Crémants goede vervangers voor champagne Inspectie houdt toezicht op ldnderbescheraiing Veel feestelijke variaties met vis Tien betaalbare wijnen Groente: een voorrecht Uitstel invoer Duitse tol Grote bank Hong Kong verlaat zinkend schip WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 15 Meest succesvolle komen uit de Elzas Het is triest maar waar: de Champagneprijzen rijzen de pan uit. Als gevolg van enerzijds een stijgende wereldvraag en an derzijds zeer hoge druiveprijzen hebben de meeste champag nehuizen hun toch al niet goedkope wijnen flink duurder ge maakt. Een importeur vertrouwde me toe dat hij al blij was met een stijging van 'slechts' 12 pcrocent want elders was dat nog veel meer. door Hubrecht Duijker ternatieven voorhanden. Zo kent Frankrijk de categorie van de Cré mants, die vaak verrassend goede waar bieden voor tussen de 15,- en 25,- per fles. Crémant de Bourgogne Het gaat er naar uitzien datje onder de 40,- tot 45,- per fles geen fat soenlijke champagne meer kunt ko- De Franse Cremants worden op de- pen. Ën chèmpagne in huis wil halen, moet nu al rekenen op meer dan vijf tien tjes per fles. Gelukkig echter zijn echt gereputeerde zelfde wijze gemaakt als champag ne. Ze krijgen hun belletjes dus dank zij een tweede gisting, die in de fles plaatsgrijpt. De koolzuur die al- tijdens deze gisting ontstaat, blijft onder hoge druk in de fles gevangen en vormt zo de mousse van de wijn. De eerste Crémant was Crémant de Bourgogne. Deze wijnsoort be staat sinds 1975 en heeft veel suc cesvol. Er worden jaarlijks ruim drie miljoen flessen van verkocht. De beste Crémants de Bourgogne bevatten altijd een flink percentage van de nobele chardonnaydruif, die ook in vrijwel alle champagnes zit. De karakters van beide wijnen kun nen daarom dicht bij elkaar liggen. Tot mijn favoriete Crémants de Bourgogne behoren die van de Ca ves de Bailly, een groot bedrijf in de omgeving van Chablis. De wijnen worden verkocht met merknamen als Meurgis en Comte de Bailly. Ook André Delorme en de coöperatie van Lugny brengen aantrekkelijke wijnen voort. Crémant d'Alsace Nog succesvoller dan Crémant de Bourgogne is Crémant d'Alsace. De omzet hiervan komt al in de buurt van de 10 miljoen flessen. Het her- komstgebied van deze wijn is de El zas en er worden louter Elzasser De beste crémants komen uit de Ei- druiven voor gebruikt. De meeste Crémants d'Alsace be vatten een flinke dosis van de sappi ge pinot blanc; soms zelfs is dit de enige soort. Enkele van de betere producenten zijn Dopff au Moulin, Doff Irion en de coöperaties van Eguisheim (merk Wolfberger) en Westhalten. Ook het Loiredal heeft zijn eigen Crémant. Deze kent ech ter een vrij bescheiden produktie van ruim 1,6 miljoen flessen. Omdat de diverse huizen uit nogal wat verschillende druivesoor- ten kunnen kiezen, lopen karakter en kwaliteit van de Crémants de Loire behoorlijk uiteen. Voort be gint de Bordeauxstreek een kleine hoeveelheid Crémant de Bordeaux te maken. En in de Languedoc zal de veel verkochte Blanquette de Li- moux een naamsverandering on dergaan in Crémant de Limoux. Dat lijkt een verstandige zaak, want tot nu toe is Crémant synoniem met Goede wijp hoeft niet duur te zijn. Dat heb ik ervaren tijdens het proe ven voor mijn onlangs verschenen Wijnalmanak 1991. Het bleek name lijk geen enkel probleem te zijn om 500 goede wijnen te vinden voor minder dan een tientje per fles. Bij deze 500 zitten ook wijnen die zo goed zijn, dat u ze gerust zou kunnen schenken bij het kerstdiner. Graag geef ik de volgende suggesties. WITTE WIJNEN Privilege de Gascogne 1989, Cotes de Saint-Mont: echt fruitige, sappige wijn met wat vlezigheid en een snufje drop/anijs. Lekker bij salades en andere voorafjes. Hema, 5,95. Otonal 1989, Rioja: zuiver smakende, aantrekkelijke Spaanse wijn, prettig van fruit voor zien. Past goed bij koude voorgerechten. Albert Heijn, 6,60. Chardonnay Réserve de Khan Krum 1987, Bulgarije: nobel vanille (en geroosterd