Zuid-Afrika geeft en amnestie Bliksemcarrière van De Maizière snel geëindigd WWII Voorlopige regering dissidenten Burma Groeiend verzet tegen Unieverdrag NAVO praat voorlopig niet over kernwapens WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 7 De Klerk verwerpt ultimatum ANC SINGAPORE/RANGOON (GPD) - Burmaanse parlementariërs heb ben gisteren een voorlopige rege ring gevormd in Manerplaw, een ba sis van de Karen rebellen aan de Thaise grens. De coalitieregering in ballingschap bestaat uit acht geko zen parlementsleden van de Natio nale Liga voor Democratie en een van een gelieerde partij. De coalitie wordt geleid door Sein Win, een neef van oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die sinds juli vo rig jaar in Rangoon huisarrest heeft. De Nationale Liga voor Democra tie won bij de in mei gehouden ver kiezingen meer dan tachtig procent a rr-,v t-v rr -i n t. xri i van de zetels in het parlement. Maar JOHANNESBURG (AP/Rtr) - De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren am- jn piaats van de macht over te dra- nestie verleend aan de burgers die tot 8 oktober dit jaar het land zijn ontvlucht. Dit besluit gen, zoals de junta had beloofd, ar resteerden de militaire machtheb bers de leiding van de NLD, partij activisten en boeddhistische mon niken, die deze oppositiepartij steunden. De pasopgerichte Nationale Coa- litieregering van de Unie van Bur ma heeft een beroep gedaan op bui tenlandse regeringen haar te erken nen. "Onze eerste taak is de militai re junta omver te werpen. Wij zijn - - t-, de gekozen leden van het parlement schap de pogingen van de NLD om leidde Burma naar de onafhanke lijkheid. Diplomaten vrezen dat de vor ming van de regering in bajling- maakt de weg vrij voor de terugkeer van duizenden in ballingschap levende anti-apart heidsactivisten. Een groot deel van de 20.000 bannelingen is aanhanger van de belangrijk ste zwarte oppositiebeweging ANC. de militaire regering de macht te la ten overdragen, nog meer zal be moeilijken. Het zal de machtheb bers volgens hen nog bozer maken, terwijl het leger nog harder zal op- treden tegen de Liga, als deze oppo- Sein Wins vader kwajn^in 1947 bij sitiepartij zich niet van de voorlopi- regering distancieert. en hebben een mandaat van het volk om een regering te vormen", aldus Sein Win, die in West-Duits- land heeft gestudeerd. taris-generaal Perez de Cuellar om Aung San Suu Kyi vrij te laten, van de hand gewezen, zo heeft de woordvoerder van Perez de Cuellar in New York onthuld. Ook een ver zoek om haar familie toestemming te geven haar in Rangoon op te zoe ken, is afgewezen. Aung San Suu Kyi is secretaris-generaal van de NLD. Zij heeft sinds juli haar man. die in Amerika aan een universiteit Een VN-commissie onder leiding van de Japanse professor mevrouw Sadako Ogata, heeft geprobeerd om de oppositieleidster, tijdens haar bezoek aan Rangoon, te spreken te krijgen. Maar dat is door de militai ren verhinderd. De amnestie geldt alleen voor die mensen die Zuid-Afrika illegaal hebben verlaten en die tijdens hun strijd tegen het apartheidsbewind geen politieke en criminele vergrij pen hebben gepleegd. De details van de strafrechtelijke onschend baarheid van ballingen die gezocht worden wegens bomaanslagen of schietpartijen moeten nog uitge werkt worden. Het verlenen van amnestie was "De tijd is gekomen dat het ANC sproken voor het hervormingspro- De commissie was in Burma om een onderzoek in te stellen naar de mensenrechten situatie. Het rap- port van professor Oagata wordt De militaire junta heeft intussen binnenkort aan Perez de Cuellar eens werkelijk beslist wat het wil", aldus De Klerk. Hij zei te twijfelen aan de oprechtheid van het ANC om tot een vreedzame oplossing van de politieke problemen in Zuid-Afrika te komen. "Zij gaan door met het propageren van verouderde revolu tionaire doctrines en radicale me thodes, wetend dat deze indruisen tegen een vreedzame oplossing". De Klerk verklaarde ook dat hij ces dat gaande is in Zuid-Afrika. een moordaanslag om het leven, sa men met de vader