1CDA: bus en trein nog te goedkoop y -.Ir Simons bezuinigt via rug patient PCD-BON Weg met kerstmis en andere nare, gezellige gezinsfeesten Winkeldief straks ter plekke beboet IN DE TOP TIEN VAN ELKE VERLANGLIJST .'AAR DE m 0- WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat de trein, de tram, de bus en de metro 1,5 procent duurder moeten worden dan minister Maij wil. Coalitiepartner PvdA nam gisteren in het debat over de begroting van verkeer en waterstaat onmid dellijk afstand van dit voorstel uit het CDA-kamp. Ook de VVD voelt er niets voor omdat de christen-democraten te gelijkertijd het autorijden duurder willen maken. DEN HAAG (ANP) - Zeg dat je de dag na Kerst een zwaar tentamen moet doen. Of zorg datje weekend- of nachtdiensten moet draaien. Trek je tijdens de feestdagen terug in een klooster. Simuleer een ernsti ge besmettelijke ziekte of maak dui delijk datje precies die dagen op di eet moet. En als dat allemaal niet helpt, dan vertel je ze gewoon eer lijk datje lid bent geworden van het Komitee Feestdagen Nee. Mensen die dit jaar eindelijk eens aan de viering van de feestdagen willen ontsnappen, hebben er sinds een paar weken een fervente bond genoot bij. Voor het in dit verband luttele bedrag van tien gulden per jaar kunnen zij begunstiger worden van het deze maand te Arnhem op gerichte Komitee Feestdagen Nee. Voorzitster van 'Feestdagen Nee' is de 25-jarige Marjon van de Wouw, studente in de klinische psycholo gie. Voor dat tientje, nauwelijks de prijs van een poot van een onbespo ten scharrelkalkoen, krijgt men in elk geval de Feestdagen-Neekrant waarvan het eerste nummer zojuist is verschenen. "Die krant verschijnt voorlopig één keer per jaar", aldus Van de Wouw, "maar als het idee een beetje aanslaat, komen er meer. Met Pasen of Pinksteren bijvoor beeld, of misschien zelfs al wel met Carnaval. Want wat voor de kerstda gen geldt, geldt in principe natuur lijk voor al die Nederlandse feestda gen". "Het is bijna onmogelijk om je er aan te onttrekken", aldus Van de Wouw. "Er is wat dat betreft sprake van sociale dwang. Kijk in deze da gen maar eens om je heen. Waar je je boodschappen ook doet, overal hangen dennetakjes, bungelen kerstklokjes en dwarrelt de nepsneeuw. En overal hoor je die verschrikkelijke kerstliedjes. En dat is dan nog maar de uiterlijke kant van de zaak". "Het ergste is natuurlijk, dat er van mensen rond de kerstdagen zo verschrikkelijk veel wordt ver wacht", meent Van de Wouw. "Want wee het kind dat niet van plan is één van die dagen gezellig bij de ouders te eten. Mijn ouders zijn er na al die jaren inmiddels wel aan gewend dat ik weiger iets aan die kerstdagen te doen, maar ik ken le gio mensen die daar iedere keer weer de grootste problemen mee krijgen. Kortom, een hoop familie leed dat gemakkelijk zou kunnen worden voorkomen." Hypocriet "Het is toch ook niet meer van deze tijd", zo vervolgt de studente. "Kerst, en dat geldt voor een hoop andere feestdagen ook, wordt meer en meer in de beslotenheid van het gezinnetje gevierd, terwijl het aan tal mensen dat niet in gezinsver band leeft, juist sterk toeneemt. Dat zadelt al die andere mensen op met gevoelens van eenzaamheid, gevoe lens die je op die manier bijna aan gepraat worden. En ondertussen is die hele warme gezinssfeer vaak erg hypocriet. Het moet gezellig zijn, ook al hebben de gezinsleden on derling de grootste problemen." Er zijn tegen de viering van de kerstdagen in hun huidige vorm naast die sociale dwang bovendien nog een hoop andere bezwaren. "Een en ander vormt bijvoorbeeld een" enorme belasting voor het milieu", weet Van de Wouw. "De consumptie van kerstbomen komt ons elk jaar weer op 50 hectare ont bossing te staan. De versiering van die bomen met plastics en spuitbus sen draagt bij aan het broeikas-ef fect. Het vuurwerk met de jaarwis seling zorgt voor een enorme uit stoot van zware metalen. En dan al dat reclame-drukwerk om mensen ertoe aan te zetten elkaar allemaal nutteloze cadeautjes