TAD LEIDEN TV-kijker moet betalen voor film referendum Door Duitsers geroofde schilderijen uit Lakenhal niet te achterhalen WD: kosten kwijtschelding reinigingsrechten veel te hoog WD: oneigenlijk gebruik van abonnementsgelden stadskabei LEIDSCH DAGBLAD Dieven en helers gepakt: serie autokraken opgelost Minerva contra Leidenaren Naam: Hans Sloos Beroep: Verkoper en verhuurder van gele genheidskleding voor heren Bedrijf: Sloos "Zelf draag ik het liefst gemakkelijke kle ding als ik gelegenheidskleding verkoop of verhuur, zoals je ziet aan deze combinatie. Mensen kunnen hier in de namiddag hun gere serveerde smoking, jacquet of rokkostuum op halen en ze moeten de kleding de dag erna voor twaalven terugbrengen. Zo moetje het organi seren, want 's nachts slaap ik. Ik heb het nu ex tra druk, maar we hebben het altijd druk, be halve in juli: dan ga ik op vakantie. Er zijn dan geen plechtigheden op de universiteit en even min hebben de studenten festiviteiten. Dankzij de universiteit zijn er altijd tradities, het hele jaar door, en dat moet zo blijven. De promovendus, die geen stropdas wilde dragen, was een uitzondering. Promoveren doe je toch TEGEN DE KLOK maar één keer in je leven. Hier in Leiden en aan de Vrije Universiteit in Amsterdam draag je daarbij een rokkostuum met zwart vest, bij de andere universiteiten is het vest wit. Ook da mes gaan het rokkostuum steeds meer dragen, ik heb er twee voor februari gereserveerd. Je kunt de gelegenheidskleding het beste eén paar weken van te voren bespreken. Die paar meter l^leding in dit rek hier vooraan, is de gereserveerde kleding tot aan promoties voor maart toe. Het dragen van gelegenheidskle ding is trouwens weer helemaal in. Er wordt weer getrouwd en niet in een vrijetijdspak. Vroeger had ik ook witte smokings, maar dat was een te grote risicofactor: als je daar met de feestdagen 'chateau migraine' op morst, krijg je het er niet meer uit. Dat een kostuum geruï neerd terugkomt, is een uitzondering. Aan res- taurantpersoneel verkoop ik ook vaak gele genheidskleding. Met koopzondag was mijn zaak gesloten, maar mijn vrouw heeft een eigen zaak en zij heeft nog wat bruidjes aangekleed. Maar weet je wat ze hier ook zouden moeten organiseren rond Kerst? Een echte grote kerstmarkt, zoals bijvoorbeeld in Düsseldorf, waar ook de grote IGEDO-kledingbeurs georganiseerd wordt. Op die kerstmarkt vind je geen kerstman, die prullaria uitdeelt. Je ziet daar in Düsseldorf dan de mooiste etalages op de Königsallee, draaiorgeltjes op alle hoeken. Daar moet je gaan kijken, prachtig". (tekst Emiel Fangmann, Toto Loek Zuyderduin) LEIDEN De verblijfplaats van 57 schilderijen die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers uit de Lakenhal werden geroofd, is niet meer te achterha len. Een speurtocht van gemeen tearchivaris T. Schelhaas naar de schilderijen heeft niets opgele verd. Volgens Schelhaas is er di rect na de oorlog onderzoek ge daan en leidde dat ook tot niets. "Als men er toen niet in is ge slaagd alle schilderijen terug te vinden, zal dit nu zoveel jaar later vrijwel onmogelijk zijn gewor den", aldus Schelhaas. De gemeentearchivaris heeft een uitgebreid en uiterst gedetail leerd rapport geschreven over de kwestie naar aanleiding van schriftelijke vragen van het D66- raadslid Hoekema. Deze stelde de vragen nadat deze krant de kunstroof had ontdekt. Hoekema wilde weten waar de schilderijen nu zijn, van wie ze zijn en of de voormalige eigenaars geen ge noegdoening moesten