spo0r;tv WM lii nim Jong Oranje heeft na zege zicht op Spelen E Van Poppels eis afgewezen Furuseth verslaat Tomba op eigen terrein Haldan houdt eer Oranje hoog Multinationals Milan en Marseille ontmoeten elkaar WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 redactie: Rob Onderwater, Rob van der Zanden AMSTERDAM (ANP) - De kanton rechter te Amsterdam, Mr. Luyckx, heeft de eis van wielrenner Jean- Paul van Poppel tot schadevergoe ding van de Stichting C.B.N. (de ploeg van Peter Post) niet ontvan kelijk verklaard. Van Poppel had aangevoerd, dat er een nieuwe arbeidsovereen komst met Post was aangegaan voor de periode van 1 januari 1991 tot en met 31 december 1992. De kantonrechter was echter van me ning dat dit niet in voldoende mate heeft vastgestaan. Derhalve kon er geen oordeel worden geveld. Van de beschikking van de kantonrechter is in principe geen hoger beroep mogelijk. Wel kan via de rechtbank te Amsterdam een nieuwe procedure worden aan gespannen. Deze mogelijkheid zal Van Poppel c.s. nog nader bezien. Peter Post stond niet te juichen, maar toonde zich wel tevreden over de voor hem en de Stichting Conti nuïteit Beroepswielersport Neder land (CBN) positieve uitspraak. Jean Paul van Poppel reageerde gelaten. Hij liet weten niet verder te willen procederen. "Zand erover. Ik ga me concentreren op het nieuwe seizoen. Ik wil het afgelopen jaar zo snel mogelijk vergeten". Volgens Post heeft de affaire een smet geworpen op de wielersport. "Daarmee is niemand gediend". De Amstelveense ploegleider hoopt dat de coureurs een lesje heb ben geleerd. "Het zal echter ijdele hoop zijn, want twee jaar geleden toen Teun van Vliet een rechtzaak tegen mij verloor, verwachtte ik dat het de eerste en laatste keer zou zijn ge weest dat een dergelijke affaire zou spelen", aldus Post. De Panasonic-chef waarschuwt de coureurs voor de managers en adviseurs. Volgens Post zijn zij de oorzaak van de conflicten. "De ren ners moeten goed beseffen met wie ze in zee gaan. De managers en advi seurs maken veel kapot. Niet alleen in de wielersport. Ook in andere takken. Ze zijn louter uit op eigen belang. Van Poppel is het slachtof fer van de praktijken van Boskamp en Van Vliet, die zijn zaken beharti gen. Van Poppel zelf is te aardig om het zover te laten komen. Ik gun hem alle goeds. Ook straks bij PDM". Ole Chris Furuseth bleef overeind op de thuispiste van Alberto Tomba, die de tweede manche in Madonna di Campiglio niet tot een goed einde bracht. (foto epa) MADONNA Dl CAMPIGLIO (Reu- ter/SID) De Noorse skiër Ole Christian Furuseth heeft zeer over tuigend de wereldbekerslalom in Madonna di Campiglio gewonnen. De plaats wordt namelijk be schouwd als de thuisbasis van Olympisch kampioen Alberto Tom- ba. Furuseth had gisteren door een val van zijn Italiaanse rivaal in de tweede manche geen concurrentie meer te duchten. De Duitse specia list Armin Bittner ging al in de eer ste afdaling onderuit. Tomba maakte het Furuseth gis teren gemakkelijk. De Italiaanse fa voriet, die de champagne voor de overwinning en zijn 24ste verjaar dag al koud had laten zetten na zijn eerdere wereldbekersucces afgelo pen weekeinde voor eigen publiek, Nog 2 dagen! Dan gaat-ie open. De grootste showroom van Nederland. Met de mooiste trends in houten wanden, deuren, plafonds en parket. Rijkaard voelt niets voor rentree DEN HAAG (ANP) - Frank Rijk-1 aard voelt niets voor een terugkeer in het Nederlands elftal. Dat ver klaarde de middenvelder van AC Milan gisteren tegenover het Sport