te geven". En ze voegt er zekerheidshalve aan toe: "Wij hebben niets tegen een gezellige spontane uitbarsting. Ons gaat het alleen om de overdadige, opgesmukte en overdreven manier waarop op dit moment gestalte aan de feestdagen wordt gegeven". CDA-woordvoerder Reitsma lan ceerde het plan omdat zijn fractie vindt dat minister Maij de komende jaren te weinig geld ter beschikking heeft voor nieuwe wegen, spoorba nen en kanalen. Tegelijkertijd geeft de Nederlandse overheid volgens hem 20 procent meer uit aan het openbaar vervoer dan de andere landen in Europa. Als het openbaar vervoer extra duur wordt gemaakt, kan de overheidsbijdrage aan NS en de openbaar-vervoerbedrijven op een stabiel niveau blijven. De mi nister houdt dan meer geld over voor die volgens het CDA noodza kelijke investeringen, aldus Reits- De Tweede Kamer is enkele maanden geleden akkoord gegaan met het voorstel van Maij om het openbaar vervoer volgend jaar ge middeld 3,5 procent duurder te ma ken. Het CDA wil het plan voor een extra tariefstijging met nog eens 1,5 procent dan ook in 1992 laten in gaan. Het CDA is bereid om tegelij kertijd het autorijden duurder te maken door de benzineprijzen en de wegenbelasting te verhogen. PvdA en CDA hebben in hun re geerakkoord afgesproken dat tarief stijgingen van het openbaar vervoer de kosten van het autorijden niet te boven mogen gaan. De PvdA is tegen een hogere ta riefstijging omdat zij denkt dat po tentiële passagiers dan toch de aut<5 zullen nemen of het gewoon niet meer kunnen betalen. Woordvoer der Van der Vaart noemde de prijs verhoging volgend jaar met gemid deld 3,5 procent "al fors genoeg". Zoals inmiddels gebruikelijk is had het CDA ook in dit debat meer kritiek op de 'eigen' minister dan de PvdA. Zelfs de links-liberaal Wolffensperger "bekruipt soms het gevoel dat D66 als oppositiepartij Stel vernietiging BVD-dossiers uit' AMSTERDAM (ANP) - .De Stich ting Waakzaamheid Persoonsregi stratie wil dat de vernietiging van de dossiers van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) wordt uit gesteld totdat er in Tweede Kamer over het onderwerp is gedebat teerd. De advocaat van de stichting eist van de ministers Dales (binnen landse zaken) en D'Ancona (wvc) ook inzage in de BVD-dossiers. De BVD wil ongeveer tweederde van de dossiers vernietigen. De stichting wil precies weten welke dossiers op de lijst staan. aanzienlijk dichter bij het beleid van deze minister staat dan de grootste regeringspartij". Zo hamerde het CDA evenals in vorige debatten met minister Maij op de volgens deze partij aanwezige noodzaak meer wegen aan te leg gen. In dit verband uitte Reitsma stevige kritiek op het gegeven dat de bewindsvrouw "te veel geld" uit het rijks wegenfonds haalt zonder er wegen voor aan te leggen. "U moet van het rijkswegenfonds geen grab belton en speeltuin van Verkeer en Waterstaat maken", beet hij haar toe. De WD, de grootste oppositie partij, toonde zich mild in haar kri tiek op Maij. Woordvoerster Jorrits- ma sprak zich nog wel uit tegen het plan om geld uit te geven aan de te rugkeer van conducteurs op de tram. D66 en Groen Links hadden ern stige kritiek op de "elkaar in rap tempo opvolgende vertragingen" bij de spoorwegen. Beide partijen houden hun hart vast bij de gedach te dat er na 1 januari een half mil joen studenten de perrons op stro men. Lankhorst (Groen Links): "Ik hoop dat het allemaal meevalt, maar voorlopig kan het motto zijn: Hoe helpen we de NS de winter door". ;'i 1 .r 'i DEN HAAG - Dienstplichtigen maakten gisteren op het Binnenhof duidelijk dat ze alleen op basis van vrijwilligheid naar de Golf wensen af te reizen om te worden ingezet te gen Irak, zo dat al nodig mocht zijn. Terwijl de demonstranten een symbolische hoop woestijnzand op wierpen, besloot het kabinet giste ren om de Verenigde Staten en Groot-Brittannie voor ongeveer 185 miljoen gulden aan munitie te leve ren voor de militairen in de Golf. Be halve de levering van munitie zal het kabinet ook