brood) in het bouquet en een frisse, noot achtige smaak. Combineert mooi met kalkoen en kalfsvlees. Gall Gall, ƒ7,35. Pinot Blanc 1989, Camille Meyer: deze wijn heeft alles watje van een Elzasser Pinot Blanc kunt verwach ten: licht kruidig parfum, zachtfrisse smaak. Bij garnalen en vis. V D (in de 25 grotere filialen), 7,95. Les Douterelles 1989, Sauvignon de Touraine: in zowel geur als smaak zit iets van kleine bloemetjes. Frisse, even wichtige wijn, heerlijk als aperitief, bij salades en bij vis. V D (in de 25 grotere filialen), 7,95. RODE WIJNEN Chateau de Luc 1988, Corbières: veel kleur, een gulle smaak en een goede balans. Kan een hazepeper of kruidige rollade prima begeleiden. Albert Heijn, 5,95. Chateau la Palme 1989, Cotes du Frontonnais: in de kerngezonde geur en smaak zit veel zondoorstoofd fruit. Licht fris serveren bij o.a. rund- en varkensvlees. V D (in de 25 grotere filialen), ƒ6,50. Santa Elisa Cabernet Sauvignon 1989, Chili: zuiver en stevig, met donker fruit, een energieke smaak en een diep rode kleur. Gaat smakelijk samen met vlees, wild en kaas. Hema, 6,95. Chateau Haut-Lardier 1986, Bordeaux Supérieur Cotes de Francs: soepele, elegante wijn met wat fruit en een redelijke rijpheid. Een per fecte partner voor fijne vlees- en gevogeltegerechten. Albert Heijn, 6,95. Hill Smith Estate 1988, Australië: deze kleurrijke, viriele wijn onderscheidt zich door zijn zachte rondin gen en onweerstaanbare charme. Lekker bij een rijke wildschotel. He ma, 7,95. De wijnalmanak 1991 verscheen bij Het Spectrum en kost f 17,50. HUBRECHT DUIJKER Wie heeft er nooit als kind te horen gekregen dat je je groente op moest eten, wilde je groot en sterk worden? Me nig kind zal, vertwijfeld blik kend naar de intussen tot een kouwe massa gestolde groen te, gedacht hebben: Dan maar klein en zwak. Tevens wordt gezworen dat de volgende ge neratie nooit ofte nimmer der gelijke martelingen zal hoe ven ondergaan. Mettertijd verandert echter alles, smaken dus ook. Men gaat een groente waarderen waar vroeger in afschuw voor werd tegeruggedeinsd. Spruitjes, zuurkool, bietjes, andijvie zijn warempel! juist ontzettend lekker. Zo doende begint de cyclus weer van voren af aan; want uiter aard ergert men zich mateloos aan het kind dat met een lang gezicht zo tegen al dat verse, zorgvol bereide lekkers aan- hikt. Het advies van kinderpsy chologen is simpel en doeltref fend: sluit ze buiten, dat werkt op hun nieuwsgierigheid. Bied het kind niets aan, en verbied het van iets te proeven, bij voorbeeld: 'nee, dat is niet voor jou, dat vind je toch niet lekker, bovendien ben je veel te klein'. Volhard daarin, tot hij/zij bijna uit elkaar springt van verontwaardiging en nieuwsgierigheid. Maak ver volgens van toestemming ge ven een grote soesa, in de trant van "zouden we dat nou wel doen, jou dat zomaar laten proeven?" Kortom, maak van het eten van groenten een ge heimzinnige grotemensen- zaak, waar ze bij wijze vap speciale uitzondering bij wor den betrokken. Zo wordt het een privilege, geen must. Het Nationaal Visbureau, de Neder landse promotieorganisatie voor vis en visprodukten, heeft om de keuze te vergemakkelijken een nieuw re ceptenboekje uitgebracht: 'Feest dagen VIS dagen'. Het boekje toont een uitgebreid visassortiment dat zich uitstekend uit 'Feestdagen VIS dagen" krijgt yopht leent voor, vaak opvallend eenvou dige, feestelijke creaties. Ook als de keuze bij het hoofdgerecht niet op vis valt, is het vaak wèl leuk om iets met vis te doen bij een voorgerecht of bij feestelijke hapjes. Lekkernijen als gerookte zalm, gerookte paling en Hollandse gar nalen behoeven nauwelijks toelich- sjalotje; 75 gr boter. ting. Bij deze visprodukten liggen luxe en eenvoud bijzonder dicht bij elkaar. Maar ook het overige bod i met de meest uiteenlopende kook komen. De vis uit de pan r ijskoude boter in klontjes verdelen, te Het ingekookte vocht au bain marie n de boterklontjes hier doorkloppen. De saus Tongrolletjes met