Geen animo voor gekozen burgemeester Vuurproef voor democratie Haiti komt nog 'Nog eens? Je bent geschift als je opgewekt naar de Golf gaat PANKLARE KERSTKALKOENEN Justitie doet inval bij Rost van Tonningen Voorlopig geen maximum aantal koeien per hectare DINSDAG 18 DECEMBER 1990 PvdA hekelt 'starheid' CDA DEN HAAG (GPD) De regeringspartijen CDA en PvdA zijn het oneens over de wenselijkheid van een gekozen bur gemeester. Het CDA verzet zich niet tegen het voorstel van de Commissie Deetman, die de Tweede kamer adviseert over staatsrechtelijke vernieuwingen, om er een onderzoek naar te houden. Maar voor het CDA en ook de WD (samen een Kamermeerderheid) staat de uitkomst al vast: de be noeming van de burgemeester moet een zaak blijven van de minister van binnenlandse zaken. De PvdA wil wel dat de eerste burger gekozen wordt en beroept zich daarbij op het regeerakkoord. PvdA-woordvoerder Niessen he kelde gisteravond in de Kamer het starre standpunt van het CDA, om dat de discussie over de plannen van de Commissie Deetman nog moet beginnen. Ook mogen 'buiten staanders' nog reageren. Op deze manier maken "we van de inspraak ronde een lachertje", zei Niessen, „en het CDA levert daar een creatie ve bijdrage aan". Nieuwe regering Bulgarije rond SOFIA (AP) - De Bulgaarse socialis tische partij en de Unie van Demo cratische Krachten zijn het gisteren eens geworden over de vorming van een overgangsregering die aanblijft tot de verkiezingen volgend jaar zo mer. Popov, zelf partijloos, ver klaarde voor de televisie dat het nieuwe kabinet zal bestaan uit "ge respecteerde en bekwame" be windslieden. De socialisten - voor heen communisten - en de UDK be twistten elkaar de ministerspost van binnenlandse zaken, die con trole verschaft over de politiedien sten. Naar verluidt mogen de socia listen de minister van binnenlandse zaken en van defensie aanwijzen, in ruil waarvoor de vice-premier uit de gelederen van de UDK wordt be noemd. De belangrijke post van fi- t ook naar de UDK. Perez de Cuellar wijst deportatie Palestijnen af NEW YORK (DPA/Rtr/AP) - Secre taris-generaal Javier Perez de Cuel lar van de Verenigde Naties heeft gisteren Israël veroordèeld vanwe ge de mogelijke uitwijzing van vier Palestijnen uit door Israël bezette gebieden. Een woordvoerder van Perez de Cuellar zei dat Israël met de uitwijzingen de Vierde Geneefse Conventie en* verscheidene resolu ties van de VN-Veiligheidsraad schendt. De Israëlische minister Arens (defensie) kondigde zaterdag de uit wijzing van vier Palestijnen uit de Gazastrook aan die ervan worden verdacht lid te zijn van de extremis tische Hamas-groepering. Harnas heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag, afgelopen vrijdag, op een fabriek in Jaffa waarbij drie Israëli's om het leven kwamen. Uitwijzingen liggen bij de Pale stijnen zeer gevoelig, omdat veel Palestijnen bij de oprichting van de joodse staat in 1948 werden verdre ven en uitwijzing nu nog wordt ge zien als de ergste straf. De vier uit te wijzen Palestijnen zijn niet aange klaagd wegens de moord op de drie Israëliërs, maar worden beschouwd als "onruststokers". Honderden leden van de Israëli sche paramilitaire grenspolitie heb ben gisteren Jeruzalem afgesloten voor Arabieren en Palestijnse jon geren tegengehouden die de Tem pelberg op wilden gaan, om te voor komen dat ze slaags zouden raken met joodse extremisten of zouden demonstreren tegen het opnieuw ingevoerde deportatiebeleid. De politie had een verzoek van de joodse