van Suu Ky, ge neraal Aung San, de oprichter van het Burmaanse leger. Aung San herhaalde verzoeken van VN-secre- overhandigd. een van de voorwaarden die het van p)an is meer veiligheidstroepen ANC had gesteld aan het voortzet- zwarte woonoorden in te sturen i de onderhandelingen met de regering over beëindiging van de apartheid. De regering had in au gustus al toegestemd in amnestie, maar de terugkeer van de ballingen werd vertraagd omdat het ANC en de blanke regering het niet eens kon worden over de details. De regering heeft tot dusver inge stemd met drie van de vier voor waarden van het ANC. De Klerk is echter nog niet toegekomen aan de uitvoering van de vierde voorwaar de, de herziening van de veilig heidswetten die politieke activitei ten aan banden leggen. Het ANC wil dat de regering voor 30 april heeft voldaan aan de voor waarden. Als dat niet gebeurt, zal de organisatie overwegen de bespre kingen, die in mei van dit jaar be gonnen zijn, af te breken en de ge wapende strijd hervatten. Óver dit ultimatum zei De Klerk 1 gisteren in een toespraak voor de te- VfinV Yf*C* levisie dat hij "niet zal buigen voor vJv/J- U-C/ M. C/C/XAlCy-L de druk" van het ANC. "De regering om de orde en rust te herstellen. Het ANC kondigde afgelopen weekein de aan dat het in de woonoorden zwarte zelfverdedigingsorganisa ties gaat oprichten om een einde te maken aan het geweld tussen ANC- aanhangers en de Zulu-beweging Inkatha. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteren de jaarlijkse resolutie tegen apartheid ingediend, die dit keer voor het eerst kan rekenen op de unanieme steun van de 159 lidstaten, omdat erin ook waardering wordt uitge- Demonstranten in Albanië Het komende an- nen. De VS en vooral Groot-Brittan- nië willen er een aantal overhouden. Een maand na de ondertekening van het CSE-verdrag over de ver- derhalfjaar zal er nog niet worden mindering van de conventionele onderhandeld over de verminde- strijdkrachten in Europa twisten de ring van de kernwapens voor de NAVO en de Sovjetunie nog steeds korte afstand uit Europa. De Ver- over de uitvoering van dat akkoord, enigde Staten en hun NAVO-bond- De NAVO meent dat de Sovjets ver- genoten zijn er nog niet klaar voor, keerde cijfers hebben ingediend en aldus NAVO-secretaris-generaal °P andere manieren proberen on- Manfred Wbrner gisteren na afloop der bepalingen van het akkoord uit te komen. In een verklaring na af- loop van het beraad hebben de mi- Sovjët-leider Gorbatsjov zei vori- nisters daarover hun bezorgdheid ge maand op de CVSE-topconferen- geuit, tie in Parijs dat hij in januari klaar zal zijn voor onderhandelingen. Maar de NAVO heeft nog geen Sovjets naar eigen zeggen standpunt opgesteld. De alliantie verdragsgebied hebben. Voordat bezint zich op haar militaire strate- het akkoord op 19 november werd gie en wil de discussie daarover getekend heeft de Sovjetunie grote eerst afhandelen. aantallen wapens achter de Oeral, zal geen anarchie toestaan. Wij zul len niet terugschrikken voor het ge bruik van alle noodzakelijke midde len om de rust te herstellen". De Klerk haalde gisteren fel uit tegen het ANC en andere oppositie groepen, die hij ervan beschuldigt "de vlammen van confrontatie" aan te wakkeren. Hij zei dat sommige oppositiegroepen misbruik maken van de hervormingen door het toe passen van politiek geweld en inti midatie. Hierdoor wordt het vol gens hem steeds moeilijker te on derhandelen over vreedzame af schaffing van de apartheid. Doodstraf geëist tegen Argentijnse rebellenleiders BUENOS AIRES (UPI) - Aankla ger Carlos Dominguez heeft giste ren de militaire rechtbank in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires gevraagd de vijf rebellenleiders van de legeropstand begin december ter dood te veroordelen. Dominguez eiste de doodstraf voor de kolonels Mohamed Ali Sei- neldin en Luis Baraldini, luitenant kolonel Osvaldo Tevere en de ma joors Hugo Abete en Pedro Mer- cado. Volgens de aanklager hebben de vijf officieren zich schuldig ge maakt aan "muiterij". De rebellen kwamen op 3 decem ber