beurre blanc mag beslist niet koken. De tongrol letjes op voorverwarmde borden Een suggestie i Tongrolletjes r (voor 4 personen): tongfilets (of scholfilets): visbouil- leggen en de saus hierover schep- lon; 1,5 dl witte wijn; 1 gesnipperd pen. Bereidingsduur: 20 minuten, ijalotje75 gr boter. De tongfilets onder de koude kraan afspoelen, oprollen cocktailprikker vastzitten. De visprodukten leent zich bouillon tegen de kook aan laten ko- de tongrolletjes hierin ii gen', gratis verkrijgbaar bij de cialist. Of schriftelijk a het Nationaal Visburc 2280 AB Rijswijk. DEN HAAG (ANP) Een aparte inspectie moet toezicht gaan houden op het functioneren van ra den en instellingen in de kinderbescherming. De Raden voor de Kinderbescherming worden beter toegerust voor hun hulp aan kinderen die in moeilijkheden zijn geraakt. Ze kunnen in de komende jaren vaker een beroep doen op interne en externe deskundigen. De rechten van de ouders zullen daardoor ook beter worden beschermd. Dat staat in de nota "Justitiële Jeugdbescherming: met recht in beweging", die staatssecretaris Kosto (justitie) vanochtend naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De staatssecretaris borduurt met zijn nota voort op eerder dit jaar ver schenen rapporten van de commis sies Gijsbers en Vliegenthart, die de praktijk van de kinderbescherming onder de loep namen en enkele aan bevelingen deden. Algemene klacht is dat de kinderbescherming onvol- Naast het vergroten van de des kundigheid van de Raden voor de Kinderbescherming, die moeten beoordelen of een kind bedreigd wordt en daarover advies moeten uitbrengen aan de rechter, zullen er ook strikte termijnen worden ge steld aan maatregelen die worden genomen, zoals voorlopige onder toezichtstelling. BERLIJN (GPD) De voorgeno men tolheffing op Duitse autosnel wegen komt er voorlopig niet. Dit verrassende besluit maakten de on derhandelaars van CDU. CSU en PvdA wil toch verbod investeren in Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer stemt niet in met het intrekken van het wetsontwerp dat nieuwe investerin gen in Zuid-Afrika verbiedt. Het PvdA-kamerlid Verspaget heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van het fractieberaad. Het intrekken van dit wetsvoor stel, waarover CDA en PvdA in het regeerakkoord afspraken het voor lopig niet te behandelen, is aan de orde nu de twaalf EG-landen afgelo pen zaterdag tijdens de Europese top in Rome hebben besloten het verbod op nieuwe investeringen in Zuid-Afrika op te heffen. De PvdA-fractie betreurt het EG- besluit omdat het te vroeg komt, al dus Verspaget. De sociaal-democra ten vinden dat er nog een aantal es sentiële stappen moeten worden ge nomen in Zuid-Afrika op de weg naar volledige democratie en af schaffing van de gpartheid. CDA en WD, samen een Kamermeerder heid, hebben aangekondigd dat zij zullen instemmen met het intrek ken van het wetsontwerp. FDP gisteren bekend na het overleg over een nieuw regeerakkoord. CDU-secretaris-generaal Riihe zei dat het plan voorlopig bevroren is, omdat niet duidelijk is of het in strijd is met EG-rlchtlijnen en of ook buitenlanders verplicht kun nen worden op deze wijze hun steentje aan de kosten van de een wording bij te dragen. In binnen- en buitenland was ie dereen ervan uitgegaan dat de Duit sers naar Zwitsers voorbeeld een autobaanvignet wilden invoerfen. Voor personenwagen zou 100 mark per jaar moeten worden betaald, voor bussen 1000 en voor vrachtwa gens 2000. Het akkoord van CDU/CSU en FDP om in de loop van volgend jaar een heffing in te stellen voor het ge bruik van de Duitse wegen, zal ook Nederlanders geld kosten. Zonder vignet wordt het vrijwel onmogelijk door Duitsland te rijden of daar in kopen te doen. De Nederlandse transportbedrij ven willen van de minister Maij- Weggen (verkeer) korting op de mo torrijtuigenbelasting als de tolhef fing van kracht wordt. NOB-Weg- transport, de organisatie van trans porteurs, ziet weinig mogelijkhe den om de heffing