Amnesty weet bekende Nederlanders te vangen Veronica-blad straks zelfstandig? "NOS-Laat krijgt prijs van artsen DEZELFDE JURK? Cape cod LEIDEN Jeroen Krabbé ge blinddoekt en zichtbaar ver slagen naar de grond starend, Frank Boeyen geboeid en in lompen aan een bed, Gerda Havertong vastgeketend aan een muur. Ze zijn bijna onher kenbaar, de bekende Neder landers die op de foto gingen en, vergezeld van de tekst 'Hoe ver moet het komen voordat u eindelijk lid wordt?' hun me dewerking verleenden aan een nieuwe ledenwerfactie van Amnesty International. De mensenrecht-organisatie is blij met de medewerking van al die bekende namen. Behal ve Krabbé, Joosten en Boeyen doen Johnny Kraaykamp, Gerda Havertong, Aad van den Heuvel en Johan Stekelen burg mee aan de actie, die tot eind dit jaar doorloopt. Via tv-spotjes, op affiches, in fol ders en in advertenties zijn hun gezichten te zien. Volgens een woordvoerder van Amnesty waren er maar heel weinig 'bekende gezich ten' die, gevraagd om voor de actie te poseren, weigerden, "En degenen die dat wel de den, hadden daar een hele goe de reden voor", aldus de woordvoerder. Geduld Voor sommigen was het wel passen en meten om de foto te maken vanwege de overvolle Frank Boeijen als gemartelde gevangene voor Amnesty (foto pr) agenda's. "Met name voor Jeroen Krabbé was het moei lijk, maar die heeft het gewoon tussen de filmopnamen door gedaan". Vooral het schmink- werk vergde veel geduld en tijd, maar het succes daarvan is dan ook groot: de meeste fo tomodellen' zijn echt heel moeilijk te herkennen. Overi gens was het de vaste grimeur van Koot en Bie die dat ge deelte van de Amnesty-klus voor zijn rekening nam. De actie is nog maar net be gonnen, maar lijkt heel rede lijk te scoren. Duizenden Ne derlanders hebben zich inmid dels aangemeld als lid van Amnesty. HILVERSUM De sigaret uitdoven en dan voorgoed stoppen met roken. Ook 'bekende Nederlanders' maken in dezer dagen dergelijke goede voornemens. Bas Westerweel (links), tv-presentator van de AVRO, Gijs Wanders (midden), nieuwslezer bij het NOS-journaal, en Henk Mouwe (NCRV-presentator, rechts) bijvoorbeeld. Deze tv-beroemdheden doen mee aan een nieuw programma van de KRO, 'Hou Nou Toch Op' geheten, dat Han van der Meer gaat presenteren. Op zondag 30 december, wat een timing, wordt het eerste deel van deze vijftiendelige reeks uitgezonden. (foto anp) HILVERSUM Het tv- programma NOS-Laat krijgt dit jaar de pers prijs van de Landelijke Huisartsen Vereniging. NOS-Laat krijgt de prijs voor de uitzending van 29 september over het voor schrijven van slaappillen en kalmeringstabletten. In deze uitzending werd een discussie gevoerd tussen de heer Post, oud huisarts en nu genees kundig adviseur bij een ziekenfonds en de heer Lens, eveneens oud-huis- arts en nu geneeskundig inspecteur voor de volks gezondheid in Noord- Holland. De jury was van mening dat deze uitzen ding "voldoet aan het cri terium voor de persprijs: bijdragen aan een beter begrip tussen huisarts en patiënt". Met name de mengvorm van reportage en interview in deze uit zending sprak de jury De LHV-persprijs wordt jaarlijks uitge reikt voor de beste uit zending over de verhou ding huisarts-patiënt. De prijs, bestaande uit een geldbedrag en een beeld je, is inmiddels overhan digd aan Tom Kamlag, hoofd aktuele program ma's van de NOS. HOLLYWOOD Voorma lig First Lady Nancy Reagan vergelijkt de stof en ont werp van haar jurk met die van actrice Shirley Jones terwijl diens echtgenoot Marty Engels zich er ook mee bemoeit. Klaarblijke lijk kwam het drietal tot de ontdekking dat