Leidse alarmpost liet steken vallen 'De mens achter de agent staat centraal' Ook Alphen en Katwijk schrijven teveel bonnen uit WAKEN VOOR LEVEN' WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 11 Volgend jaar mogen politiekorpsen meer bekeuringen uitschrijven rekening mee houden. Als een agent een overtreding constateert, schrijft hij een proces-verbaal uit. We gaan geen dingen door de vin gers zien omdat het quotum vol dreigt te raken". De Katwijkse over schrijding is vergeleken bij oogst in Wassenaar en Noord wijk echter be trekkelijk gering. "Zij hadden er tussen de 1500 en 2500 te veel. Daar zijn wij met onze overschrijding van 400 natuurlijk maar kleine jongens bij". Dat het Openbaar Ministerie niet bij het Katwijkse korps aan de bel heeft getrokken, verklaart Tak uit het enorme overschot aan bonnen van de Haagse politie. "In Den Haag is dit jaar een begin gemaakt met de fiscalisering van parkeerboetes. De parkeerbonnen daar worden be schouwd als een soort gemeentelij ke belasting en zijn geen zaak meer voor justitie, maar voor een deur waarder. Ze vallen buiten de quota regeling, maar in de verdeling voor dit jaar was daar geen rekening mee gehouden". "Den Haag hield op die manier aan het einde van het jaar zo'n 13.000 niet-gebruikte processen- verbaal over. Die zijn verdeeld on der de korpsen die niet met hun quota uitkwamen". Of alle 400 te veel uitgeschreven bekeuringen uit Katwijk nu alsnog worden gehono reerd, kan Tak niet zeggen. "We hebben ze doorgestuurd naar het Openbaar Ministerie en we merken het verder wel". Aanpassing De problemen hebben inmiddels geleid tot kleine aanpassingen voor de quota voor 1991. Wassenaar mag volgend jaar ruim 2200 bekeuringen doorsturen naar het Openbaar Mi Inspectie toont onvoldoende functioneren CPA aan LEIDEN Om te berdenken dat bet gisteren precies tien jdar geleden was dat de abortuswet door de Tweede Kamer werd aangenomen, heeft drs. L.P. Dorenbos van de organisatie Schreeuw om Leven een 'Dag en Nacht voor de Ongeboren Kinderen' uitgeschreven. In dat kader vond gis teravond vanaf zes tot vanochtend zes uur een nachtwake plaats voor de abortuskliniek aan het Kort Rapenburg in Leiden. Bij de kliniek in Heemstede werd gisteravond een speciale her denkingsdienst gehouden. Gisteren was Doren bos ook op het Binnenhof in Den Haag, om daar demonstratief vlaggen halfstok te hangen. "Tien jaar abortuswet is genoeg. Een half miljoen kin deren zijn niet geboren", aldus Dorenbos. Een aantal abortusklinieken probeert acties voor de deur te voorkomen. Via de rechter wordt om een straatverbod gevraagd. Bij de kliniek in Rotterdam-Zuid is al zo'n straatverbod voor anti- abortusbetogers van kracht, een Haagse kliniek beeft hierom bij de rechtbank ook gevraagd. (foto Henk Bouwman) Onderzoek naar hulpverlening politie aan slachtoffers het Ook in Leiden zullen de parkeer boetes volgend jaar als gemeentelij ke belasting worden geheven,, meldt politiewoordvoerder D. Graveland. De problemen met het quotum, die er in Leiden dit jaar overigens nauwelijks waren, zullen dan tot het verleden behoren. Net als de Katwijkse politie wil het Leidse korps meer druk uitoefenen op de bekeurde burgers om hun bon direct te betalen. Want de pro cessen-verbaal die meteen worden afgerekend, of die worden voldaan na het eerste schikkingsaanbod, tel len niet mee in de quota. Graveland: "De quota gelden al leen voor de processen-verbaal die door het Openbaar Ministerie moe ten worden afgehandeld. We willen daarom vaker betalingsherinnerin gen