Jojo's aan een touwtje Feestelijke dienst in Bethlehemkerk Baggeraar schreef in Iraaks dagboek emotie van zich af I REPORTAGEi WOENSDAG 19 DECEMBER 19; Basra, maandag 12 november. Het bevoorradingsschip de Nada is ook vandaag weer niet binnenge lopen. Hoewel er mondelinge toe stemming is, kwam nog geen telex van Baghdad binnen. Via Radio We reldomroep het nieuws gehoord dat de Tweede Kamer de petitie heeft ontvangen maar zich toch achter minister Van den Broek schaart. Dat leidt tot stevig commentaar hier, vooral bij de jongeren. Zoals de stemming nu is, zouden politieke partijen heel wat stemmen gaan missen. Maar ach, te weinig om iets te veranderen... Dinsdag 13 november Voor het eerst heb ik een Iraakse hopperzuiger écht aan het werk ge zien. Nu de haven op diepte is ge bracht moeten die mannen het zelf op diepte houden. Dat zal wel mislo pen omdat ze a. de moed missen om consequent te werken, b. geen re serve-onderdelen hebben voor de in Holland gebouwde schepen en c. er een geestdodende oorlogsdreiging hangt. De Nada komt ook vandaag niet, Baghdad wijt dat aan 'procedure fouten'. M'n neus, het heeft te ma ken met de politiek in Den Haag. Schouderophalend hebben we van morgen naar de radio geluisterd. Die hete Limburgse aardappel (Var- kevisser bedoelt minister Van den Broek, red.) denkt dat we dit accep teren? Tja, we kunnen niet weg, maar zijn 'politiek' is de onze niet. Woensdag 14 november Vanmorgen was het tien graden met een stevige noordenwind. Om te bevriezen! De Nada is eindelijk binnen, vanavond zal er weer met smaak een borrel gedronken wor den! De pontons, om het materieel op te laden, zijn nu ook binnengelo pen en is er dus weer werk aan de warwinkel. Er ontstaat een andere sfeer: 'aanpakke manne, hoe sneller geladen, des te eerder zijn we weg en laat ze maar de krijgen'. Zo slaat het humeur van velen die al lang één of twee keer op verlof zou den zijn gegaan (ware het niet dat), bijna dagelijks om. Maar hopen dat iedereen het hoofd koel houdt. Donderdag 15 november Ongemerkt lopen de werkzaam heden ten einde. Vandaag ben ik be gonnen om de uitklaring voor te be reiden, terwijl de douane nog braaf bezig is de eerste bulk papieren te ondertekenen. Ze doen dat in de 'moskee', zo heet onze bar tegen woordig. Hopelijk vertrekt zaterdag de eerste sleep. De bemanning van de zuiger 'Jokra' heeft een brief op gesteld, gericht aan de Tweede Ka mer, met het verzoek iets te doen. Iedereen kan ondertekenen, maar ik doe er niet aan mee. Ze gaan toch hun eigen gang- Vrijdag 16 november Hein Huisman, de man die na mens de joint venture met de Iraak se autoriteiten over onze .terugkeer onderhandelt, is naar Baghdad ver trokken. Als een deel mag vertrek ken is het te hopen dat de achterblij vers het hoofd koel houden. De Ira ki's blijken steeds weer in staat ons op subtiele wijze te saboteren. Alle toestemmingen voor de eerste af vaart zijn er, alleen de verantwoor delijke douane-man komt zijn af spraak niet na en zijn kantoor, waar alle papieren liggen, is op slot. Tel dat bij al die geruchten over de be reidwilligheid onder de bevolking om oorlog te willen voeren en het wordt er voor ons niet makkelijker op. De bijna dagelijkse gesprekken die ik met onze Iraakse assistent Nassar heb, geven mij wel een an der beeld van het leven hier. Hij laat het leven van een andere kant zien, een kant die wij Westerlingen niet willen zien... Zaterdag 17 november De douane-afhandeling is rond, nu zit het weer echter tegen, dus is de eerste afvaart opnieuw uitge steld. Maar geen nood, afleiding