Journaal. "Ik heb geen zin die dis cussie opnieuw te voeren. Oranje is voor mij een afgesloten hoofdstuk. Ik heb mijn handen vol bij AC Milan. Bovendien, het Nederlands elftal speelde de laatste wedstrijd tegen Griekenland toch goed". moest in de tweede heat een halve verwezenlijkt. Hij nam een bocht seconde goedmaken op de Noor. naar rechts een fractie te laat, voel- Hij waagde prompt alles en te- de de linkerski wegglijden en en veel, zo bleek. Bij het meetpunt hal- vloog recht op een volgend poortje verwege had Tomba een voor- af. De derde achtereenvolgende sla- sprong van 1,26 seconden op Fog- lomzege in Madonno di Campiglio doe, die tot dan toe de beste tijd had was daarmee verkeken. USTI-NAD-LABEM (ANP) De nationale tafeltennisploeg is vrijwel ze ker van behoud van een plaats in de Europese Superliga. De uitwedstrijd tegen Tsjechoslowakije in de degradatiepoule werd gisteren gewonnen: 2- 5. De ruime marge kwam bijna volledig op naam van Paul Haldan, die met vier overwinningen ongeslagen bleef. In sporthal Stribrnicka in Usti-nad-Labem in het noorden van Bohemen was Haldan onweerstaanbaar op dreef. De nationale kampioen leidde de equipe van bondscoach Vlieg met vaste hand naar de winst. Hij nam het eerste enkelspel voor zijn rekening door Janci in twee games afgetekend (21-15 21-15) te verslaan. Door de nederlaag van Trinko Keen tegen Korbel (19-21 18-21) werd het nog even spannend, maar Hooman tegen Hrachova en Haldan in beide dubbelspelen stelden de overwinning nog voor beide laatste enkelspelen veilig. Het tweede verliespunt kwam eveneens op naam van Keen. De nationale ploeg had de overwinning hard nodig. Door experimentele samenstellingen had Vlieg zijn ploeg in een lastig parket gemanoeuvreerd. Door verlies tegen Joegoslavië, Frankrijk en België miste Oranje niet al leen de halve finales, maar eindigde het onderaan in de groep. Door die klassering werd het in de degradatiepoule gekoppeld aan Tsjechslowakije, dat in Bohemen met de sterkste ploeg aantrad. Net als Vlieg, die voor de eerste keer in dit seizoen zijn kopstukken opriep. Haldan had geen ontzag voor Janci en Korbel. Hij accentueerde het verval van het Tsjechoslowaakse tafeltennis. Dat deed nationale kampioene Hooman ook met Marie Hrachova, ooit in heel Europa gevreesd, in Usti vrijwel versleten. Door de ruime zege mag Nederland in de return op 15 januari in Dordrecht zelfs met 4-3 verliezen om de plaats in de Superliga te behou den. Bij een nederlaag van 5-2 gaan de gamepunten tellen. Van onze correspondent Albert Geesing LA VALLETTA (GPD) Twee Ajacieden hebben Jong Oranje gistermiddag in La Vallet ta een flink eind op weg geholpen naar de Spelen van 1992 in Barcelona. Ronald de Boer had een beslissend aandeel in drie van de vier treffers tegen Malta (4-1), aan de derde, een strafschop, ging een actie vooraf van Marciano Vink. Met aanvoerder Arthur Numan, de nieuwste aanwinst van FC Twente, behoorden de twee Ajax-spelers tot de uitblinkers op de harde en hobbelige grasmat in het stadion Ta' Quali. Ondanks de royale triomf op de nog met een voorsprong (1-2) de je niet minder dan 22 hoekschop- rust in, nadat eerder Brincat vanaf pen nemen, tegen één op de valreep elf meter had gescoord voor Malta voor Malta. "Als je kwalitatief armlastige jeugdploeg van Malta maakte de vaderlandse jeugd aanvankelijk een povere in druk. "We maakten in de eerste helft te weinig gebruik van de flan ken", oordeelde Numan na afloop. Daarin kwam pas verbetering toen Jan Rab het systeem