sturen. Veel mensen zijn ge woon vergeten dat ze nog een be keuring hebben staan en als je ze daarop wijst, betalen ze onmiddel lijk. En dat heeft een gunstig resul taat voor het quotum". De Leidse politie wil bovendien betalingsher inneringen sturen aan minderjari gen en aan buitenlanders, mensen wier processen-verbaal tot voor kort rechtstreeks werden doorge stuurd naar het Openbaar Ministe- De rijkspolitie heeft het afgelo pen jaar geen problemen gehad met haar quotum. "Sterker nog, we had den er aan het einde van het jaar on geveer 200 bekeuringen over", stelt beleidsmedewerker H. Vergeer van de rijkspolitie in deze regio. Voor volgend jaar verwacht hij evenmin problemen. Het quotum van de rijkspolitie is verhoogd van 10.000 naar 16.000. "Die toename is puur te danken aan het nieuwe systeem. Het OM kijkt bij het vaststellen van de cijfers vooral naar de sterkte van de afzonderlijke politiekorpsen en het aantal geregistreerde ongeval len in het gebied. En het is nu een maal een feit dat op de wegen in bui tengebieden - zoals bij ons - veel on gelukken gebeuren". LEIDEN/KATWIJK/ALPHEN Niet alleen de Wassenaarse en Noordwijkse politie, maar ook de korpsen van Katwijk en Alphen hebben dit jaar hun 'quotum' aan bekeuringen ruim overschreden. De Katwijkse gemeentepolitie schreef ongeveer 400 bonnen te veel uit. het Alphense korps een kleine 600. In tegenstelling tot hun Wasse naarse en Noordwijkse collega's kregen deze korpsen van het Open baar Ministerie geen 'uitschrijfver- bod'. Hun overschrijdingen konden ruimschoots worden opgevangen doordat vooral de Haagse gemeen tepolitie veel minder bekeuringen uitdeelde dan verwacht. Bonnenschrijvende agenten voe len zich langzamerhand halve ka beljauwvissers, die rekening moe ten houden met vangstbeperkin gen. Als de agenten er in de zomer flink tegenaan gaan, lopen ze het ri sico tegen het einde van het jaar het bonnenboekje te kunnen opbergen omdat hun quota op zijn. Het Open baar Ministerie heeft elk korps na melijk aan een maximum aantal be keuringen gebonden. Volgens het OM de enige manier om te voorko men dat het werk zich in de recht banken ophoopt. Vervolg van pagina 1 DEN HAAG/LEIDEN - De inspecties volksgezondheid vnan Zuid- en Noord-Hol land hebben ongezouten kri tiek op het functioneren van de Centrale Post Ambulan cevervoer in Leiden. Er werd onvoldoende doorge vraagd naar de toestand van het Hillegomse jongetje, er werd onvoldoende acht ge slagen op de mogelijkheid de patiënt in het Spaarnezie- kenhuis op te nemen, er werd geen contact opgeno men met de CPA Kennemer- land en de Leidse CPA is niet in het bezit van de direc te telefoonnummers van eer- Leidse Corrie 65 houdt receptie LEIDEN/ZOETERWOUDE De Leidse koe Corrie 65 heeft gisteravond gerecipieerd in verband met een niet alle daagse prestatie: in 12 jaar tijd liet ze zich honderdduizend li ter melk ontfutselen. Tal van genodigden, onder wie menige officiële vertegenwoordiger uit de agrarische wereld, was naar gebouw Ons Huis in Zoe- terwoude gekomen om het feestje rond Corrie 65 mee te Het is geen unicum, dat een koe 100.000 liter melk geeft, maar het komt ook weer niet zo vaak voor. Vandaar dat boer en boerin Van der Post van de Vlietweg in Leiden gister avond rond Corrie 65 ("Een ei gen kalf, op de boerderij gebo ren", zegt de boerin trots) een feestje organiseerden. Volgens mevrouw Van der Post wordt de laatste tijd ge tracht de melkopbrengst, die van Hollandse koeien al zeer goed is te noemen, door een uitgekiend fokplan verder op te voeren. Meer melk