bijdragen in de kos ten voor het uitzenden van een brandbestr ij dings- en bergings schip van de Rotterdamse firma Smit Tak. Het schip zal in de Golf vooral optreden ten behoeve van de Amerikaanse marine, maar ook an dere marines die in het crisisgebied vertegenwoordigd zijn, kunnen de hulp van het brandbestrijdings- schip inroepen. Een verdere bijdrage wordt over wogen, zo staat in de brief. De rege ring wil dat "zo mogelijk" in Euro pees verband doen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zou de Nederlandse inspanning te ma ger vinden. De afgelopen week vroe gen WD en CDA de minister om een extra inspanning in de Golf. De PvdA staat echter "zeer terughou dend" staat tegenover het opvoeren van de Nederlandse inspanning in het crisisgebied. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Van Aardenne is kandidaat voor de nieuwe VVD-fractie in de Eerste Ka mer, zo heeft de VVD vandaag be kend gemaakt. Van Aardenne was bewindsman op economische zaken onder premier Van Agt (1977-1981) en in het eerste kabinet-Lubbers (1982-1986). Door de parlementaire enquête in zijn laatste ambtster mijn naar het RSV-debacle verwerd Van Aardenne tot "aangeschoten wild" waarmee zijn politieke lot was bezegeld. (foto anp> GRONINGEN (ANP) - Menselijk falen is de belangrijkste oorzaak van de ongelukken op de A28 - de 'spookweg' - tussen Groningen en Assen. Automobilisten rijden er te hard en te dicht op elkaar. Dat is de belangrijkste conclusie in een rapport van P.F. Lourens van het Verkeerskundig Studiecen trum uit Haren, dat overigens veel vragen onbeantwoord laat. Uit onderzoek in 1987 naar het gedeelte van de A28 tussen Assen en Groningen bleek dat er veel eenzijdige ongelukken en onge lukken zonder duidelijke oorzaak voorkwamen. De A28 bleek veel gevaarlijker dan vergelijkbare stukken weg van de A7 in de pro vincie Groningen. Na het bekend worden van dit feit deden de wildste speculaties de ronde. De ongelukken zouden veroorzaakt worden door aard straling, kabouters onder hune bedden en bodemtrillingen. De A28 kreeg het imago van een 'spookweg'. Rijkswaterstaat ver zocht het Verkeerskundig Stu diecentrum om uit te zoeken wat Raadsels rond A28 nog lang niet opgelost de oorzaak van de ongelukken was. Lourens en zijn collega H.J.H. Oude Egberink onderzochten voor Rijkswaterstaat de periode 1980 tot 1988. Ze analyseerden on gevallen, hielden gedragsobser vaties op lokaties, analyseerden het rijgedrag van proefpersonen en enqueteerden regelmatige ge bruikers van de weg. Er deden zich in de negen on derzochte jaren 498 ongevallen voor op het traject Groningen-As- sen. Daarvan gebeurden er 273 op de oostelijke en 224 op de weste lijke rijbaan (één was onbekend). In 10 procent van de gevallen was sprake van letsel. Er vielen negen doden en 58 gewonden. Extra ge vaarlijke punten daarbij waren het weefvak ter hoogte van de aansluiting met de N34 en de op rit naar Haren. Waar om veilig te rijden gemid deld twee seconden afstand no dig is, volgen de automobilisten op de A28 elkaar met minder dan een seconde op. Deze gegevens in combinatie met andere factoren als ongunstige weersomstandig heden en wegwerkzaamheden zouden verantwoordelijk zijn voor een belangrijk deel van de ongelukken. Voor 63 ongelukken (13 procent) is geen duidelijke verklaring te geven. Dat kan vol gens Lourens onder andere ko men doordat betrokkenen tegen over de politie doen alsof ze niet weten wat er is gebeurd. Waardoor er nu meer ongeluk ken gebeuren op de A28, is niet onderzocht. De onderzoekers hebben evenmin gespeurd naar een verklaring voor het grote aan tal eenzijdige ongelukken. Ze hebben alleen naar de oorzaken gekeken om zo de verkeersveilig heid te kunnen verbeteren. Slankheidsgordel De Consumentenbond spant een kort geding aan tegen de leveran cier van de zogenoemde Ea sy/Slankheidsgordel. Volgens de Consumentenbond hebben nogal wat mensen na het dragen geklaagd over blauwe plekken, bulten, brandblaren en zelfs tweedegraads