het patroon van beide ongetwijfeld kostbare japonnetjes erg op elkaar lijken. De beroemde dames kwamen elkaar tegen op een feestje voor actrice Helen Hayes (zie inzet). De actrice, die 90 is geworden, werd gehuldigd vanwege haar verdiensten voor to neel- en film. Helen Hayes heeft heel wat rollen op haar naam staan, onder andere in de film 'Airport', waarvoor ze destijds een Oscar kreeg. (foto's ap) HILVERSUM (GPD) - Het Veronica-blad Satellite gaat volgend jaar misschien een zelfstandig leven leiden. De omroep start volgend jaar een onderzoek naar de levens kansen van een zelfstandig Satellite. Het blad is nu al leen nog verkrijgbaar voor abonnees van het Veronica- blad. Veronica-leden kunnen voor een kwartje per week bet blad met de programma's van satellietzenders bij het Ve ronica-blad krijgen. Satellite, dat in mei van start ging, beeft inmiddels zo'n 14.000 abonnees. Veronica verwacht dat het blad verder groeit door de toename van het aantal sehotelkijkers. 6 8) 7 4) 8 (13) 9 (10) 10 6) 11 (20) 12 (16) 13 (24) 14 (18) 15 (14) 16 9) 17 (11) Ice ice baby - Vanilla Ice - Emi Bovema Sadeness - Enigma - Virgin Pray - MC Hammer - Emi Bovema Unchained melody The Righteous Bro thers - Polydor I'll be your baby to night - Robert Palmer - Emi Bovema Unbelievable - E.M.F. - Emi Bovema It takes two - Rod Ste- wart Tina Turner - Warner Music Justify my love - Ma donna - Warner Music It's a shame - Monie Love - Chrysalis Anniversary waltz - Status Quo - Phono gram Don't worry - Kim Appleby Emi Bove ma Love rears its ugly head - Living Colour - CBS Mary had a little boy - Snap - Ariola A better love - London Beat - RCA Ich hab' getraumt von dir - Matthias Reim - Phonogram Show me heaven - Ma ria McKee - CBS Thunderstruck AC/DC Warner Mu- 18 (22) Leven en laten leven - Corry Konings - CNR 19 (25) Domino - Clouseau - CNR 20 (15) Soultrain - B.B. Queen - Emi Bovema 21 (32) Disappear - Inxs - Phonogram 22 (30) Do yo remember - Phil Collins Warner Mu sic 23 (12) I'm your baby tonight - Whitney Houston - Ariola 24 (26) A little time - The Be autiful South - Phono gram 25 (17) Doin' the do - Betty Boo Indisc 26 (33) Let's try it again - New kids on the block -CBS 27 (19) Keep on running - Milli Vanilli - Ariola 28 Maar vanavond heb ik hoofdpijn - Hanny - Telstar 29 To love somebody - Jimmy Somerville - Phonogram 30 Christmas without you - Kenny Rogers Dolly Parton - RCA 31 (21) Bom to be wild - Step- penwolf - Warner Mu sic 32 Groovin' - UB 40 - Vir gin 33 (28) You gotta love someo ne - Elton John - Pho nogram 34 Get here - Oleta Adams - Phonogram 35 The greatest gift of all - Grant Forsyth - Dino Music 36 Operaa house Mal colm McLaren - Vir gin 37 (23) Freedom - Anita Meyer - Ariola 38 (29) The Joker - Steve Mil ler Band - Emi Bove ma 39 Tick tock - The Vaug- han Brothers CBS 40 (27) Candy - Iggy Pop - Virgin (Copyright Stichting Ned. Top 40) PAGINA 34 In Trouw, stond een paar dagen geleden een foto van een school walvissen, die op de kust van Massachusetts was aange spoeld. Zo te zien gaat het om griends, kleine walvissen, waarop elders, zoals op de Faeröer, intensief jacht wordt gemaakt. De Amerikaanse kust bewoners zien de walvissen ech ter niet als voedsel, maar als dieren die beschermd moeten worden. Warm ingepakt staan ze op het strand en bedekken de griends met plastic, om ze tegen uitdrogen te beschermen. Op de achtergrond probeert een ande re groep hulpverleners met ver eende krachten een walvis naar open water terug te slepen. De foto werd genomen bij Hyannis, een plaats die halver wege het schiereiland