ge noeg want vandaag zijn een delega tie van het Belgische Rode Kruis en de Nederlander Tjittes op bezoek. De vrouwelijke arts uit België heeft aan belangstelling geen gebrek. Bij die Nederlander mogen wij ons hart luchten, maar dat levert geen uittocht op! Zolang wij niet als gegijzelden beschouwd worden, omdat Huisman zelf onderhandelt, heeft een gesprek geen zin. Terwijl het zo simpel is: diegene die niet op verlof kan, is een gegijzelde. Dus staat die 'Haagse Lubbers' maar op z'n principes. Soms denk ik dat wij hier als figuranten verdwaald zijn en in een verkeerd hoofdstuk op duiken... Zondag 18 november Zo, de eerste twee slepen en het landingsvaartuig 'Beachcomber' zijn vertrokken. Maar niet nadat een komediantenclub van de Iraakse marine alles heeft geïnspecteerd. Hoorde vanmorgen met afgrijzen welke excessen zich gisteravond hebben voorgedaan. Vijf kaderle den hebben zich als gedegenereer de wezens gedragen, zo gênant dat de vrouwelijke Belgische Rode Kruis-arts huilend de bar zou heb ben verlaten. En een of andere zot heeft zelfs de deurkruk van haar ca bine vernield. Zelf ging ik met een boek en een biertje om 8 uur naar m'n hut en had na het hartversterkende telefoontje met mijn vrouw geen zin in dat gel- al. Blijkt dus een goed besluit ge weest te zijn. Het geeft mij sterkte om meer moeilijke momenten de baas te blijven. Soms zou ik ande ren wel willen helpen, maar deze ge meenschap is gebaseerd op indivi dueel overleven van de eigen gees telijke problemen- Maandag 19 november 'Groot nieuws, jullie mogen vanaf 25 december vertrekken. Saddam Hussein heeft het zelf gezegd'. Met deze boodschap kwamen vanmor gen enkele Iraakse medewerkers Baggeraar Geurt Varkevisser (48) uit Alkmaar keerde vorige week terug uit de Golf. Werkzaam bij de joint venture Volker Stevin/Boskalis zag hij op 15 augustus zijn periodiek verlof de mist ingaan door de Iraakse bezetting van Kuwayt. Eind november zaten de werkzaamheden in de haven van Umm Qasr erop, maar het duurde nog tot 12 december voordat Geurt en z'n 73 kameraden in Nederland terugkeerden. Geurt Varkevisser deed 'de logistiek', wat inhield dat hij de in- en uitklaringen van al het materieel regelde. Hij bivakkeerde meestentijds op het hotelschip Gulfhouse, maar door zijn werkzaamheden kwam hij ook regelmatig in de havenstad Basra en de hoofdstad Baghdad. Vanaf 2 augustus, de dag van de Iraakse inval, tot zijn terugkeer vorige week op Schiphol hield hij een dagboek bij, 118 bladzijden lang. Om de emotie van zich af te schrijven. Vandaag publiceren wij fragmenten uit de laatste maand, waarin de medewerkers van Volker Stevin/Boskalis dagelijks heen en weer worden geslingerd tussen hoop en wanhoop, vertrekken en blijven. Het dagboek begint op maandag 12 november, een paar dagen nadat Nederlandse gegijzelden een petitie aan de Tweede Kamer stuurden waarin zij aandrongen op het spoedig zenden van een humanitaire missie. Hotelschip Gulfhouse, het onderkomen van Varkevisser en kameraden tij dens zijn verblijf in Irak. (f0to gpi toen wij zeiden dat wij er niks van geloofden, zo'n koele reactie had den ze niet verwacht. Een discussie met hen over iets wat totaal buiten hun vermogen ligt, heeft geen zin- Dinsdag 20 november Een dolle dinsdag! Huisman is uit Baghdad teruggekomen met het goede nieuws dat er voor iedereen op het project toestemming is om te vertrekken. Hij kreeg een donde rende ovatie. Hein vertelde het ver haal in de bar: Hein aan de Heine- ken. We gaan in twee of drie groe pen over zee naar Abu Dhabi. Bij velen