van min der koeien betekent namelijk dat het gigantische mestpro bleem enigszins in de hand kan worden gehouden. Pas in januari duidelijkheid over ontslagen bij Fasson HAZERSWOUDE - Er komt pas half januari duidelijkheid over mo gelijke ontslagen bij Fasson in Ha- zerswoude. Gisteren is er tussen de vakbonden en de directie over de problemen bij het bedrijf gespro ken. "Het gaat daarbij om 34 arbeids plaatsen", aldus P. van Emmenes van de industriebond FNV. "Daar van werken er veertien op contract basis of zijn op uitleenbasis werk zaam. Dan blijven er nog twintig over voor wie gepoogd zal worden elders binnen het concern in Leiden of Alphen een baan te vinden. Lukt dat niet, dan vallen er gedwongen ontslagen", aldus de vakbondsman. Bij Fasson dat zelfklevend ma teriaal maakt zijn te veel mensen in dienst. De communicatie tussen de stafafdelingen en de produktie wordt verbeterd, waardoor er per soneel te veel is, aldus de directie deze week. De centrale onderne mingsraad van het bedrijf buigt zich nu over het reorganisatieplan van de directie. Half januari komt het advies van de cor. Dan wordt ook duidelijk wat de gevolgen zijn. Sommige korpsen kwamen door deze regeling ernstig in de knel. De Wassenaarse gemeentepolitie bij voorbeeld, die had besloten de maximumsnelheid op de Rijks straatweg met fotocamera's scherp in de gaten te houden, werd door de Openbaar Ministerie dit najaar ge vraagd de bonnenboekjes voorlopig even op zak te houden. De camera's snapten zo veel overtreders dat het Wassenaarse quotum - 2200 proces sen-verbaal - al in september met een kleine duizend was overschre den. Ook de Noordwijkse politie, die de parkeeroverlast in de bad plaats met bonnen trachtte in te dammen, werd door het OM ge vraagd het wat kalmer aan te doen. Naar nu blijkt hebben ook de agenten uit Katwijk en Alphen zich niet aan hun quota gehouden. Plaatsvervangend korpschef P. Tak uit Katwijk: "We willen er ook geen ste-hulpposten van de Am sterdamse ziekenhuizen. De inspecties hebben de banden van het mobilofoonverkeer afge luisterd en zijn tot de conclusie ge komen dat er geen sprake is ge weest van weigering door het Spaarneziekenhuis en Elisabeth Gasthuis in Haarlem. De inspecties, die op verzoek van de Leidse CPA naar de gang van zaken een onder zoek hebben ingesteld, zijn verder vap mening dat de bemanning van de ambulancedienst Eigenbrood uit Lisse onvoldoende deskundigheid bezitten om een patiënt met ernstig hersenletsel te kunnen stabilseren en om adequaat te kunnen begelei den. Overigens is het niet verplicht dat ambulancepersoneel een ver pleegkundige opleiding heeft ge had. Een EHBO-diploma is vol doende. Wel vinden de inspecties dat de ambulancedienst op een me disch adviseur moet kunnen terug vallen. De inspecties vinden ook dat de huisarts het ambulancepersoneel beter had moeten informeren. Het personeel had wel een vermoeden, dat de jongen er slecht aan toe was, maar zeiden daar via de mobilofoon Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDERDORP - Gerichte hulpverlening voor slachtoff- fers van veelkomende delicten moet bij de politie tussen de oren zitten. Dat vindt de Leidse Hedy Braam (22) die voor haar studie bestuurskunde aan de Leidse universiteit een onder zoek deed naar de kwaliteit van de hulpverlening bij de rijkspo litie van het district Den Haag, gevestigd in Leiderdorp. Haar eindscriptie heet dan ook toe passelijk 'Kwaliteit is mensen werk'. De rijkspolitie in Leider dorp houdt naar aanleiding van de scriptie in januari een the madag