Konijnenburg vecht vooral tegen zichzelf Snelders weer snel terug a service If AL •::VER DE GRENZEN' Sammer: met dank aan Gorbatsjov Vw> 'h titfc tMilkhH 'h MoUhttlh &ke. 7e ektpMÏyte inkomenl WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 SPORT PAGINA 21 Schansspringer' op zoek naar erkenning ARNHEM - (GPD) Zijn beste prestatie bedraagt 85 meter. Daarmee is de reputatie van Gerrit Jan Konijnenberg als schansspringer gevestigd. Oostenrijkers die aanvankelijk nog in hun vuistje lachten, zien de vliegende Hollander uit Breukelen tegenwoordig regelmatig hoog eindigen, hoger dan hen lief is. Konijnenberg, die met zijn voorspringen tij dens de Olympische Spelen in Calgary voor het eerst de aandacht van het grote publiek op zich vestigde, legt zich sinds oktober fanatieker dan ooit op zijn sport toe. Meer trainen, minder werken. Een regelmatige levenswijze die de in Arnhem woonachtige NSF-werk- nemer op een hoger platform moet brengen. Toch zijn de inspanningen vooralsnog vergeefs, want het NOC ligt dwars. De limiet die het comité stelt, bij de eerste acht eindigen in een wereldbekerwedstrijd, is te hoog gegrepen. De lobby die Konij nenberg via chef de mission Ard Schenk heeft opgestart, is zijn laatste hoop op deelname aan de Winterspelen van Albertville '92. Vliegen Het is eenzaam aan de top. Gerrit Jan Konijnenberg weet dat als geen ander. Boven op de schans staat nie mand die je een duw in de goede richting geeft. De 27-jarige duizend poot en 'dare-devil' probeert dit sei zoen over de honderd meter te vlie gen. Een gevecht in de anonimiteit, een strijd tegen voornamelijk zich zelf. Want toppers als Matti Nykae- nen en Jens Weissflog 'verlagen' zich niet tot zijn niveau. Zij staan een trapje hoger. Toch blijft Gerrit Jan zijn sport trouw. Niet voor het geld of voor de eer, maar voor 'the fun of it'. „Je doet het omdat je er van geniet." Dat de Nederlandse schanssprin ger over voldoende atletisch vermo gen en durf beschikt, bewijst zijn sportieve verleden. Konijnenberg bedreef gedurende langere of korte re tijd de bergsport, het turnen, het sport, in tegenstelling tot het ski- vliegen waar je nog niet eens de tijd krijgt om om je heen te kijken. Je maakt snelheid, zet af, landt, en als de sodemieter moet je remmen". Geheim Konijnenberg beschrijft zijn vluch ten klinisch, als was hij bang een ge heim te verraden. Het geheim van een man die ontdekt heeft hoe hij de de drukkende banden van de zwaartekracht van zich af kan wer pen. Hij licht slechts een tipje van de sluier op. „Het is een heel spe ciaal gevoel. Vanaf het moment dat je vijftig meter of meer springt, is het geen sprong meer. Het wordt meer een zweefvlucht. Dan praten we over het gevoel dat al die men sen zoeken die naar de kermis gaan. Om daar in allerlei vreemde appara ten kruipen. Vliegen, even aan de aarde ontsnappen. Een vrije val van veertig meter". Veertig meter. Een afstand die voor Konijnenberg telt. Een sprong van die lengte betekent een totale afstand van zo'n 85 meter. Een 'jump' die er wezen mag, maar die door genoemde Nykaenen en Weis sflog desnoods met één ski wordt gesprongen. Dat moet een frustre rende gedachte zijn voor een sport man. „Je kunt je daar natuurlijk op blind staren. Maar je kunt ook je ei gen prestatie in het juiste licht zien en reëel blijven. De echte vedetten parachutespringen en het freestyle liggen zo'n tien jaar in ontwikkeling skiën. Vanuit die laatste tak van sport kwam zijn passie voor het schansspringen en skivliegen voort. Een hartstocht die geen bevlieging voor op me. Een periode van inten sieve begeleiding van