Schuldenlast arme landen 6 hoger Ver sterend Doodsstrijd drijft Carl Zeiss tot ontslag 17.000 arbeiders Officiële rente in YS omlaag OESO: Japan slechts te redden door buitenland Philips belooft beterschap MET KIST DE STRAAT OP WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Volgens Wereldbank-directeur D.C. Rao kunnen de nieuwe cijfers aan leiding zijn voor hernieuwde onder handelingen over schuldenvermin dering. Volgens Rao is de schulden crisis minder ernstig dan twee jaar geleden vanwege de steun van de crediteuren voor maatregelen om de schulden te verminderen. Rao Toekomst is aan de plastic kas DEN HAAG (ANP) - Nederlandse kassenbouwers moeten zich meer gaan bezighouden met de ontwik keling van plastic kassen voor de voedingstuinbouw. Op die manier kan Nederland de positie als markt leider in Europa behouden. Dat staat in het rapport 'De Euromarkt voor de Nederlandse kassenbou wers', dat gisteren is aangeboden aan landbouwminister Bukman. Het rapport is gemaakt door een adviesbureau in opdracht van de vereniging van kassenbouwers Avag. De plastic kassen kunnen in de toekomst wellicht een goedkoop alternatief vormen voor de glazen kassen in West-Europa. Bovendien is de ontwikkeling van een kwalita tief goede plastic kas van belang voor de groeiende markt in Zuid- europese landen. Op dit moment is Nederland marktleider in Europa met een marktaandeel van vijftig procent. Volgens minister Bukman is dat geen reden om op de lauweren te gaan rusten, omdat de concurrentie niet stil zit. Met name Frankrijk is een belangrijke concurrent van Ne derland. Samenwerking tussen Ne derlandse kassenbouwers biedt meer voordelen dan elkaar onder ling te beconcurreren, aldus Buk man. De voorzitter van de Avag, J. van den Bosch, onderschrijft die stel ling. De kassenbranche zal er over tien jaar aanzienlijk anders uitzien dan nu, voorspelt hij. Op dit mo ment telt Nederland veel familiebe drijfjes die zich hebben gespeciali seerd in de diverse disciplines, zoals bijvoorbeeld verwarmingsinstalla teurs en kassenbouwers. Om te overleven is het nodig combinaties te vormen, zodat de samenwerken de partijen in staat zijn een comple te kas te bouwen die klaar is voor gebruik. Economie kort Extra vrije dag De ambtenaren van het ministerie van onderwijs en wetenschappen krijgen deze maand een vrije dag extra. Secretaris-generaal Meij- erink heeft besloten het departe ment op oudejaarsdag te sluiten. Sijthoff positief De redactieraad van Sijthoff Pers, eigenaresse van onder meer het Rotterdams Nieuwsblad, heeft be sloten de directie een positief ad vies te geven over de vorming van een nieuwe krant in Rotterdam. In april volgend jaar fuseren Rotter-' dams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. LIMA Zelfs de doden lijden nu onder de stringente economische hervormingen die president Fuji mori in Peru doorvoert. Uit protest tegen de harde maatregelen gingen doodgravers gisteren de straat op. Het persbureau AP laat daarbij ge ruststellend weten dat de doodskist die zij meedragen leeg is. (foto AP) Minder werklozen VOORBURG (ANP) - De werk loosheid onder zowel mannen als vrouwen blijft gestadig dalen. In de maanden september tot en met no vember van dit jaar waren er gemid deld 331.000 mensen werkloos te gen 378.000 in de vergelijkbare maanden van 1989. Dit blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Van de 331.000 werklozen van nu waren er 196.000 man, en 135.000 vrouw. In totaal 148.000 waren korter dan een jaar werkloos en 183.000 langer. Zo wel bij de kortdurende als langduri ge werkloosheid tekent zich