hebben vandaag de alcohol spieren het begeven, het zal morgen heel rustig zijn. Ik ga me in het feestgedruis storten! Woensdag 21 november De beide bars hebben veel weg van een slagveld. Menige baggeraar heeft sinds gistermiddag niets meer gedaan, de meesten werden van morgen met hoofdpijn wakker. Al vroeg vandaag ben ik naar Basra ge gaan om met de inspecteur van Lloyd's verzekeringen te overleg gen. Twee Belgen zijn aangewezen om vandaag met Le Pen mee naar huis te reizen. Weigeren zou zinloos zijn ook al zouden ze iets tegen rechts- radikalen hebben. Want het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken bepaalt de voordracht op sluwe en uitgekiende wijze. Weigeren zou bo vendien de andere gegijzelden in de problemen kunnen brengen. In dat kader is het een kwalijke zaak dat Van den Broek aan zijn eigen elec toraat voorbijgaat en vast blijft hou den aan het Amerikaanse stand punt. Ondertussen zijn wij hier een speelbal van lokale luimen. En er reist een Hollandse dominee de we reld rond met gesloten ogen... Donderdag 22 november De zuiger 'Enterprise' is vanmid dag vertrokken en geleidelijk ont staan in het havengebied lege plek ken. Iraakse soldaten brengen bib berend nietsdoend de dag door, hun parkeerplaats lijkt wel een open luchtwerkplaats. Van troepenbewe gingen merken wij weinig. Aange zien kranten niet komen, gaat er veel aan ons voorbij. Misschien goed voor het gemoed, maar slecht voor de beeldvorming... Vrijdag 23 november Al hebben we toestemming van de baas in Baghdad, vertrekken is een andere zaak. Elke dag ambtelij ke vertragingen: 'de telex is nog niet binnen'. Die bloody hoera-stem- ming bleek naïef optimisme. Niet zo verwonderlijk want zo'n grote con centratie buitenlanders met kost baar materieel vlak bij een toekom stig slagveld is heel strategisch. Bij ons vormen sporten en lezen de hoofdmoot van de dag. De groep heeft alle vertrouwen in de politiek verloren: zij zijn pionnen op het eco nomische schaakbord. Vraag maar aan Lubbers, hij zal geraffineerd ontkennen. Waarom moet Van den Broek zonodig de heilige Bush als discipel dienen terwijl iedereen nu twijfelt? Saddam is een beest, maar dat rechtvaardigt niet dit gedrag. informatie voor mij te houden. Maar tot mijn stomme verbazing hoorde ik dat wij met enkele miljoenen zou den worden afgekocht. Er zijn men sen die het precaire van onze situa tie niet inzien en lekken. Of die hier of in Holland zitten weet ik niet, maar het is inmiddels gezegd... Zaterdag 24 november Een dag met van alles: huilen, la chen en zenuwen. We proberen Nassar te troosten, die een mobilisa tie staat te wachten. Hij was net uit dienst. Als een hoopje huilende el lende liet hij zich vanmorgen gaan. Lachen deden we om Radio Dessert Peace uit Baghdad. Kromme Engel se onzin, maar wel de nieuwste Yan kee tophits. Ondertussen geldt hier: 'De wereld kan naar de bliksem gaan, maar eerst moeten de papie ren kloppen'. De grootste bedrei ging voor onze bossen is niet de zu re regen, maar de Arabieren, gek op papieren- Maandag 26 november De laatste maandag voor vertrek? Gisteren geen tijd gehad om te schrijven. Een kompleet circus was het, want de drie verwachte sleep boten liepen binnen, mét de post! Ik kreeg met een maand vertraging m'n Sony-ontvanger. De ontvangst buiten is perfect, alleen het nieuws zelf niet. Binnen stoort het appa raat. Wat een misselijk makend gedans rond die Nederlandse missie. Mijn eerdere mening wordt keihard be vestigd: Den Haag bekommert zich geen moment om de gegijzelde landgenoten. Hein heeft het beter