extremistische groepering Gelovigen van de Tempelberg afge wezen om gisteren de berg op te mogen gaan. Enkele extremisten trokken zich niets van het politieop treden aan en liepen uitdagend in de buurt rond met Israëlische vlag gen. Bij douane 1.600 banen op de tocht DEN HAAG (ANP) - Door het weg vallen van de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap na 1992 zullen per saldo 1.600 van de 6.900 arbeidsplaatsen bij de douane ver dwijnen. Er zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Wel zullen doua niers met hun werk mee moeten verhuizen. Begin volgend jaar zal met de vakbonden worden over legd over een sociaal plan. Dat heeft de leiding van de Belastingdienst (financiën) bekendgemaakt. Door de eenwording van Europa zullen 2.500 banen verdwijnen. Daar staat tegenover dat ongeveer 900 mensen nodig zijn voo het versterken van de controle op Schiphol en Rotterdam en het versterken van de drugs- en fraudebestrijding en controle bij de export. De PvdA'er verwees bovendien naar de zinsnede in het regeerak koord waarin Grondwetswijziging 'niet bij voorbaat wordt uitgesloten' om onder meer burgemeesters op 'een meer democratische wijze' te benoemen. Volgens de PvdA wordt daarmee de gekozen burgemeester bedoeld, omdat alleen daarvoor een wijziging van de Grondwet nodig is. Van der Heijden (CDA) ontkende dat de passage uitsluitend die bete kenis zou hebben. Minister Dales (binnenlandse zaken) mengde zich niet in de discussie, omdat het kabi net nog een reactie moet geven op de voorstellen van de Commissie Deetman. De Kamer sprak met minister Da- les over de rol die vertrouwenscom- spelen bij de benoeming burgemeesters. Vertrouwens- 5 kunnen sinds 1983 door gemeenteraden worden ingesteld om de Commissaris van de Konin gin te adviseren over de door hem voorgestelde kandidaat-burge meesters. De minister neemt uitein delijk de beslissing wie burgemees ter wordt. Uit het onderzoek naar het func tioneren van die commissies blijkt dat 95 procent van de gemeenten te genwoordig vertrouwenscommis sies instellen. In 66 procent van de gevallen wordt de kandidaat die op het lijstje van de vertrouwenscom missie als eerste staat genoemd, ook daadwerkelijk door de minister tot eerste burger benoemd. De Kamer was over het algemeen tevreden over de werkwijze van de vertrou- Arm Haiti viert zege van Aristide PORT AU PRINCE - Volgens een eerste tussenstand van het officiële verkiezingstribunaal heeft Jean-Bertrand Aristide, een radicale pastoor van de ka tholieke kerk, meer dan zeven tig procent van de stemmen ge kregen. Zijn belangrijkste oppo nent, de conservatief Mare Ba zin, komt voorlopig niet verder dan 12 procent. Met Aristide op kop beteke nen de verkiezingen een over winning voor het door een chro nische armoe geteisterde volk. Deze nieuwe, democratische re volutie komt vijf jaar na het ver trek van de Duvaliers, de familie die het land bijna dertig jaar in haar greep hield. Het is echter geen geheim dat zowel Washington als de top van het Haïtiaanse leger nogal wan trouwend staat tegenover de progressief gezinde priester Aristide. En de 'Tontons Macou- tes', de nog altijd machtige naza ten van de Duvalierkliek, heb ben al verschillende aanslagen op zijn leven gepleegd. Gistermiddag werd er een eer ste domper op de feestvreugde gezet. Onder nog onduidelijke omstandigheden openden poli tieagenten het vuur op een hos sende menigte voor de vroegere kerk van Aristide, die sinds twee jaar geen mis meer mag lei den. Een