Cape Cod is gelegen. Cape Cod ligt ten zui den van Boston en steekt als de staart van een schorpioen in zee uit. Samen met de eilanden Nantucket en Martha's Vi neyard, vormt het voor de Bos- tonians een geliefd vakantie oord. Het strand van Martha's Vineyard kent iedereen van de filmhier ontstond steeds de pa niek als het witte monster uit 'Jaws' weer op mensenjacht was. Twee jaar geleden was ik in Boston en ook in Hyannis. Bos ton wds in kerststemming; elke middag kwamen in het centrum van de stad 'The Bells of Boston' bijeen, die met het getingel van kleine en grote klokken hun kerstgezang muzikaal begeleid den. In de grote warenhuizen had Santa Claus zijn intrede gedaan; ouders zetten hun kin deren bij hem op de knie en be taalden even later voor de ge maakte foto. DE AMERIKANEN WILLEN DE DA PANNERS PWINGEN HET IMPORT - Het hart van Boston, de -plaats waar de Amerikaanse Revolutie begon, bestaat uit wolkenkrabbers van staal en glas, waartussen zich hier en daar nog een enkel historisch gebouw heeft weten te handha ven. Ik mocht graag even bin nenwippen bij 'The Black Rose', een ouderwets Iers café, waar het zwarte Guinness-bier werd geschonken en waar de balla den van het Europese vader land door de ruimte schalden. Aan de wanden hingen portret ten van beroemde Ieren en Iers- Amerikanen (de eerste stroom emigranten kwam uit Ierland). Merkwaardig genoeg ontbrak de beeltenis van John F. Kenne dy, toch niet de minst bekende naam die de lokale Ierse ge meenschap had voortgebracht. Kennedy kwam ik wel tegen in Hyannis, waar zijn familie een zomerhuis heeft, dat nog steeds als zodanig gebruikt wordt. Aan de laan, die naar zee voert, is ook een Memorial voor hem opgericht in een hal ve cirkel van veldkeien is een bronzen medaillon gevat, waar op het profiel van de vermoorde president in bas-reliëf is afge beeld. Hyannis is een plaats van mo tels, hagelwitte kerken en grote, houten villa's. Delen van het strand zijn particulier bezit. Op het publieke deel vond ik langs oude vloedlijnen hopen muiltjes (of slippers), dat zijn schelpen die in zee in kettingen op elkaar vastzitten. Ook de wijde man tel, die bekend is geworden als embleem van de Shell, was er al gemeen. Er lagen zelfs exempla ren van een exotisch soort Zuid zeeschelp, met roze parelmoer van binnen, waarvan ik de naam niet ken, en ook een enkel gebleekt stuk bot - wellicht een herinnering aan een gestrande griend? Met zijn stranden, duinen en dennenbossen doet Cape Cod sterk aan de waddeneilanden denken. Beide gebieden vormen ook een geschikte omgeving voor de cranberry, of veenbes. Het vat met bessen, dat in het midden van de vorige eeuw op Terschelling aanspoelde, was ongetwijfeld afkomstig van een schip dat zich in de haven van Boston, Provincetown (op het uiterste puntje van Cape Cod) of Hyannis had laten provian deren. De cranberries van Cape Cod voorzien de natie van de helft van de gelei, die het onmis bare bijgerecht vormt bij de kerstkalkoen. Op Terschelling staat de veenbes aan de basis van een steeds toenemende reeks produkten, van jam tot wijn, en van theemelange tot ge bak. Nu het op Terschelling en Vlieland niet goed gaat met de importbes - de dalende grond waterspiegel doet de bessen- struiken verdrogen - overweegt men daar om het rode kleinood kant en klaar uit Amerika aan te voeren. De wijn die op Ter schelling geschonken wordt, smaakt weldra naar Hyannis en Cape Cod. WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 MOZGEM fCUU JE MEEVLtEEEU MET HET POSTVLIEGTUIG, HEINZ

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 34