gedaan dan Brink, Lub of Broek. Mijn logistiek werk is klaar, het materieel wordt aan boord van de pontons gehesen. Afscheid nemen, inpakken en snel wegwezen- Dinsdag 27 november Een enkeling weet nog steeds te vertellen dat we donderdag vertrek ken. Nou, mooi niet, want de doua ne is pas vanmiddag geweest en heeft alleen maar belangstelling "nnr h"" Spijt niet, maar hoe alles verder zal verlo pen is onduidelijk. De hutindeling op de Cornelis Zanen is bekend, 86 man gaan naar Abu Dhabi, zaterdag of zondag vliegen we naar huis. Een pijnlijke ervaring voor de achter blijvers. De laatste loodjes wegen het zwaarst— Woensdag 28 november Ongelooflijk, maar het wordt hier met de dag onduidelijker. Geruch ten gaan de ronde als zou de oproep voor militaire dienst niet gevolgd worden door een werkelijke inde ling. Achmed in Baghdad en Sarah in Basra beginnen te beseffen dat het met hun eigen land goed fout zit. De douane zegt pas zaterdag de formulieren voor de Cornelis Zanen gereed te hebben. En dan nog zeg gen dat er geen opzet in het spel is! Voor ons is onderhandelen afgekort tot handelen, dus kwam een colle ga, weggegaan met een voedselpak ket, terug met enkele benodigde pa pieren. Nu de rest nog. Als onze pas poorten terug zijn volgt de af- scheidsborrel... Donderdag 29 november De derde familieverjaardag die ik door de Golfcrisis niet meemaak. De papieren zijn inmiddels vanuit Eaghdad terug in Basra, maar mor gen, vrijdag, zijn alle kantoren dicht. Dus zaterdag weg? Ik weet het niet! Schouderophalend wordt gereageerd op het nieuws uit Ne derland dat de groep gegijzelden komend weekeinde zou kunnen vertrekken. Ik moet nog 361 minu ten telefoon betalen, a raison van tien dollar per minuut. Dus een flink deel van mijn 'bibberbonus' (een soort toelage-red.) ben ik kwijt. Maar het kostbare kontakt met de familie is mij dat waard. Volgens Volker Stevin is ons ver trek uitgesteld tot maandag. Reden: de ruwe zee! Ik zei het al: vertra gingstactiek. Wij voelen ons een jo jo aan een touwtje! Het zal me niets verbazen als we nog een paar weken hier moeten blijven. Huisman is nog steeds in Baghdad. Misschien is hij met Van Dam bezig om ons vrij te kopen. De joint venture heeft al eerder bewezen dingen te kunnen regelen... Vrijdag 30 november Hans Boender meldde dat nog niet alle toestemmingen binnen zijn. De Belgen maken zich op om naar Baghdad te gaan, zij zijn vrij gekocht. Er komen lege pontons maar de animo om ze te laden is tot het nulpunt gedaald, zeker nadat een medewerker schamperde op merkt: 'Zie je wel dat het materieel belangrijker is dan wij!' 'Alle hoera-stemming bleek voor Jan met de korte achternaam en in Den Haag moeten ze hun smoel houden, anders komen we ze ver bouwen', is hier veel gehoorde ge spierde taal. Het geeft de machte loosheid aan. Veel van wat hier rich ting Den Haag gezegd wordt, schrijf ik liever niet op. Onbenullig, we reldvreemd Den Haag, dat niet be seft welke spanning wij hier door maken... Zondag 2 december Nog één handtekening Er wordt De stemming is gelaten. Weinig enerverend allemaal. De samenwer king met de Iraki's heeft de grenzen van het acceptabele bereikt- Maandag 3 december Het ziet er niet naar uit dat we deze week weg kunnen, Huisman is nog steeds in Baghdad. De havensi te is leeg en schoon, pontons zijn af gevoerd. Voor ons gaat de tijd drin gen. Geen nieuws op de radio over de Nederlandse missie. Ook mis lukt? De situatie wordt uitzichtloos, maandag 26 november was dus niet de laatste maandag hier. Wat doet onze directie? En Den Haag? Er heerst verbittering die bij thuis komst niet over zal zijn... Dinsdag 4 december Met de Kerst thuis? 