jonge, zwangere vrouw kwam daarbij om het leven. Het volk vertrouwt erop dat Aristide voor eens en altijd zal afrekenen met het Duvalier-tijd- perk. Sommige waarnemers vrezen een frontale bofsing met het Haïtiaanse leger. Washing ton kijkt de kat uit de boom. De in Port-au-Prince aanwezige staatssecretaris voor Latijn- samerikaanse zaken, Bernard Aronson, heeft Aristide inmid dels gefeliciteerd. DEN HELDER - De fregatten Pieter Florisz en Witte de With zijn terug in Den Helder. Beide schepen hebben een reis van precies 120 da gen achter de rug. Daarvan werden er 96 op zee doorgebracht. Zo'n zes honderd koopvaardijschepen zijn gecontroleerd in de Perzische Golf. Niet eenmaal werd een overtreder van het handelsembargo tegen Irak aangetroffen. Toch is voor de meeste beman ningsleden het Nederlandse aan deel in de Golf-operatie boven elke twijfel verheven. Dat vindt het kabi net ook. Daarom mogen de Pieter Florisz en Witte de With half april nog een keer naar het gebied. Voor veel opvarenden een klap in het ge zicht. "Je moet wel volslagen ge schift zijn om opgewekt naar de Perzische Golf te gaan". Eugenie Biljard, een van de 22 vrouwen aan boord van de Pieter Florisz, klinkt opgelucht. "Ik hoef volgend jaar niet meer mee. Geluk kig. Ik heb het er verder wel gezien. De mensen die nu in de Golf zitten, zijn niet te benijden. Toen ik ze na de wisseling in Djibouti zag gaan, dacht ik even: jullie liever dan ik. Ik heb veel vrienden op de andere schepen. Dan voel je je toch lullig. Je weet bij zo'n afscheid eigenlijk niet goed wat je moet zeggen". Irritaties Tijdens hun verblijf in het crisisge bied draaiden de bemanningen van de Witte de With en Pieter Florisz dagelijks twaalf uur oorlogswacht, verdeeld over perioden van zeven en vijf uur. Een uitputtende cyclus en een pittige claim op de collegiale verhoudingen. "De vier maanden zijn eigenlijk best omgevlogen, maar de oorlogswacht was heel zwaar. De irritaties waren niet van de lucht", erkent Eugenie Biljard. "Terwijl je tegelijkertijd toch met elkaar moest blijven samenwer ken." Op de Witte de With weten ze er van mee te praten. Sergeant-majoor Jan Verhaeg uit Schagen: "Je bent bij de marine opgegroeid met het idee: niet zeuren, gewoon je werk doen. Als je zegt dat je bang bent wordt dat in de groep niet geaccep teerd. Zulke dingen spreek je niet uit. Dus er ontstaat een wat gespan nen atmosfeer. Je kunt niet weg, er- genissen die je tijdens een gewone reis naast je neerlegt worden nu in eens de spreekwoordelijke vonk. Niet dat mensen elkaar meteen voor het hoofd mepten, maar je kreeg wel felle reacties. Hele felle". Sergeant Ron Charité uit Den Helder: "Op zichzelf een goede zaak. Anders heb je meteen zó'n maagzweer. Dus was het op de gang: Hé tulp, zoiets flik je me niet meer! En vervolgens ging je samen een pilsje halen." Bang zijn, dat zeg je niet bij de marine. Tegenover de buitenwacht stapten de opvarenden daar dan ook zoveel mogelijk overheen. Toch had Eugenie Biljard momenten dat ze 'm wel degelijk kneep. Vooral toen de fregatten diep de Perzische Golf invoeren, tot op tweehonderd kilometer van Kuwayt en onder be reik van Iraakse raketten. "Ik kreeg er wel eens het enge idee, dat juist in mijn slaap iets zou gebeuren. Stel dat ze een raket op ons afvuurden, zou die Goalkeeper het dan wel houden? De marine zegt van wel en daar moetje dan vertrouwen in heb ben. Maar helemaal lekker was ik er niet mee." Zwijgzaam De meeste andere vrouwen op de Pieter Florisz zijn