met hangende vleugelspelers liet varen en hij met Lanckohr (voor Taument) koos* voor meer snelheid aan de rechter kant. "Het was de intentie om te spelen met twee diépe spitsen (Lanckohr, Scheepers) en een man (De Boer) kort daarachter. Maar er ging te wei nig dreiging uit van de buitenkan ten", erkende Rab. Hij moest het in de dug-out doen zonder Nol de Rui ter, die vanwege het akkefietje in Portugal (0-0) voor straf op de tribu ne moest plaatsnemen. Hoe het wel moest, demonstreerde Scheepers vijf minuten voor de rust. Uit een prima voorzet van de PSV'er schoot De Boer ineens raak. Jong Oranje ging daardoor toch en De Boer, na een hoekschop van wicht kijkt", meende Numan, "had Numan, de gelijkmaker had de score hoger moeten zijn. Maar ingetikt. Die strafschop kwam v veel uitgespeelde kansen hebben een deel op het conto van Elzinga, we niet gehad". En moest de ploeg die zich bij de eerste aanval van tevreden zijn met de benutte straf- Malta te grazen liet nemen door schop van Roest en het doelpunt Buhagiar. De eenzame en irritante van Scheepers, die de bal voor het spits, die bij zijn club linksback intikken had na een vrije trap van speelt, kreeg vervolgens een duwtje De Boer tegen de paal. Uitzicht een doelpunt aan over en Elzinga Voor de eerste keer sinds 1928 heeft geel, omdat hij de Oostenrijkse een vaderlandse voetbalploeg weer scheidsrechter Wieser vasthield bij uitzicht op de Olympische Spelen, het shirt, dat prompt scheurde. In 1948 en 1952 was Nederland er "Datzelfde deed die nummer 7 bij nog dichtbij, maar strandde het in mij, anders was hij er nooit langs ge- een voorwedstrijd op respectieve- komen". lijk Engeland (3-2) en Brazilië (5-1). Het was de enige keer dat doel- Van de acht EK-poules plaatsen de man De Ron een schot op doel koplopers zich voor de kwartfinales Kruimeldieven Na een vliegende start zijn de vo gels van FC Lisse vooralsnog uit- gefladderd. Negen wedstrijden lang toonde de zondagvierdeklas ser zich ongenaakbaar, maar het incasseren van de periodetitel heeft de koploper van de wijs ge bracht. Door de deling met Meer burg schaarde belager Foreholte zich afgelopen zondag naast Lis- se, zij het dat de Voorhouters een wedstrijd meer hebben gespeeld. Het Haarlems Dagblad vroeg top scorer Wim Bouckaert vorige week naar de oorzaak van de min dere prestaties: "Ze laten ons niet meer voetbal len". Een plausibele reden. We vra gen ons daarbij wel af wat de te genstanders van de eerste negen duels hebben uitgevoerd. UDWS daarentegen had lering getrok ken uit de eerder dit seizoen gele den nederlaag en nam maatrege len. Daarover was Bouckaert niet te spreken. Terecht niet, zoals het een goed sportman betaamt, maar de voetballer geeft wel een erg bijzondere oorzaak aan voor het in Leiden vermorste punt: "Ons eerste puntverlies was te gen UDWS. Daar speelt dus de he le Leidse onderwereld en die wil de ons graag een loer draaien. Die gasten trainen normaal gespro ken bijna nooit. Nu gingen ze een week van tevoren een trainings kamp in. Niet te geloven". Henk Piket, secretaris van de fusieclub, lacht zijn tanden bloot, als hij wordt geconfronteerd met de opmerkelijke teksten van Wim Bouckaert. "Eens kijken. Wie loopt er van ons met een pistool op zak? Nie mand, dus zijn we geen onderwe reld. Trouwens, we hebben in Lei den niet eens onderwereld. Hoog uit een stelletje kruimeldieven. En die lopen niet bij UDWS rond". Dus weet Bouckaert niet waar over hij praat. Piket: "Ach, ik weet wel waarom Bouckaert dat allemaal zegt. Ze