over de kwaliteit van de slachtofferhulp. Braam wilde weten wat er terecht is gekomen van de landelijke richtlijnen voor slachtofferhulp die zijn opgesteld voor politie korpsen in 1986. Een jaar later werden de richtlijnen van kracht voor alle delicten, dus inclusief fietsendiefstallen en inbraken. De studente wilde de meest voor komende vormen van crimimina- liteit bij haar kwaliteitsonderzoek betrekken en keek dus vooral naar inbraken, diefstal, vernielin gen en dergelijke. Ze kwam onder meer tot de conclusie dat politie agenten bij slachtofferhulp juist niet denken aan slachtoffers van deze vormen van criminaliteit maar aan ernstige misdrijven. "Een van de redenen wellicht dat slachtofferhulp niet op elk vlak soepeitjes verloopt", suggereert ze. De Leidse deed dit onderzoek omdat ze het interessant vond de kwaliteit van de politie-hulpver- lening eens onder onder de loep te nemen. "Kwaliteit is een veel gehoord begrip bij bedrijven en instellingen. Wat de politie aan gaat, wist ik dat het district Den Haag grote waarde hecht aan slachtofferzorg. Ik wilde nagaan hoe het met de kwaliteit van die hulpverlening is gesteld". Braam kwam onder meer tot de conclusie dat de ondervraagden (ongeveer 580 mensen) over het algemeen zeer tevreden zijn over de sociale vaardigheden van de politie. "Minder tevredenheid is niets over omdat de ouders in de ambulance aanwezig waren. Volgens de inspecties had de Hil legomse jongen, die de dag na het ongeluk overleed, beter in het AZL opgenomen kunnen worden. Wel is men er van overtuigd, dat de extra tijd die het transport naar de VU in Amsterdam in het beslag heeft ge nomen, niet van invloed is geweest op het overlijden van de jongen. Diens toestand was te ernstig. De directeur van het Spaarnezie kenhuis dr. B.J.C.M. de Vet is met name onaangenaam getroffen door de "emotionele beschuldigingen aan ons adres van de heer Mark". Mark, hoofd van de Leidse alarm centrale, verweet het Spaarnezie kenhuis dat het de jongen niet wilde opnemen. Volgens De Vet heeft het ziekenhuis, hoewel er geen intensi- ve-carebedden beschikbaar waren, juist aangeboden naar de toestand van de jongen te kijken. Mark ber- stempelde de rit met de jongen als "ongeneerd lang". De Vet: "Onze mensen zijn afgeschilderd als kou de kikkers. Dat is voor ons perso neel niet leuk". CPA-hoofd Mark was gister avond en vandaag niet voor com mentaar bereikbaar. er over de informatievoorziening door de politie: 20 procent vond die niet voldoende. Het gaat dan met name om informatie over de procedure, over het verhalen van schade, en het voorkomen van misdrijven. Ik denk dat het heel belangrijk is de mate van voor lichting aan slachtoffers af te stemmen op de behoefte van het slachtoffer zelf. Iemand wiens an tenne is afgebroken, heeft bij voorbeeld alleen behoefte aan een bewijs voor de verzekering en niet aan een doorverwijzing naar een bureau voor slachtoffer hulp". Uit het onderzoek van Braam bleek ook dat de politie slechts zeer incidenteel 'doorverwees naar andere instanties. Deze in stanties zoals het bureau slachtof ferhulp en het parket klaagden ook over de samenwerking met de politie: die zou beter kunnen. Braam vindt dat niet alle richt lijnen even zinvol zijn voor ge richte en effectieve slachtoffer hulp. "Een politie-agent moet een slachtoffer bijvoorbeeld correct bejegenen. Maar zoiets vind ik vanzelfsprekend. Belangrijker is om aandacht te schenken aan de richtlijnen waarin staat dat infor matie over slachtofferhulp moet worden gegeven en hoe de scha deregeling