kindsbeen af. Die tijd heb ik gemist, dat loop ik ook nooit meer in. Dat is wel frus- is, want Gerrit Jan heeft dit seizoen trerendr om te weten dat je de ach- nog eens alles opzij gezet om over de magische grens van honderd me ter te zweven. „Je gaat in vier secon den naar beneden. Reactievermo gen en handelingssnelheid. Daar komt het op aan. Met honderd kilo meter per uur valt er niet veel te cor- terstand met de beste wil van de we reld niet meer inhaalt. Als je echter progressie blijft zien, steeds meer mensen achter je laat, dan voel je toch bevrediging. Het gevoel dat je in je onderbuik krijgt als je zweeft, blijft tellen. Bovendien maakt het rigeren. Daarom is schansspringen eigenlijk niets uit of je nou tachtig ook niet te vergelijken met parachu tespringen. Je springt uit een vlieg tuig, je valscherm gaat open en je landt ergens. Een heel passjeve of honderd meter springt, in beide gevallen geef je aan dat je toch wel iets begrijpt van de sport". Als Konijnenberg over de hon- Gert-Jan Konijnenburg maakte dei derd meter vliegt, breekt hij en pas sant het Nederlands record. Een doel dat hem heilig is. Lukt het niet in Val di Fiemme (Italië) tijdens het WK in februari, dan moet het maar in Iron Mountain, Canada gebeu ren. De magische grens, een eeuwi ge obsessie? „Nee, dat nooit.Het moet leuk blijven. Alhoewel het fijn zou zijn om tegen al die voetballers in Nederland te kunnen zeggen; jongens, jullie halen de overkant van het veld niet eens, ik wel." Motivatie Motivatie en inzet te over. De finan ciële mogelijkheden worden ge schapen door de Nederlandse Ski Vereniging. Aan alle voorwaarden is voldaan. Toch zit Konijnenberg met twijfels. Onzekerheid over het voortbestaan van zijn sport in een land dat geen springschansen heeft, laat staan schansspring-geschiede len in Calgary furore als voorspringer. Rond hem enkele collega-springers. nis. De vraag is of met het einde van zijn actieve loopbaan de sport niet uit zal sterven in de Lage Landen. „Wat de toekomst zal brengen moet je altijd afwachten, maar met het starten van een spring-opleiding voor de jeugd is tenminste een be gin gemaakt. Acht jongens tussen twaalf en negentien jaar springen regelmatig en gaan dit jaar met me mee de sneeuw in. Die ondergaan in Sankt Moritz hun vuurdoop. Voor het eerst van een echte schans. Het is fijn om te weten dat mijn pogin gen geen incident zullen blijven. Als het meezit is voor de opvolging gezorgd". Over een eventuele uitzending naar de Spelen in Albertville is Ko nijnenberg pessimistisch. Niet in het minst door de wel zeer pittige ei sen van het NOC. „Zoals het er nu voorstaat haal ik het gewoon niet. De eis is het eindigen bij de eerste acht tijdens een wereldbekerwed strijd of bij het WK. Dat is onhaal baar, waanzin. Mijn enige hoop is het gesprek dat ik met Ard Schenk heb gehad. Hij wil als chef de mis sion van het NOC ook wel naar een bredere afvaardiging, ook Anton Geesink heeft zoiets laten door schemeren, maar ik kan alleen af wachten. Voor de kosten hoeven ze het niet te laten, desnoods ga ik op eigen houtje naar Albertville. Voor het NOC is het echter een politieke beslissing". Blijft het prestatieve aspect. Een obstakel waar ook Gerrit Jan Konij nenberg niet omheen kan. „Een me daille zit er niet in, dat is duidelijk. Maar als er enige kans is op werke lijke concurrentie, competitie, dan is dat al voldoende. Ik kan niet wed ijveren met de absolute top, maar wel met de middenmoot. Dan vind ik dat je uitzending serieus moet Doelman staat alweer onder de lat bij Aberdeen ABERDEEN - (GPDXOp 6 oktober raakte Theo