EIDSCH DAGBLAD Belastingstrop al boven 5 miljard NODIG! Auto huren' Irak moet van EG eerst met VS praten Topman drugsmaffia geeft zich over Actrice Mieke Verstraete (79) overleden Ziekenhuis in Haarlem wilde gewonde jongen wel opnemen AUTO LEITHON (MlMultiRent KERSTDIS, KERSTVIS. WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39426 Prijs fl. 1,35 MEXICO-STAD (GPD) - Een eer ste voorman van het Medellinkar- tel, de machtige Colombiaanse drugsmaffia, heeft zich overgege ven aan de autoriteiten. Het gaat om Fabio Ochoa, de jongste broer van Jorge Luis Ochoa. Deze 1 laatste wordt over het algemeen beschouwd als de nummer twee van het beruchte drugskartel, dat nog altijd wordt geleid door Pa- blo Escobar. De overgave van Fabio Ochoa kwam kort nadat de regering van president Cesar Gaviria per de creet nieuwe garanties aan de drugsbaronnen had versterkt. Zo zullen maffialeden die zich vrij willig overgeven en die hun schuld bekennen onder geen en kele omstandigheid worden uit geleverd aan de VS. Ook is er een maximum celstraf van 30 jaar vastgesteld. En in de praktijk kan deze nog fors wor den verlaagd indien de maffiaba zen medewerking aan de justitie verlenen. President Gaviria verklaarde dinsdagavond dat de overgave van Fabio Ochoa aantoont dat deze nieuwe methode om de drugsmaffia te bestrijden zijn eer ste vruchten afwerpt. Gaviria hoopt dat in ianuari ook tientallen andere drugsbazen van de aan geboden regelingen gebruik zul len maken. In vijf provincieste den worden al speciale gevange nissen ingericht. Fabio Ochoa wordt door zijn kameraden, zo lijkt het, als een soort van proefkonijn gebruikt. Van de Colombiaanse justitie heeft hij weinig te vrezen. Ook al is hij dan al dik 10 jaar actief bin nen de hoogste regionen van de cocaïnesmokkel naar de VS, in Colombia zelf is er geen enkele aanklacht tegen zijn persoon. De Amerikaanse justitie daarente gen, zoekt Fabio in verband met de moord op een Amerikaanse anti-narcotica agent. DEN HAAG (GPD) - De actrice Mieke Verstraete is onverwacht overleden in haar woonplaats Den Haag. Zij is 79 jaar geworden. Mieke Verstraete is onder meer bekend ge worden door haar rol van buur vrouw Trees in de NCRV-serie Pret tig Geregeld, die op tv wordt uitge zonden. Mieke Verstraete werd 20 maart 1911 in Antwerpen geboren. Zij volgde aanvankelijk een opleiding voor pianiste aan het conservatori um in de Belgische havenstad. Maar in 1926 kwam onverwacht haar de buut als actrice. Dat gebeurde - in gezelschap van haar vader Jules Verstraete - in het toneelstuk Mijn heer Pierroen van Felix Timmer mans. Zij moest daarin een rol over nemen. In dat jaar ook sloot zij een contract met het Nieuw Rotterdams Toneel onder leiding van Frits Tar- taud. Mieke Verstraete was daarna aan verschillende gezelschappen ver bonden, verder regisseerde zij en werkte voor radio, tv en film. Onder meer was zij op televisie te zien in de door Annie M.G. Schmidt ge schreven serie 'Pension Hommeles' en als Mevrouw Maigret in de gelijk namige serie. Nog onlangs vierde zij het feit dat zij 65 jaar actrice was. Dit seizoen begon zij aan een serie voorstellin gen bij toneelgroep De Appel. Zij speelde onder meer in het stuk de Drie Zusters van Tsjechov. - Mieke Verstraete. (foto anp) Minister Kok maakt nieuwe tegenvallers bekend DEN HAAG (ANP/GPD) - De belastingopbrengsten zijn dit jaar meer dan 5 miljard lager dan was geraamd. Minister Kok (financiën) maakte gisteren nieuwe tegenvaller van 2,5 tot 3 miljard gulden bekend. Die zitten grotendeels in de vennootschapsbelasting en lagere btw-ontvangsten. Eerder al bleek de opbrengst van de inkomstenbelasting rond 2,5 mil jard tegen te vallen. In het kamerdebat over de Najaars- tegenvallers dreigt uit te komen in nota zei Kok gisteravond dat het fi- de buurt van de 5,5 procent, terwijl nancieringstekort! over '90 door de in het regeerakkoord een tekort van BRUSSEL - Tientallen Franse vissers hebben vandaag in Brussel actie ge voerd tegen het EG-visserijbeleid. Ze stortten tonnen vis uit op het wegdek waardoor het verkeer ernstig in de