kan worden afgehan deld. Dat zijn ook de nieuwe din- nisterie, een kleine 100 meer dan dit jaar. Noordwijk zag zijn quotum verhoogd van tot een kleine 2500 be keuringen. De nieuwe cijfers heb ben in Wassenaar geleid tot groot ongenoegen. Politie-woordvoerder J. Houtkamp noemde het nieuwe quotum 'absoluut onvoldoende en dus onaanvaardbaar'. Korpschef E. Wegman van de Noordwijkse poli tie oordeelt minder streng. "We denken er aardig mee uit de voeten te kunnen. We moeten het kunnen redden met die 2500". De problemen voor de Noord wijkse politie zijn volgend jaar ook minder groot dan die van het Wasse naarse korps. Noordwijk wil name lijk, in navolging van Den Haag en een groot aantal andere gemeenten, voor het begin van de zomer zijn parkeerboetes 'fiscaliseren'. De par keerbonnen tellen vanaf juni vol gen waarmee de politie te maken kreeg vanaf 1986/1987. Die infor matievoorziening moet vervol gens worden afgestemd op het in dividu". Boeven Braam benadrukt dat de wacht meesters van het district Den Haag over het algemeen goed in schatten wie welke hulp nodig heeft. Het gaat wel eens mis als agenten de invloed van diefstal en inbraak op het slachtoffer onder schatten. "Er zijn altijd mensen die niet doordrongen zijn van het belang van slachtofferhulp bij deze vorm van kleine criminali teit. Ook zijn er agenten die vin den dat hun taak bestaat aan het vangen van boeven. Zij houden zich verre van slachtofferhulp en de papierwinkel van een proces verbaal. Zij moeten leren hoe be langrijk slachtofferhulp is en dat niet alleen moet worden gekeken naar de daders. Dat kan bijvoor beeld door scholing en cursussen. Slachtofferhulp moet tussen de oren zitten. De mens achter de po- litie-agent staat centraal". Belangrijk vindt de Leidse stu dente ook dat de politie voortaan standaard de zogeheten 'slachtof- ferbrief invult en met het proces verbaal meestuurt naar het open baar ministerie. "Dat gebeurt nu niet altijd. Gevolg is dat het par ket geen brief aan slachtoffers kan sturen met daarin het zaaknummer. Als ze die brief wel krijgen, kan een slachtoffer con tact opnemen met het parket om te informeren over zijn zaak, en de eventuele schade te verhalen. Het wel standaard mee sturen van een slachtofferbrief door wacht meesters, kun je bewerkstelligen door de brief in een computersys teem te zetten. Daarmee gaat het district Den Haag halverwege volgend jaar werken". Richtlijnen moeten volgens Braam ook meer een vaste status krijgen. "Nu kleeft aan het woord richtlijn nog te veel een vrijblij vendheid, die niet juist is. Politie mensen weten nu niet altijd waar ze aan toe zijn en waartoe ze wor den verplicht. In richtlijnen moet in elk geval staan: als slachtoffer prijs stelt op informatie dan moet hij/zij die krijgen. Het moet geen starre verplichting zijn. Die infor matie moet via de mond gaan, die heb je altijd bij je, en minder via folders, onhandige pakken pa pier". Braam vindt het ook van zeer groot belang te voorkomen dat de politie bepaalde dingen accep teert omdat 'die nu eenmaal zo gaan'. "Een foute instelling", zegt ze stellig. Tot slot vindt ze dat klantgerichtheid en kwaliteits verbetering vast onderdeel moe ten zijn van de strategie van de rijkspolitie. In januari bekijkt het korps welke aanbevelingen op welke manier kunnen worden overge- Bedrijven in Zuid-Holland komen moeilijk aan mensen DEN HAAG/LEIDEN - Steeds: meer vacatures in Zuid-Hollancl zijn nauwelijks of niet vervulbaar. Van alle Zuidhollandse bedrijven heeft 40 procent te kampen met pro blemen om