Wassenaar klaar voor asielzoekers Scholier Oegstgeest krijgt milieuprijs voor strijd tegen wegwerpbekers Zoeterwoudenaar (24) aan gevangenisstraf ontsnapt door vormfout Benefietveiling voor Roemenië in Flora Schippers willen chemisch depot in de Rijnstreek PAGINA 12 11—11 DONDERDAG 20 DECEMBER 191 OEGSTGEEST - De milieucom missie van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest heeft gisteren de eerste milieuprijs gekregen van de Werkgroep Milieuzorg Oegst geest (WMO). Voor de strijd tegen plastic wegwerpbekertjes op school kreeg de commissie een Haïtiaans beeldje dat kracht en bescherming voor de leefomge ving symboliseert. Scholier Dolf van der Horst, de drijvende kracht achter het bekerproject, mocht de prijs in ontvangst ne men in de aula van zijn school. Volgens de werkgroep zorgt het bekerproject voor een 'duide lijke verlaging van de druk op de natuur'. Doorslaggevend voor de toekenning was de grote navol ging die het project nu al in ande re scholen lijkt te krijgen. De werkgroep gaat het gebruik van afwasbare bekers, geïntrodu ceerd door Van der Horst, ook sti muleren in bedrijven in Oegst geest. De bekers kunnen gewoon onder de frisdrank en koffie-ap- paraten worden gehouden. Dolf hoopt dat ook andere scholen hun plastic wegwerpbe kers de deur uit doen. "Nu wij deze prijs hebben gekregen kun nen ze niet meer achterblijven", zegt hij. "Ik weet dat onder meer het St. Adelbertcollege en het Rijnlands Lyceum in Wassenaar geïnteresseerd zijn, maar de reac ties waren nog wat lauw. Door deze prijs wordt dat hopelijk an ders". Van der Horst en zijn milieucom missie zijn inmiddels bezig met een nieuw project. Op het school plein moet een overkapping ko men, waar rokers hun gang kun nen gaan zonder medescholieren passief te laten meeroken. "We gaan een tekenwedstrijd uit schrijven waarbij leerlingen zelf de overkapping ontwerpen. Een jury kiest uit de ingezonden idee ën de beste en mooiste", aldus Van der Horst. De werkgroep WMO wil de milieuprijs jaarlijks gaan uitrei ken. Het winnende project moet daarbij, net als dit jaar, het milieu ontlasten, navolging kunnen krij gen en de leefomgeving bescher- Dolf van der Horst (l), scholier van het Rijnlands Lyceum, kreeg gistermiddag een milieuprijs van F. Ker- klaan, voorzitter van de werkgroep milieuzorg Oegstgeest. (foto Jan Holvast) Open huis in ingerichte woning DEN HAAG/ZOETERWOUDE Door een vormfout in het proces-verbaal is een 24-jarige Zoeterwoudenaar gistermor gen 'ontsnapt' aan een voor waardelijke gevangenisstraf. De man had begin dit jaar in Leiden zonder rijbewijs en on der invloed van alcohol in een auto gereden. Na aanhouding weigerde hij een ademtest. De man stond gistermorgen terecht voor de Haagse politierechter Rit- ter. Volgens de rechter kon de ver dachte niet worden veroordeeld voor rijden onder invloed omdat het proces-verbaal niet juist was inge vuld. Het was hem daardoor niet duidelijk of de ambtenaar die het verbaal had ingevuld, hiertoe ook bevoegd was. Desondanks achtte de officier van justitie beide overtredingen be wezen. Voor het rijden onder in vloed eiste hij twee weken voor waardelijke celstraf met een proef tijd van twee jaar, een geldboete van 1500 gulden en negen maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. De Zoeterwoudenaar heeft nog steeds geen rijbewijs en daarom zou het rijverbod moeten gelden voor een brommer. Ook zou de man de komende negen maanden niet hét recht mogen hebben een (auto)rij- bewijs te halen. Voor het rijden zon der rijbewijs eiste de officier 175 gulden boete. Gevraagd naar de reden vai gering van de ademtest zei de ver. dachte dat hij gehoord had dat dit tests niet betrouwbaar waren. "Zo'r. test zegt niks. Ik had liever dat ze mijn bloed afnamen". De jon gen had destijds de auto van zijn va der