knoop raakte. (foto epa> Inspectie bekritiseert handelwijze CPA Leiden LEIDEN/DEN HAAG - Het Spaar- neziekenhuis in Haarlem was be reid het Hillegomse jongetje, dat door een ongeluk zwaar gewond was geraakt, op te nemen. De Leid- se Centralepost Ambulancevervoer heeft volgens de inspectie het zie kenhuis er ten onrechte van be schuldigd, dat men daar de jongen niet wilde opnemen. Ook heeft de CPA Leiden volgens de inspectie verzuimd contact op te nemen met de collega's van de CPA Kennemer- land. Tot die conclusies komen de in- specties voor de volksgezondheid van Zuid- en Noord-Holland na een onderzoek naar de gang van zaken rond het vervoer van een ernstig ge wond jongetje uit Hillegom. Uitein delijk werd de jongen in het VU-zie- kenhuis in Amsterdam opgenomen, waar hij een dag later overleed. De inspecties vinden het ook merkwaardig dat de CPA Leiden niet over de juiste telefoonnum mers van de Amsterdamse zieken huizen beschikt, waardoor het eni ge minuten duurde alvorens er con tact was gelegd met de Eerste Hulp post van het VU-ziekenhuis. Verder zijn de inspecties van mening, dat de CPA Leiden niet heeft doorge vraagd over de toestand van de jon gen en hèeft op grond daarvan niet ingegrepen in de route die de ambu lance volgde. Het hoofd van de CPA Leiden B. Mark was gisteravond en vandaag onbereikbaar om commentaar te geven. Pagina 11: Onderzoek inspecties volksgezondheid brengt onvoldoende functioneren CPA Leiden aan het licht. 5,25 procent is vastgelegd. De mi nister hield nog een kleine slag om de arm, omdat de belastinginkom sten in december nog ontbreken. Maar er moet volgens de minister wel een klein wonder gebeuren, wil het beoogde financieringstekort worden gehaald. Nu de 5,25 procent financieringstekort onhaalbaar is geworden, zal Kok afzien van een eerder voornemen om nog dit jaar de premie kinderbijslag voor het eerste kwartaal van 1991 te betalen. Daarmee is 1,55 miljard gulden ge moeid. Die betaling gaat nu naar 1991 en vormt een extra belasting voor de begroting van volgend jaar. In de Vooijaarsnota zal bekeken moeten worden of de belastingte genvallers doorwerken. Kok ver wacht dat wel. Daar staat vermoe delijk een meevaller van 600 mil joen bij de gasbaten tegenover. De Kamer wil die meevaller overigens besteden aan een extra beperking van het financieringstekort. Kok zei voor 1991 te willen vast houden aan een financieringstekort van 4,75 procent. Oplossingen zul len vooral in de belastingsfeer wor den gezocht. Hij deelde verder mee dat er dit jaar nog wel een nieuwe meevaller is van een half miljard bij de uitga ven voor ondermeer de EG en door andere besparingen. Maar deze meevaller is onvoldoende om de ga ten te dichten. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) ontkende een verband tussen de belastingtegenvallers en de belastingvereenvoudiging vol gens het plan-Öort, zoals door PvdA-kamerlid Melkert was gesug gereerd. Alders voor bouw autovrije wijken EDE (ANP) - Milieuinister Al ders is voorstander van het aanleggen van autovrije wij ken. Door de ruimte die vrij komt door de afwezigheid van auto's, kunnen voor hetzelfde investeringsbedrag meer en grotere woningen worden ge bouwd. Ook is er meer ruimte voor andere functies. Alders zei dat vanmiddag op een congres over milieubeleid en stedelijk verkeer in Ede. De minister wil dat er op korte termijn wordt begonnen met een voorbeeldproject van een autovrije wijk. Gemeenten die een dergelijk project willen opzetten, zullen door het rijk worden gestimuleerd, aldus Alders. Hij kondigde voorts een brochure aan over auto vrije wijken. Volgens stedebouvvkundige J. de Graaf stuit het autovrij maken van bestaande wijken vooralsnog op onoverkomelij ke bezwaren. Bij nieuwe wij ken liggen de kansen echter beduidend beter, zo zei hij. Ter compensatie moet wor den gezorgd voor een hoog waardig openbaar vervoer, uitstekende voorzieningen en aanvhilende transportmoge lijkheden, waardoor de bewo ners niet met zware bood schappen hoeven te slepen. Ook moet de wijk toeganke lijk blijven voor onder meer politie, brandweer