TAD LEIDEN Sluiting dreigt voor Elisabeth Gastliuishof BaalhSfflSO LEIDSCH A DAGBLAD Directie wil gedwongen ontslagen niet uitsluiten THE RR-EEURN ECEEECTIQ] Onderscheidingen voor Grootenliuis en De Wolff actief in vrije tijd s WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 LEIDEN/OEGSTGEEST - Het Leidse Verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuishof aan de Oude Vest dreigt te worden gesloten. Bewoners en personeel verhuizen dan naar het Oegstgeester ver pleeghuis Van Wijcker- slooth. Ontslagen zijn bij beide verpleeghuizen, waar in het totaal 207 mensen wer ken, niet uitgesloten. De fu sie is nodig om het voortbe staan van de huizen waar borgen. "Indien er niets ge beurt, zitten we over een jaar aan de grond", aldus inte rim-directeur A. Weeber van de Stichting R.K. Verpleeg huizen Leiden en Omgeving, die de verpleeghuizen be heert. De twee verpleeghuizen verkeren in een benarde financiële positie. Het Leidse Elisabeth draait volgens Weeber structureel jaarlijks een miljoen gulden verlies. "Dat is on overkomelijk voor een instelling met 73 bedden". Het gebouw van Van Wijcker- slooth moet dringend worden opge knapt. Het verpleeghuis waarin 108 bedden staan, is ongeveer zestien jaar oud en sinds de oplevering is er nooit meer iets vervangen. Om alle moderniseringen door te voeren is ongeveer 2,5 miljoen gul den nodig. Dat geld kan worden ge leend maar de banken eisen dat ue bedrijfsvoering van de verpleeghui zen rendabel wordt. Om dat te be reiken moet flink het mes in de be groting. Jaarlijks moet er zo'n 1,5 ton per jaar worden bezuinigd. Mo menteel wordt nog bekeken op wel ke wijze dat moet gebeuren. Weeber meent dat beide ver pleeghuizen afzonderlijk onvol doende bestaansrecht hebben. Daarmee ligt een fusie en huisves ting in één gebouw voor de hand. Volgens Weeber is dit zeker onder werp van gesprek. Snel Ook in de personele sfeer kan geld worden bespaard. De directie wei gert op voorhand de verzekering te geven dat er geen ontslagen vallen. Bij het Elisabeth werken 85 full-ti me krachten, bij Van Wijckerslooth staan 122 werknemers op de loon lijst. Weeber hoopt voorts dat de sa menvoeging van beide verpleeghui zen een aantal dubbelfuncties ople vert, zodat vacatures niet meer hoe ven worden opgevuld. Op deze wij ze wordt automatisch bezuinigd. "Maar daarmee schieten we op de korte termijn niet veel op, we moe ten snel geld zien te vinden". Volgens Weeber is het zaak snel in te grijpen. "Indien er niets ge beurt, gaat het nog een jaar goed. Maar dan staan we wel echt aan de rand van de afgrond". De interim- directeur, die per 1 november in dienst kwam als tijdelijk crisis manager en die in ieder geval tot 1 juni blijft, heeft al enkele concrete maatregelen genomen. Zo gaat de zogenaamde 'herstructurering' van 'beide verpleeghuizen niet door. Dit betekent dat Van Wijckerslooth niet apart gaat functioneren van het Elisabeth waarvan de voorberei ding overigens al vergevorderd Weeber heeft ook het omvangrij ke bestuur van de stichting, dat be stond uit dertien man, fors inge krompen tot drie mensen. Hij hoopt in de zomer van 1991 klaar te zijn met de reorganisatie van beide ver pleeghuizen. Dan wordt ook een nieuwe algemeen directeur aange zocht. Reactie De ondernemingsraad van het Eli sabeth Gasthuishof heeft nog geen reactie gegeven op de plannen van Weeber. "Officieel is ons nog weinig bekend en we kunnen alleen reage ren op formele stukken", aldus Els Verschoor. Dat de directie geen ga rantie kan bieden voor behoud van de werkgelegenheid is haar nog niet bekend. Evenmin weet de OR dat de mogelijkheid bestaat dat het Leidse verpleeghuis verhuist naar Oegstgeest. Inmiddels