meegepikt. "Dat mag niet, maai ik heb gewoon een slechte relatie met mijn ouders", verklaarde hij zijn daad. Hoewel rechter Ritter in bestraf, fende woorden het gedrag v, jongeman duidelijk afkeurde be- oordeelde zij de vormfout in h( baal zo ernstig dat zij zich beperkte tot een geldboete van 175 gulden. BOLLENSTREEK - Een 18-jarige bromfietsster uit Hillegom is gister morgen met een gebroken been- e hoofdletsel opgenomen in het Dia- conessenhuis in Leiden. Zij reed op het fietspad langs de rijksweg 44 bij Sassenheim met haar bromfiets te gen het achterwiel van een tractor aan. De tractor was daar bezig met onderhoudswerkzaamheden a berm. Op hetzelfde fietspad kwamen gisteren een 17-jarige bromfietser uit Lisse en een 37-jarige bromfiet ser uit Warmond met elkaar ir sing. De jongen reed in zuidelijke richting en knalde na een inhaalac tie op de van tegenovergestelde richting komende Warmonder. Deze is met een gebroken linkerarm en een hersenschudding naa Diaconessenhuis gebracht. De Lis- senaar heeft een verwonding zijn rechterknie. Van onze medewerker Brenda Filippo WASSENAAR - "Ik wil op de foto, dan kunnen mijn kinderen na mijn dood zien wat een goede dingen ik heb gedaan", riep gister avond een vrijwilliger, die had meegeholpen een Wassenaarse flat woning in gereedheid te brengen voor de komst van asielzoekers. De werkgroep, die asielzoekers opvangt en begeleidt, hield 'open huis' in de flatwoning aan de Van Duivenvoordelaan. De asielzoe kers, een Iraans gezin, komen vandaag in Wassenaar aan. Strijd rond verkoop vuurwerk Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De twee Koudekerkers die geen vergunning kregen voor de verkoop van vuurwerk in hun woonplaats, gaan tegen die beslissing in beroep. Tevens zijn zij van plan om een schadeclaim in te dienen bij de ge meente in verband met uitgaven die zij reeds hebben gedaan in afwach ting van de toestemming die zij zou den krijgen om het vuurwerk te gaan verkopen. Het tweetal was sinds half no vember bezig om de verkoop van vuurwerk rond te krijgen in een pand aan de Dorpsstraat. Deze actie zou voor het startkapitaal moeten zorgen voor een nieuwe handelson derneming, die de beide Koudeker kers naast hun normale baan wil den opzetten. De twee zijn van plan speelgoed uit het Verre Oosten te le veren aan de detailhandel, maar wil len hun naam niet in de krant. Aanvankelijk leek alles van een leien dakje te gaan. De gemeente toonde zich volgens de aanvragers bereid om de vergunning te verle nen. De Milieudienst Midden Hol land keurde het pand goed, maar er moest nog wel een brandvrije kluis komen. Voor blusmiddelen werd op advies van de milieudienst ge zorgd. Reclamedrukwerk bleek slapen de honden wakker te maken. Raadsleden spraken in een com missievergadering hun ongerust heid uit over de verkoop van vuur werk en wilde in elk geval zeker heid dat er aan alle veiligheidseisen werd voldaan. Vorige week meldde het college dat de verkoop van vuurwerk niet door kan gaan. Veel buurtbewoners en belangstel lenden bezochten het open huis. Met het glas in de hand bekeken ze iedere kamer grondig. Iedereen was het er overeens dat het resultaat ge slaagd was. Eind juni besloot Wassenaar in 1990 en 1991 in totaal zestien tot achttien asielzoekers op te nemen. De woningbouwverenigingen St. Willibrordus en de Wassenaarse Bouwvereniging moeten elk twee huurwoningen voor asielzoekers beschikbaar stellen. St. Willibror dus heeft de gereedgekomen flat woning geleverd. De drie andere woningen moeten volgend jaar klaar zijn. Met de opvang van zestien tot achttien asielzoekers voldoet Was senaar niet aan de norm van twee asielzoekers per duizend inwoners. Volgens de gemeente is de lijst van woningzoekenden zo lang dat die norm onmogelijk gehaald kan wor den. Werkgroepcoördinator Muller