zwijgzaam. Be vreesd dat alle aandacht weer naar dat ene onderwerp gaat: gemengd varen. Spuugzat worden ze immers van die zich voortslepende discus sie. Geen wonder. Neem sergeant- majoor Dies Meurs uit Den Helder. Hij is correspondent voor de militai re belangehorganisatie VBM. De af gelopen maanden schreef hij driftig brieven naar zijn bestuur. Over te kleine toelagen, over de tweede uit zending van de Pieter Florisz naar de Golf en, jawel, ook over vrouwen aan boord. Het maakte hem weinig populair onder een deel van de op varenden. Zelf is hij overtuigd van zijn gelijk. "Ik zit nu twee jaar hier aan boord. Twee jaar met een gemengde bemanning. Het is een structureel probleem. Ik heb niets tegen de vrouwen op zich, het gaat om de randverschijnselen. Als ze aan boord komen hebben ze een tas aar de mee waarin jaloezie en intriges welig tieren. Het is toch heel verve lend dat je plaatsen moet mijden, omdat je bepaalde situaties niet wilt zien. En geloof me, er gebeurt wel het nodige. Het is voorgekomen dat een officier en een vrouwelijke on dergeschikte in het halletje stonden met de broek op de enkels. Nee, zelf heb ik zoiets niet geconstateerd. Ik heb een heel netwerkje dat me van informatie voorziet over allerlei po sitieve en negatieve zaken aan boord. Het is toch gek dat er aan dek een soort gedoogzone is, waar 's avonds de stelletjes zitten? Daar kom je dan niet bij, want je voelt je al gauw een indringer. Als we naar buiten zouden brengen wat er op dit soort schepen aan de hand is, keken onze echtgenotes heel anders tegen deze reizen aan". Contact Eerste officier Henk Stapel haalt de schouders op. "De sfeer aan boord is goed en ik denk dat de aanwezig heid van vrouwen daar een rol bij speelt. Ze doen hun werk zonder meer naar behoren. Ik weet dat vooral oudere onderofficieren pro blemen hebben met een gemengde bemanning, maar ik hoor geen con crete klachten. Het beleid is: geen lichamelijk contact aan boord en geen bezoek aan eikaars slaapver blijven. Of er niets gebeurt? Ik steek er mijn hand niet voor in het vuur, maar in het jaar dat ik op de Pieter Florisz zit, heb ik nooit iets onoir- baars geconstateerd". Commandant Lub Nieuwenhuis van de Pieter Florisz blikt tevreden terug op vier maanden Golf. "Pro blemen zijn er niet geweest. In elk geval niets dat we niet konden op lossen. Ik denk dat de Witte de With en Pieter Florisz een wezenlijk aan deel hebben geleverd in het toezicht op naleving van de boycot. Gemid deld controleerden we twintig tot dertig schepen per dag. Dat we geen overtreders aantroffen maakt het resultaat zeker niet betrekkelijk. Het toont juist het nut van de opera tie aan. Rederijen kregen door dat het geen zin had een schip naar Ku wayt of Irak te sturen". Wel vonden PvdA en D66 dat de rol van deze commissies bij de be noemingsprocedure groter mag worden. De kwaliteit van de kandi daten moet daarbij de doorslag ge ven; de 'politieke kleur' van de bur gemeesterskandidaat mag pas „op de laatste plaats" meegewogen wor den bij de vervulling van vacatures. Het CDA was faliekant tegen zo wel een grotere invloed van vertrou wenscommissies als een het onder geschikt maken van de politieke achtergrond van de kandidaat. Woordvoerder Van der Heijden be klemtoonde dat de commissie uit sluitend mag adviseren en dat de verantwoordelijkheid van de be noeming uiteindelijk berust bij de minister. De vertrouwenscommis sie mag absoluut geen sollicitatie commissie worden, zo liet Van der Heijden zijn