en stads reiniging. Amnesty: martelingen in Kuwayt BRUSSEL (GPD/Rtr/AP) - De EG-landen blijven bij hun weige ring om met Irak te praten voordat er gesprekken zijn geweest tussen Irak en de VS. De 12 ministers van buitenlandse zaken hebben daar mee gisteren in Brussel voorlopig een eind gemaakt aan de geruchten over een mogelijk eerder overleg met de Iraakse minister Aziz (bui tenlandse zaken). Vooral de Italiaanse voorzitter van de EG-ministerraad De Miche- lis wilde snel namens de EG praten met Aziz, ongeacht gesprekken tus sen de VS en Irak. Hij kreeg steun van Spanje en Griekenland. Maar minister Van den Broek en zijn Brit se en Luxemburgse collega's ver zetten zich met succes tegen ge sprekken, omdat die het westerse front tegen Irak zouden doorbre ken. "Zolang Irak niet duidelijk maakt Wat zit er in het mooiste kerstpakket van dit jaar? Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 12 Wij wensen oI onze diênten prettige kerstdagen en een voorspoedig 1991 alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Lelden. Tel. 071-310001 Later regen Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. In de middag verder toenemende bewolking in de avond gevolgd door re gen. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden, middagtemperatuur onge veer 5 graden. Wind draaiend van noordwest naar zuidwest, matig, aan de kust en op bet IJssclmccr krachtig, in de avond toenemend tot hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Overwegend veel be wolking en af en toe regen. Middag- temperatuur rond 6 graden. 36 PAGINA'S Onze verse vis is zuurstofarm verpakt Hek- en geurvrij). Dus ook de koelkast blijft geurvrij. Handig om in huis te hebben. Voor de feestdagen bijvoorbeeld. Nu twee soorten extra voordelig. Verse zalmmoten, v- verpakt 2 stuks, ®s® ÏSSr,m 3.45 Vers gestoomde zalm,T| verpakt 2 mootjes, 100 gram 5.65 Aanbiedingen zijn geldig t/m maandag 24 december a.s. Albert Heijn, Ridderhof 2, De Aarhof 61, Herenhof 74, Alphen a/d Rijn; Voorstraat 27, Katwijk; Kopermolen 44, Stevensbloem 11-21, Bevrijdingsplein 58, Hooigracht 85, Leiden; Winkelcentrum Winkelhof 29, Leiderdorp; Blokhuis 49, Lisse; Irislaan 83, Oegstgeest; Boschplein 2, Sassenhelm; Schoolstraat 1, Voorschoten. Burgemeesters in nieuwe gemeenten RIJNEVELD/JACOBSWOUDE- /NIEUWVEEN - De nieuwe ge meenten Rijneveld, Jacobswoude^ en Zevenhoven/Nieuwveen hebben een burgemeester. D. Brouwer de Koning (CDA) wordt eerste burger van Jacobswoude en zijn collega M. Boelen (WD) gaat deze post bekle den in Rijneveld. Burgemeester J. Huigsloot (CDA) van Zevenhoven is benoemd ih Zevenhoven/Nieuw veen, een gemeente die nog geen nieuwe naam heeft. De bekendma king was geen verrassing omdat er slechts keuze was uit 3 kandidaten voor 3 nieuwe gemeenten. Brouwer de Koning is nu nog bur gemeester van Woubrugge, één van de 3 gemeenten die 1 januari opgaat in Jacobswoude. Behalve Wou brugge behoren daartoe ook Rijnsa- terwoude en Leimuiden. Boelen nu nog eerste burger van Leimui den, Rijnsaterwoude en Nieuwveen gaat naar Rijneveld, de vroegere gemeenten Hazerswoude, Koude- waarom het niet met de VS aan ta fel wil, moet ook de EG het niet doen". Nog voor het besluit viel, be schuldigde Irak de EG ervan aan de leiband van de VS te lopen. President Hussein sluit overleg met de VS uit als zij vasthouden aan de VN-resoluties. "Als president Bush de resoluties tegen ons her haalt, heeft het geen zin om erheen te gaan", aldus Hussein in een inter view met de Turkse tv. De Iraakse troepen hebben zich na hun inval in Kuwayt van augus tus dit jaar schuldig gemaakt aan massale moordpartijen en wrede martelpraktijken, meldt Amnesty International in een vandaag ver schenen rapport. De Irakezen zou den burgers de ogen hebben uitge stoken en tongen afgesneden, man nen hebben gecastreerd en vrou wen en jongens verkracht. Op basis van gesprekken met meer dan 100 vluchtelingen uit Ku wayt, meldt Amnesty dat de Irak ezen honderden Kuwayti hebben gemarteld en vermoord, duizenden mensen hebben opgepakt en meer dan 300 te vroeg geboren baby's hebben