in opstand tegen president Car los Menem en bezetten gedurende een dag het militaire hoofdkwartier in Buenos Aires. Bij het neerslaan van de opstand kwamen dertien mensen (vijf burgers en acht militai ren) om het leven. President Me nem heeft na de opstand verklaard niet terug te deinzen voor het ten uitvoer leggen van de doodstraf. De verdediging van de rebellenleiders kan tegen het vonnis in beroep gaan. Marokko De Marokkaanse oppositie heeft gisteren in het parlement in Rabat de regering verantwoordelijk ge steld voor de bloedige ongeregeld heden, eind vorige week. De oorza ken van de algemene staking die vrijdag werd gehouden en de door politie en legertroepen met geweld onderdrukte protesten van de be volking liggen in de slechte econo mische en sociale toestand in het land, verklaarden woordvoerders van oppositionele fracties. Filipijnen Een Filipijnse militaire rechtbank heeft 81 soldaten veroordeeld tot gevangenisstraffen voor hun aan deel in een bloedige couppoging in 1987 tegen president Aquino. Onder de veroordeelden zijn 2 kolonels en 30 andere officieren. Hun straffen lopen op tot 32 jaar cel. Mijnongeluk In een steenkolenmijn in het zuiden van Polen zijn gisteren als gevolg van een explosie zeker 4 mijnwer kers gedood en 33 gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde in een mijn bij de stad Ruda Slask, op een diep te van 765 meter. De gewonden kon den uit de schacht worden gehaald LONDEN (AP) - Bijna 200 Albane se demonstranten moeten terecht staan wegens deelname aan "anti- regeringsactiviteiten" tijdens de rellen van de afgelopen week, zo heeft het Joegoslavische persbu reau Tanjug bekendgemaakt. Volgens Tanjug, dat zich baseer de op Albanese radioberichten, zijn de aangeklaagden beschuldigd van "daden tegen goederen, tegen le vens en gezondheid, onaanvaard baar gedrag, aanvallen op de orga nen van de communistische autori teiten en illegale samenscholing". Op 28 november is in Albanië ille gaal een Groene partij opgericht, zo meldt het Kroatische persbureau Hina. Jerby vertrekt met 500 andere soldaten van de Eerste Infanterie naar de Golf. pa is weggevallen. Hij bestreed dat omdat het verdrag alleen eist dat de er meningsverschillen zouden zijn wapens uit Europa verdwijnen, in de NAVO. "Het is gewoon een Maar de NAVO heeft steeds ge- moeilijk onderwerp". Het is echter zegd dat de Sovjetunie daarmee in bekend dat een aantal NAVO-lan- strijd met de geest van het akkoord FORT RILEY - Het sergeanten-duo Amy Brown (1) en Kenneth Jerby neemt afscheid in Fort Riley in Kansas. de.n' d» it„t„AFm dat alle kernwapens voor de korte ter ook of de aantallen wapens die afstand uit Europa moeten verdwij- de Sovjetunie zegt na 19 november in het CSE-gebied te hebben, wel kloppen. Volgens NAVO-functio- narissen zouden die cijfers veel ho ger moeten liggen. Ook zijn er problemen over het aantal militaire objecten dat voor controle en inspectie in aanmerking komt. Moskou heeft er veel minder opgegeven dan in het verdrag is voorzien. Gorbatsjov: ook referendum over grondbezit gestelde Unieverdrag groeit. Het Volkscongres, het hoogste wetge vende orgaan van de Sovjetunie, MOSKOU De oppositie tegen kreeg gisteren te maken met woe- het door president Gorbatsjov voor- dende parlementariërs uit Molda- ADVERTENTIE Aanbieding geldig t/m maandag 24 december of zolang de voorraad strekt Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. vië, die aankondigden dat hun repu bliek het nieuwe verdrag niet zal on dertekenen. Eerder hadden ook de Baltische republieken en Georgië dat verklaard, terwijl in de Oekraïne eveneens de weerstand tegen het verdrag toeneemt. Het verdrag bepaalt dat de Sov jetunie een federatieve staat van souvereine republieken wordt. De Moldavische delegatie verliet het Congres uit protest tegen de aanwe zigheid van delegaties uit twee re gio's op Moldavisch grondgebied die zichzelf tot republiek hebben uitgeroepen: Dnjestr en Gagaoez. De Moldavische gedelegeerden za gen er de bevestiging in dat Moskou de etnische tegenstellingen in hun republiek