krijgen voor het verlies. Bovendien stel de hij vragen over het handelen in die tijd door de toenmalige La kenhal-directie. Het antwoord op de vragen zal in boekvorm ver schijnen, zo hebben B en W beslo ten, omdat het zo lezenswaardig Blaam In 1939 werden twee schilderijen collecties van Dr. Alphons Jaffé en de weduwe Larsen-Menzel, beiden van joodse komaf, in bruikleen gegeven aan de Laken hal. De eigenaren waren bevreesd dat de schilderijen, zo'n 110 in ge tal, in handen zouden vallen van de Duitsers. Een deel van de schilderijen kon nog net voor het uitbreken van de oorlog door de eigenaars worden teruggehaald, maar een belangrijk aantal werd door de Dienststelle Mühlmann ingepikt. Schilderijen werden voor een habbekrats verkocht, onder andere aan Hermann Goe- ring. In totaal verdwenen er 57 schilderijen, doeken die nu een forse waarde vertegenwoordigen. Een van de conclusies uit het rapport van Schelhaas is dat de toenmalige directeur van de La kenhal, E. Pelinck, geen enkele blaam treft in deze zaak. "Pelinck heeft zich steeds als een goed be heerder ingespannen datgene te doen dat behoorde of wenselijk was c.q. onvermijdelijk was". Pe linck moest bijvoorbeeld wel melden dat hij deze collecties in bruikleen had, omdat te veel mensen, onder wie de nationaal- socialistische burgemeester van Leiden, ervan op de hoogte wa- Depots Schelhaas concludeert daarom dat de gemeente Leiden geen ge noegdoening hoeft te geven. Pe linck heeft niets fouts gedaan en de gemeente is nooit eigenaar ge weest. De inbeslagname in 1941 door de Duitsers 'moet men be schouwen als voor Leiden een overmachtssituatie'. "Na de oor log heeft de Staat der Nederlan den centraal gepoogd de geleden schade te herstellen. Het rijk heeft daarmee in feite de eventu eel bestaande morele verplich ting van Leiden overgenomen". Na de oorlog bleef onduidelijk heid bestaan over de vraag of de Lakenhal was beloond voor het in bruikleen houden. In een brief wisseling werd gesproken over het schenken van een schilderij. Het zou gaan om een Van Beye- ren maar volgens Schelhaas is dat geschenk nooit gegeven. "Alle 79 in 1939 in bruikleen ge geven schilderijen zijn respectie velijk in 1940 en 1941 aan de eige naar teruggegeven danwel door de bezetter in beslag genomen. Dat houdt dus in dat ook het schilderij van Van Beyeren uit de Lakenhal is verdwenen. Het komt dan ook niet voor in de cata logus van 1949, noch in die van 1983 en evenmin op een verbor gen plekje in de depots". LEIDEN De kosten die de ge meente moet maken om ervoor te zorgen dat Leidenaars met een laag inkomen geen reinigingsrechten hoeven te betalen, zijn volgens de WD-fractie veel te hoog. VVD- fractievoorzitter M. van der Nat sprak gisteravond tijdens een com missievergadering van een 'comple te wanverhouding' tussen het totale bedrag dat wordt kwijtgescholden en het bedrag dat nodig is om dat te regelen. Hij schatte dat het kwijt schelden van een totaalbedrag van 2 a 3 ton de gemeente zeker 2 ton kost. Wethouder De la Mar (Groen Links) bestreed dit. Hij gaat ervan uit dat meer mensen een aanvraag indienen zodat in totaal voor een be drag van zo'n 4 ton zal worden kwijtgescholden. De kosten die daarmee gemoeid zijn zullen onge veer een ton bedragen, is zijn ver wachting. Van der Nat betoogde dat de 5 ton die het plan kost beter kan worden gebruikt om het tarief voor iedereen te verlagen. De gemeente moet geen inkomenspolitiek voeren, vindt de WD. Groen Links is het daarmee niet eens. "Wij zijn