laten sterven door de cou veuses te stelen waarin zij lagen. Volgens Irak zijn 2042 kinderen onder de 5 jaar aan ziekte of onder voeding overleden omdat door het handelsembargo tekort is aan baby voeding en medicijnen. Westerse diplomaten in Baghdad ontkennen dat er tekort is. Zij wijzen erop dat de Veiligheidsraad in oktober ont heffing heeft verleend voor zendin gen eerste levensbehoeften en me dicijnen naar Irak. Humanitaire groepen hebben sinds medio okto ber bijna 120 ton medicijnen ge stuurd. De Algerijnse president Benje- did, zal na zijn reis door het Midden- Oosten een bezoek brengen aan Pa rijs en Rome om een oplossing te zoeken voor de Golfcrisis. De Sov jetunie heeft een hulpaanbod van Irak voor de levering van 500 ton da dels afgewezen. Irak kan het voed sel zelf beter gebruiken, menen de Sovjets. OPRUIMING kortingen tot 70% kwaliteit-design-voordelig Leiden maandag Z4-12 en 2e kersi dag van 11-i7 uur geopend Prachtig rundleder voor jarenlang zit- plezier, leverbaar in 6 kleuren 2 zitsbank nu 1695,- 3zitsbanknu 1995,- Leiden-C Haarlemmefslraat 52A-54. 071-127509 Amsterdam-C Molseeg 12hk Spuislraal, 020-259866 Amsterdam Willem van Weldammelaan 11, Gelderlandplein 020-440510 Vlaardingen-C. Korte Hoogstraat 41. 010- 4346267. Den Haag opening begin 1991 SEATTLE (Rtr) - De 53-jarige Amerikaan Tom Casey, de eerste man die rond de wereld is gevlogen in een 'zeewaardig' watervliegtuig, is gisteren na een reis van 188 dagen veilig op het Washingtonmeer in Se attle geland, vijf maanden later dan gepland. Met zijn toestel is hij steeds op zee, grote rivieren of meren geland. "Sorry dat ik laat ben", zei Tom Casey toen hij na zijn 43.000 kilome ter lange tocht uit zijn rood-wit- blauwe Cessna stapte. Hij verklaar de dat de bureaucratie, rugklachten en motorproblemen zijn reis hadden vertraagd. Zo moest hij een nood landing maken in de ijskoude wate ren ten westen van Alaska. (foto ap) Nieuw bewijs Demjanjuk WASHINGTON (AP) - Nieuw be wijsmateriaal tegen de wegens oor logsmisdaden ter dood veroordeel de Demjanjuk roept twijfel op of hij wel 'Iwan de Verschrikkelijke' is. Het Amerikaanse Congreslid Trafi- cant zegt over een onlangs gevon den trouwakte van Demjanjuks ou ders te beschikken, dat aantoont dat Ivan Marczenko en Demjanjuk twee verschillende personen zijn. Onderdelen uit Nederland voor superkanon Irak? BREDA (ANP) - Justitie in Breda is een onderzoek begonnen tegen Fra- nerex in het Brabantse Hoogerhei- de wegens illegale levering van ra ketonderdelen aan Irak. Officier van justitie Bijvoet verwacht dat de Economische Controle Dienst ze ker een maand nodig heeft om de in beslag genomen administratie uit te plussen. Het weekblad Vrij Nederland be richt dat het bedrijf raketvaten, kr uitvaten en ladingen voor het ver schieten van granaten zou hebben geleverd aan een dochteronderne ming van het Griekse filiaal van Ge rald Bulls Space Research Corpora tion in Brussel. De raketvatten zijn belangrijke onderdelen voor de S 350, een raket waarmee Irak chemische ladingen kan afvuren op onder meer Israël. Het S 350 project is onderdeel van het beruchte Iraakse superkanon. Vrij Nederland baseert zijn bericht geving op Griekse en Duitse bron nen. Daaruit blijkt dat het Brabant se bedrijf 10 tot 20 drukvaten lever de voor de derde trap van de S 350. De eerste vaten zouden zijn getest op een geheime plaats in Joegosla vië. Franerex was tot middenjaren 70 een overheidsbedrijf dat opdrach ten ontving van Defensie. Het be drijf werd ook genoemd als onder aannemer in de affaires van Muiden Chemie en Eurometaal, onderne mingen die ook werden verdacht van de illegale uitvoer. Winkelcentrum Leidsenhage in Kerstsfeer. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE''' MET 0000 GRATIS PARKEERPLAATSEN óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e,i trends, Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 29,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76,75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode. .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1