brandwonden. Vegetarische actie De Vegetariersbond komt rond de feestdagen in actie tegen wildcon- sumptie en bepleit daarin onder meer dat restaurant-koks vleesloos leren koken. "De doden liggen op gebaard op uw bord. Geen bezoek - Geen bloemen", aldus een adver tentie van de Vegetariërsbond en het Anti Diergebruik Komitee. Smokkelaar bestraft De Haarlemse rechtbank heeft gis teren een 42-jarige man uit Vinke- veen veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf wegens zijn betrok kenheid bij de smokkel van cocaïne uit Latijns-Amerika. De Vinkeve- ner wordt beschouwd als de leider van een smokkelorganisatie, die vo rig najaar werd opgerold. Eigen kamer Nederlandse vrouwen, die samen met een partner een huis bewonen, hebben tegenwoordig vaker een ei gen kamer dan mannen. De vrou wen hebben ook eerder een betere of grotere ruimte in de woning. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek voor het feministische maandblad Opzij. Klagen over rijbewijs Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) moet voor zijn gehele organisatie een goede proce dure voor de afhandeling van klach ten van burgers opzetten. Dat zegt de Nationale Ombudsman in een gisteren gepubliceerd rapport over het CBR naar aanleiding van een klacht van een Amsterdamse rij schoolhouder. DEN HAAG - "Van kostenbe heersing in de gezondheidszorg is de afgelopen jaren niets terecht ge komen. Dat is ten koste gegaan van andere prioriteiten in deze sector. En als er dan toch een tussenbalans door het kabinet opgemaakt moet worden, hou ik dat nu liever in ei gen hand". PvdA-staatssecretaris Simons (volksgezondheid) wond er eerder deze week in de Kamer geen doek jes om. Na jarenlang gepraat moest er nu eindelijk eens iets gedaan worden aan de voortdurende stij ging van de uitgaven voor genees middelen in ons land. Geen wonder voor wie bedenkt dat de uitgaven nu al op 4,3 miljard gulden per jaar liggen en elk jaar met een procent of tien toenemen. Als er niets gebeurt, zullen de uitgaven in 1994 het lieve bedrag van 5,7 miljard gulden ver gen. Nu gebruiken de Nederlanders nog niet eens veel medicijnen, dus aan het volume ligt de kostenstij ging niet. Het zijn ook niet de prij zen, hoewel ons land binnen de EG met Duitsland tot de top behoort waar het gaat om medicijnprijzen. Nee, er is een ander verschijnsel dat de uitgaven opdrijft: jaarlijks wor den talloze medicijnen vervangen door 'nieuwe' produkten: genees middelen die in principe hetzelfde zijn maar waarvoor een hogere prijs gevraagd wordt. Vanwege 'het nieu we'. Op deze manier gaan de kosten alleen al 7 tot 8 procent per jaar om hoog. Het is deze "permanente motor voor kostenstijging" die Simons wil aanpakken. Daar waar alle eerdere bezuinigingsvoorstellen -aan de prijs van een geneesmiddel voorbij gingen, wil de bewindsman nu juist dat als hefboom gebruiken om te kunnen bezuinigen. Aangezien de overheid een gericht prijsbeleid af wijst, koos hij voor een andere me thode. Over de rug van de patiënt moet de kostenbesparing worden bereikt. Bijbetalen Het door Simons en zijn medewer kers gedachte systeem staat in het Haagse jargon bekend als GVS: ge neesmiddelenvergoedingssysteem. De idee is simpel. De overheid stelt vast hoe hoog de prijs van een ge neesmiddel mag zijn wil het via het ziekenfondspakket vergoed wor den. Is de prijs hoger, dan moet de patiënt zelf bijbetalen. Dat is niet de bedoeling van Si mons. De bewindsman gaat er van uit dat het systeem ertoe zal leiden dat fabrikanten geen marktaandeel willen verliezen en de prijs van hun geneesmiddelen zullen verlagen. De kostenstijging kan zo beperkt worden tot 4 procent per jaar. Be sparing: 900 miljoen gulden in 1994. Maar of die besparing ook echt wordt bereikt, is de vraag. Veel zal afhangen van de rol van de arts en de apotheker. Zij moeten, als zij geneesmiddelen voorschrij ven of leveren, kiezen ten faveure van 'goedkopere' middelen. Tege lijk zullen die medicijnen echter qua samenstelling en