coalitiegenoten weten. En de politieke kleur moet wel de gelijk een belangrijke rol blijven spelen. Uitgever memoires wacht vervolging - KEDICHEM - Kerstmis nadert, zo blijkt bijvoorbeeld uit dit tafereeltje in Kedichem i nen hangen af te koelen, bijna klaar om gegeten te worden. r de gebraden kalkoe- VELP (GPD) Justitie zal de Bel gische uitgever van de memoires van de weduwe Rost van Tonnin gen strafrechtelijk vervolgen als hij het boek op de Nederlandse markt brengt. Dat heeft vanmorgen de Arnhemse persofficier mevrouw mr. L. van Zanten-Renders meege deeld. Afgelopen nacht deed Justitie een inval bij de weduwe van de NS- B'er Rost van Tonningen, die in de oorlogsjaren president was van de Nederlandse Bank en de rechter hand van Mussert. In haar me moires probeert de weduwe aan te tonen dat haar echtgenoot na de oorlog in de gevangenis zou zijn ver moord. Volgens de officiële lezing pleegde hij zelfmoord. Justitie ging gisteravond over tot huiszoeking, omdat het vermoeden bestond dat het manuscript passa ges zou bevatten die kwetsend zijn voor bepaalde groepen of personen. "Natuurlijk mag je opschrijven wat je wilt. Maar als dat gebeurt met de bedoeling om het uit te geven, is het strafbaar. En het was ons al enige tijd bekend dat het de bedoeling was om de memoires te laten ver schijnen", aldus Van Zanten. Bij de huiszoeking zijn diverse documenten en geschriften in be slag genomen die mogelijk betrek king hebben op het uitgeven van de memoires. Na inventarisatie van de papieren zal bekeken worden of Justitie de weduwe strafrechtelijk zal vervolgen. Vooralsnog worden tegen de Bel gische uitgever Vanhabost geen stappen ondernomen, omdat hij naar de mening van Justitie in Ne derland nog geen strafbare feiten heeft gepleegd. Rost van Tonningen werd al twee keer veroordeeld wegens bezit en verspreiding van kwetsende lec tuur. De Belgische uitgever was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. DEN HAAG (ANP) - Landbouwmi nister Bukman is voorlopig niet van plan een norm in te voeren voor het maximum aantal koeien per hecta re. Het plan, in augustus gelanceerd door zijn voorganger Braks, zou de mestwetgeving te gecompliceerd maken. Mede op aandringen van de CDA-fractie heeft Bukman het plan daarom "in de koelkast geplaatst". Bukman heeft dit laten weten tij dens de behandeling van de Struc tuurnota Landbouw in de Tweede Kamer. De zogenaamde graasdier- norm was bedoeld om te hoge con centraties rundvee in bepaalde ge bieden tegen te gaan. Aanvankelijk dacht het ministerie aan maximaal drie melkkoeien per hectare. Nog slechts vorige week liet Bukman doorsijpelen dat de norm ook wel eens op 2,5 zou kunnen komen te liggen. Gisteren bleek het hele plan plot seling van de baan. Bukman zei ech ter niet uit te sluiten dan de graas- diernorm in een later stadium als nog effectief wordt, bij voorbeeld als het mestbeleid daarmee gebaat Het gevolg van het terugtrekken van de graasdiernorm is wel dat schapen en geiten onder de mest wet komen te vallen. Dat is nodig om te voorkomen dat deze diersoor ten te sterk in aantal toenemen. Bukman liet ook weten niet van plan te zijn de mestwetgeving in grijpend te veranderen naar aanlei ding van het rapport van de com missie Spiertz. Deze commissie ad viseerde vorige week het uitrijden van mest verder te beperken om vervuiling van grond- en bodemwa ter tegen te gaan. Vooruitlopend op de politieke discussie over het rap port, zei Bukman gisteren niets te voelen voor ingrijpende