierover 'absoluut on tevreden' en kiest nu voor hardere actiemiddelen. Vrijwillig ontslag politie op 55 jaar UTRECHT (ANP) - Politiemensen van 55 jaar die bij de komende reor ganisatie hun baan verliezen, kun nen gebruik maken van een vrijwil lig reorganisatieontslag. Tot hun 60ste jaar krijgen ze wachtgeld en treden daarna vervroegd uit of gaan met functioneel leeftijdsontslag. Gisteren is hierover een akkoord bereikt. Het sociaal statuut voor de reorganisatie van de politie is daar mee rond. Lezers Schrijven Ambulancevervoer Naar aanleiding van het artikel 'Ho ge nood op intensive care' in het Leidsch Dagblad van zaterdag 15 december, wil ik reageren op de uit spraken van mevrouw Groeneveld en de heer Hazelzet. Blijkbaar zijn deze mensen niet goed op de hoogte van wat er tegenwoordig allemaal in en om de ambulance gebeurt. De uitspraken "Het ambulanceperso neel kan niets voor een slachtoffer doen, behalve hem dan zo snel mo gelijk naar een ziekenhuis vervoe ren", en "Ze zijn vaak niet medisch bevoegd en moeten daarom in prin cipe van een patiënt afblijven; ze mogen niet eens een infuus aanleg gen, om maar eens iets simpels te noemen", waren tien jaar geleden van toepassing. Tegenwoordig wordt er vaak al met een behande ling gestart. De periode van alleen maar inladen en snel naar een zie kenhuis rijden is voorbij. Een infuus inbrengen, medicatie toediening, intuberen, ter plaatse stabiliseren, enz. zijn normale han delingen geworden. Wat heb je er toch aan om met een leeggebloede patiënt snel in een ziekenhuis te ko- Belangrijk is natuurlijk het zor gen voor goed personeel op de am bulance: minimaal de diploma's verpleegkunde A en Hartbewaking of Intensive Care. Helaas is het zo dat wettelijk het EHBO-diploma voldoende is. Zodoende rijden er dus nog steeds ambulances rond met onvoldoende gekwalificeerd personeel. En ook in deze regio! Hier moet snel iets aan gebeuren. C. Hartog, ambulanceverpleegkundige en nauwelijks te reconstrueren pro ces. De Rekenkamer noemt de aan pak van misbruik en oneigenlijk ge bruik van studiefinanciering nog steeds problematisch. Studenten moeten voortaan vooraf bewijzen dat ze (gaan) studeren, vindt de Re kenkamer. Controles achteraf moe ten worden uitgebreid. De Informa tiseringsbank moet een boekhou ding bijhouden van al haar klanten. Minister Ritzen wil deze tips in dien mogelijk overnemen. De be windsman vindt dat de Rekenka mer te weinig oog heeft gehad voor de verbeteringen die Deetman na 1987 heeft doorgevoerd. (Puö j^icinas: Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een soldaat van het garnizoen te Middelburg, die zich eenigen tijd geleden in den vinger had gesneden en, om het bloeden te gen te gaan, een pekdraad om de wonde had gebonden, is tenge volge van bloedvergiftiging in het hospitaal aldaar overleden. - Als eene bijzonderheid kan ver meld worden dat in het begin de zer week in de Roomburgerwate ring te Zoeterwoude door Dirk Dolkemade, visscher, wonende te Leiden, met fleuren is gevan gen een snoek, zwaar ruim 26 pond. Een aardig hapje! - Hedenochtend, omstreeks half- acht, is op het Van-der-Werf- park alhier tusschen de boschjes ééne hele flesch, half gevidd met jenever gevonden. Daarbij la gen nog een paar klompen, een paar pantoffels, eene muts en een klein fleschje. Een voorbij ganger zag dit en nam, volgens mededeeling aan ons, de flesch met jenever mede. De rest liet hij liggen. Vijfentwintig jaar geleden: - Paus Paulus de zesde heeft za terdag ongebruikelijke kerst-ca deaus gekregen van twee Itali aanse wielrenners. Felice Ge- mondi gaf de Paus de gele trui, die hij kreeg toen hij de ronde van Frankrijk van 1965 won. Vittoria Ardorni schonk de Paus de roze trui, die hij dit jaar veroverde in de Ronde van Ita lië. Paus Paulus gaf het tweetal op zijn beurt twee gouden me daillons waarop hij staat afge beeld met de breedgerande pau selijke hoed op zijn hoofd. - Paulinka, de 19-jarige dochter van de Weense oorlogsmisdadi- gersopspoorder ir. S. Wiesent- hal, is gistermiddag in de Utrechtse synagoge onder zeer grote belangstelling getrouwd met de 26-jarige psychologiestu dent G. Kreisberg uit Utrecht. Terwijl filmcamera's snorden en fototoestellen klikten voltrok rabbijn J. van Gelder het huwe lijk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13