dosis gelijk moeten zijn aan de duurdere midde len. Therapeutische gelijkwaardig heid, als basis voor het GVS. De hoge winstmarges voor de in dustrie zullen zo volgens Simons verdwijnen. Tegelijk zullen ook de bonussen en kortingen die veel apo thekers nog ontvangen als zij be paalde middelen kunnen afzetten bij de consument, een zachte dood sterven. Overigens zullen echt ver nieuwende (innovatieve) genees middelen die op de markt komen, buiten het GVS worden gehouden. V ervangbaarheid Het lijkt allemaal heel mooi, maar er zitten adders onder het gras en de patiënt zit met de brokken als het GVS niet werkt zoals Simons ver onderstelt. Wat bijvoorbeeld te doen indien een chronisch zieke al jarenlang hetzelfde medicijn, of de zelfde combinatie van medicijnen, gebruikt waarvan de prijs in de GVS-opzet te hoog is. Moeten juist degenen die vanwege de kwaal (ast ma, diabetis, reuma, migraine, epi lepsie) toch al veel ongemak en kos ten hebben dan maar ongelimiteerd bijbetalen? Simons beweert van niet. Het blij vend bijbetalen voor groepen zie ken acht hij onaanvaardbaar. Het hoeft volgens hem ook niet. Er zijn voldoende alternatieven voor de dure geneesmiddelen die de betrok kenen gebruiken, meent hij. Dat therapeutische vervangbaarheid van middelen niet altijd bewezen is, en de medische deskundigen daar over zeer verdeeld zijn, laat Simons buiten beschouwing. Net als hij voorbijgaat aan het feit dat er soms jaren gedokterd is voordat de pa tiënt de juiste combinatie en dosis middelen heeft, zonder vervelende bijwerkingen. Het uit dat 'gebouw weghalen van een steentje' kan nare effecten hebben. De staatssecretaris gaat echter van nog enkele veronderstellingen uit. Bijbetalen is in zijn ogen in nie- mands belang "en dus gebeurt het DEN HAAG (GPD) - Winkeldie ven die op heterdaad worden be trapt, zullen in de toekomst direct worden bekeurd. Een wetsvoorstel dat een dergelijk lik-op-stuk-beleid mogelijk maakt, is in voorberei ding. "Justitie wil de politie de be voegdheid geven onmiddellijk te reageren op winkeldiefstal. Tot nu toe moest justitie deze zaken laten lopen". Minister Hirsch Ballin (jus titie) heeft dat gisteren meegedeeld na afloop van het overleg met verte genwoordigers van de detailhandel over de aanpak van winkeldiefstal. De verwachting is dat de nieuwe aanpak eind volgend jaar in wer king kan treden. De criminaliteit in en om winkels Dienstverlening als straf kleine steunfraudeurs DEN BOSCH (ANP) - De gemeente 's-Hertogenbosch wil eind februari beginnen met een experiment om steunfraudeurs "onbetaalde arbeid ten algemenen nutte" te laten ver richten. Het experiment met dienst verlening als straf is alleen bedoeld als vrijwillig alternatief voor men sen die voor het eerst en minder dan zestien weken en niet voor meer dan 4800 gulden hebben gefrau deerd. Het plan krijgt ondersteu ning van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid met een subsidie van 90.000 gulden. Het Openbaar Ministerie en de Reclas- seringsvereniging staan er even eens positief tegenover. Tot dusverre verlaagt of stopt de sociale dienst de uitkering bij steunfraude, en vordert het teveel ontvangen bedrag terug. Verder maakt de dienst een procesverbaal op, waarna de rechter bepaalt welke straf wordt opgelegd. Terugbetaling van teveel ontvan gen steun blijft onverkort gehand haafd, maar de gemeente denkt dat alternatieve werkstraffen juist bij mensen zonder baan een positieve uitwerking kunnen hebben. Den Bosch rept weliswaar niet van een "werkervarings-project", maar men hoopt dat de ongeveer vijftig men sen die naar schatting jaarlijks voor een dienstverleningsplaats in aan merking komen, meer kans maken op de arbeidsmarkt. De Reclassering die mensen met dienstverlening begeleidt, zou con tact moeten houden met het Ar beidsbureau, om de kans op een baan na afloop van de dienstverle ning volledig te benutten. De ge meenteraad van Den Bosch buigt zich in februari over het voorstel. heeft volgens Justitie zodanige