zijn daar gewoon gefrustreerd omdat het de laatste weken slecht gaat. Wij hebben gelijkgespeeld tegen ze, maar hoe denkt die Bouckaert nu over Foreholte, waarvan Lisse heeft verloren? Dat is dan zeker het grootste tuig van de richel. Wat ik er verder mee mee doe? Niets, helemaal niets. Dergelijke opmerkingen zeggen genoeg over de persoon zelf. Nee hoor, ik heb belangrijker zaken aan mijn hoofd". Doof Willem Rijsbergen is scheids rechter en heeft naar eigen zeg gen 'veel lol in zijn hobby'. Afge lopen weekeinde bereikte hij qua lolligheid het voorlopige hoogte punt in zijn nog betrekkelijk kor te loopbaan als arbiter. In de wed strijd tussen Randstad Sport en SVLV gaf hij een speler van laatstgenoemde ploeg (Edward Duindam) een boeking. Meestal zijn voetballers op zo'n moment erg verongelijkt en voelen zich zwaar bedrogen. Zo ook Duindam. Hij vond ken nelijk dat de boete die hij kreeg van Rijsbergen in geen verhou ding stond tot zijn overtreding.. De gele kaart werd door Duindam eigenhandig omgezet in een rode en de SVLV'er rukte in... Bij nader inzien bleek de oor zaak te zitten in een communica tiestoornis tussen de arbiter en de speler. Rijsbergen riep 'ik geef je een boeking en de volgende keer ga je eruit'. Nu zijn voetballers wel vaker oostindisch doof, maar dit keer kwam dat de speler in kwestie slecht uit. De niet hele maal bij de les zijnde Duindam had alleen het laatste woord opge vangen en ging douchen. Toen hij daar onder vandaan kwam hoor de hij dat-ie gewoon had kunnen doorvoetballen. Misschien had zijn team dan nog de 2-0 neder laag kunnen ontlopen. "Ik heb zoiets nog nooit meege maakt", zegt Rijsbergen, die een hele verre neef is van ex-international en oud-Roodenburger Wim Rijs bergen. "Het gekke is dat ik eigenlijk niet door had dat de speler ging douchen. Ik zag hem wel naar de kant gaan, maar het viel me niet op dat hij niet meer terugkwam. Het was natuurlijk lullig voor die jongen". Ze lagen na de wedstrijd in de kantine van Randstad uiteraard in een deuk. Ook Rijsbergen zelf kon er om lachen. Al is de leids man doorgaans bloedserieus met het uitoefenen van zijn hobby. De Leidenaar is pas 26 jaar en fluit dit seizoen voor het eerst KNVB- wedstrijden. De Voorschotense dorpskraker was het achtste potje in de vierde klasse voor de ambitieuze fluitist. Tot nu toe scoorde hij bij de rap porteurs van de bond steeds het cijfer 8. Dat belooft wat voor de toekomst. "Dat weet ik niet. Ik fluit nu vijf jaar en het gaat inderdaad snel, maar het kan ook wel eens ver keerd gaan. Zoiets als afgelopen zondag, dat zijn van die dingen die je als scheidsrechter niet in de hand hebt. Gelukkig loopt het niet dramatisch af in dit geval, maar het kan natuurlijk wel eens fout gaan. Ik ben al ooit aangevallen door een speler, maar daar leer je weer van". Rijsbergen staat bekend als de arbiter die de taal van de voetbal lers spreekt. Daar zijn geen spe ciale cursussen voor nodig - zo moeilijk is die taal niet, een paar schuttingwoorden en je bent er - maar veel scheidsrechters be heersen het niet. Rijsbergen: "Je moet het aanvoelen. Als spe lers tegen mij een grote bek heb ben, krijgen ze een grote bek te rug. Waarom zouden zij het niet kunnen pikken terwijl ik wel alles over mijn kant moet laten gaan? Meestal werkt het wel als je wat te rugzegt. Maar als ze me verrot schelden, houdt het natuurlijk op. Er zijn grenzen, maar die zijn bij mij niet al bereikt als een speler uit frustratie tekeer gaat tegen me. Ik heb zelf gevoetbald en