verande ringen van het mestbeleid. Ook de soep die vorige week vanuit Brussel werd opgediend, is volgens Bukman al aanzienlijk af gekoeld. Landbouwcommissaris MacSharry zei afgelopen woensdag het hele subsidiestelsel op de hel ling te willen zetten. In plaats van subsidie op de produktie zou er di recte inkomenssteun komen voor de landbouw. Voor de efficiënte landbouw in Nederland zou dat een enorme klap betekenen. Hoewel Bukman zich nog steeds zorgen zei te maken, is volgens hem inmiddels gebleken dat "MacShar ry het allemaal niet zo ingrijpend heeft bedoeld". MacSharry zou niet langer van plan zijn het markt- en prijsbeleid los te laten, maar om be paalde categoriën boeren of bepaal de achterblijvende regio's inko menssteun te bieden, aldus Buk- Geheime geheime dienst opgeheven DEN HAAG (GPD) - Neder lands 'geheime' geheime dienst, de Inlichtingendienst Buiten land (IDB) wordt gereorgani seerd en samengevoegd met de 'gewone' Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD). Premier Lubbers heeft dat vorige week gezegd in vertrouwelijke over leg met de fractievoorzitters van de vier grote partijen. De IDB, gehuisvest in een villa in Wasse naar, hield zich vooral bezig met het verzamelen van informatie uit Oost-Europa. De organistie wordt nu ingekrompen en ge plaatst onder leiding van Lub bers' hoogste ambtenaar, secre taris-generaal Hoekstra van Al gemene Zaken. Hoekstra neemt de plaats in van het echte IDB- hoofd, generaal Alkemade, die met pensioen gaat. MEXICO-STAD - De taferelen in Port-au-Prince leken gisteren sterk op die van februari 1986. De verkie zingswinst van de radicale pastoor Jean-Bertrand Aristide in Haïti is bijna net zo uitbundig gevierd als destijds het vertrek van de gehate dictator Jean-Claude Duvalier in een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Al in de vroege ochtend, nog voordat de eerste officiële cijfers de overwinning van Aristide bevestig den, trokken honderdduizenden mensen uit de onmetelijke sloppen wijken in en rond de Haïtiaanse hoofdstad richting centrum. "Vive le père Titid", zo scandeerden de massa's. En ook: "Abas les Tontons Macoutes", weg dus met de nog al tijd invloedrijke nazaten van de vroegere Duvalier-tirannie. Zingend en springend arriveer den de massa's voor het imponeren de, witte presidentiële paleis van Port-au-Prince. Veel mensen zwaai den met een tak boven hun hoofd, een gebaar van vrede en macht. An deren hadden een haan in hun ar men meegesleurd, het campagne symbool van Aristide. "Avalas, avalas", zo schreeuwde de menigte, we gaan er als een land verschuiving tegenaan. Vanaf een veilige afstand keken zwaarbewa pende militairen en politieagenten wantrouwend toe. Tweede keer Met Aristide krijgen de Haïtianen nu, vijf jaar na het vertrek van de Duvaliers, eindelijk een president waar ze echt achter staan. Eigenlijk is het pas de tweede keer sinds de onafhankelijkheid van 1804 dat het zover komt. Maar nu is het de vraag of het Aristide veel beter zal ver gaan dan zijn voorganger, die ande re held van het Haïtiaanse voetvolk. Indertijd duurde het feest namelijk maar 17 dagen. Vreugde zonder geweld als reactie lijkt niet meer moge lijk in Haïti. Gisteren werd een zwangere vrouw gedood, toen vanuit een truck werd ge schoten op de menigte die de verkiezings overwinning van volksheld Aristide vierde. De nieuwe presi dent heeft be loofd dat de ver antwoordelij ken voor de ter reur in de afge lopen jaren zul len iborden be recht. We schrijven december 