is wel officieel kenbaar gemaakt dat de scheiding van beide verpleeghuizen niet doorgaat. De OR is hiermee niet blij, maar twijfelt of ze stappen onderneemt. "Het ar gument zal wel zijn dat het geld op is. Daartegen kunen we weinig in brengen", meent Verschoor. De OR heeft nog niet overlegd over de voorgestelde maatregelen. Dit omdat momenteel de meeste le den op vakantie zijn en de overigen 'het ontzettend druk hebben met hun dagelijkse werk'. Volgens Ver schoor bestaat de kans dat de on dernemingsraad contact legt met de vakbonden indien ontslagen drei gen of een gedwongen verhuizing ter sprake komt. "Veel verpleeg kundigen hebben bewust van het Elisabeth-Gasthuishof gekozen. Je De ondernemingsraad van het Oegstgeester Van Wijckerslooth wil in dit stadium nog geen commen taar geven. Een woordvoerster denkt dat de raad ongeveer ander halve week nodig heeft om tot een standpunt te komen. ADVERTENTIE HÈEBENSE Bewust gekozen, zeggen meubelen wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos van vorm, vervolmaken het betere interieur Meubelen waarin de edele houtsoorten mahonie en taxus met vakmanschap verwerkt zijn tot een kwaliteitsprodukt voor mensen met stijl Bij ons vindt u de meest veelzijdige collectie Engelse stijlmeubelen uit The Re-Furn Collection die uw woning dat bijzondere accent van voornaamheid geven ■e meubelpromenade katwijk DONDERDAGAVOND Naam: Herman Bolhoeve Beroep: bevelvoerend officier Organisatie: Leger des Heils "Mijn persoonlijke mening is datje met Pasen kerstliederen moet zingen. Dan denken ze dat je gek bent, maar waar gaat het eigenlijk om? Kerstmis, dat zijn voor mij vooral alle andere dagen van het jaar. Want de geboorte van Christus heeft op alle dag een betekenis. Ei genlijk vind ik het een beetje hypocriet dat wij als kerkgenootschap juist iets bijzonders met Kerstmis proberen te geven, terwijl het het he le jaar hard nodig is, elke dag. Morgen hebben we twee bijeenkomsten voor bejaarden en eenzamen. We verwachten dan driehonderd mensen, er is een zangkoor en een muziekcorps en ik ga voor in de dienst. De twee zaterdagen voor Kerstmis houden we onze kerstpottenactie. Dan staan er heilsol daten, elke twee uur achtereen op een viertal punten in de stad. Bij elkaar rekenen we op zo'n vijfeneenhalf duizend gulden. Maar afge lopen zaterdag was de opbrengst lager. Mis schien door de actie voor Rusland. Nee, op de koopzondag hebben we principieel niet ge staan. Onze begroting voor de activiteiten rondom is ruim achtduizend gulden. We geven ook kerstpakketjes weg. Als de kerken hun taak verstaan hadden, was het Leger des Heils als officiële kerkge meenschap niet ontstaan. Want je kunt wel in de bijbel lezen, maar het gaat om daadwerke lijk hulp geven. Mensen steunen, voeden, kle den. Er zou bijvoorbeeld ook hier in Leiden be hoefte aan een tehuis voor daklozen. Een Kerst-in organiseren we niet, dat doen er al zovelen. We hebben een nachtmis en een ochtendmis. En op tweede Kerstdag kan ik uit rusten van alle drukte waarna we op Oude jaarsavond nog een dankdienst hebben. En met het Nieuwjaar wil ieder mens opnieuw be ginnen. Het moet allemaal wel uit je zelf ko men, anders maakt zo'n Nieuwjaar natuurlijk niets uit, want dat komt van zelf'. (tekFt Emiel Fangmann, foto Loek Zuyderduin) Referendum De gemeenteraad van Leiden heeft en kele maanden geleden te enthousiast besloten tot het houden van een referen dum in maart volgend jaar. Naarmate de datum van de volksraadpleging nadert, lijkt het onderwerp 'de vrije sluitingstijden van cafe's' steeds minder geschikt. Een voorwaarde voor een referendum is dat de uitslag niemand schade berok kent. Aan dit uitgangspunt