weet wat er omgaat in een speler. Vijf jaar geleden keepte ik nog in het derde van Roodenburg". En over vijf jaar misschien zit hij misschien wel in het betaalde voetbal. Orbaan overleden HILVERSUM (ANP) - Geheel on verwacht is gisteravond Constant Orbaan overleden. Orbaan was in de jaren vijftig en zestig een mees- terschaker, die vele malen voor het Nederlands team uitkwam en diver se internatonale toernooien speel de. Later werd hij arbiter van de we reldschaakbond. In die functie leid de hij tot maandagavond de KRO- match tussen de grootmeesters Jan Timman en Yasser Seirawan. Maan dagnacht werd hij onwel. Medische hulp in het hoofdstedelijke acade misch ziekenhuis mocht niet meer baten. kreeg. Voor de rest moest hij vol staan met vijf terugspeelballen. en zijn de winnaars van die vier wedstrijden zeker van een retourtje Want net als voor de rust speelde de Barcelona. Plus de twee winnaars wedstrijd zich ook nadien volledig van de herkansing, mits Spanje als af op één helft en mocht Jong Oran- organiserend land tenminste zijn Ronald de Boer (links) kwam gisteren goed uit de verf tegen zijn directe bewaker Jeffrey Farrugia. De Ajacied stond tegen Malta aan de basis van twee doelpunten. (foto anp) EK-poule wint. de Portugezen. Als je eerste in de "Die vier wedstrijden tegen Fin- poule wordt, ben je er heel dichtbij, land en Malta", berekent Numan, Het lijkt mij een schitterende erva- "moeten gewoon acht punten ople- ring om een keer de Olympische veren. In Portugal hebben we al ge- Spelen mee te maken". Die kans lijk gespeeld, zodat dan alles af- heeft Jong Oranje/het olympisch hangt van de thuiswedstrijd tegen elftal volledig in eigen hand. ZURICH (GPD) - Vijf winters ge leden kochten de topindustriëlen Bernard Tapie en Silvio Berlusconi ongeveer tegelijkertijd een voetbal club op. Beide multi-ondernemers spraken sindsdien regelmatig de wens uit dat AC Milan en Olympi- que Marseille elkaar eens in een Eu ropa Cup-duel moesten tegenko men. Gisteren voldeed de UEFA aan deze wens bij de loting van de kwartfinale. Tapie sprong in Parijs een gat in het Jugendstil-plafond van zijn kantoor, want hij besefte meteen dat AC Milan het in de twee wedstrijden moet doen zonder de geschorste Marco van Basten: "Het wordt een confrontatie van het al lerhoogste niveau. We zijn vereerd om tegen de wereldkampioen te spelen". verheugd, toen hij in Kitzbühl het nieuws hoorde. Hij is immers aan gesteld door Tapie om het Franse voetbal eindelijk een Europa Cup te laten winnen. Kaiser Franz is er zelfs niet zeker van of hij de twee strijd met Milan zal meemaken. Zondag nam de Duitser een paar da gen verlof op, omdat hij zijn toe komst in de Zuidfranse stad wil overdenken. Beckenbauer is boos omdat Tapie scherpe kritiek heeft geuit op zijn ploeg. Anderhalve week geleden leed Olympique een pijnlijke nederlaag bij Auxerre (4-0) en sindsdien pakken zich donkere wolken samen boven de miljoenen ploeg. Eerder in dit jaar verliet trai ner Gili de Franse kampioen uit woede over de benoeming van Bec kenbauer zonder dat hem iets was gevraagd. Der Kaiser heeft om een vlak na de feestdagen moet plaats vinden. Een eventueel vertrek van Beckenbauer is na de loting on denkbaar, omdat het als een vlucht wordt uitgelegd. Bij AC Milan is men inmiddels ge wend aan het spelen van 'finales'. Olympique is de enige topclub die het in de afgelopen jaren niet als te- genstander diende. "Het is mis schien wel de lastigste ploeg die we konden treffen", meent trainer Sac- chi. "We zijn