even eens een gedurige vermindering af. Vervoersbonden wijzen cao-bod af RIJSWIJK (ANP) - Het overleg over de nieuwe cao voor het be- roepsgoederenvervoer (70.000 werknemers) heeft gisteren na twaalf uur onderhandelen geen re sultaat opgeleverd. De vervoers bonden van FNV en CNV verwer pen het eindbod van de werkge versorganisaties om de lonen per ja nuari met 3 procent te verhogen. De werkgeversorganisaties NOB- wegtransport, PCB, KVO en FNK hebben in totaal 3,7 procent gebo den voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden, een kleine pro cent meer dan vorige week. Volgens werkgeversonderhandelaar is daar mee de grens van het mogelijke be reikt. "Het absurde bod is veran derd in een mager bod", aldus be stuurder J. Wienen van de Ver- voersbond CNV. De bonden willen een loonsverhoging van 3,5 procent en nog eens 2 procent voor verbete ring van werkgelegenheid en ar beidsomstandigheden. Acties zijn in het wegtransport voorlopig niet te verwachten. Zater dag raadplegen de bonden hun ka derleden. In januari gaat het overleg verder met Koninklijk Nederlands Vervoer, de overkoepelende organi satie van grote transportbedrijven met in totaal 12.000 werknemers. De bonden hopen dat dit overleg als 'breekijzer' zal fungeren. Ook de uitkomsten van cao-overleg in an dere sectoren spelen een rol. In de schoonmaaksector en het stucadoorsbedrijf zijn qua beloning al betere afspraken gemaakt dan in het vervoer. "De tijd kan op deze manier in ons voordeel werken", al dus bestuurder G. Ros van de Ver- voersbond FNV. WASHINGTON (KRF) - De Fed, het bestuur van het systeem van centale banken in de VS, heeft una niem besloten het disconto met in gang vanaf vandaag met een half procent te verlagen van 7 tot 6,5 pro cent. De laatste verandering van deze rente was op 24 februari 1989 toen de Fèd de rente van 6,5 procent tot 7 procent verhoogde. In een verklaring zegt de Fed dat de zwakte van de economie de ach tergrond van de verlaging vormt, evenals de neiging van banken om niet te veel geld uit te lenen en het feit dat er beperkte geld wordt ge drukt. De dollar gaf nauwelijks een reac tie te zien. Vanochtend stond de munt op 1,6765 gulden, even hoog als maandag aan het eind van de dag. Ook de gisteren gepubliceerde tegenvallende cijfers over het te kort op de Amerikaanse handelsba lans werkten nauwelijks door. Dit tekort is in oktober met 24,5 procent gestegen naar 11,61 miljard dollar, het grootste tekort in 2,5 jaar. De Amerikaanse beurs op Wall Street veerde op door de discon toverlaging. De Dow Jones-index van 30 industriële fondsen sloot 33,41 punten hoger op 2626,73 en be reikte daarmee de hoogste notering sinds 13 weken. PARIJS (IPS) Japan moet zijn binnenlandse markt opengooien voor nieuwe ondernemers uit bin nen- en buitenland, aldus de gezag hebbende Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling (OESO). Alleen op die ma nier kan het land zich verzekeren van een gestage en gezonde econo mische groei, stelt de Oeso in een vandaag gepubliceerd rapport. In de Oeso zijn de 24 rijkste industrie landen in de wereld verenigd. EINDHOVEN (ANP) - De hoofd directie van de Nederlandse Philips Bedrijven NPB in Eindhoven heeft de bonden toegezegd de reorganisa ties met meer zorgvuldigheid te zul len afwikkelen. Bestuurders van de verschillende vakorganisaties hebben dat giste ren na afloop van een door hen aan gevraagd extra overleg met Philips meegedeeld. Philips had al eerder laten weten geen behoefte te heb ben om na afloop van het overleg mededelingen te doen. De bonden mogen de reorganisa tieplannen per lokale