wordt niet meer voldaan nu vele betrokkenen (werkgevers en werknemers in de hore ca en bewonersorganisaties in de bin nenstad) hebben laten weten vrije slui tingstijden onacceptabel te vinden. Dit brengt de gemeenteraad in een moei lijk parket. Als een meerderheid van de Leidse bevolking straks voorstander blijkt te zijn van vrije sluitingstijden, moe ten de belangen van horeca en bewo ners dan worden genegeerd? Of wenst de gemeenteraad serieus rekening te houden met de betrokkenen en verdwijnt de uitslag van het referendum in de prul- lebak? De gemeenteraad probeert deze keuze te ontlopen door nu al maatregelen te treffen die de angst van de bewoners van de binnenstad voor toenemende overlast moeten wegnemen. Zo gaat de politie in de nachtelijke uren meer toezicht hou den op straat en worden horeca-onder- nemers verantwoordelijk gesteld voor de overlast die hun bezoekers binnen en buiten het etablissement veroorzaken. Het zijn echter nauwelijks geloofwaardi- ge maatregelen. De praktijk leert dat het nu al vrijwel onmogelijk voor de politie is om overal te zijn waar al dan niet dronken cafébezoekers zich misdragen. Daarbij lijkt het juridisch nauwelijks haalbaar om de kroegbaas aansprakelijk te stellen voor het gedrag van zijn bezoekers op straat als al bekend is uit welke kroeg zij afkomstig zijn. De bezwaren van de horeca-onderne- mers liggen nog moeilijker. Weliswaar kan gesteld worden dat zij niet verplicht zijn langer open te blijven maar de café bazen zelf zijn juist bang dat zij uit con- currentie-overwegingen niet kunnen achterblijven. Waarmee ook de werkne mers in de horeca in hun belangen wor den geschaad. Dit referendum kan alleen aan de voor waarden voldoen wanneer de uitslag op de vraag of de sluitingstijden moeten worden vrijgegeven, negatief is. Dan blijft alles bij hetzelfde en wordt niemand ge schaad. Maar het risico dat de uitslag an ders uitvalt, is groot. De gemeenteraad zou er daarom ver standig aan doen alsnog af te zien van dit referendum en op zoek te gaan naar een beter onderwerp. Met het doorzetten van dit referendum wekt de politiek de indruk het experiment belangrijker te vinden dat het onderwerp zelf. vanwege ziekte van de toenmalige wetenschappelijk directeur. Na en kele jaren werd Grootenhuis direc teur/secretaris van het Afrikaans Studiecentrum. Grootenhuis wordt geroemd van wege zijn verdiensten voor het Stu diecentrum, waarbij veertig men sen werken. Het heeft inmiddels een van de beste collecties over Afrika in Europa. LEIDEN De directeur van nti, Afrika Studiecentrum, drs. G.W. Grootenhuis, is gistermiddag be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Grootenhuis ver trekt na 23 jaar bij het studiecen trum. Hij kreeg de onderscheiding uit handen van voorzitter Oomen van het college van Bestuur van de Leidse universiteit. Grootenhuis kwam in 1967 bij het studiecentrum als algemeen secre taris en werd belast met de leiding Vrijgesproken van steek met mes DEN HAAG/LEIDEN - Een 27-ja- rige Leidenaar is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof vrijge sproken van het steken naar een stadgenoot op de Lange Mare in ok tober 1988. Hij was niet ver van de steekpartij dronken met een mes aangetroffen. Bij het afweren van de steken raakte het slachtoffer ge wond aan zijn pink. De procureur- - generaal had een straf van acht maanden geeist waartoe de man eerder al was veroordeeld. Burgemeester Goekoop reikte vanmiddag de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit aan de heer Ch. de Wolff. Deze viert vandaag zijn 40-jarig overheidsjubileum. De Wolff is plaatsvervangend chef van de afde ling Kabelnet Buitengemeenten bij de EWR. Hij begon