1956: Ge neraal Paul Magloire, een dandy achtige dictator die zich aan de macht probeert vast te klampen, moet wijken voor de druk van volk en politici. Mulattenkoning Louis Dejoie heeft het presidentschap voor het oprapen. Maar wetend dat de zwarte top binnen het leger korte metten met hem wil maken, besluit Dejoie te wachten op de te houden verkiezingen. Zijn belangrijkste tegenstanders zijn Clemente Jumelle, een jonge politicus die naar voren wordt ge schoven door de zwarte bourgeoi sie; Francois Duvalier, een verlegen plattelandsdokter met goede con necties binnen het leger; en Daniel Fignole, een schoolmeester die op handen wordt gedragen door de uit gemergelde mensenmassa's in de krottenwijken van Port-au-Prince. Burgeroorlog Het zijn chaotische dagen. Op 25 mei 1957 gaan de mulatten van De joie een aantal negers te lijf. Fignole slaat alarm met zijn stoomfluit in de haven van Port-au-Prince. Tiendui zenden armen nemen bezit van de straten van de hoofdstad. Er dreigt een burgeroorlog. Duvalier, Jumel le en het leger zijn verbijsterd. Ze besluiten de crisis op te lossen door Fignole het presidentsschap aan te bieden. Deze accepteert. Er gaat een golf van vreugde door Haïti. Overal wordt uitbundig feestgevierd. Maar de rust is nog niet hersteld of het le ger zet Fignole op een boot naar het Amerikaanse Miami. Gewapend met stenen en stokken valt een woe dende meute het 'Fort Dimanche' binnen in de hoop daar hun leider aan te treffen. Het antwoord van de militairen laat niet lang op zich wachten. Midden in de nacht vallen zwaar bewapende troepen de nog rouwen de krottenwijken binnen. Op alles wat beweegt wordt geschoten. Vrouwen, kinderen, baby's; duizen den mensen komen om in het mon sterlijke bloedbad. En een paar maanden later zit Francois Duvalier in het presidentiele paleis met het er nooit meer weg te gaan. Overhoop Aristide is 'in zekere zin de Fignole van de jaren negentig, het speer punt van de enorme massa's van ar men. Eigenlijk waren de verkiezin gen van afgelopen zondag op het lijf geschreven van de conservatief ge zinde Mare Bazin, het oogappeltje van Washington. Aristide was slim genoeg om zijn eigen kandidatuur pas op het aller laatste moment bekend te maken. Maar nu de stembusslag, onder toe zicht van honderden waarnemers van de Verenigde Naties en de Or ganisatie van Amerikaanse Staten, eerlijk verlopen is, begint de vuur proef voor de democratie eigenlijk pas echt. Hij wil de hele Haïtiaanse samen leving overhoop gooien. Hij wil af rekenen met de vaak nog uit de middeleeuwen stammende, slaafse verhoudingen tussen rijk en arm. En ook het leger, de politie en het hele staatsapparaat moet worden gezuiverd van Duvalier-gezinden. Als het aan Aristide ligt, sleept hij zelfs de huidige interim-president, de juriste Ertha Pascal-Trouillot, voor de rechter. Privileges Alle verantwoordelijken voor de staatsterreur van de afgelopen ja ren, zo heeft Aristide zijn volgelin gen beloofd, zullen worden berecht. Maar Haïti is en blijft Haïti. Nie mand gelooft dat de rijken van het land nu wel zonder slag of stoot al hun privileges uit handen zullen ge ven. Hetzelfde geldt voor de top van het leger, waar dikke bundels van dollars omgaan, afkomstig uit de welig tierende smokkel van drugs en andere illegale waren. Zonder uitdrukkelijke steun uit het buiten land, en dan met name van de Ver enigde Staten, lijkt de nog jonge Aristide slechts een kort leven be schoren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9