vestiging. Dat was afgesproken in het kader van het centraal sociaal plan. Als het niet lukt om op lokaal niveau tot overeenstemming te komen, volgt overleg met de hoofddirectie in Eindhoven. Philips heeft de bonden gisteren zwart op wit de garantie gegeven dat in de tussentijd geen besluiten zullen worden genomen. Dat bete kent volgens de vakbondsbestuur ders onder andere dat er geen ont slagen zullen worden aangezegd. Bovendien heeft de hoofddirectie de toezegging gedaan zo nodig cor rigerend en sturend op te zullen tre den. "De afgelopen week zijn al di verse managers teruggefloten vanuit Eindhoven", aldus N. Broers van de Industriebond FNV. Volgens de voorspellingen in het OESO-rapport groeit het Bruto Na tionaal Produkt (BNP) van Japan volgend jaar nojg wel fors, met 4,1 procent, dank zij een sterke binnen landse markt en een hoog investe ringsniveau. Dat percentage ligt echter ruim 2 procent onder de groei van het BNP dit jaar. Er zijn tekenen dat de Japanse economie een 'stadium van rijp heid' heeft bereikt, stelt het rapport. De symptomen hiervan zijn een ver mindering van industriële produk- tie, een scherpe val in de beursnote ringen en de koersdaling van de yen sinds midden 1989. De Japanse be leidsmakers staan voor de taak om de economie vitaal te houden en dat kan alleen door vers bloed in de Ja panse economie te pompen, stelt het rapport. Het voornaamste probleem waar Japan de jaren negentig mee wordt geconfronteerd is de gestage ver grijzing van de economisch actieve bevolking. In het jaar 2020 zal Japan het hoogste percentage inwoners boven de 65 jaar hebben van alle Oe- so-landen. De vruchtbaarheids- graad van de Japanse vrouwen is de afgelopen tientallen jaren flink af genomen, van 4,5 in de jaren veertig tot 1,6 in 1989. De effecten van de vergrijzing zullen meer en meer merkbaar worden in de economie, aldus de Oeso. Het rapport stelt vast dat de Ja panse economie nog steeds sterke 'structurele verstoringen' kent, door het overheidsingrijpen in de economie. Met name het landbouw- protectionisme dat Japanse boeren beschermt tegen concurrentie uit het buitenland is daar een voor beeld van. Het werkloosheidspercentage in Japan blijft laag, rond de 2 procent. De inflatie heeft de neiging om licht te stijgen, maar zal volgens de OE SO in 1990 en 1991 niet boven de 2,75 procent uitkomen. De OESO voorziet ook dat de daling van Ja pans handelsoverschot doorzet. Het handelsoverschot voor 1991 wordt geschat op 40 miljard dollar, 1,2 pro cent van het BNP. Wereldbank vindt schuldencrisis 'minder ernstig' WASHINGTON (IPS) De buitenlandse schuld van ontwikkelingslanden is dit jaar met 6 procent gestegen tot een bedrag van 1340 miljard dollar (ongeveer 2000 miljard gulden). Deze stijging komt door een toename van de officiële leningen en door schommelingen in de dollarkoers. Dat staat in het vanochtend verschenen jaarrapport van de Wereldbank. LONDEN (GPD) Amerikaanse en Britse ministers beginnen mor gen in Londen besprekingen die een 'luchtvaartoorlog' moeten voor komen. Het conflict tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten over landingsrechten is zo hoog op gelopen dat de leiders van beide landen, premier Major en president Bush, er wellicht aan te pas moeten komen om het te beslechten. Aanleiding is de voorgenomen verkoop van de landingsrechten op de Londense luchthaven Heathrow door twee zieltogende Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen aan de twee grootste Amerikaanse maat schappijen, American Airlines en United Airlines. Volgens de Britse luchtvaartmaatschappij