Snelders ta- Maar vorige week woensdag vierde melijk ernstig geblesseerd. In de 'kraker' tegen Glasgow Snelders zfin heroptreden in het Rangers brak de keeper van Aberdeen zijn jukbeen op meerdere plaatsen na een ongelukkige botsing met Ally tussen de palen en zaterdag staat McCoist. opnieuw de topper tegen Glasgow Rangers op het programma. „Ik sta er geen moment bij stil dat ik tegen de Rangers geblesseerd raakte. Ik hoop alleen dat we ze een draai om de oren kunnen geven". - Je bent sneller teruggekeerd dan werd verwacht. Snelders: „Dat weet ik eigenlijk niet. Ik weet niet hoe lang het her stel van jukbeenbreuken duurt. Dokter Nijdam, die mij in Neder land geholpen heeft, zei dat ik na zes tot acht weken weer met de bal zou kunnen trainen. Ik zit dus aar dig op schema". - Hoe is je rentree verlopen? Snelders: „Het ging direct goed. Qua voetbal was het een slechte pot, Doelman Theo Snelders staat na zijn jukbeenbreuk alweer onder de lat. Het herstel vergde nog geen vijf weken. <f0to anp) Snelders: „De bal was niet lek...", maar ook wel een maand en het was maar daar sta je niet bij stil als je na Hij lacht. „Nee, het was ook niet ex- ook nog mogelijk dat het helemaal een blessure voor het eerst weer tra pijnlijk". niet terug zou komen. Bij mij is het speelt. Je bent dan vooral met jezelf een week of zes, zeven geleden te- bezig". wa*rnefr Zlt £ePer uil^ ™^keerd. hoor. als je geen - Je was niet angstiger dan an- c gevoel hebt in een gedeelte van je ders9 Snelders: „Er zitten vier plaatjes gezicht. Het ergste was nog dat ik Snelders: „Nee. Ik had natuurlijk LTi^feTinNeSSdSShTn" f'nsn°"*- al met de groep meegetramd en ook Merk je nog iets van de breuk? overwegen." Konijnenberg meent het. Hij is een gedreven sportman. Als deelna me aan de Winterspelen voor Ne derland niet mogelijk is, overweegt hij zelfs van nationaliteit te wisse len. „Ik kan altijd nog voor Luxem burg gaan springen. Waarom niet? Voor een sportman zijn de Spelen het hoogst bereikbare. Bij het voor springen in Calgary zaten er zeven tigduizend mensen aan m'n voeten. Dat is zoiets moois, onvoorstelbaar. Ik zal me tot het laatste moment in zetten om uitzending af te dwin gen." Een eenzame strijd. Net als des tijds de talloze pogingen om in Cal gary van de Olympische schans af te mogen. En dan nog alleen als voor- springer. Bij de pakken neerzitten is niet de aard van Gerrit Jan Konij nenberg. Hij springt liever. In het ongewisse. Hoofdrol voor Prince Policy (GPD) - Na een tikje moeizaam begin doet Prince Polley in de Belgische competitie steeds na drukkelijker van zich spreken. Zaterdag maakte de Ghanees te gen Standard Luik een droom- goal, waarmee hij zijn totaal voor Beerschot op zeven bracht. De ex-Spartaan vervulde in dat duel toch al een hoofdrol, want nadat hij zijn nieuwe werkgever eerst met een magistrale omhaal naar een 1-0 voorsprong had ge schoten, werd hij vlak voor de rust uit het veld gestuurd. De Afrikaan kreeg twee maal een gele kaart; de eerste keer na een onduidelijke overtreding, de tweede keer na een revanche-ac tie. Zonder zijn 'Prince' kon Beerschot na de pauze geen stand houden; Standard luik won met 2-1. Prince Polley was na het voor val zo ontdaan dat hij nog tij dens de wedstrijd het stadion verliet. Nederlaag van Dekker-squash ROTTERDAM - De vrouwen van Dekker Squash hebben de uitwed strijd tegen Victoria conform de verwachting kansloos verloren. De plaats in de bovenste groep voor de play-offs in de eredivisie met als in zet het landskampioenschap kwam door die nederlaag echter niet in ge vaar. Het sterke Rotterdamse team, favoriet