juist blij met dit voor stel. De gemeente heeft bijna geen mogelijkheden om iets aan inko menspolitiek te doen en in dit geval is het toch zo dat de zwaarste schou ders de zwaarste lasten dragen", al dus R. van Schreeven van deze par tij. Uitgezonderd de WD stemden alle fracties in met het plan om de reinigingsrechten (ruim 200 gulden per jaar) volgend jaar volledig kwijt te schelden voor mensen met de laagste inkomens en gedeeltelijk voor Leidenaars die net boven de grens van het minimuminkomen zitten. De Socialistiese Partij maak te een voorbehoud. S LEIDEN Abonneegeld van stadskabei mag alleen worden gebruikt voor een voorlichtingsfilmpje over het referendum. Voor ande re programma's zal het abonneegeld echter niet worden gebruikt. Met dit voorstel van wethouder P. Bordewijk (financiën) ging een meerderheid van de raadsfracties gisteravond akkoord tijdens een com-. missievergadering. De VVD is faliekant tegen het plan en overweegt een raadsdebat aan te vragen. Het filmpje kost ruim 14.000 gulden en de gemeenteraad had eerder dit jaar al besloten om te kijken of dat bedrag kan worden gehaald uit de begroting van de Stadskabel. Om dat te kunnen doen moest de veror dening die voor deze dienst geldt worden gewijzigd. Daardoor wordt het mogelijk om ook andere pro gramma's te betalen met abonnee geld. Het college stelde voor om daar jaarlijks maximaal 50.000 gul den voor beschikbaar te stellen. De meeste commissieleden bleken er bezwaren tegen te hebbèn om vaker programma's op deze manier te be talen. Bordewijk zei dat het college niet anders had gedaan dan de motie van de raad uitvoeren. "Ik heb toen de motie werd ingediend al gezegd dat dit een heel belangrijke stap was. Maar dat heeft de raad er niet van weerhouden om de motie te aanvaarden". PvdA, Groen Links en D66 gin gen akkoord met zijn voorstel om de verordening wel te wijzigen maar alleen geld beschikbaar te stellen voor het programma over het referendum. De twee commis sieleden van het CDA gingen niet akkoord met het nieuwe voorstel van Bordewijk. "Als de verorde ning niet wordt gewijzigd en het geld wordt wel voor de film ge bruikt, dan wordt er gesjoemeld met het Stadskabelgeld. Maar dat hebben wij liever dan een definitie ve wijziging van de verordening", zei fractievoorzitter P. Klück. CDA- wethouder Walenkamp steunde Bordewijk wel. Juridisch T. van Houten van de Socialistiese Partij ging ook niet akkoord met het voorstel van Bordewijk. WD'er T. van der Nat noemde het 'volstrekt onjuist' om abonneegelden voor de kabeltelevisie te gebruiken voor het maken van een programma over het referendum. "Dat geld mag alleen worden gebruikt voor het leveren van een goed produkt, dat wil zeg gen een redelijk aantal kanalen voor een redelijke prijs. Het geld dat over is kan beter worden gebruikt voor een verlaging van het tarief. Boven dien moet rekening worden gehou den met de investeringen die de ko mende jaren nodig zijn oin 'up to date' te blijven", aldus de fractie voorzitter van de WD. Hij zei het eens te zijn met het standpunt van de Stichting Kabel net Merenwijk die heeft afgezien van samenwerking met de Stadska- bel. Dit omdat de stichting van me ning is dat de abonneegelden niet voor andere doelen moet worden gebruikt. "Een gedeelte van Leiden mag vrolijk meebetalen aan een film over het referendum, waar overi gens zo langzamerhand al genoeg vraagtekens bij te zetten zijn. En een deel van Leiden betaalt er niet aan mee", aldus Van der Nat. Hij zei verder