British Air lines (BA), die grote concurrentie van de Amerikanen te duchten heeft, is die verkoop in strijd met de regels. Die regels zijn vervat in de zoge- Britten proberen 'luchtvaartoorlog' met VS te keren naamde 'Bermuda 2-overeen- komst', volgens welke TWA en Pa- nAm de landingsrechten op He athrow hadden. Deze Amerikaanse maatschappijen ontleenden hun landingsrechten aan het feit dat zij ook al voor 1977 op Heathrow vlo gen. In moeilijkheden gebracht door de felle concurrentieslag op de Amerikaanse markt, hebben TWA en PanAm echter besloten hun rechten te verkopen aan de gigan ten American Airlines en United Airlines. In totaal zou daarmee ruim 800 miljoen dollar zijn gemoeid. British Airlines wil dat de Britse regering niet zonder slag of stoot met deze transacties akkoord gaat. "Als dit alles doorgaat, krijgen twee van Amerika's grootste en machtig ste luchtvaartmaatschappijen toe gang tot de Britse en Europese markt", zei een woordvoerder van BA. "Wij zouden in ruil daarvoor an dere voordelen van de Amerikanen moeten krijgen-". De voordelen waar BA op doelt, betreffen de Amerikaanse binnen landse markt. Het is in de Ameri kaanse wet aan buitenlandse lucht vaartmaatschappijen verboden om binnenlandse vluchten in de VS uit te voeren. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van vervoer ver klaarde echter dat dit onderwerp morgen en overmorgen niet op de agenda staat. En een luchtvaartdes- kundige in Washington achtte het onwaarschijnlijk dat de Amerikaan se regering 'de komende duizend jaar' bereid zou zijn de wetgeving op dit gebied te versoepelen. Lpg duurder Autogas wordt met ingang van woensdag aan de vrije pompen duurder. De Novok, de organisatie van zelfstandige olie- en kolenhan delaren, en Shell hebben heeft gis teren de adviesprijs voor autogas verhoogd met 2 cent tot 66,9 cent per liter. Grootste veerboot De veerdienst tussen Den Helder en Texel krijgt deze week de grootste veerboot die ooit in Nederlandse wateren heeft gevaren. Morgen zal Verolme Scheepsbouw Heusden de nieuwe veerboot 'Schulpengat' overdragen aan Texels Eigen Stoomboot Onderneming (TESO). De boot heeft 70 miljoen gulden ge kost, zal 245 personenauto's kun nen vervoeren en is 110 meter lang. Zoon Bush mag niet Een rechter heeft gisteren geadvi seerd de zoon van de Amerikaanse president George Bush beperkin gen op te leggen wat betreft werk zaamheden voor de bankwereld. Als directeur van een inmiddels failliete spaarbank heeft Neil Bush eraan bijgedragen dat staat een mil jard dollar mis liep. Baantje Ruding Voormalig minister van financiën, Onno Ruding, is door de EG ge vraagd voorzitter te worden van een speciaal EG-Comité voor belastin gen. Hij moet in kaart brengen wel ke fiscale problemen er kunnen ont staan voor ondernemers als de open markt in de EG na 1992 een feit is. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf (ij Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar. Deze aanbieding geldt t/m 31 december of zolang de voorraad strekt verwees hierbij naar de kwijtschel ding door de donorlanden van le ningen ter waarde van ongeveer vijf miljard dollar (8,5 miljard gulden). De kredietlanden in de Club van Pa rijs zijn dit jaar overeengekomen om de schulden van ongeveer 15 landen te herstructureren. Het gaat hierbij om een bedrag van 6 miljard dollar (10 miljard gulden). De belangrijkste ontwikkeling dit jaar voor de midden-inkomenslan- den was de toename van de steun voor maatregelen ter vermindering van de schuld bij cómmerciele ban ken en de rentebetalingen. Volgens Rao gaat het om een totaalbedrag