vor men aangenomen, dat dit een be dreiging gaat vormen voor de veilig heid en voor het goed functioneren van de detailhandel. Jaarlijks wordt er voor een bedrag van 700 miljoen gulden uit winkels gestolen. Daar om hebben overheid en detailhan del afgesproken de winkelcrimina- liteit gezamenlijk aan te pakken. Het lik-op-stuk-beleid maakt het mogelijk dat de politie een betrapte dief een schikking doet; de boete moet dan ter plaatse worden be taald. Hirsch Ballin liet de vertegen woordigers van de detailhandel ver der weten dat het aangekondigde Herkenningsdienstsysteem met in gang van 1 april volgend jaar opera tioneel zal zijn. In dit systeem wor den gegevens over delicten en ver moedelijke daders opgenomen. Na gegaan zal worden hoe een comple tere registratie van winkeldieven kan worden bereikt. Verder is bin nen het Openbaar Ministerie een werkgroep ingesteld om tot een lan delijk vervolgingsbeleid winkel diefstallen te komen. De maatregelen zijn volgens het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond nog niet voldoende. "Winkelpreventieprojecten komen nu daadwerkelijk van de grond. Dat betekent dat ondernemers en hun medewerkers verder worden ge traind in criminaliteitsbestrijding. Maar het lik-op-stuk-beleid laat nog een poosje op zich wachten en dat is teleurstellend", aldus een woord voerder. Coalitie tevreden met extraatje voor sociale advocaten CDA en PvdADEN HAAG (ANP) - De regeringsfracties CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben met in stemming gereageerd op de toezeg ging van minister Hirsch Ballin (justitie) om voor het volgend jaar in totaal 12,5 gulden ter beschikking voor de sociale advocatuur. Hirsch Ballin herhaalde dat een door een ruime meerderheid ge wenste verhoging van de vergoe dingen aan sociale advocaten met 25 procent pas mogelijk wordt bij de invoering van de nieuwe Wet op de rechtshulp, die vooralsnog wordt voorzien medio 1993. PvdA en CDA nemen daar genoegen mee. D66 en de WD vinden dat de ver goedingen volgend jaar al met 25 procent moeten worden verhoogd. De Nederlandse Orde van Advo caten is "nogal ongelukkig" met de 12,5 miljoen, die bovendien slechts bij een beperkte groep sociale advo caten terecht komt. Gevraagd was om 50 miljoen gulden. niet". Een boude stelling. Boven dien zijn de vergoedingen in het GVS gelijk aan de nu bestaande ge middelde prijzen van de genees middelen. Het systeem zal verder periodiek worden aangepast aan de ontwikkelingen, ook indien blijkt dat er toch groepen zijn die blijvend moeten bijbetalen. Garanties wil Simons niet afge ven. Vooral bij de invoering van het GVS, in april 1991, zal het fenomeen van bijbetalen zich gaan voordoen, maar dat rangschikt de bewinds man onder "overgangsproblemen". Maar waar het om gaat is dat de con sument-patiënt nu die extra kosten tenminste vergoed krijgt, terwijl dat straks niet meer voor 100 pro cent vaststaat. Daarmee zijn we bij de kern van het hele verhaal. Waar de overheid de farmaceutische industrie, artsen en apothekers niet in de hand kan krijgen, wordt de patiënt als joker ingezet. Het zijn vooral chronische patiënten met lage inkomens in het ziekenfonds die nu het slachtoffer dreigen te worden. Volgens Simons zal het zo'n vaart niet lopen. Mocht het Financieel he lemaal uit de hand lopen, dan is er altijd nog de bijstand waarop men terug kan vallen, redeneert Simons. Over twee jaar zullen we evalueren. Maar veel onheil is dan al geschied. Onvermogen De Kamer zat erbij en keer ernaar toen Simons met zijn voorstellen kwam; men is op medicijnterrein zo weinig geschoold, dat men de in houd van het GVS niet kan beoor delen. En aangezien de deskundi gen het ook niet eens zijn, kan de Kamer ook niet op hen terugvallen. "Een ramp", aldus PvdA-kamerlid De Pree deze week. Een beter bre vet van onvermogen had hij zichzelf en zijn collega's niet kunnen op plakken. Stichting Nationale Platenbon nvgd 1990 SENATOR?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3