dat het geld pas beschikbaar kan komen als de verordening is ge wijzigd, wat medio volgend jaar het geval zal zijn. Het referendum wordt in maart gehouden. Volgens Bordewijk is het echter niet onjuist om het geld alvast te gebruiken. Van der Nat was het niet met hem eens: "U gaat het geld betalen voor dat de verordening van kracht is. Juridisch kan dat niet, dat is vol strekt duidelijk. Het lijkt me wel wat voor de Raad van State, want ik ga ervan uit dat er heel veel protest komt tegen dit plan". De VVD wil dat het voorstel om de verordening te wijzigen de inspraak in gaat. Om dat Bordewijk dat niet wilde toezeg gen, overweegt de VVD een raads debat aan te vragen. Uitzendbureau Aan de Klipperwerf heeft zich een nieuw uitzendbureau gevestigd met de naam Bureau Tijdelijk Personeel (BTP). Directeur is de heer G. Beu- gelsdijk, voormalig eigenaar van de gelijknamige drukkerij. BTP richt zich op periode-gebonden arbeid zoals vakantiewerk voor scholieren of seizoensarbeid in de bollensec- tor. Kooyker Dr. W. Backhuys is benoemd tot al gemeen-directeur van Kooyker bv. Sinds oktober was hij daar al werk zaam als interim-directeur. De heer H. Staas is benoemd tot financieel- directeur. SOL krijgt zendmachtiging, Freewave en Rijnland niet reikt", aldus Walenkamp. Dat is uit eindelijk niet gelukt. "Afgelopen vrijdag keerde ieder een zich tegen Omroep Rijnland tij dens een bespreking. Maar in het weekeinde sloten Rijnland en Free wave in de kroeg een soort concept akkoord. Ik was het zat steeds ge confronteerd te worden met wisse lende standpunten. De ene dag LEIDEN - De Leidse politie heeft houden. Bij hem werden nog drie ^enkt °n6H™Sf'mon?i™,™!' met de aanhouding van drie Leide- radiocassetterecorders aangetrof- naars van 18(2x)en 17 jaar een reeks fen. Bij de verdachten thuis werden autokraken en inbraken opgelost in zeven dure zonnebrillen, twaalf ra- Leiden en Oegstgeest. Tevens zijn diocassetterecorders en de video en twee 22-jarige mannen aangehou- de stereo gevonden, zodat een groot den uit Valkenburg en Oegstgeest deel van de buit terecht is. Een 22- die worden verdacht van heling van jarige Oegstgeestenaar werd nog de gestolen goederen. wegens heling aangehouden omdat De politie kwam de inbraken toe- hij een autoradio kocht, terwijl hij vallig op het spoor. In de nacht van wist dat deze was gestolen. 12 op 13 december kwam er een melding binnen dat er werd ge- crosst met een auto op een terrein bij de Wassenaarseweg. Bij het Gor- laeuslaboratorium werden zeven jongeren aangetroffen naast een auto waarop geen kentekenplaten zaten. De auto bleek gemeenschap pelijk bezit, maar de radiocassette recorder die bij de wagen lag, bleek gestolen. Verhoor wees uit dat twee van de zeven jongeren zich samen met een andere jongen van 17 jaar schuldig hadden gemaakt aan dertig au tokraken, twintig in de Merenwijk en tien in Oegstgeest. Bovendien braken zij in bij een snackbar aan de Geversstraat (buit 3500 gulden en een partij sigaretten), bij de korfbal vereniging Fiks (buit een stereoto ren) en stalen zij een video bij Holi day Inn. Een deel van de buit werd door verkocht aan een 22-jarige Valken burger, die inmiddels ook is aange- De politie had de 18-jarige hoofd verdachte uit Leiden en de 22-jarige heler uit Valkenburg graag nog eni ge tijd vastgehouden in verband met het onderzoek. "De verhoren lopen nog, zodat de twee zijn voor geleid. Maar de rechtercofnmissaris dacht er anders over. Hij heeft ze heengezonden", aldus