aan schulden van 65 miljard dollar 100 miljard gulden) van landen als Venezuela, Mexico, Costa Rica en de Filipijnen. Rao verwees daarbij naar het schuldenverminderings plan van de Amerikaanse minister van financien, Nicholas Brady. Oort spekt rijkere tweeverdieners DEN HAAG (GPD) Tweeverdie ners waarbij elk der partners een belastbaar inkomen heeft van 75.000 gulden en die alleen gebruik maken van standaard-aftrekposten zijn er door de belastingoperatie- Oort netto 7 procent op vooruit ge gaan. Een alleenverdiener, die van een belastbaar inkomen van 150.000 gulden een heel gezin moet onder houden, is er in dezelfde vergelij king maar 4 procent netto in inko men op vooruit gegaan. De schuldenvermindering vol gens een voorstel van de Ameri kaanse minister Brady (financiën) heeft de afgelopen twee jaar in Mexico geleid tot een toename van de investeringen. Dit jaar is het Bru to Nationaal Produkt van Mexico met drie procent gestegen, aldus de Wereldbank. Daarentegen is het Brady-plan in Costa Rica volgens Rao geen succes geweest. Rao deelde mee dat dit jaar een verschuiving optrad in de soort schulden. In de jaren zeventig en tachtig waren de cómmerciele ban ken de grote geldschieters, maar momenteel gaat het voornamelijk om bilaterale en multilaterale kre dieten. De donorlanden zijn dit jaar övereengekomen hun hulp voor het speciale schuldenprogramma aan de armste Afrikaanse landen te ver dubbelen tot een bedrag van acht miljard dollar (14 miljard gulden). Volgens de Wereldbank heeft het Internationaal Monetair Fonds dit jaar twee miljard dollar (3,5 miljard gulden) verstrekt voor ondersteu ning van economische hervomin- gen en programma's ter verminde ring van de schulden van ontwikke lingslanden. Landgenoten 10 jaar in de min DEN HAAG (ANP) - Een doorsnee gezin en de doorsnee-burger zijn er in de jaren 1978 tot en met 1987 in hun bestedingsmogelijkheden op achteruitgegaan. Onderzoeker drs. W.A.C.H. Wetzels van het centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Heerlen komt tot die slotsom in een onderzoek naar bestedingsmoge lijkheden dat vanochtend is gepu bliceerd in het Supplement bij de Sociaal-Economische Maandstatis- tiek van het CBS. Het gemiddelde netto-huishoud- inkomen (alle inkomsten min pre mie- en belastingheffing van alle le den van een gezin tezamen) nam van 1978 op 1987 toe van gemiddeld 32.800 gulden tot 37.900 gulden, een stijging van 16 procent. De inflatie beliep in die tien jaar 37 procent. De conclusie dat het doorsnee ge zin er derhalve ongeveer 20 procent op achteruitging wordt onder steund door de bevinding dat de be stedingen in die tien jaar met 19 pro cent toenamen, een kleine 20 pro cent minder dan de inflatie. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit het kamerlid Koning (WD) in antwoorden op vragen laten weten. De liberaal had de bewindsman gevraagd waar hij zijn stelling dat tweeverdieners door Oort 'fors bevoordeeld' waren, op baseerde. Van Amelsvoort ont kent met zijn uitspraken bepaalde ingrepen te hebben willen suggere ren. Wel stelt hij dat de effecten van Oort een belangrijk aspect zijn van de huidige verdeling in lasten over verschillende groepen belasting plichtigen. BERLIJN (Rtr/KRF) - Jenoptik Carl Zeiss, eens het technologische vlaggeschip van de Oostduitse eco nomie, moet de komende twee jaar 17.000 werknemers ontslaan om in de nieuwe markteconomie een kans te maken op overleving. Meer dan de helft van het huidige aantal werknemers werkt momenteel al met een verkorte arbeidstijd. Dit heeft topman Klaus-Dieter Gattnar dinsdag tijdens een