aanwakkert. De beide de legaties waren als 'waarnemers' tot het Volkscongres toegelaten. Ook partijleider Karimov van de Aziatische republiek Oezbekistan kantte zich tegen het Unieverdrag. Hij verweet het Kremlin jaranlang misbruik te hebben gemaakt van de katoenindustrie in de republiek. Door wanbeleid van het centrum dreigt een milieucatastrofe, aldus Karimov. Hij eiste dat Moskou zijn monop olie op de Oezbekistaanse industrie opgeeft en ondersteunde de kritiek van de Kazachstaanse president Nazarbajev. Deze had eerder ge zegd dat het de republieken moeten zijn die de rechten van het 'cen trum' moeten bepalen en niet an dersom. Nazarbajev, een van de kansrijke kandidaten voor een hoge rege ringspost of het nieuwe vice-presi- dentschap, wenst dat de republie ken eerst hun onderlinge handels relaties regelen voordat het Unie verdrag wordt getekend. Dit illu streert de vrees van de armere Azia tische republieken dat zij het kind van de rekening worden als het 'rij kere' Europese deel van de Sovjetu nie tot een akkoord met het Krem lin komt. Zover is het echter nog niet. Vol gens de Baltische republieken en Georgie laat het ontwerp-Uniever- drag het Kremlin nog veel te veel macht. Die kritiek wordt gesteund door de grootste republiek, de Rus sische. Maar alhoewel president Jeltsin wel dreigende taal heeft ge uit, heeft hij nog niet gezegd dat Rusland het nieuwe verdrag zal af wijzen. De Congresgangers reageerden gisteren verdeeld op het voorstel van Gorbatsjov om de Sovjet-bevol king per referendum te laten oorde len over het Unieverdrag. Een Ka zachstaanse gedelegeerde zei het eens te zijn met de Baltische opvat ting dat de gekozen republiekspar- lementen al de onafhankelijkheid hebben uitgeroepen. Daarmee ge ven zij de mening van de bevolking weer en is een referendum dus on nodig. Plan voor nieuw staatsbestel in Joegoslavië BELGRADO (AFP) - De grondwet telijke commissie van het Joegosla vische parlement heeft gisteren een voorstel gepubliceerd voor een toe komstig staatsbestel van Joegosla vië, dat volgens haar een eind kan maken aan de huidige constitutio nele crisis waardoor het land uiteen dreigt te vallen. In het document, dat op 28 de cember aan het federale parlement ter goedkeuring wordt voorgelegd, wordt de zes deelrepublieken ge vraagd in afwachting van een een nieuw federaal bestel geen eigen maatregelen te nemen. Volgens het voorstel moeten de republieken en het federale parle ment onderhandelingen voeren over hun toekomstige banden bin nen Joegoslavië "met respect voor de gelijkheid en zonder ultimatums en voldongen feiten". Het nieuwe bestel moet zijn gebaseerd op het respect voor de nationale identiteit van de landsdelen en de huidige binnenlandse grenzen, zowel als het recht van elk volk op zelfbeschik king, inclusief het recht op afschei ding van de federale staat. BERLIJN (AP) - Lothar de Maiziè re, de eerste en laatste vrij gekozen premier van de voormalige DDR, is zeker niet de eerste functionaris die het slachtoffer wordt van zijn ver meende Stasi-verleden. De 50-jarige christen-democratische politicus lijkt echter wel het belangrijkste slachtoffer tot nu toe. De voormalige premier, die zijn land naar eenheid leidde met de Bondsrepubliek en die werd getipt als minister in het nieuwe Duitse kabinet, heeft zijn politieke blik semcarrière in duigen zien vallen door de beschuldiging dat hij onder de schuilnaam Czerny acht jaar lang voor de Stasi heeft gewerkt, de ge heime politie onder de communisti sche machthebbers in de DDR. Hoewel er nog geen waterdicht be wijs is, is De Maizière teruggetreden om zijn naam te kunnen zuiveren en de vorming van een nieuwe rege ring niet in de weg te staan. De oud- premier heeft in politiek opzicht slechts dertien maanden op de voorgrond gestaan. Advocaat De Maizière werd in Nordhausen geboren als zoon van een advocaat. Wegens zijn christelijke geloofs overtuiging had hij het op Oostduit- se scholen moeilijk. In de jaren zes tig ontpopte De Maiziere zich als Lothar de Maizière: slachtoffer van 'Stasi-verleden'. archieffoto) schillende