't Zit er niet meer in, maar niemand wil erover praten. Waar wel over gesproken wordt is de (wereld)politiek. En ide alen. Maar de economie draait niet op bloed, wel op olie. Ik merk bij mijzelf dat ik opveer bij een positief geluid en in elkaar zak als het wéér niet doorgaat. M'n radio doet het in tussen prima, dankzij 10 meter montagedraad dat ik op het topdek heb vastgemaakt. Ik merk dat ik wat sentimenteel begin te worden en terugdenk aan al die jaren dat ik met mijn gezin in het buitenland heb doorgebracht. Een leven vol on zekerheid, maar wel de zekerheid van het gezin... Woensdag 5 december St. Nicolaasdag. We moesten in de bar komen. Weer een sprookje? Hans Boender, de operation mana ger, vertelde van Huisman in Bag hdad gehoord te hebben dat de eer ste groep zaterdag of zondag ver trekt. Gejuich, gejoel, maar ook on geloof en scepsis... Vrijdag 7 december Gisteren geen tijd en puf gehad om dingen te beschrijven. Vandaag hetzelfde. Gehoord dat nu alle gegij zelden mogen vertrekken. Fijn nieuws, heeft Van den Broek scho ne handen en toch gelijk! Eer er ver kiezingen zijn is men de fouten ver geten- Zaterdag 8 december 'n Chaos en 'n gekkenhuis, van daag. Eén ding staat - voorlopig - vast: morgen vertrekken we met de Cornelis Zanen... Zondag 9 december De haven zit potdicht van de mist. Er wordt zenuwachtig met koffers gesleept. De poging om in de bar het laatste aan Heineken op te ma ken is nét niet gelukt. We gaan aan boord, de sloepenrol volgt. En dan wachten. Om 12 uur komt de doua ne aan boord, om twee uur, om half drie, om vijf uur. Nee, vandaag lukt het niet meer... Maandag 10 december Collega Jos komt met de douane papieren aan boord. 'Ze waren gis teren te moe'. De loods komt aan boord en om half twee wordt het an ker gelicht. Langzaam wordt de af stand met de haven groter. Iedereen hangt over de railing en tuurt in het moddergrijze water. We maken Rob de Nijs zet viering luister bij LEIDEN Rob de Nijs en operazanger Cor Doesburg zullen de feestelijke opening van de Bethlehemkerk (Drift- straat) in Leiden als Samen- j op-Weg-kerk op eerste kerst- dag luister bijzetten. In een speciale krant, die in een opia- ge van zesduizend exempla ren dezer dagen in de buurt wordt verspreid, worden alle bewoners uitgenodigd. Zondag en tijdens kerstnacht zal intussen de gereformeerde Petra- kerk (Curagaostraat) voor de laatste maal voor de eredienst worden gebruikt. De afgelopen jaren deden beide kerken wisse lend (om de drie maanden) dienst voor gezamenlijk hervormd-gere formeerd gebruik. De hervormde gemeente en de gereformeerde kerk in Leiden, die al geruime tijd 'Samen op Weg' zijn, zagen in dat in De Kooi één gebouw voldoende was. Eer der dit jaar viel op grond van het advies van een 'commissie van acht' de keuze op de Bethlehem kerk, voorheen de 'Kooikapel'. Over een nieuwe bestemming voor de Petrakerk is nog geen be sluit genomen. De Petrakerk, die in 1961 in ge bruik werd genomen, werd wel spottend een 'kaasfabriekkie" ge noemd, herinnert buurtbewoner M. Stol zich in het speciale krant je 'Kerst iri 'de Bethlehemkerk'. Hij neemt met pijn in het hart af scheid van de Petrakerk, evenals de gereformeerde mevrouw C. Kpipers-Huijssoon, die over de Bethlehemkerk zegt: "We komen er met onze blijdschap en ons ver- diet". Want met de Petrakerk is er een band. "Veel mensen hebben hem zien bouwen. Hebben er geld voor opgehaald. Zijn er ge trouwd, hebben hun kinderen er laten