voor de nationale titel gaf tegen Dekker Squash geen game prijs. Marjolein Houben. nummer vier op de nationale ranglijst, ver speelde tegen de nummer een van de Warmondse ploeg. Marietta Pe ters, nog de meeste punten. Zij won met 9-6, 9-4, 9-3. Gelet op de vorm van Houben en de topconditie die zij dankzij haar verblijf in Finland heeft gekweekt mag het verweer van Marietta Pe ters in deze wedstrijd stellig als veelbelovend voor de play-offs wor den gezien. Mary Gillies, de War mondse nummer twee 2. had veel minder in te brengen tegen Jose Houbenz: 9-3, 9-3, 9-3. Ook Liz Weare kon weinig uitrichten tegen Jacqueline van Nauta - Lemke, 9-2, 9-5, 9-0. Jong Malta - Jong Oranje 1-4 (1-2). 22 Bnncat (strafschop) 1-0. 29 Ronald de Boer 1-1, 40. Ro nald de Boer 1-2, 51. Roest (strafschop) 1-3, 74 Scheepers 1-4. Scheidsrechter: Wieser (Oos) Toeschouwers: 400. Gele kaart: Elzinga. Jong Oranje: De Ron (PSV); Elzinga (Twente). Roest (Utrecht), Vink (Ajax) en Karnebeek (Twen te); Taument (Feyenoord, 46. De Kruijff-Utrecht), Lanckohr (MVV) en Numan (Twente); Scheepers (PSV), Ronald de Boer (Ajax) en Brusselers (For- tuna Sittard, 69. De Kreek-Ajax). Nederland 2-3 Finland 0-0 Portugal 1-1 Malta 1-0 VRIENDSCHAPPELIJK Treffers (hoofdklasse) - Vitesse 1-3. Doelpunten Vitesse- Visser (2x) en Latuheru, Treffers. Wate- nnk. Scheidsrechter: Lutkie. Toeschouwers: 500. WK-JUNIOREN Tweede ronde Foerman (Sov) - Nosevitsi (Sov) 1- 1. Ontarrede (Fra) - Van Dijk (Ned) 0-2, Martin (Fra) Dryza (Pol) 1-1, Paquot (Bel) - Vissers (Ned) 1-1, Louis (Bel) - Chmiel (Pol) 1-1Van Ber- kel (Ned) - Bubbi (Ita) 1-1, Delmotte (Fra) - Koyf- man (Isr) 0-2, Van den Hurk (Ned) - Kartotaroeno (Sur) 2-0. Stand aan de kop: 1Koyfman, Van den Hurk 4 punten, 3,.Van Dijk, Vissers, Paquot 3. EREDIVISIE ESCV - ASRC 1-2, Etten Leur - Centre Court 1-2, HSRC - Dickysquash 3-0, Victoria - Dekker Squash 3-0. Play-off's kampioenspoule- Victoria, Dickysquash. HSRC, ASRC, Dekker. KRO-TWEEKAMP Vierde parti|. Timman (Ned) - Seirawan (VSt) 0-1 Stand na vier partijen: Timman - Seirawan 1.5 - Madonna di Campiglio. Wereldbekerwedstrijd slalom, mannen: 1. Furuseth (Noo) 137,96 (50,36-47,60), 2. Fogdoe (Zwe) 1.40,04 (52.46- 47,58), 3. Girardelli (Lux) 1.40,08 (51,76-48,32), 4. Stanggassinger (Oos) 1.40,81, 5. Tritscher (Oos) 1.40,82,6. Gstrein (Oos) 1.41,19,7. Ericson (Zwe) en Polig (Ita) 1.41,33, 9. Kjus (Noo) 1.41.35. 10. Ladstatter (Ita) 1.41,37. Stand wereldbeker slalom: 1Furuseth 48.2. Tom- ba 40 (Ita), 3 Roth (Dui) en Girardelli 34. 5. Trit scher 31,6. Fogdoe 30.7. Gstrein 25.8 Ladstatter 21. Stand wereldbeker algemeen: 1Heinzer (Zwi) 76 punten, 2. Tomba 72, 3. Furuseth 63, 4. Skaardal (Noo) 52, 5. Girardelli 51, 6. Piccard (Fra) 45, 7 Zehentner (Dui) en Kjus 40, 9. Nyberg (Zwe) 37, 10. Roth en Nierlich (Oos) 34. SUPERLIGA Halve finales (eerste wedstrijden): Joegoslavië - Duitsland 3-4. Degradatiewedstrijden (eerste wedstrijden) Tsjechoslowaki|e - Nederland 2-5. Janci - Haldan 15-21 15-21, Korbel - Keen 21-19 21-18, Hracho- va - Kloppenburg 16-21 16-21, Janci/Javurek - Haldan/Keen 11-21 12-21, Korbel/Hrachova - Hal- dan/Kloppenburg 13-21 14-21, Janci-Keen 21-14 21-7, Korbel - Haldan 21-19 17-21 21-23. Return op 15 januari in Dordrecht. BASKETBAL - Basketbalclub Den Helder laat zijn nieuwe Ameri kaan James Anderson terugkeren naar zijn vaderland. Anderson, pas vier weken in Den Helder, heeft last van heimwee. Hij heeft zich bereid verklaard beschikbaar te blijven bi blessures. ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease Kiest u voor VW of Audi als leasewagen dan gaat u zorgeloos met buitenlandse vakantie: elke Europese VAG dealer helpt u zonder kosten uwerzijds! Dankzij de VAG Europa pas. VOORSCHOTEN ALPHEN a/d RIJN 071-317436 01720-31102 al partijen gespeeld" - Bij de eerste training schijn je direct al een bal tegen je gezicht te hebben gekregen. Snelders: „Dat klopt. Er brak ie mand door, ik ging er voor liggen en hij schoot me vol in m'n gezicht". - En? Snelders: „Gelukkig niet. In het begin wel, toen voelde het allemaal heel strak aan. In de ene helft van m'n gezicht heb ik ook een tijdlang geen gevoel gehad. Het was net als of dat gedeelte bevroren was. Ze zei den dat het een week kon duren voordat het gevoel terugkwam, komen". - Kun je het nog aan je zien dat je je jukbeen gebroken hebt? Snelders: „Ik zie er gelukkig weer helemaal normaal uit. Er zit alleen nog een streepje in m'n wenkbrauw en vlak onder m'n oog. Op die plaat sen hebben ze me gesneden bij de operatie. Het zijn vakmensen hoor, de doktoren in Nederland". - Heeft McCoist nog van zich laten horen? Snelders: „Hij heeft twee keer ge beld om te informeren hoe het met me gaat. Over belangstelling heb ik toch niks te klagen. Ik heb ver schrikkelijk veel kaarten gehad. En niet alleen van supporters van Aberdeen, ook van aanhangers van Glasgow Rangers, Celtic ep Dundee United. In Nederland ben ik ook wel eens geblesseerd geweest, dan hoorde je nooit wat". STUTTGART (ANP) - Aan wie hij zijn debuut bij de nationale voetbal ploeg van (één) Duitsland heeft te danken? Matthias Sammer maakte er tegenover het sportblad „Der Kicker" geen geheim van. „Aan één man. Michael Gorbatsjov". Sammer, middenvelder van Stuttgart, maakt vanavond als eni ge voormalige Oostduitser zijn en tree in de ploeg van de wereldkam pioenen. Duitsland speelt zijn eer ste (vriendschappelijke) interland sinds de éénwording, uitgerekend in Sammers 'eigen' Neckar-stadion, tegen Zwitserland. Het is de laatste wedstrijd in het succesvolle Italiaanse WK-jaar. Bondscoach Vogts, de opvolger van de naar Olympique Marseille ver trokken Beckenbauer, riep vijf spe lers op uit het ter ziele gegane Oost- Duitsland. Dat zijn naast Sammer (VfB Stuttgart), Thorn, Kirsten (Lever- kusen), Doll (Hamburger SVj en Brautigam (Carl Zeiss Jena). De 23- jarige Sammer, 22-voudig interna tional voor de DDR, wordt gezien als de grootste belofte. Volgens ken ners is hij de man van de toekomst. De opvolger van spelers als Matt- haus en Littbarski, die er niet meer jonger op schijnen te worden. „Qua instelling en persoonlijk heid", zegt Dieter Hoeness, mana ger van Stuttgart, „is Sammer nu verder dan bijvoorbeeld Matthaus toen die 23 was". Een allrounder die kan verdedigen en aanvallen. In zijn eerstejaar in de Bundesliga scoorde de voetballer tot nu toe vijf keer. Ita lië lonkt al, maar Sammer zegt zijn contract tot 1992 in Stuttgart zeker te zullen uitdienen. Zijn salaris is voorlopig blijkbaar voldoende gestegen. Van maande lijks 1350 Oost Marken tot ruim 30.000 gulden. Zijn status verander de van een door de geheime politie streng bewaakte pseudo-vedetten, in die van één van de sterren van de liga der wereldkampioenen. In Duitsland wordt gerept van een „Sammernachtstraum". De speler zelf zegt niet veranderd te zijn. „Goed, toen ik mijn eerste maandelijkse bankafschrift kreeg van VfB moest ik even slikken. Zo veel geld geeft een fijn en zeker ge voel. Ik heb er echter niet veel mee gedaan. Mijn kleurentelevisie heb ik nog meegebracht uit Dresden. Een stereo-toren heb ik niet. Als profvoetballer ben ik gebaat bij veel rust". 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21