juridisch aan te vechten. Voor eerdere Duitse tolplannen werd een stokje gesto ken door het Europese Hof wegens concurrentievervalsing. Het tolplan Zal volgens de ver voerders- en verladersorganisatie EVO leiden tot een 'vignettengolf in Europa. De EVO vreest namelijk dat het Duitse voornemen elders navolging zal vinden. Ook de rol van de kinderrechter ondergaat veranderingen. Nu is de kinderrechter na een besluit tot on dertoezichtstelling ook verantwoor delijk voor de uitvoering van die maatregel. Die uitvoering zal in de toekomst worden overgenomen door de gezinsvoogdij-instellingen. Daardoor moet de rechter bij con flicten beter in staat zijn een onaf hankelijk oordeel te vellen. Kosto wil verder het aantal plaat sen in justitiële jeugdinrichtingen met 167 uitbreiden tot 879 plaatsen. Ook is hij van plan om de mogelijk heden te vergroten voor jongeren die met justitie in aanraking zijn ge komen en een alternatieve straf wil len volgen. Haven Etiopië weer open voor voedseldoorvoer NAIROBI (Rtr) De Etiopische re gering en de verzetsstrijders van het Eritrees Volksbevrijdingsfront (EPLF) hebben gisteren besloten dat zij de haven van Masawa, die in handen is van het verzet, voor het eerst in tien maanden zullen open stellen om voedselhulp door te la ten voor de miljoenen droogte slachtoffers in Etiopië. Vanaf januari zal eep schip onder de vlag van de Verenigde Naties vanuit Djibouti voedsel naar Masawa verschepen. Masawa is de belangrijkste haven van Eritrea en de meest efficiënte doorvoerroute voor voedsel naar de noordelijke provincies. De haven is gesloten sinds zij in februari ver overd werd door het EPLF, dat vecht voor de onafhankelijkheid van Eritrea. De voedselhulp die aan Masawa wordt aangevoerd zal met VN- vrachtwagens verdeeld worden tus sen de gebieden die gecontroleerd worden door het regeringsleger en die waar het EPLF de dienst uit maakt. Hulporganisaties hebben becijferd dat in het noorden van Etiopië miljoenen mensen van hon ger dreigen te sterven. SINGAPORE (GPD) - Één van de grootste en oudste banken in de Britse kroonkolonie, de Hongkong en Shanghai Bank, heeft begin deze week besloten een groot deel van haar activiteiten te verleggen naar Londen. Een derde procent van haar totale bezit zal worden onder gebracht in de nieuw opgerichte moedermaatschappij in de Britse hoofdstad. Het hoofdkwartier blijft voorlopig nog in Hongkong. De bank neemt op de wereldrang lijst de twintigste plaats in, heeft fi lialen in 50 landen, waaronder Chi na, en beheert 50 procent van de lo kale spaargelden. De bank speelt ook een sleutelrol in de activiteiten in zuidelijk China. Het is de tweede grote onderneming, die Hongkong de rug toekeert. Al eerder verplaats te het bekende Hongkongse han delshuis Jardine zijn hoofdkantoor naar Bermuda. De verplaatsing van haar juridi sche domicilie naar Europa sloeg in als een bom bij de Hongkongse be volking. De Hongkongers zien deze stap als een gebrek aan vertrouwen in de toekomst van de kroonkolo nie. Hongkong komt in 1997 weer onder Chinees bestuur te staan. Jaarlijks trekken 60.000 weg uit dit eiland uit vrees r het communistische regiem. De onder drukking van het pro-democratisch protest op het Tienanmenplein in Peking vorig jaar juni, heeft de uit tocht bevorderd. De voorzitter van de raad van be stuur van de bank, William Purves, verzekerde echter, dat de bank- ",niet het zinkend schip verlaat, maar bezig is met een reorganisa tie". Maar analisten menen, dat de bank het nog niet is vergeten, dat tijdens de turbulente revolutie in 1949 in China, zij 33 vestigingen op het vasteland heeft moeten sluiten. De gezamenlijke Sino-Britse ver klaring van 1984, waarin de terugga ve van Hongkong aan China is gere geld, wordt door industriëlen en bankiers beschouwd als een 'waar deloos stuk papier'. In deze verkla ring garandeert China het kapitalis tische karakter van Hongkong voor een periode van vijftig jaar. Gevreesd wordt echter, dat de Chinese