vindt het vooral belangrijk dat iede re gemeente iets doet. Zakgeld De gemeente krijgt van het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur maandelijks 720 gulden per asielzoeker. Zij betaalt daarvan huur, gas en elektriciteit, ziektekos tenverzekering, enzovoorts. Als al les goed gaat, houdt de gemeente geld over voor begeleiding, cursus sen Nederlands en recreatie. Verder krijgt iedere asielzoeker geld voor eigen gebruik. Drie weken geleden kreeg de werkgroep de sleutels van de wo ning. Voor die tijd hadden Wassen- aarders serviesgoed, speelgoed, bedden en meubels gegeven. Sa men met vrijwilligers, die allerlei klusjes wilden doen, ging de groep aan het werk. Muren werden gewit en behangen, lampen werden opge- 'Opbrengst binnen kwartier bekend' NIEUW RAADSLID D66 VOORSCHOTEN Werkgroepmedewerkers mevrouw Slats en Van Klei zorgden gisteravond v gereedgekomen flat voor asielzoekers in Wassenaar. r verfrissingen in de keuken v hangen en het huis werd ingericht. Sommige Wassenaarders brachten oude kleding, maar de werkgroep weigerde dat aan te nemen omdat zij dat heel 'vernederend' vond voor de asielzoekers. Naast de twaalf werkgroepleden, spanden ook andere Wassenaarders zich in voor de asielzoekers. Vol gens gemeentemedewerker Huls- ker boden de extra helpers spon taan aan om op alle mogelijke ma nieren een handje te helpen. Nega tieve reacties op de komst van asiel zoekers heeft ze niet gehoord. In de werkgroep zitten volgens haar 'geen zwevers, maar stevige idealis ten met het hart op de goede plaats'. In de zomer vroeg de gemeente of Wassenaarders een steentje willen bijdragen aan de opvang. Na een voorlichtingsavond in september werd een werkgroep van twaalf vrij willigers samengesteld. Mevrouw Muller begeleidt de groep totdat die zelfstandig verder kan. "Maar ze kunnen altijd op mij terugvallen", zegt ze. De vrijwilligers staan klaar om de asielzoekers met allerlei za ken te helpen. Dat varieert van boodschappen doen tot het begelei den van een bezoek aan de dokter. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Bij een inbraak in een woning aan de Hooge Waard in Koudekerk is gisteren tussen de middag een geld kistje gestolen. In het kistje zat voor enkele honderden guldens. RIJNSBURG Bloemenvei- ling Flora in Rijnsburg houdl op 21 december een benefiet veiling. De opbrengst van deze bijzondere gebeurtenis gaal naar Roemenië. De initiatiefne- mer voor de actie is de bloemen- exporteur Wim Heijl. Onlangs heeft hij hulpgoederen naar Roemenië gebracht. Begin ja nuari maakt hij nogmaals een reis richting Oost-Europa. Als vrijdag om kwart voor acht de aangeboden potplanten worden ge veild, zal voor acht uur bekend zijn wat de opbrengst is van de actie. De planten zijn beschikbaar gesteld door een kweker die onbekend wil blijven. Daarnaast krijgen kwekers de kans in de loop van de dag een deel van de omzet af te staan aan het liefdadigheidsdoel. De personeels vereniging van Flora heeft alle 400 werknemers opgeroepen zelf een voedselpakket samen te stellen. "Het schijnt al lekker te lopen", zegt P. Kralt, voorlichter van de vei ling. Volgens hem zal de manier waarop de benefietveiling zal plaatshebben, niet afwijken van de 'normale' gang van zaken. Er wordt echter maar van één klok gebruik gemaakt. De andere vijf worden derhalve even stopgezet, opdat alle aanwezige kopers de kans krijgen mee te doen aan de transactie. Ui teraard werkt de veiling met het ge bruikelijke systeem van afslag. Niet jaarlijks Kralt benadrukt dat Flora niet voor nemens is van de benefietveiling een jaarlijks terugkerend evene ment te maken: "We vinden dat je zoiets niet van de mensen kunt ver langen. Als je iedere week voor al lerlei uiteenlopende zaken aan de bel trekt, gaat het beoogde effect verloren". Dit jaar wil de veiling niet