orkesten in de DDR. Hij zière toegegeven dat zijn partij ook werd echter bekender als advocaat, door de SED werd gefinancierd, waarbij hij vaak aangeklaagden ver dedigde die eveneens gelovig wa- Na opening van de Berlijnse ren of wegens hun politieke denk- Muur werd De Maizière op 10 no- beelden werden vervolgd. De Mai- vember 1989 tot voorzitter van de zière ging ook deel uitmaken van de Ost-CDU gekozen. Al snel werd hij afvaardiging van de Oostduitse vice-premier in het overgangskabi- CDU in het parlement, een van de net van SED-premier Hans Modrow blokpartijen die door de communis- en op 18 maart dit jaar werd De Mai- tische SED werden gedoogd. Als zière de grote winnaar van de vrije mede omdat de bevolking hem zag als een man die voor een snelle her eniging met het Westen zou zorgen. Aanvankelijk was het niet de be doeling dat De Maizière premier van Oost-Duitsland zou worden, want op de lijst van de Ost-CDU stond Wolfgang Schnur als eerste vermeld. Schnur, ook advocaat, trad echter op 14 maart terug omdat het gonsde van de geruchten dat hij bij de Stasi in dienst zou zijn ge weest. De stemmen waren nog maar net geteld of ook De Maizière, die Schnur vliegensvlug als lijsttrekker moest opvolgen, kreeg verwijten te horen dat hij als informant zou heb ben gewerkt. De belangrijkste politieke rivaal van De Maizière, de sociaal-demo craat Ibrahim Böhme, moest ook het veld ruimen na gelijkluidende beschuldigingen, die hij overigens ontkende. De naam van De Maizière werd voorlopig gezuiverd, nadat hij zelf had gevraagd om een onder zoek van zijn dossiers in het Stasi- hoofdkwartier in Oost-Berlijn. De regering die De Maizière na de verkiezingen in elkaar zette, werd door de Stasi achtervolgd. De pre mier zag zijn minister van huisves ting aftreden, nadat die had toege geven voor de geheime politie te hebben gewerkt, terwijl de minister van binnenlandse zaken ternauwer nood een motie van wantrouwen Na de Duitse eenwording op 3 okto ber was De Maizière een van de vier Oostduitse politici die werden op genomen in het uitgebreide kabinet van bondskanselier Helmut Kohl. De Maiziere zette zich tijdens de verkiezingscampagne in voor Kohl, zoals de bondskanselier dat eerder in het jaar voor hem had gedaan en algemeen werd verwacht dat de voormalige Oostduitse premier een post zou krijgen in het nieuwe kabi net. Een dag na de verkiezingen van 2 december doken echter weer nieu we geruchten op over het Stasi-ver- leden van De Maizière. Hij zou heb ben opgetreden als de betaalde in formant Czerny en over een identi teitskaart hebben beschikt. De re gering onderzocht de beschuldigin gen en concludeerde dat er niet ge noeg bewijs was, maar accepteerde niettemin maandag het ontslag van De Maizière. De Stasi beschikte over honderd duizenden informanten, die op scholen, in fabrieken, kantoren en op regeringsdepartementen colle ga's in de gaten hielden. Voormali ge agenten zeggen vaak dat ze niet individueel moeten worden aange keken op een vergrijp waaraan zo- velen zich schuldig maakten. Oost duitse politici beweren ook dat de Stasi de laatste dagen van het com- om valse dossiers aan te leggen van mensen met vooraanstaande posi ties. De verdenking in de Duitse maat schappij is echter zo groot dat velen aannemen dat het zonder de hulp van de Stasi in de DDR niet moge lijk was om aan een beter betaalde baan te komen. Sociale deskundi gen denken dat het zeker een gene ratie duurt voordat de Duitse maat- schappij is genezen van de paranoia die is veroorzaakt door de stalinisti sche regering en de wijdvertakte Stasi. De Maizière speelde open kaart over het verleden van de christen democratische partij in de DDR. Die eerlijkheid werd op prijs ge steld en leverde hem mede het pre mierschap van zijn land op. De Mai zière beschouwde zichzelf als de ad vocaat van de zestien miljoen Oost duitsers en leidde hen naar de her eniging. Zijn politieke loopbaan, die hem in korte tijd naar het hoog ste plan voerde, lijkt nu echter voor-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7