be- stuursbijeenkomst meegedeeld. Van de 27.500 arbeidsplaatsen wor den er 17.500 geschrapt. Bovendien worden verschillende onderdelen van het optische bedrijf, dat onder meer verrekijkers en microscopen maakt, verzelfstandigd. Niet duide lijk is welke dat zijn en welke deel blijven uitmaken van het bedrijf. De omzet dit jaar van Jenoptik Carl Zeiss wordt geschat op 480 mil joen mark en blijft daarmee 12 pro cent onder de streefomzet van 550 miljoen mark. Gattnar wilde geen winstcijfers geven. De helft van de omzet was afkomstig van de handel met Oosteuropese landen. Hij zei in 1991 een omzet van 850 miljoen mark te bereiken ondanks het feit dat vanaf 1 januari Oosteuropese landen met harde valuta moeten be talen. Carl Zeiss werd na de Tweede We reldoorlog net als Duitsland zelf in tweeën gesplitst. Het Oostduitse kreeg de naam Jenoptik Carl Zeiss en de Westduitse Carl Zeiss Ober- kochen. De oostduitse Carl Zeiss hoopt na de eenwording ook dit voorbeeld te kunnen volgen, maar voor een eventuele fusie bestaat nog geen uitgewerkt plan. Groei De industrie in het gebied van de voormalige DDR lijkt zich Andriessen: marinewerven laks DEN HAAG (GPD) Minister Andriessen (economische zaken) is teleur gesteld over de plannen die marinewerven bij hem hebben ingediend om hun omschakeling van de bouw van defensiematerieel naar civiele pro- dukten te bevorderen. De bewindsman voorziet bovendien dat enkele be drijven moeten sluiten of inkrimpen. Dit zei Andriessen gisteren tijdens een mondeling overleg in de Tweede Kamer over de toekomst van de Nederlandse defensie-industrie. In een nota geven Andriessen en staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) te kennen geen fonds te zullen stichten om de defensie-industrie hulp te bieden bij de omschakeling. Andriessen verweet de werven verder dat ze te laat waren ingesprongen op de veranderingen in de defensie-industrie. enigszins te herstellen van een maandenlange periode van scherpe produktiedaling. De groei van de in dustriële produktie in september (2,5 procent) heeft zich in oktober voortgezet, hoewel het groeipercen tage ten opzichte van de voorgaan de maand op slechts één uitkwam. Dat blijkt uit cijfers van het ministe rie van economische zaken uit Bonn. Het is het eerste rapport over de economie binnen de vijf nieuwe deelstaten na de eenwording van de beide Duitslanden begin oktober. De industriële produktie in de voormalige DDR had in de zomer maanden nog te kampen met forse dalingen van 35 procent in juli en 14,5 proóent in augustus. In septem ber en oktober waren het vooral de produktie van voedsel (plus 21 pro cent) en energie (plus 9,5 procent) die voor groei hebben gezorgd, al dus het ministerie. De Oostduitse industrie blijft on danks de relatief goede cijfers grote moeilijkheden ondervinden van de economische herstructurering bin nen het gebied en de concurrentie uit het westen. De orderontvangst van de industrie in de vijf nieuwe deelstaten van Duitsland groeide desondanks in oktober met twee procent in vergelijking met een maand eerder. Toen was er sprake van een daling van 10 procent en in augustus zelfs van 10 procent. KEUZE Exclusief voor de Bijenkorf ontworpen bank van uitstekende kwaliteit rundleer. Unieke keuze uit 3 verschillende armleuningen. In meer dan 18 kleuren, o.a. donkergroen, bordeaux, cognac, zwart, blauw, aubergine, grijs, okergeel, bruin en beige. ETTTW Fauteuil. UAN 2659.- VOOR 1999.- 3-zitter. VAN 3999.- VOOR 2999.- 2-zitter. VAN 3459.- Nu voor de verbijsterende prijs van (fcLSI

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5