politievoor- lichter Graveland. gende dag zo. Het is mooi geweest, dacht ik, dus heb ik ze alledrie uit genodigd voor de vergadering van gisteravond. Na twee uur praten zijn we tot de conclusie gekomen dat er geen overeenstemming kon worden bereikt". Nadat de omroepen waren heen gezonden besloot de politiek gister avond de voorkeur te geven aan SOL. Uiteindelijk moeten B en W adviseren over de zendmachtiging aan het Commissariaat van de Me dia die haar verstrekt. "Ik zal het commissiariaat vandaag nog bellen en op de hoogte stellen", aldus Walenkamp. Tegen het besluit de zendmachtiging aan een organisatie te geven kan bezwaar worden aan getekend. LEIDEN - Komt het ooit nog goed tussen de Leidenaren en de leden van Minerva. Die vraag staat cen traal in een debat in het LVC (Bree- straat) dat woensdag 9 januari om 21.00 uur wordt gehouden. De au tochtone bevolking ziet de Minerva- nen liever gaan dan komen, stellen de organisatoren. Omgekeerd wordt de Leidenaren intolerantie en onwetendheid verweten. Hoe moet dat verder? Het debat maakt deel uit van een reeks waarin ook aandacht wordt besteed aan Leide naren en politiek, cultuurbeleid en doelgroepen. Sprekers in het Mi- nervadebat zijn Willem van Leeu wen (Leidenaar en ex-bestuurslid Augustinus) en Edmond Fokker (bestuurslid Minerva). LEIDEN Vierentwintig uur achter elkaar probeerden ze geboeid naar hun docenten te luisteren en daarmee verdienden ze ruim tienduizend gul den voor een kindertehuis in Polen. Derdejaarsleerlingen van scholenge meenschap Rhijnwijck in Leiden sloten vanochtend om half negen met suc ces een lesmarathon af. De actie begon gisterochtend en alle tachtig derde jaarsleerlingen van de afdeling verzorgenden deden eraan mee. De stemming zat er goed in. Na twee uur les volgde een kwartier pauze waarin veel koppen koffie en thee naar binnen werden gegoten. Om de vier uur was er een maaltijd, bereid door een groepje leerlingen. Gisteravond stond boerenkool met worst op het menu, vanochtend was er een heus ker- stontbijt. "Natuurlijk houden we het vol", verzekerden Bianca Willemstein, Jozé Weenink en Nicole Wiering, toen de actie zes uur aan de gang was. Ze had den grote sporttassen bij zich. "Al mijn boeken zitten erin, het is voor het eerst dat ik die bij me heb. Verder zit er cola in om wakker te blijven, brood, een zak snoep en mijn breiwerk", vertelde Nicole Wiering. De leerlingen werden 'gesponsord' door familieleden en bedrijven, die geld hadden toegezegd als ze de lessensèrie zouden volbrengen. (foto Henk LEIDEN De Stichting Onafhan kelijk Omroep Leiden (SOL) krijgt de zendmachtiging voor lokale om roep in Leiden. De stichting gaat niet zelf programma's maken, maar gaat die van onder meer Omroep Rijnland en Freewave uitzenden. Raadscommissies hebben gisteren unaniem een voorkeur uitgespro ken de zendmachtiging aan SOL te geven. Wethouder Walenkamp (CDA) deelde vanmorgen het besluit van de politiek mee. Om de zendmachti ging werd gestreden door Omroep Rijnland, de huidige gemachtigde, de voormalige piratenzender Free wave en de SOL, die werd opgericht toen de eerste twee geen akkoord konden bereiken. Walenkamp werd bij zijn benoe ming tot wethouder geconfronteerd met dit probleem. Hij belegde een groot aantal besloten vergaderin gen om tot een oplossing te komen. "Er was zo'n ruzie-achtige sfeer ont staan. Ik heb geprobeerd een onder handelingsklimaat te scheppen waarin resultaat kon worden be- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11