alleen een gebaar richting Roemenië ma ken. "We streven ernaar een be hoorlijk bedrag bijeen te krijgen. Heijl heeft daartoe het voortouw ge nomen", legt de woordvoerder uit. Hij heeft geen idee hoe goedgeefs zijn collega's zullen zijn. Verleden jaar is tijdens de benefietveiling voor Roemenië binnen tien minu ten 28.000 gulden opgehaald. Later die dag is daar nog 12.000 gulden bijgekomen, zodat de actie uitein delijk met een opbrengst van 40.000 gulden kon worden afgesloten. Sassenheimer licht gewond in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 17-jarige Sas senheimer is gisteren licht gewond geraakt bij een aanrijding in Oegst geest. De jongen reed om ongeveer half acht 's ochtends met zijn brom mer over het fietspad langs de Haar lemmerstraatweg, toen een 44-jari- ge automobilist uit Zoetermeer naar rechts zwenkte ter hoogte van het marinecomplex. Na een kort on derzoek door personeel van een te hulp gesnelde ziekenwagen bleek de jongen alleen zijn scheenbeen te hebben gekneusd. VOORSCHOTEN - Mevrouw L. van der Valk zal de plaats van het vertrekkende D66-raadslid J. Aikens innemen in de Voor- schotense gemeenteraad. Van der Valk is nu voorzitter van het afdelingsbestuur van D66. De Voorschotense heeft economische geschiedenis gestudeerd en ze werkt bij de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam. Ze is sinds 1976 lid van D66. Bij de raadsverkiezingen in maart stond Van der Valk op de zesde plaats. De nummers vier en vijf, Y. Klimbie en M. Cram- winckel, stonden hun zetel af aan Van der Valk, omdat ze goed thuis is op financieel ter rein. Ze zou zich snel kunnen in werken. Desondanks denkt Van der Valk haar atv-dagen rond de kerst nodig te hebben om zich voor te bereiden op het raads werk. Ze hoopt dat ze in februari kan worden geïnstalleerd. Samen met Y. Molenkamp en E. Brussee vormt ze de nieuwe D66-fractie. Molenkamp volgt Aikens op als fractievoorzitter. Na de komst van Van der Valk zijn negen van de zeventien raadsleden van het vrouwelijk geslacht. (foto Jan Holvast) REGIO - De schippers uit de Rijn streek willen graag een centraal punt in deze regio waar ze hun che micaliën en 'verlopen olie' kwijt kunnen. Dat stelt een woordvoer der van de plaatselijke afdeling van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer. Op dit moment kun nen de schippers dergelijke vloei stoffen alleen afgeven in Rotterdam en Amsterdam. "Bilge-water, dat is het regenwa ter dat in het ruim loopt, loosden we vroeger op het oppervlaktewater", vertelt S. van Ruiten, voorzitter van Schuttevaers afdeling Rijnstreek. "Met het milieu in het achterhoofd doen we dat niet meer. Want in dat bilge-water wil wel eens olie zitten of andere viezigheid. We willeb graag in deze streek een punt waar we dit soort zaken kunnen afgeven. Nu slaan we het op in een bak en gaan we ermee naar Amsterdam of Rotterdam. Dat is wel te doen, maar het is niet echt handig". De voorzitter verwacht dat het af- giftepunt volgende week aan de or de komt in de jaarlijkse ledenverga dering: "De schippers komen eens per jaar bij elkaar. Nu hebben ze het minder druk. Op die vergadering zijn ook altijd vertegenwoordigers aanwezig van de overheid. We ho pen dat Rijkswaterstaat, waar zo'n afgiftepunt onder valt, voor ons ver zoek open staat". Oegstgeestse (75) overlijdt aan gevolgen ongeval OEGSTGEEST - Een 75-jarige in woonster van Oegstgeest is van nacht overleden aan de gevolgen van een ongeval, gistermiddag in haar woonplaats. De vrouw stak om ongeveer zes uur het zebrapad in de Irislaan over en werd daarbij aangereden door een 46-jarige automobilist uit Lei den. Zij werd gewond overgebracht naar het AZL, waar zij vannacht om haif drie aan haar verwondingen be zweek. Alphense bruggen luij gen marifoon ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Albert