geschikte mensen te vinden. In de bouw, de industrie en de land- en tuinbouw ligt dit per centage nog veel hoger (tot 66 pro cent). De Leidse regio steekt ongun stig af bij het gemiddelde. Met name aan vakspecialisten en verpleeg kundigen is hier een nijpend tekort. Een en ander blijkt uit een enquê te gehouden onder 48.000 bedrijven over het vervullen van vacatures in de periode mei 1989 tot en met mei 1990. Er zijn nu in Zuid-Holland 24.000 moeilijk in te vullen arbeids plaatsen. Grootste knelpunt zijn de Drechtsteden. Leiden volgt even wel op de voet. Met name aan vak specialisten zoals technici, systeem beheerders en andere informatica- specialisten is een groot tekort. Ook werknemers in de transport- en in dustriële beroepen zijn moeilijk te vinden. Niet voor niks worden op nieuw buitenlandse werknemers naar Nederland gehaald om de on vervulbare vacatures alsnog te ver vullen. Dat het aantal vacatures geen ge lijke tred houdt met het aantal werkzoekenden, is bekend. Ook de regionale spreiding van vacatures en werkzoekenden is niet bepaald evenwichtig. Het aantal werkzoe kenden is met name in de grote ste den steeds stijgende. Dat betekent dat steeds meer mensen buiten de grote stad gaan werken. Uit een in opdracht van de pro vincie uitgevoerd onderzoek blijkt dat er rond Leiden, met name uit Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegst- geest en Sassenheim steeds meer pendelende werknemers, te vinden zijn. De stroom forenzen loopt 's morgens niet meer alleen maar van de dorpen naar de steden, maar dus duidelijk ook omgekeerd. Er wordt heel wat afgereisd in Zuid-Holland. Elke dag wordt voor woon-werkverkeer 11 miljoen kilo meter afgelegd. Bijna 70 procent van de forenzen legt dagelijks min der dan 21 kilometer af. @ui)l3ieums Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De „Boskoopsche Ijsclub" had gisteren voor hare leden een ijs- feest aangekondigd en daartoe een stuk van de Gouwe met ten ten en vlaggen doen afzetten. Groot nochthans was de teleur stelling, toen de leden met hunne dames, voorgegaan door mu ziek, zich naar het feestterrein begaven, daar zij het reeds in be zit genomen vonden door het pu bliek, dat zich aan de omheining weinig of liever in het geheel niet had gestoord. Het bestuur wist er niets beters op dan de muziek te laten inrukken, de heinsels en het decoratief te laten wegne men en zich met de leden en hun ne dames naar het logement te begeven om daar - het zij dan op hout in plaats uan op ijs, maar naar 't zich vleit ongestoord - te kunnen feestvieren. Luide juich kreten van het volk begeleidden den terugtocht der feestvieren den. Een inwoner van Samara, zoo meldt men vanuit St.-Peters burg, zal, ten gevolge van eene weddenschap, met eene troika van Samara in tachtig dagen naar Parijs reizen. Een andere Rus, zeer vermogend, wil op eene reis door Europa zijn hotel met zich voeren. Hij laat voor dit doel een verplaatsbaar ijzeren huis te St.-Petersburg maken, bestaande uit drie kamers en eene keuken. Vijfentwintig jaar geleden: - De verplichte houten blokjes of rubberschijven voor het marke ren van de bochten bij schaats wedstrijden zullen plaats moe ten maken voor de gewone huis houdzeep. De heer P. Perström, directeur van de Deventer kunstijsbaan, mag deze vondst op zijn naam schrijven. De deel nemers aan de Europesche schaatskampioenschappen te Deventer, op 22 en 23 januari 1966, hebben dus tevens de pri meur om tussen stukken zeep hun prestaties te demonstreren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11