zijn carrière in 1950 bij het Marine Electronisch Be drijf in Oegstgeest waarna hij in 1955 in dienst trad bij de toenmalige Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, de voorloper van de huidige EWR. De Wolff maakte bovendien deel uit van het bestuur van de Stichting Bedrijfsschool Leiden. Hij is lange tijd diaken geweest van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt en is nu penningmeester van dit kerkge nootschap. Behulpzame man beroofd na valstrik LEIDEN - Een 33-jarige man uit Leiden heeft gisteren aangif te gedaan van afpersing men be roving. De man reed maandag avond rond 22.30 uur met zijn wagen over de Rijnsburgerweg. Ter hoogte van de bloemen kiosk zag hij iemand op straat liggen met twee personen er om heen. Dit duo gebaarde de be stuurder te stoppen. Toen de man uit zijn auto stapte werd hij in de nek gesprongen door een vierde man. Het slachtoffer werd gedwon gen zijn portemonnee af te ge ven. Verder doorzochten de da ders zijn auto, waaruit ze onder meer een suède jas, 18 betaal cheques en een bankpasje haal den. De man wist aan zijn bela gers te ontsnappen en vluchtte naar de Leidse Hout. Hier heeft hij een aantal uren rondgelopen, voordat hij terug durfde gaan om zijn auto op te halen. Bij terugkomst stond die er nog steeds met de sleuteljes in het contactslot. De man reed naar huis, waar hij omstreeks 8.00 uur de politie belde. Pas in de midaguren heeft hij aangifte gedaan. De man verklaarde zo over zijn toeren te zijn geweest dat hij niet eerder kon komen. Golfcrisis Het Leids Vredesplatform houdt van avond een forumdiscussie over een mo gelijk militair ingrijpen in de Golf. Aan het forum nemen deel: Jan Marinus Wiers- ma (buitenlandsecretaris van de PvdA), J. Lagendijk (internationaal secretaris Groen Links) en I. Schippers (Vrouwen voor Vrede). De discussie staat onder lei ding van de publicist en wetenschapper J. Colijn en begint om half negen. Plaats van handeling is het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Dammen Het Leids Damgenootschap houdt don derdag zijn jaarlijkse Kerstdamavond. Er worden in groepen halve competities ge speeld. Voor 'huisdammers' wordt een aparte groep gevormd. Het dammen be gint om 20.00 uur. Het gebeurt in het ge bouw van de speeltuinvereniging Het Oosterkwartier aan het eind van de Bor- neostraat. Deelname is gratis. Samenzang Het Emoenakoor Leiden houdt donder dagavond een kerstzamenzang in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenka- de. De samenzang bestaat dit jaar ge heel uit Engelse Christmas Carols. Orga nist Joop Brons begeleidt het koor dat onder leiding staat van dirigent Rob de Vogel. De samenzang begint om 20.00 Kerstfeest Een Frans kerstfeest wordt donderdag gehouden in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Het feest dat bestaat uit een broodmaaltijd in een bistro-achtige stijl voor (oud)cursisten, (oud)docenten en ook belangstellenden. Er is levende mu ziek en een dansgroep treedt op. Het kerstfeest begint om half zes en eindigt om ongeveer half tien. Ouders In het buurthuis Groenoord aan de Pas teurstraat begint in januari een zoge naamde Gordoncursus, een cursus waar ouders kunnen leren om te gaan met hun kinderen. De cursus wordt op dinsdag morgen gehouden. Inscnrijven is moge lijk tot 1 januari bij T. Claassen, tel. 217222. Verhalen Een cursus hoe je verhalen vertelt begint op 7 januari in de Droomfabriek aan de Oude Singel. Docent Joost Swageman leert de cursisten van alles over bijvoor beeld verteltechniek, opbouw van een verhaal en het trainen van het geheugen. Voor meer informatie en opgave: tel. 020-246917. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9