Schweitzerbrug en Ko ningin Julianabrug krijgen marifoons: Met dit apparaat kunnen brug wachters en schippers met elkaar praten. De gemeente heeft de twee mari foons met een gezamenlijke waarde van 12.000 gulden al bij de PTT be steld. Naar verwachting worden de apparaten begin volgend jaar in de brugwachtershuisjes geïnstalleerd. S. van Ruiten, voorzitter afdeling Rijnstreek van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer, zegt tevreden te zijn met de aankoop van de marifoons. "Schippers moeten vaak wachten voor een brug. Dat wachten vinden we niet zo erg als je maar weet waarop. DONDERDAG 20 DECEMBER Alphen kerstbingo, aanvang 19.00 uur in zegelvrienden, tevens vertoning van een film, aanvang 18.30 uur in De Mijlpaal. Noordwijk Kerstconcert door Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate' olv Sander van Marion, aanvang VRIJDAG 21 DECEMBER postzegelruil- en veilingavond. Alphen 19.00 uur voor de jeugd, 20.00 uur Kerstconcert Kamerkoor Cantal- A wk voor overige leden in gebouw De hile. niu Rimnn steil,nq mm» Pmiiy A Hoeksteen. Karei Doormanolein. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen, aanvang 20.00 uur, kantine IJs- van Ouderen, aanvang 10.30 uur in de St. Jeroenskerk. hobbygroep voor WAO-ers, van 13.30 tot 17.00 uur in het JOIN-cen- 21.00 uur in jongerencentrum Het Kasteel. voorstelling: 'De stukgedanste schoentjes', door Danstheater Kerstconcert door Alphens Man nenkoor. mmv diverse solisten, aanvang 19.45 uur in de Opstan- dingskerk. Prinses Marijkestraat. voordracht door Amsterdamse popdichter Willem Woelwater, aan vang 20.00 uur in jongerencentrum Leiden familievoorstelling: 'Franken stein, of het geheim van Smrtnwsk', door De Voorziening. 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjassen bij Con Bravura, 20.00 uur in de Grote Kerk, Voor- kerststukjes maken (uitsluitend voor leden) Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, aanvang 20.00 uur in het Buurthuis, Hoofdstraat. t-ieijens (narp) en Petra Vreenswijk jHf '(orgel), aanvang 20.15 uur in de ÊB 1|A Leiden Adventskerk. IQ kerst-klaverjas en sjoelavond bij ^B ^Q w De Sleutels, Sportpark de Vliet, optreden Alphense formatie B aanvang 20.00 uur. 'One-X-One'. vanaf 21.00 uur in voorstelling: Arsenicum en jongerencentrum Het Kasteel. iQ oude kant', door de Hollandse Co- flR «A medie, aanvanq 20.15 uur in de kerstklaverjassen supporters vereniging RCL, 20.00 uur in het clubhuis, sportpark De Bloemerd. Noorden Kerstspel uitgevoerd door to neelspelers uit Noorden, aanvang licht- en geluidshow 19.30 uur in de volkskerstzang mmv Fanfare korps 'Excelsior', aanvang 19.00 uur in de St. Jeroenskerk. kerstkaarten HSV 'De Sportvis ser', aanvang 20.00 uur, clubge bouw, Bosweg. Opus One, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiderdorp kerstbingo Con Bravura, Beu kenschans. aanvang 20.00 uur. kerstconcert door jongerenkoor Leiderdorp olv Jos Schohaus, aan vang 20.00 uur in de Dorpskerk. Het Kasteel, Concertweg. Katwijk postzegelavond Katwijkse Post clubgebouw Beukenschans, aan vang 20.00 uur. klaverjassen bij de Sfeerjassers, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. kerstviering Nedelandse Chris ten Vrouwenbond, Noordwijk-Bin- nen, aanvang 20.00 uur in De Vin- kenhof, Achterzeeweg. Hillegom ^B Leidse Schouwburg. vlooienmmarkt 'Collector Ser- BB mm mm m m concert in de Pianoserie door vice', van 9.00 tot 16.00 uur in ^B fU l\| fl A Willem Brons, aanvang 20.15 uur in Treslong. ULIlUn de Stadsgehoorzaal. St. Martinuskerk. Noordwijk kerstviering Katholieke Bond Alphen optreden Limburgse hardrock band 'Gin on the rocks', vanaf Noordwijk Christmas-Praise met aanslui tend straatevangelisatie, aanvang 20.00 uur in De Ark, Picképlein.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12