een internationale top club, dus mag het niet meer uitma ken dat we eerst thuis en zonder Van Basten spelen. Het kunnen twee mooie wedstrijden worden". De leiding van Milan had al aan gekondigd dat het de eerste wed strijd in Bologr.a wil spelen, maar dat is onmogelijk vanwege de thuis- de UEFA-Cup. Daarom is het niet uitgesloten dat de titelhouder uit wijkt naar Bari, waar de finale zal worden gespeeld. De UEFA kan een vrijwillige verbanning verbie den, aangezien Inter ook zijn wed strijden in San Siro zal afwerken. Een andere topper in de Europa Cup I is Bayern-Porto, een herha ling van de finale van 1987. De Por tugese kampioen won toen dank zij een fameus hakballetje van de Alge rijn Madjer. Het duel wordt in Duitsland nog altijd als één van de meest vertederende wedstrijden van de afgelopen jaren beschouwd. Real Madrid, dat dit jaar alles op het winnen van de Europa Cup heeft gezet en de competitie niet al te seri eus neemt, heeft een grote kans om voor zesde keer in zeven jaar de hal- Stefano speelt tegen Spartak Mos kou, dat eerder Napoli uitschakel- De volledige loting luidt: Eu ropese beker voor landskampioe nen AC Milan (Ita) - Olympique Marseille (Fra), Rode Ster Belgrado (Joe) - Dinamo Dresden (Dui), Spar tak Moskou (Sov) - Real Madrid (Spa), Bayern München (Dui) - Por to (Por). Europese beker voor be kerwinnaars Legia Warschau (Pol) - Sampdoria (Ita), Manchester Uni ted (Eng) - Montpellier (Fra), Dina mo Kiev (Sov) - Barcelona (Spa), Club Luik (Bel) - Juventus (Ita). UEFA-beker Bologna (Ita) - Spor ting Lissabon (Por), Torpedo Mos kou (Sov) - Bröndby (Den), Atalanta Bergamo (Ita) - Internazionale (Ita), 1- WOENSDAG 15.00-16.00 Sportnet Boksen. 15.30-17.30 EURO Tennis: VS-Europa. 16.00-16.30 Sportnet: Bowlen. 16.30-17.00 Sportnet: Exotische Sporten. 17.00-18.00 Sportnet: Paardesport: springconcours in Bordeaux. 17.30-18.30 EURO' Paardesport: con cours hippique in Londen. 18.00-19.00 Sportnet: Schaatsen: We reldcup Kunstschaatsen. 18.30-19.30 EURO: World Cup Skién voor mannen. 19.00-21.00 Sportnet American Football: Notre Dame-Miami. 19.30-20.00 EURO: Eurosport News. 20.00-21.00 EURO: Trans World Sport. 20.00-23.00 BRT 2: Sportavond. 20.10-22.04 Did 1: Sport extra: voetbal rechtstreekse reportage van de vriend schappelijke interland tussen Duitsland en Zwitserland. 20.25-22.00 RTL V Voetbal: herhaling van de kwalificatiewedstrijd voor het EK in 1992 in Zweden tussen Malta en Neder- 21 00-22.00 EURO: Ski Report. 21.00-23.00 Sportnet. Boksen. 21.30-22.00 Ned 3: Studio Sport 22.00-23.00 EURO: Boksen. 22.15-22.20 Super Sports News 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 23.00-23.30 Sportnet: Paarderennen in Hongkong. 23.00-00.00 EURO: Golftoernooi Cham pions Challenge. 23.30-01.30 Sportnet: NHL IJshockey. 00.00-00.30 EURO Eurosport News. 00.30-02.30 EURO: Snooker Dubaii Classic. 01.30-02.00 Sportnet Exotische Sporten. DONDERDAG 08.00-09.00 Sportnet' Wereldcup Kunst schaatsen 08.30-09.30 EURO Amerikaans honkbal. 09.00-09.30 Sportnet: Bowlen. 09.30-10.00 EURO: Eurobics. 09.30-10.00 Sportnet: Kickboksen. 10.00-11.00 Sportnet: Boksen. 10.00-11.30 EURO: Kunstrijden op de schaats in Canada. 11.00-13.00 Sportnet: World Snooker Classics. 11.30-12.00 EURO: Surfen. 12.00-13.00 EURO: Paardesport: con cours hippique in Londen. 13 00-13.30 EURO Eurobics 13.00-15.00 Sportnet Autosport. 13.30-15.30 EURO Snooker Duban Classic. 14.35-15.00 BBC 2: Under Sail zeilmaga- zine.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19