dopen,. Of, hebben een lief familielid er vanuit begraven". In de krant, die is verspreid in De Kooi, de zeeheldenbuurt en een deel van Leiden-noord, wordt benadrukt dat kerst een feest van ommekeer is. Die ommekeer heeft ook in de kerken plaatsge vonden. "De beelden, die boven komen bij het begrip KERK zijn niet altijd prettig. Verveling, do delijke ernst, heerszucht van de geestelijken, een sfeer van 'raak niet, smaak niet, roer niet aan'. Voor sommigen versperren jeugdtrauma's en conflicten de weg naar de kerk". Maar: "De kerk is ook veran derd! Het altijd-beter-weten is af geleerd, hoogdravende taal is uit gestorven, verveling is verdreven door echtheid en sprankeling. De kerk leeft weer! De dominee heeft het niet alleen voor het zeggen. Elke geïnteresseerde praat en doet mee". Het wijkgebouw 'Irene' van de Bethlehemkerk, heeft een lage drempel: een huisarts heeft er spreekuur en de AbvaKabo houdt er kantoor. "Vogels van di verse pluimage ontmoeten elkaar aan de bar. De dominee vraagt nooit aan de mensen, die hem aanklampen: 'bent u wel van de kerk?'. Het dagelijks spreekuur is toegankelijk voor iedereen". In de krant wordt ook 'Samen op Weg' toegelicht: "Niemand kan meer uitleggen wat het ver schil is tussen hervormd en gere- formeeerd". Verder stellen de di verse pastores zich voor, onder wie de nieuwe gereformeerde ds, G. H. van der Bom, nu nog predi kant in Maastricht, maar vanaf 1 februari in Leiden werkzaam. Ook de fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, L. C. Brinkman, heeft een bijdrage aan het krantje geleverd. Hij wijst de buurtbewoners op hun gezamen lijke verantwoordelijkheid. "Op komen voor elkaar, zorgen voor elkaar, plezier hebben met elkaar, samen werken of op zoek naar werk; dat zijn allemaal ge deelde verantwoordelijkheden, die thuis en één deur verderop bij de buren beginnen". Rob de Nijs, die via zijn per soonlijke contacten met ds. A. Al- blas dinsdag van de partij zal zijn, noemt Kerstmis iets bijzonders. "Je denkt dan nog meer aan Christus, wat voor mij geen uit zondering is, want ik denk het he le jaar aan Christus". Onder de 'gezichten' die in de krant staan afgedrukt, is ook wijkagent Aldert Busscher te vin den. Hij heeft een wens: "Ik zou het leuk vinden, wanneer er in de toren van de Bethlehemkerk een echte klok zou komen". Opgehangen. De 55-jarige Pinkstervoorganger Hossein Soodmand in Iran is kortgeleden door ophanging om het leven ge bracht. Hij had een maand in voorarrest gezeten nadat hij in de stad Gorgan ten noordoosten van Teheran de misdaad had begaan een nieuwe gemeente te willen stichten. PARIJS Het joodse feest Cha- noeka wordt gedurende acht da gen in december door joden over heel de wereld gevierd. Daarbij neemt de kandelaar met negen lampen een centrale plaats in. De joodse gemeenschap in Parijs plaatste een grote kandelaar 7ia- bij de Eiffeltoren. Tijdens Cha- noéka wordt de inwijding van de tempel herdacht na de verontrei niging door de tiran Antiochus Epiphanus in 165 voor Christus. (foto AFP) Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Klun- dert J. Ouwendijk Oudshoorn-Ridder- Gereformeerde Kerken: bedankt voor Vroomshoop drs J. Maliepaard Wilsum en Kamperveen. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Pretoria (Zuid-Afrika) als zendingspredikanten te Mamelodi T. de Boer, A, J. de Visser en M. de Vries, thans als zodanig verbonden aan de kerk van Drachten-Zuidoost. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Utrecht A. Bac Bodcgra-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2