regering de kapitaal winsten, dividenden en andere in komens, zal belasten om de staats kas te vullen. Er is ook geen enkele garantie dat het speciale regionale bestuur, dat in 1997 Hongkong zal besturen, het vermogen van in het buitenland gevestigde kantoren van Hongkongse banken onge moeid zal laten. Poolse formatie strandt BUKAREST Ongeveer tienduizend demonstranten hebben gisteren voor de derde opeenvolgende dag in Timi$oara het aftreden geëist van de Roemeense president Ion Iliescu. Een aantal grote bedrijven in Timi§oara zijn in staking gegaan om de studenten en arbeiders te steunen in hun eis. Aan het eind van de middag bleven zo'n 2000 betogers achter om de do den te herdenken die een jaar geleden bij het begin van de opstand tegen Ceausescu zijn gevallen. De herdenking van de doden zal tot 22 december worden voortgezet. De vrouw op de foto bezocht het graf van haar vorig jaar tijdens de revolutie gestorven echtgenoot in Timi§oara. De Roemeense regering en de oppositionele Nationaal Liberale Partij van Radu Campeanu zetten gisteren hun coalitiebesprekingen voort om te trachten de politieke spanning in het land te verminderen en een regering van nationale eenheid te i Bukarest. Het Roemeense Hoogggerechtshof heeft gisteren het beroep van de broer van wijlen president Nicolae Ceausescu tegen een gevangenisstraf van 15 jaar verworpenGeneraal Andruta Nicolae Ceausescu was in juni veroor deeld wegens "volkenmoord" op 21 december 1989 ten tijde van betogingen (foto EPA) WARSCHAU (AP) De Poolse ad vocaat Olszewski heeft gisteren zijn pogingen een regering onder de nieuwe president Walesa te vor men, opgegeven. Olszweski staakte zijn formatiepoging na een me ningsverschil met Walesa over de samenstelling van de regering. Volgens anonieme bronnen gaf Olszewski zijn pogingen óp na on enigheid over de rol die de huidige minister van financien, Leszek Bal- cerowicz, in de toekomstige rege ring zou moeten spelen. De post van financiën is van groot belang voor de hervorming van de Poolse eco nomie en het aantrekken van bui tenlandse kredieten. Naar verluidt eist Balcerowicz volledige vrijheid in het vaststellen van het financieel- economische beleid. Drzycimski zei dat Olszewski zich had geërgerd aan de mate waarin Walesa zich met het aanwijzen van de beoogde mi nisters bemoeide. Forse boete voor 'zwarte melk* ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- se officieren van justitie G. Alink en C. Bosscher-Boon hebben gisteren zeven ton boete geëist tegen de 37 jarige R. B. (Broersma) uit Schel linkhout. De officieren achtten be wezen dat B.. onder de bedrijfsna- men Lacterade, Agitrade en Centra- melk teveel geproduceerde melk van boeren in Noord-Holland en Utrecht heeft opgekocht om de sup- perheffing te ontduiken. Bovendien weigerde B. zijn boekhouding ter inzage te geven, zoals het openbaar ministerie had bevolen. De Poolse regering in balling schap, die na het begin van de Tweede Wereldoorlog in Parijs werd opgericht, later naar Londen verhuisde en daar sinds 50 jaar ze telt, zal Walensa als democratisch gekozen president zijn ambtsinsig nes overhandigen en zichzelf ont binden. De 71-jarige Ryszard Kaczorowski, president in balling schap, deelde mee dat hij zaterdag daarvoor naar Polen zal terugkeren. Geen vacaturestop DEN HAAG (GPD) - Minister Da- les ivan binnenlandse zaken voelt niets voor een onmiddellijke vaca turestop bij de rijksoverheid, een suggestie van PvdA-fractievoorzit- ter Wöltgens, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer. De PvdA-fractie heeft haar partijgenoten in het kabi net vorige week voorgesteld vanaf 1 januari bij de Haagse departemen ten in principe geen nieuw perso neel meer in dienst te nemen, en die vacaturestop tot het einde van de kabinetsperiode vol te houden. Vol gens haar kan de overheid niet zon der de ambtenaren die overblijven na de twee saneringsronden die nu gaande zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15